Het Duitsche Boek BINNENLAND iEDSCH DAGBl^f F'ssnc'cg 17 November 1941 Tweede Blad Ns. 25045 "AKKERTJES De Komedianten komen 82 ste Jsargarg Onwillige treinreizigers worden voortaan bekeurd Steun aan Winterhulp. Rheumatische pijnen Oude Gram. platen f. 1.10 p. K.G. Gemengd Nieuws VRAGENRUBRIEK FEUILLETON Tentoonstelling door den rijkscommissaris geopend Groote belangstelling werd Zaterdag betoond bij de officieele opening van de tentoonstelling „Het Duitsche Boek" in de zalen van het Mau- rltshuis te Den Haag. Met den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, waren aanwezig o.a. de secreta rissen-generaal van de departementen van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goe- dewaagen en van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, prof. dr. J van Dam, com missaris-generaal Schmidt, de staatssecretaris van het Duitsche ministerie van Volksvoorlich ting en Propaganda, dr. L. Gutterer, luitenant- generaal H. A. Seyffardt, generaal-majoor Schu mann, dr. Schwebel, de Duitsche schrijver Mo- ritz Jahz, wiens verschillende werken op deze tentoonstelling zijn te vinden en tal van andere Belangstellenden. Commissaris-generaal Schmidt sprak een woord van welkom en verzocht dr. Gutterer den dank der kameraden in Nederland te willen overbrengen aan dr. Goebbels voor hetgeen deze voor hen, Duitschers én Nederlanders, die hier schouder aan schouder staan ter bevordering van de goede samenwerking tusschen beide vol ken, heeft gedaan om hun cultureele taak te verlichten. De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, hield hierna een rede. Hij betoog de, dat het deel van ons volk. dat eerlijk met zich te rade gaat, om tot de slotsom te komen: aan de Oostzijde van ons land gebeurt iets be langrijks, iets groots, ja iets ontzagwekkends, langzaam groeit. Niet de wet van oorzaak en gevolg beheerscht in wezen de geschiedenis, maar de wet van het levend en organisch ge heel. Daarom uit zich één geest in maatschap pelijke en cultureel-geesteUjke omwentelingen. De Nederlanders, die ook nu nog het Duitsch- land van Goethe en Beethoven zeggen te be wonderen, maar dat van Hitier misprijzen, heb ben dit vergeten. Een volksgeest is één in zijn dichters, zijn daders en zijn denkers. Wat ons in het Derde Rijk een voorbeeld mag zijn, is dit: dat men midden in een oorlog om het bestaan nog de kunst verstaat het boek te verbeteren en den lezer leert lezen. Thans wordt voor de vierde maal binnen een jaar een tentoonstelling van hedendaagsche Ne derlandsche schilders in het rijk geopend. "\^ij zijn daar trotsch op. Maar ik weet, dat ook een tentoonstelling van het Nederlandsche boek in het Rijk veel belangstelling zou ondervinden. Het departement van Volksvoorlichting en Kun sten heeft dan ook de hoop en de overtuiging, dat wij de gave van het Duitsche boek, die thans voor ons ligt, binnen niet te langen tijd mogen beantwoorden. De staatssecretaris bij het Duitsche ministerie van Volksvoorlichting en Propaganda, dr. L. Gutterer, zelde deze tentoonstelling te beschou wen als een zeer bijzonder teeken van den tijd, waarin wij leven en waarin de blijvènde vrede in Europa wordt voorbereid. Spreker achtte deze gelegenheid aangewezen voor het Nederlandsche volk om kennis te nemen van hetgeen in Duitsch land sinds 1933 op wetenschappelijk, litterair en artistiek gebied is geschapen. De tentoonstel ling levert