Radio 10 moe t Lel niet MICROSCOOP KOFMIX LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Woercdag (9 November 1941 PELTENBURC Breeslraal 109 HOOGSTRATEN's BOEKHOUDBUREAU Prima materiaal voor alle sleepers en iransporlwerk te huur Wed. H. J. Slewe life?. Laatste Berichten Binnenland Duitschland strijdt voor Europa Duitsch W eermachtsbericht Buitenland Italiaansch W eermachtsbericht Stadsnieuws BEURSOVERZICHT Groot y nieuws 'aardoor nam Swift zoo'n groote vlucht MET TRAANGAS GEWERKT. Heden stond voor den Haagschen vrederechter terecht de 26-Jarige Leldenaar H. J. F Mzich noemende chef bij de Nederlandsche Unie. Hem was ten laste gelegd overtreding der vuurwapen- wet, doordat hij op 26 April 1941 een aantal gas- wapenen ln voorraad heeft gehad. Verdachte gaf dit toe, maar beweerde geen Idee te hebben gehad van de uitwerking dier wapenen Hij had van Iemand van den opbouwdlenst eenlge ntraangaszunders ontvangen en vras bevreeds voor een Inval ln een gebouw van De Unie te Lelden. Toen heeft hy een paar van die zunders ontsto ken. Ze waren dus bedoeld als afweermiddel. De officier, mr. Wllbrennlnk, achtte het on aannemelijk. dat de verdachte niet zou hebben geweten, wat de uitwerking dier wapens was. Ze kunnen oogontstekingen en gezichtsstoringen veroorzaken en moeten als weerloosmakende gas sen beschouwd worden. Op grond van art. 3 der vuurwapen wet elschte hij 14 dagen gevangenis straf. Mr. J. A. Hannlvoort, als verdediger optredende, zette uiteen, dat deze zunders van betrekkelijk onschuldig karakter zijn en alleen zeer nadeellg zijn by groote concentratie. In Leiden waren des nachts reeds eerder individuen een Uniewinkel binnengedrongen. Daarom wilde verdachte be schikken over een defensief middel Pleiter wees er op, dat de verdachte reeds door de Dultsche Justitie ls gestraft met 1 maand gevangenisstraf. Deze wapens waren destijds eigendom van het Nederlandsche leger, maar gingen later over naar de Dultsche Weermacht. De vrederechter, mr Sluyters. wees er op, dat de verdachte hier alleen terecht stond wegens het onbevoegd voorhanden hebben van wapenen en strafte hem daarvoor met 1 week gevangenis straf. VIER MAANDEN VOOR HET INGOOIEN VAN EEN RIIT. Alleen maar om een „plezlerlgen avond" te hebben, heeft de 21-Jarige A. T. uit Lelden, in gezelschap van een aantal andere belhamels, een ruit Ingegooid bij een NS.B.'er. Het bleek hier een Jongmensch te betreffen, dat zich tot de boefjes eerste klas kan rekenen. Zeer veel had hij reeds op zyn kerfstok en nadat hij eenlgen tyd geleden op het parket van den Officier van Justitie beterschap beloofd had, stal hij ook nog een groot aantal rijwielen. De straf luidde nu voor het Ingooien van de ruit: vier maanden. HET BEKENDE GETAL.... -Het bekendste getal, het getal, dat ln korten tyd beroemd werd is het gironummer van de Nederlandsche ambulance: 87600. Duizenden hebben him bijdrage voor de Ne derlandsche hulpexpeditie reeds op dit giro nummer gestort. Duizenden moeten nog volgen, want er is veel geld noodig. Immers de Nederlandsche ambu lance moet de beste zijn, die ooit werd uitge zonden! Stort daarom uw bijdrage op girorekening 87600. Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. GOEDKEURING NOODIG VOOR SCHOENEN RUILBEURZEN. Om te voorkomen dat de in vele plaatsen op gerichte schoenenbeurzen, waar gelegenheid be staat gebruikte schoenen te ruilen voor soorten of maten, die den gebruiker beter te pas komen, een dekmantel vormen voor clandestienen schoenenhandel. is thans voorgeschreven dat het Centraal Distributiekantoor in de oprich ting van dergelijke beurzen moet worden ge kend. Het moet zyn goedkeuring hechten aan de organisatie en werkwijze van allé hieuw op te richten schoenenbeurzen. Ook reeds bestaande schoenenbeurzen moeten, indien zij dit nog