Historische dag te Berlijn De strijd in Afrika 82sfe Jaargang DINSDAG 25 NOVEMBER 1941 No. 25052 Verduisteren Amerika bezet Nederlandsch koloniaal gebied Verlenging van het Anti-Komïntern-Pact Finland treedt toe J 17.36 uur 9.19 uur V.. J Italiaansch W eermachtsbericht Met Duitschland tegen het kapitalisme J Dagorder van Rijks maarschalk Göring Vliegergeneraal Wilberg verongelukt Verspreide berichten TFaiv5 ook Suriname in „bescherming" genomen Washington geeft de bezetting toe Mussert heeft gelijk gekregen LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Hennj Telef, Directie en Administratie 25041 (2 lijnen 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21607. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K Been. Lelden. Hedenmiddag vindt in de nieuwe Rijkskanse larij een plechtige bijeenkomst plaats tot ver lenging van het 5-jaar geleden gesloten anti- kominternpact. Tien ministers van Buitenlandsche Zaken kwamen naar Berlijn, n.l. de onderteekenaars van het driemogendhedenpact en van het anti- kominterhpact alsmede Duitschlands bondge noot-en. Japan zal door den Japanschen ambas sadeur worden vertegenwoordigd. Bovendien worden deze staatslieden vergezeld door delega ties, die uit drie tot twaalf hooge ambtenaren bestaan Aanwezig zijn ojn.: Ciano (Italië), Von Bardossy (Hongarije), Larkowit-sj (Kroatië) Witting (Finland), dr. Tuka (Slowakije), Popow (Bulgarije), en Scaverius (Denemarken), Rijks minister von Ribbentrop heeft in gezelschap van den chef van het protocol, gezant Freiherr von Dörnberg en staatssecretaris Von Weiszacker de buitenlandsche gasten ontvangen. In het Novembernummer van het tijdschrift „Berlin-Rome-Tokio" verscheen van de hand van von Studnitz een artikel onder het op schrift „wereldbeschouwing en buitenlandsche politiek", waarin o.a. het volgende gezegd wordt: Op 25 November zijn vijf jarèn verloopen se dert de onderteekening van de Duitsch-Japan- •sche overeenkomst tegen de communistische internationale. In dit als anti-kominternpact bekend geworden verdrag kwamen de beide mogendheden overeen elkaar wederzijds op de hoogte te houden over de actie van de communis tische internationale, te beraadslagen over de noodige afweermaatregelen en die maatregelen in nauwe samenwerking uit te voeren. De over eenkomst ontstond uit het inzicht, dat het doel van de communistische internationale is, de ondermijning en overweldiging van de bestaande landen, en ook uit de overtuiging, dat de in menging der komintern in de binnenlandsche verhoudingen der landen niet alleen een bedrei ging vormt voor hun vreedzaam bestaan en hun socialen bloei, doch ook voor den wereldvrede in het algemeen. Het sprak daarom vanzelf, dat de toetreding tot de Duitsch-Japansche overeen komst van het begin af aan open stond voor alle landen, die zich door de ondermijnende actie van de kominternevenzeer bedreigd ge voelden en bereid waren dezelfde afweermaat regelen te nemen. Naar men weet heeft een geheele reeks mogendheden zeer spoedig van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Italië, Spanje. Hongarije, Mandsjoekwo en andere staten traden tot het anti-komintern pact toe. Het in het aanvullend protocol neergelegde practische systeem ter bestrijding van het in ternationale communisme kon daarmede worden uitgebreid en verdiept. De reactie, welke het verdrag in de wereld wekt, ging van geestdriftige stemming tot de scherpste afkeuring. De verrassing was alge meen. Beteekende immers het Duitsch-Japan sche verdrag in de geschiedenis van het vol kenrecht niet iets heel nieuws? Het is kenmer kend, dat de veroordeeling van