BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, handig 10 November 1941 Tweede Blad Mo. 2502? 'AKKER'TJES De Komedianten komen 32de Jaargang 9 Duitsche vrouwen werken voor haar volk De Nederlandsche Landstand. Razende Kiespijn? Aanmelding bij de Waffen-S.S. en het Vrijwilligerslegioen Nederland Soepeler toepassing van het huurprijsbesluit. Gemengd Nieuws AGENDA Hooge verwachtingen van de haringvisscherij FEUILLETON T TENTOONSTELLING IN DEN HAAG. Onder de zinspreuk „Duitsche vrouwen reiken elkaar de hand om gemeenschappelijk te werken voor haar volk" is van 9 tot 19 Novem ber in „Pulchri Studio" aan het Lange Voor hout in Den Haag een tentoonstelling georgani seerd, welke voornamelijk beoogt den Nederland- schen vrouwen een beeld te geven van hetgeen door haar Duitsche sexegenooten in het kader der nationaal-socialistische volksgemeenschap in de jaren van het Derde Duitsche Rijk is ge presteerd. zoomede van de maatregelen, welke van overheidswege zijn getroffen om die presta ties 'te stimuleeren en te coördineereri tot een actie, waarvan het geheele Duitsche volk de zegenrijke gevolgen ondervindt. Dit tweeledige doel wordt in de geheele expo sitie met strakke en volkomen logische conse quentie tot uitdrukking gebracht. Zij is samen- gestold uit een zestal afdeelingen, welke ach tereenvolgens een indruk geven van de onge twijfeld zeer belangrijke plaats, welke in het Duitschland-sinds-1933 de vrouw inneemt in het familieleven, de huishouding, den landbouw, het beroeps- en ambachtswezen, als scheppend kun stenares op het gebied van litteratuur, tooneel, kunstnijverheid en handwerk, alsmede van haar groote verdiensten op wetenschappelijk terrein. Zeer in het biizonder wordt in het tentoonge stelde materiaal, voornamelijk bestaande uit prachtige fotografische opnamen en buitenge woon overzichtelijke statistische cijfers, de na druk gelegd op de belangrijke functie van de Duitsche vrouw als levend, werkend, scheppend en toch vóór alles dienend lid der geheele volksgemeenschap, terwijl daarnaast een uitne mend beeld wordt gegeven van de wijze, waarop Staat en Partij door middel van wetgevende maatregelen, subsidies, stichting van tehuizen en voorlichtingsbureaux haar in staat stellen, die taak te vervullen en haar aldus de gelegenheid bieden zich ten opzichte van de volksgemeen schap aanzienlijk grootere verdiensten te ver werven dan uitsluitend haar natuurlijke roe ping te volgen om vrouw en moeder te zijn. Deze in velerlei opzicht leerzame tentoon stelling is dagelijks van 10 uur voormiddag tot 5 uur namiddag kosteloos toegankelijk. Bü de opening der tentoonstelling is het woord gevoerd door mevr. M de la Fontaine, leidster van de NB. Frauenschaft hier te lande, die zeide, dat de tentoonstelling haar ontstaan heeft gevonden als gevolg van den wensch van Ne- derlandsche vrouwen, om ten onzent eens te laten zien. wat de Duitsche vrouwen tot stand brengen. Om thans hiervan op de tentoonstel ling een goeden indruk te verkrijgen, moet men rustig langs de verschillende afdeelingen gaan en dan ziet men hoe de Duitsche vrouw overal mogelijkheden heeft gevonden om haar land en volk van dienst te zijn en hoe alles wordt ge daan om het werk der vrouw in gezin en huis houding te vergemakkelijken. Zoo kunnen de soldaten in dezen tijd van oorlog zich met volle energie aan hun taak geven, wijl zij weten, dat de vrouwen alles voor het maatschappelijke leven en voor het gezin verzorgen. Spreekster eindigde haar openingswoord met den wensch. dat zeer vele Nederlandsche vrou wen een bezoek aan deze tentoonstelling zoud.en brengen. Fraulein Sassmannshausen gaf daarna een toelichting tot de afdeelingen dezer expositie. Bij de oDenin? waren aanwezig o.a. dr. Schwe- bel, gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor Zuid-Holland en dr. Schuon, Kreisleiter der NSDA.P. hier te lande. