STADSNIEUWS De Leidsche Bioscoop-Programma's LAAT NU Zaterdag 15 November 1941 Officieele Kennisgevingen LtlDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Uit de Omstreken CURSUSSEN VOOR DE AARDEWERK INDUSTRIE. Gisteren heeft onder leiding van den heer H. Hazelhoff, directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau alhier, een bespreking plaats ge vonden met vertegenwoordigers van de aarde werkindustrie uit Leiden en omgeving. Vanwege het Departement van Sociale Zaken was aanwezig de heer ir. E Gerritsen. Aanleiding hiervoor was het gebleken tekort aan geschoolde handdraaiers. Bij de bespreking kwam duidelijk naar voren, dat inderdaad de aardewerkindustrie voor hen die zich daarin wil len bekwamen, goede perspectieven biedt. Uiter aard komen daarvoor in de eerstoe plaats jon gere krachten in aanmerking; om de gedachten te bepalen, personen in den leeftijd van 1825 jaar. Omtrent de groote lijnen waarnaar een op leiding voor de aardewerkindustrie zou moeten geschieden werd volledige overeenstemming be reikt. Verwacht mag worden dat indien de be voegde autoriteiten zich met de geformuleerde voorstellen kunnen vereenigen, binnenkort een cursus zal kunnen worden ingesteld. Teneinde ook hen. die reeds in de aardewerk- industrie werkzaam zijn, in de gelegenheid te stellen zich verder te bekwamen, zal. by door gaan der plannen, naast een dagcursus een avondcursus worden gegeven. Nadere inlichtingen over deae cursussen, welke onder deskundige leiding zullen staan en vermoedelijk een jaar zullen duren, en welke beoogen naast het aanbrengen van theoretische en practische bekwaamheid ook de liefde voor dit aloude ambacht te doen herleven, worden voor belangstellenden gaarne verstrekt door de af deeling Bouwbedrüven van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Doezastraat 2a, alhier. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zün voor het doctoraal examen ge neeskunde: de heeren J. Vonk (Den Haag); E. P. Nienabev (Den Haag), B. A. M. Elias (Den Haag) en A. A. Botter (Haarlem); voor het artsexamen 1ste gedeelte: de dames mej. C. M. L. van Gheel Gildemeester (Den Haag), mej. M. Klatser (Haarlem), mej. C. C. van Alphen (Rot terdam), mej. E. Vervat (Wassenaar), mej. H. A. van Gilse (Leiden) en mej. A. C. Maat (Voorburg) en de heeren C. van der Meer (Hengelo), J. M. F. Landsmeer (Rotterdam), R. Rombach (Rotterdam), P. W. Boer (Boskoop). Bevorderd zijn tot arts: mej. J. E. Noordenbos (Oegstgeest) en mevr. J. W. van Waning—De Heer (Leiden) en de heeren F. Quispel (Rot terdam), G. J. Verdonk (Den Haag), L. J. van Apeldoorn (Leiden), D. Loebis (Lelden), J. G. L. M. Schram (Den Haag). R. B. Spanjaard (Den Haag), G. Burger (Rotterdam) Th. E. Schuur (Scheveningen) en P. G. H. A. Janssen (Venlo): voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter F, de heer E. S. Bruigom (Den Haag); voor het doctoraal eramen wis- en natuurkunde: hoofdvak geologie, de heer J. I S. Zonneveld (Alphen), idem hoofdvak dier kunde. de heer G. J. H. Ebblnge Wubben (Den Haag). Bevorderd tot doctor in de godgeleerd heid op proefschrift getiteld: „Het vraagstuk der Theodicee by Wilfred Monod". de heer J. F van Royen, geboren te 's-Gravenhage en wo nende te Amsterdam. Geslaagd voor het candi daatsexamen geschiedenis: de heer R. J. B. Schyf (Ryswyk); candidaatsexamen Rom. taal- en