BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 November 1941 Tweede Blad No. 25043 De Komedianten komen 82sie Jaargang De distributie Curasao terug naar den gouden standaard? Duitsche boekententoonstelling in Den Haag Anderen gingen reeds... Oude Gram. plaien f. 1.10 p. K.G. RECHTZAKEN Vrouwelijke fietsendief staat terecht Gemengd Nieuwe De Pers zegt: FEUILLETON NIEUWE BONNEN AANGEWEZEN. Voor het tijdvak van Zondag 16 November tot en met Zaterdag 22 November zijn van de daar voor bestemde kaarten de bonnen 44 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren. melk en aardappelen. Ter verkrijging van het extra rantsoen van kg. aardappelen is voor de houders van vetkaarten bon 44b aangewezen. Na Zaterdag 15 November zullen niet meer geldig zijn de bonnen 43 van brood, vleesch, vleeschwaren, melk 1 en aardappelen en na Donderdag 20 November de bonnen 51—52 voor boter en vet. Het A.NP. meldt uit Stockholm: Naar de „Times" van 1 dezer meldt, hebben de auto riteiten van Curasao aan Koningin Wilhelmina een telegram gezonden, waarin werd verzocht de financieele politiek ten aanzien van dit deel van het Koninkrijk der Nederlanden te her zien. Dit telegram, dat gesteund zou worden door de plaatselijke Kamer van Koophandel, stelt n eisch aldus de ..Times", dat de gulden op Curasao een definitieve goudwaarde krijgt, dat de invoer van andere dan gouden munten wordt verboden en dat de ponden-balans der banken van Curasao verminderd en haar goudbalans verhoogd wordt. Dit beteekent terugkeer tot den gouden standaard. Curasao's moeilijkheden liggen voor de hand. Zijn uitvoer wordt hoofdzakelijk in ponden betaald, zijn invoer moet in dollars worden voldaan. Zijn positie komt overeen met die van Canada, daar dit land hoewel het deel uitmaakt van het Britsche imperium ten opzichte van den invoer in aanzienlijke mate afhankelijk van de Vereenigde Staten en fieen partner van het sterlingblok is. Neder - andsch Oost-Indië bevindt zich in een derge lijke positie, maar zijn uitvoer wordt grooten- deels in dollars betaald, hetgeen zijn financieele positie eenigszins vergemakkelijkt. J. VAN SCHUPPEN Hro. OVERLEDEN. Te Veenendaal is op 73-jarigen leeftijd over leden de heer J. van Schuppen Hzn. firmant van de firma Van Schuppen, Ritmeester Siga renfabrieken De heer Van Schuppen heeft ver scheidene functies op kerkelijk gebied bekleed en is ook tweede voorziter van de Kamer van Koophandel, afdeeling grootbedrijf voor Amers foort en omstreken, geweest. Voetgangersverkeer links van den weg Reeds tientallen jaren wordt er in verschil lende landen van vele zijden voor geijverd, den voetganger te verplichten links van den rijweg te loopen, aangezien hij zoodoende het aanko mende rijverkeer in front heeft cn daardoor niet meer het gevaar loopt, bij onverwachts uitwijken door het achteropkomend verkeer aangereden te worden. Inderdaad heeft men in verschillende plaatsen in het buitenland dezen nuttigen maat regel met succes doorgevoerd. Voorzooveel dezerzijds bekend, schrijft ,.De Auto", het officieele orgaan van de Nederland sche Automobiel Club, is het in Nederland nog nooit zoo ver gekomen. Daarentegen zijn er wel gemeenten (o.m. Lelden), waar de voetganger Juist naar het rechter trottoir wordt verwezen. De omvangrijke, representatieve Duitsche boe kententoonstelling, die morgenmiddag in het Mauritshuis te Den Haag voor genoodigden wordt geopend, omvat de geheele Duitsche lit teratuur