Rede van ir. Mussert Binnenland iê&Jêl LEID5CH DAGBLAD, Donderdag 20 November 1941 Tweede Blad No. 25048 KERK- EN SCH00LNIEÜWS Aanduiding van logeergelegenheden geregeld De naam „logement" in eere hersteld De Komedianten komen 82sfe Jaargang Over Europa en Nederland in en na den oorlog St. Nicolaas-Geschenk PIANO-CONCERT «ACM Bonaanwijzing boter en vet Hoeveel bonnen mogen gevraagd worden FEUILLETON In het Concertgebouw te Amsterdam heeft tie N.S.SB. gisteravond een groote openbare vergadering gehouden. Er was voor deze bijeenkomst, waar de leider van de N.S.B. Mussert, het woord voerde, zeer groote belangstelling. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld en velen moesten teleur gesteld worden, omdat alle kaarten waren uit verkocht en er geen enkel plaatsje meer open was. De WA.-kapel van de heerban Amsterdam, onder leiding van kompaan Schoemaker, luis terde de vergadering met pittige marschmuziek op. Met een ovationeel applaus en een luid houzee-geroep werd Mussert door de ruim tweeduizend aanwezigen verwelkomd. Een klein jongetje bood den leider van de N.S3, bloemen aan, waarna men gezamenlijk een W.A.-lied zong. Onmiddellijk nam Mussert het woord. Hij wees er op, dat wij een zwaren winter zullen tegemoet gaan. Daarnaast is er de haat tus- schen menschen, die dezen tijd nog somberder maakt. Wij leven in een bezet gebied, zijn geen baas in eigen huis en voelen ons gedeprimeerd. De oorlog is de oorzaak van al deze moei lijkheden, hoewel men er goed aan meent te doen het nationaal-socialisme de schuld te ge ven. De oorlog is echter niet door het natio naal-socialisme of door Duitschland uitgeroe pen, doch alleen door de tegenstanders van Duitschland en het nationaal-socialisme. Uitvoerig ging Mussert vervolgens in op de oorzaken van den oorlog. Hij schetste het ver loop van de geschiedenis sinds Adolf Hitler op 30 Januari 1933 de leiding over het Duitsche rijk nam. Hij herinnerde aan de pogingen, welke Hitler deed om een oorlog te voorkomen, aan de voorstellen van den Führer om het luchtwapen uit de oorlogvoering te bannen en het bombardementswapen te beperken, aan de vlootbeperking van Duitsche zijde. Al deze po gingen liepen dood op den onwil van Engeland en Frankrijk, die naar oorlog dreven en die deze pogingen als zwakheid van Duitschland meenden te kunnen beschouwen. Vanaf den Poolschen veldtocht, waarbij de Polen in den oorlog gejaagd werden door Engeland, dat stookte en alle hulp beloofde, schetste Mus sert het verloop van de gebeurtenissen. Achter al deze oorlogsstokerijen en vernieti gingspogingen stonden het Jodendom, het ka- pitalistendom en het communisme, aldus spre ker. De dulvelsche drieeenheid: Churchlll-Roo- sevelt-Stalin had slechts één doel: de wereld te verdeelen. Wat kan Engeland het schelen wat er met ons, wat er met Frankrijk of Duitsch land gebeurt. Heel Europa kan in puin vallen, als Engeland maar leven kan. Hebben Chur chill en «generaal Wood niet reeds in 1936 ge zegd dat Duitschland vernietigd moet worden? Doch de tijden zijn veranderd. Het is anders gegaan dan men had verwacht, want als er één rijk zal vernietigd worden, dan zal het het Engelsche wereldrijk zijn. Achter Churchill en Roosevelt staan de vrij metselarij en het Jodendom, dat twee wereld oorlogen en vijf revoluties in de laatste tien tallen jaren op zijn geweten heeft. Het Jodendom is altijd een gevaar geweest. Met voorbeelden gaf Mussert aan hoe reeds tal van pausen in decreten waarschuwden tegen de Joden en o.m. de Christenen verboden in dienst te zijn bij Joden. In 1924 nog waarschuwden de Nederlandsche bisschoppen in het provin ciaal