STADSNIEUWE tfIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag fO November 1941 Tentoonstelling van den Arbeidsdienst Leert haar volledige mondverzorging! Castella Verduisteren: Waarom met Duitschland tegen het Bolsjewisme Italiaansche Weermachtsberichten Van 9 tot en met 17 November in „Den Burcht' tSFTCCNiir^v w Aspirin 0) 17.55 uur 8.54 uur Wijkver. „Pniël" bestaat vijftig jaar Waarom tegen het Bolsjewisme? Is het geen schande, dat deze vraag nog in ernst gesteld moet worden? Tot voor kort waren wij er allen van overtuigd, dat het menschdom geen groo teren vijand kende, dan die goddelooze horde, die een standbeeld oprichtte voor Judas den Verrader, die Godsdienst noemde „opium voor het volk", die tienduizenden priesters en mon niken beestachtig afslachtte. Tot voor kort klonken uit den mond van gewijde en ongewijde sprekers, hartstochtelijke protesten tegen den anti-christ, die vanuit Moskou den gruwel der verwoesting over de wereld wilde brengen. Tot voor kort bad de wereld met innigen aandrang tot God: „Verlosser der Wereld, red Rusland." Zijn wij nu allemaal krankzinnig geworden? Waarom zwijgt nu de mond,- die eens zoo fel protesteerde? Nog erger, hoe durft diezelfde mond nu den zegen af te smeeken over de wa pens van de goddelooze horde? Daarom moeten wij de vraag wel weer stel len: waarom tegen het bolsjewisme? En dan moet het antwoord zijn: Omdat het bolsjewisme verwerkelijking is van het plan, dat Satan meer dan twintig eeuwen uitgedacht heeft, om het werk van Christus te vernietigen. Een sterk christelijk Europa is het stevigste bolwerk tegen de listen en de lagen van den Booze. Daarom heeft Satan het Bolsje wisme uitgedacht en voorzien van alle moderne technische hulpmiddelen, om het christendom en de christelijke beschaving te vernietigen. Daarom moeten wij tegen het Bolsjewisme strijden. Waarom met Duitschland tegen het Bolsje wisme? Omdat Duitschland de eenige macht ter wereld is, die het aangedurfd heeft, om het tegen dezen erfvijand van het Christendom op te nemen. Anderen hebben geprotesteerd en ge weeklaagd meer dan twintig jaar lang, zonder daadwerkelijk, het bolsjewisme te bestrijden. Anderen keurden met den mond dit stelsel af. maar steunden het in geheim. En op het oogen- blik gaan zij zelfs zoo ver, dat zij zich openlijk solidair met het Bolsjewisme verklaren. Bij hen gaan goud en zilver en olie boven de eeuwige waarden van het christendom, Hoe konden wij van dezeulken dan een daadwerke lijk optreden verwachten tegen deze goddelooze horde? Maar Duitschland, dat reeds jaren lang strijdt voor een stevig christelijk Europa, heeft nu den strijd aangebonden tegen het leger van den duivel. En wij allen, voor wie God nog steeds het hoogste is hier op aarde, voor wie zijn Godde lijke wetten meer wegen dan al het goud en zilver en olie, wij allen strijden mee. Daarom is onze leuze voor den nieuwen kruistocht: Met Duitschland tegen het Bolsjewisme. Th. A. J. de L. LUCHTACTIE. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Ons luchtwapen heeft herhaaldelijk het lucht en vlootsteunpunt van Malta gebombardeerd, waar de doelen met tajrijke bommen getroffen werden. Britsche vliegtuigen hebben vluchten gemaakt naar Zuid-Italië en Sicilië. Te Gela .werden eenige woonhuizen getroffen onder de burger bevolking. In andere plaatsen slachtoffers noch schade. Twee der aanvallende toestelling werden neergeschoten, een door den afweer op den grond van Catania, het tweede door het afweergeschut van Crotone. In Brindisi zijn tijdens een langdurigen aan val eenige honderden brisant- en brandbommen van klein en middelgroot kaliber neergeworpen. De woonwijken leden zware schade. Uit