De Führer spreekt te München 82sfe Jaargang MAANDAG 10 NOVEMBER 1941 No. 25039 Het succes bij den strijd in het Oosten Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Duitschland tapituleert nooit Successen in Oost en West Uit Amerika Verspreide berichten LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Teler Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K Been. Lelden. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft ook dit jaar, aan den vooravond van den negenden November in den Lowenbraukeller te Mün chen een rede gehouden tot de oude strijd makkers van de nationaal-socialistische be weging. In het begin van zijn toespraak wees de Führer op de omstandigheid, dat in het jaar 1939 ook zijn laatste pogingen om de noodzakelijke revi sie van het dictaat van Versailles langs vreed- zamen weg te bereiken, waren mislukt, nadat destijds de Internationale democratische ophit sers er in waren geslaagd Europa in den oorlog te storten. De Führer schilderde in het kort de ontwik keling als volgt: Duitschlands eerste taak was het thans den eersten vijand in het Oosten te liquideeren, hetgeen in 18 dagen geschiedde. Eigenlijk had den degenen, die niet geheel van verstand wa ren ontbloot, zich er reeds na enkele weken rekenschap van moeten geven, hoe hopeloos hun poging was, om het Duitsche Rijk nog maals te verpletteren. Zij deden dit evenwel niet, doch stieten in tegendeel de hun gereikte vredeshand terug. De Führer werd persoonlijk beschimpt en als lafaard gekwalificeerd. Er bleef niets anders over. dan het jaar 1940 te beginnen met het besluit, thans den Westelijken tegenstander van het Rijk definitief te verbrij zelen. Slechts door onvoorzichtigheden en babbel zucht van den tegenstander vernam de Duit sche leiding, dat de tegenstander voornemens was een coup te ondernemen tegen Noorwegen, onder het motto Finland te willen helpen, doch in werkelijkheid tegen den Zweedschen erts spoorweg en de Zweedsche ertsmijnen. De Führer besloot derhalve om te beginnen de Noorsche kwestie op te lossen. Kort daarop kwam die weergalooze zegetocht, die den tegen stander in het Westen verpletterde en Engeland dwong tot dien roemrijken terugtocht, die naar men beweerde een der hoogtepunten der Britsche militaire geschiedenis voor alle tijden zou zijn. ENGELAND DE HAND TOEGESTOKEN De Führer vervolgde: „Ik heb ook toen weer, nogmaals en voor den laatsten keer. besloten Engeland de hand toe te steken. Er kon op ge wezen worden, dat voortzetting van den oorlog juist voor Engeland niet dan zinloos kon zijn en dat er iets bestond, dat een verstandigen vrede zou kunnen verhinderen. Ja. dat tus- schen Engeland en Duitschland op zichzelf geen andere tegenstellingen bestonden dan die kunstmatig waren geschapen. De krankzinnige dronkaard, die nu sedert jaren Engeland be stuurt, heeft ook daarin terstond weer een nieuw blijk van mijn zwakheid gezien. Nog maals werd ik voorgesteld als een man. die het niet meer waagt den strijd voort te zetten. Ik heb de toekomst mjj niet anders voorge steld. dan zij zich heeft afgespeeld. Maar lk heb, behalve al het roemrijke, ook de offers voorzien en ik wilde aan beide partijen deze offers besparen. Vooral aan ons eigen volk. Maar ook tegenover de rest van de wereld meende ik het te kunnen verantwoorden, als overwinnaar de hand te reiken. Dit werd, als gezegd, door de anderen niet begrepen. Daarom bleef ons niets anders over dan thans den helm vast te gespen en den weg in te slaan, die ons voorgoed zal bevrijden van de gevaren, die niet slechts het Duitsche Rijk, maar ook geheel Europa bedreigen. HET JODENDOM. Toen ik u hier de laatste maal toesprak, kon ik in het volle besef van een overwinning spre ken als ternauwernood ooit een sterveling voor mij en desondanks drukte destijds een zware zorg op mij. Want het was mij duidelijk, dat achter al deze internationale gebeurtenissen als laatste brandstichter diegene is te zoeken, die