Utrechtsch concilie tegen de Joden en gaven zij aan hoe de katholieken hun houding tegenover de Joden moesten bepalen. Dat is nog kort geleden. Desondanks schijnen de ka tholieken en hun geestelijken dezen tijd volko men vergeten te zijn. Luther uitte zich scherp tegen de Joden en ook de anti-revolutionnaire Abraham Kuyper bestreed hen vaak zeer fel. Het waren de Joden, die op weg waren de wereldheerschappij te veroveren en de christe lijke volkeren te verdrukken. Zat men in Ne derland ook niet onder Jodendruk? Hitler is ten slotte gezonden om de christen volkeren te redden van de slavernij. Hij durfde den strijd, dien de Joden inzetten, wetende dat zij op Amerika en Rusland konden reke nen, aan. HU zal Europa vrU en onafhankehjk maken, vrU van Joodschen en Engelschen in vloed, onafhankehjk van andere werelddeelen. Reeds heeft Duitschland het bolsjewistisch gevaar den kop ingedrukt. Ook wU hebben in dit verschrikkelijk gevaar verkeerd. Want bij WinterswUk zouden dc communisten geen halt hebben gehouden. Ook onze kerken zouden zyn verbrand en onze priesters vermoord. Doch Hitier heeft ons gered. En wanneer pastoors en dominees dit zouden willen begrijpen en er kennen, zouden zU God op hun knieën danken voor de redding die Hitier ons heeft gebracht en dan zouden zij hun houding tegenover Duitschland herzien. Met enkele voorbeelden wees Mussert er op, dat de vroegere regeerders het godsdienst ver nietigend gedoe der communisten rustig heb ben geaccepteerd. Met trots wees Mussert verder op het offer dat tal van Nederlandsche jongens brengen aan het Oostfront, waar zij naast hun Duitsche ka meraden vallen. De stryd die thans gevoerd wordt kan blijk- baar door de vijanden van Duitschland, Chur chill en Roosevelt met de Joden achter zich, niet met wapenen gewonnen worden. Daarom hebben zU de blokkade toegepast. Europa moet worden ingesloten en uitgehongerd. Nog heb ben wij geen honger. Maar wanneer wij die zouden krijgen, dan zou dat het loon zijn voor het beleid van onze vroegere regeerders. Want wij vernietigden ons voedsel. Onze groenten gingen op den mesthoop, omdat Engeland ons practisch verbood aan Duitschland te leveren. Zou er honger komen, dan zou dat de straf van God zijn. Maar zoover zal het niet komen, want in drie fases zal de strijd beëindigd worden. Europa wordt veilig gesteld. Dat is reeds geschied. Europa wordt gevoed. Dat gaat thans geschie den. En dan wordt Europa gevormd, met Rus land als onze groote kolonie. Wij zullen den bond der Germaansche staten zien vormen, gebaseerd op ons ras, op onze ge zamenlijke overtuiging en op onze zelfde eco nomische ordening. Er zal een 'Germaansche weermacht komen, die ons zal behoeden en onze vrijheid zal waarborgen. De nieuwe orde ning zal tolgrenzen doen vervallen. Goederen- ruil zal een echten vrijhandel brengen en een waarlijken bloei mogelijk maken. Onze vrijheid is door den wil van den Führer en door het werken van de N.S.B. gewaarborgd in het nieuwe Europa, zooals de rijkcommissa ris heeft medegedeeld. Dat is een verheugende wetenschap, die ech ter de nationaal-socialisten voor een zware ver antwoordelijkheid stelt. Maar de N.S.B.-ers zijn dankbaar dat zij die verantwoordelijkheid mo gen dragen. Als Nederlander, zoo zeide Mus sert, verwerp ik ook het staatsabsolutlsme. Maar in een corporatieve ordening en met ge westelijke invloedssferen zal de N.S.B. voor en ten behoeve van het volk regeeren. Er zal so cialisme van de daad en gerechtigheid zijn. Het Nederlandsche volk zal herleven, het zal door een crisis heen, naar een nieuwe toekomst wor den gevoerd. Ghopin, op 11Concerto E Minor .gespeeld door ALEXANDER BRAILOWSKY. PIANO met het Fhilharmonisch Orkest, Berlijn. - Uit voorraad leverbaar. 