niet hebben gedaan, deze goedkeuring aanvragen. Dit dient schriftelijk te geschieden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Aan het Oostelijk front zyn nieuwe, suc cesvolle aanvallen aan den gang. Bij de gevechten in de afgeloopen drie dagen wer den meer dan 10.000 gevangenen gemaakt en 171 pantserwagens vernietigd. Doo^ luchtaanvallen op de vesting Sebasto- pol ontstonden op de werven en in opslag plaatsen van dynamiet hevige ontploffingen. In de haven werd een groot vrachtschip door bom men beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloo pen nacht militaire installaties in Moskou en Leningrad, alsmede de achterwaartsche ver bindingslinies van den vijand en den centralen sector van het front gebombardeerd. In den nacht van 18 op 19 November heeft de Duitsche luchtmacht op het Britsche eiland havens en ravitallleeringsbedryven, vooral aan óe oostkust, met bommen van zwaar kaliber bestookt. In de periode van 9 tot 15 November verloren de bolsjewistische luchtstrijdkrachten 232 vlieg tuigen. Hiervan werden er 122 in luchtgevech ten en 44 door de luchtdoelartillerie neerge schoten. De rest werd op den gTond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 24 eigen vliegtuigen verloren." AUSTRALISCH OUD-PREMIER OVERLEDEN. Naar de Britsche berichtendienst uit Sydney meldt, is de eerste Australische minister-pre sident. die lid van de arbeiderspartij was, John Christian Watson, overleden. (D.N.B.) MATERIAAL UIT IJSLAND VOOR BASIS IN NOORD-IERLAND Over de groote basis, welke op grond van de leen- en pachtwet ln Noord-Ierland wordt aan gelegd, meldt „Exchange Telegraph" uit Belfast, dat voortdurend met transportvliegtuigen mate riaal uit IJsland wordt aangevoerd. Het lucht verkeer is nog nooit zoo druk geweest. Een groot aantal vliegtuigingenieurs en ander personeel is reeds aangekomen en nog steeds komt er meer personeel. (D.N.B.). DE BUITENLANDERS IN AMERIKA. Na een fel debat heeft het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden met 167 tegen 141 stemmen het voorstel om de regeering volmach ten te verleenen om de te deporteeren buiten landers zonder borgtocht vast te houden en zonder vorm van proces te interneeren. verwor pen. Diegenen, die voor het voorstel waren, ver klaarden volgens Associated Press, dat de V. S. tegen de agitatie van zekere buitenlanders be schermd dienen te worden (DNB). TREINBOTSING IN JAPAN. Hedenmorgen zijn dichtby de Japansche hoofdstad twee personentreinen met elkaar in botsing gekomen. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn twintig personen gedood en tal rijke anderen gewond. Het It&liaansche weermachtbericht No, 535 luidt als volgt: De Britsche luchtmacht heeft aanvallen ge daan op Napels en Brindisi. Er vielen geen slachtoffers, de aangerichte schade was onbe- teekenend Aan de fronten van Tobroek en Solloem levendige activiteit van onze artillerie. Tijdens luchtgevechten boven Cyrenaica schoten onze jagers twee vijandelijke vliegtuigen neer. Een groot Britsch vliegtuig werd door Duitsche ja gers gedwongen binnen onze linies te landen 16 leden der bemanning werden gevangen ge nomen. In den sector van Gondar hernieuwde de vijand zijn hevige aanvallen op enkele van onze stellingen na een luchtbombardement, dat den geheelen dag had geduurd. Na een verbitterd gevecht van man tegen man sloegen onze dap pere troepen overal den vijand terug die zware verliezen leed en wapens en gewonden op het slagvéld achterliet. TRAGISCH ONGELUK IN KOPENHAGEN. Bij een brand in een woning in Amage. een wijk van Kopenhagen, zijn twee kleine meisjes van vyf en zes Jaar om het levén gekomen. D"* vader werd bij zijn poging om de kinderen uit de vlammen te redden, zóó zwaar gewond, dat aan zijn herstel wordt getwijfeld. De brand ontstond door het springen van een flesch slaolie, welke de vader boven een kachel wilde warm maken. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Oud-Ja- vaansche oorkonden in Duitsche en Deensche verzamelingen", de heer P. H. van Naerssen, geb te Semarang, en-wonende te Amsterdam. Ge slaagd zyn voor het candidaatsexamen rechten: de heeren J. G. de Jong (Lelden) en M. Ouwer- kerk (Leiden); voor het doctoraal examen rech ten: mevr. H. A. HuartEngelsman (Wasse naar) en de heeren W. A. Steenstra Toussaint (Oegstgeest) en G W. Haas iBsetstevzwaag) voor het candidaatsexamen geschiedenis: de heer F. W. N. Hugenholtz (Oegstgeest)voor het doctoraal examen geschiedenis: de heer K. Swart (Leiden) (cum laude); voor het doctoraal examen klassieke taal- en letterkun de: de dames H. G. J. Kesting (Overveen) en E. P. C. van de Well (Den Haag) en de heer A. W. Baan (Dordrecht); voor het doctoraal exa men kunstgeschiedenis; mej. J. Driebeek «Rot terdam); voor het voorbereidend kerkelijk exa men: de heer I. J Reedijk (Oegstgeest); voor het candidaatsexamen theologie: de heeren C. W. Corts (Leiderdorp) en J. A. Visser (Amster dam) voor het doctoraal examen Indisch recht- mej. H. A. E .Wennekers (Leiden); voor het taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heer B. C. Peyra (Leiden); voor het economisch doctoraal examen Indologie: de heer H. L. Swarte «Den Haag); voor het candidaatsexa men Indisch recht: de heer F. B. Bamberg (Den Haag); voor het artsexamen 1ste gedeelte: de dames J. J. v. d. Berg (Den Haag). G. J. Jongbloed Vlaardingen), Th Verschuur (Oegst geest), J. M, van Waveren (Den Haag) en M. M. E. Schram (Den Haag) en de heeren Th. L Mulder (Den Haag), J. Maris (Den Haag). A. Fortgens (Voorschoten) A Zonnevvlle <En- sched). J. W. C. van Zuijlen (Den Haag). J. H. Bakker (Wassenaar), P. Niks (Rijswijk) en J. F B Bok (Den Haag). Bevorderd tot arts ziln de heeren R Horst. (Leiden), A den Ouden (Oegstgeest), G J Goekoop (Oegsteeest), R. Th. J. P. Niemer (Leiden); N. C. de Koning (Den Haag). J. W .Sterk (Den Haag). A. Th. M. Bak ker (Rijpwetering). S. A. den Oudsten (Den Haag). B. Elv. (Rotterdam) en A. A. F. Asjes (Den Haag) en mej. H, E. Daamen (Den Haag). VOOR DONDERDAG 20 NOVEMBER. Hilversum I, 416.5 M. 7.15: Morgengeeprek- ken voor den boer 7.30: Gramofoonmuzlek 7.45: Ochtendgymnastiek 7.55: Gramofoonmuz. 8.00: B.N.O.; Nieuwsberichten 8.15; Gramo foonmuzlek 8 35: Ochtendgymnastiek 8.45: Gramofoonmuzlek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25; Gramofoonmuzlek 11.00-; Voor de kleu ters 11.20: Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuzlek 12.00: De Melodisten 12.40: Almanak 12.45 B.N.O Nieuws- en economi sche berichten 13 00: De Romancers en soliste Als Intermezzo. Orgelspel 14.00: Viool en plano 14.30: Gramofoonmuzlek 15.00: De Mandoll- nlsten 15.30: Voor de zieken 16.00: Bijbel lezing 16.20: Het Spaarne-sextet en gramofoon muzlek 17.15: B.N.O.: Nleüws-, economlsche- en beursberichten 17.30: Amusementsorkest en solist, afgewisseld door zang met pianobegeleiding lê.300: Cyclus „Sociale zorg" 18.45: Gramo foonmuzlek 19.00: Actueel halfuurtje 19 30: Omroepaymphonle-orkest en soliste. (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een ïyn- verbindlng met de studio beschikken) 20 30: Gramofoonmuzlek 20.45: Causerie ..Cultuur ln nood" 21.00: Omroepsymphonle-orkest 21.30: Gramofoonmuzlek 21.45: B.N.O.: Nieuwsbe richten 22.00: B.N.O.: Engelsche uitzending: „National Features of the Netherlands" of Gra mofoonmuzlek 22.1524.00: Gramofoonmuzlek. Hilversum II. 301.5 M 7.15: Gramofoon muzlek 7.308.45: Zie Hilversum I 8.45: Gramofoonmuzlek 10 00: Morgenwijding 10.15. Êlanovoordracht 10.40; Voor de platte landsvrouw 11.00: Ensemble Joan Lancê 11.45: Gramofoonmuzlek 12.00: Alfredo Spezla- lettl en zyn orkest 