steeds heeft geleefd van gekrakeel onder de naties, de internationale jood. Ik heb dien jood leeren kennen als een internationalen brand stichter. Men zag immers, hoe hij. via den omweg van pers, radio, film, tooneel enz., lang zaam de volken in de voorafgaande jaren had vergiftigd. En men zag. hoe deze vergiftiging voortschreed. Men zag. hoe zijn financiën, zijn monetaire transacties in deze richting werk ten. Gedurende de eerste dagen van den oor log hebben immers aandeelhouder* de En- gelsche bewapeningsindustrie volkomen open hartig uitgesproken, dat deze oorlog ten minste drie jaar moest duren." De Führer karakteriseerde in den breede de misdadigheid van het kapitalistische, democra tische jodendom en kwalificeerde Engeland als de drijvende kracht daarvan. Wat was begrij pelijker, zoo zeide hij, dan dat op zekeren dag deze macht ook tegen ons in het geweer zou komen? DE SOVJET-UNIE. Dezen joodschen geest bezit als heerscher het ondubbelzinnigst de Sovjet-Unie. de staat, waar de geheele nationale intelligent ia was afge slacht, waardoor een geestloos, met geweld ge proletariseerd „Untermenschentum" overbleef. Daarboven stond een reusachtige organisatie van joodsche commissarissen en slavenhouders. Er is twijfel ontstaan, of wellicht toch niet in dezen staat de nationale neiging zou zegevieren. Daarbij vergat men evenwel, zoo verklaarde de Führer. dat ten slotte de man. die tijdelijk de heerscher over dezen staat werd. niets anders is dan een werktuig in handen van dit almach tige jodendom. De Führer gaf vervolgens een beeld van den gigantischen bolsjewistischen opmarsch in het Oosten. Met de honderden vliegvelden, die wer den aangelegd, de tot in het ongehoorde opge voerde bewapeningsproductie, de concentratie van ten slotte 170 divisies en meer. Hij herin nerde aan de resultaten der bespreking met Molotof te Berlijn, waarbij twijfel was blijven bestaan, dat de Sovjet-Unie toch besloten was op zijn laatst dezen herfst op te rukken, mo gelijkerwijs dezen zomer. Hij herinnerde aan den Putsch in Servië, die aangesticht was door bolsjewistische agenten en Engelsche ernissa- rio's en het onmiddellijk daarop volgende pact van bijstand tusschen de Sovjet-Unie en Ser vië. Destijds was Stalin de overtuiging toege daan geweest, dat reeds deze veldtocht het Duitsche leger wellicht het geheele jaar zou bezighouden en dat dan spoedig het moment zou kunnen komen, waarop de Sovjet-Unie niet meer met wapens en materieel, maar met haar geheele menschenreservoir te voorschijn zou kunnen komen. GEHEIME ZITTINGEN ENGELSCHE LAGERHUIS. Adolf Hitler vervolgde: „Thans kan ik voor het eerste uitspreken, hoe wij daarvan op de hoogte zijn gekomen. In het jaar 1939 '40 werd te Londen een groot aantal zooge naamde geheime zittingen in het Britsche Lagerhuis gehouden. In deze geheime bij eenkomsten heeft de whiskyvriend, mijn heer Churchill, uiting gegeven aan zijn hoop en overtuiging, dat de Sovjet-Unie op marsch was naar Engeland en dat hij van sir Stafford Cripps de volstrekte bewijzen had gekregen dat het ten hoogste een tot anderhalf jaar zou duren alvorens de Sov jet-Unie optrad, dat men dus ten hoogste één tot anderhalf jaar behoefde vol te hou den. Wij hebben daaruit de consequenties gelrokken. De eerste consequentie was het vrijmaken van onze Zuidoostelijke flank. Nu wij alles weten, wat is geschied, moeten wij thans Mussolini werkelijk danken, dat hy nog in 1940 deze etter buil heeft doorgestoken. Wij zyn er in enkele weken in geslaagd, met de hulp der ons toe gedane Europeesche staten dit probleem op te lossen. De Führer kwalificeerde opnieuw het be vel tot den defensieven strijd tegen de Sovjet-Unie op 22 Juni als het zwaarste be sluit van .zijn geheele leven. Hij wist. dat dit bevel Duitschland in een zeer zwaren strijd zou wikkelen. Hij hoopte evenwel, dat de kansen op een overwinning des te grooter zouden worden, naarmate Duitschland de anderen des te sneller