De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 8 November 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Verduisteren: OUDE GRAM0F00N PLATEN ff.io VOOREENKILO fi.io STADSNIEUWS 0 One Uouv 0 Cleaning Service c De tentoonstelling van den Arbeidsdienst Chemisch reinigen voorkomt motschade AGENDA BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN 17.58 uur 8.50 uur 17.57 uur 8.52 uur Winterjassen en 9^j win terma ntels %f2.™ JOJN/T EN LETTERED Gemengd Nieuws POLITIEKE MEDEWERKER. Hierbij deelen wij mede, dat van heden af voor ons blad als politieke medewerker zal optreden de heer H. H. Goedhart, die voor den oorlog aan verschillende dagbladen heeft gew;erkt en thans verbonden is aan het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten Het eerste arti kel van zijn hand verschijnt in ons blad van heden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Wed. J. P. Bochove, Wijk A. 134a Woubrugge, manufacturen en confectie. Uittr. Eigenaresse: Wed. L. Bochove—de Groot, Wou brugge, dd. 1 Nov. 1941. Wijz. handelsn. in: Fir ma Bochove. Gebroeders Dullaart, Narmstraat 3, Leiden. Glasslijperij, glasverzilvering, glas in lood. Overl. venn.: J. M. Dullaart, Leiden, dd. 2 Nov. 1941. Koninklijke Boomkweekerijen K. Wezelen burg en Zoon, C. 31, Hazerswoude. Uittr. E.: T. Wezelenburg, Hazerswoude, dd. 1 Aug. 1941. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den ouden naam. Venn J. C. We zelenburg, Hazerswoude en Chr. P. Wezelen burg, Boskoop. GEREF. ZENDINGSBOND. Herdenking dertigjarig bestaan. In het wijkgebouw van ds. M. Ottevanger, Stille Rijn 13, is op sobere wijze het dertigjarig bestaan van de Hulpvereeniglng-Lelden van den Geref. Zendingsbond herdacht. Nadat de druk bezochte samenkomst was ge opend las de voorzitter, ds. Ottevanger, Ps. 66 waarna hij er op wees, dat de Zending onze vol le belangstelling dient te hebben. Spr. herinner de aan de vele moeilijkheden bij de voorberei dende studie van hen die worden uitgezonden en op het arbeidsveld „Midden Celebes" onder de Sadan Toradja's de boodschap des Heils ver kondigen. De secretaris, de heer L N. G. Wijling,, bracht in deze vergadering het jaarverslag uit. Met de busjes evenals met de scheurkalenders werd vruchtbaar gewerkt. De dameskrans .Midden Celebes", die in den loop der jaren veel steun aan de kas bood, bleef ook dit jaar niet achter,, Vervolgens bracht de penningmeester, de heer P. Kooreman, verslag uit. Na het Zingen van Ps. 86 5 werd het jaar verslag van den Geref. Zendingsbond te Utrecht voorgelezen. Ds. Ottevanger sprak ten slotte aan de hand van Openb 21 1 een slotwoord. De vergadering werd besloten met het zingen van Ps. 89 9 en dankgebed door den voorzitter. CONSULTATIEBUREAU VOOR MINDER BEGAAFDEN. Onze gemeente is een nieuw consultatiebureau rijk geworden dat ten doel heeft raad te geven aan ouders en voogden van kinderen, die het onderwijs van de gewone lagere school onvol doende kunnen volgen. Voor deze kinderen zijn bestemd de scholen voor B.L.O, (buitengewoon lager onderwijs). Wanneer de tijd gekomen is, dat zij deze school zullen verlaten, is het voor de toekomst van het kind van het grootste belang, waar het dan terecht komt. Het nieuwe consul tatiebureau is in de eerste plaats opgericht om ten behoeve van deze -kinderen raad te geven, en meer dan raad: een van de leden van het bureau zal namelijk trachten den weg zooveel mogelijk te effenen tot het