MKMTJtS STADSNIEUWS IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Denderdag 20 November 1941 Officieele Kennisgevingen VISSCHERIJ-BERICHÏEN Met Duitschland tegen het kapitalisme Gemengd Nieuws Laatste Berichten Binnenland Het autobus-ongeluk Buitenland Overeenkomst tusschen Mexico en de Vereenigde Staten AGENDA (IJN/T IN LITTEKEN W. Degouve de Nunques Alles, wat uitgediend heeft, zal vergaan. En het kapitalisme heeft uitgediend Het uitbui- tingssysteem, dat voortgekomen was uit het liberalisme en dat zijn hoogtepunt bereikte in het vrijheids-minnende democratische stelse). heeft zijn tijd gehad. Het nationaal-Socialisme is gekomen en heeft tegenover het kapitaal den arbeid geplaatst. Niet op kapitalistische wijze. Maar op nationaal-socialistische wijze. Wat heeft het democratisch-kapitalistische stelsel den arbeiders gebracht? Armoede en ge brek. Aan den eenen kant heerschte een overdre ven weelde die tot uitspattingen leidde, ter wijl er aan den anderen kant een ontzagwek kende armoede werd geleden. De mensch in dienst van het kapitalisme dacht uitsluitend in geld. De materie was over winnaar van den gCest. Geld! Geld! Waar kan ik wat aan verdienen?! Men dacht eenvoudig niet aan de noodzakelijke behoefte, die ook an deren noodig hadden. Wanneer men aan de groenten niets kon verdienen, dan dacht men er niet aan om deze op doelmatige wijze te verspreiden onder het arbeidende volk. Integendeel. Men liet de kostbare en onont beerlijke veldproducten op het land verrotten, omdat men er niets aan kon verdienen. De heerlijke tomaten gingen naar de mestvaalt, de aardappelen werden ongeschikt gemaakt voor de consumptie, de vruchten liet men aan de boomen wegrotten, de koffie werd in zee ge worpen of als brandstof gebruikt. Alles draaide om het geld. En wanneer men er niets aan kon verdienen, dan moesten de met zorg ge kweekte producten maar vernietigd worden. Dat was de groote schanddaad, waarmede het kapitalistische stelsel ook tegelijkertijd veroor deeld is. Men hield biddagen voor het gewas, men hield dankdagen voor den oogst. Men bad God: „Geef ons heden ons dagelijksch brood" en aan den anderen kant wist men Gods zegen niet beter te waardeeren dan door het vernieti gen van alles waarom men gebeden had. Deze onmenschelljke daden, die in strijd wa ren met Gods liefde en genade, werden door die heerschers nog goed gepraat ook. Want, zoo zeiden deze losgeslagen Christenen, men moest toch rekening houden met de vastgestelde prij zen. Alles moest op prijs blijven. Wanneer dit niet het geval was. dan beteekende dat een ramp voor de beurzen van de bezitters. Nooit vroeg men zich af, of de arbeiders uit Amsterdam en Twente, of de havenarbeiders uit Rotterdam, of de mijnwerkers uit Limburg, of al de werkers uit ons vaderland wel voldoen de levensmiddelen tot hun beschikking hadden. Nooit dacht men aan de ellendige omstandig heden. waarin duizenden gezinnen verkeerden, die overgeleverd ware aan werkloosheid en die door de Christelijke regeering nog net zooveel kregen, dat zij niet van honger stierven. In Duitschland had men dezelfde ellendige toestanden gekend. Maar daar was in 1933 Hit- Ier aan het bewind gekomen, die zoo het een en ander veranderde voor de arbeiders en de boeren Duitschland was door den oorlog en door den onrechtvaardigen vrede van Versailles uitgemergeld als geen land ter wereld. De kapi talistische landen hadden het Duitsche volk aan hun wil ondergeschikt gemaakt Hitler, de socialist, de arbeider, verzette zich tegen de slavenmentaliteit van het Duitsche volk. En na 1933 heeft hi) door hard werken bovenmen- schelljke dingen tot stand gebracht. Hij heeft zijn volk verlost van het onchristelijke kapita lisme. Hij heeft zijn