vóór was. Het Westen was beveiligd. In het kamp der tegenstanders zün er zoo genaamde geniale politici, die thans verklaren, dat Hitier wel geweten heeft, dat men Duitsch land in het Westen niet zou aanvallen. Tot deze genieën kon hy slechts zeggen: „U mis kent. myn voorzichtigheid. Ik heb mijn voorbe reidingen in het Westen zoodanig getroffen, dat de Engelschen ieder oogenblik kunnen oprukken als hun dat belieft, hetzij in Noorwegen, hetzij aan onze Duitsche kust. hetzij in Nederland, in België of in Frankryk". Indien zy inderdaad een offensief willen ondernemen, dan kunnen wy slechts zeggen: „Gaat uw gang. u zult vlug ger verdwenen dan u bent gekomen wy heb ben, zoo verklaarde de Führer. deze kusten thans in een anderen toestand gebracht, dan waarin zij een jaar geleden nog verkeerden. Daar Is gewerkt met nationaal-socialistische grondigheid en er wordt natuuriyk doorgewerkt, wy hebben ook overal voldoende strydkrachten gelaten om te allen tyde paraat te zyn. Den Balkan hadden we eveneens beveiligd. Finland verklaarde zich bereid, zich aan onze zyde to scharen. Roemenië eveneens. Bulgarije begreep het gevaar en deed niets, wat ons afbreuk had kunnen doen. Hongarye begreep eveneens het historische uur en nam een heroïek besluit, zoo dat het, toen de 22ste Juni aanbrak, voor zijn geweten meende te kunnen verantwoorden, dit gevaar in den weg te treden, al was het dan ook maar met een voorsprong van enkele dagen. Deze strijd is niet alleen voor Duitschland maar voor geheel Europa een strijd om het zyn of niet zijn. Men kan zeggen, dat in het Oosten wellicht voor de eerste maal geheel Europa strijdt. Evenals vroeger tegen de Hunnen, zoo geschiedt dit thans tegen den Mongolenstaat. tegen een twreeden Dzjengis Khan. LENINGRAD. Het doel van dezen stryd was de vernietiging van de vyandelyke strydkrachten en in de tweede plaats de bezetting van de vyandelyke bewapenings- en voedselbases. Het is niet noo- dig te verklaren, dat prestige-ovenvegingen in het geheel geen rol spelen. Wy hebben het offensief tegen Leningrad dit voorbeeld noemde de Führer juist zoo lang voortgezet als noodig was om het in te sluiten. Thans zijn wy in het defensief en de ander moet trachten uit te breken, niaar hij zal te Leningrad ver hongeren Ik zal zeker geen man meer offeren dan beslist noodig is. Als er thans iemand zou zijn om Lenin grad te ontzetten, dan zou ik bevel geven het te bestormen en wy zouden het inne men. Wie van de grens van Oost-Pruisen tot tien kilometer voor Leningrad is opge rukt, kan ook nog de tien kilometer van daar tot in de stad afleggen, maar dat is niet noodig. de stad is ingesloten, niemand zal haar meer bevryden en zy valt ons in handen. En als men soms zegt „Slechts als puinhoop" ik heb geen belang bij een zekers stad Le ningrad, maar alleen by de vernietiging van het industriecentrum Leningrad Als de bolsje- wiki er pleizier in hebben hun steden in de lucht te laten vliegen, besparen zy ons mis schien zelfs wel veel werk. Prestige overwegin gen ik herhaal dit spelen by ons in het geheel geen rol. Als men-b.v. vraagt: „Waar om trekken wy dan thans niet op?" dan ant woord ik: „Omdat het op het moment regent of sneeuwt of misschien, omdat wij de spoor wegen nog niet geheel gereed hebben." Het tempo van den opmarsch bepalen niet die kostelyke Britsche strategen, die het tempo van hun terugtochten hebben vastgesteld, maar dat doen wy zelf. Ook bij de bezetting van de vyan delyke bewapenings- en voedselbases zullen wy stelselmatig te werk gaan. Menigmaal is de ver nieling van een enkele fabriek voldoende om ^eer vele fabrieken tot werkloosheid te dwingen. DE VERLIEZEN DER BOLSJEWIEKEN. Ik zou nu het resultaat van dezen, veldtocht willen samenvatten. Het aantal gevangenen be draagt omstreeks 3.6 millioen. Als de een of andere Engelsche warhoofd zegt, dat dit niet bevestigd is, dan kan opgemerkt worden: als een Duitsche militaire instantie iets heeft ge teld. dan klopt dat;. Volgens de ervaring uit den wereldoorlog komen 3.6 millioen gevangenen ten minste met hetzelfde aantal gesneuvelden overeen. Als ik aanneem, dat in de Sovjet-Unie, evenals bij ons, op één gesneuvelde 3 of 4 gewonden komen, dan volgt hieruit een vol strekt verlies van 8 tot 10 millioen man, zonder de lichtgewonden, die misschien nog weer kunnen genezen. Daarvan herstelt geen leger ter wereld meer. Als Stalin nu zegt. dat wy 4^ millioen men- öChen verloren hebben en de Sovjet-Unie slechts 350.000 vermisten. 