Binnenland lBDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 November 1941 Derde Blad No. 25044 MOSSELTIJD De Komedianten komen 82ste Jaargang Arbeidsvoorwaarden administratief bankpersoneel De bandenprijsvraag Regeling ingeval van verplichte scheuring van grasland BEDREIGEN UW WONING DLEiIJO N.V. LLli/Lil LORENTZKADE 18 - TELEFOON 21078 Het gebruik van grond kan worden ontzegd De Pers zegt Gemengd Nieuws Britsche aanval op Nederlandsche visschersboot FEUILLETON Nieuwe salarisschaal vastgesteld. ZIJ GELDT VAN 1 DECEMBER A.S. AF. Het college van rijksbemiddelaars heeft blij kens de Staatscourant van gisteren een regeling vastgesteld van salarissen en andere arbeids voorwaarden voor administratief personeel voor bankkantoren te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam. Deze regeling is getroffen na over leg met deskundigen, zoowel van bankierszijde als van de zijde der bedienden. Deze regeling zal worden gevolgd door een dergelijke regeling voor de provinciale kan toren, voor de kantoren met minder dan 40 werknemers en voor de commissionairskan toren. De thans getroffen regeling strekt ach uit tot alle bankkantoren in de drie genoemde ste den, voor zoover op het hoofdkantoor meer dan 40 werknemers werkzaam zijn. De bijkantoren der bankinstellingen zijn hier dus in het algemeen onder begrepen. Onder de regeling vallen alle werknemers, die administratieven arbeid verrichten, benevens typisten, telefonisten en telegrafisten. Voor die verschillende categorieën zijn in de regeling salarisschalen opgenomen voor manne lijke, resp. vrouwelijke werknemers. Voor iedere leeftijdklasse is daarbij zoowel een minimum ge middeld jaarsalaris als een absoluut minimum jaarsalaris vastgelegd. Het minimum gemiddeld salaris geldt voor alle mannelijke, resp. vrouwe lijke werknemers van één leeftijdsjaar op de kantoren in een bepaalde gemeente. De normen voor 's-Gravenhage en Rotterdam zijn ietslager gesteld dan voor Amsterdam. De vacantie bedraagt in het algemeen 12 werkdagen per jaar. Voor hen, die langer dan 15 jaar in dienst zijn, geldt een vacantie van 15 werkdagen. Is de diensttijd langer dan 25 jaar dan bedraagt- de vacantie 18 werkdagen. Verder treft men nog aan regelingen betref fende uitkeeringeh bij ziekte of ongeval en be treffende schorsing van werknemers. De regeling treedt in werking op 1 Januari 1942, met dien verstande, dat in den loop van Januari 1942 alsnog, bij wijze van grati ficatie, over de maand December het ver hoogde salaris zal worden bijbetaald. Dit be- t eek ent dus, dat practisch van 1 December a^. af de employé's onder het verhoogde salaris werken. Ten slotte zij er op gewezen, dat de rege ling een minimumregeling is, zoodat be staande, voor de werknemers gunstiger be palingen, dienen te worden gehandhaafd. AAN DEN UITSLAG WORDT HARD GEWERKT. Dezer dagen is de jury voor de rijwielbanden - prijsvraag ter orlënteerende bespreking over de inzendingen bijeengekomen. Zij meende wel in de eerste plaats een woord van dank te moeten richten aan allen in den lande, die zich de moeite hebben getroost om verschillende voor stellen voor dit brandende probleem, dikwijls toegelicht met uitvoerige beschrijvingen en keu rige teekeningen, in te zenden. Onder de meer dan 1800 inzenders xgn er verscheidene, die zich niet bepaald heb ben tot één oplossing, doch er verschillende hebben aangegeven. Zoodoende is het aantal te beoordeelen oplossingen ver over de 2000. Hier komen regelmatig nog inzendingen bij, die niet meer mededingen naar een prijs voor de prijsvraag doch waarover men wel gaarne het oordeel van de jury zou kennen. Het is dui delijk, dat bij een zoo groot aantal oplossingen cie voorschifting vrij veel tijd vereischt. Onder wijl wordt wel reeds aandacht besteed aan öe gesorteerde oplossingen. Gelijktijdig hebben on derzoeken en proefnemingen plaats. Rond 1000 inzendingen zijn thans in circulatie. De jury is reeds tot de slot-som gekomen, dat vele der