STADSNIEUWSI1 Alleen met „Castella" Castella LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Maandag 24 November 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Eénpansmaaltijd van en voor „Winterhulp" AGENDA Gemengd Nieuws ONGEVEER 700 DEELNEMERS EN DEELNEEMSTERS. In navolging van andere steden in ons land heeft thans ook Leiden zUn éénpans- maaltüd gehad. In de groote Gehoorzaal, waarvan de balcons waren gedrapeerd met Nederlandschc en Dultsche vlaggen hebben ongeveer 700 Nederlanders en Duitschers zich gistermiddag vcreenigd aan een cen- voudigen. doch daarom niet minder smake- Ujken erwtensoepmaaltijd, waarvan de In komende gelden gelijkelijk ten goede komen aan het Nederlandsche en Duitsche Winter- hulpwerk. In overeenstemming met het karakter van deze éénpansmaaltijden, welke dienen te worden beschouwd als een symbool van gemeenschaps zin en kameraadschap, waarbij menschen van zeer verschillenden maatschappeiyken rang en stand zich scharen rondom één dlsch om geza menlijk te eten uit één pot, was het gezelschap ook zeer heterogeen in zijn samenstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de burge meester en zijn echtgenoote, de heer en mevrouw de Ruyter van Steveninck—van Bosse, de com mandant van een Duitsche artillerle-afdeeling. Hauptmann Aller, een vertegenwoordiger van den Ortskommandant, de adjunct-directeur van het Provinciaal Bureau van W.H.N., de heer J. R. Kingma, de chef van de afd. financiën van dat bureau, de heer C. J. C. W. Tydeman en voorts vertegenwoordigers van de plaatselijke instanties van het Nederlandsche en Duitsche Winterhulpwerk, een Kreisamtsleiter der N.S.D. AP. benevens een groot aantal militaire en civiele Rijksdultschers en Leidsche mannen, vrouwen, jongens en meisjes. De plaatselijk leider der National Sozialisti- sche Volkswohlfahrt, de heer Kröiï ing sprak een woord van begroeting en vreugde over de onder vonden medewerking en groote opkomst, waarna ook de burgemeester als plaatselijk directeur van W.H.N. een toespraak hield. De heer Steveninck zeide. dat het Nederland sche volk altijd de liefdadigheid heeft betracht, niet alleen nu, maar ook vroeger. Alleen de vorm waarin zij thans wordt beoefend, wijkt af van dien in het verleden. Spr. zal de laatste zijn om zich minder waardeerend uit te laten over de wijze, waarop zulks vroeger geschiedde, doch hij acht het doel. dat „Winterhulp" nastreeft, hoo- ger en beter. In het verleden droeg de liefdadig heid wel eens te veel het karakter van naasten liefde met den klemtoon op naast, d.w.z. dat diegenen het eerst voor hulp verleening in aan merking kwam. die den gevers in godsdienstig, politiek of plaatselijk verband het naaste ston den. „Winterhulp Nederland" trekt zich de noo- den aan van het geheele volk, niet alleen in de eigen stad. maar ook elders; de Katholiek helpt den Protestant en omgekeerd. De doelstelling van het Winterhulpwerk brengt de verbonden heid van het geheele volk tot uitdrukking en om die reden acht spr. dezen vorm van liefdadigheid hooger en is hij hem spmpathieker. Ook in dit samenzijn van Nederlanders en Duitschers komt de gedachte tot uiting, dat allen bereid zijn bij te dragen tot leniging van andermans nood zon der zich daarbij af te vragen wie af wat die behoeftigen zijn of waar zij wonen. „Winterhulp Nederland" heeft reeds verschei dene middelen aangewend om zijn doelstelling te verwezenlijken: er zijn straat- en ïystencol- lecten gehouden en thans volgt deze éénpans- maaltijd. Spr. hoopte dat het oude gezegde, dat geven zaliger is dan te ontvangen ook hier zal worden bewaarheid en hij besloot met het uit spreken van zijn beste wenschen voor een aan- genamen en goeden middag. Daarna werd door een aantal Nederlandsche en Duitsche vrouwen en meisjes, die zich daar toe beschikbaar hadden gesteld, de soep rondgediend, welke zich