82ste Jaargang VRIJDAG 14 NOVEMBER 1941 No. 25043 Wijziging der Amerikaansche neutraliteitswet aanvaard Nederland in de kentering der tijden „Hoe staat het met het bevel tot schieten? Verduisteren: De Joden hebben de schuld Met 212-194 stemmen!De strijd op de Krim De dood van generaal Huntziger Verliezen der Britsche luchtmacht Verspreide berichten Redevoering van den rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart Amerika naar den oorlog gedreven STADSNIEUWS 17.49 uur 9.01 uur J Artikel van dr. Goebbels LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J w Henny relet Directie en Administratie 25041 (2 lynenl DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W, Menkhorsfc. Lelden PI.verv K Beon Lelden Nadat president Roosevelt en de minister van Buitenlandsche Zaken, Hull, in brieven aan de democratische leiders van het Huis van Afge vaardigden nog in de laatste minuut de stem ming over dè wijziging van de neutraliteitswet hadden probeeren te beïnvloeden, heeft het Huis het voorstel met 212 tegen 194 stemmen aangenomen. Daarmede is de bepaling uit de neutra liteitswet geschrapt, die aan Amerikaansche schepen het varen in oorlogszones verbiedt. De bewapening van koopvaardijschepen was, zooals bekend, reeds eerder door het Con gres goedgekeurd. Terstond na de stemming onderteekende de speaker de wet Thans is alleen nog de hand tekening van Roosevelt vereischt om haar van kracht te doen worden. Roosevelt heeft terstond na den uitslag den regeeringslei'ders. Rayburn en Mc Cörmack, zijn persoonlijken dank voor hun optreden doen toe komen. Volgens de Associated Pres hebben de regee- ringsaanhangers van het Huis van Afgevaar digden, daar nog tot in den middag de uitslag volkomen onzeker was, koortsachtig gewerkt om alle aanhangers van de buitenlandsche politiek van Roosevelt te moblliseeren. Nietaanwezige leden kregen nog op het laatste oogenblik tele- graphisch de instructie naar Washington te komen. Zoo is bijv. de democratische afgevaar digde Woodrum uit het ziekenhuis gehaald om deel te nemen aan de stemming. Voor de herroeping van het verbod om oor logszones te bevaren hebben, naar de Associated Press verder meldt, gestemd 181 democraten. 22 republikeinen en een vertegenwoordiger van de Amerikaansche arbeiderspartij. Tegen de her roeping stemden 137 republikeinen, 53 democra ten, een vertegenwoordiger van de farmer-la- bourpartij en drie progressisten. Elf afgevaar digden stemden blanco. International News Service meldt nog, naar het D.N.B. verneemt: Blijkbaar heeft Roosevelt de belofte gegeven, scherpe maatregelen tegen de stakingsactie te nemen, teneinde aan critici op dit gebied het zwijgen op te leggen. De speaker van het Huis Rayburn. las den brief van Roosevelt voor als laatste inspanning om stemmen voor het voor stel te winnen. Zeven democraten en drie republikeinen, die te voren voorstanders van wijziging der neutra liteitswet waren, hadden voor de stemming aan gekondigd, dat zy ditmaal geen wijziging wenschten. De „revolte" in de rijen der democratische afgevaardigden had zoo dreigende afmetingen aangenomen, dat de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Rayburn, na een debat van vijf uur in allerijl naar het Witte Huis getrokken was om Roosevelt te vragen, hoe de „revolte" onderdrukt kon worden. Sedert het begin van den oorlog waren de leden van het Congres nog nooit zoo opgewon den geweest als thans. De voorzitter der marinecommissie van den Senaat, Walsh (democraat) heeft in een radio rede van president Roosevelt