een bewijs van de prestaties en schep pingen van het nieuwe Duitschland voor ieder die de moeite wil nemen om zich hiervan op de hoogte te stellen. Ten slotte deed spreker namens dr. Goeb bels de verheugende mededeeling, dat de *2.000 hier ten toon gestelde boeken worden aangeboden aan den Rijkscommissaris om ten behoeve van het Nederlandsche volk be schikbaar te blijven. De Rijkscommissaris, rijksminister Seyss-In quart. begon zijn rede met den heer Gutterer hartelijk te danken voor zijn komst. Vervolgens sprak hij zijn oprechte erkentelijkheid uit voor minister dr. Goebbels, omdat hij met zeer bij zondere aandacht de geestelijke verschijnselen ook in dit land volgt. „Ik kan slechts den wensch uiten, dat hijzelf eens bij ons komt, want het zou ons ten zeerste verheugen, indien hij ook eens kennis maakte met onze Nederlandsche vrienden", zoo zeide de Rijkscommissaris. „Deze tentoonstelling richt zich tot de vrien den van het Duitsche boek. Deze vrienden van het Duitsche boek zijn natuurlijk in onze Duit sche gelederen zelf te vinden, maar ik weet, dat zij zeer in het bijzonder ook aangetroffen kun nen worden in de gelederen der Nederlanders en ik wil uiting geven aan mijn hoop en ver trouwen, dat sedert de gebeurtenissen van Mei 1940 het aantal van deze vrienden niet is ver minderd, doch toegenomen. Ik wil niet zeggen, dat er niet nog iemand kan zijn. die nog niet bevrijd is van enkele uitsluitend humanistische roerselen en banden, die inmiddels dezen weg nog niet heeft gevonden. Hij is stellig niet ge makkelijk begaanbaar. Voor zoover het in ons vermogen ligt dezen weg begaanbaarder te ma ken, villen wij dat doen, en daartoe is deze ten toonstelling middel Als men zegt, dat de Duit- scher en vooral de nationaal-socialist precies de man is, die met geconcentreerde, georganiseerde kracht de dingen probeert te leiden, dan kan ik slechts zeggendat is de nationaal socialist ook Ik zou allen, die meenen hier te kunnen spreken van hoogere geestelijke waarde, in overweging willen geven hun geluk te beproeven en met de hoogste scheppingen der literatuur in de hand den bolsjewisten te gemoet te treden. Met trots kunnen wij ons gelukkig prijzen, dat wij midden in Europa een volk hebben, dat be sloten is ook daar met vereende krachten op te treden, waar het er om gaat de hoogste geeste lijke waarde der menschelijkheid en der mensch- heid in stand te houden. Doch hier willen wij ons opmaken tot een geestelijke worsteling, niet tot een geestelijke worsteling tusschen tegen standers, maar tusschen kameraden, opdat wij bij de uitwisseling van onze cultuur, die wij hoogachten en die wij in het bijzonder hoog achten, als zij uit de wortels van het volk is ontsproten, opdat bij deze geestelijke uitwisse ling de klaarheid en waarheid van menschelijk heid en menschheid bereiken, waarvoor thans de Duitsche natie zich in de waagschaal stelt, terwijl zij daarbij haar geheele bestaan op het spel zet. In dezen zin wil ik ook de 2000 boeken, die ons geschonken zijn, toevertrouwen aan uw hoe de, mijnheer de secretaris-generaal, opdat u daarvan een dusdanig gebruik maakt, dat u het doel bereikt, hetgeen wij voor deze tentoonstel ling hebben gesteld, te weten steeds meer be grip tusschen het Duitsche. en het Nederland sche volk Met deze woorden open ik de boeken tentoonstelling." Hierop werd een rondgang door de verschil lende zalen