350.000 dooden en 1 millioen gewonden, dan kan men slechts vragen: Waar om zyn de Russen dan 1,5 duizend kilometer teruggedraafd, als zy geen strijdkrachten heb ben verloren? Het is inderdaad al wel kras joodsch, wat deze Kremlin-geweldenaar hier ten gehoore brengt Het oorlogstuig, dat wy in dezen tyd hebben buitgemaakt, is onmeteiyk veel. Op het oogenblik meer dan 15.000 vlieg tuigen, meer dan 22.000 tanks, meer dan 27.000 stukken geschut. De industrie der ge heele wereld, zelfs met inbegrip van onze Duitsche, zou dit materieel slechts lang zaam kunnen vervangen. De industrie der democratiën vervangt het in elk geval de eerste jaren niet. Wy hebben voorts tot nog toe 1 670.000 vier- Kante kilometers bezet. Dat is een gebied, onge veer 3 a 4 maal zoo groot als Frankryk en omstreeks 5 maal zoo gTpot als Engeland. In dit gebied ligt 60 a 75 procent van alle in dustrie en alle grondstoffen, die Rusland bezit. Ik hoop. dat wy binnenkort hieraan nog iets kunnen toevoegen. Als iemand nu zegt: ..Maar u hebt u in den tyd vergist", welnu, bliksemoorlogen zyn goed en wel. maar gemarcheerd moet er niettemin worden. En wat onze infanterie op het gebied van marcheeren heeft gepresteerd, is volkomen uniek in de wereldgeschiedenis. Natuuriyk. als men van Oostende naar Duinkerken gaat of zich terugtrekt van Duinkerken op Oostende, da gaat dat gemakkelyker dan als men van de Duitsche grens tot Rostof of tot de Krim mar cheert Ik heb nog nooit het woord bliksem- oorlog gebruikt, omdat het een erg onnoozele term is. Als men het 'echter op één veldtocht kan toepassen, dan toch wel op dezen, waarin een vyand. die een reusachtig ryk bezit, in uiterst korten tijd verbryzeld en verpletterd is. TWEEDE EN DERDE FRONT. Achter ons front nu staat nog een 2e front: het Duitsche vaderland. En achter dit Duitsche vaderland staat een derde front en dat heet Europa. Als my den laatsten tijd wel eens wordt gezegd, dat de democratieën zich thans bewa penen. welnu, wy blyven ons bewapenen. Ik heb de bewapening thans slechts naar eenlge byzon- dere terreinen verplaatst. Als de heeren* al voortdurend met hun ge tallen aankomen, ik spreek niet vün getal len, maar ik spreek dit eene uit: u zult u verbazen over datgene, waarmee wij op ze keren dag zullen komen. Men zegt wel eens tegen my, zoo verklaarde de Führer. Amerika met zijn 125 millioen men- schen is er ook nog. De Führer antwoordt: Het Duitsche gebied met het Protectoraat en gou vernement omvat eveneens 125 millioen men- schen. Het gebied dat thans rechtstreeks voor Duitschland werkt, omvat veel meer dan 250 millioen en het gebied dat indirect voor dezen stryd werkt, omvat thans al meer dan 350 milli oen. Niemand behoeft in twijfel te trekken, dat wij hét klaarspelen alle zeilen voor dezen stryd by te zetten. De Führer verklaarde, dat het het ongeluk der tegenstanders van Duitschland was, dat zy niet begrepen hadden, dat het Duitsche volk van thans niét dat van den wereldoorlog is. Deze tegenstanders zeggen, dat er in de etappe een oproer zal uitbreken Nu kan er wel een domkop zijn. die als gevolg van de Engel sche radioberichten plotseling in actie komt maar niet voor lang, want dergeiyke lieden kan men wel de baas worden. Daarover moet men zich geen illusies maken, want thans treedt hun geen burgerlijk Duitschland met glacé-hand- schoenen meer tegemoet, maar een nationaal- socialistische staat, die