volk weer geleerd, dat het een zegen is te werken. Hij heeft zijn volk opgericht uit het moeras der slavernij, waarin het dreigde te verstikken. Het kapitalistische slavenjuk was den Dultscher onwaardig. En in acht jaren Ujds is er een nieuw Duitsch volk ontstaan, dat thans de sterkste weermacht ter wereld heeft. Deze weermacht strijdt in het Oosten tegen het Bolsjewisme en in het Westen tegen het kapitalisme. Beide stelsels zijn de aartsvijanden van den arbeider en den boer. Bolsjewisten en kapitalisten heb ben elkander de hand gegeven en denken den volkschen nationaal-socialisten in Europa him opmarsch te beletten. Maar de arbeiders en boeren van Europa hebben in het nationaal-Socialisme, zooals Hit- Ier dat in Duitsche landen en Mussert in Ne derland heeft gebracht, hun eigen wezen her kend. Eigen volk, dat op eigen bodem werkt, eigen aard. eigen cultuur, eigen recht, ziehier het volksche ontwaken in geheel Europa, ook in Nederland. Ook in Nederland wordt thans de kapitalis tische macht gebroken. Ook in Nederland leert men nu de waarde kennen van kostbare pro ducten. die terwille van het geld door de kapi talisten vernietigd werden. Ook in Nederland ziet men thans in. dat alleen arbeid zegen kan afwerpen. Ook in Ne- ONDER EEN DORSCHMACHINE GERAAKT. Bij het vervoeren van een dorschmachine is gisteren zekere A. K. te Oostwolde door onbe kende oorzaak onder deze machine geraakt. Met zware verwondingen aan borst, hoofd en ledematen is de man naar het R.K ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Zijn toestand was gisteravond laat hoogst ernstig. BOTSING TUSSCHEN POLITIE EN STROOPERS. Marechaussee door schot gewond. In den nacht van Maandag op Dinsdag is het onder de gemeente Langerak tot een ernstige botsing gekomen tusschen politie en eenige stroopers. Naar wij vernemen, waren in den bewusten nacht marechaussees, de gemeentepolitie en een Jachtopziener eenigen stroopers op net spoor, die hun onwettig bedrijf uitoefenden onder ge noemde gemeente. De politiemannen hadden zich, beschermd door de duisternis, verscholen in de uiterwaarden van de Lek en een hunner, de marechaussee Spruit, had zich geposteerd op een roeiboot, die aan een der strekdammen in de rivier gemeerd was en waarmede de stroo pers zich naar hun jachtterrein hadden be geven. 200dat het te voorzien was. dat zij op dezelfde wijze den terugweg zouden moeten aanvaarden. De politieman had goed gezien en toen op een gegeven oogenblik de stroopers zich op den dam begaven ten einde weer scheep te gaan, sprong de marechaussee te voorschijn en riep hun „halt, politie" toe. Een der stroopers, die hem tot op eenige meters genaderd was, loste in antwoord op deze vordering een schot uit zijn jachtgeweer, waar door de marechaussee bijna de volle lading in een zijner beenen kreeg. Het mag een geluk heeten. dat het slachtoffer, dat in het donker dezen aanslag niet kon voorzien, door het schot niet ernstiger is getroffen. Zijn verwondingen waren echter van dien aard, dat hij naar een ziekenhuis te Utrecht moest worden overge bracht. De overige politiemannen zijn er in geslaagd drie mannen te arresteeren, nl. G. M. en A. M. uit Langerak en C. V. uit Arkel. Uw gift: een bcmd Met volk en land. Uw gift: een tolk Van steun aan 't volk. De nood in winterdagen Moet 't volk eendrachtig dragen. In nood en strijd Reikt heel het land Aan hem, die lijdt De broederhand. Mr. P. M. C. J. Hamer. Gironummer van de WHN 5553. derland begint men te begrijpen, dat het na- tionaal-socialisme niet anti-christelijk is, maar dat het juist de christelijke waarden sterker doet leven. Het kapitalisme was een uitbuitingssysteem van bevoorrechten! Het natlonaal-socialisme geeft recht aan alle volksgenooten