letterkunde: de dames S. Barge (Lei den) en M. G. Berman (Den Haag); voor het cVctoraal examen rechten: de dames T. F. v. d. Feen (Den Haag). G. Ringeling (Gouda) en J. C. Bartelings (Voorburg) en de heeren: J. W. v. d. Roest (Den Haag) en D. R. Hudig (Den Haag)voor het propaedeutisch examen theo logie: mej. M. A. Klomp (Utrecht) en de hee ren: J Pop (Zwammerdam) en A. J. Hendriks (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: W. Sega ar Czn., Lange Diefsteeg 8, Leiden, zaadhandel, kunstmest, tuinbouwartike- len Deze zaak is met ingang van 4 Nov. 19.41 omgezet in een vennootschap onder firma on der den naam: Zaadhandel W. Sega ar en Zn. Venn.: W. Segaar en M. M. Segaar, Leiden. Uw Naaimachine VAKKUNDIG repareeren. N.V. MEERPOEL's 45 Naaimachine-bedrijf i. o. BREESTRAAT 171 - LEIDEN - TEL. 24815 VREUGDE EN ARBEID. Morgenochtend wordt voor de leden van het N.V.V. in het Triarion-Theater een voorstelling gegeven van de film „Concert in Tirol waarin de bekende Wiener Sangerknaben medewerking verleenen. Een kwartet onder leiding van Bob Mever zorgt voor de instrumentale afwisseling. TENTOONSTELLING ARBEIDSDIENST. De tentoonstelling van den Nedeilancschen en Duitschen Arbeidsdienst in hotel „den Burcht" is. tot dusverre door cngjceer 5000 per sonen bezocht, exclusief ettelyee honderdtallen leerlingen van middelbare en andere scholen. zy blijft tot en met Maandag a.s. geopend. De heer J. P. van der Stoel jr. alhier werd met gunstig gevolg door de classis Leiden der Geref. Kerken praeparatoir geëxamineerd. De veehouder M. uit Nieuwkoop deed bij de politie aangifte van de vermissing van een zwarte blaarkopkoe na afloop van de gisteren gehouden markt. Daarentegen is aldaar een roodbonte vaars achtergebleven, waaromtrent de politie verdere inlichtingen verschaft. Met ingang van morgen is mej. G. W. D. Bloem, informatrice by de Ned. Spoorwegen te Utrecht, als zoodanig overgeplaatst naar het station der Ned. Spoorwegen alhier. Uit het pakhuis van den expediteur M. in de Vestestraat zyn veertig doozen met boter ontvreemd, elk inhoudende twintig pakjes van een kwart kilogram. AFSTEMPELEN AARDAPPPELKAARTEI VOOR WINTERVOORRAAD. Maaidag 17 en Dinsdag 18 November a.s. zal van 9 tot. 12 u 30 en van 14 tot 17 uur aan den Stillen Rijn 3 alsnog gelegenheid bestaan aard- appelkaarten te laten afstempelen met het oog op het inslaan van een wintervoorraad. De Burgemeester STEVENINCK. Leiden. 15 November 1941. 5511 PERSOONSBEWIJZEN. Aan hen die door ernstige ziekte of gebre ken verhinderd waren hun persoonsbewijs te halen, zal dit bewys aan huis, of in de ver pleeginrichting worden uitgereikt. Zy die hiervoor in aanmerkng komen, moe ten dit voor zoover dit nog niet geschiedde per briefkaart mededeelen aan de afdeeling ..Bevolking" der gemeente-secretarie vóór 20 November a.s., onder vermelding van naam, voornamen, geboortedatum en adres. Deze personen moeten er zorg voor dragen, dat ook zy in het bezit zyn van 2 aan de eischen voldoende foto's. Voor hen die nog niet aan de uitnoodiging om het persoonsbewys te komen halen volde den en niet door ernstige ziekte of gebreken verhinderd zün, bestaat nog gelegenheid het bewys te komen halen op Donderdag en Vry- dag 20 en 21 dezer, tusschen 9 en 12 u.. 15 of 14 en 16 u. 45; en op Zaterdag 22 dezer tus schen 9 en 12 u. 15. Men denke er wel aan dat zy die daarvoor in aanmerking komen, vóór 1 Januari a.s. in het bezit moeten zyn van een persoonsbewys. De Burgemeester STEVENINCK. Leiden, 14 November 1941. 