de Duitsch-Ja pansche overeenkomsten niet het heftigst tot uiting kwam in Moskou, maar in Londen en Parijs, de hoofdsteden van twee hoogkapitalisti- sche staten. De materialistische geschiedenisopvatting van de Engelschen zag den ideeëlen inhoud van de overeenkomst volkomen voorbij en beschouwde haar uitsluitend als een uithangbord voor con crete afspraken van economischen en militairen aard. In de Engelsche ontstemming kwam reeds toen de meening tot uiting, dat in het anti-ko minternpact een grondslag van wereldopvatting was neergelegd, die ontbrak in de door Groot- Brittannië opgerichte materieele gemeenschap van winstbejag van den Volkenbond. Het ont staan van een dergelijke magnetischen pool moest den Engelschen des te gevaarlijker voor komen daar de Volkenbond door de afzijdigheid van de Vereenigde Staten en het uittreden van Japan en Duitschland toen reeds geen recht van bestaan meer had en zijn ondergang tege moet ging. Van eenzelfde materialistisch stand punt zag Frankrijk in het anti-komintern- pact een benadeeling van zijn militaire stoot kracht, op welker betrouwbaarheid in Oost- Europa de geheele Fransche continentale poli tiek gebaseerd was. Terwijl men toen in Duitsch land en Japan verklaarde, dat het anti-komin- ternpact geen betrekking had op de tusschen deze mogendheden eenerzijds en de Sovjetregee- ring anderzijds bestaande verplichtingen, wer den in Engeland en Frankrijk juist communis tische internationale en sovjet-regeering met elkaar vereenzelvigd en werd het pact beschouwd als een materieel instrument tegen de sovjet- regeering. De ontwikkeling der volgende jaren heeft ge toond, hoe verkeerd deze beoordeeling was. Het Duitsch-Russische vriendschapspact van Augus tus 1939 kwam tot stand in weerwil van het anti-kominternpact, en evenmin werd daardoor het Japansche-Russische neutraliteitsverdrag verhinderd, dat Matsoeoka in het voorjaar op zijn terugreis van Berlijn in Moskou sloot. Hoe wel aan de Duitsche en de Japansche regeering het verband tusschen sovjetregeering en com munistische internationale niet ontgaan was, trachtten zij toch tusschen beiden een onder scheid te maken. Zonder in hun waakzaamheid tegen de communistische beweging te verslap pen bewezen Duitschland en Japen tegenover de sovjetunie steeds weer hun goeden wil. In het Duitsch-Russische vriendschapsverdrag bood de Duitsche regeering nog eens de hand aan de sovjetregeering. De beide verdragen wa ren in het geheel niet met elkaar in tegen spraak, zooals vele critici in Augustus 1939 meenden. Met haar opmarsch aan de Duitsche j oostelijke grenzen liet de sovjetregeering er geen twijfel over bestaan, dat zij definitief de j uitvoering op zich genomen had van de plan nen der komintern, die gericht waren op de vernietiging van Duitschland en daarmede op de Vernietiging van Europa. Toen moesten de wapens spreken. Tot begrip van de nationaal-socialistische buitenlandsche politiek is dit voorbeeld zeer belangrijk. Het toont aan, dat deze politiek evenzeer gedragen wordt door opvattingen van wereldbeschouwing als door reëele gezichtspun ten. Evenals de binnenlandsche politieke is ook de buitenlandsch politieke grondslag van het nationaal-socialisme niet van ideëelen aard. De opvatting van Adolf Hitler is zeer eenvou- dig. Hij val aan het Duitsche volk de leefruimte verschaffen, waarop het recht heeft, hetgeen niets meer beteekent dan de bescherming van het bestaansminimum. Van de politieke opvat- i ting der Engelschen en Amerikanen, die een be- I staansmaximum verlangen, is deze eisch hemels- - breed verwijderd. Adolf Hitler eischt voor het j Duitsche