De strijd in Afrika Rostof in Duitsche handen MAANDAG 24 NOVEMBER 1941 No. 25051 Onze Kantooruren 82sie Jaargang Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Strijd in Noord-Airika duurt voort Duitsche Weermachtsberichten De spanning in het Verre Oosten Verspreide berichten rS Met Duitschland tegen het kapitalisme V.J Italiaansche Weermachtsberichten EERSTE BLAD vs Kolonel Mölders verongelukt Verduisteren: 17.37 9.18 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telet, Directie en Administratie 25041 (2 JUJnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden Pl.verv.: K. Been. Leiden. Het opperbevel van de Duit-sche weer macht deelde Zaterdag in een extra be richt mede: Snelle troepen van het leger en forma ties der Waffen S.S. onder opperbevel van den kolonel-generaal Von Kleist hebben na felle gevechten de stad Rostof aan den benedenloop van de Don ingenomen. Daarmee is een handels- en verkeerscentrum in onze handen geval len, dat voor het voortzetten van den oorlog van bizondere beteekenis is. Aan de tot dit succes leidende operaties heb ben de formaties van het luchtwapen onder leiding van generaal ridder Von Greim een schitterend aandeel gehad. Het Duitsche weermachtsbericht voegde hieraan toe: Ook in andere sectoren van het Ooste lijke front is in aanvallen verder terrein gewonnen. Vóór Leningrad zijn verschei dene door pantsers en laagvliegende toe stellen ondersteunde uitbraakpogingen van sterke strijdkrachten van den vijand mislukt. Oo het Britsche eiland hebben gevechts vliegtuigen overdag voltreffers met bom men geplaatst op spoorweginstallaties ten Noorden van New Castle. In den afgeloo- pen nacht is een vliegveld aan de Zuid westkust van Engeland gebombardeerd. In Noord-Afrika staan de Duitsch Italiaansche troepen sedert 19 November op een breed front in zwaren strijd met sterke Britsche pantserformaties. De slag duurt voort. Op 20 dezer is in de gevechten aan het Oostelijk front de bevelvoerende generaal van een legercorps, generaal der infante rie Von Briesen, gesneuveld. En Zondag: Aan het Oostelijke front hebben onze aanvallen tot nieuwe successen geleid. In de Engelsche wateren zijn in den afgeloopen nacht twee koopvaardijsche pen van middelbare grootte door bom- treffers zwaar beschadigd. En vap deze schepen kan als verloren beschouwd wor den. Overdag zijn luchtaanvallen onder nomen op fabrieken in Schotland. In den afgeloopen nacht zijn havengebieden aan de Zuidoostkust van*Engeland met succes gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben de Duitsch Italiaansche afdeelingen in succesvolle gevechten met de Britsche strijdkrach ten. die uit het Zuidoosten waren gena derd, meer dan 260 pantserwagens en on geveer 200 geblindeerde wagens vernie tigd. Krachtige, door pantserwagens ge steunde uitvalspogingen der bezetting van Tobroek zijn verijdeld door de om singelende Italiaansche troepen. In hevige luchtgevechten heeft de vijand 25 vliegtuigen verloren. Bij een luchtaanval op een Brltsch vliegveld zijn verscheiden bommenwerpers op den grond vernield. De slag in Noord-Afrika duurt onder hevige gevechten voort. Over de inneming van Rostof verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: In moedige aanvallen rukten snelle troepen en afdeelingen der Waffen-S.S. van het Noor den en Noordwesten naar Rostof op. De bolsje wisten trachtten dezen opmarsch te stuiten met pantserwagens, artillerie en luchtmacht, doch hun wanhopige tegenstand werd gebroken en op 20 November werden de Noordelijke en Noord westelijke uitloopers der stad bereikt. Ook hier verdedigden de bolsjewisten zich hardnekkig. Aan den rand der stad hadden zij sterke af deelingen artillerie, pantserafweer en pantser wagens opgesteld, terwijl de luchtmacht onop houdelijk scheervluchten uitvoerde. Ook deze tegenstand werd gebroken en in den avond van den 20sten waren de Duitsche troepen gevorderd tot aan de Zuidoostelijke en Oostelijke voorste