5510 AALSMEER. De laatste Convallariaveiling. Voor de derde en tevens laatste convallaria veiling van dit seizoen bestond naast groote be langstelling, ook flinke kooplust. De opbrengst overtrof verre die van de vorige. De hoogste markt voor Dutsche kiemen was f. 2.50 per hon derd, terwijl voor de Hollandsche kiemen f 1.39 als hoogste noteering gold. De grootste party was die der Gebr. Alderden, n.l. 78000 stuks. Slechts enkele partyen bleven onverkocht. De Zondagsdienst voor doktoren zal mor gen worden waargenomen door dr. Bon tel. 471. HILLEGOM. TAFELKEURING VOOR HOENDERS EN KONIJNEN. De Hill. Pluimvee ver. hield ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan onder zeer groote be langstelling een tafelkeuring voor hoenders en konijnen in de zaal van café „Zomerzorg". De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier 25 Barrabas* vanqt een Rijdier Teekeningen F. Wagner. O 25. Zo werd besloten! Hein had In tussen de helm opgeraapt en gaf die terug aan Barrabas, want deze was zo vol geestdrift voor het nieuwe plan, dat hij z'n hoofddeksel vast en zeker in het zand zou hebben laten liggen, t Zeepaardje wist wel een vis. die bui tengewoon geschikt zou zijn. t Was een grote snoek, die al Jaren in het meer woonde en bekend stond als één van de snelste zwemmers. Maar de snoek zou er vast niets voor voelen, 't was nogal een stugge en erg op zijn gemak gestelde vis. „Dat doet er niets toe", vond Barrabas. „wij hebben een rijdier nodig, de snoek ls geschikt, dus ik ga hem halen!" Maar toen zei Hein: ,3en Je nu alweer vergeten, hoe Je geschrokken bent van de monsters, die hier leven? Jij hebt nog nooit een snoek gezien, maar ik verzeker je, dat het geen zachtzinnig beestje is. Wij kunnen veel beter met list te werk gaan." Dat vond 't zeepaardje ook en op diens aanraden maakte Hein een strik: een buigzame dikke stengel met een lus van plantenvezel eraan be vestigd. 't Paardje wist de plaats, waar de snoek geregeld zijn middagdutje deed en zo sloop Barrabas, gewapend met de strik, voorzichtig achter kora len en rotsblokken langs, naar de plaats, waar hij de vis hoopte te vinden. En werkelijk, de snoek lag daar rustig te slapen. Voorzichtig sloop Barrabas dichterbij en liet toen de strik voorzich tig om de bek glijden. Maar de lus zat er nauwelijks goed en wel om, of de snoek werd wakker en schoot vooruit. Maar dat was juist, wat Barrabas ver wachtte. want zo trok hij de lus zo strak om zijn bek, dat geen beest ter wereld die meer los zou kunnen krij gen. Wel bood de vis nog even heftig tegenstand, maar Barrabas liet niet los en wat is op stuk van zaken een snoek, die zijn bek niet gebruiken kan. En daarom moest hij zich wel overgeven aan een kleine Rode Mier! Keurmeesters waren de heeren J. H. ten Broeke en L. H. Hamaker uit Haarlem. Hoenders waren niet zoo ruim vertegenwoor digd, doch van de konijnen waren er niet min der dan 108 stuks. De uitslag was: In groote hoenders won de heer G. Wester- laken, in krielen K. Vijfschaft; beiden ontvin gen een eereprys. In VI. Reus was winnaar de heer J. Warmerdam; in Lotharinger J. v. Wa- mel, die tevens het beste der jonge eigengefokte dieren voorbracht. De tatoueerprijs