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13 05: Frans Wouters en zijn orkest 13.45: Voordracht 14.00: Boyd Bachman en zyn orkest en gramofoonmuzlek 15.00: Voor de vrouw 15.00: Zang met piano begeleiding en gramofoonmuzlek 16.00: Gra mofoonmuzlek 16.43: Voor de Jeugd 17.15 B.N.O Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Vlooi met pianobegeleiding 18.15: Sport en lichamelijke opvoeding 18.30: Orgel concert 19.00: B.N.O.Wat Nederland schrijft 19.10 B.NO.: Nieuwsberichten 19.20: Gra mofoonmuzlek 19.45: Causerie ..Brandende kwesties" 20.00: Gramofoonmuzlek 20.15: Orgelconcert en Klaver Drie 20.40: Radiotoo- neel 21.00: De Ramblers 21.30: Gramofoon muzlek 21.45: B N O Nieuwsberichten 22 00 B.NO.: Toelichting op het weermachtsberlcht 22.1022.15: Avondwydlng. GEMEENTELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Donderdag 20 November. Ie programma- 7 1520.15: Hilversum I 20.15 —24.00; Duitsch programma. :lc programma. 7.1520.15' Hilversum II 20 1524.00 Programma uitsluitend voor aan geslotenen bij Radio Distributie Centrales. 3c programma: 7.0024.00: Duitsch programma 4c programma: 7.0024.00: Duitsch programma AMSTERDAM, 19 November. De effectenbeurs had vandaag een ongeani meerd verloop. Aanvankelijk zag het er naar uit alsof het koerspeil volkomen onveranderd zou blijven. Op de meeste afdeellngen op de locale markt werden de toonaangevende fondsen te gen ongeveer de vorige slotprijzen verhandeld. Daarbij was er niet veel beweging in de markt, zoodat de verwachting gewettigd was. dat er niet veel verandering zou komen. Omstreeks 2 uur echter kwam er eenig aanbod los en daar er geen koopers waren om het aan de markt komende materiaal tegen de bestaande prijzen op te nemen, was het gevolg, dat de koersen allerwegen naar beneden gingen, De affaire bleef echter van beperkte afme tingen. Waaraan de inzinking te wijten was, kon niet worden nagegaan en ter beurze vroeg men zich wederzijds af. waaraan de plotseling gedrukte tendens te danken was, zonder dat men er in slaagde de werkelijke roerselen op te sporen. Op de Petroleumafdeeling werden Olies op 332% ingezet, waarbij in een open hoek werd gehandeld. Toen er eenige verkoopers kwamen opdagen, waren ook de beroepshandelaren on middellijk in de weer om een stukje af te geve* In het verdere verloop ging zoodoende een vijftal punten verloren. De handel krsegechter nimmer een levendig karakter. Industrieëlen waren kalm. Het meest ging nog om in van Berkels. waarin de handel een sterk professio neel karakter droeg Onder beurstyd zakte de koers in van 120 3/4 tot 1181 4.%. Aku's jyaren bij geringe omzetten iets lagef en daal den van 153 1/4 tQt 152% Unilevers zakten in van 162% tot 160 1/4 In de Philipsaandeelen was bijna' niets te doen. De minder courante Industrieelen waren kalm. Ook voor deze fondsen viel middenbeurs eenig aanbod te bespeuren, in verband waarmede de koersen tot achteruitgang neigden. De Scheep vaartmarkt was stil. Scheepvaart Unies reageer den van 227Vi tot 224'4 Vaarten van 153% tot 1511/4 De meeste overige soorten waren iets lager. De affaire in Indische cultuurfondsen was van kleinen omvang. Van de Tabakken werden Oude Deli's een vyftal punten lager genoteerd. Deli Batavia's waren practisch onveranderd. Sencm- bah's even eens een paar procenten lager; in dit fonds was gisteren echter geen noteering tot stand gekomen. Van de Rubberwaarden waren de meeste incourante soorten, iets luier. Amsterdam Rubbers goed prijshoudend inge zet. daalden van 319',4% tot 314',*%. Op de Sui kermarkt werden H.V.A.'s, na aanvankelijk te gen 498% te zijn verhandeld, later op den mid dag afgedaan tegen 492 Indische Tramweg waarden waren meerendeels luier. De beleggingsmarkt was kalm. De Nederlandsche Staatsfondsen waren ver deeld. De nieuwe 4 obligatiën