ondernomen tijdens welken de Rijks commissaris van zijn bijzondere belangstelling voor tal van tentoongestelde werken deed blij ken. REMBRANDTS ZOON TITUS OP DEN ZEGEL „VOOR HET KIND". Van 1 December af verkrijgbaar. TEGEN VERKEERD IN- EN UITSTAPPEN ZAL STRENG WORDEN OPGETREDEN. De conducteurs van de Nederlandsche Spoor wegen hadden tot op heden geen .machtsmid delen" om hun verzoeken in het belang van den dienst tot de passagiers gericht meer klem bij te zetten. Het verkeerde in- en uitstappen b.v. was alleen dan strafbaar, indiep een conducteur tevoren een aanwijzing had gegeven, op welke manier de reiziger den trein moest verlaten of binnentreden en aan deze aanwijzing geen ge volg werd gegeven. En het euvel van verkeerd in- en uitstappen bleef bestaan. Daarom heeft de directie voor het treinperso neel thans de mogelijkheid geopend om stren ger op te treden. Wie in het vervolg willens en wetens verkeerd een trein binnenstapt of ver laat, staat bloot aan een proces-verbaal. Dat beteekent niet, dat alle conducteurs be vorderd zijn tot onbezoldigde rijksveldwachters, maar dat wil wel zeggen, dat, indien er nu een reiziger is, die, bewust een fout maakt, hij wel degelijk „op den bon" komt. Het treinpersoneel zal dit nieuwe wapen met veel omzichtigheid hanteeren, maar dat neemt niet weg, dat de nieuwe bevoegdheid zeker ge bruikt zal worden voor onwilligen, die van mee ning blijken, dat zij in den trein maar alles kun nen doen wat zij verkiezen. Slechts is willekeurig in- en uitstappen ver oorloofd. als de trein zich op een eindstation bevindt, in alle andere gevallen is het uitdruk kelijk verboden. Een tweede bepaling van soortgelijke strek king, zou men de „rechtsgeldigheid van de bor den" kunnen noemen. En ook hier wordt de zelfde maatstaf aangelegd als bij het in- en uit stappen Wie rechts houdt, terwijl het bord op het station aangeeft dat men links moet hou den of omgekeerd, moet zich van nu af aan realiseeren, dat men, evenals op straat, bekeurd kan worden voor een overtreding. Met name heeft men bij deze nieuwe bepaling het oog op onwilligen, die ondanks het bordje „verboden toegang" toch door een stationsuitgang het per ron willen betreden en omgekeerd. Tenslotte noemen wij nog enkle ondergeschik te wijzigingen in het Algemeen Reglement Ver voer, n.l. de redactiewijziging in den zin: .„Het is verboden in wachtkamers te spuwen of ze op andere wijze te verontreinigen," In het nieuwe reglement staat nu: „Het is verboden in wacht kamers, vestibules, enz. te spuwen of ze op an dere wijze te verontreinigen De passage „zon der toestemming mogen geen reizigers op een locomotief, in een goederenwagen of in een postrijtuig" is als volgt aangevuld: „Op alle niet voor reizigers bestemde plaatsen, als locomotief, buffers, remhuisjes, rytuigbak enz. hebben rei zigers zonder toestemming geen toegang." Een Duitsch stuk stormgeschut heeft met één schot het bolsjewistische pantser- afweerkanon vernield. (P.K. Hahle-Hoffmann) VERKLARING VAN BURGEMEESTER VAN DELFT. Op een Zaterdagavond te Delft gehouden stamppotmaaltijd ten bate van Winterhulp Nederland heeft de burgemeester, de heer F W. van Vloten, gewezen op de sabotage van het winterhulpwerk zelfs door hooge gemeente ambtenaren. De burgemeester heeft de volgen de verklaring afgelegd: „Ik verklaar op dit oogenblik, dat ieder, die in dienst is der gemeente Delft of leve