LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Vrijdag 14 November 1941 Eén kans.... Staatsloten! KERK- EN SCHOOLNIEUWS Waarom metDuitschland tegen het bolsjewisme JdJN/T IN UITEREN, SPORT Staatsopleidingsinstituut voor sportleiders Zaferdagmiddagcompefifie N.V.B. Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen f s És H w Kantoor Morschsingel 8, Tel. 22674 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN AGENDA Laatste Berichten Binnenland De activiteit der prijsbeheersching Buitenland Diplo over Hull's verklaringen Thans, na ruim twee jaar strjjd op diverse fronten, vervagen de herinneringen aan de oor zaken en gevolgen van den vorigen oorlog. Ook toen was het Engeland, in combinatie met zijn opgehitste bondgenooten dat, bezorgd voor zijn imperialistischen invloed, Duitschland wilde ver nietigen. Het toenmaals democratisch Duitschland ver loor dien oorlog omdat het niet opgewassen v/as tegen de ook toen gevoerde menschonteerende hongerblokkade. Duitschland werd gedwongen vredesvoorwaar den te teekenen en geloofde in de nakoming dezer voorwaarden door zijn overwinnaars. Och arme Met het winnen van dezen oorlog was men niet tevreden Met de herinnering aan het verheven voorbeeld uit den boerenoorlog, toen 26.000 vrou wen en kinderen op de ellendigst denkbare ma nier werden omgebracht, toen oogst en hofste den vernietigd en waterbronnen vergiftigd wer den alleen om, zooals de toenmalige oorlogs verslaggever Churchill schreef: „den weerstand te breken en den kinderen ontzag voor Engeland bij te brengen" ging men ditzelfde in het groot toepassen op de weerloos gemaakte Duitsche bevolking. Op de door Clemenceau verkondigde stelling. „Er zijn 20.000.000 Duitschers te veel" werd prompt de hongerblokkade nog l\i jaar na het beëindigen van den oorlog voortgezet en werd Duitschland geheel leeg geplunderd met het resultaat, dat behalve de millioenen die werke lijk verhongerd zijn, een groot deel der overige bevolking alle begrip voor nationaal fatsoen, eigenwaarde en fierheid verloor en daardoor een prooi werd van het communisme, dat alleen kan wortelen in een bodem van ellende, wanhoop en chaos. Was het bolsjewisme er in geslaagd Duitsch land geheel te veroveren, hetgeen bijna was ge lukt, dan was reeds in 1933 de weg gebaand voor het Russische doel: „Wereldrevolutie". Wij danken het Hitier en hem alleen, dat niet reeds toen Europa werd herschapen in een poel van Bolsjewistische ellende. Thans, na jaren van systematische voorberei ding en intensieve bewapening stond Rusland, gebruik makende van den door Engeland ont ketenden Europeeschen oorlog, met geheel andere middelen wederom gereed om zijn nooit prijs gegeven doel te verwezenlijken. Niettegenstaande de reeds gebrachte offers was Duitschland wederom bereid zich in te zetten om Europa, ja, de geheele wereld dit lot te be sparen. Duitschland dat in de jaren van vernedering letterlijk niets is bespaard, heeft, hoe groot ook het leed en de ellende dat men het zoo laag hartig heeft berokkend is geweest, begrepen en erkend dat deze loutering door de Voorzienigheid is gewild teneinde het weder groot en sterk en door beproeving voor de Leidersrol waardig te maken welke het onder de eminente leiding van zijn Führer Adolf Hitler heeft weten te ver vullen in de opbouwende taak in Volkschen zin van een nieuw Europa. In dit nieuwe Europa kan ons Vaderland als zelfstandige Natie een belangrijke plaats inne men, mits het tot volledige samenwerking be reid is. Een