Het kapitalisme telde niet den arbeid, maar de winst! Het nationaal-sociallsme erkent juist den ar beid als hoogste waarde. Het kapitalisme heeft honger en ellende ge bracht over duizenden gezinnen. Het natlonaal-socialisme brengt levensgeluk in elk huisgezin. Voor het recht en den arbeid en het levens geluk van eiken Europeaan strijdt Duitschland in deze wereld. Naast Duitschland staat echter op het oor logsveld de rasbewuste Nederlander aangetre den. Hij kent het doel. waarvoor Hitier strijdt; hU kent het doel waarvoor Mussert vecht. Dat doel is: een beter Europa! Een beter Nederland! Daarom: Met Duitschland tegen het kapitalisme! C. Wgl. KONIJNENSPORTVER. „D.S.V.". De Konynensportvereeniging DS.V. hield gisteravond haar jaarlijkschc tafelkeurir.g in de bovenzaal van hotel 't Raadhuis aan den Nieu we Run 16. Als keurmeester fungeerde de heer Klaas van DUk. die zijn lof uitsprak over de ingezonden dieren. De uitslag voor de 1ste prijswinnaars was als volgt: Couzijn W.V.L.. voedster j.; Groeneboom, BI. VI. voedstel j.; Groeneveld. BI. Loth ram, o Bakker Havana o Vis BI. v B. voedstel j.; Uljee Holl. BI. voedstel j.; Casteleün Rus voed ster o.; L. BI. zilver voedster o.; Poolram o. BLOEMISTPATROONSVER. „LEIDEN EN OMSTREKEN" (HOVENIERS). Gisteren kwamen de leden van deze /ereeni- ging voor een spoedvergadering bijeen in café ,,'t Schuttershof". De voorzitter opende de ver gadering met een hartelijk welkom en deed een beroep op de leden om in dezen moeilijken tijd eendrachtig samen te werken. Vele belangrijke stukken zijn binnengekomen, die dringend de aandacht vragen, aldus spreker. Vervolgens las de eersie secretaris de notu len voor, welke na enkele aanmerkingen wer den goedgekeurd 'Er volgde naar aanleiding van de notulen een korte discussie over het lidmaatschap van firma's. Dit lidmaatschap is voor ieder der firmanten persoonlijk. Onder de ingekomen stukken bevonden zich verschillende brieven van het hoofdbestuur, o.m. de agenda voor de op 26 November a.s. te houden alge- meene vergadering in Amersfoort en de agenda voor de op 9 Dec. a.s. in Utrecht te houden vergadering van de Groep Bloemisterij. Voor deze laatste vergadering werden als afgevaar digden gekozen de heeren N. de Leeuw en v. d. Burg (Katwijk) resp. bestuurs- en gewoon lid. Het belangrukst was echter een schrijven van het hoofdbestuur, dat een uiteenzetting bevatte van de op de algemeene vergadering te bespre ken ounten: 1. Candidaatstelling in de vacature van "één van de hoofdbestuursleden. 2. Sanee- ringsreglement. 3 Saneeringsbesluit. 4. Vast stellen van de schrijfloonen naar aanleiding van de gehouden enquête. 5. Bespreking van de collectieve arbeidsovereenkomst. Deze punten werden stuk voor stuk besproken. Als candidaat in de vacature voor hoofdbe stuurslid werd de heer Buurman met algemee ne stemmen gekozen. De collectieve arbeidsovereenkomst werd na veel discussie aangenomen. Wat uurloon betreft yalt Leiden in de eerste klasse. De benoeming van afgevaardigden voor de algemeene vergadering verliep vlot. Uit het be stuur werden de heeren Buurman en Hüner gekozen, uit de leden de heer Kromhout. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voor zitter deze vergadering. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de rechtsgeleerd heid op proefschrift getiteld: „Het vraagstuk van de wettelijke natuurbescherming in Neder land" de heer A A. M. M. van de Ven. geboren te Zeeland (NB.) en wonende te Rijswijk. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld; „In de kern gesubstitueerde oxanilzuren", de heer G. Carriere geboren te 's-Gravenhage en wonende te Wa- geningen. Bevorderd is tot doctor in de letteren en wijs begeerte op proefschrift getiteld: ..Some Oxford papyri", mej. E. F. Wegener, geboren te Am sterdam en wonende te Leiden. Geslaagd is voor het candidaatsexamen Chineesch-Japansche taal- en letterkunde: de heer J. W. de Jong (Lelden); voor het candidaatsexamen klassieke taal- en letterkunde: de heer F. G. Rotteveel Mansfeld (Den Haag); voor het doctoraal examen geschiedenis: de heer E. van Gulik te (Leiden) en mej. S. M Kuenen (Leiden); voor het candidaatsexamen klassieke taal- en letter kunde- de heer A. F. M. van Noort (Leiden); voor het candidaatsexamen geneeskunde: mej. E. H. W. Wijnmalen (Wassenaar) en de heeren Th. T. J. Reinders (Wassenaar); S. Bakker (Rotterdam); E. van Luijt (Den Haag); W. F. Beerman (Den Haag); D C den Haan (Rijns burg) en Th. C. Bakker (Den Haag); voor het voorbereidend kerkelijk examen: de dames J. Burgersdijk (Den Haag) en A. C Fokkema (Oegstgeest)voor het candidaatsexamen theo logie: de heeren: M Blom «Oegstgeest); J. Wiersma (Zaandam) en C. F. A. Carstens (Den Haagi; voor het doctoraal examen Indisch recht: mej. W. M. J Zimmerman (Den Haag); voor het taalkundig candidaatsexamen Indolo gie: de heer H. J van Tuinen (Den Haag); voor het candidaatsexamen Indisch recht: de heer C. Noest (Leiden); voor het doctoraal examen rechten; de heeren J. W. H. Behrens (Voorburg) en J. H. Spaan (Rotterdam); voor het eerste gedeelte van het practisch apothe kers-examen: de dames: M. M. A. Bindels (Was senaar); W J. van den Broek (Lelden); M. J. Groen (Deri Haag); A. J. H. G. Klem (Rotter dam); W. J. C. van Lith (Leiden) en H. A E Schipper (Den Haag); en de heeren J. van den TERUGKEER VAN NEDERLANDSCHE KINDEREN UIT WURTTEMBERG- HOHENZOLLERN. De kinderen, die door toedoen van den Ne- derlandschen Volksdienst sinds 7 October in de Gau Württemberg Hohenzollern vacantie ge noten, zullen Zondag 23 November in het vaderland terugkeeren. De extra-trein, waarmee de kinderen reizen komt om 5.25 uur te Eindhoven. 8.12 uur te Rotterdam D.P. en 8.48 uur te 's-Gravenhage H. S aan. De kinderen uit Leiden. Haarlem en Amsterdam zullen met den aansluitenden ge wonen trein verder reizen. Omtrent het ongeluk met de autobus van de firma Stam,, onder Ouderkerk aan den IJssel men zie de le pagina vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. lederen morgen rijden twee autobussen op dit traject, waarvan de eerste is bestemd voor het vervoer van passagiers, en de tweede spe ciaal voor leerlingen van verschillende scholen: H.B.S., Gymnasia en Ambachtsscholen. Ook vanmorgen was dit het geval. De eerste bus reed zonder ongeval haar dienst uit, doch de tweede bus, waarin vanmorgen behalve de scholieren ook nog twee marechaussees hadden plaats genomen, verongelukte. Hierbij kwamen de bestuurder, een zoon van den ondernemer Stam uit Krimpen a. d. IJssel, een der mare- chausseer en dertien scholieren om het leven. De chauffeur van de eerste bus verklaarde, dat het vanmorgen zeer donker was. „Wij konden geen hand voor oogen zien en het was bijna on doenlijk te rijaen". Gebleken is, dat de bus niet is geslipt Joch van den d«jk lr de rivfer is gereden. De bus is direct omgeslagen en door het hooge water on middellijk volgeioopen. Het voertuig lag geheel oi der water Toen tegen half tien het water zakte kwam langzamerhand de bus weer boveu. Van de slachtoffers wonen er drie in Krimpen aan den IJssel, n.l. ce chauffeur Stam, een zoon van het hoofd der school Bouwman, en een zoon van den bode Steynen. Het Amerikaansche ministerie van buitenland- sche zaken heeft medegedeeld, dat een uit zes punten bestaande overeenkomst met Mexico is gesloten. Deze overeenkomst houdt in- 1. Binnen 30 dagen zullen de beide regeeringen elk een deskundige aanwijzen voor de vaststelling der schadevergoeding voor de in 1938 onteigende pertroleumvelden. Mexico stort voor die ont eigening reeds thans 9 millioen dollar. 