van heden: het belletristische, kunst zinnige. politieke en wetenschappelijke boek. Gezien de sterke litteraire banden, die van oudsher hebben bestaan tusschen Duitschland en Nederland, heeft deze tentoonstelling ten doel hier in omstreeks 3000 nieuwe publicaties de be langrijkste Duitsche prestaties der laatste jaren te documenteeren. Van bijzondere beteekenis is de Duitsche let terkunde, waar mannen als Hans Carossa, Hanns Johst, Bruno Brehm, Moritz Jahn en vertegen woordigers van de jongste generatie in het middelpunt staan. Werken over de litteratuur wetenschap en een selectie van Duitsche kin- der- en jeugdboeken sluiten zich hierbij aan. In combinatie met een keur van wysgeerige werken wordt paedagogie, kunst en muziek ge toond. In deze groep hooren ook mooie plaat werken over Duitschland thuis en, in vitrines, herdrukken van de beroemde middeleeuwsche handschriften. De voornaamste zaal op de eerste verdieping van het Mauritshuis her' gt de fundaiuenteele geschriften van het nationaal-socialisme, de afdeelingen geschiedenis en internationale poli tiek, rechten en economie Hier zijn ook nieuwe Duitsche publicaties over Nederland onderge bracht. De afdeelingen, gewijd aan bijzondere takken van wetenschap, bestaan uit techniek, architec tuur, medicijnen en land- en boschbouw. De tentoonstelling zal geopend worden met toespraken van den rijkscommissaris, dr. Seyss- Inquart, staatssecretaris Gutterer van het Duit sche ministerie van volksvoorlichting en propa ganda en prof. dr. Goedewaagen, secretaris-ge neraal van het lepartement van volksvoorlich ting en kunsten. Deze redevoeringen worden per radio uitgezonden. Voor het publiek is de tentoonstelling van Zondag af toegankelijk. Zondag is de tentoon stelling geopend van 13—16 uur (niet, zooals aangegeven op de aanplakbiljetten, van 1314 uur). De toegang is kosteloos. In verband met de Haagsche tentoonstelling staat een bijzondere wetenschappelijke tentoon stelling van het Duitsche boek, die Maandag as. wordt geopend in de universiteitsbibliotheek te Amsterdam. Zij is, ook in overeenstemming met de plaatsruimte in de universiteitsbiblio- teek. kleiner van omvang en omvat vooral de natuurwetenschappen techniek en medicijnen. Deze tentoonstelling is vooral voor universitaire kringen bedoeld De opening voor genoodigden is op 11 uur bepaald. Daarbij voeren het woord commissaris-generaal dr. Wimmer en prof. dr. J. van Dam. Voor het publiek is zij van Maan- lag om 12 uur af toegankelijk. Beide tentoonstellingen blijven tien dagen ge opend. door middel van borden. Dit laatste wordt door de Automobiel Club ten zeerste betreurd. Als men I overgaat tot het stellen van regels dienaangaan de, laat men dan het links houden voorschrijven, gezien de verschillende voordeelen. die daaraan verbonden zijn. Dit laatste geldt echter wel in het bijzonder voor buitenwegen zonder voetpa den. Bij herhaling leest men nog van ongevallen op buitenwegen, veroorzaakt door aanrijding van voetgangers (ook personen met rijwiel aan de hand), die aan de rechterzijde op den rijweg loopen. Overdag geschiedt het meerendeel dezer ongevallen, doordat voertuigen onverwachts naar rechts moeten uitwijken. De voetganger, onbewust van wat zich achter hem afspeelt, zou in vele van dergelijke gevallen het ongeval hebben kunnen ontwijken door iets beter den kant van den weg te houden of des noods even op den berm te gaan staan. Verre weg het grootste aantal dezer