rustig, eensgezind Europa, waarin elke eerlijke werker bestaanszekerheid en onze jeugd weder een toekomst heeft, kan alleen opgebouwd worden wanneer eerst het bolsjewisme voorgoed vernietigd is. Het machtige, door beproeving sterk geworden Duitschland is de door God ge wilde Bevrijder van het duivelsche bolsjewisme en de Leider en beschermer van het nieuwe, op Nationaal-Sociale rechtvaardigheid gebaseerde Europa. Daarom strijdt elke oprechte Vader lander. hetzij in het oorlogs-, dan wel in het thuisfront met Duitschland mede tegen het bolsjewisme. H. A. J. I. TENTOONSTELLING VAN LEIDSCHE PRENTEN. Van Slingclandtlaan 5. Uit haar familiebezit, grootendeels afkomstig van wijlen S. J. de Poole L.G.zn., heeft mej. F. A. Ie Poole bijgestaan door mej. A. Versprille en den heer P. J. van der Scheer, in haar woning vlak tegenover den Leidschen Hout een tentoon stelling aangericht van allerlei, dat op de ge schiedenis van Lelden en de oude historische schoonheid der stad betrekking heeft. Er zal een kleine entrée worden geheven, welke uitsluitend ten bate komt van het Anna hofje, dat, zooals men weet. thans wordt gerestaureerd. Het is altijd een genoegen een aantal Leidsche prenten bijeen te zien, vooral wanneer het een verza meling betreft, die op groote veelzijdigheid bogen mag en die ten overvloede nog enkele dingen geeft, die men tot dusverre niet onder oogen kreeg. Ik zal natuurlijk, in verband met de plaatsruimte geen volledig overzicht geven, doch mij bepalen tot een zeer vluchtigen indruk. In de vestibule wordt men reeds ingeleid door eenige bijzonder mooie gravures van algemeenen aard en de trap opgaande zet zich dat voort. Op de bovenvestibule vindt men de gravures herinnerend aan de ramp van 1807. Men vindt daar ook een antieke kist, toebehoord hebbend aan de over grootvader van mej. Ie Poole, een meubel, dat alleen geheel ongeschonden onder de puinhoopen vandaan is gekomen. Op de kamer welke we nu betreden vinden we een aantal platte gronden van de stad, gravures van de poorten, het stad huis en de kerken en foto's van de sluitblokken die boven in het gewelf van de Pieterskerk zit ten. merkwaardige voorstellingen waarop ik in het bijzonder de aandacht vestig. In de tweede kamer vinden we prenten van hofjes en stich tingen. Veel is er van het Annahofje en daarbij ook een drietal 16e eeuwsche kruikjes, bij het graafwerk aldaar uit den grond gekomen. Onder het zeer vele wat hier nog op te merken valt noem ik: het oude Amicitia, een vaandeluitrei king in 1868, de oude Gehoorzaal, een boek met zeer mooie geconterveerde foto's van een goede zestig jaar geleden: „A Fortnight in Holland", een zeer zeldzaam werk. Verder: platen betrek king hebbend op den brand aan de Hoogstraat in de 18e eeuw; oude stoffen als grein. saai. poli- miet en damast, zooals die vroeger in de fabrie ken van de Firma le Poole werden geweven, en nog vele andere zaken. Ieder, wien het verleden onzer goede oude stad ter harte gaat, neme de moeite, de waarlijk zeer waardevolle tentoon stelling te gaan zien. N. J. Swlerstra. OPENLUCHT-THEATER TUSSCHEN LAREN EN HILVERSUM. Ter bevordering van de werkverruimingsmo gelijkheden in het Gooi is besloten tot oprich ting van een openlucht-theater op een terrein, toebehoorende aan het Gooisch Natuurreservaat, en gelegen achter de Utrechtsche waterleiding tusschen de gemeente Laren en Hilversum. De ter plaatse aanwezige groote kuil. waaruit in den loop der jaren steeds grind is gegraven, is voor dit doel uitstekend geschikt. Doordat èn de gebouwen èn de tribunes grootendeels onder de heidevlakte kunnen blijven, zal het landschap niet gestoord worden. De kosten van oprichting zijn globaal ge raamd op f 31.000.