5659 L. v. GEJLLEN - Haarlemmerstr. 55 t.o. Rex-ftheater - Telef. 20593 De Nationaal Socialistische Vrouwen Organisatie in Nederland breit duizenden paren sokken en handschoenen voor de soldaten aan het Oostfront. (Polygoon-Meyer) RUNDVET VERKRIJGBAAR OP INGELEVERDE BONNEN. Gedurende het tijdvak van 21 November tot en met 9 December a.s. geeft elk der met „53" en „54" genummerde bonnen van de boterkaart recht op het koopen van 125 gram boter. In bovengenoemd tijdvak geven de met „53" en „54" genummerde bonnen van de vetkaart elk recht op het koopen van 125 gram boter met reductie. Degenen, die destijds de met „53" genummerde bonnen van* de vetkaart bij hun slager hebben ingeleverd, ter verkrijging van gesmolten rundvet, kunnen thans dit rundvet betrekken. „ER IS BIJ ONS IETS IN BEWEGING GEKOMEN." Hedenavond van 19.45 tot 20.— uur, zal Max Blokzijl via den zender Hilversum 11 in de serie „brandende kwesties" spreken over het onder werp: „Er is bij ons iets in beweging gekomen." NOTARIS H. BIJVOET OVERLEDEN. De bekende notaris mr. H. A. H. Bijvoet uit Berghem bij Oss is overleden. Notaris Bijvoet was in de Maasstreek zeer bekend als bevorderaar van de paardensport en was voorzitter van het comité ter bevorde ring van concourses-hippique in de Maasstreek. REICHSHAUPTAMTLEITER SCHALK BEZOEKT ONS LAND. Op uitnoodiging van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijks minister dr. Seyss-Inquart is de plaatsvervan gend leider van het Arbeitsbereich der N.S.D. A.P. en Beauftragte der N. S. D. A. P. in het gouvernement generaal Reichshauptamtleiter Richard Schalk voor een bezoek van enkele dagen aan Nederland in Den Haag aangekomen. In zijn gezelschap bevinden zich enkele Amts- leiter. AANGIFTEDATUM VOOR TE SCHEUREN GRASLAND VERLENGD. Naar de regeeringscommissaris voor de bo demproductie mededeelt, kan de aangifte bij de betrokken rijkslandbouwconsulenten voor te scheuren grasland nog plaatsvinden tot 29 No vember. Uitdrukkelijk wordt erop gewezen, dat dit de uiterste datum is tot welken' vrijwillig en dus met recht op scheurpremie kan worden opgegeven. Belanghebbenden worden nog opmerkzaam gemaakt op de in de bladen opgenomen desbe treffende officieele publicatie. PLICHTSGETROUW EN ONVERSCHROKKEN Wij lezen in de geschiedenisboeken van ons land hoe onze voorvaderen op de bres stonden voor de toekomst van ons land en volk. Plichts getrouw en onverschrokken, dat waren zij. Door deze eigenschappen is ons volk door de eeuwen heen een voorbeeld geweest voor vele anderen. Natuurlijk lezer, u bent dat met ons eens, want het is mode geworden in de geschiedenis boeken te duiken, voorbeelden aan te halen en zich dan op de borst te slaan, trotsch over wat onze voorvaderen tot stand brachten, maar landgenoot, daarmede zijn wij er niet. Die roemrijke geschiedenis legt ons verplich tingen op, want nog nimmer dankte ons volk zijn plaats aan anderen, altijd waren wij het zelf die, desnoods met de wapenen in de vuist deze plaats veroverden. Zoo is het ook nu. Weer luidt de alarmklok over Nederland, weer moet onze plaats bevoch ten worden en weer zijn het de besten onder ons, die hun plicht kennen en zich inzetten terwille van ons land en volk. Reeds duizenden vertrokken naar het Oosten, de wapenen in de vuist, want ons volk z&l leven, ons volk en vaderland zal zich handhaven. Wij willen niet parasiteeren.Wij willen onze traditie hoog houden, die traditie van een vrij en moe dig volk, plichtsgetrouw en onverschrokken. Vooruit landgenooten, onze geschiedenis vraagt