ringen verricht aan deze gemeente, uitge sloten zal z|jn, indien zjjn naam niet voor komt op de lijsten van Winterhulp Neder land. Deze regeling gaat Maandag a.s. in, doch de betrokkenen hebben veertien dagen de gelegenheid hun fout te herstellen". AANMELDING LEERKRACHTEN LICHAMELIJKE OPVOEDING EN DE SPORT De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming brengt ter algemeene kennis, dat allen, die beroepshalve of tegen belooning leidingge vend werkzaam zijn, of willen zijn. op het ge bied van de lichamelijke opvoeding en de sport, of dat krachtens hun bevoegdheden kun nen zijn, zich vóór 29 November a.s. schriftelijk dienen aan te melden by de af deeling lichame lijke opvoeding en sport van bovengenoemd de partement, Jan van Nassaustraat 50 te 's-Gra- venhage, onder opgave van naam en voorna men, geboortedatum, adres en de werkzaam heden, die op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport door de(n) betrokkene worden verricht. Deze oproep tot aanmelding geldt derhalve voor leeraren fessen) en onderwijzers fessen) in de lichamelijke oefening: voor oefenmeesters- fessen), sport- en spelleiders(sters), al of niet gediplomeerd, voor eigenaren (essen) van, en leerkrachten, verbonden aan of werkzaam in particuliere sportscholen, gymnastieldnstituten, inrichtingen voor heilgymnastiek of massage ed. Ten slotte geldt deze oproep ook voor hen. die slechts af en toe, of periodiek, tot een der bedoelde categorieën gerekend kunnen worden. ZEIST TELT 35.000 INGEZETENEN. Met de geboorte van Hendrika van der Linde, dochtertje van een metaalbewerker te Auster- litz, gem. Zeist, werd het inwonerstal van Zeist op 35.000 gebracht. DIRECTEUR KINDERTEHUIZEN TE ZWOLLE In de plaats van ds. J. J. P. Valeton, die de zen zomer kwam te overiyden, is thans tot di recteur van de Juliana- en Emmahulzen te Zwolle, van de vereeniging Kinderzorg, benoemd de heer J. ter Linden te Rhenen. De heer Ter Linden, zoon van ds. C. A. ter Linden te Am sterdam, heeft zich veel op charitatief terrein bewogen. Ook in het crisiswerk voor jonge werk- loozen heeft de heer Ter Linden een aandeel gehad. Onder meer maakt hij deel uit van de Grebbe-commissie, die belast is met het verlee- nen van charitatief sociale hulp aan oorlogs slachtoffers. KRING VAN VEILINGEN VEUR, LOOSDUINEN, ROTTERDAM. De Kring van veilingvereenigingen in het ge bied Loosduinen, Veur, Lelden, Berkel, Rotter dam heeft onder voorzitterschap van den heer Q, A. Nederpel uit Loosduinen een vergadering gehouden, voornameiyk ter bespreking van de nieuwe teeltregeling. Hieromtrent gaf de secre taris, de heer T. Borst uit Veur een uiteenzet ting. Vervolgens ontspon zich een uitgebreide discussie waarby verschillende afgevaardigden van veilingen van meening waren dat de regeling wel laat was aangekondigd om tydig met het teeltplan rekening te kunnen houden. Door den Rykstuinbouwconsulent, ir. J. Rie- mens werd een nadere toelichting gegeven en enkele wenken gegeven. Vervolgens werden de pry zen van diverse producten besproken, terwyi ook de tuinbouw- benoodigdheden aandacht hadden. Het portret, dat Rembrandt in 1655 van zyn zoontje Titus maakte, is dit jaar het onder werp van den nieuwen weldadigheidszegel „Voor het Kind", die van 1 December e.k. af tot 5 Januari 1942 verkrygbaar zal worden ge steld. Het portret, een der schilderkundig en psy chologisch voortreffeiykste