de pui- nen der vernielde huizen werden veertig dooden en ongeveer tachtig gewonden geborgen. Aan de landfronten in Noord- en Oost-Afrika geen gebeurtenis van beteekenis. Duitsche bom menwerpers hebben versterkte stellingen en veld kampen van Tobroek aangevallen. Tijdens een aanval op Derna hebben onze jachtvliegers een vijandelijken bommenwerper neergeschoten. En Zondag: Tijdens een aanval op Brindisi, waarvan gis teren in het weermachtbericht melding is ge maakt, heeft het afweergeschut 3 vijandelijke toestellen neergeschoten. Vannacht heeft de vijandelijke luchtmacht wederom een aanval gedaan op Sicilië en Zuid- Italië. Er werd eenige schade aangericht aan civiele gebouwen en er ontstonden branden, die snel gebluscht werden. Er vielen 2 dooden en 4 gewonden onder de burgerbevolking. Een vlieg tuig werd neergeschoten en viel in zee. In Noord-Afrika hebben onze detachementen tijdens plaatselijke acties in de sectoren van Tobroek en Solloem een zeker aantal gevange nen gemaakt en den vijand verliezen toegebracht aan dooden en gewonden. Britsche vliegtuigen hebben bommen geworpen op Benghasi, waarbij eenige huizen werden be schadigd. Een koloniaal hospitaal werd getroffen. Eenige verliezen onder de inboorlingenbevolking. In Oost-Afrika aan de fronten van Culquabert. Celga en Walag zijn krachtige aanvallen van den vijand, gesteund door luchtstrijdkrachten, door onze troepen afgeslagen. De tegenstander leed aanzienlijke verliezen. Op de Middellandsche Zee heeft eén Italiaan sche torpedoboot jager 4 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Tijdens verschillende acties van gisteren zijn 4 van onze vliegtuigen niet terug gekeerd. 5194 In tegenwoordigheid van een aantal genoo- digden, o.w. de Ortskommandant van Leiden, Hauptmann Maischholer, de burgemeester, rar. r. N. de Ruyter van Steveninck en zijn echtge- poote, de Kreizinspektor der N.S.D.AP., Arbeits- bereich in die Niederlande. de heer Fortmann, Arbeitsführer Runge, zoomede afgevaardigden van de plaatselijke afdeelingen der N.S.D.AP., N.S3; en W.A. heeft gistermorgen in een der zalen van Hotel „Den Burcht" de officieele opening plaat-s gevonden van de tentoonstelling van den Duit- schen Reichsarbeitsdienst en den Nederlandschen Arbeidsdienst, welke kort geleden met groot suc ces in Rotterdam en Den Haag werd gehouden en in laatsgenoemde stad niet minder dan 17.000 bezoekers trok. DE OFFIEELE OPENING. De Ortsgruppenleiter der N5.D.A.P., de heer Steffin heette allen hartelijk welkom en gaf vervolgens het woord aan Arbeitsführer Runge, die er allereerst op wees, dat de Arbeitsdïenst in Duitschland metterdaad heeft bewezen, dat de nationaal-socialistische gedachte eener waar achtige volksgemeenschap practisch kon worden verwezenlijkt. In nauwelijks tien jaar tijds is uit een geweldige massa jongeren, die onderling verdeeld waren en in grooten nood verkeerden, een machtige organisatie opgebouwd, waardoor alleen thans eensgezind schouder aan schouder staan, bereid tot den dienst voor land en volk. Spr. is er trotsch op te mogen verklaren, dat de Arbeitsdienst daartoe het zijne heeft bijge dragen. De Arbeitsdienst vormt de brug. welke de kloof overspant tusschen den afloop van den leerplichtigen en den aanvang van den dienst plichtigen leeftijd. Deze instelling is uitgegroeid tot een „school der natie" en zij zal, naar het woord van den Führer, nooit meer uit het Duitsche leven verdwijnen. De Arbeitsdienst is vóór alles een instituut der ondervinding en het is dan ook niet gemakkelijk om haar diepste wezen op een tentoonstelling middels dood materiaal tot uitdrukking te brengen. De jonge man, die zijn intrede doet bij den Arbeitsdienst, ziet