harde vuisten heeft. Dan zijn er nog menschen, die de allerdom ste verwachtingen koesteren, n.i. dat in Duitschland een revolutie uitbreekt. De menschen, aldus de Führer, die hier een re volutie zouden kunnen ontketenen, zijn er al lang niet meer. Zjj zyn namelijk al gc- ruimen tijd in Engeland, Amerika en Ca nada. Met klem wees de Führer op de tféteekenis van den onbuigzamen wil van het Duitsche volk om tegenstand te bieden. Alles is denkbaar, zoo zei hy. echter niet, dat Duitschland ooit capitu leert. Als onze tegenstanders zeggen, -lat de stryd dan tot het jaar 1942 duurt, ny kan duren zoo lang hy wil: het laatste bataljon op dit slagveld zal het Duitsche zijn. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede By de achtervolgingsgevechten in de Krim hebben Duitsche en Roemeensche troepen aan de Zuidelyke helling van het Jaila-gebergte een bolsjewistische cava leriedivisie vernietigd. By de vernauwing van de landtong van Kertsj is een 10 km diepe modern opgebouwde stellingenzone doorstooten. De achtervolging van den hier verslagen tegenstander is aan den gang. Het luchtwapen heeft in de wateren ten Zuiden van Jalta een transportschip van 8000 b.r.t. vernietigd. Een Roemeensche duikboot heeft op de Zwarte Zee sovjettransportschepen van in totaal 12.000 b r.t. tot zinken gebracht. Op den Atlantischen Oceaan hebben duikbooten vier vyahdehjke koopvaarders met tezamen 28.000 bx.t. tot zinken ge bracht. Aan de Noordoostkust van Engeland heeft het luchtwapen overdag met goed gevolg de werven in Blyth aangevallen. Vannacht hebben sterke formaties ge vechtsvliegers in het Oosten en Zuid oosten van Engeland verscheidene haven installaties vooral In Sunderland gebom bardeerd. Voltreffers op werven en ravi- tailleeringsbedryven deden hevige ont ploffingen ontstaan en groote branden. Ten Oosten van Aberdeen is een Britsche torpedobootjager met bommen tot zin ken gebracht. De vyand is vannacht op vele plaatsen Dultsch ryksgebied binnengevlogen. Door bommen op woonwyken o.a. ook in de rijkshoofdstad leed de burgerbevolking ge ringe verliezen aan dooden en gewonden. De aangerichte schade is van geen be lang. Daartegenover heeft het Britsche luchtwapen zware verliezen geleden, 27 van de aanvallende bommenwerpers vie len aan de Dultschen afweer ten offer. En Zondag: Op de Krim hebben de Duitsche en Roemeensche troepen de achtervolging van den verslagen vyand langs de Zuid kust en op het schiereiland Kertsj met succes voortgezet. Jalta werd Ingenomen. In den strijd tegen de Britsche ravitaU- leeringsscheepvaart heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht bijzonder succes gehad. Voor de Oostkust van Engeland en Schotland hebben gevechtsvliegtuigen 6 vijandelijke koopvaarders, die in kon vooi voeren, onder meer een groote tank boot, met tezamen een inhoud van 38.000 ton, tot zinken gebracht. In de wateren der Faroer is overdag een klein vraoht- schip met bommen vernield. Duikbommenwerpers hebben vannacht de haveninstallaties van Dover met bom men van zwaar kaliber bestookt. Er ont stonden verscheidene uitgebreide bran den. By pogingen om gisteren de bezette ge bieden aan het Kanaal aan te vallen heeft het Britsche luchtwapen weer zwa re verliezen geleden. Jagers schoten ln felle luchtgevechten 23, afweergeschut 2 vyandelyke vliegtuigen neer. Britsche bommenwerpers hebben van nacht aanvallen ondernomen op West- Duitschland. De burgerbevolking leed eenlge verliezen. 