volk een plaats op onder de zon en niet alle plaatsen rondom de zon, zooals de En- i gelschen en Amerikanen. Niets beoogt hij min- i Het officieele Finsche nieuws bureau publiceert het volgende bericht: Overeenkomstig het consequente standpunt van Finland tegen het bolsjewisme heeft de regeering besloten, dat Finland zich bij het Anti-Kominternpact aansluit. Op deze wijze wenscht Finland deel te nemen aan de internatio nale samenwerking, welker doel is, den afweer der vernietigende actie van de communistische in ternationale doeltreffend te ma ken. der. dan alle grondstoffen te willen exploiteeren, al het goud te willen bezitten en over de volken der aarde als werkslaven te willen beschikken. Adolf Hitler wenscht ook niet, dat het Duitsche volk minder werkt dan andere volken, zooals dit een Angelsaksisch ideaal is, doch hij wenscht dat het Duitsche volk van zyn werk fatsoenlijk kan leven. Deze doelstellingen hebben niets te maken met machtspolitiek. Veeleer zijn zij eeuwige, on wrikbare grondbeginselen, die voortvloeien uit de ethische beschouwing over het bestaansdoel van een volk. De Engelschen zouden goed kunnen leven ook al bezaten zij slechts een derde deel van de landen, waarover zij thans heerschen. Desondanks eischen zij de heerschappij op over alle landen en voeren daarom een wereldoorlog. Zoo staat op het oogenblik en sinds jaren te genover het materialisme van de Angelsaksen de wereldopvatting van de Duitschers, Italianen en Japanners. Wanneer de Engelschman over God spreekt bedoelt hij katoen en wanneer hij tegen de wereldopvatting, die is neergelegd in de bui tenlandsche politiek van Duitschland, Italië en Japan, zijn slagwoorden plaatst van democratie en vrijheid, en zich niet geneert de gedachten- wereld van de 2e en 3e internationale daartegen in het harnas te brengen, dan denkt hij toch aan niets anders dan aan zijn materieelen status quo. De Duitscher en in het algemeen de bewo ner van continentaal Europa houdt er wereldbe schouwingen op na en gelooft aan haar grond beginselen, de Engelschman heeft geen wereld beschouwing, hij gelooft aan geen wereldbe schouwing. De Britsche politiek begunstigde het Spaansche bolsjewisme als een geschikt middel om Spanje als Middellandsche Zee-mogendheid te verzwakken. Sedert jaren begunstigt zij het internationale communisme wegens zijn onder- mynende actie in andere landen. Daarom smeekt thans de aartsbisschop van Canterbury God's zegen af over het atheïstische bolsjewisme. Daar om sprak Groot Brlttannië zich vyf jaar geleden spontaan uit tegen den zin van het anti-komin tern pact. De 2e en 3e internationale zijn in het stelsel van de Britsche evenwichtspolitiek in Europa en in de wereld even onontbeerlijke stee- nen als de volksche, raskundige en godsdienstige tegenstellingen. Zoo werd het anti-komintern pact in Londen als een fellere uitdaging aange voeld cjan te Moskou. Van het standpunt der politieke zuiverheid was daarmede veel gewonnen Voor de eerste maal werd het gordijn stukge scheurd, dat boven de betrekkingen tusschen het Angelsaksische kapitalisme en het door Moskou geleide internationale communisme hing. Voor de eerste maal trad aan het licht, dat beide slechts aan een schijnfront tegenover elkander lagen en dat hun vaak verkondigde tegenstellin gen in werkelijkheid een samengaan met ver deelde rollen beteekende. De laatste illusies over net front, waartegen de autoritaire mogendheden op zekeren dag zou den komen te staan, verdwenen. Het anti-komin ternpact bracht een scheiding in de wereldop vatting, die voor de vorming der reëele politiek in de vólgende jaren