daden van u. Meldt u aan bij het Vrij willigerslegioen „Nederlan d", Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. H. A. VAN BOTTENBURG t. Dinsdag is 66 jaar oud, plotseling overleden de heer H. A. van Bottenburg, wonende te Hil versum, directeur van de N.V. Bottenburgs Boekhandel en Uitgeversmaatschappij te Am sterdam. De heer Bottenburg. die vooral werken op theologisch en wetenschappelijk gebied uitgaf, was ook bekend !eider van boekenveilingen Aan hem is de oprichting te danken van de Christe lijke Volksbibliotheek. Van 1926 tot 1930 is hij directeur geweest van .,De Standaard". Ook is hij diaken geweest van de Geref. Kerk te Am sterdam. Hbld. PREDIKBEURT. Bodegraven Geref. Gem.: Vrijdag nam. 4 3/4 uur, d% M. Heikoop van Utrecht. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Zuid-Holland ds. J. Godthelp te Westmaas. Beroepen te Sleen ds. J. Luchies te Odoorn- Valthermond. Aangenomen naar Sleen ds. J. Luchies te Odoorn-Valthermond. VOOK VRIJDAG 21 NOVEMBER. Hilversum I, 415.5 M. 7.15: Gramofoonmuz. 7,45: Ochtendgymnastiek 7.55: Gramofoon- muziek 8.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuziek 8.35: Ochtendgymnastiek 8,45: Gramofoonmuziek 9.15. Voor de huls vrouw 9.20: Gramofoonmuziek 11.00: Voor de kleuters 11.20: Gramofoonmuziek 12.00: Ensemble Jack der Kinderen 12.40: Almanak 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten 13.00: De Melodlsten, solisten en gramo foonmuziek 14.00; Gramofoonmuuzlek 15.00 Concertgebouworkest (opn.) 16.00: Bijbellezing 16.20: Pianovoordracht 16.45: Otto Hen driks en zijn orkest 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten 17.30: Voor de Jeugd 17.45: Viool met pianobegeleiding 18,10: Sportwetenswaardlgheden 18.30: De Ramblers 19.00: Actueel halfuurtje 19.30: „Wcenen zingt", muzikaal programma. (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 20.15 Gramofoonmuziek 20.45: Causerie „Een sterk man: Dr. Ing. Frltz Todt" 21.00- Amusements orkest 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.Engelsche uitzending: „Economie News from Holland" of Gramofoonmuziek 22.15: Gramofoonmuziek 23.3024.00: Klaas van Beeck en zijn orkest (opn.) Hilversum II, 301.5 M 7.15—8.45: Zie Hil versum I 8.45: Gramofoonmuziek 10.00: Morgenwijding 10.15: Orgelconcert (opn.) 10.40: Voordracht 11.00: Zang met planobege leiding 11.30: Gramofoonmuziek 12.00: Boyd Bachman en zijn orkest 12.45: B.N.O. Nieuws- en economische berichten 13.05: Om roeporkest 14.00: Gevarieerd middagprogram ma 15.00: Voor de vrouw 15.45: Revlda- sextet 16.30: Voor de jeugd 17 00: Gramo foonmuziek 17 15: B.N.O.: Nieuws-, economi sche- en beursberichten 17.30: Gerard LeBon en zijn orkest en gramofoonmuziek 18.30: Causerie „Onze volkshuishouding" 18.45: Orgel concert en gramofoonmuziek 19.45: Reportage 20.00: Rotterdamsch Philharmonlsch orkest en solist (met Inleiding). (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 21.00: Herdenking van den geboortedag van P A, de Genestet 21.15: Rotterd. Philharmonlsch orkest en solist 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: Gra mofoonmuziek 22.1022.15: Avondwijding. GEMEENTELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Vrijdag 21 November. Ie programma: 7.1520.15: Hilversum I 20.15 24 00:: Dultsch programma. 2e programma: 7.1520.15: Hilversum II 20.1524 00: Programma uitsluitend voor aan geslotenen b(J Radio Distributie Centrales. 