vinden van een pas sende betrekking. Het is misschien niet overbodig hier de waarschuwing aan te verbinden, dat men hier geen overdreven verwachtingen op moet bouwen. Het. bureau kan geen betrekkingen maken, doch wel helpen zoeken of er een te vinden is. Het is de bedoeling, dat het bureau dan ook een oog in het zeil houdt, of het kind hier inderdaad past en medewerking verleent om kleine moeilijkheden, als die zich mochten op doen, te overwinnen. Het bureau geeft ook raad en hulp aan kinde ren, die de school voor B.L.O. reeds vroeger heb- ■ben verlaten, ook aan kinderen die nooit een. school voor B.L.O. hebben bezocht, maar die toch tot dezelfde soort kinderen gerekend kunnen worden. Financieele hulp verleent het bureau niet. Het bureau is gevestigd in het gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst, Nieuwe Mare 13 en houdt zitting iederen Donderdag van vijf tot zes uur in den namiddag. Leider van het bureau is dr, A. H. Fortanier. Het initiatief tot het stichten van hét bureau ging uit van de vereeniging Zwakzinnigenzorg te Leiden. De eerste maal houdt het bureau zitting op 12 November. De heropening van de tentoonstelling van den Reichsarbeitsdienst, waaraan verbonden een fraaie afdeelïng van den Nederlandse-hen Ar beidsdienst. vindt in tegenstelling met het aan vankelijk plan reeds morgenochtend te 11 uur plaats in hotel „Den Burcht" alhier. Zooals wel licht bekend is, heeft deze tentoonstelling in Rotterdam en Den Haag zeer veel belangstelling getrokken. Maandag a.s. komt de afdeeling La ren van den R A.D. met den trein van 10.23 uur in Leiden aan en marcheert daarna, voor afgegaan door een muziekcorps van den Ar beidsdienst. door de stad. Des middags geeft dit muziekcorps van 14 tot 15 uur een concert bij het Stadhuis. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld „Bijdrage tot de kennis van den invloed van geslachtshormonen op den bouw van tepel en borstklier", de heer H. J. de Graaf, geboren te Lisse en wonende te Noordwyk. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlandsche taal- en letterkunde mej. L. van Driel (Voorburg); voor het doctoraal exa men wijsbegeerte dr. G. Kalsbeek (Den Haag); voor het candidaatsexamen wis- en natuur kunde (letter J) de heer D N. Eggink (Leiden); voor het candidaatsexamen wis- en natuur kunde (letter A) de heer F W. de Vrijer (Haar lem). PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG p NOVEMBER. TWEE FIETSENDIEVEN AANGEHOUDEN. De politie hier ter stede hield aan den 22- jarigen H. K. en den 23-jarigen M, v. d. L., ver dacht van dieistal van resp. 3 en 9 fietsen. Nog steeds houdt de stroom van aangiften van fietsendiefstal aan. In October werden niet min der dan 107 aangiften gedaan, dus nog steeds dient een ieder de grootste zorg te dragen voor een veilige opberging en stalling van het vooral tegenwoordig zoo kostbare rijwiel! GEVONDEN VOORWERPEN. Gedurende de maand October werden de vol gende voorwerpen gevonden: armband, acte- tasch, aanteekenboekje, armbandhorloge, arm bandje, babysokje, bril, breiwerk, boek, been kappen, ceinturen, cartonnetjes, corset, duim stok, damestaschje, inhoudende kammetjes, speldjes, damesparapluie. doublé dameshorloge, dameshoed, deksel van een melkbus, étui, inh. een sleuteltje, étui inh. vulpen, étui inh. instru menten van arts, étui inh. zilverbons, fietspomp, gehoorapparaat, handschoenen, granaten hals ketting, hangslot, halsketting (blauwe kralen), heerenhoed, hoofddoek, jongensjasje, jongens broek, jongenspet, kindersokje, kinderschoenen, kinderjasje, kleerenhanger, lijsten met adressen, portemonnaies, pannenlappen, pak papier, pad- vindersriem, peurschuitje, rekenboek, reclame borden van bruinkoolbriketten, verchroomde monogramring, rozenkrans, regenkapjes, R.K. kerkboekje, regenjas, rijwieltasch, sleutels, schort, snoeksimmen, teekening, vulpotlood, werkschoenen in gonjezak, zakboekje, zakmes, zeil van kinderwagen, zilverbons, zakje van Vroom en Dreesmanri inh. ceintuur enz., zak lantaarn, étui inh. vulpen en vulpotlood. Gevonden in de tram (stadslijn)handschoe nen, damesdas, boek, een paar teekeningen, een pakje tabak, damesparapluies, een zilveren da- mesring, een rood kindertaschje, een bruine kinderhoed, een ledige brillendoos, een kluw grijze wol. Terug te bekomen en inlichtingen iederen werkdag van 13 uur nam., behalve Donder dags en Vrijdags ten Politiebureele alhier. Door twee personen werd bij de politie alhier aangifte gedaan van het feit, dat een 15-jarige jongen zich met behulp van een val- schen sleutel toegang heeft verschaft tot een perceel aan de Valkensteeg en een aan de Bloemistenlaan. De jeugdige inbreker, die niets ontvreemdde, liet bij zijn praktijken zijn rijwiel staan. Dit kon in beslag worden genomen. De heer H. de Nie, candidaat aan de Leid- sche Universiteit legde met gunstig gevolg voor het provinciaal kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk van Noord-Brabant en Limburg het pro ponentsexamen af. Leiden Chr. Geren Gem. (Steenschuur) Voorm. 10 en nam, 4% üur, ds. Joh. Jansen. Doopsgez. Gem.: Voorm;. 10V- uur, dra. Voor hoeveTen Bruggencateyan Rotterdam. Eglise Wallonne: dix héures et demie, mr. E. .Michelin Moreaü, pasteur La Haye. Evang, Luth. Gem.: Voorm. 10uur, ds. Bieger, Geref. Kerk (Zuiderkerk)Voorm. 10 uur, ds. Weggemans; nam. 5 uur- ds. Wiersinga. Geref. Kerk (Heerengxacht)Voorm. 10 uur, cand. Van Ommen; nam. 5 uur, dr. Westerink. Geref. Kerk (Oude Vest)Voorm. 10 uur, ds. Wiersinga; nam. 5 uur. ds. Weggemans. Geref. Kerk (Morschwtfj)Voorm. 10 uur, dr. Westerink; nam. 5 uur, cand. Van Ommen. Geref. Kerk in H. V. (Patrimonium)Nam. 4 uur, ds, J. Terschegget van Amsterdam. Rem, Geref. Gem.: Vooym. 10% uur, dr. J. C. A. Fetter van Den Haag. Ver van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Vm. 10 uur, di'. Boersema. Vrijz. Kinderkerk (Gerecht 10): Nam. 12% u., dr. Boersema. Hoogl. Kerk: Voorm, 1030 uur, dr. A, A. Wild schut van Rotterdam. Jeugddienst. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr.)Voorm. 10.30 uur, gezongen Mis, Aalsmeer Ned. Herv, Kerk: Voorm, 10 uur, ds. Y. Alkema; nam. 4 uur, ds. H. v. d. Linde. Ned. Herv. Kerk, Oostelnde: Voorm 10 uur, ds. H. v. d. Linde; nam. 4 uur, ds. Y. Alkema. Geref. Kerk: VOorm. 10 en nam. 4 uur, ds. J. Knoppersen. Chr. Ger. Kerk: Voonfl 10 en nam, 4 urn*, ds. J P, Geels. Doopsgez. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. R. C. de Lange; half tien Jeugddienst A, D en,C. Oud-Kath. Kerk: Voorin. 10 uur H. Dienst en nam. 3 uur Vesper. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 2.30 u„ ds. Haspers, Leiderdorp Ver. v. Vrijz. Herv. (Linden- laan): Voorm. 10.30 dienst. Leidsehendam Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. Vermét. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam 5 uui\ ds. Waagmeester. Lcimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10.30 uur, ds. S. F. van Veenen. Geref. Kerk: Voorm. 