zich geplaatst voor een volkomen nieuwe wereld. In de kampen, waarin men is samen gebracht, zijn de leden op elkaar aangewezen en daardoor ontstaat al heel spoedig een echte gemeenschapszin, welke blijft voortbestaan, ook wanneer men eenmaal het kamp heeft verlaten. Hier werkt de student naast, den eenvoudigen handarbeider en hun gemeenschappelijke onder vindingen in het kamp doen begrip en waardee ring ontstaan voor elkanders kunnen en kennen. De student zal leeren wat het beteekent met handenarbeid het dagelljksch brood te verdienen, de handarbeider beseft, dat de student op grond van zijn vooropleiding recht heeft op een hoo- geren post. in de volksgemeenschap, doch beiden leeren zij inzien, dat beiden voor het welzijn van het land en volk onontbeerlijk zijn. Dat is het hooge doel waarvoor de R.A.D. in het leven is geroepen en de afgeloopen jaren hebben bewezen, dat het ondanks alle verschillen en moeilijk heden mogelijk is dat doel te bereiken. Ten slotte wijdde spr woorden van groote waardeering voor de prestaties van den Ned. Arbeidsdienst, waaraan in verband met de be perkte ruimte in deze tentoonstellingszalen een iets kleinere plaats is gegeven dan in Rotterdam en Den Haag, doch die niettemin zeer goed voor den dag komt en na Leiden in Leeuwarden weer j 'ohen omvang zal exposeeren. Daarop werd gezamenlijk een rondgang over de tentoonstelling gemaakt, waarbij ook een be zoek werd gebracht aan de filmzaal, waar eenige films van den Duitschen en Nederlandschen Arbeidsdienst werden vertoond. RONDGANG OVER DE TENTOON STELLING. Wie door vroegere bezo.eken bekend is met de indeeling van de groote Burchtzaal en den voor- maligen foyer, zal bij het betreden van dc groote Graanbeurszaal nauwelijks gelooven op bekend terrein te zijn aangeland. Belde zalen zijn geheel volgebouwd met een aantal ineenloopende cabi nes, waarbij de R.A.D. de groote zaal vult, terwijl de Nederlandsche Arbeidsdienst een onderkomen heeft gevonden in den Foyer. Via een eerehal, waarvan een temidden van vaandels en palmen opgestelde buste van Adolf Hitler het middelpunt vormt, komt men in de eerste stand der Graan- beurs, waar een overzicht wordt gegeven van de dagindeeling in een „Arbeitslager". Men ziet op verkleine schaal een model van een slaapzaal, terwijl foto's en diorama's den bezoeker verkon digen welke objecten bij onze Oosterburen in aanmerking komen om door den R.A.D. te wor den uitgevoerd. Het zijn o.a. ontginning van woeste gronden ten behoeve van land- en bosch- bouw, verbetering van bebouwd land, reguleering van de waterstanden, correctie van waterloopen, enz. Een keurig gedekte tafel doet zien in welke omgeving de maaltijden worden genuttigd, waar na de volgende afdeeling ervan getuigt, dat niet alleen aandacht wordt besteed aan den inwen- dlgen mensch, doch evenzeer aan de lichamelijke conditie der leden van den A.D., welke regelmatig wordt gecontroleerd en door beoefening van gymnastiek en sport zooveel mogelijk wordt be vorderd. De opperste leider van den R.A.D. heeft eens getuigd, dat de ware geest in een arbeidskamp tot uiting komt in het werk, dat in de vrije uren wordt vervaardigd en ook daarvan zijn eenige fraaie voorbeelden voorhanden. Ten slotte zijn eenige ruimten gewijd aan den vrou welijken Duitschen Arbeit-sdienst. Van welk een practische beteekenis het werk van deze meisjes is, blijkt uit een opschrift volgens hetwelk 100.000 Duitsche meisjes, verdeeld over 2500 kampen, de Duitsche vrouwen wekelijks gedurende 45 uren behulpzaam zijn. Op welke wijze? Op die vraag geeft deze tentoonstelling het antwoord: zoowel in de huishouding als bij het binnenhalen van den oogst en op 1001 andere manieren. De afdeeling van den Ned. Arbeidsdienst, welke is ingericht onder leiding van onderhopman de Bloeme, vormt, gelijk gezegd, een afzonderlijk ge heel en geeft, al staat deze dienst in vergelijking met den R.A.D., uit den aard der zaak nog in de kinderschoenen, eveneens een uitstekend beeld Alle kleine holten van het gebit, tot nog toe „onbereikbaar", worden thans gereinigd door de actieve sckuimbelle- tjes van „Castella" tandpasta! 