den. Er ontsponnen zich toen hevige straatge vechten, Den 21sten November des ochtends was Rostof hecht in Duitsche handen. De bols jewisten vluchtten in verwarring naar het Zui den. over den Don. die voor een deel was dicht gevroren. De Duitsche troepen maakten vele gevangenenen en behaalden een buit, welks om vang nog niet te overzien is. Verscheidene Sov jetvliegtuigen. die niet meer konden opstijgen, werden op den grond vernield. De Duitsche luchtmacht verleende den troepen grooten steun. KINDEREN IN GOEDERENWAGEN OMGEKOMEN. Duitsche soldaten hebben in den centralen sector van het Oostelijke front, een verschrik kelijke ervaring gehad. Ze vonden op het sta tion van een kleine stad, waarom dagenlang gevochten was, twee gesloten goederenwagons Toen ze de wagons met de noodige voorzichtig heid geopend hadden, ontdekten ze tot hun groote ontzetting, dat zich hierin kleine kinde ren bevonden van 2 tot 6 jaar oud. De meeste kinderen bleken bevroren en verhongerd te zijn. De weinige kinderen, die nog in leven waren en door de Duitsche soldaten onmiddellijk ver zorgd werden, vertelden, dat zij van hun ouders gescheiden waren en voor vervoer m de goe derenwagons waren opgesloten. (A.n.p.) VERSTERKINGEN DER BRITSCHE VLOOT NAAR VERRE OOSTEN. De Britsche vloot heeft versterkingen naar het Verre Oosten gezonden, aldus heeft de Brit sche minister van Marine. Alexander volgens nieuwsberichten uit Londen, medegedeeld. De minister gaf geen bijzonderheden, doch wees er op, dat de versterkingen aanzienlijk zijn^ JAPANSCHE MARINE-ATTACHÉ LIT LONDEN TERUGGEROEPEN. De Japansche marineattaché te Londen is, naar officieel uit Tokio wordt medegedeeld, van z«n post teruggeroepen. ENGELSCHE SCHEEPSVERLIEZEN. Het A.N.P. meldt uit Stockholm: Het Britsche marine-ministerie heeft bekend gemaakt, dat de Engelsche mijnenlegger Latona die 2650 b.r.t. mat, tot zinken is gebracht» Naar een mededeeling van de Britsche admi raliteit zijn met den ondergang van den torpe dojager Cossack vier officieren en 151 matro zen omgekomen. Vijf officieren en 23 matrozen konden, hoewel zij gewond waren, nog worden geborgen. TURKSCH STOOMSCHIP GETORPEDEERD. Officieel is te Ankara medegedeeld, dat het Turksche s.s. Jenidsje onderweg van Burgas naar Istanboel ter hoogte van Wassiliko getor pedeerd is. Het schip zonk terstond. Van de bemanning konden alleen de kapitein en de eer ste officier worden gered. Het schip had geen I lading aan boord. De Turksche regeering heeft een onderzoek ingesteld. Dit is in korten tijd het tweede geval van torpedeering van Turk sche schepen door Sovjetduikbooten, aldus het D.N.B. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN GAMELIN. De gezondheidstoestand van generaal Game- lin, die na zijn vervoer naar de vesting Portalet in een ziekenhuis moest worden opgenomen, is. naar de Paris Midi meldt, bedenkelijk slechter geworden. (D.N.B.) DE VOLKSSTEMMING IN ROEMENIË. Het definitieve resultaat der volksstemming in Roemenie is thans officieel bekend gemaakt. Er zijn 3.446.889 „ja"-stemmen en 68 „neen"- stemmen. Maarschalk Antonescu heeft in een oproep aan het land uiting gegeven aan zijn dankbaar heid voor dezen uitslag, die, aldus de maar schalk, bewijst, dat het Roemeensche volk niet zal ondergaan. Een jaar van strijd heeft Bessa- rabië en de Boekowina bevrijd en het land zijn rechten en zijn eer hergeven. In dezen tijd kun nen slechts de volken leven en overwinnen, die bereid zij het heden te geven om de toekomst op te bouwen. (D.N.B.) VERJAARDAG VAN ANTI-KOMINTERNPACT Ten gelegenheid van den verjaardag van het anti-kominternpact, gesloten in 1936, komen tal van leidende staatslieden van de mogendheden, die vereenigd zijn in den strijd tegen het bols jewisme, te Berlijn aan om uiting te geven aan hun strijdbaarheid tegen het internationale bolsjewisme. Deze bijeenkomst wordt morgen met een plechtigheid geopend. (D.N.B.) Zaterdag meldde het Italiaansche opperbevel: De slag in de Marmarische woestijn, die gis teren bij het aanbreken van den dag hervat is, heeft den geheelen dag fel voortgeduurd. De strijdkrachten op den grond en in de lucht van de spil verwikkelden de tegenover hen staande vijandelijke strijdkrachten in harde gevechten, waarbij hun verdere, belangrijke verliezen aan menschen en pantserwagens werden toege bracht. Herhaalde uitvalspogingen van den vijand uit Tobroek mislukten door den tegen stand van de Italiaansche divisies, die de ves ting belegeren. De luchtafweerbatterijen der di visie Savona hebben vier vijandelijke vliegtuigen brandend neergeschoten. Italiaansche vliegtui gen hebben in luchtgevechten, die gisteren bo ven de Middellandsche Zee zijn geleverd, zes Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een Ita- liaansch vliegtuig keerde ïiiet terug. In den afgeloopen nacht zijn de lucht- en vlootsteunpunten op Malta weer blootgesteld aan nieuwe acties van onze bommenwerpers. De verliezen van de bevolking van Messina bh den luchtaanval van gisteren zijn gestegen tot 32 dooden en 50 gewonden. In Brindisi is bij den aanval van gisteren een vijandelijke bommenwerper door het afweergeschut neerge haald. In Oost-Afrika heeft een van onze onder be vel van kol. Adriano Torelli staande colonnes een moeilijke operatie zegevierend ten uitvoer gelegd en de geïsoleerde stelling van Celga door middel van vrachtauto's uit Gondar geravitail leerd. Tegen den verbitterden tegenstand van ervaren vijandelijke strijdkrachten doorstonden onze troepen met élan en vastbeslotenheid vier dagen durende bloedige gevechten, zij baanden zich met geweld een weg, voegden den vijand verliezen toe van ruim 600 man en maakten zich van talrijke wapenen en gevangenen mees ter. De afdeelingen van de stelling van Culqua- bert-Fercaber. die sedert 13 November zonder rustpoos strijden en dag en nacht zijn blootge steld aan het vuur der vijandelijke artillerie, strijden sedert gistermorgen tegen verre supe rieure strijdkrachten en oorlogsmiddelen. In te genaanvallen en met het blanke wapen in de vuist verdedigen zij dapper en tot het uiterste de hun toevertrouwde stellingen. En Zondag: In de Marmarische woestijn hebben op 22 November de gevechten aan het geheele front van de grens tusschen Cyrenaica en Egypte en van Tobroek voortgeduurd. Onze divisies wezen alle aanvallen van den vijand, die nieuwe zware verliezen leed, resoluut af. De divisie Ariete alleen al heeft in de ge vechten dezer dagen meer dan 250 geblindeerde wagens, waaronder 55 pantserwagens .vernield en eenige honderden gevangenen gemaakt. De Duitsche divisies hebben in hevige gevechten aanzienlijke verliezen aan Britsche pantsereen heden toegebracht. Er werden o.a. meer dan 200 pantserwagens vernield. Een van onze duidelijk te herkennen veldla- zarets is door de vijandelijke luchtmacht her haaldelijk met bommen en machinegeweervuur bestookt. Vijfentwintig verpleegden werden ge dood en 35 gewond. De vijand heeft luchtaan vallen gedaan op dorpen in het Dzjebelgebied van Cyrenaica. Eenige huizen van kolonisten werden beschadigd; er zijn geen slachtoffers. Aan het front van Tobroek hebben de Duit sche en Italiaansche troepen talrijke vijande lijke gevechtswagens vernield en den vijand groote verliezen toegebracht bij de verijdeling van alle uitvalspogingen. In het verloop von den strijd te land hebben onze luchtmacht en onze afweer tot dusver 15 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. De afweer- batterijen der divisie Pavia hebben bovendien nog twee vijandelijke toestellen neergeschoten. Acht eigen vliegtuigen gingen verloren. Een gemotoriseerde colonne van den vijand, die afzonderlijk in de woestijn van Cyrenaica opereerde, werd door Italiaansche en Duitsche afdeelingen vliegtuigen ontdekt en aangevallen. Meer dan honderd geblindeerde wagens en vrachtauto's werden getroffen en geraakten in brand. Bij een operatie ten Noorden van Bardia is een