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN HET BUITENLAND WERKZAAM. Volgens de „Deutsche Bergwerks-Zeituing" is het aantal van de in Duitschland werkzame Nederlanders in de laatste maanden weer toe genomen. In het begin van Augustus waren er 128.000 Nederlandsche arbeiders in Duitschland aan het werk, terwijl omstreeks half October dit aantal reeds tot 140 000 was gestegen. Het aantal in Frankrijk werkzame Nederlan ders bedroeg omstreeks half October 30.000 te gen 22.000 in het begin van Augustus. EEN NADERE TOELICHTING OMTRENT DE DOELSTELLING. De Landstandpersdienst meldt: Alhoewel de verordening van den rijkscommis saris betreffende de oprichting van den Neder- landschen Landstand en de daarop gegeven toelichtingen zeer duidelijk zijn geweest, blijkt bij sommigen tóch nog geen recht begrip om trent het karakter van den Nederlandschen Landstand aanwezig te zijn. Hier en daar heerscht blijkbaar de meening, dat de Land stand een nieuwe boerenorganisatie is in den geest van de tot nog toe bestaande, dus geboren uit het particulier initiatief van de een of an dere groep van de boerenbevolking, waarvan meD al dan niet, naar persoonlijk gevoelen, lid kan worden. Artikel 1 van de verordening 1936/41 zegt in het eerste lid, dat de Nederlandsche Landstand is een openbaar lichaam in den zin van artikel 152 van de grondwet. En lid 2 verklaart, dat de Nederlandsche Landstand verordenende be voegdheid heeft in den zin van artikel 153 van de grondwet. Dit artikel 152 is destijds in de grondwet opgenomen als de ontsluiting van de mogelijkheid in Nederland tot de zoo lang be pleite en verhoopte publiekrechtelijke bedrijfs organisatie te komen. Jarenlang is daarover geschreven en gespro ken. totdat eindelijk de volksvertegenwoordiging in meerderheid er voor gewonnen was. Bij de de- mocratischen gang van zaken zou de uitvoering zeker ook in dit geval langen tijd, zoo niet jaren op zich hebben laten wachten, doch bij de snelle werkwijze, welke wij mogen vaststellen, komt thans de ordening van onze geheele sociaal economische samenleving in een vlot tempo tot stand, tot heil van de bedrijfsgroepen, die nu zelf voor een goed deel hun wel en wee in han den kunnen nemen. Wie vallen onder den landstand? Het ant woord luidt: boeren en visschers en al hun fa milieleden. Wie zijn nu lid van den Nederlandschen land stand? Artikel 3 lid 1 van de verordening zegt: allen, die deel hebben aan het productief maken van den Nederlandschen bodem met inbegrip van binnen- en kustwateren. Een volgend lid betrekt tevens alle familieleden van voorge noemden daarin Dit zijn dus alle boeren met hun gezinnen, alle visschers met hun gezinnen, al degenen, die in min of meer verwijderd ver band met boeren en visschers .te maken hebben. Het enkelvoudige feit dus, dat men boer is, dat men visscher is, doet iemand van nature tot den landstand behooren. Hij is Nederlander en daar naast lid van den landstand. Van zich al of niet aanmelden is dus geen sprake. Aan het boer-zijn zit onafscheidelijk de plicht lid van den landstand te zijn. Op ander terrein geschiedt hetzelfde: men is thans eveneens reeds een heel eind gevorderd in de publiekrechtelijke ordening van het be drijfsleven Elk, die een bedrijf uitoefent, zal straks als uitvoerder van een bepaald bedrijf van nature lid van zijn bedrijfsgroep zijn. Zoo komen wij eindelijk tot die ordening van de maatschappelijke wereld, welke onze knapste sociologen tientallen van jaren hebben bepleit, en welke voor zooveel betreft de roomsch- katholieken boerén en visschers in pauselijke encyclieken als de eenige juiste ordening van het chaotische maatschappelijke leven is aan gegeven en welke ook door het Nederlandsche episcopaat in zijn mandement van 1933 is aan bevolen. der pijn ie kunnen slapen en ga morgen naar Uw tandaris. helpen direct! De Rijksarbeidsdienst aan het Oostfront. Mannen van den Dultschen Rijksarbeidsdienst bij het overladen van levensmid delen voor de strijdende troepen, in een Baltische haven. (Orbis-Holland) VAN 14 TOT 22 NOVEMBER. Het Erganzungsamt der Waffen-SS. Ergan- zugsstelle Nordwest. Den Haag, Stadhouders laan 132, deelt mede, dat in den tijd vqn 14 tot 22 November in Nederland admissie-onderzoek zal plaats vinden voor de Waffen-SS en het Vrijwilligerslegioen Nederland in de volgende plaatsen Mannen van 17 tot 40 laar worden aangeno men voor den duur van den oorlog. 