De verlenging van het Anti-Komintern-Pact f* =1 De strijd in Afrika Het Pachtbesluit 82sfe Jaargang WOENSDAG 26 NOVEMBER 1941 No. 25053 Verduisteren Eieden groote ontvangst Met Duitschland tegen het kapitalisme V.J Presidenten van de Nederlandsthe Kultuurkamer en van den Nederlandschen Kultuurraad 17.35 uur 9.21 uur Italiaansch Weermachtsbericht Verspreide berichten Instelling van een Grondkamer Gemengd Nieuws BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD DDrecteurï J. W.Henny Telef. Directie en Administratie 25043 (2 lUnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 31507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden PI. ver v.: K. Been, Leidén. Tegen het einde van de plechtigheid in de Rijkskanselarij heeft miïfister von Ribbentrop een korte toespraak gehouden, waarin hij de zeven nieuwe staten, die zich hebben aangeslo ten bij het anti-Kominternpact, in het bijzonder begroette. De minister wees op den ondermijnenden ar beid van de Komintern, die na de zware en defi nitieve nederlagen van het bolsjewisme in Duitschland en Italië in versterkte mate in andere landen begon en legde den nadruk op de destijds duidelijk blijkende noodzakelijkheid om een gemeenschappelijk front te vormen tegenover dit gevaar. Ik was destijds, zoo zeide minister von Ribbentrop, van meening, dat ook andere landen tot dit inzicht zouden komen en tot het anti-Kominternpact zouden toetreden. Spoedig hierop zijn Mandsjoekwo, Spanje en Hongarije tot dit pact toegetreden. Thans zijn Bulgarije, Denemarken, Finland, Kroatië, Roemenië, Slowakije en de Chineesche nationale regeering lid van dit pact geworden. Hierdoor is verreweg het grootste deel van de Europeesche volken en van die in het Verre Oosten in het anti-Kominternpact vereenigd. Door den huidigen oorlog is het de wereld pas duidelijk geworden, dat het bolsjewisme inder daad vastbesloten was al zijn machtsmiddelen te gebruiken voor zijn wereldrevolutie. De Duitsche weermacht en haar bondgenooten hebben in zegevierende slagen het communisme een slag toegebracht waarvan het zich niet meer herste len zal. Na de vernietiging van de machtsmiddelen van den staat moeten echter nog de overige in de wereld bestaande invloeden van het commu nisme uit den weg geruimd worden. Vervolgens wees de minister nog op de verder felijke rol van de bondgenooten van het com munisme, .die uit een zuiver opportunisme met het communisme samengingen. Hij besloot met te verklaren, dat hij ook namens alle in het anti-Kominternpact vertegenwoordigde staten sprak, wanneer hij de vernietiging van het bolsjewisme als het doel noemde, waarnaar ge streefd moet worden. Daarop hebben de staatslieden der bij het pact 'aangesloten landen verklaringen afgelegd, waar in zij wezen op de beteekenis van dit pact. De huidige strijd tegen het bolsjewisme be wijst, hoe noodzakelijk het sluiten van het anti- Kominternpact was. De landen, die zich hierin destijds vereenigden, onderscheidden toen reeds duidelijk de groote gevaren, die in de eerste plaats Europa en verder ook de overige wereld in den vorm van het alles vernietigende bolsje wisme bedreigden. De Duitsche legers, geholpen door hun bondgenooten, hebben aan de dreiging van dit gevaar een einde gemaakt en hierdoor een historischen dienst aan de menschheid be wezen. Daarom hebben de onderteekenaars van het pact gemeend uiting te moeten geven aan hun vaste besluit tot voortzetting van den in 1936 in geslagen koers en tal van staten zijn inmiddels tot het inzicht gekomen, dat deze koers de eenige is. zoodat zij eveneens zijn overgegaan tot onderteekening van het pact. Als eerste der aanwezige