van de allergrootste be- teekenis werd. Duitschland en Italië wisten thans onder welke voorwaarden de nieuwe strijd om het bestaan hun werd opgedrongen en zij konden dienovereenkomstig hun houding bepalen en hun voorbereidingen treffen. De invoering van het beginsel van wereldbeschouwing in het anti komintern pact leidde zoo niet tot politieke hulpeloosheid, zooals sommige knappe lieden meenden te kunnen voorspellen, zij was ook geen uiting van politieke hysterie of vrees voor spoken, doch zij kwam uitsluitend voort uit de zeer reëele politieke behoefte om de politieke toe komst te verkennen. Deze taak heeft het pact op uitstekende wijze vervuld. Later kreeg zijn we- reldbeschouwende inhoud een definitieven vorm in het driemogendhedenpact en over de practi sche waarde daarvan behoeft niets verder gezegd te worden. (D.N.B.) De A>/P. correspondent te Berlijn voegt hieraan nog toe: De omstandigheid, dat de staat, welke geheel volgens de communistische ideologie is inge richt, en welks staatshoofd tevens de leiding in de Komintern heeft, thans in oorlog is met de spilmogendheden en haar Eur.opeesche bondge- nooten, verleent aan deze verdragsverlenging een bijzondere beteekenis. Voor alles wil dit zeggen, dat ook na de de finitieve vernietiging van de Sovjet-oorlogsma chinerie, welke voor het grootste deel reeds vol trokken is, het gevaar eener wereldrevolutie nog niet voorbij is, omdat de Komintern haar afdee- lingen en cellen in bijna ieder land telt, terwijl zij door het bondgenootschap met de Angelsak sische werelql, juist in groote gebieden haar funeste propaganda openlijk kan voeren. Vooral in dit verlengen van het anti-Komin- ternpact over de t.ijdsgrenzen van de Sovjetver nietiging heen, ligt de vooruitziende, bescher mende en preventieve waarde der op handen zijnde historische gebeurtenis. In politieke kringen alhier acht men dan ook een uitbreiding van het aantal staten, dat aan dezen beveiligingsarbeid deelneemt, niet alleen mogelijk, doch ook zeer waarschijnlijk, Vanzelf richt zich dan de aandacht op het Driemogendhedenpact, hetwelk tegenover den verwoestenden arbeid der Komintern de nieuwe orde in verzekerde levensruimten stelt. Voor wat betreft de Europeesche levensruimte is er nog plaats genoeg voor landen, die aan deze nieuwe ordening wenschen mee te werken. En ook hieromtrent doen geruchten de ronde over het toetreden van nieuwe staten, vooral van die, welke zich reeds door den inzet hunner militaire krachten bij den strijd tegen de bolsjewisten in de rijen der ordeningsmogend- heden hebben geschaard. De wapenstilstandsverhouding tusschen Duitschland eenerzijds en verschillende West- Europeesche mogendheden anderzijds is vermoe delijk de oorzaak, dat laatstbedoelde landen niet ter bijeenkomst zijn uitgenoodigd, hoewel het natuurlijk in eerste instantie slechts gaat om een verlenging van het pact, dus om de staten, die reeds by_ het anti-Komintempact zijn aan gesloten. Dat ook in de nog afzijdig staande landen be hoefte wordt gevoeld aan een verdediging tegen de Komintern, lijdt geen twijfel, evenmin als het feit. dat zij op aanvrage met vreugde in het pact gullen worden opgenomen. van hedenavond tot m^.genochtend De maan kwam heden op te 14.24 uur en gaat morgenochtend om 1.07 uur onder; het is heden Eerste Kwartier. HEVIGE GEVECHTEN IN VIERHOEK TOBROEK—BIR EL GOBI—SIDI OMAR— SOLLOEM. Het Italiaansche hoofdkwartier deelde gis teren mede: Ook gisteren, op den vijfden dag van den grooten slag in de Marmarische woestijn tus schen de Duitsch-Italiaansche en de Britsche strijdkrachten, rustten de wapenen geen oogen blik van