geëischt, dat deze zijn bevel aan de Amerikaansche vloot tot schie ten op schepen der spilmogendheden, zou in trekken. In zijn schrijven beweerde de president, dat nietaanvaarding van de wijziging Duitschland en „andere agressoren", zooals het Roosevelt behaagde zich uit te drukken, zou „aanmoedi gen tot agressieve maatregelen en voornemens", terwijl tegelijkertijd het effect op het Britsche rijk, China eu Sovjet Rusland ontmoedigend zou moeten zijn. Bovendien moest een „falen" van het Huis van Afgevaardigden den binnenlandsch politieken toestand in de Ver. Staten verzwak ken. De «ninister van buitenlandsche zaken, Huil, noemde de wijziging van de neutraliteits wet noodzakelijk in het belang van de veiligheid der Ver. Staten. SOVJET-VLOOT OEFENT GEEN INVLOED OP VERLOOP VAN OORLG. In aanvulling op het Duitsche weermachts- bericht verneemt het D.NB. nog het volgende: De havens Sebastopol en Kroonstad, welke opnieuw zijn bestookt, zijn de twee Sovjet-vloot- bases, waarop het streven naar macht ter zee steunde. De twee steunpunten, die de Zwarte Zee en de Oostzee onder de heerschappij der Sovjet-vloot moesten brengen en die de Noord en de Zuidflank van het Sovjet-front moesten beschermen, worden reeds eenigen tijd door de luchtmacht en door de artillerie van het leger bestookt. De oorlogsschepen die in deze twee havens zijn gevlucht, zijn niet in staat, ergens aanvallend in den strijd in te grijpen. De Sov jets hebben weliswaar een betrekkelijk groote vloot, maar deze was noch in het Zuiden, noch in het Noorden in staat haar gevechtskracht in de schaal te werpen. Er was geen sprake van. dat de Zwarte Zee- vloot der Sovjets het mondingsgebied van den Donau zelfs ook maar korten tijd beheerschte of dat zij invloed kon oefenen op de beslissin gen in het mondingsgebied van Dnjestr, Boeg of Dnjepr. Evenmin als zij een rol speelde bij de verdediging van Odessa, evenmin kon zij in grijpen bij de verovering van De Krim. Zij dient thans alleen nog tot dekking van het wegvoeren der verslagen Sovjet-troepen van De Krim en zij lijdt daarbij zware verliezen door het optre den van de Duitsche luchtmacht en van de Duitsche artillerie. Zij kan niet eens verhinde ren, dat de havenwerken van Sebastopol wor den vernield. Ook Kroonstad is een permanent bewijs ge worden, dat de Sovjets wel gestreefd hebben naar macht ter zee in de Oostzee, maar dat zij een en ander niet hebben kunnen verwezenlij ken. Reeds in den Wereldoorlog was Kroonstad alleen een toevluchtsoord voor de Oostzeevloot. Toen de Duitsche troepen in het begin van April 1918 Zuid-Finland hadden veroverd, bleef de Russische vloot evenals nu als omsingeld te Kroonstad liggen. En ook nu moet de Sovjet- vloot werkloos toezien hoe de havenwerken door Duitsche artillerie worden vernield. Het schiereiland Kertsj, tot waar de Duitsche troepen thans zijn doorgedrongen, is een der rijkste ijzerertsgebieden ter wereld, zoo meldt het D.N3. De bolsjewisten hebben de hoeveel heid erts op 2.722.000.000 ton geschat. Het erts is gemakkelijk aan de oppervlakte te brengen, weliswaar bevat het minder ijzer dan het erts van het reeds bezette gebied van Kriwoi Rog, doch het phosphorgehalte stijgt tot een pro cent. Met moderne methoden kan dit erts goed tot metaal worden verwerkt. Dit geschiedde niet alleen in de stad Kertsj, maar ook in de steden Mariopol en Taganrog, die reeds in Duitsche handen zijn. Op den duur zal het schiereiland ongetwijfeld een groote toekomst tegemoet gaan. ACTENTASCH GERED. Omtrent het vliegtuigongeluk in