staatslieden legde de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano een verklaring af. Hij wees op de trouwe wapenbroederschap tusschen de troepen, die strijden aan een ontzaglijk front tusschen IJs Zee en Zwarte Zee. De strijd tegen het bolsjewisme vindt eveneens diepen weer klank in de harten der volken. Generaal Osjima, de Japansche ambassadeur, gaf uiting aan zijn voldoening, dat heden het protocol tot verlenging van het anti-kömintern- pact door de betrokken landen is onderteekend en nog vele landen tot dit pact zijn toegetreden. Von Bardossy wees erop, dat Hongarije de eerste Europeesche staat was, die in 1919 het slachtoffer werd van de bolsjewistische terreur, doch ook de eerste staat, die dit gevaar heeft overwonnen en den weg tot inwendige saneering heeft ingeslagen. De Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken, Popof, zeide verheugd te zijn, dat thans voor Bulgarije de mogelijkheid is geschapen ook in het kader van het anti-kominternpact zijn bijdrage te leveren ter afweer van een gevaar, dat de orde en rust van de volken in de geheele wereld bedreigt. Na den grooten oorlog heeft de komintern gepoogd het ongeluk van Bulgarije, dat ontstaan was door het opgedrongen vredes- dictaat., uit te buiten. Ondanks de moeilijke om standigheden en het gebrek aan voldoende mid delen heeft het Bulgaarsche volk den strijd al leen en met eigen kracht gevoerd en tot een succesvol einde gebracht. Den laatsten tijd, zoo zeide minister Popof, werd va»hetzelfde centrum uit opnieuw gepoogd om, met gebruikmaking van speciale groepen, in Bulgarije onrust te stoken en daden van terreur uit te oefenen, teneinde zoodoende de orde in ons land te verstoren. Doch ook ditmaal werden deze pogingen, dank zij de snelle en zekere samen werking van de breede massa van het Bulgaar sche volk en van het openbaar gezag, meedoogen- loos onderdrukt. Finland, zoo verklaarde minister Witting, heeft voortdurend in een verdedigingspositie tegen het communisme moeten leven. Het Finsche volk behoort tot de eersten, die tot het inzicht zijn gekomen, hoezeer de geheele menschheid door het communisme bedreigd is. De school van harde beproevingen, welke het Finsche volk in den loop zijner geschiedenis heeft doorgemaakt, heeft den zin voor vrijheid gekweekt, welke steeds dan tot uiting komt als de duurste waar den van het Finsche volk bedreigd worden. Minister Serrano Suner herinnerde er o.a. aan, dat de machten der vernieling een systeem van bondgenootschap hadden opgebouwd, dat van Moskou uitging, tot Washington reikte en over Genève liep. waar de Volkenbondsraad de geniale formule van de „niet-inmenging" uit vond. De Deensche minister van buitenlandsche za ken, Scavenius, wees er op. dat de afloop van den oorlog, welke voor Denemarken niet onverschillig zijn kan, op beslissende wijze er toe zal bijdragen, de landen van Europa voor innerlijk verval te behoeden. Ook de Roemeensehe vice-president en minis ter van buitenlandsche zaken. prof. Mihail An- tonescu, wees erop. dat het Roemeensehe volk in den oorlog is gegaan ter wille van het recht en de gerechtigheid, voor vrijheid en beschaving. Ten slotte voerden nog de Slowaaksche pre mier, dr. Tuka, de Kroatische minister van bui tenlandsche zaken, dr. Lorcowitsj en de gezant van Mandsjoekwo te Berlijn het woord. Naar in bevoegde kringen alhier verluidt, zal hedenmiddag te Berlijn een groote ontvangst door den staat plaats vinden ter gelegenheid van de aanwezigheid der staatslieden van de in het anti-kominternpact vereenigde mogendheden. (D.NJB.). Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft op grond van art. 1 sub. 16 en 17, van zijn verordening Nr. 108/40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuurs rechtelijke maatregelen) binnen het kader van de verordening Nr. 212/41 prof. dr. G. A. S. Snijder tot president van den Nederlandschen Kultuurraad en den secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kun sten. prof. dr. T. Goedewaagen, tot president van de Nederlandsche Kultuurkamer benoemd. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam hedenmiddag op te 14.50 uur en gaat morgenoch tend te 2.16 uur onder. Niets belet den opmarsch van de Duitsche troepen in het hooge Noor den. Negen maanden van het jaar ligt hier sneeuw, maar dat ver hindert den Duitschen troepen niet den opmarsch zegevierend voort te zetten. (Atlantic-Hoiland) BRITSCHE PANTSERBRIGADE VERNIETIGD. Gisteren deelde het Italiaansche Hoofdkwar tier mede: Op het slagveld in de Marmarische woestijn hebben de strijdkrachten der Asmogendheden ook gisteren den geheelen dag verbitterd ge vochten., In de zone van Bir el Gobi hebben, na een omsingelingsmanoeuvre, die op 23 Novem ber was begonnen, de divisie „Ariete" en de Duitsche gepantserde divisies de 22ste Britsche pantserbrigade vernietigd. Opnieuw werden ge vangenen gemaakt. De zuivering van het ter rein, dat bezaaid is met onbestuurbaar gewor den of in brand gestoken Engelsche vechtwa- gens, duurt voort. Er zijn geen wijzigingen aan het front van Tobroek. waar de vijand met steun van artil lerie en luchtmacht door middel van vechtwa- gens uitvallen trachtte te doen, die alle door onze troepen werden verijdeld: twaalf vechtwa- gens werden vernield, drie vliegtuigen neerge schoten. Aan het front van Solloem stuitten de aan vallen. welke de vijand met uit het Oosten aan gevoerde divisies ondernam, op de vastberaden verdediging der Duitsche en Italiaansche troe pen. Geroemd dient te worden de prachtige houding van de divisie „Savona", die verbitterd vocht en de belangrijkste stellingen behield. De verbonden luchtmacht greep in door intensief bombardeeren en beschieten. Ook de installaties en de haven van Tobroek werden herhaaldelijk gebombardeerd. Bij luchtgevechten heeft onze luchtmacht 8 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 12 an dere werden neergehaald door de Duitsche luchtmacht, die ook 6 op den grond staande vliegtuigen in brand deed geraken. Bij de hevige gevechten van dezen dag wer den den vijand zware verliezen aan manschap pen, vechtwagens en ander materieel toege bracht; ook onze verliezen zijn aanzienlijk. In het Zuiden van Cyrenaica bood het kleine garnizoen der oase Dzjala hardnekkigen tegen stand tegen den vijandelijken druk. Onze lucht macht deed opnieuw heftige aanvallen op de gemotoriseerde Engelsche colonnes, die ln de richting van de oase trekken. Wederom werden talrijke auto's der colonne getroffen en in brand geschoten. Engelsche vliegtuigen deden aanvallen op Tripolis, Bengazi en eenige kleinere plaatsen in Libye, waarbij geen slachtoffers te betreuren zijn en slechts weinig schade is aangericht. V.KAART VAN PELT Boven Tripolis heeft een onzer jagers een ,JBlenheim"-machine neergeschoten. Op Sicilië heeft gistermiddag het luchtdoel geschut een jager van het type „Hurricane" neergeschoten; de bestuurder werd gevangen genomen. In Oost-Afrika kwam de vijand in contact met de vooruitgeschoven stellingen van Gondar. Met vliegtuigen en artillerie viel hij onze ver dedigingsstellingen aan,, die zich heftig ver weerden Aan het Noordelijke front van Gon dar werden vijandelijke afdeelingen voor het steunpunt Tsjetertsje (Walag) aangevallen en door onze formaties verstrooid. DOODVONNISSEN IN PRAAG. Wegens