den ochtend tot den avond. In den woestijn-vierhoek: Tobroek-Bir el Gobi-Sidi Omar-Solloem werden opnieuw hardnekkige ge vechten te. land en in de lucht geleverd. Nieuwe uitvallen uit de vesting Tobroek, dooi den vijand ondernomen met vele gepantserde strijdmiddelen, werden op doeltreffende wijze bestreden door onze infanterie en artillerie, in nauwe samenwerking met Duitsche deta chementen. In dezen sector leed de vijand zware verliezen aan manschappen, terwijl op zijn minst 50 vechtwagens en andere gepant serde strijdmiddelen reeds buiten gevecht wer den gesteld. Ten Zuiden en Zuidwesten van de vesting To broek hebben Italiaansche divisies in samen werking met Duitsche pantserafdeelingen en ge steund door afdeelingen van de luchtmacht der As-mogendheden aanzienlijke vijandelijke pant serafdeelingen vernietigd, waarbij vele vecht wagens en auto's werden vernield of zwaar werden beschadigd. Er werden gevangenen ge maakt, terwijl de vijand aanzienlijke verliezen leed. Ten Westen van Solloem hebben de Britsche strijdkrachten bij de gevechten op 22 en 23 November tegen Duitsche pantserafdeelingen ge leverd, aanzienlijke verliezen geleden. Eenige Britsche afdeelingen hadden sterk te lijden of werden geheel vernietigd, zooals de vierde pantserbrigade, welker commandant, generaal Sperling, gevangen werd genomen. fr Aan het front van Solloem, waar de divisie „Savona" sedert den namiddag van 22 Novem ber onafgebroken in gevecht is met vijande lijke strijdkrachten, die worden gesteund door hevig artillerievuur, gepantserde afdeelingen en luchtmacht, volgden aanval en tegenaanval elkaar voortdurend op. Talrijke gepantserde voertuigen van den vijand zijn reeds vernield of onbruikbaar gemaakt Onze strijdkrachten, die hardnekkig verzet bieden, hebben den aan valler groote verliezen toegebracht. Het lucht doelgeschut der divisie heeft twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In talrijke luchtgevechten hebben volgens de tot dusverre ontvangen rapporten Duitsche jachtvliegers tien vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Onze jagers hebben veertien vijan delijke vliegtuigen neergeschoten en vele an dere met succes bestookt met machinegeweer vuur. De gemotoriseerde Britsche colonne, die in de woestijn van Cyrenaica was doorgedrongen, heeft een aanval gedaan op een onzer kleine vooruitgeschoven stellingen ten Zuiden van de oase Dzjala. welker bezetting na een hardnek kige verdediging, waarbii den vijand verliezen werden toegebracht, werd overweldigd. In den sector van Oondar in Oost-Afrika plaatselijke gevechten van onze vooruitgescho ven afdeelingen en doeltreffend artillerievuur uit Gondar. Onze jachtvliegers hebben vijande lijke tentenkamoen ten Zuiden van Azozo met mitrailleurvuur bestookt. Ten Westen van Mersa Matroe is een groot vijandelijk stoomschip, dat door vier torpedo- bootjagers werd begeleid, door twee torpedo's van onze toroedovliegtuigen getroffen. Onze torpedovliegtuigen hebben ook een vijandelijk vliegtuig neergeschoten en keerden, ofschoon zij zwaar beschadigd waren, op hun basis terug. Het. stoomschip bleef met slagzij liggen. Ten Westen van Tobroek is een gewapend Engelsch motorvaartuig opgebracht. De bemanning is ge vangen genomen. Rijksmaarschalk Göring heeft naar aanleiding van den dood van kolonel Mölders een dagor der tot de luchtmacht gericht, waarin o.a. wordt gezegd: In diepe ontroering staan wij aan de baar van onzen besten en dappersten man. Onbe grijpelijk is het ons allen, dat onze roemrijkste vlieger niet meer in onze gelederen staat. Als een stralende komeet ging zijn jonge helden leven ons