3e programma: 7.0024.00: Dultsch programma 4e programma: 7.0024.00: Dultsch programma Aan den anderen kant Natuurlijk het iBayert-kruis! Er bestaat geen Aspirin zonder »Bayer«-kruis. De echtheid der Aspirin- tabletten wordt door het »Bayer«-kruis gegaran deerd. Let U daarop altijd, want voor Uw gezondheid is alleen het beste goed genoeg I ASPIRIN 0) Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct. Stoottroepen voor - blanke wape nen - man tegen man. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, 's-Gravenhage. o - Reeds eenlgen tijd geleden zijn door den se cretaris-generaal van het departement van landbouw en visschery enkele beschikkingen uitgevaardigd ter versobering van de maaltijden in hotels en restaurants, en door den directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, re staurant- en pensionbedrijf werden hieromtrent nadere bedrijfsvoorschriften gegeven. Een en ander is nu eenigszins aangevuld en uitgebreid, samengevoegd in de hotel-, café- en restaurant- en pensionbeschikking no. 3 van den secretaris-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van land bouw en visscherij. Deze beschikking regelt allereerst de hoeveel heden consumentenbonnen, welke in eetgele- genheden (restaurants, cafetaria's,, instellingen voor uitzendingen van diners) ten hoogste mo gen worden gevraagd. Voorts zijn in deze beschikking opgenomen de bepalingen, dat voortaan steeds op de daarvoor bestemde uren twee vaste beperkte menu's moe ten worden aangehouden, waarvan het eene ver krijgbaar moet zijn zonder afgifte van consu menten bonnen, terwijl deze voor het andere wel gegeven moeten worden. Bovendien is het verplicht gesteld, op een eventueele dagkaart ook een aantal eenvoudige c.q. bonvrije schotels aan te houden. Op Dinsdag en Vrijdag mogen in eetgelegenheden geen vleesch- of vleeschwa- ren worden verstrekt. Ook wild en gevogelte vallen onder dit verbod. Verder werd vastgesteld dat een maaltijd ten hoogste mag omvatten: Een voorgerecht (of 6 kleine voorgerechten) soep, een gang (vleesch, visch of wild met toe- behooren), toespijs of kaas en fruit. HET „LOGEMENT" IN EERE HERSTELD! Voorts werd de aanduiding van de onderne mingen geregeld. GEREF. KERKEN. Beroepen te Apeldoorn (vierde predikants plaats) ds. A. S. Timmer te Bedum, Tweetal te Zevenhuizen (Gr.) ds. S, G. Bloem te Gasselternijeveen en ds. W. J. van Enk te Vries (Dr.). CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Dordrecht ds. W. F. Laman te Haarlem C. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen te Groningen (vacature ds. J. Meerburg Snarenberg) mej. C. Soutendijk te Oldeboorn (Fr.). Slechts zoodanige inrichtingen mogen zich voortaan hotel noemen die aan bepaalde eischen van omvang en welstand voldoen en waar vak kundige leiding en personeel aanwezig is. Wordt in een inrichting bestemd voor het verstrekken van logies aan die eischen niet voldaan, dan moet deze inrichting, evenals zulks in het bui- 'tenland geschiedt, waar bijvoorbeeld de naam „Gasthof" naast dien van hotel zeer gunstig bekend staat, een andere naam dragen, nl. dien van logement. Deze naam moet in korten tijd ten onzent het oude burgerrecht herkrijgen. Voort is het voeren van de aanduiding hotel-pension verboden, zoowel voor het ho tel als voor het pension. Beide begrippen dekken elkaar niet. Het hotel, alsook het logement, is in hoofdzaak bestemd om on derdak te verleencn voor korten tijd, terwijl in een pension voor Iangcren tijd wordt ge logeerd. In verband daarmede is het ver huren van kamers in een pension voor een korteren tijd dan vijf dagen verboden, be halve voor den duur van weekeinde en tij dens feestdagen en na verkregen ontheffing wegens gebrek aan plaatsruimte in hotels en logementen ter plaatse. 