ongevallen ge schiedt echter bij avond. Blijkbaar heeft de ge middelde voetganger er geen idee van h.sirclit Deze week heeft men in het filmjournaal kun nen zien hoe de Zwit-sersche ambulance naar het Oostfront vertrokken is. Moedige mannen en vrouwen hebben hun vaderland, familie en vrienden verlaten om ginds in het Oosten de ïydende mensch te helpen en het leed van dui zenden te verzachten. Binnenkort zal ook de Nederlandsche ambulance naar het Oostfront vertrekken. Dit moet de beste en grootste ambulance zyn. die ooit door ons land werd uitgezonden. Daarom is het de plicht van iederen Nederlander mede te helpen, opdat deze hulpexpeditie ook inderdaad aan de spits kan gaan en de eer van ons land kan hooghouden. Steunt de Nederlandsche am bulance! Stort uw bijdragen op girorekening: 87600, Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's Gravenhage. INKOMSTENBELASTING BK ONGEVALLENWET. Voorheffing op blijvende renten. De secretaris-generaal van financiën heeft bepaald, dat, te rekenen van 1 September J.I., de blijvende renten en de renten aan de nage laten betrekkingen, welke ingevolge de Onge vallenwet. de Land- en tuinbouw-ongevallen- wet en de Zee-ongevallenwet worden genoten, dan een voorheffing by wijze van inhouding zijn onderworpen. Op deze voorheffing vinden de bepalingen nopens de inhouding van loon ingevolge de loonbelasting overeenkomstige toepassing. BIJDRAGE EN OPSLAG KINDER BIJSLAGWET. De premie ingevolge de kinderbijslagwet, be staande uit een bijdrage tot dekking van de kinderbijslagen en een opslag, bestemd tot dek king van de administratiekosten, wordt telken jare opnieuw vastgesteld. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft thans voor 1942 de be doelde bijdrage, evenals voor 1941. bepaald op 0.94 pet. van het loon, dat voor premiebetaling in aanmerking komt Nieuw is echter de bepa ling dat deze bijdrage voor instellingen van weldadigheid, voorkomende op de lijst bedoeld in artikel 3 van de armenwet, slechts 0.44 pet. van bedoeld loon zal bedragen. Voor de werkgevers, die bij het rijkskinderbij- slagfonds zijn aangesloten, heeft de secretaris generaal den opslag wederom op 0.66 pet. van het loon bepaald, zoodat de totaal-premie, zijn de bijdrage plus opslag, voor deze werkgevers ook in het jaar 1942 1 pet. van het loon zal be- loopen, behoudens wanneer zij behooren tot de evengenoemde instellingen van weldadigheid, in welk geval de premie pCt zal bedragen. Ten aanzien van de werkgevers, die zijn aan gesloten bi) het kinderbijslagfonds van een er kende bedrijfsvereniging, geschiedt de bepa ling van den opslag door de betrokken bedrijfs vereniging. BURGEMEESTERS. H. J. Vennekens is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari a.s. als burgemeester van de gemeente Neer eervol ontslagen. Verder is de voorloopige verlenging van de ambtsperiode van den burgemeester der gemeente Oldenzaal, G H. P. Bloemen, met ingang van 12 Nov. j.l. beëindigd. hij bij avond zichtbaar is, vooral met donkere winterkleeding aan. En dan spreken wij nog niet eens van factoren, die de zaak dikwijls nog on gunstiger kunnen maken, zooals ongunstige weersomstandigheden (mist, regen, sneeuw) en verblindende verlichting van tegenliggers. Er bestaat geen twijfel aan, dat op den buiten weg de voetganger bij afwezigheid van voet paden aan den linkerkant van den rijweg be hoort te loopen (resp. op het linkerrijwielpad). Hoe eerder een desbetreffend