—. Hieronder is begrepen f 18.350.— aan arbeidsloon. De voor den bouw vereischte vergunningen zijn alle verkregen, terwijl reeds in het begin der volgende week een aanvang met de werk zaamheden zal worden gemaakt. GEBOUWENCOMPLEX TE DEN HAAG BIJNA GEREED. Te Den Haag wordt momenteel de laatste hand gelegd aan het nieuwe staatsopleidingsinstituut voor sportleiders, dat verrezen ls achter de Dalton- H.B.S. aan de Laan van Meerdervoort. Dit Insti tuut ls een instelling van het college van gevol machtigden voor de sport bij het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming. Het college van gevolmachtigden heeft sinds zijn oprichting een aanmerkelijke wijziging on dergaan. vooreerst door het vertrek van den heer A. stullng naar het Oostfront en vervolgens door het eervol ontslag van den heer Lotsy. Dit heeft tot resultaat gehad, dat alleen de heer J. de Valk overbleef om het werk van het college voort te zetten. Het toeval wilde dat verleden Jaar van staatswege overgegaan werd tot den bouw van een opleidingsinstituut voor sportleiders voor den Ar beidsdienst. Dit gebouwencomplex ls voor wat het exterieur betreft. Inmiddels gereed gekomen. De heer de Valk wist zoowel het departement van opvoeding, als ook de persoonlijke sportrefe- rent bij den Rijkscommissaris te overtuigen van de wenschelijkheid het nieuwe gebouwencomplex ter beschikking te stellen van het doel van het college Het complex biedt een ruimen aanblik en be staat uit een tiental lage gebouwen, uiterlijk niet bepaald schoon van architectuur, doch Inwendig bijzonder praktisch Ingedeeld en bij uitstek ge schikt voor het doel van het college, n l. de huls vesting van een opleidingsinstituut voor sport leiders. In totaal kunnen ongeveer 250 leerlingen (In tern) worden opgenomen, waarbij dan irerekend möet worden op een personeelsbezetting van on geveer vijftig man. zoodat ln totaal 300 man al daar onderdak zullen kunnen vinden Wanneer men het terrein langs den hoofdin gang betreedt, ziet men voor zich de ongeveer 30 meter lange gymnastiekhall, welke of vernuf tige wijze ln drie deelen kan worden verdeeld, zoodat men dan de beschikking krijgt over drie kleinere gymnastiekzalen, welke elk op zich toch nog een behoorlijke afmeting hebben. Links van het gebouwencomplex bevinden zich de sportvelden, waaronder een goed aangelegde sintelbaan, royaal van afmeting. Nadat onder lei ding van den Arbeidsdienst dit werk ls voltooid, zal tot de Inrichting worden overgegaan. Aangezien zoowel het departement als de Duit sche autoriteiten hun volle medewerking bij de uitwerking van de plannen verleenen, belooft de instelling op leder gebied bijzondere resultaten. Hierbij kan de ervaring worden gebruikt, die reeds in vele andere landen met dit soort instel lingen werd opgedaan. De officleele opening zal in den loop van het komende Jaar plaats vinden. VOETBAL. PROGRAMMA VOOR MORGEN. 4e klasse B.: Noordwijk 1Die Haghe. 4 uur. Semper Altius 1Quick Boys 1, 4 uur. Na de fraaie overwinning van Quick Boys op Ornas zijn de Katwykers verre favoriet voor het kampioenschap. Uit zes ontmoetingen verloren zij slechts één punt (tegen A.R.C.I) en met drie pun ten voorsprong op S.V.G.E.B. staan zij stevig op de eerste plaats. Morgen wordt een bezoek gebracht aan Semper Altius en gezien de positie van laatstgenoemde op de ranglijst, lijkt er ons weinig twijfel aan den uitslag te bestaan. A.R.C.. dat tot de middelmoot behoort, heeft vrijaf, terwijl Noord- wijk een goede kans op succes heeft tegen Die Haghe. De stand ls momenteelï- v.