35 CT. PER TUBE rchuimende TANOPASTA De eenige tandpasta met PERLDON Weer zoo'n goed o.c^r qelm^h -product van de doelstelling van en den dagelijkschen gang van zaken in een Nederlandsch arbeids kamp. Zij bestaat uit een afdeeling Heemkunde, vertegenwoordigd door een aantal natuurgetrou we modellen van boerderijen en molens, welke alle door leden van den fcJ.A.D. werden vervaar digd, terwijl daarnaast óp zeer overzichtelijke wijze wordt getoond op welke wijze de vrijwil ligers hun diensttijd van 5*£ maand doorbrengen, hoe zij zijn gehuisvest, waaruit hun uitrusting bestaat en hoe zij hun vrijen tijd besteden. Ook hier valt prachtig fotomateriaal te bewonderen. De tentoonstelling, welke tot en met de vol gende week Maandag dagelijks van 1121 uur gratis toegankelijk is. geeft dank zij haar prac tische en overzichtelijke indeeling een klaar en duidelijk antwoord op de vraag, wat de Arbeids dienst wil, hoe hij is ingericht en tot welke belangrijke resultaten hij leidt, zoowel voor de manlijke en vrouwelijke leden individueel als voor de gemeenschap. In den loop van de week zal zij worden bezocht door een groot aantal leerlingen van middelbare en andere scholen, terwijl ook het personeel van verschillende bedrijven in de gelegenheid wordt gesteld tot het brengen van een collectief bezoek. De propagandamarsch van de afdeeling Nunspeet van den N.A.D. is 24 uur uitgesteld en zal dus morgenochtend na aankomst van trein 10.10 uur plaats vinden. De route is hoogstwaarschijnlijk als volgt: Stationsweg, Princessekade, Breestraat, Hooge- woerd, Hooigracht, Haarlemmerstraat, Kort Rapenburg, Rapenburg, Steenschuur, Gangetje, Botermarkt, Den Burcht, Het staforkest van den N.A.D. onder leiding van hopman Bückert zal de troep op zijn marsch door Leiden begeleiden, 's Middags wordt op het Stadhuisplein een con cert gegeven. Leidsche Schouwburg. TWEEDE ABONNEMENTSVOORSTELLING. Centraal Tooneel. Adriaan en Olivier. De ware geschiedenis van een straatarme maar beschaafde tweeling van redelijk goede familie, door Leonhard Huizinga neergelegd in zijn geestig werk „Adriaan en Olivier", is door den auteur ook voor het tooneel bewerkt en deze luchtige geschiedenis van het zoeken naar een verborgen schat met de tweeling als hoofd figuur trekt! De schouwburg wc- uitverkocht. De inhoud van deze lichtzinnige, speelscl dwaze, maar nooit direct boosaardige satire mogen we voldoende bekend veronderstellen en wij zullen daarop dus niet verder ingaan. Een spel van jeugdige levensvreugde, jongensachtige, hoogmoedige onschuld wordt op geestige wijze daar in acht tafereelen voor u afgespeeld, zoo danig, dat critiek als: feitelijk is het toch te weinig van inhoud, is het alleen een spe. van klatergoud en vuurwerk, vervaagt als sneeuw voor de zon. Men wordt ontwapend door .te snelheid der elkaar opvolgende zotte situaties, door den humorlstischen dialoog en door het bijzonder vlotte spel der executanten, die onder regie van Cees Laseur, zonder uitzondering van hun rol een opmerkelijke creatie maken. In de eerste plaats vinden de beide hoofdfiguren een allerkostelijkste vertolking bij Dick van Veen en Ko van Dijk. De laatste heeft „tooneelbloed". Zijn dictie kon nog wel iets verbeterd