2 of 4 Jaar Voor de ondersteuning van het gezin voor zoover het kostwinners betreft wordt gezorgd. Vrijbilietten voor de reis van de woonplaats naar het admissie-onderzoek moeten aangevraagd worden bij de Ërganzuncsstelle Nordwest, Den Haag. Stadhouderslaan 13? Billetten voor de terugreis worden bij het onderzoek overhandigd, onverschillig of de candidaat aangenomen wordt of niet. De aanmelding kan geschieden: op 14 November. 9 uur in Den Haag. Stadhou derslaan 134 en om 15 uur in Rotterdam, Deutsches haus. Op 15 November om 10 uur in Utrecht. Deutsches haus en om 15 uur in Amsterdam, Deutsches haus en op 16 November om 11 uur in Leeuwarden huize Schaaf, Breedstraat en om 16 uur in Groningen, Concerthuls, Poele straat Op 17 November om 11 uur in Hengelo, Deutsches haus en om 16 uur in Arnhem, Deutsches haus Op 18 November om 10 uur in 's-Hertogen- bosch, Prins Hendrikkazerne en om 16 uur in Tilburg, werkliedenvereniging. Tuinstraat 68. Op 19 November om 10 uur in Eindhoven, huis Maria. Kruisstraat, en om 16 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof Op 22 November om 9 uur in Den Haag, Stad houderslaan 134. Belangrijk uitvoeringsbesluit te verwachten. GEEN ALGEHEELE VERHOOGING VAN HUURPEIL. Naar het „Alg. Handelsblad" weet mede te deelen zal er binnenkort een Uitvoeringsbesluit verschijnen, dat als zeer belangrijk moet wor den beschouwd, omdat de toepassing van het Huurprijsbesluit 1940, waarin wordt voorge schreven, dat de huren niet mogen worden ver hoogd boven het peil van 9 Mei 1940, daardoor iets soepeler zal kunnen geschieden. Met redenen omkleede verzoeken tot huur- verhooging zullen dan kunnen worden Inge diend en geval voor geval zal worden onder zocht. Men deelde het blad bij informatie te bevoeg- der plaatse nog niet mede, op welke wijze het desbetreffende onderzoek bij de hiervoor aan gewezen instanties zal geschieden, of zulks ge centraliseerd in Den Haag zal plaats vinden, dan wel rayonsgewijze door hiervoor aan te wijzen bureaux. Daar het aantal woningen in ons dichtbevolkte land op ca. 21/4 millioen mag worden aangenomen en het aantal verzoeken om huurverhooging vermoedelijk niet gering zal zijn, lijkt het echter wel waarschijnlijk, dat het gedecentraliseerde systeem zal worden toe gepast. Het zou echter volkomen onjuist zijn. Indien men meende, dat door een iets soepeler toe passing van het Huurprijsbesluit de eerste schrede zou worden gezet naar een algemeene verhooging van het huurpeil. Daar zal zeker geen sprake van zijn. Integendeel zal het doel van het genomen besluft. om de huren niet te doen stijgen boven het peil van vóór den oorlog, onverzwakt gehandhaafd blijven. DUITSCHE HELDENGEDENKDAG. Indrukwekkende plechtigheid in den Dierentuin te 's Gravenhage. Het A.NP. meldt: Op indrukwekkende wijze is gisterochtend te elf uur in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin een samenkomst gehouden ter herdenking van de Duitsche helden, die voor hun vaderland zijn gevallen. De zaal, aangevuld met de rotonde, was geheel met be langstellenden gevuld, terwijl een passende om kleeding met roode spandoeken en met sparren groen ter flankeering van de hakenkruisvlaggen was aangebracht. De rijkscommissaris, rijksminister Seyss- Inquart, de militaire bevelhebber, generaal der vliegers Fr. Christiansen, gezant Otto