vijandelijk oorlogsschip in brand geraakt en op de klippen geloopen. In Oost-Afrika werden in den middag van 21 November de onoverwonnen afdeelingen van Culquabert-Fercaber, nadat zij tot het gevecht met bajonet en handgranaten waren overge gaan, door de drukkende numerieke superiori teit van den vijand overweldigd. Bij de heldhaf tige verdediging onderscheidde zich als symbool van dapperheid der Italiaansche afdeelingen het bataljon carabinieri op roemrijke wijze. Nadat de munitievoorraden waren uitgeput heeft dit bataljon tot het uiterste zijn overweldigende te genaanvallen met het blanke wapen uitgevoerd. Bijna alle carabinieri zijn gesneuveld. Aan het front van Celga werden hevige vij andelijke aanvallen op 20 November door onze formaties afgeslagen. De vijand liet vele dooden op het slagveld achter, onder wie een hooge Engelsche officier. Er werden talrijke gevange nen gemaakt, alsmede een zeer groote buit aan wapens en munitie. Te Gondar viel het vijandelijke luchtwapen opnieuw het ziekenhuis van Gondar aan en be schadigde dit. Eenige menschen werden gedood. Een Italiaansche formatie jachtvliegtuigen geraakte gisteren boven Malta in gevecht ge wikkeld met ongeveer veertig vijandelijke ja gers. Zes vijandelijke machines werden neerge schoten en vele anderen werden getroffen. Een van onze vliegtuigen keerde niet terug. In den nacht van 21 op 22 November werden drie Britsche gevechtsvliegtuigen en torpedo vliegtuigen door onze oorlogsbodems in de Mid dellandsche Zee omlaaggeschoten. Twee van onze torpedojagers hebben in het centrale deel van het Oostelijk bekken der Mid dellandsche Zee, onder bevel van den corvetten- kapitein Luigi Franzoni en van den luitenant ter zee le klasse Luigi Balduzzi, met diepte bommen een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Het DNB verneemt nog, dat de bolsjewieken, na het initiatief aan het Oostelijk front verlo ren te hebben, van de Engelschen geëischt had den een tweede front te vormen, ter verlichting van het Oosten. Men kan zich op het standpunt stellen, dat de Engelschen thans in Noord- Afrika op dezen wensch der bolsjewieken zijn ingegaan. Zij hebben ongetwijfeld het initiatief genomen voor een grootsch opgezetten aanval. Er heeft, zich hier een strijd ontwikkeld, die uiteraard niet in enkele dagen kan zijn afge loopen. Daar het Duitsche weermachtbericht de ge vechten van de Duitsch-Italiaansche troepen reeds succesvol noemt, moet men het verlies van de Britten, n.l. 262 Britsche pantserwagens en 200 geblindeerde wagens zwaar noemen. Derge lijke zware verliezen aan pantserstrijdkrachten, reeds aan het begin van een offensief, leiden, naar de ervaring heeft geleerd, er meestal toe, dat het offensief op zijn minst aan élan inboet, indien het al niet blijft steken. Wat moet men echter van het initiatief tot het oprichter van een tweede front denken, wanneer reeds na en kele aanvalsdagen het gevaar opdoemt van een mislukking van dezen aanval als gevolg van den afweer der aangevallen troepen? MILITAIRE MISSIE DER VER. STATEN IN EGYPTE. De Amerikaansche brigadegeneraal Maxwell is, naar Associated Press meldt, te Cairo aan gekomen om zich te belasten met de leiding der Amerikaansche militaire missie. Deze missie moet -toezicht houden de materieele steun verlening der V. S. aan de Britsche strijdkrach ten in Afrika (DNB). INCIDENT IN ARGENTINIË. Zaterdag hebben 200 met knuppels gewapen de woestelingen in de Argentijnsche provinciale hoofdstad Cordoba een bioscoop bestormd, waar een Duitsche film draaide. Het gepeupel mis handelde 80 toeschouwers, onder wie veel Duit- schers. De film werd onder beleedigingen aan het adres van Duitschland op straat verbrand. Tevoren was om versterking van de politiebe scherming gevraagd, maar hieraan was niet voldaan wegens gebrek aan beschikbaar perso neel. Volgens tot dusver ontvangen berichten werd merkwaardigerwijs slechts één toeschou wer gearresteerd. (D.N.B.) ZWITSERLAND IN DEN DERDEN OORLOC WINTER. De leider van het Zwitsersche departement van economische zaken, bondsraad dr. Stampfli, heeft zich in een redevoering bezig gehouden met de positie van Zwitserland op den drempel van den derden oorlogswinter.