-t. pnt. 5 "1 0 37—11 11 4 Quick Boys S.V.G.E.B. A.R. C Ornas Noordwijk Die Haghe Semper Altlus B.Z. W gesp, gew. gel. verl. 27—21 2621 2132 26—17 14—19 14—17 11—29 DE U.V.S.-ELFTALLEN. Het tweede elftal van U.V.S. speelt uit tegen H.V.V. II ln de volgende opstelling: Doel; J. Onderwater; achter: J. van Berken en G. Burgy; midden: J. de Wolf, J. Brussen en A. v. d. Berg; voor: T. Oostrom. J. Fasel, A. J. Kan tebeen. M. de Wolf en M. Britten. U.V.S. Hl speelt eveneens uit en wel tegen Wassenaar II. De opstelling luidt als volgt: Doel: J. v. d. Reyden; achter: P. Onderwater en J. Verboon; midden: K. H. v. d. Reyden, P. Kettenls en B. Koolhaas; voor: L. Ouwerkerk, J Waasdorp, H. v. Bovene, R. Vlnke en E. Bins- bergen. KORFBAL. AFDEELING LEIDEN VAN DEN NEDERL. KORFBALBOND. Programma voor morgen en Zondag. Zaterdagmiddag. Adspir. Ie klasse: Fluks A Vlcus Orlëntls A (14.30 uur); 2e klasse: Vlcus Orlëntls B—Algemeene A (14.30 uur). Zondag: Leden: 2e klasse: Vlcus Orlëntls IV Fluks IV (10 uur): Zuiderkwartier IIIAlge meene III (14 uur). HOCKEY. WEDSTRIJDEN VAN ZUIDWYCK. Voor Zondag zijn vastgesteld: Dames: le klasse A.: Zuldwyck IGroen Geel I 2e klasse B.: Zuldwyck HDDHC II. 3e klasse A HOC IV—Zuldwyck in. Heeren; HOC VI—Zuldwyck I. Neem nooit meer bonnen mee dan U noodig hebt. Wat U verliest, wordt niet vervangen! 44-4 Brood 4 Rants. 1 44 Brood Vz Rantsoen Brood of Gebak 9 18 22 18 Rants. 44 Vleesch J Vleesch of Vleeschw. 44 VI .waren 1 Rantsoen ltt 3 3 3 Rants 44 Melk I 13/4 Liter Melk 7 3% Liter 44-A 13/4 K.G. Aardappelen 13/4 3H 51/4 3% K.G. 44-B K G. Aardappelen K.G. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van 16 t/m 22 November 1941 I November 1941 136 Algemeen 1 K.G. Suiker 1 1 1 1 K.G. 137 Algemeen 250 Gram Kof f ie- Surrogaat 250 250 250 250 Gram 138 Algemeen 500 Gram Jam 500 500 500 500 Gram D en E Haverm 250 Gram RÜst 500 Gram 143 Algemeen 250 Gram Havermout 250 250 250 250 Gram 144 Algemeen 250 Gram Gort 250 250 250 250 Gram 149 Algemeen 100 Gram Vermicelli of Maïzena 100 100 100 100 Gram 139-140 1 141-142 1 g' 1 Rantsoen Bloem, Brood of Gebak 4 4 4 4 Rants. "S-1'3 Alg. 100 Gram Kaas 400 400 400 400 Gram 147-148 1 Cacao, 50 Gram Cacaopoeder met 1ste periode 100 gr. suiker 150 150 Gram 2 t/m 20 November 1941 51-52 Boter I 125 Gram I Boter 250 500 500 500 51-52 Vet 125 Gram Boter met reductie 250 500 500 500 Beschikbaar per persoon co O C-1 si? o T H In tijdvak van één week In tijdvak van vier weken In tijdvak van 19 dagen Gram Gram GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende Bonnen geeft recht op het koopen van Tot en met 26 Honden en Kattenbr. 14 Petroleum 71 Petroleum 06 KJ1. Brandst. 01 t/m 04 H.K. Brandst. 05 t/m 07 H.K. Brandst. 08 H.K. Brandst. 01 t/m 11 C.V. Brandst. 12 t/m 20 C.V. Brandst. le t/m 4e per. Brandst. 5e t/m 6e per. Brandst. 135 Algemeen D Zeep D Toiletzeep J Textiel (Mannen) 3—10 kg. honden- of 1% kg. kattenbrood 2 Uter Petroleum 1 eenh. Brandstoffen 1 rants. Zeep 75 gram Toiletzeep 80% 50 gram Scheerzeep 1 Nov. 1941 6 Oct. 1941 12 Oct. 1941 Diverse data 1 Nov. 1941 1 N< 1941 1 Sept. 1941 30 Nov. 1941 27 Dec. 1941 22 Nov. 1941 30 Nov. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 Nov. 1941 30 Nov. 1941 31 Dec. 1941 O Hierop geen Anthraciet verkrijgbaar a) Hierop uitsluitend Turf verkrijgbaar De volgende Bonnen zijn binnenkort niet meer geldig Na Zaterdag 15 November 1941 43 brood, vleesch, vleeschw., melk 1, aardappelen Na Donderdag 20 November 1941 51-52 boter en vet WATERPOLO. De te Gouda ln het Spaai obad gehouden wed strijd. voor de wintercompetitie van den Goud- schen Zwemkrlng tusschen Boskoop I en De Gouwe I (W. veen) eindigde in een overwin ning voor De Gouwe met 30. SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND. De eerste klasse A. In café Flora te Noordwijk-Binnen is een wed strijd voor de le klasse gespeeld. Het le tiental van de club „D. Noteboom" al daar won met groot verschil (82) van het le tiental der schaakclub „Inter Nos" te Boskoop. In „Concordia" te Alphen a.d. Rijn werd ge speeld tusschen Alphen I en Hazerswoude I. even eens voor de le klasse A. Hier was het verschil niet zoo groot. Alphen won met 6 pt. tegen 4 pt. Dr. EUWE WIL NIET TEGEN ALJECHIN SPELEN Dr. Euwe heeft, naar De Tijd meldt, een ultnoo- dlglng ontvangen tot deelneming aan een dubbel- voudlgen zeskamp te Salzburg, maar de kans be staat. dat onze landgenoot niet op dit interes sante en sterk bezette tournool zal verschijnen. Dr. Euwe zou op dat tournool o.m. moeten uit komen tegen Aljechin en dat heeft onze landge noot geweigerd tengevolge van het minder kiesch optreden van den wereldkampioen. Deze heeft namelijk ln een niet lang geleden verschenen artikel enkele prominente figuren uit de Neder- landsche schaakwereld onheusch bejegend en daarbij ln het bijzonder het bestuur van den Nederlandschen Schaakbond betrokken. Dr. Euwe heeft verklaard niet bereid te zijn aan het tournool deel te nemen en dus tegen Aljechin te spelen alvorens deze kwestie naar genoegen van den Nederlandschen Schaakhond ls geregeld. GEBOREN. Helena Alida. d. v G. Bakker en A. J. van Eg- mond Maartje Johanna, d. v. S. Hoogstraten en M Mieloo Pieter. z. v. C. Passchler en C. v. d. Niet Elisabeth Margaretha, d. v. G. Jordens en W Koeten Johannes Petrus Maria. z. v. J. A. van Remundt en M. J. Raaphorst Franclscus Wilhelmus Maria, z. v. J, A. v. Remundt en M. J. Raaphorst. OVERLEDEN: H. GulaiJ. wed. van J. H. Beltman, 76 J. A. v Nleuwenhoven. wed. van P. Robbers, 92 J. M. Noordhoek. M.. 56 Jaar G. Leupe, wed. van P, Houwellng, 69 J. H. A. Dee. M., 76 J. C. M. Eswilder, hsvr. van A. Bey. 67 J. GETROUWD: I. Arnoldus, Jm. en M. C. Habraken, Jd. A. Belj, Jm. en A. v. d. Nleuwendijk, Jd. C. Kluts, Jm. en F. Roman, Jd. P. Lens, Jm. en P. Regeer, jd. P. J. Vollemans. Jm. en H. G W. Montanus, Jd. GEVESTIGD. T. Veldstravan Akker. Cosijnstr. 23 W. Al- tlng von Geusa. RIJnsb.weg 77b A. A. Bauer- mann. Boerhaavelaan 2 M. J. Binnendijk, Kai- serstr. 5 A G. W, D. Bloem, lnformatr. NB., Witte Singel 37 J. BodIJn en fara., Pelikaan straat 7 H G. Bruis en fam., Hartesteeg 3 F E. Busscher, costuumnaalster. Zoeterw. Singel 104 T, Dongelmans en fam., baggerman, Ves- testraat 31 A M. E. C. Drlessen. Botermarkt 8 P. Eerdmans. electr. lasscher, 3 Octoberstr. 29 A J. Megchelsevan Ees. Franchlmontlaan 17 J. W. CoffrleEgglnk, Jan van Goyenkade 32 P. M van der Goor en fam., bed. ijzerw., Harte steeg 3 J. A. Gottmers en fam., chauffeur, Meezenstr, 11 J. H. de Groot, laborant koperg., Roodenb.straat 17 Wed. A, van Boxtelde Heer, De Sitterlaan 66 P. Herweijer en fam.. Stadhouderslaan 7 J. de Jong, Julianastr. 