Bene, de gevolmachtigde voor Zuid-Holland, dr. Schwebel, generaal-majoor Schumann, commissaris-gene raal Fischböck, Gberbereichsleiter Eftger, als vertegenwoordiger van commissaris-generaal Schmidt en Kreislnspekteur dr. Schuon van de N.S.DAP. woonden deze plechtigheid bij. De stafkapel van het luchtwapen zette deze herdenking in met de machtige Rienzi-ouverture van Rich Wagner, waarna een lid der N.S.D.AP. een spreuk van den Ftihrer zegde. Vervolgens werd een marsch uit Aida van Verdi ten gehoore gebracht waarna Gau-amtslei- ter Gemand een toespraak hield. Plechtig weerklonk hierna de treurmarsch uit „Götterdammerung" van Wagner, gevolgd door het getuigenis van een Hitlerjongen, die het nieuwe leven van Duitschland symboliseerde. Kreisinspekteur dr. Schuon gaf hierop het sein tot eere van den Führer, dat allen met den Duitschen groet en met'een driewerf „Sieg Heil" beantwoordden. Het Deutschlandlied en het Horst-Wessellied beëindigden deze stijlvolle herdenkingsplechtig heid. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vlo gen enkele Britsche vliegtuigen boven ons ge bied. De meeste door hen neergeworpen bri santbommen gedeeltelijk ook brandbommen vielen op het open veld en deden zoodoende geen schade. In de nabijheid van een dorp in Zuid-Holland werd het kerkhof getroffen. Voorts werd een boerderij in brand geworpen. Daar bij verbrandden 29 koeien en tien paarden. SyBÖlïWWfRK m E* VOOR QMS VOLK" De affiche voor de komende straat* collecte Van Winterhulp Nederland op 14 en 15 November as. Bij deze collecte worden speldjes van aarde werk verkocht. (Polygoon-W P.N.) DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. De 53-jarige monteur H. W. Gerritsen uit Enschedé, werkzaam bij een electro-technisch bureau te Hengelo is bij werkzaamheden in en fabriek aldaar met een hoogspanningskabel in aanraking gekomen. Hij viel van een ladder. De dood trad onmiddellijk in. GELDKISTJE MET RUIM f.6000 GESTOLEN. Ten nadeele van den koopman A. H., wonen de in de Crooswijkschestraat te Rotterdam, is, tijdens zijn afwezigheid, een geldkistje met f. 6000f. 7000 gestolen. De onbekende dieven hebben zich door middel van een valschen sleu tel toegang weten te verschaffen. DE HOUTDIEFSTAL TE LAREN. De voortvluchtige dader van den diefstal van jonge eikenboomen op het landgoed van den heer B. te Laren heeft zich vrijwillig bij de po litie aldaar aangemeld. De man heeft met zijn mededader S., eveneens te Bussum woonachtig, bekend een groote party eikenboomen op het betreffende landgoed te hebben omgezaagd en deze per vrachtauto te hebben vervoerd. Zy heb ben daarna ongeveer 10 ton hout verkocht aan zekeren K. te Bussum f. 32 per ton. Deze laat ste is Zaterdag door de Larensche politie gear resteerd en ingesloten, omdat hy verdacht wordt van heling. Dinsdag. Jeruël (1ste Groenesteeg 16): 7.30 uur nam., Bijbellezing. Stadsevangelisatie: 7% uur nam. By bell erin g. Woensdag. Lammermarkt 58: Jaarverg. van aandeelhou ders N.V. Athlbu. 10 uur voorm. DAGELIJKS. Den Burcht: Tentoonstelling Reichsarbelta» dienst en Ned. Arbeidsdienst (tun. 17 Nov.) H uur voorm.—9 uur nam. DIVERSEN. 's Dinsdags: Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9V£11 uur voorm. Gew. Arbeidsbureau (Douzaatraat)Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau voor on vol waard lgen. 35 uur nam. 'e Donderdags: wykgebouw .Betheoda" (Hoef- straat 44—46)Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Zaterdags: Oude Ryn 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 23 uur nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 Jaar; I alle leeftyden. Luxor-theater: „Misdaad zonder getuigen" Dageiyks te 2 en 8 uur n^n., 's Zondags 27 uur doorl. voorstelling. Lido-theater: Artlstenpenslon" S. Dagelijks 7& uur nam.; 's Zondags te 1 Vt, 4V£ en 7% uur. Woensdag en Zaterdag raa- tlnée 2.30 uur. Trlanon-theater: „Allotria" f. DageUJks 2 en 8 uur. 