werd hem hiervoor toegekend. De voorzitter, de heer Vas- tenouw bracht het met 4 nrs. Rynlanders tot 4 7e pryzen. met Groot Chinchilla behaalde de heer P. Lommerse verscheidene eerste prijzen met 2 eereprijzen. Ook de heeren Jac. v. Maris en B Frijlink toonden prima dieren. De beste Gr. Chinchilla, vóór 1941 geboren, was van den heer W. de Wreede die hiermede tevens den eereprys won. In zilvervossen waren primeur de heeren C. J, v. Til, P. Lammerse en H. Slin gerland, welke laatste tevens de eereprijzen won. De beste Weener was van den heer W. F. Daudey (tevens mooiste dier van de tafelkeu ring). Eveneens prima Weeners toonden de hee ren W. v. d. Molen en J. Zuilhof. Deilenaars van Jac. v. Leeuwen waren zeer goed. Zyn be kende Hollanders kregen geduchte concurrentie van die van den heer L. A. Warmerdam. De pryzen werden door hen verdeeld. Voor den heer Warmerdam een groote voldoening en bekro ning voor zijn vasthouden. Het was een leer zame middag! De Zondagsdienst der doktoren wordt mor gen waargenomen door dokter Versluys (Telef. 5121). De Bloembollenbeurs werd bezocht door 124 personen. Een damesfiets welke onbeheerd en niet op slot stond voor de St. Jozephkerk werd wederom ontvreemd. Men zy nogmaals gewaarschuwd! Gevonden voorwerpen: Aanwezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur nm. de navolgende als gevonden aangegeven voorwerven. Wit vitrage gordijntje aan een roe: lederen ceintuur; rozenkrans; bruin wantje; wollen want LEIDSCHENDAM. Rijkspostspaarbank. Over October is op de Rykspostspaarbank in gelegd f.612557 en terugbetaald f. 11280.32. Rykspostspaarbank. Gedurende October is op de Rykspostspaar bank ingelegd f. 6125.97 (v.m. f. 11759,91) en terugbetaald f. 11280.32 (v.m. f. 18292.46). Gevonden: 1 Vulpen merk Diamant, 1 kin derringetje. Adres bureau van politie. NOORDWIJK. De Zondagsdienst \toor doktoren wordt morgen waargenomen door de doktoren Herma- nides en de Ruyter. SASSENHEIM. Zondagsdienst voor doktoren. De Zondagsdienst voor doktoren wordt morgen waargenomen door de doktoren Hueber en Bots. VOORHOUT. Rijkspostspaarbank. Aan het kantoor der P.T.T. alhier werd ln October op spaarbankboekjes Ingelegd f. 1504,76 en terugbetaald f. 1180,77. VOORSCHOTEN. Zondagsdienst voor doctoren. Deze wordt waargenomen van Zaterdagmiddag af door dr. H. J. Keegstra, tel. 120 en dr. M. v. d. Stoel, tel. 56. De inzameling van eikels en kastanjes. In deze gemeente werd ongeveer 750 K.G. eikels en kastanjes verzameld en ingeleverd. Voor het practyk diploma machineschryven, snelheid 150 regels per uur is geslaagd mej. Hen- drina Yperlaan, alhier. Voor het diploma kantoor-stenograaf is ge slaagd mej. R. K. Leppink, alhier. WARMOND. De sluiting der scholen. In verband met de verduistering en ter be sparing van brandstoffen zullen de lagere scho len in deze gemeente des Zaterdags den gehee- len dag gesloten zyn. Daartegenover zal de vrye Woensdagmiddag komen te vervallen. Enkel gebroken. De heer P. uit Voorburg kwam met zyn ry- wiel zoo ongelukkig te vallen, dat hy zyn rech- terenkel brak. Hy is ter observatie opgenomen in het ziekenhuis te Leiden. De heer H. van Opstaken alhier is benoemd tot onderwyzer aan de M.UL.O.