sabotage, voorbereiding tot hoogver raad en economische sabotage werden drie Tsjechische postbeambten, een machinist en twee typografen uit Praag en omgeving ter dood ver oordeeld. De vonnissen zijn voltrokken, (D.N.B.), BULLITT NAAR HET NABIJE OOSTEN. President Roosevelt heeft gisteren medege deeld, dat hfj den vroegeren Amerikaanschen ambassadeur in Moskou en Parijs, Bullitt, be noemd heeft tot zijn specialen vertegenwoordiger in het Nabije Oosten. Bullitt moet de ontwikke ling aldaar waarnemen en hem rapporteeren, wat er noodig is. (D.N.B.). ZUIVERING VAN DE SPAANSCHE FALANGE. Op voorschrift van den minister van de partij wordt de Spaansclie falange gezuiverd. De ledenlijsten worden om te beginnen voor een half jaar geblokkeerd. Er worden partij recht banken in het leven geroepen, die tweemaal per maand bijeenkomen. Uit de partij worden de volgende personen gezet, die op grond van on juiste gegevens toegang hadden gekregen: ge wezen vrijmetselaars, communisten en anarchis ten, leden van volksfrontpartij, die hiervoor pro paganda hebben gevoerd. Voormalige leden van separatistische partijen en allen, die met do wapenen of in woord en geschrift tegen de nationalisten hebben gestreden, de leden, die de organisaties, ontbonden krachtens de fusiever ordening der falange, in het geheim zijn blijven steunen, voorts alle leden, die een oneervol par ticulier leven hebben geleid, of symbolen van de partij en het dogma der katholieke kerk hebben gesmaad. In een memorie van toeliching op de verorde ning wordt gezegd, dat deze zuiveringsactie de inleiding vormt tot een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis der Spaansche falange. Deze zuive ring is te noodzakelijker, daar ook de falange een verantwoordelijke taak heeft toebedeeld ge kregen in het bestek van den grooten Europee- schen oorlog. (D.N.B.). Het verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie, van Landbouw en Visscherij en van Financiën tot regeling van de pacht (pachtbesluit). Hieronder volgen daaruit de voornaamste artikelen of gedeelten daarvan: Pacht in den zin van dit besluit is een over eenkomst, waarbij de verpachter zich verbindt tegen een pachtprestatie een hoeve of los land aan den pachter te verstrekken om te gebruiken en daarvan de vruchten te trekken. Alle overeenkomsten, welke de in dezen zin omschreven strekking hebben, worden als pacht aangemerkt, in welken vorm en onder welke benaming zij ook mogen zijn aangegaan. Bij eigendomsovergang van het verpachte op een derde volgt deze in alle rechten en ver plichtingen van den verpachter op. Rechten en verplichtingen, welke vóór den eigendomsovergang opeischbaar zijn geworden, gaan op den derde niet over. De Grondkamer is bevoegd hetzij voor de geheele provincie waarin zij is gevestigd, hetzij voor een gedeelte daarvan bij besluit te be palen, dat op pachtovereenkomsten betreffende los land, hetwelk niet grooter is dan een door haar te bepalen oppervlakte, de bepalingen der artikelen 10, 26, 27, 30 tot en met 33, en 41 tot en met 46 van dit besluit niet van toepassing zullen zijn. ,Deze bepaling geldt niet, indien tusschen ver pachter en pachter meer dan een pachtovereen komst is gesloten en de gezamenlijke omvang van het verpachte grooter is dan de in het vorige lid bedoelde oppervlakte. De pachtovereenkomst moet schriftelijk wor den aangegaan. Zoolang de pachtovereenkomst niet schrif telijk is aangegaan, is de pachter niet gehouden den pachtprijs te voldoen. De pachter is ge rechtigd terug te vorderen, hetgeen hij onver schuldigd heeft voldaan. Op verzoek van de meest gereede partij wordt de overeenkomst door de Grondkamer schrifte