voortreffelijk liet sma ken en de keuken der artillerie alle eer aandeed. Een muziekkorps van de artillerie, dat op het tooneel had plaats genomen, vroolijkte den maaltijd, welke een geanimeerd verloop had, op met opgewekte wijsjes. DE BESCHAVING DER ETRURIËRS. Voordracht van Prof. Dr. A. W. Bijvanck. Op uitnoodiging van heo Vooraziatisch Egyp tisch Genootschap en de Vereenlging voor An tieke Beschaving hield Zaterdagmiddag in de bibilotheekzaal van het Nederlandsch Instituut voor het Nabije Oosten alhier, prof. dr. A. W. Bijvanck, hoogleeraar aan de Leidsche Universi teit, een lezing met lichtbeelden over het onder werp: „De beschaving der Etruriérs". Het vol gende is er aan ontleend: In het Italiaansche landschap Toscane vindt men de overblijfselen van eer. eigenaardlgen vorm van beschaving, die men aan de Etruriérs 1 toeschrijft, liet is duidelijk, dat deze beschaving toebehoorde aan een klein deel der bevolking, de in dat gebied heerschende klasse. In zooverre de Etruriërs daar inderdaad de heerschende klasse waren, heeft men het recht van een Etru- rische beschaving te spreken. Alleen moet men er rekening mede houden, dat deze beschaving allerlei vreemde elementen bevat: Oosters ie. Grieksche en Italische. Aan de Etruscische beschaving is een einde gekomen na de definitieve onderwerping van het land door Rome in het begin van de eerste eeuw v. Chr. De Etruscische taal is daarna uit gestorven en het land geheel geromaniseerd. Maar voor dien tijd zijn in de beschaving van Rome zelf zeer veel Etruscische elementen opge nomen, vooral in de periode tegen het einde van de zesde eeuw v. Chr., toen Rome door Etruscische vorsten van de dynastie der Tar- qulnii werd beheerscht. Men leert de Etruscische beschaving vooral kennen door de vondsten in de ;raven. Daarbij is de groote rijkdom opmerkelijk. Men vindt er kostbare voorwerpen in. gouden sieraden, bron zen huisraad, zelfs meubelen, maar ook veel im portstukken, oudtijds zilveren Phoenicische schalen en ivoren, later Grieksche vazen. De schoonste voorbeelden van Grieksche ceramiek zijn in de Etruscische graven gevonden. Wat in Etrurië zelf is vervaardigd, moet voor het groot ste deel zijn gemaakt door lnheemsche, Umbri- sche arbeiders en kunstenaars, die voor de Etruriërs werkten. Het verwondert ons dus niet, dat hun voortbrengselen de eigenaardigheden vertoonen van het bijzondere gevoel voor vor men. dat de Italische bevolking kenmerkt Behalve kunstwerken en de gebruiksvoorwer pen van het dagelijksche bestaan leeren wy uit de graven het een e ander kennen over de ver dere vormen van het leven der Etruriërs, hun denkbeelden over het sterven en over het hier namaals, hun gebruiken bij begrafenissen en bij feesten, hun godsdienstige voorstellingen en hun geloof Wij zien daar, geschilderd op de wan den de rijke, vroolijke, uitbundige festijnen, maar ook de wreede en woeste gebruiken, waar van de gladiatorenspelen ons het bekendst zijn. daar deze barbaarsche spelen door de Romei nen zijn overgenomen. Maar het merkwaardigst wellicht zijn de Etruriërs zelf. Zij hebben zich in hun graven laten portretteeren met een voor ons gevoel verbazingwekkende natuurlijkheid en ongegeneerdheid. Zóó uitvoerig en z<: nauw keurig hebben de Grieken zichzelf en hun leven nooit laten afbeelden, maar wél de Egyptenaren en de Assyriërs. Aan den aannemer H. J. van Eijgen alhier is de bouw opgedragen van een kantoor en werkplaats te Maarn voor de somma van onge veer f. 50.000. FILMVOORSTELLING DER N.S.D.AJ*. „Flüchtlinge." In het geheel gevulde Trianontheater werd .morgen voor de leden en genoodigden van de Ortsgiuppe beiaen uer In.S.jj.AP. een voor stelling gegeven van de film „Flüchtlinge", waarvan de handeling zich afspeelt in 1928 ten tijde van de verwikkelingen aan de Russisch- Mantsjoerijsche grens en waarin zeer tegen hun wensch ook de aldaar