'a Zondags van 20.30 u. doorloopende voorstelling. Casino: „Tusschen Hamburg en Haïti" f. Dageiyks 8 uur. woensdag en Zaterdag ook 2V4 uur. 's Zondags te 2. 4 V4 en 8 uur nam. Rex-theater: „jy bent m'n leven" 8. Dageiyks 2 en 8 uur nam Zondag 26% uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwyk aan Zee): Nam. 7>A uur, „Vorstentragedle". Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 8 Nov. 20 u. tot Zaterdag 15 November 8 uur waargenomen door: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48, Tel. 21060 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31. Tel.21313. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek voormalig Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 3 gr. C. (37 gr. F.). MISTPATRONEN ZIJN GEEN SPEELGOED. Jongen ernstig gewond. Vrydagmiddag waren eenige jongens aan het spelen op een spoorwegterrein op Kattenburg te Amsterdam. By het kattekwaad, dat zy daar uithaalden, behoorde ook het openbreken van een kastje, waarin z.g. mistpatronen waren ge bracht, welke by de Spoorwegen tydens zwaren mist als signaal worden gebruikt. Eenige van deze patronen kregen d Jongens in handen en zy gooiden er zoo lang méde, tot tenslotte een van deze patronen ontplofte. De gevolgen wa ren vry ernstig. Een van de jongens kreeg groote vleeschwonden aan een der armen en beenen en werd naar het O. L. V. gasthuis ge bracht. VEEL HANDEN VINDEN WERK! (Van onzen deskundigen medewerker). De treilvisschery is de afgeloopen week van weinig beteekenis geweest. Alle schepen nemen thans aan de dagvisscherij deel. Er komt dage iyks wel een flink aantal schepen aan de markt maar de aanvoeren zün niet groot. De pry zen waren zeer hoog. IJmuiden stond de afgeloopen week in het teeken van de haring. Niemand had verwacht, dat nog zóóveel schepen ter harlngvisschery zouden vertrekken. De goede resultaten, die enkele schepen reeds boekten waren aanleiding, dat zoo goed als alle treilloggers in een snel tempo voor de haringvlsschery in gereedheid werden gebracht. Het aantal schepen, dat aan de haringvisscherij deelneemt, loopt tusschen de 50 en 60 en nog komen er lederen dag by. Dinsdag was een recorddag. De vangsten va rieerden van 40 tot ruim 300 kisten per schip; in aanmerking genomen de betrekkeiyk kleine vleeten, waarmede gevischt wordt, zeer goede vangsten. De harlngprijzen handhaafden zich dien dag op een peil van ongeveer f. 80 per kist. De KW 18 maakte de recordbesomming van ruim f. 26.000 voor één nacht visschen; een re sultaat, dat nooit eerder in zóó korten tydmet de haringvlsschery bereikt werd. Besommingen van f. 10.000 behoorden Dinsdag niet tot de uit zonderingen. Het was byzonder jammer, dat de vangst de volgende dagen belangrijk minder was. De verwachtingen voor de haringvisscherij zijn hoog gespannen. Het is niet uitgesloten, dat in de volgende weken nog mooie resul taten geboekt worden. Er heerschte in het begin van de week in de IJmuidensche vischhal weer eens een ouderwetsche drukte. Van 's morgens vroeg VOOR DINSDAG 11 NOVEMBER. Hilversum I, 415.5 M. 8.46: Gramofoonmuz. 6.50: Ochtendgymnastiek 7.00: Gramofoon- muzlek 7.16: Voor de rypere Jeugd van het platteland 7,30: Gramofoonmuzlek 7 45: Ochtendgymnastiek 8.00: B.N.O.: Nieuwsbe richten 8.15: Politiek weekpraatje (opn.) 8.30: Gramofoonmuzlek 9.15: Voor de huls vrouw 9.26: Gramofoonmuzlek 11.00: Vrou- wenmozalek 11.20: Ensemble Rentmeester en gramofoonmuzlek 12.40: Almanak 12.45: B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Orgelconcert (opn.) 1330: Gerard Lebon en zyn orkest en gramofoonmuzlek 14.30: De lichte toets 15.30: Planovoordracht 16.00: Bijbellezing 16.20: Orgelconcert 16.45: Sport en spel voor de Jeugd 17.00: Gramofoon muzlek 17.15: BN.O.: Nieuws-, economlsche- en beursberichten 17.30: De Ramblers 18.00: Voor de werkende vrouw 18.15: Amusements orkest 19.00: Actueel halfuurtje 19.30: Ge varieerd programma (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 20.30: Gramofoonmuzlek 20.45: Het Oost-Nederlandsch Strykkwartet 21.30: Gramofoonmuzlek 21.45: B.N.O.: Nieuws berichten 22.00: B.N.O Engelsche uitzending: „Economic News from Holland" of Gramofoon muzlek 22.16—24.00: Gramofoonmuzlek. Hilversum n, 301.5 M. 8.45: Gramofoonmuz. 