inzendingen slechts in enkele gevallen of in het geheel niet als oplossing in aanmer king komen. Niet ieder heeft oude stofzuiger slangen of tuinslangen, welker gebruik door in zenders werd aangeraden! Eveneens zijn er di verse veerconstructies bedacht, die bij nadere beschouwing nooit kunnen veren door de on doelmatige veergeleiding. Het meerendeel heeft in houten en metalen loopvlakken een oplossing gezocht, doch ook deze materialen brengen ernstige bezwaren mee. zooals splinteren en slippen. Verdere bijzonderheden over de beoordeeling kunnen nog niet worden gegeven, zoodat de uitvinders nog eenigen tijd hun ongeduld over den einduitslag dienen te onderdrukken. op t TOT STRAKS^JAH-TAfet De regeeringscommissaris voor de bodempro ductie deelt het volgende mede: In de Staatscourant van gisteren is een be schikking opgenomen, waarin de productiecom missaris voor den akkerbouw en weldebouw be voegd wordt verklaard den gebruiksgerechtigde van binnen zijn ambtsgebied gelegen grasland voor te schrijven een door genoemden produc tiecommissaris aan te wijzen perceel grasland of een gedeelte daarvan, binnen een door hem te stellen termijn, te scheuren en als bouwland te gebruiken. Tegen het voorschrift *an den productiecom missaris is beroep mogelijk bij den secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij. Alleen de tot uiterlijk 22 November a.s. bij de rijkslandbouwconsulenten voor vrijwillige scheu ring opgegeven perceelen komen, zooals bekend, voor een premie in aanmerking. Wordt onvoldoende opgegeven, dan zal ver plichte scheuring worden voorgeschreven. Daar voor wordt geen premie uitgekeerd. Ook zal scheuring zonder premie worden gelast, wan neer iemand die vrijwillig een oppervlakte gras land voor scheuren heeft opgegeven, niet aan zijn belofte voldoet. De overtreders van deze voorschriften worden gestraft met gevangenisstraf of geldboete, ter wijl hun bovendien het gébruik van grasland, dat had moeten worden gescheurd, kan worden ontzegd. Belanghebbenden worden nog opmerkzaam ge maakt op de in de bladen opgenomen desbe treffende officieele publicatie. DE TERRA FILM „REMBRANDT". De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt: Op het oogenblik wordt in de Cinetone-studio, onder den rook van Amsterdam, gewerkt aan de grootsch opgezette Steinhoff-film van de Terra: „Rembrandt". Deze film zal mettertijd door de Ufa worden uitgebracht. Van genoemde film, die het leven van onzen grootsten Nederlandschen schilder weergeeft, brengt de Nederlandsche om roep als primeur een reportage en een vraag gesprek met den heer Hans Steinhoff, welke uit zending hedenavond van 19.2019.30 uur over den zender Hilversum I, tijdens de rubriek „Spiegel van den dag" te beluisteren valt. MOTTEN Het motvrij maken van Uw woning of meubilair volgens de modernste methode. Vraagt vrijblijvend inlichtingen en offerte 5441 1JT 'T|TTfl T T^TTNfTWT Afd. Woninginsp.dienst en Zuiverw erken WIJZIGING DER BODEMPRODUCTIE-WET. In de staatscourant van gisteren is verschenen een wijziging van de bodemproductie- wet 1939, waardoor het thans mogelijk is doeltreffender maatregelen te treffen tegen degenen, die een hun krachtens deze wet gegeven voorschrift overtreden. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij kan in dat geval n.l. den overtreder het gebruik van gronden en bedrijfsgebouwen ontzeggen en dit aan andere personen of instellingen toe kennen, doch voor niet langer dan een jaar, of in bijzondere gevallen voor niet langer dan drie jaren, telkenmale tegen een door of vanwege voornoemden secretaris-generaal met die personen of instellingen overeen te komen vergoeding. Deze vergoeding komt ten bate van hem, aan wien het gebruik is ont zegd, laatstbedoelde blijft dan echter aan sprakelijk voor alle verbintenissen, die hij heeft aangegaan. TOESLAGFONDS VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Eerste liquidatie-uitkeering. Het bestuur van het Toeslagfonds voor het Bloembollenbedrijf