2. Mexico betaalt een schadevergoeding van 40 millioen dollar, waarop de reeds betaalde 3 millioen in mindering wordt gebracht 3. Beide regeeringen zijn in beginsel bereid onderhandelingen over een handelsverdrag te openen. 4. De Amerikaansche regeering verklaart zich bereid, met Amerikaansche dollars pesos te koo- pen, ter stabiliseering van de Mexicaansche valuta. 5 De Amerikaansche regeering verklaart zich bereid, den directen aankoop van nieuw Mexi- caansch zilver van de Mexicaansche regeering te hervatten op een basis als die van 1938. 6, De Amerikaansche regeering verklaart zich bereid, Mexicaansche regeeringsopdrachten te steunen door bij de Federal Reserve Bank een crediet voor den buitenlandschen handel der Mexicaansche regeering te openen Ten slotte behelst de verklaring, dat beide regeeringen de bestudeering van alle andere pro blemen zullen voortzetten. Minister Huil heeft verklaard, dat deze over eenkomst van buitengewoon groot belang voor de betrekkingen tusschen beide staten moet worden genoemd. (D.N.B.), Berg (Slledrecht)J. A. Cats (Den Haag); J. H. Innemee (Den Haag)J de Jong (Aerdenhout) A. S. Jousma Vlaardingen)J, L. Kuitert (Den Haag): F. W. Lekkerkerker (Den Haag); W. Chr. Simons (Den Haag)en G. P. M. Willockx (Rotterdam); voor het doctoraalexamen wis- en natuurkunde: hoofdvak theoretische natuur kunde: de heer F, J. Bolkestein (Wassenaar): idem scheikunde: de heer T C. Op den Hoek (Den Haag)idem scheikunde: de heeren J. C Avenarius (Oegstgeest) en H. Neumann (Den Haag); idem pharmacie: de heer F. Hartogen- sis (Den Haag) en mej. D. E. Vos (Den Haag); idem scheikunde: mej. E. M. van Overeem (Den Haag»; idem geologie: de heeren: E. Schljfsma (Voorburg) en G. G. Wissema (Oegstgeest); voor het taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heer D. C. Peij (Den Haag)voor het econo misch doctoraal examen Indologie: de heer L. E. Larive (Den Haag); voor het doctoraal examen klassieke taal- en letterkunde: de heer C Kok (Warmond) en voor het doctoraal exa men geschiedenis: de heer R. A. J. van Lier (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: „De Bazar", Oude Zeeweg 2, Noordwijk aan Zee, handel in speelgoed. Over- den eigenaar: P. Vink, Noordwijk aZee, dd. 5 October 1941. De Vreede en Runderkamp, Douzastraat 19, Noordwijk, aannemersbedrijf. Vestiging bijkan toor: 's-Gravenhage, Paul Gabriëlstraat 68. N.V. Vereenigde Graanhandel. Noorden B. 29, Nieuwkoop. Uittr. Comm. H. J. Ridder, Koog a/d Zaan N. Pres. Comm.: P Baane, Alphen a/d Rijn, N. Comm.: G. Staalduinen, Alphen a/d Rijn Voor.het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent zijn geslaagd de dames E. E. H Rolandus Hagedoorn en A. H. van Straaten, beiden te Den Haag. Gistermiddag is de 41-jarige glazenwas- scher A. P. bü het verrichten van beroepswerk zaamheden. op de Langebrug van de twaalfde sport van een ladder op straat gevallen. De Eerste Hulpdienst kon geen ernstig letsel constateeren. doch heeft den man, die uit den mond bloedde en klaagde over pijn in de rech terheup, ter onderzoek meegenomen naar het Academisch Ziekenhuis. Gistermiddag is de 2-jarige A. V. in de keuken van de ouderlijke woning aan de Java- straat met haar linkerduimpje bekneld geraakt tusschen de rollen van een waschwringer. Na in een apotheek voorloopig te zijn behandeld, is het kind door den E.H.D. naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. De Eerste Hulpdienst heeft een 64-jarlgen zwerver, A. W., naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht, die in staat van ondervoeding in een schuur aan den Maredijk werd aangetroffen. U moet e* in geen geval mee blijven loopen.. maar een "AKKERTJE' nemen. Er bestaat geen samenstelling die hoofdpijn of migraine vlugger kan verdrqven I "AKKERTJES" zijn een vin ding van den bekenden apotheker Dumont en alleen echt in den het gemakke lijkst in te nemen ronden \vorm met het "AKKER"-merk. Let U daarop vooral en laat U toch geen waardelooze na maak of imitaties aanpraten. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. DE COMMUNISTISCHE AANSLAGEN IN FRANKRIJK. Een communiqué van de Fransche overheid deelt mede, dat het onderzoek naar de com munistische aanslagen in Frankrijk geleid heeft tot de arrestatie van vier personen, die be kentenissen hebben afgelegd. Drie der gearre steerden kunnen beschouwd worden als de voor naamste aanstichters tot bolsjewistische acti viteit. Huiszoekingen hebben geleid tot het vin den van revolvers, communistische vlugschriften en aanplakbiljetten, schroefsleutels om spoor rails los te draaien, springstoffen en commu nistische litteratuur. Een der gearresteerden, een Joodsche bontbewerker, is des nachts ge arresteerd. Hij kon slechts na een gevecht door de politiemannen overmeesterd en in arrest ge steld worden. Daarbij is een inspecteur van po litie gewond. (D.N.B.) DE REIS VAN LITWINOF. Een Britsch verkeersvliegtuig heeft, volgens Associated Press, geweigerd Lltwinof met zijn gevolg naar Cairo mee te nemen. Als motief werd opgegeven, dat alle plaatsen bezet waren. De Britsche gezant in Iran heeft verontschul digingen aangeboden voor het „misverstand". De Amerikaansche ambassadeur te Moskou, Steinhardt, en de Britsche directeur voor de inlichtingen, Monckton, zijn intusschen in Cairo aangekomen. (D.NJ.) DE VER. STATEN EN FRANKRIJK. De Fransche ambassadeur Henry Haye, heeft volgens de Associated Press bekend gemaakt, dat hem door onderstaatssecretaris Welles is medegedeeld, dat de Ver. Staten een voorstel der Fransche regeering om levensmiddelen naar de Fransche krijgsgevangenen in Duitschland te zenden niet in overweging kon worden ge nomen voor de Fransche positie is opgehelderd. Haye verklaarde aan de pers, dat Welles hem had gezegd, dat het onmogelijk zou zijn het plan op het oogenblik ten uitvoer te leggen. (D.N.B.) DE JAPANSCH-AMERIKAANSCHE ONDERHANDELINGEN. De democratische senator Pepper, die vaak ge houden wordt voor woordvoerder van de regee ring in kwesties van buitenlandsche politiek, heeft volgens de Internationale News Service in een interview verklaard, dat de Ver. Staten alle pacificatiepogingen van Japan .zullen afwijzen zelfs wanneer dit oorlog beteekent. Pepper stelde de volgende Amerikaansche eischen als grond slag van onderhandelingen: 1. Japan's terug tocht uit China. 2. Schadeloosstelling van Japan aan China. 3. Terugtocht van Japan uit Indo china. 4. Opgeven van het denkbeeld der nieuwe orde. Wanneer Koeroesoe is gekomen om een erkenning van de successen te halen, kan hij niet op begrip rekenen. Wanneer de oorlog een prijs vormt voor den tegenstand tegen „inter nationale rooverü" waarmede Japan zich heeft ingelaten", dan moet de oorlog maar komen. Japan heeft mijl na mijl de Amerikaansche be langen in Azië teruggedrongen. (DN.B.). AMERY OVER HET BRITSCH-INDISCHE PROBLEEM. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de minister voor Indië, Amery, in een rede te Manchester verklaard, dat het Britsch-Indische probleem niet door leuzen en frazen wordt op gelost. Midden in een strijd op leven en dood, aldus zeide hü, kan men geen oplossing gaan zoeken „Onmiddellijk na den oorlog" echter zal men zich met zoo weinig mogelijk vertraging met dit vraagstuk bezig te houden De regeling hangt voor een groot deel van Indië zelf af. Van verschillende zijden heeft men het verlan gen geuit, dat Indië een soort nationale ver gadering zou krijgen. Dit is een onmogelijkheid, daar een dergelijke vergadering slechts ge schikt is voor een homogene volksgemeenschap, maar niet voor de heterogene Britsch-Indische bevolking. Tot degenen, die op het standpunt staan, dat Engeland voor de democratie vecht en dat men Indië moet geven wat het heb ben wil, zeide Amery de vraag te richten, welk college in dien zin dan voor Indië kon spreken of den gemeenschappelijken wensclr tot uiting kon brengen. Er kan geen sprekender bewijs zijn voor het feit, dat men het verstand heeft verloren, dan het geroep om toepassing van de „Charta van den Atlantischen Oceaan" op Indië Amery besloot met de woorden: „ondanks den argwaan getuigen wij nog steeds van onzen goeden wil en van ons vertrouwen in Indië. In de eerste plaats is echter goede wil tusschen de Indiërs onderling noodig". «D.NB.) FRANSCHE SCHEPEN VOOR ENGELAND. Canadian Press meldt uit Londen: de minis ter voor den economlschen oorlog. Dalton, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de opgebrachte Fransche schepen bij de Britsche koopvaardij vloot zullen worden ingelijfd. «D.N.B Hooigracht 3: Verkooping Eén kwartlertjeebond. 10 uur voorm.—5 uur nam. Zaterdag Volkshuis: Voordracht van prof. dr. I. M. v. d. Vlerk 4 uur nam. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 15 Nov. 20 uur tot Zaterdag 22 Nov. 8 uur waargenomen door de Apotheek van Drlesum, Mare 110, Tel. 20406. de Zulder Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Voorm. Wilhelmlnapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 34 gr. C (38 gr. P.). PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN „HEERENGRACHT-OOSTERKERKSTRAAT". De Burgemeester van Leiden brengt ter alge meene kennis, dat met ingang van 21 Novem ber 1941 tot en met 5 December 1941 een plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, ten aanzien van gronden gelegen tusschen de Hee rengracht en de Oranjegracht, voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeente-secretarie, afdeeling Algemeene Zaken. 5707 STEVEN INCK, Burgemeester. Lelden, 20 November 1941. BEGROOTING 1942. De Burgemeester van Leiden, op grond van artikel 3. van de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied No. 152/1941, waarnemende de taak van Burgemeester en Wethouders, brengt ter alge meene kennis, dat voor een ieder gedurende veertien dagen ter Secretarie ter lezing zijn nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar worden gesteld, de begrooting der plaatselijke inkomsten ©n uitgaven voor den dienst 1942, benevens de verschillende bedrijfsbegrootlngen voor dat Jaar. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRUEN. Leiden, 20 November 1941. 5706 PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 20 November 1941 Groote bot f 155146; Kleine bot f 9290; Groote schar L 8473; Pufschar i 3122, Wijting f. 11072; Sardien f. 6560; Haring 100 (vast gestelde prijs) (Alles per 50 KG.) Kabeljauw f 32—20 per stuk. Besommingen: Kotters KW. 148 f.135. KW. 109 f.196; KW. 164 f 146. Loggers: KW. 107 f,389; KW. 60 f.605: KW. 89 f.384 KW 47 f.608; KW 144 f 380. KW. 91 f.502, KW. 108 f,459; KW. 104 f.240 KW. 45 f.452, KW. 175 f.481, KW. 82 X.490. IN DE LAKENHAL. Twee dingen zijn er. die den bezoeker dezer ongemeen schoone tentoonstelling onmiddellijk moeten opvallen. In de eerste plaats treft dunkt mij het ruime, het wijde dat uit tal van deze schilderijen spreekt. En dat juist terwijl de hori zon meestal vrij hoog ligt. Dit moet een man zijn geweest, die zich thuis voelde in de onbe grensdheid van wijde velden, die ze bij voorkeur zoekt Een man met een breeden geest, voor wien zich steeds wijde