voorbij, als een voorbeeld van on- overwinlijken strijdlust en voorbeeldelooze dap perheid. Zegevierend op alle slagvelden van de zen oorlog voor de eer en de vrijheid van Duitschland, heeft geen vijand hem kunnen overmeesteren. Zijn aandenken moet ons trot- sche traditie en steeds het voorbeeld van hoog ste militaire deugd zijn. Zijn dapperen aanvals- geest moet gij trachten na te volgen om aldus de leemte aan te vullen, die zijn dood in onze gelederen heeft veroorzaakt. Daarom voorwaarts kameraden, naar de eindoverwinning in den geest van onzen onvergetelijken held. (D.N.B.) De generaal der vliegers Helmuth Wilberg is op 20 November tijdens een dienstvlucht doode- lijk verongelukt tengevolge van het neerstorten van zijn. vliegtuig. Met hem heeft een der oud ste vliegerofficieren der Duitsche weermacht den vliegerdood gevonden. Generaal Wilberg had in Juli 1937 een groot aandeel in de vorming van het legioen Condor. In Maart 1938 nam hij als generaal der vliegers ontslag uit den actieven dienst. Bij het uitbre ken van den oorlog werd hij echter opnieuw aangesteld als commandant voor de opleiding van piloten. Een tragisch lot maakte een plot seling einde aan zijn soldatenleven. Te zamen met den generaal kwam lut. kol. Kuerbs als piloot om het leven. (D.N.B.) TURKIJE BEPERKT ZIJN SCHEEPVAART WEGENS DUIKBOOTGEVAAR. De Turksche regeering heeft met ingang van heden aan alle Turksche schepen het varen op de lijn Istanboelde Bulgaarsche havens ver boden. Het verbod heeft ook betrekking op kleine schepen beneden 150 ton. Ongeveer zes tig Turksche motorzeilschepen, die geladen zijn met goederen voor Bulgaarsche havens, worden door dit verbod getroffen. Het verbod is een gevolg van de herhaalde torpedeering van Turksche schepen door bolsjewistische duik- booten. (D.N.B.) SPAANSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Een eerste transporttrein met 400 Spaansche arbeiders is gisteravond uit Madrid naar Duitschland vertrokken. De meeste arbeiders zijn mijnwerkers uit het gebied van Rio Tinto, de rest bouwvakarbeiders uit Huelva. DRIE VLEESCHLOOZE DAGEN IN ZWITSERLAND. Met het oog op de vleeschvoorziening des lands zal een derde vleeschlooze dag in Zwit serland worden ingevoerd. Van 1 December af zal het verbruik van vleesch behalve op Woens dag en Vrijdag ook op Maandag verboden zijn. (D.N.B.) het ANP meldt uit Stockholm: De naar Londen uitgeweken voormalige Nederlandsche regeering heeft een commu niqué gepubliceerd, r.iarin verklaard wordt, dat de bauxiet-mijnen in Suriname, die ruim zestig procent van de behoeften der Amerikaansche aluminium-industrie dek ken, onder bescherming van de Vereenigde Staten zullen worden gesteld. Amerikaansche troepen zullen naar Suri name worden gezonden. Het DNB meldt uit New-York: Het Witte Huis heeft officieel bekend ge maakt, dat de Amerikaansche regeering een contingent troepen naar Nederlandsch Guyana (Suriname) zal sturen. Het optre den wordt gemotiveerd met de verklaring, dat de bauxiet-mynen aldaar „beschermd" moeten worden. Deze bauxietmijnen zijn voor de Amerikaansche aluminium-industrie van groote beteekenis. WIJ PROTESTEEREN TEGEN DE OVER WELDIGING VAN SURINAME. In zijn op 26 October jongstleden te Utrecht gehouden redevoering ter gelegenheid van de scholingsbijeenkomst van functionarissen der N.SD.A.P. en der N.S.B. heeft ir. Mussert ge protesteerd tegen de verkwanseling van de Ne derlandsche koloniën door de Nederlandsche emigrantenregeering te Londen. Ofschoon Mus sert in deze rede voorloopig alleen van Curaqao sprak, bleek hij met vooruitzienden geest ter stond het gevaar te hebben