Zuid-Frank rijk, dat het leven kostte aan den Franschen minister van oorlog, generaal Huntziger, wordt nog gemeld: Toen het voor de passagiers onvermijdelijk leek, dat het vliegtuig zou neerstorten, heeft generaal Huntziger zijn actentasch met belang rijke documenten uit het raampje geworpen. De tasch werd nabij de plek des onheils ge vonden. De documenten bevatten de aanteeke- ningen, die de minister tijdens zijn inspectiereis van 14 dagen in Afrika heeft gemaakt, en over welker resultaat hij de regeering nauwkeurig verslag wilde uitbrengen. Het stoffelijk overschot van den generaal, van de twee hem vergezellende officieren en van de vier leden der bemanning van het verongelukte toestel is gistermiddag van de plek des onheils naar Vigan overgebracht, waar het werd opge baard. Van hier uit zullen de lijken vervoerd worden naar Nimes, waar op het station een voorloopige rouwkapel is ingericht. Hedennacht zullen de lijken der slachtoffers per trein naar Vichy worden gebracht. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Fransche regeering besloten, dat het stoffelijk overschot der slachtoffers op staatskosten be graven zal worden. De kerkelijke plechtigheid zal morgenochtend te Vichy plaats hebben. Onder de bewijzen van deelneming waren te legrammen van den Fuehrer en von Ribben- trop, waarvoor Petain en Darlan hun dank be tuigden. (D.N3.) De Britsche luchtmacht heeft, in het lucht ruim boven Groot-Brittannië, de bezette gebie den in het Westen en boven Noorwegen, als mede bij vluchten boven het Duitsche Rijk van 1 Januari 1941 tot 31 October 1941 in totaal 2501 vliegtuigen verloren, en wel 1192 Jachtvlieg tuigen en 1309 bommenwerpers. Tegenover dit verlies van 2501 Britsche vliegtuigen staat een verlies van 602 Duitsche vliegtuigen. De Duitsche superioriteit wordt nog duidelij ker, wanneer men bij deze totale verliezen het aantal vliegtuigen bekijkt, dat de Britten by hun z.g. non-stop-offensief alleen al aan het Kanaal hebben verloren. Van 22 Juni tot 31 October werden aan het Kanaal in totaal 1590 Britsche vliegtuigen neergeschoten, terwijl slechts 228 Duitsche vliegtuigen verloren gingen. Tijdens de luchtgevechten, welke in deze periode aan het Kanaal zijn geleverd, werden alleen al 820 Britsche jagers neergeschoten, terwijl slechts 77 Duitsche jachtvliegtuigen in deze gevechten verloren gingen. De Britten hebben dus in de luchtgevechten meer dan tien maal zooveel jachtvliegtuigen verloren als de Duitsche luchtmacht. (D.N.B.) COMMUNISTEN VEROORDEELD. Het speciale gerechtshof te Lyon heeft gis teren 21 communisten veroordeeld wegens actie tegen den staat. Een der beklaagden kreeg de doodstraf, de overigen werden veroordeeld tot gevangenis- of tuchthuisstraffen. VERKLARING TURKSCHE MINISTER. In een vergadering der parlementsfractie van de republikeinsche volksparty heeft de Turk- schc minister van buitenlandsche zaken. Sa- rad jogloe, verklaringen afgelegd over deh po litieken toestand en de oorlogssituatie in het Oosten, waarby hij zich vooral beriep op het rapport van de Turksche generaals, die onlangs net Duitsche Oostelyke front bezocht hebben. De minister liet er geen twyfel over bestaan, dat de indrukken der generaals hoogst belang wekkend zyn en dat het weerstandsvermogen der bolsjewieken dè zwaarste klappen gekregen heeft. Uitvoerig sprak Saradjogloe vervolgens over de vernietiging van het Turksche motor zeilschip „Kaynakdere" in de Zwarte Zee door een bolsjewistische duikboot en deelde mee. dat deze inbreuk op de vrije Turksche scheepvaart het