wonende Duitschers wor den betrokken. En terwijl een internationale commissie dagenlang niet anders weet te doen dan te praten en te beraadslagen zonder noch tans te kunnnen komen tot eenig besluit, waar door deze kleine gemeenschap van Wolga-Duit- schers zou zijn gebaat, trekt de kolonie onder aanvoering van een man op wens hoofd door de bolsjewieken een hoog losgeld is gezet, om dat hij wordt verdacht van sabotagedaden in de Russische industrie, te midden van de radeloozc en in allerijl wegvluchtende bevolking van de eene schuilplaats naar de andere in de hoop eindelijk een vervoermiddel te vinden, dat hen zal wegvoeren uit de gevaarlijke zone, terug naar het Duitsche vaderland. Nergens vinden zij een veilig onderkomen; de toegang tot de interna tionale nederzetting wordt hun geweigerd en hun positie wordt bijzonder précair, wanneer hun aanvoerder zwaar ziek wordt Gelukkig neemt een landgenoot in wien het Duitsche bloed zich niet verloochende al leek dat aan vankelijk anders de leidersrol over en onder zijn bezielende leiding wordt een aanvang ge maakt met het herstel van een door het kanon vuur onbruikbaar geworden spoorlijn. Inmid dels is de Russische politie op het spoor ge komen van den vermisten Duitscher; een poli tieke commissaris, wien alle menschelijke ge voelens vreemd zijn, zet met zijn speurhonden de achtervolging in en omsingelt ten slotte het grootendeels vernielde spoorwegstation, waar de vluchtelingen in eenige wagons van een goe derentrein een schuilplaats hebben gevonden. Maar ook daar binnen die vier houten wan den, gaat het leven zijn gewonen gang. Een der mannen een jongen bijna nog moet zijn opofferenden moed met den dood bekoopen en sterft op hetzelfde oogenblik, waarop eenige meters van hem verwijderd, een nieuw men- schenleven aanvangt. Al nauwer sluit zich het net om de door honger en dorst gekwelde vluch telingen. maar inmiddels vorderen ook de werk zaamheden. Wanneer eindelijk de laatste dwars liggers zijn aangebracht en de locomotief vol doende op stoom is gekomen, passeert de korte trein onder groote spanning de zwakke plaats in de spoorlijn. De Russische achtervolgers we ten nog een handgranaat in den achtersten wagon te werpen, doch de vluchtelingen slagen erin het voertuig af te koppelen en terwijl de internationale commissie besluit de zitting tot den volgenden dag te schorsen, rijdt de kleine Duitsche kolonie uitgeput, maar overgelukkig de vrijheid tegemoet Hans Albers is in deze voortreffelijk geregis seerde sterke speelfilm de van energie en durf blakende aanvoerder, terwijl de belangrijkste rollen verder worden vertolkt door Kathe von Nagy als het dappere vrouwtje, dat zich kranig door alle moeilijkheden weet heen te slaan en door Veit Harlan als de wreede politieke com missaris. Ida Wüst speelt een voor haar doen ongewoon klein rolletje. Het programma voor de pauze bestond uit uit-gebreide beelden van het Oostfront en een interessant kijkje in het stamland der Trak- henerpaarden in Oost-Pruisen. Voor den aanvang heeft Ortsgruppenleiter Steffin een kort welkomstwoord gesproken en aller aandacht gevraagd voor een binnenkort te geven concert ten bate van het Duitsche Roode Kruis. J. Brouwer. WAT LEERT DE ZENDINGSERVARING AAN DE „KERK" IN HET WESTEN? Rede van prof. dr. II. Kraemer. De afd. Leiden en omstreken van de Ver. van Chr. Onderwijzers!essen) in Nederland en de Overzeesche Gewesten hield Zaterdagmiddag in het gebouw Patrimonium een vergadering, waar in prof. dr. H. Kraemer te dezer stede gesproken heeft over het onderwerp: „Wat leert de zen dingservaring aan de „Kerk" in het Westen?" Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend, was het woord aan prof. Kraemer. Men is in het vaderland gewoon, aldus begon spreker, om de zending altijd te beschouwen als een werkelijkheid, waaraan men geeft en waar van men niet ontvangt. Dat is door allerlei om standigheden wel begrijpelijk, maar het is eigen lijk nooit geheel waar geweest. Ook vele jaren geleden, toen het zendingswerk in de andere werelddeelen nog in den aanvang verkeerde en zending voor het vaderland beteekende: men schen en geld beschikbaar stellen, ontving men, hoewel veelal ongemerkt, toch reeds veel aan geestelijke kracht en bezieling terug door de verslagen der zendelingen over den invloed van hun werk. Wanneer het vroeger niet waar was. dan is het nu zeker niet waar dat de kerk in het vaderland len aanzien van de zending alleen maar de gevende partij is en de zending alleen de ont vangende. Men moet nu zelfs met veel nadruk ervan spreken, dat de zending en de ervaring op het zendingsveld steeds meer de bron van kracht en bezieling worden van de Kerk in het vaderland. Spr. wilde daarvoor eenige oorzaken behandelen, om zoo tevens duidelijk te maken wat de zendingservaring aan de Kerk in het Westen te leeren heeft. De eerste oorzaak is dat op het zendingsveld alles weer nieuw bfeglnt. Het evangelie werkt daar niet als iets dat reeds eeuwen bekend is en dat men wel weet. maar met groote geestelijke I inspanning weer opnieuw moet worden ontdekt. Het is iets nieuws en men kan uit alle deelen der wereld voorbeelden aanhalen, waaruit blijkt, dat er door de prediking van het evangelie te midden der niet-christelyke volken krachten openbaar worden, die ons inderdaad aan den N.T -tijd herinneren. Spreker gaf hiervan enkele voorbeelden. De tweede oorzaak is hierin gelegen, dat nu langzamerhand in vele deelen der wereld, zoowel in Afrika als in Azië, het zendingswerk geleid heeft tot de stichting van nieuwe kerken. Dit klinkt eenvoudig, maar hieraan zit niet meer of minder vast dan dat men op het zendingsveld gedwongen wordt na te denken over wat kerk zon eigenlijk bcieekent en hoe de grondslagen daarvoor de juiste wijze kunnen worden gelegd. Men heeft daarbij natuurlijk zeer te worstenen met de geestelijke en maatschappelijke erfenis van het verleden van het land, waarin men werkt, maar dat heeft aan den anderen kant het voordeel, dat men onmiddellijk geconfron teerd wordt met een wereld, die geheel vreemd is aan de wereld, waaruit wij zelf voortkomen en die ons dus dwingt ons te bezinnen op den eigenlijken inhoud van het evangelie. Aan den anderen kant heeft men bij het leggen dezer grondslagen geen last van historisch geworden toestanden, die, zooals in het vaderland het geval is. nog extra weerbarstig zijn, omdat zij de sanctie genieten van een lang christelijk ver leden. De derde oorzaak is hierin te vinden, dat deze Jonge kerken, die leven temidden van een over weldigende christelijke omgeving, zoowel uit verantwoordelijkheid tegenover het evangelie als uit strijd om het bestaan zich bewust moeten toonen van de zendingsverantwoordelijkheid, die aan elke christelijke gemeenschap van nature eigen is. Van deze drie punten gaf spr. eenige voor beelden. zoodat hij tevens gelegenheid had toe te lichten hoe de zendingservaring ons de kracht en de rust kan schenken tot een nieuw en frisch aanpakken van het godsdienstig en kerkelijk leven in ons eigen vaderland. Na het uitspreken van dev.-. legenheid tot discussie. Tot slot werde enkele huishoudelijke zaken afgedaan. Alteen Castella tandpasta bevat het Perldon, dat met duizenden schuim- belletjes de kleinste hoeken van het gebit reinigt. schuimende TANDPASTA 35 CT. PER TUBE PROF. Dr. K. MARTIN 90 JAAR. Vandaag mocht prof. -dr. Karl Martin, oiid- hoogleeraar in de geologie en mineralogie aan de Leidsche Universiteit en oud-directeur van het Geologisch-mineralogisch Museum te dezer stede, zijn 90sten geboortedag herdenken. Prof. Martin bekleedde het hoogleer aarsambt van 1877 tot 1921 en wordt algemeen erkend als de grondlegger der palaeontologie in Ned.