worden. Ben Groeneveld, Péronne Hosang, Rie Gilhuys en Jacques Snoek maken ieder iets goeds van hun type en Cees Laseur zelf als de uit den dood herrezen „suiker-oom" moet met hen in één adem worden genoemd. Ook de kleine bijrollen doen het uitmuntend. Hier wordt weer eens bewezen wat spel ver mag! Bijzonder dankbaar was het gulle applaus. Het succes van deze voorstelling was zoodanig dat ernstig over een tweede voorstelling wordt gedacht. B. W. Menkhorst. Neemt deze proef NIET! In het eene glas een Aspirin- tabletje, in het andere een on bekend tabletje, dat voorgeeft, de zelfde werking te bezitten, 't Is zonde van het geld. Aspirin is en blijft het oude, degelijke middel Ut /uusf Buisje 20 tabletten 55j clL Zakje a 2 taéle.tteiï 7 cf. Extra bericht - groote getallen krijgsgevangenen en gewonden. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, 's-Gravenhage. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te 23.12 uur. LEIDSCHE SPEELTUIN-FEDERATIE. In het vierde jaarverslag van de Leidsche Speeltuin Federatie beschrijft de Secretaris het verloop van deze Federatie in het afgeloopen jaar. In Juni werden vier propaganda-avonden ge houden in de vier kwartieren van de stad, welke goed bezocht waren. Bij de Federatie zijn vier speeltuinvereenigin- gen aangesloten by Oosterkwartier met 210 le den, bij Zuiderkwartier met 140 leden, bij Wes terkwartier met 180 ledeii en bij Noorderkwar tier met 90 leden. DE CHASIDIM ALS VOOR-EXILISCHE STRIJDERS VOOR DEN NATIONALEN GODSDIENST. Rede van prof. dr. B. D. Eerdmans, Op uitnoodiging van het Vooraziatisch Egpy- tisch Genootschap „Ex Oriente Lux" en de Ver- eeniging voor Antieke Beschaving hield Zater dagmiddag in de bibliotheekzaal van het Ned. Instituut voor het nabije Oosten prof. dr. B. D. Eerdmans, oud-hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit «'en rede over bovengenoemd onder werp. Het volgende is er aan ontleend: In tegenstelling met oudere vertalingen, die het woord Chasid (dat in vele psalmen voor komt) vertalen als „heilige" zijn nieuwe com mentaren gewoon het weer te geven als „vrome". De oudere vertalers hebben hier juister geoor deeld dan de nieuwe. Uit verschillende psalmen blijkt, dat de Chasidim een afzonderlijke stand vormden, die op bijzondere wijze met Jahu was verbonden en door heni werd beschermd (Ps. 4, 32, 50, 16, 116). Zij verdedigden hun godsdienst tegenover heidensche naburen (Ps. 149, 60, 44). Bovendien traden zij op als censors over hunne tydgenooten, die zich dit soms wel (Ps. 141) doch veelal niet lieten welgevallen (Ps. 31 en 69). Zij noemen hun tegenstanders de „goddeloozen" (Staten Vert.). Hun invloed is in talrijke psal men te bespeuren, vooral in die liederen, die Jahu als koning huldigen (93. 95—99, 47, 48-, 29, 5). Bi.i bovendrijvende vijandschap tegenover hun godsdienstige denkbeelden worden zij vervolgd (Ps. 74 en 73) en werden zoo de voorloopers der Synagoge". In tegenstelling met sommige profeten als Amos, waren zij optimisten, niettegenstaande alle moeilijkheden. Nog in den Makkabeeschen tijd blijkt hun stand te bestaan. Het verzet der Makkabeeën werd door hen gesteund De laatste uitloopers van hun streven waren de Zeloten. VER. VAN MATHESIANEN. Een aantal leden en donaturs der Ver. van Mathesianen heeft Zaterdagmiddag in gezelschap van een bestuurslid en eenige leeraren van M.S. G. een bezoek gebracht aan de Pottery Zaalberg „De Rijn" te Leiderdorp. De deelnemers aan deze toonde vanaf het oogenblik, dat de grondstoffen excursie werden rondgeleid door den heer Canne- meyer, die hun de verschillende afdeelingen de fabriek bereiken tot dat de producten klaar voor de aflevering in het magazijn