9 der aanvallende toe stellen werden neergeschoten. DE VERHOUDING TOT JAPAN. Het D.N.B. meldt uit Washington: President Roosevelt heeft Vrijdagavond on verwacht een onderhoud gehad met den minister van marine, Knox, den chef van den marine staf. Stark, en andere hooge zee-officieren. Over het doel der besprekingen is niets medegedeeld. De Washingtonsche correspondent Kluckhohn herinnert er echter aan, dat Roosevelts vloot voogd steeds op de hoogte werd gebracht, wan neer de toestand in het Verre Oosten zich ver anderde. De pers verwacht, dat binnenkort Ame- rikaansche mariniers naar het Verre Oosten zullen vertrekken. Zy ziet hierin een aanwy- zing, dat de Amerikaansche regeering voor een eventueel conflict met Japan de handen vrij wil hebben. De „Herald Tribune" is van meening, dat ambassadeur Koeroesoe niet als onderhandelaar naar Washington is gekomen, doch dat hy een duidelijk ja of neen van Washington zal eLschen. De Japansche regeering heeft een scherp pro test ingediend bij de regeering van Panama tegen het verbod van iedere verdere zakelijke bedrijvigheid der in Panama wonende Japan ners. De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken wees er in dit verband op. dat Panama reeds in Januari J.l. de immigratie had verboden van het gele en het zwarte ras en twee maanden later een vérstrekkend verbod had uitgevaardigd voor de zakelijke activiteit der Japanners welk verbod later door president Arias werd verzacht. Terstond na den staats greep heeft de nieuwe regeer ing De la Guardia haar houding in deze kwestie gewyzigd en op 29 October iedere zakeiyke activiteit van Ja panners zonder uitzondering verboden. De re geering van Panama heeft niet alleen geweigerd den termyn op te schuiven, maar ook den Ja- panneers niet meer de mogehjkheid gelaten hun zaken te liquideeren. Tegeiykertyd heeft de regeering het voornemen te kennen gegeven geen protesten te aanvaarden. Deze houding van Panama wordt van den kant der Japansche regeering ten zeerste betreurd. Een correspondent van de „Asahi Sjtmboen" meldt uit Panama, dat 380 Japansche burgers door dit verbod getroffen worden, waardoor zy zonder bron van inkomen geraken. Bovendien bestaat er voor hen weinig gelegenheid om ter stond naar Japan terug te keeren. omdat er geen Japansche schepen zyn, die Panama aan doen. (D.N.B.). DOODVONNISSEN. De rijksleider der SB. en chef der Duitsche politie deelt mede: Op 6 November zyn twintig leden van een door de geheime staatspolitie in Weenen gepakte Tsjechische bende doodgescho ten. De bende had in contact gestaan met de in het protectoraat standrechteiyk veroordeelde weerstandgroep. De bende had ln Weenen en omgeving getracht door brandstichtingen de levensmiddelenvoorziening der bevolking in ge vaar te brengen. (D.N.B.) PARADE TE BOEKAREST. In Boekarest is een groote overwinningsparade gehouden van de troepen. Aan deze parade nam op ultnoodiging van den leider van den staat en in opdracht van den Führer. de chef van het opperbevel van de Duitsche weermacht ge- neraal-veldmaarschalk Keitel, deel. De stad was zooals nog nooit te voren, met de Roemeen sche, Duitsche en Italiaansche vlaggen versierd. HET AMERIKAANSCHE SCHIETBEVEL. De Führer kwam in het vervolg van z\jn rede op de pogingen om hem te intimideeren. In het bijzonder behandelde hy de dreigeme iter> uit Amerika. In dit verband herhaal ie hij zyn ver klaring. die hy reeds een jaar gr «der af zelegd heeft: Welk schip ook oorlogsmaterieel brengt, materieel dus om menschen te dooden, het zal getorpedeerd worden. Als nu de president van de V. S., die destyds al aansprakelyk is geweest voor de deelneming van Polen en Frankryk aan den oorlog, meent door een bevel tot schieten Duitschland murw te maken, dan kan de Führer slechts ten ant woord geven: President Roosevelt heeft zyn schepen bevolen, als zy Duitsche schepen zien, daarop te schieten. Ik heb den Dultschen sche pen bevolen, zoodra zy Amerikaansche schepen zien, daarop niet te schieten, maar zoodra een Duitsch schip wordt aangevallen, zich te ver dedigen. Als dus een Amerikaansch schip op grond van het bevel van zyn president schiet, dan doet het zulks op eigen risico. In korte, scherpe bewoordingen wees Hitler de vervalschingen van de hand, die Roosevelt heeft samengeflanst met zijn landkaart over z.g. Duitsche plannen tot verdeeling van Zuid- Amerika. De Führer kenmerkte dit alles als de domste vervalschingen. Ook de