-Indië. Ondanks zijn hoogen leeftijd, geniet prof. Martin nog een uitstekende gezondheid. R.K. GEM. ZANGVEREENIGING PULCHRI STUDIO". Opvoering operette „de Visschersbruid". Onder leiding van haar directeur den heer Emmanuel van Niekerk heeft de R.K. Zangver- eeniging „Pulchri Studio" met medewerking van het Leidsche Symphonie Orkest onder leiding van den heer S. Theelen een uitstekend ge slaagde uitvoering gegeven in de Stadsgehoor zaal. waar door haar een herhaling werd gege ven van het zangspel „de Visschersbruid" van Joh. Hendrix*. De Geestelijk Bestuurder kapelaan W. Bende sprak zijn genoegen uit over de groote opkomst. De uitverkochte zaal getuigde er dan ook wel van dat van Pulchri Studio, na haar meerdere operette uitvoeringen, veel wordt verwacht. Langzamerhand weet men dan ook, aldus spr., dat deze zangvereeniging op dit punt aan de hoogste eischen voldoet en ook nu sprak hij den wensch uit, dat ten volle aan die verwachtin gen zal worden voldaan. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot de aanwezige geeste lijkheid van Leiden, de afgevaardigden van Katholiek Leiden, het Alma Materkoor, het Leidsch Politie Muziekgezelschap en het Leidsch Symphonie Orkest onder leiding van den heer S. Theelen, dat zich belangloos voor deze uit voering (ook de repetities) heeft beschikbaar ge steld voor de muzikale begeleiding. Ook nu heeft Pulchri met de opvoering van deze operette, die een succes is geworden, haar naam op dat gebied weten hoog te houden. Zang en vertolking waren goed en het is verheugend voor een vereeniging als Pulchri, dat haar stre ven en ijverig repeteeren met zoo'n fraai succes wordt beloond. Met een daverend applaus na elk bedrijf en vaak ook bij open doek gaven de talrijke aan wezigen him waardeering over het gebodene te kennen. „Pulchri" bevindt zich dus ook met haar uitvoeringen in steeds stijgende lijn. De hoofdpersonen kweten zich loffelijk van hun taak, evenals het Symphonie Orkest, dat voor de begeleiding zorgde. Heel goed verliepen ook de koren, die bijdroegen tot het groote suc ces. Grimeering en costumeering waren uitste kend door het costuumhuis Gez. Hoppezak ver zorgd. Pulchri Studio heeft met deze prachtige uit voering haar werken voor het geven van goede uitvoeringen opnieuw bekroond gezien. MEISJESSCHOOL VOOR U.L.O. Oudermiddag. Zaterdagmiddag werd in de school aan de Brcestraat een ouderbijeenkomst gehouden, welke door alle onderwijskrachten en een 50 tal ouders werd bijgewoond. Mej. J. K. Sturing, hoofd der school opende de bijeenkomst en deelde mede dat de voorzitter door ongesteldheid verhinderd was deze bijeen komst bij te wonen. Ook de secretaris had be richt van verhindering gezonden, zoodat de notulen door het bestuurslid mevr. Kloots werden voorgelezen en door de vergadering werden goed gekeurd. De kascommissie, bestaande uit mevr. Wijn- nobel en de heeren G. Jeriminasse en A. de Vogel hadden de kas en bescheiden van den secretaris-penningmeester nagezien en in orde bevonden. In plaats van de heeren J. A. Eichhorn en D. Prins werden met meerderheid van stemmen ge kozen de heeren J. Neyenhuys en L. Baarda. De secretaris L. Favier werd bij acclamatie herbenoemd. Mej. Sturing gaf een uiteenzetting van het nieuwe spaarsysteem hetwelk zij op de school wilde invoeren, dat door bemiddeling van de Leidsche Spaarbank op eenvoudige en prettige wijze is opgelost en reeds elders met succes is toegepast. Tevens maakte spr. van de gelegenheid ge bruik om aan de ouders het verschil uit te leg gen over het einddiploma A. en B. Het diploma A. is een gewoon einddiploma (U.L.O.) en geeft vrijstelling voor wiskunde. Het diploma B. ver schilt met A in wiskundige vakken, doch vooral voor jongens wel vereischt voor hun toekomstige betrekkingen. Nadat mej. Sturing woorden van dank had gesproken voor de scheldende bestuursleden en de nieuwp functionarissen