worden op geslagen. De heeren van Zwieten de Blom en de voor zitter. de heer Freeke dankten aan het slot den heer Caunemeyer hartelijk voor de rondleiding van deze interessante excursie, waarna de aan wezigen zeer voldaan huiswaarts gingen. WIJLEN DR. J. H. GUNNING J.HZN, NAM HET INITIATIEF. Zooals wy reeds met een enkel woord hebben medegedeeld, zal morgen het feit worden herdacht, dat wijlen dr. J. H. Gun- j ning J.Hzn., voor vijftig jaar het initiatief nam tot de oprichting van de wljkverccniging „Pniël". Dr. Gunning, die in dien tijd predikant wa-s te dezer stede en zich geplaatst zag in de dicht bewoonde arbeiderswijk rond de Middelstegracht, voelde als een groote noodzakelijkheid de stich ting van een wijkvereeniging, waaraan hij on middellijk verbonden wenschte te zien de stich ting van een eigen wijkgebouw van waaruit de wykactie beter tot haar recht kon komen. In den tijd, dat dr. Gunning met deze plan nen rond liep was er te dezer stede van eenige wijkactie zoo goed als geen sprake; alleen be stond de wijkvereeniging van ds. De Wolff aan het Levendaal. Het ligt dus voor de hand, dat men er van sommige zijden sceptisch tegenover stond. Men was bevreesd, dat een wijkgebouw het werk van de kerk schaden zou doen. Gunning zou echter Gunning niet geweest zijn, als hij voor dezo bezwaren was opzij gegaan. Integen deel hij zette door en met veel beleid wist hij de sympathie van zeer velen t.ot zich te trekken. En niet alléén de sympathie, maar ook het financieel medeleven groeide met den dag. In minder dan geen tijd ruim een jaar was het geld voor den bouw van een wijkgebouw bij een. Dr. Gunning, die achter alles vaart wist te zetten, zorgde er nu ook voor. dat met den bouw direct een aanvang werd gemaakt. Onder groote belangstelling kon tenslotte in het begin van 1893 anderhalf jaar na de oprichting van de wijkvereeniging het nieuwe wijkgebouw door dr. Gunning in gebruik worden genomen. Van toen af kon het wijkwerk eerst recht goed aan gepakt worden. Al spoedig was de invloed op al het werk duidelijk merkbaar. „Pniël" werd het centrum van velerlei wijkarbeid! En ook thans nog, nu dr. J. Riemens er den scepter zwaait, staat „Pniël" in de belangstelling van een groot deel der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede. De Zondagsschool, de Kinderkerk, het jeugdwerk en de mannen- en vrouwenavonden vinden er een vriendelijk onderkomen. En zooals eens dr. Gunning niet alleen stond, heeft zich ook rond dr. Riemens en „Pniël" een Meubilair-Comité en een Werkverband „Pniël" gevormd, dat met inspanning van alle krachten blijft zoeken naar wegen, welke het wijkwerk kunnen stimuleeren. De wijkvereeniging „Pniël", die thans haar gouden jubileum mag herdenken, heeft in den loop der jaren naast dr. Gunning ook ds. Her waarden en ds. Hoogenraad als wfjkpredikant in haar midden gehad. Thans bestaat het DB. uit dr. J. Riemens en de heeren P. Bernhard en M. van Nes, resp. als secretaris en penningmees ter. Zij en nog vele anderen zorgen er thans voor dat „Pniël", die plaats in het gemeentelijk leven blijft innemen, waarop zij krachtens haar oorsprong en doelstelling recht heeft. TUINTJESVER. „ONS BELANG". De prijsuitreiking. Bovengenoemde vereeniging hield Zaterdag middag in „Oud-Hortuszicht" de jaarlijksche prijsuitreiking aan de leden en hun dames, die in het afgeloopen jaar bij den gehouden tuin en kweekwedstrijd een prijs behaalden. De voorzitter, de heer Joh. van den Bos open de deze vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de zeer talrijke aanwezigen, in het bijzonder tot den voorzitter en bestuursleden van de woningbouwver. „Ons Belang" en de juryleden, de heeren