10 30 en nam. 3.30, ds. C. Gilhuis. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, ds. J. Th. van Veenen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, dr. Th. Ruys Jr.; voorm. Dankstond voor het gewas, Chr. Geref, Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 4 uur, lees- dienst. Oud-Geref. Gem.: Voorm. 9.30 en nam. 3 u., leesdienst. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur, ds. Kater. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam.' 3 uur, ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm, 10 uur, de heer A. v. Scherpenzeel. Noordwijk-Binnen Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur, ds. W. W. Siddré; nam. 4 uur, ds. N. J, Cupedo en ds W. W. Siddré. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 330 uur, dr, H. B. Visser. Noordwijk-aan-Zec Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur, ds. N. J. Cupédo; nam. 4.30 uur (jeugd dienst) ds. Lofvers van Amsterdam, Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. B. Bouma. Ger. Kerk (H. V.)Voorm. 10 uur, ds. K. H. Kroon. Noordwykerhout Geref. Kerk in H, V.: Voorm. 10 uur, ds. J. Terschegget van A'dam. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 u„ (Jeugddienst) dr. K. J. Brouwer. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven; nam. 3 uur, A. P. van der Haas, cand. t d, H. D. (Dankstond voor den oogst). Geref. Kerk (Mauritslaan)Voorm. 10 uur, ds. Q. Gilhuis ,van Katwfjk-aan-Zee; nam. 3% uur. cand. Marseille van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk (Morschweg)Voorm. 10 uur, dr. Van Katwijk. Ver. van Vrijz. Herv (W. de Zwijgerkerk) GEBOREN. Hendrik, zn. van A. Geskus en M., v. d. Dplder Chrlstlaan, zn van J. C. Hóogerdijk en J Pauk. ondertrouwd: W. Oudshoorn. jm„ .44 j. en J. M, G, Gerties, S jd., 34 j. F. de Vink. Jm.. 20 J. en A. v. d. Blom. jd.. 18 J. OVERLEDEN: H. Broek, m-, 74 J. W. Klentz, zn. ,20 J. Aarlandcrveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. v. Beusekom. Ger. Kerk: Voorm. 10.30 u en voorm. 3 uur, ds, Moolhuizen. Alphen a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: Voor malige Julianastr.: Voorm. 10 uur, ds. Stehou- wer en nam. 4 uur, dr. Scheers. Hulpgebouw Gouwsluis: nam. 4 uur, ds. Ste- houwer. Oudsh.weg: Voorm. 10% uur, dr. Cannegieter. Hooftstraat 10: nam. 3% uur, de heer De Jong. Geref. Kerken, Hooftstr.: Voorm. 10 uur en nam, 3 uur, ds. Hartkamp. Raadhuisstr.Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nam. 3 uur, ds. Mulder. De Ruyterstr.: Voorm. 10 um*, ds. Mulder; nam. 3 uur. ds. Bosch. Martha-StichtingVoorm. 10 uur, ds. Meijer. Chr. Geref. Kerkl.: Voorm. 10 en nam. 4 uur, leesdienst. Oud-Geref. Gem.: Lok. v. Mandersloostr. Voorm. 10 uur en nam. 4 um*,leesdienst. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 um- en nam. 3 uur, ds. W. Bieshaar Jr. Geref. Gem.: Voorrn. 1030 uur en nam. 2,45 um-, leesdienst. Bodegraven Evang. Luth. Kerk (verbeterde opgave): Nam. 5 uur, ds. Öimons. Katwyk-aan-Zec Geref,, Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, cand. Brouwer' van Zwfjndrécht. Geref. Gem. (Remisestraat)Voorm. 10 en nam. 4 urn*, leesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u ds. F. G. v. Binsbergen; nam. 2.30 uur, ds. J. de Wit van Leiden.