had geïnstalleerd, kregen de ouders gelegenheid zich tot het onder wijzend personeel der school te wenden om over de aan hun zorgen toevertrouwde leerlingen vrage.n te stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Gistermorgen omstreeks halfacht zijn bij het rangeeren bij de Gevangenlaan alhier, twee treindeelen in botsing gekomen, waardoor twee wagons, geladen met koeien en kalveren omvie len, zoodat de sporen LeidenWoerden geheel versperden, en de treinen naar en van Alphen- Gouda-Utrecht niet meer op het station kon den binnenkomen of vandaar konden vertrek ken. Het vertrek en de aankomst dier treinen geschiedde dan ook op het emplacement aan de Witte Poort. Personeel, dat met den ongevallen trein uit Den Haag spoedig aanwezig was. heeft de ver nielde wagons opgeruimd en de sporen weer vrijgemaakt, zoodat trein 3371 naar Alphen Gouda vertrek 15.05 weer normaal van het sta tion kon vertrekken. Hoewel de wagons groo- ttnd-: .omleid werden, kregen de koeien en k;ti ,eren geen letsel, zoodat het alleen bij ma- terieele schade bleef. BIJEENKOMST VAN „OUD LEIDEN". De heer Pelinck over de Leidsche glasschilderkunst. Ondanks het zonnige weer verzamelden zich vele leden der vereeniging „Oud Leiden" Zater dagmiddag in het Oostersch Instituut, waar de heer E. Pelinck, directeur van het stedelijk mu seum „De Lakenhal" een lezing met lichtbeelden hield over het onderwerp „De Leidsche glas schilderkunst". Prof. mr. H. A. Idema leidde den spreker in met een welkomstwoord. Spreker me moreerde het feit, dat dezen middag voor het eerst een Leidsch deskundige over een bij uitstek Leidsch onderwerp een uitzetting zou geven. De heer Pelinck ving vervolgens zijn voor dracht aan met het aangeven van de bronnen, waaruit wij gegevens kunnen putten over be staande en verloren gegane glazen. Van het zeer breekbare glas is slechts zeer weinig bewaard gebleven, doch dè voorstelling wordt aangevuld door ontwerpteekenlngen, be schrijvingen en archiefonderzoek. Het gebrandschilderde glas diende veelvuldig als geschenk ter bevordering van een goede ver standhouding tusschen steden, hoogheemraad schappen en ook particulieren, terwijl ook als bij boetedoeningen dikwijls de schenking van een glas als zoen werd opgelegd. De eerste glazen waarvan iets in de Leidsche archieven te vinden was, dateeren uit de 15e eeuw. In 1427 werden reeds 13 ramen in de Pie terskerk vermeld, terwijl uit dien tijd ook schen kingen naar elders bekend zijn. Aan de hand van een groote reeks lichtbeelden werden ontwerpen van de hand van Lucas van Leyden, bestemd voor de St. Janskerk te Gouda vertoond, evenals teekeningen van den Goude naar Dirc Crabeth voor het huis Pieterskerk gracht 9 te Leiden. Van de 36 glazen met de voorstellingen van de landsheeren en vrouwen, die de Haarlemmer Wilhelm Thybout in 1587 voor de voormalige St. Jorlsdoelen leverde, worden er thans nog 12 bewaard in de Lakenhal. De volledige reeks cartons bevindt zich thans in de Stedelijke Prentverzameling op het Gemeente-archief. Ook archivalisch zijn wij geheel omtrent deze serie ingelicht. Kort na 1600 ontwierp de Leidsche burge meester mr. Isaac Nicolay van Swanenburgh de door de stadsbesturen van Leiden en Delft in de St. Janskerk te Gouda geschonken glazen met de voorstellingen van het ontzet van Sa mar ia en Leiden. Voor de kerk te Edam stelde Swaenenburgh tusschen 1605 en 1607 ook verscheidene ramen samen evenals in 1609 voor de kerk te Valken burg. Het is onzeker aan wien de glazen met de voorstelling van het leven der Heilige Anna, welke zich nog in het Annahofje bevinden, moe ten worden toegeschreven. In 1628 vervaardigde Pieter Couwenhorn voor de Schepenkamer op het raadhuis een raam met de wapens van schout en schepenen en twee interessante voorstellingen van de gerech tigheid van Salomo en Goe-graaf Willem. Van deze glazen zijn