en innemendste, die Rembrandt schilderde, is sinds korten tyd het kostbaar bezit van het Museum Boymans te Rotterdam, waar het na de verwerving eenigen tyd te bezichtigen is geweest. Wegens de geva ren van dezen tyd is het thans niet meer ge- exposeerd. De zegel is door Anton van der Valk voor de rotogravure-reproductie geteekend. Hy wordt in vyf waarden en kleuren uitgegeven, t.w. bruingrys voor de frankeerwaarde V/z cent; oiyfgroen voor de frankeerwaarde 2% cent. blauw voor de frankeerwaarde 4 cent. groen voor de frankeerwaarde 5 cent, rood-bruin voor de frankeerwaarde IVz cent. Zooals bekend, worden deze zegels „Voor het kind" verkocht met een by slag boven de fran keerwaarde. Deze extra-opbrengst komt ten goede aan het kind in het algemeen, dat be scherming en hulp behoeft. De zuigelingenbe scherming is in dit geval uitgezonderd. De byslag bedraagt: voor den zegel van 1% cent 1 *6 cent, voor dien van 2V4 cent 2Vi cent, voor die van 4 en 5 cent 3 cent en voor dien van IVz cent 3*4 cent. De afmetingen van den zegel zyn 18x27 mm.; hy is zoowel in binnen- als buitenlandsch ver keer geldig t/m. 31 December 1946. „MEVROUW IS NIET THUIS". Het politiek weekpraatje van Max Blokzyi, dat hy van 19.45—20 uur over den zender Hil versum II houdt, heeft tot titel: „Mevrouw is niet thuis". VERSPREIDE BERICHTEN. Op zyn verzoek is A. J. van de Laar, met ingang van 1 December a.s., als burgemeester van de gemeente Lichtenvoorde eervol ontsla gen. "AKKERTJES" weiken niet al leen pijnstillend maai ze vet- wijderen ook de stoffen, die Uw rheumatische pijn veiooizaken. helpen direct! VOOR DINSDAG 18 NOVEMBER. Hilversum I, 415.5 M. 7.15: Boerenland ln boek en krant 7.30: Gramofoonmuzlek 7.45: Ochtendgymnastiek 7.55: Gramofoonmuzlek 8.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15: Politiek weekpraatje (opn.) 8.30: Gramofoonmuzlek 8.35: Ochtendgymnastiek 8.45: Gramofoonmuz. 9 15: Voor de hulsvrouw 9.25: Gramofoon muzlek 11.00: Voor de vrouw 11.20: Ama- blle-sextet 12 00: Orgelconcert en zang 12.25: Frans Wouters en zijn orkest (met In leiding) 12.40: Almanak 12.45: B, N. O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek 13 30: Salonoikest 14.15: Gramofoonmuzlek 14.30: Lichte toets 15.30: Viool met pianobe geleiding 16.00: Bijbellezing 16.20: Gramo foonmuzlek 16.45: Voor de Jeugd 17.05: Gramofoonmuzlek - 17.15: B.N.O.: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten 17-30: De Ram blers 18.00: Voor de plattelandsvrouw 18.15: 19.00: Actueel halfuurtje 19.30: Otto Hendriks en zijn orkest. (Van 20.15 af alleen voor de Radio De Melodlsten, soliste en het Flgura-kwartet Centrales, die over een UJnverblndlng met de studio beschikken) 2015: Gramofoonmuzlek 20.45: Cello en plano 21.15: Gramofoonmuzlek 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: B. N. O.: Engelsche uitzending: „Economic News from Holland" of Gramofoonmuzlek 22.15: De Ro mancers. dames „Aethercharme" en solisten (opn.) 23.00—24 00: Gramofoonmuzlek. Hilversum II, 301.5 M. 7.15: Gramofoonmuz 7.308.15: Zie Hilversum I 8.15: Gramo foonmuzlek 8.30: Zie Hilversum I 8.45: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwydlng 10 15: Gramofoonmuzlek 10 40: Vroeger en nu 11.00: Zang en plano 11.50: Gramofoon muzlek 12.00: Ensemble Rentmeester 12.45: B.N.O Nieuws- en economische berichten 13.05: Klaas van Beeck en z(jn orkest 13.30: Gramofoonmuzlek 14.00: Omroeporkest, solist en gramofoonmuzlek 15.30: Voor de zieken gratis afgehaald. 