- van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan komt hedenavond op te 21.19 uur en gaat morgenmid dag onder te 13.12 üur; morgen avond komt de maan op te 22.13 uur om Maandagmiddag om 13.51 uur weer onder te gaan. Hrmlr. IW Leiden Tel.25Ud ^y-Amsterdam -Den Haag-Haarlem Uil versum - Beverwijk Voorm. 10% uur, ds. J. H. Klein Wassink van Alkmaar. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. 1030, ds. Geerling. Geref Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 330 uur, ds. v. d. Bos. Rem. Kerk: Voorm. 10.30 uur. ds Heyn. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, di'. J. J. Woldendorp van Zoetermeer; nam. 3 uur, dr. Van Niftrik. Kerkzaal: Voorm 10 uur, dr. Van Niftrik; nam. 5 uur, ds. F. J. Pop van Delft. Ger. Kerk (Rapenburg)Voorm.è 10 uur ds. E. H. Broekstra van Oegstgeest; nam. 3 uur, J. G. v. d. Stoel, hulppred. te Boskoop. Ger. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. 10 uur, ds. Post; nam. 3 uur, ds. Broekstra. Concordia: Voorm. 10 uur, de heer v. d. Stoel; nam. 3 uur, ds. Post. Chr. Gei-. Kerk: Voorm. 10 en nam, 3 uur, leesdienst. Rynzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. .10.30 en nam. 3 uur, leesdienst. Chr. Geref. Kerk* Voorm. 10.30 en nam. 3 uur, leesdienst. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf (H. A.). ds. Huls; nam. 3 uur, ds. Remme van Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 3 uur, ds. Warner. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 uur. ds. H. P. Fortgens; nam. 4 uur, de heer A. van Roon, cand. H. D., van Vlaardingen Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 330 uur, ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gém.: (Leidscheweg 41): Nam. 4.30 u., leesdienst. Wassenaar Geref. Kerk (Zijllaan); Geen opgave ontvangen. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Poortvliet (Zld.) ds. W. Vroeg-indewey te Reeuwilk. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Schevenlngen ds. T. Dorresteyn te Opheusden. Dr. A. KUYPER OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is op 68-jarigen leeftijd overleden dr. A. Kuyper, emeritus predikant, die van 1910 tot 1939 te Rotterdam stond als pre dikant der Gereformeerde Kerk. De begrafenis is vastgesteld op Dinsdag 11 November as. op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Volkshuis: spr, prof. Bok over „Ons zenuwstel. sel". ^4 uur nam. Zondag. DÈVang. Clir. Gem. (Middelstegra-cht 3): Vm. 10 uur de heer v. d. Horst; nam. 6 urn* de heer J. Pereboom. Jeruël (lste Groenesteeg 16): Samenkomsten te 10.30 voorm., spr. de heer H. Schouten en 5 uur nam., spr, de heer W. F. v. d. Berg. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling „Adrlaan en Olivier". 2 uur nam. Stadszaal: Anova's sterrenparade. 2% en 7% il nam. DAGELIJKS. Den Burcht: Tentoonstelling Reichsarbeits dienst en Ned. Arbeidsdienst (t.m. 17 Nov.) 11 uur voorm.—9 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 8 Nov. 20 u. tot Zaterdag 15 November 8 uur waargenomen door: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48. Tel. 21060 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, Tel.21313. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek voormalig Wllhelminapark 8, Tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren J. de Bruyne, P. van Es, Flim, Hovens Greve, Lahr en Teeuwen, Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door dr. Hugenholtz, tel. 21916. LUCHTTEMPERATUUR. I uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.). Onze volkskracht wordt mede door winterhulp in stand houden. ge- Geringer stioomveibiuik is plicht Doe ook de gaskraan eerder dicht! Gironummer van de WHN 5553. NIEUWE UITGAVEN. „Voor het te laat is Door de afdeeling propaganda van het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten werd uitgegeven een brochure van Max Blokzijl, waarin deze uiteenzet, op welke wijze het Nederlandsche volk op de huidige tijdsomstandigheden behoorde te reageeren. De heer N. Oosterbaan schreef een kort inleidend woord. De brochure wordt dezer dagen in geheel Ne derland huis aan huls verspreid. DOOR UIT ELKAAR GESPRONGEN SCHUIMBLUSCHAPPARAAT GEDOOD. Toen gistermorgen de 26-jarige bankwerker Z. in de fabriek van Van Leer's Walsbedrijven te IJmuiden met een schuimbluschapparaat een begin van brand wilde blusschen. sprong het apparaat uit elkaar. Z. werd door een onderdeel van het apparaat zoodanig aan het hoofd ge troffen, dat hij op slag dood was. KINDERWAGEN MET BABY TE WATER. Donderdagochtend geraakte op het Vrouwjut- tenland te Delft een kinderwagen met baby in de gracht. Een voorbijganger sprong te water en redde de kleine, die reeds in zinkenden toe stand verkeerde. De moeder was van schrik flauw gevallen en een winkel binnengedragen. Nadat zij weer bij kennis was gekomen, kon zij de baby van droge kleeren voorzien. De redder van de kleine bleef onbekend. Wij geven EEN GULDEN EN TIEN CENT Het OUDSTE en BEST VOORZIENE Gramofoonhuis van Leiden H. G. VAN LUIJKEN, Breestr. 97, h. Koorst. TELEF. 20035 - GRATIS AFHALEN. Voor klein en groot Standaard'* brood. Luxor-Tlieater. ..Misdaad zonder getuigen" is een film van Italiaansch makelij, naar Ita- liaanschen aard en met Italiaansche acteurs en actrices. Zij speelt in Venetië ten tijde van de oude dogen-republiek en heeft als centrale fi guur den schatrijken en machtigen rechter Leonardo, die zijn vrouw bedriegt en om de liefde van de mooie Olympia Veno twist met den avonturier Aviso Duodo. Deze Duodo is allerminst een ongevaarlijk concurrent en de rechter besluit hem daarom te laten dooden. Zonder getuigen voltrekt zich de misdaad en de rechter zou veilig geweest zijn indien door toevallige omstandigheden niet als verdachte werd aangewezen de jeugdige Pietro, verloofde van de jongedame, die bij 's rechters echtge- noote een vertrouwenspositie inneemt. Leonardo zelf zal over het lot en het leven van Pietro beslissen moeten en het is dit feit dat eenige menschen aan het peinzen brengt. Zij realisee- ren zich de gebeurtenissen der laatste dagen, denken aan den na-ijver tusschen Leonardo en Duodo, overwegen dat de rechter voor geen moord terugdeinst en stellen een nader onder zoek in dat hen ten slotte voldoende gegevens verschaft. Voor het groote proces van Pietro is enorme belangstelling en doodstil luistert men naar de woorden van den rechter, die Pietro schuldig verklaart, maar tot clementie bereid is. Als dan echter gevraagd wordt of nog iemand iets ten gunste van den verdachte te zeggen heeft, betreedt plotseling een gemaskerd man de zaal, die in scherpe bewoordingen den rechter zelf in staat van beschuldiging stelt! In de algemeene verwarring grijpt Leonardo het vergiftige wapen, waarmede Leonardo werd ver moord en enkele oogenblikken later heeft hij reeds zijn misdaad geboet Deze film,' spelende in de fraaie Venetiaan- sche paleizen, wordt door eenige grappige één- acters voorafgegaan, zoomede door hét uitvoe rige