horizonten openden. De natuur in haar eeuwigheid, in haar weidsche rust. En in de tweede plaats treft de zachte harmonie der kleuren, de verdroomde sfeer, die bijna elk zijner werken ademt. Dit werk is vóór alles van een verheven, maar fijne en onge broken harmonie. Dit is het werk van een zeer groote en tegelijk zeer aristocratische persoon lijkheid. Doch het is een aristocratie, die zich voor eiken kunstgevoelige laat benaderen. Het is doorstroomd van een fijne muzikaliteit als een adagio van Mozart, een lichtelijk getem perde weemoed, doch nooit zwaar en allerminst zwaarwichtig Het is open. Degouve de Nuncques schilderde niet de in tieme gevalletjes, die op zichzelf zoo bekoorlijk kunnen zijn. maar wel het glooiende veld. dat zich eindeloos strekt, bedekt met het sneeuw kleed, en daarin een boom welks takken buigen onder de witte vacht. Doch rijk is het coloriet van dat sneeuwveld. Ge ziet het ook bij die prachtige, weidsche en toch zoo ingetogen voor stelling van de Amblêve die als een meander zich door de besneeuwde wereld slingert; bij het werk waar een rustend hert op den voorgrond het sneeuwlandschap zijn accent geeft; bij het mannetje met den scharenslijperswagen, e.a Ge voelt zijn verdroomde fantasie uit een paar wijde landschappen met opgebonden korenscho ven. alles goud, uit het merkwaardige werk, dat U de nachtelijke verlichting van een park geeft. Hoe wonder mooi zijn de stukken, welke hij bij z(jn verblijf in Holland heeft gemaakt; b.v. die prachtige boerenwoning te Broek in Water land; zijn zeer bizondere teekeningen van Am- sterdamsche pakhuizen; zijn Katwijksche vis- schers; zijn molen aan den weg naar Haarlem. Wat is dat alles prachtig getypeerd. Ge kunt ook opmerken, dat hij zich nooit aan één be paalde techniek heeft vastgelegd, doch in de grootere sneeuwlandschappen meestal een poln- tilleachtige techniek toepaste, die juist die fijne, tintelende bewogenheid geeft: in enkele werken als „Fête de nuit" is de verf meer uitgestreken; in andere heeft hij een ruim gebruik gemaakt van de natuurlijke kleur van het teekenvlak. Het is wonderbaarlijk, wat deze buitengewoon begaafde mensch. dien wij uit dit werk leeren kennen als een uiterst sympathieke natuur, in zijn kunst heeft bereikt. Een vitrine met perso nalia. waarbij een fraai geëtst portret door Toorop, moogt U niet overslaan. Het is jammer, dat we ons zoo moeten beperken. Doch ik eindig met de opmerking, dat niemand die gevoel heeft voor kunst, deze tentoonstelling mag verzuimen. N J. Swierstra. CHRISTINE DOORMAN f. Te Den Haag is op ongeveer 83-Jjirigen leef- tyd overleden de bekende schrijfster Christine Doorman, die vooral bekendheid heeft verworven met het schrijven van een groot aantal kinder boeken. sprookjes en werken voor jonge meisjes. Hiervan zijn er meerdere in het Duitsch en Zweedsch vertaald. Speciaal het sprookje heeft haar groote be langstelling gehad. Ook heeft zij in ons land veel gedaan voor het werk van de beroemde Zweedsche schrijfster dr. Selma Lagerlöf, met wie een hechte vriendschap haar verbond. Over haar schreef zij de bekende biografie, waarvoor zij de gouden Wasa-medaille ontving. Christine Doorman, die op 31 Mei 1858 te Utrecht geboren was. werd op haar 80sten ver«- jaardag het eerelidmaatschap van het HaagscWe Letterkundige Genootschap „Oefening kweekt kennis" aangeboden. Voorts was zij lid van .Je Ned. Maatschappij voor Letterkunde te Leidein, van het Historisch Genootschap enz. Van haar bekendste werken vermelden v«ij Selma Lagerlöf; Sagen van Zweden; Hans C. Andersen; Het sprookje door alle eeuwen; Over Kalevala; Finsch epos; Waarvan de nyxen b|J hun gouden harpen zongen, enz. 2-4

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2