M. Galjaard, J. H. Smit en D.'cle Jongh. De kweekwedstrijden zyn dit jaar onder moei lijke omstandigheden gehouden, daar vele leden in plaats van bloemen, groent i hebben ge kweekt. Desniettegenstaande is deze kweekwed strijd een goed succes geworden. In de plaats van den heer Streefland, die wegens gezondheidsredenen als secretaris be dankt had. werd de heer L. Slechtenhorst ge kozen, die deze benoeming aan am. De voor zitter bracht den heer Streefland hartelijk dank voor wat hij in 5 jaar voor de vereeniging ge daan had en bood hem uit erkentelijkheid een mooie plant in pot aan. De heer Gerritsen, voorzitter van de woning bouwver. „Ons Eelartg" wenschte daarna in har telijke bewoordingen het bestuur geluk met het eerste lustrum. Er is in die 5 jaar door de Tuintjesvereeniging ,nooi sociaal werk verricht Het bestuur heeft dan ook besloten als jubi- leumgave de subsidie belangrijk te verhoógen. Daarnaast bood de heer Gerritsen namens „Ons Belang" een zilveren bpker aan al wisselprys voor den eerstvolgenden kweekwedstrijd. De uitslag van den tuinwedstrijd was als volgt: Wisselprys de heer J. P. Ouwerkerk (voor de 3de maal door hem gewonnen, zoodat de wis-- selprijs nu zijn eigendom geworden is) en een 1 KYSSS?J,V kunnen wegblyven.De toejui- zilveren medaille uitgeloofd door den lieer j Ph chingen waien vanzelfsprekend weer niet van tenhorst, 78 p.; D. Galjaard, 77 p.; J. Winter kamp. 77 p. J. Streefland, 76 p.; J-. B. Sliggers, 75 p.; H. Ruis, 74 p.; A. Speel, 74 p.; J. van den Berg, 73 p.; J de Water, 72 p.; J. Nibbeling, 72 p.; J. le Febre, 72 p. Voor den kweekwedstr, van potplanten werden lste prijzen gewonnen door: mevr. Ouwerkerk, 28 punten; mevr. Speel, 25 p.; mevr. Winter kamp, 24 p.; mevr. Post, 24 p. en mevr. Verha gen, 24 p. CONCERT „DE STEM DES VOLKS" EN „NIEUW LEVEN." In het Luxor-theater. In het Luxortheater deden zich gistermorgen hooren de Arbeiderszangver. „De stem des volks" en de Arbeidersmuziekver. „Nieuw Leven", resp. onder leiding van de heeren Anton Krelage en en Piet Baart. De heer Wakka sprak een kort openingswoord, waarin hij er op wees, dat „Nieuw Leven" op het in September te Schiedam gehouden concours in de le afd. een 2en prijs met 304 punten be haald heeft. Ook op dezen ochtend wist „Nieuw Leven" onder leiding van den nieuwen dirigent, van wiens directie veel bezieling uitging, zich stellig te onderscheiden. De nummers, die wy beluis terden, w.o. enkele marschen, klonken verzorgd, rhy thme en klank, de voortvarend gehouden tem po verslapten geen oogenblik en er waren ver schillende uitstekend getroffen nuanceerlngen, die aan de vertolkingen een groote soepelheid verleenden. Wy meenen dan ook, dat „Nieuw Leven" het met den heer Baart als dirigent uitstekend getroffen heeft en dat deze vereeni ging, zóó voortwerkend, nog menig welverdiend succes zal oogsten. Den heer Baart werd als dank voor zijn leiding een metronoom aange boden. terwijl zijn echtgenoote een bloemen hulde ontving. Ook „De Stem des Volks", waarvan het leden tal weliswaar teruggeloopen is vooral aan de afdeeling heeren is dat merkbaar wist te tref fen door goede voorbereiden zang, die, al willen wij ons niet verhelen, dat de zuiverheid nog niet steeds volkomen was. Grooten indruk maak te, mede door de begeleiding met blaasinstru menten, dë Nobel's „Morgenrood", terwijl ook de overige koornummers getuigden van een ernstig streven naar juiste en begripvolle voor dracht. De muzikale capaciteiten van den heer Krelage zijn hier genoegzaam bekend. Ook dit maal heeft hij bewezen, veel te kunnen geven, dat de moeite van het aanhooren alleszins loont De voorzitter van „De Stem des Volks" heeft nog een krachtig beroep