-school te Utrecht. Tot leeraar in het gymnastiekonderwys ls aan de RK. Parochiale School alhier benoemd de heer A. P. Bosman uit Heemstede. AGENDA Stadszaal: Uitvoering D.G.V. „Concordia", 7V4 uur nam. Volkshuls: Voordracht van prof. dr. B. G. Escher, 4 uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10.30 uur voorm. en 5 uur nam. Spr. de heer Staalman. Stadszaal: L.K.K. „Voor allen". Pianomatinee Marcelle Meyer. 2& uur nam. Trianon-Theater: „Vreugde en Arbeid". Con cert in Tirol, 10 uur voorm. Vrye Evang. Gem.: Sprekers de heer Se- vensma en ds. Vasseur, 10 uur voorm. en 6 uur nam. Oegstgeest (Geversstr. 13): Gem. Gods te 10 uur voorm. en 4.30 uur nam. DAGELIJKS. Den Burcht: Tentoonstelling Relchsarbeits- dienst en Ned. Arbeidsdienst (t.m. 17 Nov.) 11 uur voorm.—9 uur nam. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 15 Nov. 20 uur tot Zaterdag 22 Nov. 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Drlesum» Mare 110, Tel. 20406. de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren van Alphen, van der Hoeven, van Bockel, Kors, Renaud en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door dr. Varekamp, tel. 21916. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: —2 gr. C. (28 gr. F.). Imp. Parker Service. Beurs Damrak, Amsterdam. WASSENAAR. Poging tot houtdiefstal. Tegen N. en H. alhier is procesverbaal opge maakt wegens poging tot diefstal van 2000 k.g. hout uit Ryksdorp. Het gereedschap is ln be slag genomen. Aanrüding. Op den Ryksstraatweg is de 21 jarige de W. alhier, die op een bakfiets reed, aangereden door een motor, bestuurd door R. Hy bekwam een gtcompliceerde beenbreuk en is na het verleenen van de eerste hulp door dr. Baart de la Faille, naar het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Gevonden voorwerpen: Een glacé dames handschoen; een wit wollen kinderwantje; een roode hoofddoek; een Engelsche sleutel; een transportrywiel met mand; een zilverbon van een gulden; een zwarte damesceintuur en een glacé dameshandschoen; een alpino-muts; een melkkaart; een grys wit poesje. Inlichtingen by melkkaart; een grys wit poesje, regenkapje, sok, schort; twee sleutels; diverse handschoenen; 2 rozenkranzen; beursje met inhoud; hond; gymnastiekschoen. Inlichtingen by de politie. ZEVENHOVEN. DRIE NACHTELIJKE INBRAKEN. Des nachts omstreeks 3 uur, heeft men by de landbouwers Kool, Stolwyk en Zuidam inge broken. By eerstgenoemden is een deur van de stal uit de hengsels gelicht en los geschroefd. Toen de hond kwam, heeft men in alleryl de vluoht ge nomen. By S. nam men 9 kazen mede, alsmede een tweetal fietsen, die men van de banden ont deed en by Z. een tweetal laarzen. De politie en de marechaussee hebben vinger afdrukken genomen. Trianon-Theater Een echt gemoedeUjke sfeer gaat uit van de in Weenen spelende film „Haar eerste liefde", waarin onze landgenoot Fritz van Dongen, in vlotte samenwerking met Hilde Krahl en Wolf Albach Retty, de hoofdrol len vervullen. Het zal niet dikwyls voorkomen, dat een een voudig meisje zoo maar plotseling twee aanbid ders krijgt: de één is de zoon van een ryk zaken man. de ander een jongeman, die geen cent be zit De eerste maakt, na haar met zyn auto te hebben aangereden, een afspraakje met Hilde in een bar, waar z(j echter den ander ontmoet en al gauw voelt, dat die tweede de „ware" is! Tóch wordt de definitieve keuze, door verschil lende omstandigheden, nog niet direct bepaald: anders zou immers ook de film spoedig uit zyn. Op gevoelige en