5378 H. G. VAN LUYKEN - BREESTRAAT QfJ Telef. 20035. SMOKKELHANDEL IN GOUD EN DIAMANTEN AAN DE BELGISCHE GRENS. Aan de Nederlandsch-Belgische grens b<j Budel werden twee Belgen aangehouden, die voor een waarde van honderdduizend gulden aan goud en diamanten by zich droegen. 2Hj ritjn naar de gevangenis overgebracht. TUSSCHEN BUFFERS VAN RANGEERENDE WAGONS DOODGEDRUKT. Op het spoorwegemplacement te Blerik speelden kinderen tusschen rangeerende wago«6. De 11-jarige J. V. geraakte tusschen de buffers bekneld en werd doodgedrukt. DOOR LOCOMOTIEF GEGREPEN EN GEDOOD. Vrijdagmiddag is de 69-jarige heer J. Abbink uit Almelo, toen hy per rywiel op weg was naar zyn tuintje, op den onbewaakten overweg in dep Noordbroeksweg onder genoemde gemeente door een losse locomotief gegrepen en op slag gedood. BRAND TE BOLSWARD. Vrydag woedde te Bolsward een hevige brand in de nieuwe bazar voorheen F. Oosterbaan, be woond door de familie V. Het vuur ontstond in de kamer achter den winkel waar een om de kachel geplaatst scherm in brand was geraakt. Er woedde spoedig een hevige binnenbrand, die weldra aangroeide tot een feilen uitslaanden brand en door de brandweer met alle spuiten moest worden bestreden. Ook de belendende perceelen werden bedreigd geacht, zoodat men ertoe overging niet alleen de goederen uit de bazar maar ook die uit een naburig kleeding- magazyn en een modemagazyn naar buiten te dragen. Na een uur was de brand gebluscht. De schade aan luxe-goederen en speelgoederen is aanzieniyk. EEN GELUKSVOGEL. Wel zeer veel geluk had gisteren de 41-jarige P. van Eyck. wonende in de Jan van Avennes- straat te Rotterdam, toen hy op de Kruiskade op een reeds rijdenden motorwagen van hjn 15 wilde springen en met het linkerbeen on der den wagen verdween. Hy bleek dermate bekneld te zyn, dat de wagen opgevyzeld moest worden. Nadat hy met een auto naar het zie kenhuis aan den Coolsingel was overgebracht, bleek hy gecnerlei letsel te hebben opgeloopen. Van Eyck is te voet heengegaan, aldus Het Maandagochtendblad. VAN DE FIETS GEVALLEN EN GEDOOD. Zaterdagmorgen om 8 uur is de 47-Jarige ge huwde timmerman M. C., te Groningen, toen hy van het viaduct de Parklaan inreed, van rijn fiets gevallen, waarna hy bewusteloos bleef liggen. De politiedokter constateerde by zijn onderzoek, dat het slachtoffer was overleden. C. K, te L. Berekend naar een zuiver Inkomen van f 1876.bedraagt de belasting met aftfek voor één kind f108. Th. S. te L. De verhouding ls aldus vast gesteld door het Departement van Economische Zaken te Den Haag. Volgens welke maatstaven dat ls geschied ls des destyds niet bekend ge maakt en kunt u het best ter plaatse lnfor- meeren. W(J zoeken de oplossing o.a. hierin, dat de bloembonnen ln de eerste plaats geldig zijn voor de daarvoor verkrijgbare artikelen en pas ln de tweede plaats en dus tegen een lagere waardeering voor brood. Mej. J. B. te A. Aan patronen van door ons gepubliceerde modeteekenlngen kunnen wij U tót onzen spijt niet helpen. Abonné L. te L. De verplichting eindigt ln ieder geval by het bereiken van den leeftyd van veertien Jaren. Zy behoeft dus niet tot haar vyf- tlende Jaar op school te biyven. P. W. te H. U moet deze aangelegenheid be handelen ln overleg met den dienst van maat- schappeiyk hulpbetoon. N. B. te L. Van het loon kan 1%% worden afgehouden. G. v. d. M. te L. Ten aanzien van de ter mijnen van vergoeding zullen ongetwyfeld bepa lingen zyn vastgesteld, welke voor de overeen komst gelden. Het fonds kan u daarvan mede deeling doen. 16.00: „Gaetano Donizetti en zyn. deels vergeten, opera's", causerie (met gramofoonplaten) 16.