33 A. S. Jousma, Witte Singel 75 W. C. van VeenKeus. Langebrug 60 M A. van Langen, Hooigracht 31 Wed. G. StruljkLangezaal en fam., Groenesteeg 98 M. de Leeuwe en fam., pianist. Plantsoen 57 P. A. Lezwljn, linnenjuf frouw. Pelikaanstr. 27 A M. E. Luljten, Witte, Rozenstraat 57 J. L. van der Mei, Tesselschade- straat 15 A M. E. Molenkamp, dienstbode, Mau- rltsstraat. 42 J. van der Mljde en fam,, haven arbeider, Hoogcwoerd 14 Wed. H. M. de Wilde van Nassau, Narmstraat 32 J. TermijnNeute boom en fam.. van 't Hoffstr. 19 M. J. Noé, Thorbeekestr. 58 J. W. A. Oostendorp, dienst bode. Hoogcwoerd 45 A. Hollebeekvan Oud- heusden, fabr. arb.. de Genestetstr. 88 A H. J. R. Perdljk, Rijnsb.weg 77 B J Post, los werk man, Fr. van Mierisslr. 29 A M. Papping. St. Jacobsgracht 1 R. Romijn en fam., kleermaker, L. Mare 29 P. J. FranseRovers, Oude Singel 196 A B. E. A. M. Schreurs, Aalmarkt 16 F. G. Sillakus en fam., serg. maj. adm. Infant., Jac. Catslaan 93 F. G. Sillakus, machinist K. P. MJac. Catslaan 93 H. M. Straathof, dienstbode, Zeemanlaan 13 E. Strieker. Nieuwe Rijn 3 J. Tegelaar en fam., houtbewerker. Middelstegr. 25 ~L. C. Ev rsTomson, Zeeman laan 23 I. C. Turk. dienstbode, Hoogewoerd 49 C. Tuteln Nolthenius. Rapenburg 75 L. J. Verv/card en fam., contr. landb. crisisd.. Plant soen 1Z a Vonvey en fam., dir. Zoöl. stat., Cobetstraat -ö/r J. A. V'sser, Rapenburg 110 K. F. V-' cl ..ouen van Meetercn, Oude Singel 12 C. H. 'V7. TVielders en fam., koperslager-, fitter, Bakh. Rozenboomstr. 17 C. W R. Wle- ringa en fam., kantoorbed., Plantsoen 73 J. A. Wlllemsen en fam., notarisklerk, C. Huygenslaan 37 G. Zendijk, Roodenb.str, IA A. A. Zorab, Pieterskerkhof 24 A. VERTROKKEN: C. C. van der Baan, Den Haag, de Ruyterstr. 55 F. Backer, Schiedam, Stadhouder slaan 70 T. Boekee en fam., Oldenzaal, Langestr. 12 J. de la BIJe en fam., Voorschoten, Wijngaardenlaan 13 T. J. Belt, Den Haag. Jac. Catsstr. 261 H. W. G, Bergen, Amsterdam, Waalstr. 78 A. F. H. Besemer, Wageningen, Englaan 4 H. J. Blokber- gne Amsterdam, Vondelstr. 170 boven C. Blom, Steenbergen c.a., B. 83 W. M. Blom, Rotter dam, Nleuwenhoornschestr 87 H. W. C. Boom, Den Hapg. C. Speelmanstr. 42 D. van der Bijl, Voorschoten, Leldscheweg 425 F. Drucker, Rot terdam, Mecklenbz.laan 31 J. Dusoswa. Middel burg, Molenwater 115 J. W. Elsgeest en fam., Oegstgeest, Rhyng.straatweg 33 L. Elstgeest, idem, idem I. J. E. Feleus, Deventer, Gr. van Burenstraat 23 S. J. KleinFrancken, Den Haag, Maarsbergénstr. 410 D. L. Friedmann en fam., Noord Amerika W. A. E. H, Genang, Den Haag. v. d Aastr. 92 J. M. de Groen, Noordwijk, Emmaweg 21 N. Hagoort, Den Haag. Pape straat 4 E. de Jongh Swemer, Den Haag, van Alkemadelaan 239 R. ten Kate, Groningen, Star Numanstr. 69 A T. Kleve, Leiderdorp, Schoolstr 8 GE. Klein Nagelvoort. Borne. Al- meloschestraat 96 J. Kloos, Utrecht, Stadhou derslaan 34 P. M. Kole, Kloetlnge, v. Lewe- straat 48 J. J. van Koolbergen, Utrecht, Sta tionsstraat 12 W. A. van OmmenKruis., Arn hem, Nw. Kraan 31 A. C. Kruyt, Groningen, Celebesstr. 43 W. L. Kruyt, Groningen. Kap- teynlaan 45 A C. J. Kullberg, Rotterdam. Sluis straat 89 G. E. A. Lammers, Bergen op Zoom, W. van Oranjestr. 17 H. van der Loo, Rotter dam, Slotlaan 45 S. H. M. van der Meer, Nij megen. St. Annastraat 289 A. T. Overduln, Den Haag, N. Zuylenststr, 27 C. Vorschel Paauw en fam., Haarlem, J. Maetsuykerlaan 43 J. Postma, Haarlem, G. van Amstelstr. 27 A. A. Rodenburg, Amsterdam. Amstelvweg 161 S. J. de MoolJRombout, Oegstgeest. Willem de Zwij gerlaan 9 J. A. Roos Noordwyk. Zwarteweg 20 G. J. Sas, Amsterdam, v. Eeghenstr. 