bewering, dat Duitschland alle godsdiensten wil oplossen ls te onbenullig, zoo verklaarde hy. dan dat hy zich met dergelyke kinderachtigheden en dom heden ernstig zou kunnen bezighouden. Het in teresseerde hem niet welke soorten godsdien sten er op de wereld bestaan en hoe de volke ren zich tot deze godsdiensten verhouden. In het Duitsche rijk kan een ieder volgens onze opvatting op zijn eigen manier zalig worden. De Führer wees hierby op een verschil tus schen Duitschland en de Ver. Staten, t.wdat in Duitschland de kerken byna negen millioen R.M. van den staat krijgen, terwijl haar in Aryerika van staatswege niets gewordt. In Duitschland is ook nooit een priester wegens geloofsdogma's vervolgd. De Führer vestigde vervolgens zyn aandacht op de Sovjet-Unie en zei, dat de Duitsche sol daten in een land. waar de vruchtbaarheid zoo maar uit de aarde opwelt, in een land, waar met een fractie van het werk. dat by ons ver richt moet worden, een veelvoud aan opbrengst kan worden bereikt, hebben gezien, dat de menschen daar ternauwernood zooveel bezit ten. dat zy ook slechts een pan hun eigendom kunnen noemen, dat zij in ellendige hutten wonen, verkommerd, ondèr ongedierte en vuil. In het Sovjet-paradys bestaat werkeiyk het miserabelste slavendom, dat deze wereld ooit heeft gezien, millioenen benauwde, onderdruk- te, verkommerde menschen, half verhongerd. Daarboven staat dan een regime van commis sarissen. voor negentig procent van joodsche afkomst, dat dezen geheelen troep slaven diri geert. Het zal voor Europa een ware verlossing zyn als niet alleen dit gevaar verdwynt. maar ook de vruchtbaarheid van deze streken ten goede komt aan heel Europa. Dat is een ge weldige taak. die ons ls gesteld. Wy hebben een doel. Dit omvat dit continent, primair ons vaderland, maar, daarenboven ook allen, die in eenzelfden nood leven als wy. En dan ben ik de overtuiging toegedaan, dat dit continent niet het tweede van de wereld zal zyn, maar dat het evenals voorheen het eerste zal blyven. En als de heer Willkie verklaart, dat er slechts twee mogeiykheden zyn, nameiyk, dat Beriyn of Washington de hoofdstad der wereld wordt, dan kan ik slechts zeggen: Beriyn wil ip het geheel niet de hoofdstad der wereld zyn en Washington zal het nooit worden. DE BONDGENOOTEN. Wy stellen tegenover de begrippen van goud en kapitaal weer den mensch en zyn werk. wy omvatten daarmee ook allen, die zich als bond- genooten aan onze zyde hebben geschaard, in de eerste plaats den staat, die onder denzelfden nood lydt, en voor een deel onder nog veel grooter ellende gebukt gaat dan Duitschland zelf: Italië. De Duce ik weet het staat tegenover dezen oorlog niet anders dan wy. Ook zyn land is arm, overbevolkt, steeds achteruit gezet. Men weet niet waar het dageiyksch brood vandaan moet komen. Hy en ik hebben ons door een eed verbonden en dit bondgenootschap zal en kan geen macht ter wereld ontbinden. Het zyn twee revoluties, .op verschillende tyd- stippen en ln verschillenden vorm. maar toch met hetzelfde doel ontstaan. Zij zullen gemeen- schappeiyk dit doel bereiken. By ons heeft zich nu een groot aantal Europecsche staten gevoegd. Wy kunnen zeg gen. dat byna geheel Zuid-Oost-Europa thans in ons kamp staat en dat groote gedeelten van het overige Europa, zy het ook niet als staat, dan toch qua mentaliteit aan onze zyde staat. Aan het eind van dit jaar kunnen wy wel zeg gen, dat voor dit Europeesche front het groot ste gevaar reeds is afgewend, wy behoeven niet te betwyfelen, dat in dezen tijd het lot van Europa voor de komende duizend jaar wordt beslist. Tot slot herdacht de Führer de gesneuvelden, inzonderheid de dooden van den wereldoorlog. Het uur zal komen, zoo verklaarde Hitier. dat wij ons voor de graven der gesneuvelden uit den grooten oorlog opstellen en kunnen zeg gen: kameraden, ook gy zyt niet tevergeefs gevallen. Gy hebt toch gezegevierd,"

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1