voorschrift in onze verkeerswetgeving verschijnt, hoe minder werk onze statistici zullen hebben aan het bijhouden der verkeersongevallen statistiek, In bebouwde kommen en vooral in de groo- tere steden ligt de zaak eenigszins anders. De verplichting om een bepaalde zijde van den weg te houden zal daar veelal ten gevolge heb ben, dat men den voetganger tot zeer veel on- noodig oversteken van den rijweg noopt. En op die manier zou men wel eens van den regen in den drup kunnen komen. Toch dient deze maatregel in enkele gevallen ten behoeve van de verkeersveiligheid beslist te worden doorgevoerd, n.l. in straten met smalle trottoirs en een smallen rijweg met druk ver keer, waarbij dus het rijverkeer rakelings langs het trottoir moet rijden Men denke daarbij bijv. aan de Leidschestraat te Amsterdam. Op vrijwel alle overige stadsstraten met voet gangersverkeer van eenig belang zal men kunnen volstaan met den. ook door de Automobiel Club reeds jarenlang gepropageerden regel, dat de voetgangersstroomen op het trottoir zélf rechts moeten houden. Ook dan immers loopt de voet ganger. die het dichtst nabij den rijweg loopt, tegen het rijverkeer in, terwijl de voetganger die met het rijverkeer mee loopt, de huizenzijde houdt. Zoolang een desbetreffende bepaling niet alge meen is voorgeschreven in onze verkeerswet geving zal het ongetwijfeld moeilijk zijn al thans buitengewoon veer verkeerstoezicht eischen om den voetganger tot dit rechtshouden op het trottoir op te voeden. Het is daarom, dat de Automobiel Club voor stelt dit te bereiken op de. ook reeds een enkele maal in het buitenland toegepaste methode met het aangeven der verkeersrichtingen od het voet pad zelf, door middel van een scheidingslijn en pijlen. In winkelstraten zal het aanbeveling verdienen langs de étalages een „neutale zone" (zonder verkeersrichting) te reserveeren voor de étalage kijkers, terwijl het in andere straten noodzake lijk kan zijn de strook langs de hulzen iets bree der te maken in verband met de rijwielen, die daar (liefst in rijwielblokken) geparkeerd worden. Pas nu op voor Rheumatiek Nu de weersomstandigheden weer zoo tal- looze slachtoffers gemaakt hebben van Rheumatische pijn, .mag het geen verwon dering wekken, dat men overal juist nu her haaldelijk den raad hoort gevenbegin een Kruschen-kuur - Geen wonder trouwens. Al jaren en jaren heeft Kruschen ook in Nederland bij tallooze Rheumatieklijders een waar wonder teweeg gebrachtDe aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en inge wanden, zal Uw organen nieuwe kracht bij zetten; ze zullen Uw bloed reinigen en het zuiveren van schadelijke zuren. Reeds bij een kort maar regelmatig gebruik van Kru- schen Salts merkt ge de versterkende werking en de gestadige verlichting van Uw lijden. Ook hebt ge met Kruschen meer nut van Uw voedsel, omdat Kruschen de spijs vertering zoo gunstig stimuleert - Kruschen - het oude beproefde recept sinds 1889. - RÜ alle Ajpoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N V. Rowntree, Amsterdam. „Adv." 53*73 Mr. H. WALLER OVERLEDEN. Te Bilthoven is. bijna 69 Jaar oud. overleden mr. H. Waller, oud directeur en dlstrlctsdlrec- teur van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Utrecht, Wegens gezondheidsredenen trok de heer Waller zich in 1938 uit genoemde instelling terug, waar hij in 1919 in functie was gekomen. De overledene was lange jaren lid van den Raad van Beheer der Nederlandsche Jaarbeurs. Voorts was hij geruimen tijd voorzitter van Oud-Utrecht", president van de Utrechtsche Woniner-Maatschappij en Commissaris van de Veestallen. Ook de genealogie had zijn bijzon dere belangstelling. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot is bepaald op Maandag te 2 uur op de begraafplaats „Dennenrust" te Bilthoven. H. ROEST OVERLEDEN. Te Brielle is in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer H. Roest, directeur der lagere landbouwschool te Brielle De overledene, die zich in zijn vele functies zeer verdienstelijk heeft gemaakt, was ridder ln de orde van' Oranje- Nassau. VERSPREIDE BERICHTEN. Mgr. W. H. Cloots. proost van het kathe draal kapittel te Roermond en provisor van het groot-seminarie te Roermond, is eergisteren van de laatste Heilige Sacramenten voorzien. Hij wordt in het St. Laurentiusziekenhuis ver pleegd. Met ingang van gisteren is benoemd tot directeur van en leeraar aan de rijkslandbouw- wlnterschool te Assen, L. Weijeï. thans leeraar aan de rijkslandbouwwinterschool te Meppel. gratis afgehaald. 5378 H. G. VAN LUYKEN BREESTRAAT 97 Telef. 20035. Voor de Haarlemsche rechtbank deed zich gisteren een novum voor. Terecht stond n.l. een 35-jarige vrouwelijke fietsendief, die niet min der dan 11 fietsen had gestolen. zy was door een toeval tegen de lamp geloopen, doordat zU uit een winkelportiek een fiets wegnam, welke toebehoorde aan een juffrouw, die bU haar ln dezelfde straat woonde De bestolene kwam thuis op hetzelfde oogenblik. dat de dievegge met de gestolen flets voorbijreed. De politie werd gewaarschuwd en bij onderzoek bleek, dat de vrouw reeds herhaaldeiyk fietsen had ge stolen. Het O.M. eischte 8 maanden gevangenisstraf. Tegen den 20-jarlgen zoon die van zyn moeder onderdeelen van gestolen fietsen had gekregen, werd 2 maanden gevangenisstraf geëlscht. Uitspraak 27 November. MACHINIST REED DOOR ONVEILIG SIGNAAL. De treinontsporing te Delft. In den laten avond van 31 Augustus had by het stationsemplacement te Delft een. ernstige botsing plaats tusschen twee treinen, tengevolge waarvan enkele wagons uit de rails werden ge worpen en de U)n Den Haag—Rotterdam den volgenden dag vrijwel geheel geblokkeerd was. De machinist van een goederentrein, die uit de richting Den Haag was gekomen, had zich in de middagzitting der Haagsche Rechtbank te verantwoorden, terzake het in gevaar brengen van de veiligheid der Spoorwegen. Uit het uitvoerige getuigenverhoor bleek, dat de seinhuiswachter van den overgang by het J. C. van Markenplein aanvankelijk een onveilig signaal had gezet voor den trein van verdachte J. L.t toch tydens het passeeren van het vóór signaal en het signaal was dit laatste weer op veilig gesteld. Vlak achter dit signaal staat ech ter het vóórsignaal, gevolgd door het signaal dat bediend wordt door de post aan de Binnenwater- sloot, welke beide signalen op onveilig stonden. De verdachte betoogde nu te hebben gezien dat ook het vóórsignaal op veilig stond. Door twee seinhuiswachters werd dit echter voor onmogelyk verklaard. De goederentrein was dus door het. signaal gereden en Jlep met een JONGEN WIERP BENZOL IN BRANDENDE KACHEL. Tweejarig zusje aan brandwonden overleden. In een woning aan de Oost Peterstraat te Arnhem wierp een dertienjarige Jongen tydens de afwezigheid van zyn moeder benzol in de brandende kachel. De benzol in de flesch ge raakte hierdoor in brand, waarop het ventje de flesch met den brandenden inhoud