romantische wyze worden de belevenissen van het Weensche meisje uitge werkt: de ontmoeting in de bar. een wandeling in de maneschyn met den armen jongeling, de uitzetting uit het huis der strenge tante, wanneer zy van de avonturen van haar nichtje hoort, een autorit met zeil- en zwemparty met den rijken jongeman, tenslotte hevige scene's met den ander, wanneer hy daarvan hoort, een poging tot zelfmoord van het meisje en tenslotte een verwoede vechtparty tusschen de beide aan bidders met een gelukkigen afloop. Wie van bei den krijgt het aardige meisje. De film zal U het antwoord geven en wy zyn ervan over tuigd. dat U daarmee tevreden zult zyn! Goed getroffen is ook de figuur van den ouden, om een versmade liefde treurenden musicus, die zijn jeugdliefde weer ontmoet. Een film, waarvan men veel genoegen beleeft! Voor de pauze gaat het interessante filmpje „Kapsels door de eeuwen heen", terwijl in het uitgebreide journal o.a. de ontmoeting tusschen Hitier en Ciano en de bezichtiging van de win terkwartieren achter het Oostfront door den Führer worden weergegeven. Lido-Theater „De Mannen de baas", is een kostelijke film, met aardige liedjes en een vroo- lyken inhoud. De film speelt zich af rond een bierbrouwerij, die eigendom is van een alleen staand meisje. Het personeel bestaat geheel uit mannen, zoowel in de keuken, de brouwerij als in de stallen. Vooral den brouwmeester Alois draagt het meisje een warm hart toe en hij op zyn beurt mag Rosl ook graag! Zy kan het ech ter niet goed zetten, dat de mannen soms den ken, dat zy niet buiten hen zou kunnen. Wan neer dan haar tante, die bekend staat als een mannenhaatster, benoemd wordt tot haar voog des, ziet zij haar kans schoon, om gezamenlijk met tante, den mannen eens flink de waarheid te zeggen. De tante is er echter slechts op uit om Rosl aan haar broer te koppelen, om zoo doende de bezittingen in haar macht te krygen. Zij weet het zoover te krijgen, dat ól het perso neel ontslagen wordt en in plaats van de man nen, slechts vrouwen aangesteld worden. Intus- schen heeft zij Rosl weten te bewegen, dat deze er in toestemt, dat haar broer op bezoek komt. maar Rosl's verwachtingen worden, wan neer zij hem ziet. den bodem ingeslagen. Wan neer Alois dan ook nog ten aanhoore van het geheele dorp een brief van tante aan haar broer voorleest, waaruit zonneklaar haar ware bedoe ling blijkt, weet tante niets anders te doen, dan hals over kop met haar broer te vertrekken. Zy laat een geheel ontnuchterde Rosl achter, die echter spoedig door Alois getroost wordt Wan neer dan tenslotte allen vereenigd zyn, spreekt de oudste der mannen een wys woord. Hij zegt namelijk, dat voortaan de brouwery, niet door alléén mannen of alléén vrouwen, maar „ge meenschappelijk" gedreven zal worden Een \Toolijke film met nog velerlei andere verwik kelingen. In het voorprogramma o.a. het amusante voorfilmpje „Je geld of je leven". Casino-Theater - Voor de 13e maal wordt hier thans vertoond de film ..De Jantjes", wèl een teeken, hoe zeer zy nog steeds in de smaak valt. Vertrouwde figuren als die van Blonde Greet, Jans. Tante Piet. Na Druppel, De Mop. en vele anderen zullen U ongetwijfeld ook ditmaal weer onderhoudend bezighouden! De drie Jantjes: Dolle Dries, Schele Manus en Blauwe Toon, komen natuurlyk ln de eerste plaats in aanmer king om nog eens in deze film