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek 17.15: BH.O.: Nieuws-, economische- en tfcurs- berlchten - 1130: Boyd Bachman en zyn orkest 18.00: Gramofoonmuzlek 18.15: Boekbe spreking 18.30: Gramofoonmuzlek 18.45: „Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.) 19.00: Actueel halfuurtje 19.30. Reportage 20.00: Gramofoonmuzlek (Van 20.15 af alleen voor do Radio-Centrales, dlo over een ïynverblndlng met de studio beschikken) 20.16: Musette-orkest en soliste 20.45: Gra mofoonmuzlek 21.00: Ensemble jonny Kroon 21.45: BN.O.: Nieuwsberichten 22.00: B N. O.: Toelichting op het weermachtsberlcht 22.10 22.15: Avondwijding. GEMEENTELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Dinsdag 18 November. Ie programma: 7.15—20.16: Hilversum I 20.15 24.00:: Duitsch programma. 2e programma: 7.16—20 15: Hilversum n 20.15—24.00: Programma uitsluitend voor aan geslotenen by Radio Distributie Centrales. 3e programma: 7.0024.00: Duitsch programma 4e programma: 7.0024.00: Duitsch programma Een biymoedlge roman door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max van Straten). Copyright I. P. C. <G. L. Weisz), A'dam.) (10 Raffaela lachte eens hartelyk, en Riccaro lachte met haar mee. Toen zei ze plotseling ernstig „Vergeef me de onbescheiden vraag komt er altyd voldoende in voor de medespe lenden?" Riccardo haalde de schouders op. „Hangt er van af. Het eten hebben we vast by de directie Signora Campagna kookt voor ons allemaal. En voor de sigaretten is het vaak wel genoeg. Al het andere moet de hemel verzorgen." Ofschoon dit alles Raffaela natuurhjk niet on bekend was, ofschoon zy zich haar eigen begin herinnerde met beloofde en zelden uitbetaalde gages, haar ontberingen en zorgen, had zy toch medelyden met dezen aardigen jongen. Heele- maal zoo erg was het by haar ook niet geweest. En zij zei deelnemend: „Als u tenminste maar artistieke bevrediging by Campagna had. Als hy u af en toe tenminste maar een eerste tenor liet zingen." Nu zuchtte hy voor de eerste maal. „Ach ja! Dat is het. Het doet pijn steeds weer te moeten hooren, hoe CampagnaMaar u vertelt het hem beslist niet over?" „Neen, natuuriyk niet." „Nou, hoe die oude, uitgezongen tenor onze mooiste opera's vernielt Hy is ydel als 'n pauw en zingt ook zoo. Misschien gingen de zaken zelfs beter, wanneer hy niet alle Cavaradossi's en Manrico's en Pinkertons zelf zingen wilde. Maar liever voedert hy ons alleen met polenta, dan dat hy een ander aan zyn party laat komen. Het is werkeiyk jammer." Riccardo schrok en sprong op. „Goede hemel! Ik verpraat myn tyd hier! En kijkt u dat pak biljetten eens dat ik nog moet ultdeelen." Raffaela was ook opgestaan. „Ja, ik zal u niet langer ophouden." Hy liep door den tuin en zy had moeite hem by te houden. By het hek van den voortuin stak hy haar al hartelyker de hand toe. „U komt dus vanavond naar de voorstelling?" „Beslist. Als ik tenminste van myn signora vry krye-" „Ach Ja!" zei Riccardo, al half afgewend, „wy arme menschen hebben altyd een of andere toestemming noodig. Enfin, doet u uw best! Als