de ontwerp-teekeningen en een deel der cartons bewaard gebleven in de stede lijke prentverzameling. Na een vergeefsche poging van een Leidsch burger om in de Hooglandsche kerk een glas te doen plaatsen met een toespeling op het getwist der theologische geleerden, lieten de curatoren der Universiteit in 1629 een der ramen der Pie terskerk versieren met een groote Pallas-figuur. Van dit raam zijn alleen het besluit tot het doen plaatsen en de cartons bewaard gebleven. In 1648 werden in de ramen op de capiteins- kamer der St. Jorlsdoelen nog een serie portret ten aangebracht, welke mogelijk aan Abraham Torenvliet kunnen worden toegeschreven, van wieri bekend is. dat hij op bestelling der Leid sche regeering een raam in de kerk te Zoeter- woude maakte met een voorstelling van het ontzet van Leiden. Tot slot liet spreker een naamontwerp zien waarbij de veronderstelling werd geopperd, dat dit de bedoelde voorstelling zou zijn. Na dien is slechts weinig meer te Leiden op het gebied der glasschilderkunst gepresteerd. De glasschilderkunst stierf na dien tijd, zoo besloot spreker zijn interessante voordracht, een roemloos einde. Prof. Idema dankte tot slot namens de toe hoorders voor de heldere uiteenzetting, die met groote aandacht werd gevolgd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: „Horthgo", de Ruiterstraat 20, Noordwijk aan Zee, melkhandel en consumptle-ijsbedrijf. Bijv. uitgeoefend bedrijf: waterstokerij; boter, kaas en eieren. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een ruit vernield van een ijzerwinkel in de Donkersteeg. waarachter een étui met twee zil verbonnen van f. 1.lag uitgestald. Door het gat slaagde de dader erin het étui weg te nemen. De politie stelt een onderzoek in. Tijdens afwezigheid der bewoners is Zater dagmiddag ingebroken in de woning van prof. I. aan de van Slingelandtlaan, waar een ruit van de bijkeuken werd ingeslagen De inbrekers doorzochten het geheele huis. doch voor zoover kon worden nagegaan wordt niets anders ver mist dan een partijtje rooktabak. Met ingang van morgen wordt mej R. H. van der Molen, informatrice bij de Ned. Spoor wegen te Utrecht, als zoodanig overgeplaatst naar het station alhier. Vrijdag a.s. herdenkt de heer W. Kralinge, conducteur-bestuurder by de Haagsche Tram wegmaatschappij Den Haag-Wassenaar-Leiden, den dag, dat hij vóór 25 jaar by genoemde maatschappy in dienst trad. CHR. GEREF. KERK. Bedankt. Voor Maassluis, ds. Joh. van Doorn te Ouderkerk aan den Amstel. Barnsteen het goud van de zee. Wisselprys van den Führer voor de Marine-wedstryden 1938. Deze barnsteenen schaal is gemaakt by den „Staatlichen Bernstein-Manufaktur", te Koningsbergen. (Stapf) Dinsdag. j Jeruël: Bybelbespreking te 7Vz uur nam. Woensdng. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 4*/2 e® 7 uur nam. Prediker: Evangelieprediking te 7% uur nam, DIVERSEN. 's Dinsdags: Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9 V411 uur voorm. Gew. Arbeidsbureau (Douzaatraat)Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau voor on- volwaardlgen. 35 uur nam. "s DonderdagsGem. Geneesk. Dienst (N. Mare 13)Consultatiebureau voor minder begaafden 5—6 uur nam. 's Donderdags: wykgebouw „Bethe9dft" (Hoef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Zaterdags: Oude Ryn 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 23 uur nam. BIOSCOPEN, f 18 jaar; 14 laar; S alle leeftyden. Luxor-theater„De verstokte vrygezel" t Dagelijks te 2 en 8 uur n.m., 's Zondags 27 uur doorL voorstelling. Lldo-tbeater: „Valsch geld" t Dagelijks IVt uur nam.: 's Zondags te 1%, 4V6 en 7V4 uur. Woensdag en Zaterdag ma- tlnée 2.30 uur. Trlanon-thcater: „Tot ziens Franzlska" t Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 U. doorloopende voorstelling. Casino: „Operabal" f Dageiyks 8 uur. woensdag en Zaterdag ook 9 uur. 's Zondags te 2. 