129 A. Sloos, Terheyden, woonwagen A. Smit, Utrecht, Leidschek, 13 A H. L. van der Steen, Wasse naar. Oostdorperweg 50 R. Suurenbroek. Bus- sum. Koningslaan 52 A. L. Tromp, Den Haag, J. P Coenstr. 16 A. J. LomanUphoff. Delft, Vlouw 3 W. J. van der Veen. Zuilen. Amsterd. straatweg 511 bis F A Verhey, Amsterdam, Kelzersgr. 385 P. S. C. M. Vloelmans, Tilburg, St. Wllïebrord.str. 8 A. Schaapvan der Wal, Amsterdam, Leldschepleln 28 C. J. de Water. Noordwijk. Voorstr. 99 C. J. M. Wülflnghoff, Noordwijk, Zeestr. 39 C. van Zullen, Den Haag. Paramarlbostraat 15. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Renswoude, cand. J. J. van der Krlft, thans hulpprediker te Wierden (O.) Te Stadskanaal (W.) ds. A P. van drr Vlugt te Nieuwe Pekela (boven). GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Sclievenlngen (5de predikants plaats). ds. J, A, van Arkel te Diever en H. Hol- trop te Beverwijk. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Drietal. Te Apeldoorn, ds, S. A A. Daalder te Heerlen, ds. S. I. van der Meulen te Akkrum en ds. A. P. van de Water te Zwolle. BAPTISTE GEMEENTE. Aangenomen. Naar Tweede Exloërmond. ds. C. Brandt te Hobgezand. Zaterdag Stadszaal: Uitvoering D.G.V. „Concordia", 7V4 uur nam. Volkshuls: Voordracht van prof. dr. B. G. Escher, 4 uur nam. Zondag. Stadszaal: L.K.K. „Voor allen". Pianomatinee Marcelle Meyer. 2% uur nam. Trianon-Theater: „Vreugde en Arbeid". Con cert in Tirol, 10 uur voorm. Vrije Evang. Gem.; Sprekers de heer Se- vensma en ds. Vasseur, 10 uur voorm. en 6 uur nam. DAGELIJKS. Den Burcht: Tentoonstelling Reichsarbeits- dienst en Ned. Arbeidsdienst (t.m. 17 Nov.) II uur voorm.9 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 8 Nov. 20 u. tot Zaterdag 15 November 8 uur waargenomen door: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheld". Hooigracht 48, Tel. 21060 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31. Tel.21313. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestache Apotheek voormalig Wllhelmlnapark 8. Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 5*4 gr. C. (42 gr. F.). IN OCTOBER 2068 VONNISSEN. In October zijn door de inspecteurs voor de prysbeheersching 2068 pry so vertredingen berecht. Hierbij werden boeten opgelegd tot een totaal-bedrag van f. 381.667.59. In zes zeer ernstige gevallen werd tevens sluiting en stillegging van de zaak bevolen, meeren- deels voor den tyd van één jaar Een verbod tot uitoefening van het beroep is in twee zaken uitgesproken eveneens voor een tydsduur van één jaar. Bij 207 vonnissen werden inbeslaggenomen goederen verbeurd verklaard. De opbrengst hiervan bedroeg f. 50.115.57. Bij 57 van de 2068 veroordeelingen werd er een boete opgelegd van f. 1000.— of meer. 1 Ds. H. H. VAN AMEIDE MET EMERITAAT. Ds. H. H. van Ameide, Ned. Herv. predikant te Elburg, heeft het 1 April as. eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Van Ameide werd op 3 Febr. 1907 predikant te Schipluiden en stond nadien te Hillegom, Noordwijk aan Zee, Hillegersberg, Ridderkerk, Putten, Prinseland, Hoogeveen, Sommelsdijk, Ouddorp, Groot-Ammers en (sedert 2 Februari 1936) te Elburg, LANDDAG VAN HET TECHNISCHE GILDE. Vele leden van het „Technisch Gilde" zullen op 22 November as. in Utrecht te zamen komen ter viering van den eersten verjaardag van de oprichting en wel in een der zalen van „Tivoli". Het „Technisch Gilde" heeft zich mogen ver heugen in een flinken groei en zeer