voorwerp van diplomatieke stappen te Moskou zal rijn. (DN.B.). HET VLIEGTUIG VAN LITWINOF. In Londen is men, naar de Associated Press meldt, over het lot van het al twee dagen over tijd zijnde vliegtuig, waarmede Litwinof, Stein- hardt en sir Walter Monckton, leider van den Britschen inlichtingendienst in Caïro, benevens een of twee hooge Britsche ambtenaren uit Koeibisjef naar Teheran waren gevlogen, zeer bezorgd (DNB.) Donderdag heeft de rykscommissaris. rijks minister Seyss-Inquart in Keulen een groote rede gehouden over het onderwerp: „Neder land in de kentering der tyden". De rykscommissaris herinnerde allereerst aan den heroieken inzet van de militaire bot sing op 10 Mei 1940, in den loop waarvan het noodzakelijk was gebleken het Belgische en Nederlandsche gebied onder de bescherming van het Duitsche leger te stellen, aangezien de Westelijke mogendheden dit gebied hadden uit verkoren voor een flankaanval op het hart van het Roer-gebied. Voor de beoordeeling van den politieken en militairen toestand is het van eenig belang, dat met Nederland geen wapenstilstandsver drag Is gesloten. Groote beteekenis moet ver der gehecht worden aan de omstandigheid, dat de regeeringsbevoegdheden in het bezette Nederlandsche gebied evenals ln Noorwegen zyn overgedragen aan een rykscommissaris, in tegenstelling tot de situatie in andere bezette gebieden, die de Duitsche weermacht onder haar hoede heeft genomen. Het onderscheid tusschen een rijkscommissariaat en een mili tair bestuur is gelegen in het feit, dat het laatste een uitvoerend orgaan vormt van de weermacht, terwyi de rykscommissaris recht streeks lasthebber is van den Führer en de belangen van het ryk moet behartigen en be kleed is met de hoogste regeeringsmacht ten aanzien van de civiele zaken. De bijzonderheid van deze regeling heeft een diepere politieke reden. Nederland en Noorwe gen behooren tot de Germaansche volkerenfa- milie en daarom is het ook de wensch en de wil van den Führer in deze beide landen in zoo snel mogeiyk tempo normale toestanden te herstellen en ze er toe te brengen dat zij kracht dadig, uit eigen gewonnen inzicht medewer ken aan den nieuwen opbouw van Europa. Zoo heeft de rykscommissaris zorg te dragen voor de beveiliging van het openbare leven in zyn geheel, maar vooral heeft hy de geestelijke ver- schynselen, voor zoover zy uitwerking hebben op het politieke leven, te bevruchten. Wat het openmare leven in Nederland in den huldigen tijd betreft, kan worden gezegd, dat rust en orde verzekerd zyn. De handhaving daar van is echter slechts een onderdeel van de taak van den rykscommissaris. Een even groote be teekenis komt toe aan de economische aanpas sing van Nederland aan midden-Europa. In het bestek van deze economische aanpassing zijn speciaal de douanegrens en de deviezengrens tus schen Duitschland en Nederland opgeheven. De spreker behandelde vervolgens die geo politieke problemen van Nederland en verduide- ïykte in welke mate Engeland er in den loop van vele eeuwen naar heeft gestreefd de be langrijke oceaanpoort van de Rijn-Schelde-mon- ding te beheerschen en onder zyn invloed te brengen. Indien het gelukt, aldus vervolgde de ryks commissaris. de Nederlanders voor de gedachte van het nieuwe Europa te winnen, zouden wy niet alleen negen millioen buitengewoon waar devolle medewerkers aan onze zyde hebben, maar ook een der beslissende geo-politieke stel lingen van het vasteland betrekken ln het groote Europeesche gebied. Als wy onszelf de vraag voorleggen, of de Ne derlander Duitscher