4% en 8 uur nam. Rex-theater: „Theo op het huweiykspad" Dageiyks 2 en 8 uur nam Zondag 28% uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwyk aan Zee); Nam. 7% uur. .Een stem uit den aether". Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 22 November 20 uur tot Zaterdag 29 November 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek. Voorm. Wilhel- mlnapark 8, TeL 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.). Menig Maal sprak harde taal de taal van „brandend maagzuur" Menschen, die af en toe gekweld werden door ondragelijke pijnen van brandend maagzuur bij het minste of geringste dat ze aten, kunnen nu met gerustheid alles eten. Een Rennie Pastille, gewoon in den mond opgelost, bij de minste aanwijzing van brandend maagzuur en de daaraan gepaard gaande ondragelijke branderige pijnen, geeft onmiddellijk verlichting. Dat komt omdat Rennie het maagzuur neutraliseert en de spijsvertering bevordert. „Aidv." 5319 Rennie helpt Uw maag bij het uitoefenen van hare normale functies. Daardoor kan ze zelfs zwaar voedsel, dat ze anders kwa lijk verdraagt, gemakkelijk verteren. De Heer G. F. te Naarden schrijft: „Vroeger leed ik nu en dan aan brandend maagzuur... Door een toevalligheid maakte ik kennis met de Rennie Pastilleswensch ik U bij deze spontaan te betuigen, dat ze bij mij een waar wonder te weeg hebben gebracht... Ik ben enthousiast over de Rennie Pastilles en in deze stemming, na jarenlang lijden, moeten mij deze regels van het hart." Digestief Rennie is een prettig middel, aan genaam van smaak en zoo gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook! Gewoon laten smelten in den mond. Vraag Uw apo theker of drogist Rennie. Proefpakje 41 ct. Groot pak f. 1.27. N.V. Rowntree, Amsterdam BONTMANTEL UIT ETALAGE GESTOLEN. In den nacht van Vrydag op Zaterdag is een brutale inbraak gepleegd in de pelterijenzaak van de firma H. Hendriksen aan de Hengelo- schestraat te Enschede. Begunstigd door de duisternis hebben ongenoode gasten in de por tiek een zy-ruit ingedrukt en uit een der etala ges een bontmantel ter waarde van f. 1800 ge stolen. Van de daders ontbreekt tot dusverre elk spoor. DRIE PASSAGIERS VAN DE TRAM GEVALLEN. Omstreeks 7 uur zyn op den hoek van den Coolsingel en de Karrensteeg. te Rotterdam, toen een motorwagen van hjn 9 gisteravond door de bocht ter plaatse ging, van het volge pakte middenbalcon drie passagiers op straat vallen. Ofschoon de conducteur de voorzorgs maatregelen had genomen het balcon af te sluiten, was deze afsluiting door een onbekende weer omhoog gebracht, met bovenvermeld ge volg. De slachtoffers waren de heer J. Vinkelen- berg en mevrouw L. Verhey met haar 8-jarig dochtertje Overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel bleek eerstgenoemde ver wondingen boven het linkerooog, mevr. Verhey verwondingen aan haar linkerknie en het meisje onbeduidende verwondingen te hebben opgeloopen, zoodat niemand behoefde te worden opgenomen, aldus het „Maandagochtendblad". ONDER DE TRAM GERAAKT. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is in de Witte de Withstraat te Rotterdam de 72-jarige vrouw A. S. Stok uit de Zwarte Paardenstraat door een tramwagen overreden en vrywel op slag gedood. Den bestuurder treft geen schuld. BUITENLANDSCH GEMENGD. SCHEEPSONGELUK IN ZWEDEN. De chef van de Zweedsche marine, admiraal Tamm, deelt mede. dat by de controle op het mynenleggen in de Zweedsche wateren buiten Oeland een patrouillevaartuig van de Zweed sche vloot op een myn is geloopen. By deze ont ploffing kwamen tien personen om het leven. Het schip was eertyds een vlsschersboot. die in dienst was van de Zweedsche vloot. Luchtalarm - neersuizen.de bom men - voltreffer. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 's-Gravenhage. 22, giro 87600,

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2