meldt, dat aan rechtheb bende arbeiders, welke in het voorgaand con tractjaar (1940/1941) bij aangesloten patroons werkzaam waren, binnenkort een eerste liqui- datie-uitkeering zal plaats vinden. Deze uitkeering is bepaald voor vaste arbei ders op f.9 per rechthebbend kind en voor losse arbeiders op f.0.75 per maand en per kind. De uitkeering zal worden vastgesteld aan de hand van de bij het fonds berustende patroons verklaringen over 1940/1941 en de overigens voor dat jaar geldende bepalingen, zoodat thans dooi de rechthebbenden geen formulieren meer be hoeven ingeleverd te worden. Voor deze liquidatie-uitkeering komen der halve in aanmerking alle arbeiders, welke over het contractjaar 1940/1941 reeds recht op uit keer ingen konden doen gelden. De betreffende arbeiders of bij verhinde ring hun huisgenooten kunnen op vertoon van hun trouwboekje hun uitkeering in ont vangst nemen. ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING. Naar de Telegraaf verneemt, zal vermoedelijk per 1 Januari een andere zakelijke bedrijfsbelas ting worden ingevoerd, welke gegrond zal worden op de bedrijf sul tkomsten en het geïnvesteerde kapitaal. Deze belasting zal veel overeenkomst vertoonen «net. de Duitsche „Gewerbe-Steuer", al zullen er verschillen zijn. DE DAGEN WORDEN KORTER De dagen worden korter, de nachten langer. Op cle slagvelden in het Oosten moeten de ambulances clubbei hard werken, nu zij van het weinige daglicht gebruik moeten maken om de slachtoffers van den strijd te hulp te snellen. Het wordt er voor deze menschen niet ge makkelijker op. maar men kan er van over tuigd zijn. dat zij niettemin zich geheel en al voor hun taak zullen geven. Zulke mannen en vrouwen verdienen steun. Maakt gij. Nederlanders, dat. als straks cok de Nederlandsche ambulance haar moeilijke taak heeft aangevangen, zij zich gedragen weet door het heele Nederlandsche volk Steunt daaro mde Nederlandsche ambulance. Stort uw bijdragen iets meer dan u kunt missen op girorekening 87600 Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Graven- hag. BELOONING VOOR BEMANNINGEN VAN REDDINGSBOOTEN. N'et alleen de directie der Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen heeft door het toekennen van onderscheidingen getoond, het moeilijke werk door de manschap pen der beide reddingbooten te Hoek van Hol land. op Zondag 30 October te waardeeren. toen bij de scheepsramp voor den Waterweg 23 man nen van het gebroken wrak werden gered: ook de Duitsche marine blijkt het heldhaftige ge drag van de redders niet zonder meer te laten passeeren. Naar wij vernemen is thans aan alle man schappen der belde reddingbooten „President Jan Leis" en de „President J. v. Wierdsma" een be langrijke geldelijke belooning verstrekt. BRANDSTOFBESPAARDERS ZONDER NUT. Men schrijft ons van bevoegde zijde: De huidige schaarschte aan brandstoffen is aanleiding, dat er op het oogenblik verschillende middelen in den handel worden gebracht, met behulp waarvan volgens de daarbij verstrekte mededeelingen, een besparing op het brandstof verbruik verkregen zou kunnen worden. Deze middelen bestaan uit poeders, welke in water opgelost of opgeslibt aan de brandstof moeten worden toegevoegd De in het vooruitzicht ge stelde besparingen zijn vaak zeer aanzienlijk, tot 40 pet. toe. Dergelijke middelen zijn reeds meermalen door het rijksinstituut voor brandstoffen- economie en het rijksbureau voor onderzoek van handelswaren beproefd en onderzocht. Zooals te verwachten was, Is gebleken, dat met deze middelen in het geheel geen be sparing op het verbruik van brandstoffen wordt bereikt. Op grond hiervan wordt aan geraden geen geld aan deze „brandstofbe- spaarders" uit te geven. Wil men met de toegewezen brandstofrantsoenen zoo zuinig mogelijk stoken, dan volge men de betref fende aanwijzingen, die door den economi- schen voorlichtingsdienst te 's Gravenhage worden verstrekt. OPHEFFING VAN DE KOELI-ORDONNANTIE EN DE POENALE SANCTIE IN INDIIL