is of niet. moet gezegd In zijn nummer van Woensdagavond vervolgt „Der Angriff" de reeks artikelen „uit de ver- valschingswerkplaats van den jood Roosevelt" met den ondertitel „hoe staat het met het bevel tot schieten?" De wonderlijke historie der vervalschingen van Roosevelt, aldus het blad, is tevens de his torie van een volk, dat tegen zyn wil en tegen uitdrukkeiyke beloften van zijn president tot oorlogvoeren toe bedrogen werd. want „naar den oorlog geleid" kan men by dit soort volks bedrog niet meer zeggen. Eens was Roosevelt een beetje te onvoorzichtig Op 6 Juni 1940 had hy den overzichtschrijver Alsop, waarmede hij in nauw contact staat, laten berichten: „Roose velt hoopt altyd nog door patrouilles van de Amerikaansche vloot Duitschland tot het eerste schot te kunnen uitdagen, want de president voelt, dat de volksmeening nog niet eensgezind voor deelneming aan den oorlog is. De eenige uitweg is een Duitsch „incident". Daar dit in cident uitbleef, werd het in eikaar gezet en wel verschillende malen na elkaar, telkens vol gens hetzelfde schema. Roosevelt behoort tot de interessante zwendelaars uit de geschiedenis van de misdaad. 1) Het geval „Robin Moor." De feiten, op 10 Juni werd de Amerikaansche vrachtboot Robin Moor door een Duitsche duikboot volgens het geldende oorlogsrecht ter zee in het zuideüjke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht. Het schip had een lading aan boord, welke voor 70% uit contrabande bestond. De vervalsching: volgens Roosevelts bewering wilde Duitschland de controle over de zeeën verkrij gen en den Amerikaanschen handel van den Oceaan verdrijven. Het begrip „vrijheid der zeeën" vervalschte hy dus tot „vrijheid voor oorlogsleveranties", De agitatie: zijn pers laat hy schimpen van woede. Zij verlangt verbreking der betrekkingen met Duitschland, de bewape ning van de koopvaardijschepen en de bestrij ding van de Duitsche duikbooten. Hierbij wordt niet vergeten de vraag te stellen, of zich in ide West-Afrïkaansche wateren geen Duitsche I steunpunten bevinden. 2) De landing op IJsland. De leuze „Duitsche steunpunten in wateren van den Atlantischen Oceaan" was nauwelyks aangeheven, of het be richt kwam binnen over de bezetting van IJs land door Amerikaansche troepen. Het congres werd voor het voldongen feit geplaatst en kreeg als kalmeeringspil in een boodschap van Roose velt de mededeeling, dat de Amerikaansche strijdkrachten de Engelschen op het eiland moesten vervangen. Weer een leugen. Twee da gen later immers zeide Churchill in het Lager huis: „de Britten biyven op IJsland". Roosevelt rende dus bewust den oorlog achterna. Hy wil de de mogeiykheden voor een conflict vergroo- ten 3) Het geheime schietbevel. De leugen: op 13 Juli wordt gemeld, dat in het Noordelyke deel van den Atlantischen Oceaan een incident heeft plaats gehad tusschen een Amerikaan schen torpedojager en een Duitsche duikboot. De verklaring van den minister van marine. Knox, in den Senaat, dat de torpedojager „uit zelfverdediging drie dieptebommen geworpen heeft" was gelogen. De feiten: later, op 30 Juli. maakt Knox bekend: „de commandant van den 1 torpedojager heeft op een bericht, dat een duikboot is waargenomen, drie torpedo's laten afschieten, doch er was geen verder bewys voor de aanwezigheid van een duikboot." De jood Roosevelt grijnst om dat alles. Hij heeft in zes weken bereikt wat hy wilde: het Amerikaan sche volk heeft zich aan het schieten gewend. Het zal nu ook gemakkelyker aan den oorlog gewend raken. Midden in de beraadslaging