gedaan tot daadwerke- lyken, zoowel als financieelen steun aan beide vereenigingen, wier weder-optreden na langen tijd, door een talrijke schare met ingenomenheid begroet is! Th. J. Hannema. A.N.O.V.A. „STERRENPARADE." Een rijk gevarieerd programma. Wederom heeft de Alg. Ned. Organisatie voor Amusement in onze stad twee uitvoeringen ge geven, waarvoor, speciaal onder de Jongeren, een kolossale belangstelling bestond. Want gis termiddag was de Stadszaal goed bezet en 's avonds zelfs totaal uitverkocht. De voorzitter der Leidsche afdeeling, de heer J. G. Wijnbeek opende en maakte een opmer king, waarvan wij met belangstelling kennis maakten, n.l. dat A.N.O.V.A. thans ook plan nen koestert tot het geven van klassieke con certen, tooneel- en kleinkunst-avonden. Dit zal het terrein, waarop A.N.O.V.A. zich beweegt, grooter maken en de interesse der be zoekers gelukkig kunnen verruimen I Deze is namelijk tot nu toe in hoofdzaak gericht ge weest op het ontegenzeggelijk meeslepende, doch toch zéér beperkte gebied der jazz. Wij verheugen er ons dus over, dat hoofden en zin nen der enthousiaste aanhangers zich in de toekomst ook nog eens op kunstuitingen van edeler gehalte kunnen richten! Hetgeen de jeugd, juist in haar ontwikkelingsperiode, niet dan ten goede komen kan. Dit neemt niet weg, dat er op jazz-gebled weer veel te genieten was. De Rhythm Sellers uit Haarlem vormen een muzikaal en beheerscht spelend ensemble en ook het uit ongeveer 16 leden bestaande orkest der Blue Stars heeft goede kwaliteiten, al spe len zij naar onzen smaak meermalen té luid ruchtig, te grof en met te weinig raffi nement. Op het gebied der jazz bewe gen zich nog altijd zooveel werkelijke „sterren", dat, vergelijkenderwijs gesproken, de „sterre tjes" bij den critisch gestemden toehoorder ech ter al gauw eenigszins in de verdrukking ko men. Op gevaar af voor een nurkschen ouden heer versleten te worden, moet ons verder van het hart, dat het wel een zeer kinderlyk- naïeven indruk maakt, de Blue Stars, diemee- rendeels den middelbaren leeftijd reeds bereikt hebben, „handje-klap" te zien spelen op het jazz-rhythme. Maar dit schijnt er zoo bij te hooren want het is toch ten deele een kijk spel en de jeugd vindt dit blijkbaar een dei- hoogtepunten! Wy voor ons betreuren het ech ter, dat véél ontegenzeggelyk muzikale be gaafdheid en kunnen zich uitsluitend in déze richting specialiseert De arrangementen der verschillende bands waren degelijk en verzorgd en gaven den so listen meermalen gelegenheid tot virtuose prestatie's, die geweldig insloegen. De Rhythm Stars zongen nog liedjes en zij konden ons maar matig bekoren. Waarlijk zéér opmerkenswaardig waren wederom de presta ties van de Bamboozlers. onder leiding van Jan Mol. welk kwartet met de electrische guitaar, bewijzen geeft van muzikale vindingrijkheid en originaliteit, voortreffelijk kunnen en talent. Deze jonge Haarlemsche dilettanten vormden voor ons persoonlijk het hoogtepunt. Het A.N.O.V.A,-showorkest, samengesteld uit voornoemde enSembles, heeft ten slotte nog in verschillende geslaagde arrangementen voor een daverende climax van het rijk gevarieerde, hoe wel wat te langdurige programma zorg gedra- den. De praatjes van den conferencier hadden gevoegelijk zilveren medaille uitgeloofd door den heer J Ph. van den Bosch alhier. Voorts werden lste bryzen gewonnen door J. P. Ouwerkerk. 81 \'2 punt; J. Ph. x. d. Bosch, 79 p.; C. Baart, 79 p.; C. Pauw, 78 p.; L. Slech- de lucht en voor wie van het genre der dans muziek houdt, terecht. Al dient men zich te hoeden voor het woord: „Alle overdrijving schaadt". Th. J. Hannema. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2