zeker zullen velen aan den oproep gehoor geven. Behalve den gildeleider dr. ing. W. A. Herweyer zal het woord gevoerd worden door ir. W. L. Z. v. d. Vegte, dr. ir. G. A. C. Blok. de leider van het „Nederlandsche Architecten Gilde" en door den heer H. J. Woudenberg, den leider van het N.V.V. Ten einde velen in de gelegenheid te stellen oude vrienden te begroeten zal de bijeenkomst besloten worden met een gemcenschappeiyken maaltijd. BETREFFENDE FINSCHE ANTWOORDNOTA. De verklaringen van Huil, volgens welke de Finsche antwoordnota een ingevaarbrengen be- teekent van de door Roosevelt onder oogen ge ziene oorlogsleveranties aan de Sovjet-Unie via Moermansk en Archangelsk, noemt de Duitsche diplomatisch politische Korrespondenz een dwa ling. In Finland weet men heel nauwkeurig, wat deze hulpactie ten doel heeft en de Finsche regeenng heeft voor het geval, dat men in Washington niet mocht weten, welk gevaar het bolsjewisme beteekent voor de volken van het avondland, ook nog met documenten aange toond, welke gevaren speciaal Finland bedreig den van den kant van de wereldrevolutionnaire Sovjet-Unie. Al schijnen deze gevaren ook geen indruk te maken op de mannen rondom Roosevelt, ver standige lieden in de Ver. Staten moeten toch ondanks hun afstand van Europa inzien, dat de Sovjet-Unie systematisch den aanval op Finland en in het algemeen op het Noorden heeft voorbereid en slechts heeft gewacht op het oogenblik, waarop zij weer de kracht had om dezen stoot met succes tot het einde uit te voeren. Roosevelt en Huil willen de Sovjet-Unie een adempauze geven, zoo gaat de diplo voort, om haar materiaal te zenden en in staat te stellen weer een positie in te nemen als leidende macht in Oost Europa. Het standpunt, dat de politiek van Roosevelt, juist in de Finsche kwestie, in neemt, toont een egoïsme en een dubbelzinnig heid, die niet krasser aan den dag zou kunnen treden. De Korrespondenz wijst vervolgens op Zweden, welks regeering ondubbelzinnig de gerechtvaar digdheid van het Finsche standpunt in het licht heeft gesteld, en gaat dan verder: „Roosevelt en Huil pleiten thans openlijk voor de veiligheid van een regime, dat niet slechts de overige vol ken van Europa bedreigt, maar waaraan ook volgens de wenschen der tegenwoordige heeren in Washington de gebieden moeten worden te ruggegeven, die na verdrijving der autochthone Karelische bevolking thans bezaaid zijn met de graven van tienduizend geimporteerde dwang arbeiders, die hier als slaven aan het werk ge steld waren voor de vervaardiging van de mili taire opmarschwegen der Sovjets. Roosevelt denkt er thans slechts aan de veiligheid van het bolsjewistische systeem te redden, ook ten koste van de Europeesche cultuur en civilisatie." De Korrespondenz besluit haar uiteenzettin gen met er op te wyzen, dat achter de leege vriendschapsphrases tegenover Finland in de practijk of wel het voornemen huist om andere volken voor te bereiden tot zelfopoffering voor de Britsche belangen, of zelfs de bereidheid om ze arglistig uit te leveren aan het bolsjewisme. „Duitschland is weliswaar geen democratie, het respecteert echter de Finsche wijze van leven en ziet zyn verantwoordelijkheid als groote Eu ropeesche mogendheid er in om met alle midde len alle Europeesche volken onafhankelijk van hun staatsvorm, tegen datzelfde bolsjewisme te beschermen en te redden, aan hetwelk de demo craten Roosevelt en Churchill de hand reiken. (D.NHj, El 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2