op tafel zet te. Een tweejarig zusje, dat op hetzelfde mo ment langs de tafel liep, stootte de flesch om, Deze viel hierdoor op den grond en de kleeren van het kind raakten in brand. De Inmiddels toegeschoten moeder wist deze nog te blusschen, doch het kleine slachtoffer had reeds zoo tal- ryke ernstige brandwonden opgeloopen, dat het eenigen tyd later overleed. BUITENLANOSCH GEMENGD. GASVERGIFTIGINGEN. In verschillende deelen van Parys zyn de laatste dagen tengevolge van defecte gasleidin gen 21 personen door uitstroomend gas vergif tigd. Tot dusverre zijn vyf slachtoffers over leden. Bunkerstelling doorbroken - terug geslagen divisies. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, 's-Gravenhage. voor zaterdag 15 november. Hilversum I, 415.5 M. 6.45: Gramofoonmuz. 6 50: Ochtendgymnastiek 7.00: Gramofoon- muzlek 7.45: Ochtendgymnastiek 8.00: b. N. O.: Nieuwsberichten 8.15: ..Brandende kwes ties". causerie (opn.) 8.30: Gramofoonmuzlek 9,15: Voor de huisvrouw 9.25: Gramofoon muzlek 10 00: Ernstige muziekprogramma's (opn (11.0011.20: Voor de vrouw) 12.00: Ensemble Lajos Veres 12.40: Almanak 12.45: B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Frans Wouters en zijn orkest 13.40: Gra mofoonmuzlek 14.00: Onze tuin 14.20: De Ramblers 14.50: ..Rondom Weenen". muzikaal programma 15.35: Orgelconcert 15.50: Gra mofoonmuzlek 16.00: Bijbellezing 16.20: Zang met pianobegeleiding 16 45: Viool en plano 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten 17.30: Gramofoonmuzlek 17.35: Duitsche taalcursus 18.00: Gramofoonmuzlek 18.15 Het kwartier van den Arbeid 18.30: Vo caal dames-ensemble. Als Intermezzo: Planovoor dracht (opn.) 19.00: Actueel halfuurtje 19.30: Orgelconcert en zang (Van 20,15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken) 20.15: Gramo foonmuzlek 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.Engelsohe uitzending: „Dutch News Reel" of Gramofoonmuzlek 22.15: Cabaretpro gramma (opn.) 23.15—24.00: Frans Wouters en zijn orkest. Hilversum II, 301.5 M 6 45—8.00: Zie Hil versum I 8.00: B.N.O,: Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10.15: Gramofoonmuzlek 10.30: Lichte mu ziekprogramma's (opn.) 12.00: Gramofoonmuz. 12.45: B.N.O Nieuws- en economische berich ten 13.00 Bovd Bachman en zijn orkest 13.40. Voor de rijpere Jeugd 14.00: De Arn- hemsche Orkestvereenlglng en solist 14.45: Causerie ..U en de muziek'' 15.00: Do Arnhem- sche Orkestvereenlglng en solist 18.00: Vrooiyk programma 16.45: Voor de binnenschippers 17.15BNO Nieuws- economische- cn beurs berichten 17.30: Orgelspel 18.00: Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N. S. B.) 18.15: Otto Hendriks en zijn orkest 18.45 Voor den boer 19.00: Actueel halfuurtje 19.30; Gramofoonmuzlek 13.45; Causerie ..Met den rug naar het gevaar" 20.00: Gramofoon muzlek (Van 20.15 Rf alleen voor de Radio-Cen trales. die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 20.15: Bonte avond 2100: Cau serie „Kunstenaar en samenleving 21.15: Bonte avond (vervolg) 21.45: B.N.O.: Nieuwsberich ten 22.00: B.N.O Toelichting op het weer- machteberlcht 22.10—22.15: Avondwydlng. GEMEENTELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Zaterdag 15 November. le programma: 6.4522.15: Hilversum I 22.15 —24,00: Dultsch programma. 2e programma: 6.4522.15: Hilversum II 22.15—23.00: Programma uitsluitend voor aange slotenen bij Radio Distributie Centrales 23.00 —24.00: Dultsch programma. 