waren eerder iets gedrukter en golden 100 5/16 100 7/16%. De gestaffelde leening was mede wat luier, 93 3/8 93 5/16 De nieuwe 3%% obligatiën echter konden zich gemakkelijk handhaven. Bij de opening werd afgedaan tegen 96 15/16 maar deze prijs kon niet gehandhaafd blijven, zoodat later 96 13 16 genoteerd werd. In de overige jonge emissies was vrijwel niets te doen. De Oude Schuld was prijshoudend. Gemeente lijke en provinciale leeningen waren iets beter gedisponeerd. Er ging ln deze stukken iets meer om. De koersen waren hier en daar wat beter. Pand brieven waren stil, byna onverandend. Op de Duitsche markt waren de kerkelijke leeningen weer goed prijshoudend. Prolongatie 2 1/4 (ANP.) KATWIJK AAN DEN RIJN. 18 Nov. Groen- tenveillng. Peen ongew. f 22.50, idem gew. f 6.407.50, kroten I f 6—7.50, idem II f 2.40 3.50, uien f 3.50, bloemkool I f 10.4016, idem II f 7 70—9.50. idem in f 5—6.50, knolselderie f 4.407.50, andijvie 145.50, gele kool 13.804, groene kool f.45. POELDIJK, 18 Nov. Middcnprijs West! vei lingen. Alicante 48—60, andyvie 45, witlof 20 per kilo; rqode kool 3.404.40, sav. kool 4, chin, kool 2.10—2.80, prei 3—6.50, kelen 8.70—11.50 per 100 kg., boerenkool 3035 per bak. seldery 1.80—2 per 100, tomaten 12.8030 p. 100 kg. RIJNSBURG. 18 Nov. Groentenveiling. Bloem kool I f. 12.50. II t9.50; knolselderie I f. 7.50. II f 3—5 per 100 stuks. Bospeen f. 7. peterselie f. 1.802.60, Selderie f 1.502 per 100 bos. Roode kool f 4.30, gele kool f. 4.30, witte kool f 2.50, groene kool f5. kroten f4. prei f4.507, andij vie f 3.29—5.50. waachpeen f 7.50, grove peen f3.40 per 100 K.G. WOERDEN. 19 Nov. Kaasmarkt. Aanvoer 55 par tyen kaas. Met rljksmeffk le kw. f. 62.50; 2e kw. f. 61.50. Handel vlug. Red actie-staf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. J3een„ Binnenland en Sport; J. Brouwer. Stad.'jnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. Politiek medewerker: H. A. Goedhart. Het is onze technische afd. gelukt, om een van de alleroudste zóó te moderniseeren, dat de eige naar zijn eerst waardeloos toestel weer ten volle kan benutten. - Lange, korte en ultra k. golf. Naast onze techn. afd. hebben wij nu ook een nieuw opgerichte instrumentmakerij. 5605 Dé rep. prijzen vallen erg mee Niet met twee vingers, doch volgens het tien-vinger-systeem zoals wij het U leren, dan pas kunt U snel en foutloo^ tyoen. Kosten f. 15.per cursus. 5369 CRONESTEINKADE 20 - TEL. 2S7S4 Te bevragen bii: 561. Molenstraat 2a - Leiden - Telefoon 26615 KEG's K o f m i x - regeerlngs koffie- surrogaat - verdient ten volle aandacht. Er is nog echte kof fie in verwerkt en U zult bemerken, dat Kofmix het oüder- wetsche kopje koffie dicht benadert. Probeer Kofmix ook VERKRIJGBAAR IN PAKKEN VAN 250 GRAM 5622 Hollandse firma vraagt voor haar eigen laboratorium een MICROSCOOP van bekend merk, voorzien van de gebrui kelijke objectieven en occulai ren. Brieven Bur. van dit Blad onder no. 5609. In 1930 een bedrijf met slechts enkele ar beidersthans een der modernste schoenfa brieken van Europa, die nog aan 500 Nederlandsche arbei ders werk geeft. Uitsluitend en alleen door zijn kwaliteit I „Degelijkheid vóór alles" is steeds het Swift-parool geweest. Daaraan heeft Swift die enorme populariteit en dien geweldigen groei van zijn bedrijf te danken. Nooit werd bij Swift ook maar iets van de kwaliteit opgeofferd ter wille van een leuk model of ter wille van den prijs. Degelijkheid vóór alles I Ook thans nogl Iedereen die Swift koopt, kan er zeker van zijn, dat hij een schoen krijgt van de allerbeste kwaliteit. Denk daaraan als U straks een sehoenbon krijgt. Het is nu méér dan ooit geraden, het beste te koopen dat U op Uw bon kunt krijgen. Swlft 'biedt nog vóór-ooMogsche .kwaliteit/ 3—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3