9 Dit zoogenaamde indeelingsvoorschrift no. 1 is gegeven in het belang van de bedrijven en in het belang van het publiek. Het publiek weet, dat, indien het nu bij een inrichting afstapt, die den naam hotel draagt, het komt in een gelegenheid, welke toch minstens aan bepaalde welstandseischen voldoet, terwijl de inrichting geen oneerlijke concurrentie heeft te duchten van bedrijven, die zich als hotel aandienen, doch niet voldoen aan die eischen. Dat logement of herbergen, die dan wel niet mogen voldoen aan de eischen, welke aan ho tels worden gesteld, minderwaardig zouden zijn, is geenszins het geval. Vele inrichtingen, welke feitelijk logementen waren in de goede oude beteekenis van dat woord gingen den naam van hotel voeren met het gevolg, dat aan het Juiste begrip van den naam logement afbreuk werd gedaan. Het begrip „logement" dient weer in ecre hersteld te worden, zooals dat reeds is ge schied met den naam „herberg". Wie immers zal twijfelen aan het karakter van de jeugd herbergen? BU het streven van de overheid om zoowel aan het hotel als aan het logement elk zijn juiste plaats toe te wijzen, dlene men dus te bedenken, dat met logementen worden aange duid die Inrichtingen, welke tegen bescheiden prijzen eenvoudige, goede verzorging bieden. Verwacht mag worden, dat deze logementen aan het reizend publiek goede diensten zullen ver- leenen. EeD blijmoedige roman door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max van Straten). Copyright I. P. O (G. L Weisz), A'dam.) (13 Campagna wendde zich waardig af en nam den nog steeds huilenden Manrico van zyn echtgenoote over. Met groote, veerende swapper) bracht hij den jongen in ruis, en hij had het gevoel dat hij Rhadames was, die in irlomfale overwinningsstemming uit len veldslag tevoor schijn kwam. Mevrouw Campagna trok zich met een oe- zorgd gezicht in haar cassa terug, leiwyi R:c- cardo eindelijk ongestoord op de b.anx kon rus ten. Campagna's bedreiging met ontslaan was niet voor de eerste maal geuit. Riccardo was hier de eenige die het af en toe waagde hem tegen te spreken. En dat Campagna hem er op een dag werkelijk uit zou gooien stond voor hem vast. Men moest bij de stagione Campagna een betere diplomaat zijn dan Riccardo was. Rodolfo Grobetty, de bariton, kwam zwaaiend uit Balbini's restorante. Hij was, als gewoonlijk, onder den invloed en, als gewoonlijk, in weeke stemming. „Riccardo!" omarmde hij den jongen collega, „vind jij ook niet dat het leven schoon ls?" Riccardo boog zijn hoofd achterover, omdat de alcoholdamp hem dreigde te bedwelmen. Toch antwoordde hij: „Ja, dat vind ik ook." „Dan ben je mijn vriend," riep Grobetty nog ontroerder. „Ik zou alleen wel eens willen weten waar ju al dat geld voor den wijn vandaan haalt!" zei Riccardo verwijtend. Grobetty liet zich zwaar op de bank vallen. „Een wonder, Riccardo. Werkelijk een wonder. De wijn komt steeds vanzelf. Alsof hij een bij zondere voorliefde voor mij heeft. Dan weer schenkt de waard me, dan weer de gasten. Daarvoor dans ik mijn beroemde zigeunerdans. Of ik zing wat. Maar wijn is er altijd. De hemel zij dank!" Hij keek met troebele oogen voor zich uit. Riccardo schoof een eindje van hem weg. „Een mensch die zich al 's morgens vroeg be drinkt!" „De dokter heeft me namelijk koffie verboden, Riccardo. Wat moet ik anders drinken?" Maar ploteling, midden in zijn dronkenschap, vond Grobetty een menschelljk woord. „Anders zoü dit leven heelemaal niet te dragen zijn......" fluisterde hij. „Noem je dat eeuwige dronken zijn dan dra gelijk?" Grobetty's hoofd viel zwaar op zijn borst. „Het is de eenige mogelijkheid." „Je bent een groot kunstenaar, Grobetty. Dat zeg ik je. Maar wat zou je kunnen presteeren als je niet