van het Huis van Afgevaardigden over de bewapening der koop vaarders doet zich weer een nieuw incident op bestelling voor: het geval met de „Kearny". Het leugenspel begint weer van voren af aan. Als de verklaring van de Duitsche regeering op 1 November het leugen weefsel kapotscheurt, zwy- gen de joodsche oorlogsophitsers bedremmeld. Het geheime schietbevel van Roosevelt luid- j de: wanneer een duikboot wordt waargenomen. I wordt zij aangevallen. Hiervoor citeeren wij bo vendien als getuige den schyncandldaat Willkie, die verklaarde, dat Roosevelt hem in verschei- dene gesprekken het schietbevel bevestigd heeft. Dat er een schietbevel was, bewijst in de vierde plaats het geval „Greer". De dolste verval sching van een staatshoofd in de moderne ge schiedenis. Weer begint de zaak om de Ame rikaansche oorlogsstemming aan te wakkeren met den volgenden leugen: Roosevelt laat op 5 Sept. aan het ministerie van marine meedee- len, dat de torpedojager Greer na een aanval door een Duitsche duikboot dieptebommen heeft uitgeworpen. De agitatie: deze leugen wordt gebruikt om nieuwe maatregelen te ne men. De bewapening van de koopvaardysche- pen wordt voorbereid, Amerikaansche burgers mogen van nu af gebruik maken van schepen van oorlogvoerende staten en de opheffing der neutraliteitswet wordt reeds als niet onmoge lijk vermeld. Dat gaat zoo zes weken lang. Ein delijk wordt op 15 October een rapport van het ministerie van marine gepubliceerd, dat de fei ten bevat. Volgens deze feiten was de onschul dige „postboot" Greer op zoek naar de duik boot. die haar door een Engelsch vliegtuig ge meld was. Bij de gemeenschappelijke jacht op de duikboot heeft toen het vliegtuig diepte bommen laten vallen, waarop de torpedojager naar de duikboot voer en haar wilde noodzaken aan de oppervlakte te verschijnen. 3H uur lang heeft de Greer de duikboot achtervolgd. De duikboot was dus aangevallen en schoot slechts uit noodweer. Roosevelts vervalsching was door zijn eigen vlootcommissie bewezen. Een Ameri- kaansch blad schreef: het incident met de Greer is erger dan de „Emser depeche". (A.N.P) worden, dat hy naar afstamming behoort tot Friezen, Neder-Saksers en Franken. Al beschikt hy overigens ook over dezelfde raseigenschappen als het Duitsche volk eigen zyn. toch bestaat er in zooverre verschil, dat hy niet dezelfde ont wikkeling op geestelyk en militair gebied heeft gehad. Om volstrekt gemeenschappeiyke orien teering te bereiken, is ontwikkeling noodig met orienteering op een doel. dat van beide kanten duidelyk onderscheiden en bewust nagestreefd wordt. By de behandeling van dit probleem nu wordt tegenwoordig vaak gesproken van onaf- hankeiykheid en zelfstandigheid. Kameraad schap is tenslotte nooit onafhankelykheid in den traditoneelen zin. Noodzakelijk is. dat re kening wordt gehouden met de belangen van alle deelnemers en derhalve zal het komende Euri ,:a een gemeenschappeiyk gebied zyn, waar voor niemand volstrekte onaf hankelykheid bestaat en kan bestaan. Want een gemeenschappeiyk gebied elscht naar bulten ge meenschappeiyk optreden ook tot de grens der gemeenschappeiyke verdediging en naar binnen een gemeenschappeiyk economisch stelsel. An ders is het gesteld met de zelfstandigheid, die in wezen bestaat uit het bereiken van de grootst mogelyke ontwikkeling op geestelyk en cultureel gebied van het eigen volk, In wezen gaat het hter om de gehjkgerech- tigdheid. Dat ls het grootste, dat het Duitsche volk heeft te vergeven en ook het schoonste, dat aan een volk gegeven kan worden. Zoo