3e programma: 6 4524.00. Dultsch programma •Ie programma: 6.4524.00: Dultsch programma snelheid van plm, 40 K.M. op een electrisch treinstel, dat uit Gouda was gekomen en juist te Delft gerangeerd moest worden. Verdachte verklaarde in de war gebracht te zijn door den naderenden electrischen trein, waaraan hij volle aandacht gaf cn zoodoende het gewone signaal op het laatste moment niet te hebben gezien. De Officier van Justitie, mr. van Gilze, meende dat verdachte toch niet voldoende opgelet had en voorzichtiger had moeten rijden. Gezien ech ter verschillende verzachtende omstandigheden, wilde spreker volstaan met een geldboete van f. 100.— subs, één maand hechtenis. De verdediger, mr. dr. J. T. L. de Vries wees erop dat L. reeds 28 Jaar op de machine staat en nog nimmer een ongeval had, zoodat apr. clementie vroeg. Uitspraak over 14 dagen. In Den Haag wordt van 9—19 November ln ..Pulchri Studio" de tentoonstelling „Duitsche vrouwen werken voor haar volk" gehouden. De vele bezoeksters geven blijk van de belangstelling, welke by de Haagsche bevolking voor deze tentoonstelling bestaat (Stapf-Mol) TT milium iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii in iiiiiiiiiüi Een biymoedige roman door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max van Straten). Copyright I. P. C. (O. L. Weisz), A'dam.) (8 „Ik kom je halen, Raffaela," zei hij nu. en zy had toch den indruk alsof er in zijn stem iets van ontroering klonk. „Mijn boot vertrekt den veertienden. Ik kan dus den een en twin tigsten in Genua zyn. Tref ik je nog in Vla- reggio, Raffaela?" „Ja, ik verwacht je." „Dan tot weerziens. Het ga je goed." De verbinding was verbroken, maar Raffaela hield den hoorn nog een oogenblik in de hand, alsof er nog iets moest komen, een andere stem, andere woorden, uit een ander werelddeel, van een anderen man. Maar toen zei zy tegen zich zelf. dat dit onzin was. Reginald Hicks bleef steeds een gentleman. Ze hadden in Arezzo als goede vrienden afscheid van elkander genomen, ze had pen huwelijk met hem als volkomen on mogelyk beschouwd, en nu verlangde zij plotse ling door de telefoon over oceanen, teederheden en hartstochtelijke woorden. Die zouden natuur lijk nog ontnuchterender geweest zijn dan deze vaderlijke vriendeiykheid in Reginalds toon. En ze zou ze nog veel minder begrepen hebben. Van Soldati hield zij zich dien avond verre. Ze was trouwens besloten hem zoo spoedig mo gelijk vooruit te laten reizen. Ze wist wel, hoe oprecht hy haar toegedaan was en dat hem zeker niet alleen materieele banden aan haar bonden. Maar te verdragen, werkelijk te ver dragen. was deze Guido Soldati slechts in een filmbedrijf, tusschen menschen, die zyn taal spraken en zyn gedachten deelden. Hier, in dit stille huis aan de zee. in de afscheidsstemming van kunst en populariteit was met hem weinig te beginnen. De n'volgenden morgen wendde Raffaela he vige migraine voor, om Soldati te kunnen ont- loopen. Zoo hoopte ze heimelijk, dat de verve ling hem tenslotte uit Viareggio zou veraryven. Soldati was echter niet zoo gemakkeiyk te krenken en te verdrijven. Hy kende het critle- ke stadium in Raffaela's filmcarrière te goed en was naar Viareggio gekomen met de vooropge zette bedoeling haar over het gevaarlijke punt heen te helpen Daarom wilde hy zoo lang mo gelijk in haar nabijheid biyven. En zoo volgde hij nu de tactiek, er eenvoudig niet te zyn en minder dan lucht voor haar te beteekenen. Raffaela