6.50: Ochtendgymnastiek 7.00: Gramofoon muzlek 7.46: Ochtendgymnastiek 8.00: B N. O.: Nieuwsberichten 8.15: Gramfoonmuzlek' 10.00: Morgenwyding 10.15: Gramofoonmuz. 10 40: Voordracht 11.00: Gramofoonmuzlek 11.30: Zang met pianobegeleiding 12.00: De Melodlsten en solist 12.46: B N O.: Nleuws- en economische berichten 13.00: De Roman cers en soliste 13.45: Gramofoonmuzlek 14.00: De Haarlemsche OTkestvereenlglng en so list, en gramofoonmuzlek 15.30: Voor de zie ken 10.00: Causerie „Het volkslied" 16.30: Gramofoonmuzlek 17.15: BN.O.; Nieuws-, economische- en beursberichten 1750: Otto Hendriks en zyn orkest 18.15: Boekbespreking 18.30: Gramofoonmuzlek 18.45: Cyclus ,In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.) 19.00: Actueel halfuurtje 19.30: Re portage 20.00: Gramofoonmuzlek. (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een ïynverblndlng met de studio beschikken) 20.15: Omroeporkest en solisten 21.15: Gevarieerd programma 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22,00: B.N.O.Toelichting op het Weermachtsbe- richt 22.1022.15: Avondwydlng, GEMEENTELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Dinsdag 11 November. Ie programma: 6 4522.15: Hilversum I 22.15 -24 00: Dultech programma. 2e programma: 6.4522.15: Hilversum n 22.1523.00: Programma uitsluitend voor aange slotenen by Radio Distributie Centrales 23.00 24.00: Dultsch programma. 3e programma: 6.4524.00: Dultsch programma 4e programma: 6.4524.00: Dultsch programma lot 's avonds laat werd er haring gelost en verwerkt. Aan véél handen werd weer werk verschaft en de vischhandel leefde weer op. Het is te hopen, dat deze drukte ©enigen tyd mag aanhouden. De IJsselmeervlsschery vermindert de laatste weken sterk. De aal verbergt zich thans in de sliklaag en ls niet meer voor de visschers te bereiken. Een biymoedlge roman door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max van Straten). Copyright L P. C. (G. L. Weisz), A'dam) (4 n. De Komedianten komen. En twintig minuten later stopte Raffaela voor het roodgeverfde postkantoor van het stadje „Raffaela!" riep Soldati met een Jammeriyk gezicht. Ze luisterde niet naar hem en gmg het post kantoor binnen. En toen ze door de knarsende deur verdween, was het Soldati alsof die deur al zyn geluk buitensloot. Plotseling echter sprong hy op en rende z n beschermelinge na. In buitengewoon wanhopi ge oogenblikken gelooft ieder mensch aan een wonder. En ook Soldati klemde zich aan deze hoop vast, zonder te weten van waar dit won der komen moest Toen hy aan het loket kwam, was de beambte juist bezig de woorden te tel len. Het waren slechts weinig woorden. Guido kon ze lezen: „Haal me. Ik verwacht je. Raf faela!" De beambte zette nu zyn paraaf op het for mulier Op dat oogenblik meende Soldati ein delijk een inval te hebben. Hy tikte, achter Raffaela staande, op zijn voorhoofd. Daarmede wilde hil discreet aanduiden, dat de dame niet heelemaal snik was. Maar de "beambte wierp hem een niet begrypenden blik toe en liet zich toen de kosten betalen. Guido Soldati zag on- middeliyk in, hoe klein, hoe min, hoe zeer een manager onwaardig deze inval was Zoo was het onheil natuurlijk niet te voorkomen. Weer op de piazza van Lucca gekomen, vroeg Soldati nijdig: .Moet je ook altijd iets ondoor dachts doen?" Ze antwoordde hem niet, stuurde haar Lancia een zijstraat ui om hem daar te parkeeren en besloot een wandeling door het stadje te ma ken Ze hield van