ls het ook de ernstige wil van den Fuehrer de Ne derlanders als gelykgerechtigde kameraden in het Germaansche gebied op te nemen. By de mannen, die thuns de verantwoordeiykheld in Nederland dragen, treedt steeds meer het st e- ven aan den dag in de toekomst samen met het Duitsche volk op te trekken, een gemeen schappeiyke vertegenwoordiging van alle be langen naar bui cn te vormen, maar daarenbo ven ook zoo noodig door een gemeenschappe iyk bloedoffer het gemeenschappelijke bestaan te beveiligen. Veel Nederlanders, die de toekomst met helderen blik beschouwen, zien in den Fuehrer van het Duitsche volk de groote per- soonlykheid, die het lot van Europa en vooral van de Germaansche volken beheerscht en JEUGDVEREENIGING „D.V.V.". Ook in dit winterseizoen wordt alle aandacht besteed aan de ontwikkeling van de jongens en meisjes van „D.V.V.". Er zijn reeds bezoeken gebracht aan het Ryks- museurn voor Volkenkunde en aan het Stedelyk Museum „De Lakenhal", dit geschiedde on der deskundige leiding terwyi meerdere be zoeken op het programma staan. Tevens wordt morgen een begin gemaakt met schaaklesscn, welke gegeven worden door den heer P. Vlugt, terwyi Maandag a.s. de damlessen zullen aan vangen onder leiding van den secretaris van den Leidschen Districtsdambond, den heer L. F. Steenbergen. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 2.37 uur en ging onder te 15.52 uur Onder het opschrift „De joden hebben de schuld" schrijft dr. Goebbels in „Das Reich" over het aandeel, dat de joden der geheele wereld hebben gehad in de ontketening van den oorlog. Hij schrijft o.a.: de joden wilden hun oorlog, zy hebben hem nu. Doch ook aan hen wordt de voorspelling van den Fuehrer in den Duitsche rijksdag bewaarheid, dat wanneer het den in ternationalen geldjood zou gelukken nog een maal de volken in een wereldoorlog te storten, het resultaat hiervan niet de bolsjewiseering der wereld en daarmede de overwinning van het jodendom zou zyn, maar de vernietiging van het joodsche ras ln Europa. Wy beleven thans het oogenblik, waarop deze voorspelling uitkomt. Daarmede voltrekt zich aan het joden dom een noodlot, dat weliswaar hard, doch meer dan verdiend is. In dit conflict van we reldhistorische beteekenis is iedere jood onze vyand, onverschillig of hy in een Poolsch ghetto woont of in Beriyn of Hamburg, dan wel zyn parasitair bestaan voortsleept of in New-York of Washington de krijgstrompet blaast Alle joden behooren op grond van hun geboorte en ras tot een internationale samen zwering tegen het nationaal-socialistische Duitschland. Zy wenschen de nederlaag en ver nietiging daarvan en doen wat in hun macht ligt om daaraan mede te helpen. Dat zy in Duitschland daarvoor nog slechts geringe mo gelijkheid vinden, ligt niet daaraan, dat zij daar loyaal waren, doch alleen aan het feit. dat wij daartegen de maatregelen hebben getroffen, die ons geschikt voorkwamen. Een daarvan is de invoering van de gele jodenster. Dit is een bui tengewoon humaan voorschrift, om zoo te zeg gen een hygiënische prophylaxe, die verhinde ren moet. dat de jood zonder herkend te wor den. onze rUen kan binnensluipen voor het zaaien van tweedracht. Het ls kenmerkend, dat iedere maatregel, die wy tegen de joden nemen, reeds den volgenden dag in Engelsche of Ame rikaansche bladen te lezen is De joden be schikken dus thans nog over geheime verbin dingen met het vijandeiyke buitenland en ge bruiken die ook niet alleen in eigen zaak. maar in alle aangelegenheden, die voor den oorlog van Duitschland van belang