ingezien van deze onverantwoordelijke politiek, welke tot noodlot tige gevolgen aanleiding moet geven. Hoe goed de leider der NJ3.B. destijds heeft ingezien dat van Curaqao andere deelen van het Nederland sche rijk aan het Amerikaansche imperialisme ten prooi zouden vallen, blijkt uit een commu niqué. dat door Gerbrandy. den leider van het Nederlandsche emigrantencomité te Londen, is uitgegeven en dat den volgenden inhoud heeft. ..De Bauxietmijen in Suriname leveren goed zestig procent der behoeften van de Ameri kaansche aluminiumindustrie, die van vitaal belang is voor de verdediging der Vereenigde Staten, van het Westelijke halfrond en van de volkeren die zich actief tegen de agressie ver dedigen. Dientengevolge is het noodzakelijk, de ■veiligheid van deze mijnen volkomen te waar borgen. in verband met de eischen welke de toestand van dit oogenblik stelt. In normale omstandigheden zou de regeering van het Ko ninkrijk der Nederlanden voor de verdere ver sterking der verdediging van Suriname een beroep gedaan hebben op de in Nederlandsch Indië beschikbare strijdkrachten. Gezien den toestand van dit oogenblik in het Zuidweste lijke deel van den Stillen Oceaan was het even wel niet aanbevelenswaardig, dien weg in te slaan. Ook schijnt het niet aanbevelenswaardig, strijdkrachten te onttrekken aan het Neder landsche legioen in Engeland, dat gereed moet blijven voor de taak der bevrijding van het moederland. Om bovenstaande redenen hebben de regee ringen van Nederland en van de Vereenigde Staten overleg gepleegd en dit heeft er toe ge leid. dat de regeering der Vereenigde Staten troepen naar Suriname zal sturen om daar met de Nederlandsche troepen samen te werken. Tevens heeft de Nederlandsch^ regeering de regeering van Brazilië verzocht, aan deze de fensieve maatregelen deel te nemen en men kwam overeen, dat Brazilië voor dit gemeen schappelijke doel bijzondere militaire maatrege len zal treffen op zijn aan Suriname grenzend gebied en een delegatie naar Paramaribo zal sturen. Deze delegatie heèft tot taak van ge dachten te wisselen en tot een accoord te ge raken over allé andere maatregelen die geschikt zijn om aan de gemeenschappelijke veiligheids maatregelen der Nederlandsche, Amerikaan sche en Braziliaansche troepen een zoo groot mogelijk effect te geven." Tot zoover Gerbrandy. Het spreekt vanzelf, dat het Nederlandsche volk de poging om recht te praten wat krom te, terstond zal doorzien. Het Nederlandsche volk zal zich geen zand in de oogen laten strooien. Immers, uit niets in deze verklaring van Gerbrandy blijkt, waaruit de zoogenaamde bedreiging van de bauxietmij nen bestaat, tenzij gedacht is aan het Ameri kaansche imperialisme of aan een nieuwen aan val van de Britten, die er destijds niet voor te ruggeschrokken zijn Curaqao te bezetten. Blijk baar heeft Gerbrandy zich niet kunnen verzet ten tegen den machthonger van den dollar moloch, en heeft hy nu deze uitvlucht verzon nen ten opzichte van de onvervreemdbare be zittingen van het Nederlandsche volk. Het spreekt vanzelf dat het Nederlandsche volk zyn recht op zdjn overzeesche bezittingen niet prijs zal geven, zooals dit door Mussert in zijn te Utrecht gehouden rede nadrukkeiyk en duidelyk ls verklaard. Een krachtig protest te gen deze willekeurige handelwyze van het „Ne derlandsche" emigrantencomité zal in geheel Nederland eenparig opklinken! In het kamp Waterloo - by Amersfoort is Vrijdag de eerste eroeD vrilwllliaprK. Arbeidsdienst afgezwaaid. Een overzicht tydens de plechtige inlfverteg der spaden. (Polygoon-Zeylemaker)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1