dit gelukkige plekje van het Italtaansche landschap, de cvpressenbosschen, die als beschuttend om het stadje lagen, de wyngaarden, dit plein, dat zich voortdurend scheen te verwonderen over de twintigste eeuw, waarin het buiten zyn schuld terecht gekomen was Vooral echter hield zy van den Dom, uit grijze, verweerde, vierkante steenblokken, achter welks poorten de vrede van lang vervlogen ty- den gevlucht was. Ze ging den Dom binnen, besprenkelde voor hoofd en borst met wijwater en knielde voor de Santa Maria Novellen, haar schutsheilige. Want eigenlijk heette zy heel eenvoudig Maria, en de film had haar pas den schoon klinkenden naam Raffaela gegeven. Na haar gebed voelde zy, dat haar besluit goed was geweest. De op gewekte tevredenheid, die zy vier onbevredigen de jaren gemist had, keerde weer in haar terug. De toekomst lag helder en duideiyk voor haar. Voor den Dom wachte Soldati op haar en sloot zich onmiddellyk weer bij haar aan Ge sproken werd er tusschen hen nu niet. Hij liep zwygend naast haar, als het vermanende ge weten zelf. Plotseling echter barst hy los: „Een schandaal ls het?" „Wat dan. Guido?" „Niemand herkent je hier." „Dat vind ik heerlyk Waarom moet men my herkennen?" „Waarom? Waarom?" siste hy steeds woeden der. „Wat is dat voor een wereld waarlr een Raffaela Cellini rond kan loopen zondo door iemand herkend te worden? Ze lachte zachtjes. ..Daar heb ik voor ge zorgd." „Ja", Hy monsterde haar met een giftJgen zydellngschen blik. „Je ziet er werkelyk uit alsals „Nou, als?" „Als een kinderme'óje, dat »oojrlst ia.ni betrekking verloren hevt. Raffaela schaterde. ,Vind je? Heerlijk Het werklooze kindermeisje je vjv»r p :otu- pliment." Nu stonden ze voor het kleine caté, wnar ren paar gele en slecht onderhoud^ i oleanderbcu- men een bescheiden noekje var h4.« oloir oe- grensden. Op den ch-, Kgrond pu'it en siste de onvermydelyke ?spr jssumaciimc ae waard In een wit schort le'iade slapt.fl? "»r °en vuile pilaar. Raffaela betrad het terras en ging aan een vroeger roodgelakt tafeltje zitten, van waar zy een goeó uitzicht op de piazza had. Soldati was haar gevolgd, maar hy merkte knorrig op. „Onzin, laten we toch naar Viareg- gio teruggaan!" „Het staat je vry,' vond zy. terwyi zy den waard wenkte Soldati bromde maar wat; en het was maar goed dat dit gebrom onverstaan baar bleef Toen de. dampende espresso voor hen stond, zei hy al tamelyk verstaanbaar: „Ik had nooit gedacht dat jy een huwelyk zonder liefde zou sluiten „Liefde zegi men maar zoo'antwoordde Raf faela, „en zy ziet er steeds anders uit. Welke de'ware is, weet men eerst later." Hy gaf de hoop nog niet op haar over te ha len „Ik weet alles al vooruit. En ik zeg Je, dat Je Je ongeluk tegemoet gaat". „Wel mogeiyk. Maar dan zal het tenminste een zelfgekozen ongeluk zyn." Tydens het nu volgende zwygen kwam plot seling bulten leven in de brouwery. De piazza van Lucca, dit droomerige, stille stukje wereld, kwam in beweging. Eerst naderde uit de poort die de piazza met de vlschmarkt verbindt een bende schreeuwende en dansende kinderen. De jongens hadden zelfs hun voetbalspel onder broken en dat zegt wat voor Lucca. De gebeur tenis moest dus meer dan sensationeel zyn. Overigens kondigde het buitengewone van dezen middag zich reeds uit de verte met trompetsig nalen aan. Maar ook de huizen zelf begonnen langzamerhand hun bydrage tot dit geïmprovi seerde volksfeest te leveren. Na elkaar kwam de eigenaar van den sigarenwinkel te voorschyn, de delicatessenhandelaar schoof zyn buik voor de deur. de herbergier van de overzyde hinkte het plein op. dienstmeisjes kwamen toegesneld, twee carabinieri marcheerden statig het plein op en begonnen orde te scheppen, uit de ramen kwamen hoofden kyken en enkele minuten later was het zoo druk als anders by de sacraments processie. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5