bezichtigd te worden! Rcx-Theater „De Zigeunerbaron" is ver vaardigd naar de gelyknamige operette van Johan Strauss. Naast prachtige muziek en zang, is er ook de bekende aantrekkelijke inhoud. De hoofdrollen berusten by Adolf Wohlbrllck, Hansi Knoteck en Frits Kampers in uitstekende han den. 25 jaar geleden werd de familie Barinka, be staande uit man, vrouw en zoon. uit het land verbannen, met achterlating van hun ryke land goederen. De daar wonende zigeuners konden het met de familie Barinka altijd goed vinden en vertrouwden dan ook, dat zy nogeens op hun landgoed zouden terugkeeren. Nu heeft ech ter een zekere Zsupan, gehaat om zijn bruut op treden tegen de zigeuners, zich van het landgoed meester gemaakt. Op een zekeren dag komt er een vreemdeling in het zigeuner kamp en hy biykt Sandor, de zoon van Barinka te zyn. De terugkeer van Sandor Barinka, beteekent voor Zsupan zijn ondergang. Wel probeert Zsupan nog Sandor tot een huwelijk te dwingen met zyn dochter Arsena, daar hy hem anders ver raden zal. Byna lukt hem dit, maar op het laatste oogenblik wordt Sandor gratie verleend en kan hy weer vrij in zyn vaderland leven. Hij trouwt dan met Saffi, een eenvoudig zigeune rinnetje, tot groote vreugde natuurlyk van alle zigeuners Voor de pauze wordt naast het wereldnieuws, nog een aardig natuurfilmpje vertoond. Luxor-Theatei De film Stuka's waarin geen verhaal is verwerkt, geiyk dc toeschouwer dit meestal in de bioscoop voorgezet krygt, doch een meer documentaire beschrijving geeft van het leven der bemanningen, die in dit nieuwe onderdeel van het luchtwapen hun leven inzetten tegen de meestal moeiiyk te bereiken doelen en op de meest bedreigde punten, is spe ciaal in dezen tyd een leerzaam document. Zoowel het leven op den beganen grond, in de korte perioden tusschen de gevaarlyke vluchten, als de spannende ondernemingen naar de vyan- delyke doelen, worden op suggestieve wyze in beeld gebracht. De film werd vervaardigd ten tyde van de veldtocht in het Westen, waar voornaraeiyk de doorbraak naar de Kanaalkust, in het centrale front uitgevoerd, stof voor boeiende opnamen leverde. De toeschouwer krygt een indruk van de enorme moeilijkheden, die voortdurend het per soneel van dit aanvalswapen in den weg worden gelegd. Steeds weer moet een ieder op zyn post zyn. om zyn krachten te geven als b.v. door een in moeilykheden geraakte afdeeling infanterie, die door een overmachtige vyandelyke troep pantserwagens in het nauw is gedreven, om on dersteuning vraagt. Nauweiyks van zulk een in spannende en gevaarvolle onderneming terugge keerd, moeten de toestellen wederom starten, om een ander doel aan te grypen. In het laatste ge deelte van de film wordt een aangrypend verslag gegeven van de laatste episode van den strijd in Frankrijk. Daarby zien wij tevens het ononder broken bombardement op de uit Duinkerken vluchtende Britsche transportschepen, die alle pogingen in het werk stellen om de Engelsche troepen van het continent naar het moederland terug te voeren. In deze film spelen Carl Raddats, Hannes Stelzer, Herbert Wilk en Else Knott de hoofd rollen. Voor de pauze draait een filmpje, dat goed by de hoofdfilm aansluit: de lichtmetaalindustrie, die vooral voor de vliegtuigbouw zulk een be- langryke beteekenis heeft. Th. J. Hannema. 2-1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2