merkte daar niets van. Ze verheugde zich er eenvoudig over niets meer van haar ma nager te zien of te hooren. Het was tegen tien uur den volgenden mor gen en zy werkte in den voortuin van de villa Tuinarbeid was altijd een hartstocht van Raf faela geweest. Zoo stond zy nu. met den rug naar den weg, en bekommerde zich er niet om wat er buiten gebeurde. In haar blauwe schort, den breedgeranden Florentyner hoed op het hoofd, hoefde zU niet te vreezen herkend en aangegluurd te worden. Plotseling hoorde zij achter zich: „Als ik zoo vrij mag zijn Zy keerde zich half om en keek in een haar bekend gezicht, dat zy eerst niet thuis kon bren gen. Het was een jonge man in een tamelyk vreemd costuum: donkere broek, wit linnen jas je over een wit Schillerhemd. En in zijn hand hield hy een rood. bedrukt biljet, dat hy haar door het hek toestak. Nu wist zij. dat het dat lid van de stagione Campagna was. dat giste ren in zyn romantische maskeradepakje zoo grappig voor haar gevlucht was. Ook hy scheen haar te herkennen, werd weer rood en wilde opnieuw Vluchten. Raffaela hield hem tegen. „Biyft u toch!" Inderdaad bleef de Jonge man afgewend staan. „Waarom wilt u my toch geen biljet geven?" vroeg Raffaela. die probeerde hem door zoo kameraadschappeiyk mogelijken toon uit zyn verlegenheid te halen. Hy dacht een oogenblik na. keerde toen naar het hek terug en gaf haar een biljet. „U heeft geiyk", zei hij, en het klonk byna als een zelfverwijt. Raffaela bekeek hem glimlachend. „U ziet er van daag beter uit dan gisteren in dat costuum". „Ja", verzuchtte de jonge man, „zeker. Maar wat is er aan te doen? Het hoort er by." „Ah. vanavond „Tosca", stelde Raffaeda na een blik op het biljet vast. „Ja". „..Speelt u dan uitsluitend Puccini?" „Neen, wij spelen alles. Dat ia maar toeval lig." „Ik kom beslist." „Dat zal een groote eer zyn." Daarmede wilde het jonge lid van de stagione Campagne weer heengaan. „Bent u bent u eigenUjk zanger?" hield Raffaela hem opnieuw tegen. „Ja, ik ben de tweede tenor." „De tweede," zei Raffaela heel vriendelijk. „U ziet er toch elgeniyk als de eerste tenor uit." „De eerste tenor is toch onze directeur." „ACh Ja, dat herinner ik mJJl" lachte Raf faela. „Vreemde snaak jullie directeur." „Wat wilt u hy is onze broodheer." „Dan heeft u dus in Tosca geen werk?" „Ik zing ln het kerkkoor mee." „Jammer." „Waarom spyt u dat?" „Omdat lk u graag gehoord had." Ze wilde den verlegen jongen Iets vriendeiyks zeggen. Hy wierp haar ook inderdaad een dankbaren blik toe, maar toen werd hy nog verlegener. „Mag ik u een kopje koffie aanbieden?" vroeg ze, nu zelf een beetje verlegen. „Uitgesloten!" weigerde hy. „Ik moet nog alle villa's in Viareggio hebben, en dan moet ik ook nog Porte de Marml nemen en Marlny dl Massi. Als het kan, wil ik nog naar Torre del Lago." Ze opende het hek. „Slechts tien minuten. U kunt zich daarna toch haasten." En hij kwam werkelijk binnen. Ze bracht hem door de hall naar den tuin. Daar keek hij met een bewonderenden blik over de zee: „U heeft hier een prachtig huis." Raffaela lachte. „Wat denkt u wel? Dat Is toch niet van mij." „Dan heeft u het gehuurd. Mooi blijft het toch." „Ook niet." Raffaela dacht ingespannen na, wat zy tegen den jongen moest zeggen. Maar toen viel haar in, hoe Soldati haar gisteren in haar eenvoudige kleeren genoemd had. En ze zêl snel: „Ik ben hier maar het kindermeisje CNadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5