lijk vastgelegd. Openbare verpachtingen zijn verboden, tenzij de Grondkamer voor de ver pachting daartoe haar toestemming heeft ver leend. De Grondkamer kan aan de toestemming voorwaarden verbinden. De pachtovereenkomst geldt voor een bepaal den tijd. Deze tijd bedraagt 12 jaar voor een hoeve en 6 iaar voor los land, tenzii een langere duur is bedongen. Met toestemming van de Grondkamer kan een pachtovereenkomst voor een korteren duur worden aangegaan. De Grondkamer verleent deze toestemming slechts indien uit de bijzondere omstandigheden van het geval een korte duur van de overeenkomst redelijkerwijze voortvloeit en de landbouwbe langen hiérdoor niet worden geschaad. Als biizondere omstandigheden worden niet be schouwd beperkingen, den. verpachter door derden opgelegd. Nietig is elk beding in een pachtovereenkomst ingevolge hetwelk de geldelijke lasten, welke den verpachter door publiekrechtelijke lichamen zijn of zullen worden opgelegd, geheel of ten deele ten laste van den pachter komen. VERLENGING VAN DE PACHT. Een pachtovereenkomst eindigt door het ver strijken van den overeengekomen termijn. Indien de pachtovereenkomst voor den duur van ten minste twaalf jaren voor een hoeve of van ten minste zes jaren voor los land is aange gaan. kan de pachter den in pachtzaken be voegde rechter verzoeken, de pachtovereenkomst te verlengen. Dit verzoek moet ten minste een jaar voor het einde van de loonende pachtover eenkomst worden gedaan In bijzondere gevallen kan ook een verzoek, dat na dit tijdstip is ge daan, in behandeling worden genomen. VERHOOGING PACHT. De pachter moet een verhooging van den pachtprijs gedoogen, wanneer gedurende een pachtjaar of een pachtseizoen de lasten, die den verpachter door publiekrechtelijke lichamen zijn opgelegd wegens buitengewone werkep, waardoor des pachters bedrijf gebaat wordt, aanzienlijk hooger zijn geweest dan bij het aan gaan van de pachtovereenkomt. DE GRONDKAMER. In elke provincie wordt door de secretarissen- generaal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij een Grondkamer ingesteld. De Grondkamer is een rechtspersoon lijkheid bezittend publiekrechtelijk lichaam. De Grondkamer is samengesteld uit een voor zitter, een secretaris en ten minste vier deskun dige leden. Deze wordt op aanbeveling van de Grond kamer door de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij benoemd en ontslagen. Bij het bereiken van den vollen ouderdom van 65 jaren wordt hun door de secretarissen-generaal ont slag verleend met ingang van de eerstvolgende maand. De voorzitter en de plaatsvervangende voor zitter of de secretaris moeten aan een rijks- of daarmede gelijkgestelde Nederlandsche univer siteit hebben verkregen hetzij den graad van doctor in de rechtsgeleerdheid of de hoedanig heid van meester in de rechten, mits deze graad of hoedanigheid verkregen is op grond van het afleggen van een examen in het Nederlandsch burgerlijk- en handelsrecht, staatsrecht en strafrecht. Bij de benoeming van de leden der Grond kamer wordt zorg gedragen, dat noch het be lang der pachters, noch dat der verpachters overheerscht. Van het beroep tegen beslissingen der Grond kamer wordt kennisgenomen door de Centrale Grondkamer, welke gevestigd is te Arnhem. De leden en plaatsvervangende leden van de Pachtkamer van het Gerechtshof te Arnhem zijn van rechtswege tevens lid van de Centrale Grondkamer. De Centrale Grondkamer beslist met vijf leden van wie drie raadsheeren en twee niet tot de rechterlijke macht behoorende deskundigen. De Grondkamer kan bepalen, dat alle nieuwe pachtovereenkomsten betreffende hoeven of los land in een bepaalde streek voor