Grobetty, onze bariton, een goeden avond heeft, krygt u wat goeds te hooren. Hy ls nameiyk een echte kunstenaar." Raffaela keek dien Daldini nog een poosje na. En toen zy zich omdraaide om weer het huis binnen te gaan, stond Guido Soldati voor haar. „jy?" schrok ze. „Ja, ik," antwoordde hy met een vreemd te vreden lachje. „Je weet toch, dat ik vandaag met rust ge laten wil worden." „Ik weet het, maar ik kan daarom nog niet uit de wereld stappen!" Ze liep hem zonder een woord voorby, het huis in, om in de hall te rusten. Maar Soldati was haar gevolgd. „Aaridge jongen?" vroeg hy met een poging een onschuldigen toon aan te slaan. Ze keek hem slechts aan, maar antwoordde niet. „Zie je," ging hy voort, „dat zou ik beter be grijpen." Raffaela schudde niet begrijpend het hoofd en Soldati verklaarde direct: „Ik bedoel beter dan Reginald Hicks, by wlen jy toch niet past. En zie je met een romantische flirt met den schmierezanger als zomerverpoozing zou ik je geluk wenschen." Zonder zich iets aan te trekken van Raf- faela's groote, booze oogen, besloot hy: ,Dat verplicht tot niets, geeft geen complicaties en gaat zoo snel voorby als een laatste vacantie- week!" Raffaela vond dit standpunt van haar mana ger zoo laag, dat zy hem niet eens van repliek diende. Ze liet hem eenvoudig staan en ging de hall uit. Waarop Soldati niets anders over bleef, dan in het dorp eenige inkoopen te gaan doen Toen hy terugkeerde, vond hy zyn koffer voor de deur van de villa, over den koffer was achte loos zyn jas gesmeten, de hoed lag op den grond en zyn pyjama was in beide zakken gestopt. Ieder ander dan Soldati zou by zichzelf ge zegd hebben: „Daar ben lk de deur uit ge gooid." Maar Raffaela's manager zei slechts ver baasd: „Hoe komt die boel hier?" Plotseling was het er niet meer. Omdat een toevallig langs komende kruier den koffer zag, knikte, en op zijn wagentje laadde. En voor de volkomen overrompelde Soldati zich verzetten kon. zei de kruier: „Naar de tram! Volgt u mij maar." De kruier liep weg. Soldati schreewend achter hem aan: maar Itallaansche kruiers, die bagage voor een villadeur aantreffen, zyn in hun yver niet meer te stoppen. En toen belden by de tram aangekomen waren, hield Soldati het inderdaad maar voor het beste, Viaregglo te verlaten. Da kruier had instinctief het juiste inzicht gehad: een manager moet zyn diva niet té na komen, wanneer zy op het hoogtepunt van haar woede ls. IV. Het vroolüke kunstenaarsvolkje. Ofschoon Raffaela haar avond volkomen vrü had, ging zy toch niet naar Lucca. De schuld van dit te weinig verkochte kaartje was alleen en uitsluitend Guido Soldati. Hy had Raffaela met zyn domme en tact- looze opmerkingen over Riccardo Daldini ver legen en onzeker gemaakt. Raffaela begreep maar al te goed, wat Soldati met deze uitlatin gen bedoeld had. Hy wilde haar warm maken voor dien tweeden tenor en briefjesuitdeeler, om het grootere gevaar Reginald Hicks uit te schakelen. En de romantiek die hy predikte had een zeer practischen achtergrond: de ver dere vervaardiging van nog tal van „Zingende Engelen". Neen, Soldati zou zyn zin niet krij gen En daarom bracht Raffaela dezen avond thuis door. ofschoon het in Lucca, in den Hof van het ristorante Baldini, voor het tooneel van Campagna, stellig betooverend geweest zou rijn. i Nadruk verboden) (Wordt vervolgd»)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5