* De vrijheid van drukpers en de vrijheid van het woord, aldus dr. Stampfli, mogen niet misbruikt worden op een wijze, dat daardoor de Zwitsersche betrek kingen met andere in het bijzonder met oorlog voerende landen ten nadeele van het geheele Foto A. van Vliet. Een gedeelte van de-hoofdtafel tijdens den gisteren gehouden éénpansmaaltijd in de Stadsgehoorzaal. Van links naar rechts mevrouw en de heer De Ruyter van Steveriinck, OrtsgTuppénleiter Steffin, Hauptmann Aller, inspecteur Hofman en dr. ir. J. J. Valkenburg. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Met ingang van heden, zal ons bureau, in verband met de ver duisteringsvoorschriften, geopend zijn van 9 UUR VOORM. TOT 5.30 NAM. 's Zaterdags van 8.30 voorm. tot 2.30 nam. De Directie. Het D.NB. meldt: De inspecteur van de jachtvliegers, kolonel Werner Mölders, is op 22 November op een dienstvlucht met een koeriersvliegtuig, dat hij niet zelf bestuurde, bij Breslau doodelijk veron gelukt. Door den vijand niet overwonnen, heeft dezo overwinnaar in 115 luchtgevechten op zoo tragi sche wijze den vliegerdood gevonden. De succes rijke prestaties van dezen 28-jarigen officier zijn weergaloos. Verlag Wagenborg. Wijlen kolonel Mölders. In Juli 1941 verleende de Führer en opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht aan den commodore kolonel Mölders na zijn 101ste overwinning in de lucht in den vrijheidsstrijd van het Duitsche volk als eersten soldaat van de weermacht de hoogste onderscheiding vooor betoonde dapperheid, nl. het eikenloof met de zwaarden en brillanten behoorende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis. Als waardeering voor de unieke verdiensten van kolonel Mölders heeft de Führer en opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht be paald, dat het jachteskader, dat tot dusver door Mölders naar de zoo geweldige overwinningen is gevoerd, voortaan zijn naam zal dragen. Tevens heeft de Führer bepaald, dat kolonel Mölders een staatsbegrafenis zal krijgen. land verstoord worden. HU betoogde, dat alle oorlogseconomische maatregelen van Zwitser land slechts ten doel hebben, de verzorging van het land met essentieele voedingsmiddelen te waarborgen. De positie van Zwitserland is on eindig veel moeilijker dan in den wereldoorlog. De tegenblokkade valt ook in Zwitserland te bespeuren. Een goede verhouding met de as- mogendheden is daarom noodzakelijk, want zon der die zou Zwitserland noch met Europa noch met de gebieden buiten Europa het voor zijn economisch bestaan onontbeerlijke handelsver keer kunnen handhaven. Ten slotte sprak hU zich uit tegen elke nieuwe prijsverhooglng, welke slechts tot inflatie zou moeten leiden. Het Zwit sersche volk moet zich op nieuwe beperkingen en ontberingen voorbereid houden. (DNB). VREEMDELINGEN IN FRANKRIJK GEARRESTEERD. In het departement Dordogna zijn door de Fransche autoriteiten dertig ongewenschte vreemdelingen, meerendeels joden, gearresteerd die den laatsten tUd deels een anti-Fransche houding aan den dag gelegd, deels groote spe culaties hadden verricht. Onder de arrestan ten bevond zich ook de vroegere afgevaardig de uit het departement Aisne, Pierre Bloch, die wegens staatsvyandelUke propaganda gearres teerd en in de gevangenis van Perigueux is op gesloten Binnenkort zal hij voor een militairè rechtbank gedaagd worden. De speciale rechtbank te ParUs ter onder- arukking van bolsjewistische en anarchistische machinaties heeft vijf communisten wegens agitatie en propaganda tot tuchthuisstraffen tot 15 jaar veroordeeld. (D.NB.) van hedenavond lot morgenochtend De maan kwam heden op te 13.54 uur en gaat onder te 23.58 uur.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1