een door de Grondkamer vast te stellen tijdstip door den verpachter aan haar ter goedkeuring moeten worden voorgelegd. Artikel 64 De behandeling van alle zaken, betrekkelijk tot een pachtovereenkomst ge schiedt door de Pachtkamer van het kantonge recht. De Pachtkamer bestaat uit den kantonrechter als voorzitter en twee niet tot de rechterlijke macht behoorende personen, die deskundig zijn ten aanzien van pachttoestanden. Van de uitspraken van de Pachtkamer staat beroep open op het Gerechtshof te Arnhem. De behandeling in hooger beroep geschiedt door de Pachtkamer van het Gerechtshof. Hooger beroep moet binnen een maand na de uitspraak ingesteld worden. De arresten van de Pachtkamer van het Ge rechtshof zijn niet vatbaar voor cassatie. De Pachtkamer bestaat uit drie raadsheeren en twee niet tot de rechterlijke macht behooren de personen, die deskundig zijn ten aanzien van pachttoestanden Bijzondere voorschriften ten aanzien van zet- boeren, alsmede betreffende het gebruik van land. Het is verboden zonder voorafgaande goedkeu ring van de Grondkamer een overeenkomst aan te gaan, waarbij de exploitatie van een hoeve of los land door den eigenaar of den rechtheb bende aan een ander overgedragen, indien deze laatste een belangrijken invloed op de leiding van het bedrijf verkrijgt en als tegenprestatie een vergoeding ontvangt. De Grondkamer keurt zoodanige overeenkom sten slechts goed, indien voor het aangaan daar van bijzondere gronden aanwezig zijn en ver pachting haar niet doelmatig voorkomt. Zij treedt niet in een beoordeeling van de voorwaar den van de overeenkomst. De Grondkamer kan bepalen hetzij voor de geheele provincie, hetzij voor een gedeelte daar van dat het zonder haar voorafgaande goed keuring verboden is: 1. gras of hooi, anders dan per gewicht, te verkoopen of ten verkoop aan te bieden; 2. op grond van een overeenkomst tegen ver goeding vee in een weide ter inscharing aan te nemen. De Grondkamer kan met betrekking tot over eenkomsten, als bedoeld in het vorenstaande en met betrekking tot het gebruik van land, dat als weide of voor het winnen van gras of van hooi dient, richtlijnen vaststellen, welke voor den eigenaar en de andere rechthebbenden bindend zijn. De Grondkamer is in dit geval verplicht den bevoegden rijkslandbouwconsulent te hoo- ren. De richtlijnen behoeven de goedkeuring van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij. Daarna volgen eenige straf-, overgangs- en slotbepalingen. Dit besluit treedt heden in werking. Luchtalarm - neersuizende bom- men - voltreffer. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 's-Gravenhage. 22, giro 87600, SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Sinds 18 November werd te Wildervank vermist de 41-jarige, gehuwde scheepsjager H. B., wonende te Kiel-Winderveer, die des morgens per rijwiel was vertrokken naar Stadskanaal. Een ongeluk werd gevreesd. Eergisteravond is het lijk uit het Asserdiep onder Wildervank opgehaald. BUITENLANDSCH GEMENGD. MIJNWERKERSONGELUK IN WALES. Naar uit Cardiff wordt gemeld, is er in het Rhondda-dal een ernstig ongeluk gebeurd. Een tram met mijnwerkers viel om, waarbij vijf mijnwerkers om het leven kwamen en 23 anderen ernstig gewond werden. GEBOREN: Krijn Cornelis z. van W. F. Vermont en C. S. Tuinhof de Moed Jacques z van I. Verwoerd en G. T. Ramp Giok Hwa Nio d. van H. J. Tan en J. C. Boerée. OVERLEDEN: P. den Hollander m. 78 jaar H. Trumpie m. 64 jaar J. M. v. d. Linden vr. 63 jaar E. J. H. M v Kalken gesch. vrouw 43 jaar A. v. Soest m. 68 Jaar J. Galjaard wedn. 86 jaar C. Ouwersloot m. 64 jaar.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1