zijn. De vijand be vindt zich dus in ons midden. Wat ligt nu meer voor de hand, dan dat wy hem op zijn minst voor eiken burger uiterlijk kenbaar maken? In de eerste dagen na de invoering van de joden ster ging de Berlijnsche kranten verkoop snel omhoog Iedere jood. die over straat moest, kocht er een om beschaamd zyn Kaïnsteeken daarmede te bedekken. Toen dat verboden werd rag men hier en daar joden op de straten in het westen van Beriyn paradeeren in gezelschap van niet-joodsche buitenlanders. Deze joden knechten kwamen eigenlyk ook in aanmerking voor een jodenster. De Joden zien zich nu lang zamerhand geheel op zich zelf aangewezen. Reeds om hen moesten wy den oorlog winnen. Verloren wy dezen, dan zouden zich de onschul dig voordoende joodsche brave mannetjes plot seling veranderen in verscheurende wolven. Zoo hebben zy het in Bessarabië en de Oostzeesta- ten gedaan, toen het bolsjewisme daar zijn in trede deed. De joden moeten van de Duitsche volksgemeenschap worden afgezonderd, want zij brengen onze nationale eenheid in gevaar, zy zouden nooit rust geven, zy zouden, indien zij het konden, het eene volk na het andere tegen ons in den oorlog brengen. Wat geven zy om het leed, dat daarmede voor de menschen verbon den is, als zy slechts de wereld onder hun geld en bloedheerschappy dwingen. Als wy Duit- schers „ueberhaupt" een noodlottige fout in ons nationale karakter hebben, dan is het een al te groote vergeetachtigheid. De Franschen hebben ons in den winter van 1939/1940 gedreigd ons land te verbrokkelen en ons met onze gezinnen queue te laten maken voor hun dampende veldkeukens om een hap warm eten te krijgen. Ons leger verslaat Frank rijk in zes weken en dan ziet men de Duitsche soldaten langs de wegen brood en worst uitdee- len aan de hongerende Fransche vrouwen en kinderen en benzine geven aan de Parysche vluchtelingen. Daarom moet het nog eens ten overvloede worden gezegd: 1) de joden zyn ons verderf. Zy hebben dezen oorlog ontketend. 2) Er is geen onderscheid tusschen joden en joden. Iedere jood ls een gezworen vyand van het Duitsche volk. 3) Ieder Duitsch soldaat, die in dezen oorlog sneuvelt, komt op rekening van de joden. 4) Als iemand de jodenster draagt, is hij daarmede gekenmerkt als vyand van het volk. 5) De joden genieten de bescherming van het vijandelijke buitenland. Er is geen verder be wijs noodig voor hun verderfelyke rol onder ons volk. 6) De joden zijn afgezanten van den vyand onder ons volk. 7> De joden hebben geen recht zich onder ons voor te doen als ge lijkgerechtigden. Waar zy op straat, in de rijen voor de winkels, ln de middelen van vervoer fc t woord willen nemen, moet hun het zwygen wor den opgelegd, niet alleen omdat zy principieel ongelijk hebben, doch omdat zy joden zyn en geen stem ln het kapittel hebben. 8) Als joden op het gevoel gaan werken, weet dan. dat dit een speculeeren is op uw vergeetachtigheid, laat hun dadelyk merken, dat gij hen doorziet en straf ze met verachting. 9) De fatsoeniyke vyand heeft na de nederlaag recht op onze grootmoedigheid. De jood is geen fatsoenlijke vyand. hij doet slechts alsof. 10) De joden dragen de schuld van den oorlog. Zy lijden, door de behandeling, die wij hen doen onder gaan. geen onrecht zy hebben het meer dan verdiend. Het met hen definitief klaar te spelen. Is taak der regeering. Nie mand heeft het recht op eigen gezag te hande len. maar elk den plicht de maatregelen van dea staat tegen de joden te eerbiedigen. (A.NP.)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1