altijd onder de olie was." Grobetty's machtige gestalte kwam moeizaam overeind. Hij staarde voor zich uit en zei: „Heelemaal niets... Ik zou heelemaal niets meer kunnen... Mijn leven heeft nog maar één doel: mij dood te zuipen." Hij stond een oogenblik stil, teen rukte hij zich met geweld uit die stemming. „En op deze bekentenis moet ik er hu een pakken!" Riccardo probeerde hem tegen te houden, maar met onvermoede kracht rukte Rodolfo Grobetty zich los en stommelde weer het café binnen. De directrice riep verwijtend uit de cassa: „Waarom wil je hem tegenhouden, Daldini? Je weet toch, dat hij alleen maar zingen kan als hij wijn in zich heeft. In nuchteren toestand heeft hij heelemaal geen stem." De armoede is overal ter wereld op wonderen aangewezen. En dientengevolge hing ook het bestaan van deze reizende komedianten vr.n dat buitengewone, onvoorziene af, waarop zij altijd hopen, waarin zij gelooven en dat hen in den regel ook niet teleur stelde. Hoe anders dan als een wonder viel het te verklaren, dat plotseling op de piazza van Lucca een ongeveer vijf tien koppige groep reizigers uit Engeland opdook, die belangstelling toonde voor het aanplakbiljet van de stagione Campagna? Een glimlachende en niet zeer eervolle belang stelling, zooals Riccardo Innerlijk moest toege ven, maar toch bestond er de mogelijkheid dat vijftien Engelschen in vijftien theaterbezoekers veranderden. Riccardo verstond een beetje En- gelsch en moest met schaamte uit hun opmer kingen hooren, dat zij zich van een bezoek aan de voorstelling van „Bal Masqué" eerder iets grappigs dan iets kunstvols voorstelden. Kan de armoede echter trotsch zijn, als het om vijftien betaalde kaarten gaat? En bovendien nog dat I was aan te nemen om kaarten van de duur ste categorie! Riccardo zag zich reeds in het I bezit van een aandeel van vijf lire voor dien j avond en hij voelde het lang ontbeerde genot I van een sigaret op zijn verhemelte branden. Neen. dit Engelsche reisgezelschap moest dank baar aanvaard worden, ook al namen zij den opera-avond niet ernstig. En Riccardo her ademde zichtbaar toen hij hoorde, dat ze be- i sloten waren kaartjes te koopen. 1 Helaas is er ook nog het booze in de wereld, slechts daartoe geroepen, om ieder bloeiend I wonder in een vloek te doen verkeeren. En dit booze had dit keer de gestalte van den bioscoop eigenaar aangenomen. Reëeler gezegd: signor Vadutti verscheen voor zijn bioscoop om het nieuwe aanplakbiljet op te hangen. En op dit biljet straalde groot en suggestief de kop van Raffaela Cellini, terwijl groote, felle letters verkondigden, dat van zeventien uur af in deze bioscoop de gevierde ster te zien zou zijn in haar sensatie-film „Geketende hartstochten". De leider van het reisgezelschap stokte en week van de cassa van de stagione Campagna terug. Een kort, nieuw overleg volgde, en toen hoorde Riccardo hoe er een zei: „Het is toch veel verstandiger om naar Raffaela Cellini te gaan kijken dan naar deze schmierevoorstel- ling." En de vijftien Engelschen gingen naar de cassa van de bioscoop. Het werd Riccardo zwart voor de oogen. Gren- zenlooze woede vervulde hem. Hij balde dreigend de vuisten tegen dat hoofd met demonisch omschaduwde oogen, dat al zoo veel onheil en ontberingen in zijn leven gebracht had. En zon der meer te weten wat hij deed, rende hij naar de bioscoop en rukte het aanplakbiljet met één ruk van zijn houten ondergrond. Op hetzelfde oogenblik kwam echter signor Vadutti weer uit zijn bioscoop gerend. Hij creep Riccardo krachtig in zijn kraag en siste hem toe: „Wat veroorlooft u zich?" (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5