Het A.N.P. meldt uit Batavia: Het college van gedelegeerden uit den volks raad heeft zich vereenigd met de ontwerp- ordonnantie tot opheffing van de koeli-ordon- nantie waaraan onafscheidelijk verbonden is de zoogenaamde poenale sanctie. Nadat de verte genwoordiger van de regeering voor het college had verklaard, dat de regeering de poenale sanctie altijd beschouwd had als een noodzake lijk kwaad, dat ten slotte verdwijnen moest, werd het besluit tot opheffing er van zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Door dit „noodzakelijk kwaad", namelijk het verleenen van vergunningen voor den arbeid van Javanen in de buitengewesten, is in Neder- landsch-Indië een grootsch werk verricht, na melijk de ontwikkeling van Sumatra's oostkust in vijftig tot zestig jaar tot een bloeiend cultuur- gewest. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij beschikking van den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, is, met ingang van 1 October jJ., benoemd tot secretaris van den raad van bijstand voor het ziekenfonds wezen mr. J. C. van Heuven. secretaris van het staatstoezicht op de ziekenfondsen. 'llttlllllillllllllllllillllllllllllUlllllltllllllllllllllllllllllllllllllll Zweden en Wij BESCHOUWING VAN IR. MÜSSERT. Voor Uw huisapotheek: een practisch receptje voor een rheumatiek-olie. Wanneer U last heeft van rheumatiek, neem dan eens een proef met dit recept om de pijn te ver drijven. Alles w-at U hiervoor noo- dig heeft is een schoone flesch, 85 gram terpentijn of brandspiritus en 15 gram Rheumagic-olie (geconcentreerd), die beide venkrijgbaar zijn bij Uw apotheker of drogist. Rheuma gic-olie wordt verkocht tegen den vastgo- stelden prijs van 56 cent dus met de 85 gram terpentijn of brandspiritus bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar. Even goed schudden en Uw rheumatiek-olie is gereed. Bevochtig de pijnlijke plaatsen zonder te wrijven of te masseeren en de pijn ver dwijnt onmiddellijk. ,Adv." 5452 Dit eenvoudige recept is uitstekend tegen rheumatiek, spierpijnen, spit in den rug, lendenpijn en stijfheid. U zult blij zijn dit recept gevonden te hebben, want het is werkelijk uitstekend. Loop langs Uw apotheker of drogist en haal de bestanddeelen vandaag nog in huis. In „Volk en Vaderland" van deze week wijst Mussert onder den titel „Zweden en Wij" op de parallel in de geschiedenis van Nederland en Zweden. In den loop der eeuwen heeft Zweden zich moeten verzetten tegen zijn aartsvijand Rusland en Nederland tegen zijn aartsvijand Engeland. Het merkwaardige is. dat op het be slissende oogenblik beide landen hun oogen sloten voor de bedoelingen hunner respectieve lijke vijanden en hun legers gebruikten tegen Het A.NP. meldt: Het was slechts een sober bericht, dat in de bladen heeft gestaan betreffende een Britschen aanval op een visschersboot uit IJmuiden. De vlsschersbevolking van onze kustplaatsen stelt alle pogingen in het werk om het hare bij te dragen tot de voedselvoorziening van de Neder landsche bevolking. Daarvoor trotseert zij de grootste moeilijkheden, daarvoor stelt zij zich bloot aan het risico dat Britsche oorlogsvliegers hun aanvallen richten tegen deze menschen, die zich met geen enkel middel kunnen verweren tegen wederrechtelijke handelingen. Dinsdagmiddag voer de IJmuiden 96 ter trawl- vaart uit. Het schip, een trawler genaamd „Viosier", was bemand met elf koppen en voer geheel alleen. Omstreeks half drie het bevond zich op ongeveer 7 8 mijl uit de kust werd het plotseling aangevallen door drie Britsche toestellen, die het vaartuig met bommen en mitrailleurkogels bestookten. Enkele bommen troffen het schip, dat volkomen uiteen werd geslagen en snel zonk. Terwijl de overlevenden der bemanning in het water om hun leven worstelden, hebben de Britsche piloten hen nog met hun mitrailleurs beschoten. Inmiddels had men den aanval van de kust gesignaleerd en was een patrouillevaartuig uit gevaren om assistentie te verleenen. Acht leden der bemanning konden daardoor worden opge pikt. Het lijk van den jongsten boordkok werd uit het water opgehaald, de ongeveer 50-jarlge gehuwde schipper van de „Viosier" H. Wijker, en een matroos worden vermist. De verontwaardiging over dezen aanval der Britsche vliegers is onder de IJmuidensche vls schersbevolking algemao». INBRAAK IN BLINDENINSTITUUT TE BUSSUM. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd de Hulzer politie gealarmeerd, omdat een inbraak bleek te zijn gepleegd in het blindeninstituut, gelegen aan den rijksweg bij Bussum op het terrein, behoorende tot het rechtsgebied van Huizen. De politie stelde vast, dat het onge- wenschte bezoek vermoedelijk heeft plaats ge vonden des avonds tusschen zeven en twaalf uur. De inbreker heeft zich door het inslaan van een ruit toegang weten te verschaffen tot een kamer van een der opvoedkundige ambtenaressen van het blindeninstituut. Hier had hij een kast ge forceerd en daaruit een bedrag van ruim f. 1400 medegenomen, alsmede verschillende gouden voorwerpen, als een armband horloge, broches en sieraden. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Door de politie te Foxhol, gemeente Hooge- zand, is gisteren in de vroegte het lijk opgehaald van den 32-jarigen ongehuwden schoenmaker E. Boiten, wonende te Foxhol. De man Is Woens dagavond laat door de duisternis met zijn rijwiel in het Winschoterdiep geraakt. het heil van hun eigen volk in, door een leugenachtige neutraliteitsverklaring. waarmede zij juist hun aartsvijanden in de kaart speelden. Wij, Nederlanders, zijn dit als ervaring rijker geworden en zien daarom des te duidelijker Zweden denzelfden weg opgaan. Neutraliteit is in den huidigen tijd alleen een bepaalde militaire houding, nJ. niet-oorlogvoe- rend. Zelfs in den winter van 1939—1940, toen de Finnen door de Russischen beer besprongen wer den, bleef de Zweedsche regeering neutraal, al hoewel duizenden vrijwilligers zich meldden en het volk zijn sympathie geestdriftig betuigde. En nu nog, nu Duitschland voor Europa strijdt met Finland in heldhaftige worsteling ver eend, nu verzuimt Zweden de kans om zich Germaansch volk te toonen, mede te lijden, mede te strijden en mede te overwinnen! Het artikel eindigt met het uitspreken van den wensch. dat het goede in Zweden alsnog moge overwinnen, tot heil van het Zweedsche volk, dat Nederland zoo na staat. Een blijmoedige roman door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling vaD Max van Straten). Copyright IPC (G. L Welsz), A'dam.) (9 „O, juist." En er was beslist geen teleurstel ling in zijn toon. eerder een verademing, dat hü niet met een groote dame te doen had. Raf- faela daarentegen verheugde zich over den red denden inval: ze wilde in den tweeden tenor en biljetuitdeeler van de stagione Campagna geen minderwaardigheidsgevoel tegenover haar laten opkomen, hij moest zich in haar gezel schap zelfverzekerd en vrij voelen. Plotseling keek hij angstig om zich heen. „Wat zal uw mevrouw daar wel van zeggen?" „Ach", stelde zij hem gerust, „die slaapt nog. Voor den middag komt die toch niet uit haal bed. Waarom zijn wij ook geen villabezitters in Viareggio geworden?" „Ik ben liever wat ik ben," zei hij tamelijk geringschattend. „Eigenlijk heeft u gelijk", knikte zij hem op gewekt toe. „De kunst is werkelijk iets moois." Ze zette hem tegen den tuinmuur met het mooiste gezicht op de zee en verdween in huis, om snel een schotel voor den armen, zichtbaar ondervoeden jongen te maken. Toen ze terug kwam, zat hij daar nog steeds stijf zooals zij hem achtergelaten had. Hij dronk de sterke, geu rige koffie, maar liet de ham met eieren on aangeroerd. „Waarom tast u niet toe?" wekte Raffaela hem op. „Dank u," weigerde hij grootmoedig ,,'t Morgens eet ik nooit iets." Zij zat tegenover hem en verheugde zich over zijn onberispelijke gedrag. Toen zei ze- „U heeft me uw naam nog heelemaal niet genoemd Ik wil dien toch op het programma kunnen vin den." „Ach ja Hij stond half op. „Riccardo Dal- dlni „O, dien naam zal ik onthouden." En na een korte pauze voegde ze er glimlachend aan toe: .Wanneer u overigens wilt weten hoe lk heet' Marie Vecchi." Ze noemde hem haar waren naam en het deed haar goed dien weer eens te kunnen uitspreken. Want haar nom de guerre Raffaela Cellini droeg zij eigenlijk als een glin sterend theatercostuum. Hij bekeek haar nu opmerkzamer en zei na een oogenblik: „Weet u. dat ik u op het eerste gezicht naar het theater getaxeerd heb? Daarom wilde ik u ook geen biljet geven." „Wat grappig," lachte Raffaela: maar dit lachje klonk niet echt, ze was eerder een beetje geschrokken. „Waarom eigenlijk?" vroeg zij toen bang voor het antwoord. Ze wilde voor geen geld ter wereld dat Riccardo Daldini haar her kend had. „Ik weet het niet." zei hij schouderophalend. „Dat was zoo maar verbeelding." Hier voelde Raffaela toch, dat zij hem een verklaring schuldig was: ze wist uit eigen waar neming te goed. dat schmink weer schmink ruikt, dat er een geheime band is tusschen menschen. die gewoon zijn, uit hun eigen be staan te glippen om vreemde figuren uit te beelden. Daarom zei ze: „Heelemaal ongelijk heeft u eigenlijk niet „Ziet u wel!" zei Riccardo met voldoening. „Maar theater, weet u, is een beetje te veel gezegd. Ik heb slechts in Padua zangles geno men." Hij keek haar vragend aan. „Nou. en?" „Verder niets. Ik deed het voor mijn plezier. Maar toen ben ik toch weer in het burgerlijke leven gevlucht, zooals u ziet." „Onbegrijpelijk!" Riccardo zei het zeer on hoffelijk en bijna kwaad. „Heeft u dan stem?" „Ja. een kleine sopraan. Voor huisgebruik." „Ik begrijp u niet!" schudde hij het hoofd. „Hoe iemand kindermeisje kan worden, die reeds een keer ln haar leven met de kunst «in aanraking is gekomen!" „Vaak betreur ik het ook," moest zij toegeven, om hem weer gunstig te stemmen. „Maar het is niet meer ongedaan te maken." En toen vroeg ze: „U bent zeker met hart en ziel kun stenaar?" In Riccardo's oogen kwam een blijde glans en zijn wangen kleurden zich weer: maar zijn blozen was geen verlegenheid meer. „O, theater theater!" riep hij geestdriftig uit. „Dat is mijn heele leven. Een wereld zonder muziek kan ik mij niet meer voorstellen." En weer bekeek hij haar hoofdschuddend. „Hoe kan men dat alles over boord gooien!" „De moed heeft mij ontbroken." „Ik begrijp het. Om door te zetten. Om te verhongeren." „Dat zal het wel geweest zijn „Toch onbegrijpelijk. Kijk u mij eens. Ik heb het nooit gemakkelijk gehad. Mijn vader is al lang dood en mijn moeder is een zeer arme vrouw Mijn zangstudie heb ik met fabrieks arbeid verdiend En toen kon ik niet lang op een engagement wachten. Ik moest aannemen wat zich voordeed. Maar ik weet, dat ik vooruit komen moet. Ook al ben ik nu maar tweede tenor en biljettenuitdeeler bij Campagna." „Zeker. Wanneer men vast in zich zelf ge looft, brengt men het tot iets," vond Raffaela, door zijn idealisme aangenaam getroffen. En toen vroeg ze: .Betaalt Campagna tenminste behoorlijke gages?" „We spelen op partage." „Ach!" „Ja, vroeger is er een tijd bij Campagna ge weest, dat hij ook vaste gages betaalde. Maar die vervloekte sprekende film heeft de kleine plaatsen waar wij spelen bedorven. Wij zijn met elf volwassen personen en een kind. Wat er binnen komt, wordt na aftrek van de kosten over twaalf personen verdeeld." „Dat kind kan toch geen vol deel krijgen?" „Waarom niet?" „Omdat het toch niet in iedere opera mee speelt." „Denkt u dat? Het is het kleinkind van den directeur, en dientengevolge wordt bij ons iedere opera met een kind gespeeld. En als er geen kind in is, wordt er een bijgeschreven. In „Tos- ca" speelt de kleine Manrico zo heet de jon gen naar den lievellngsrol van zijn grootvader in „Troubadour" het onechte kind van Tosca. „Maar luister eens in hemelsnaam Tosca heeft toch geen onecht kind!" schrok Raffaela. „De directeur heeft haar een bezorgd." (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9