journaal. Trianon-Theater. De reputatie, die de veel geroemde Willy Forst-film „Allotria" geniet, zal zonder twijfel ook deze week talrijken tot een bezoek opwekken! Immers: deze origineele re gisseur plaatst het viertal Heinz Rühmann- Adolf Wohlbrück-Renate Müller-Jenny Jugo zoodanig onderhoudend en vlot onder den schijnwerper; dat wij hem ook voor deze gezél lige film oprechte hulde kunnen brengen. Deze liefdesgeschiedenis, waarin Renate voor Adolf, om hem voor zijn niet ton uitvoer gebracht hu welijksaanzoek te straffen, een tijdlang in schijn fungeert voor de vrouw van zijn besten vriend, heeft een verrassend verloop. Ten slotte worden Adolf en Renate, na tallooze verwikkelingen, tóch man en vrouw en men gunt beiden van harte dit geluk na 61 het geharrewar, dat zy moeten doormaken, vóór het zoover is. Het zou misschien voor beider rust beter geweest zijn, als het huwelijksaanzoek, dat Adolf al in het begin van de film wilde doen, definitief door gegaan zou zijn: maar dan hadden de toeschou wers niet meer kunnen genieten van de gebeur tenissen, die Willy Forst ons daarna zoo soepel voortoovert. Dat Hilde Hildebrandt. als de ge raffineerde vriendin van Adolf en Heinz daarin nog zulk een belangrijke rol vervult, verhoogt in niet geringe mate het levendige verloop. U weet het dus: „Allotria" zal u géén moment vervelen. Daarvoor staan Forst en zyn klaver blad van vier u borg! Voor de pauze p.a. een uitvoerig overzicht van den nieuwen vooruitgang der Duitsche en Fin- sche troepen in de Sovjet-Unie en opnamen van de installatie van Rotterdam's burgemees ter ir. Müller. Het cultuurfilmpje „Zeevogels" is interessant en cineastisch zeer verzorgd. Lido-Theater brengt de komische film „Ar- tisten-Pension" met in de höofdrol den bekenden komiek Theo Lingen. bijgestaan door Ida Wlist, Richard Romanowsky en Sabine Peters. Deze film speelt zich, zooals de naam reeds aanduidt, hoofdzakelijk in een pension af. Bully (Theo Lingen) die werkzaam is aan een particulier in lichtingenbureau, krijgt van zijn directeur op dracht om over dit pension gegevens'te verza- zamelen en iri Tiet bijzonder óver de vrouw des huizes. Hij trekt er op uit en weet het huis bin nen te dringen. Maar dan beginnen vele moei lijkheden! Op den zolder treft hij echter twee meisjes aan, die de danskunst beoefenen. En hij weet beiden voor zich te winnen, door haar een optreden in een theater te beloven. Door tusschenkomst van de beide meisjes leert hij nu ook de andere bewoners in het oension en de eigenaresè kennen, waardoor het* gelukt, de verleende opdracht te volvoeren en opheldering te brengen in de velerlei ingewikkelde zaken, die zich in en rond het pension afspelen. Theo Lingen draagt wel bij uitstek deze hu moristische film, waarbij men, zooals altijd, zijn grappige mimiek en actie kan bewonderen. Voor de pauze gaat een uitgebreid wereld nieuws. Casino-Theater. Deze week de film „Tus schen Hamburg en Haïti." Vele jaren heeft. Henry Brinkman hard gewerkt, Hij wist zich. mede door een goeden koopmansgeest een rijk bestaan in Haïti te verwerven, voelt zich ge lukkig en is een algemeen geëerd ingezetene, totdat, een van zijn vrienden, die naar Ham burg ging. terugkeert. Echter niet alleen, maar mèt zyn vrouw, die hij daar leerde kennen. Als Henry hen ziet voelt hij pas goed, wat hem nog ontbreekt: een vrouw! Hy is een man van de daad en scheept zich onmiddellijk naar Ham burg in, maakt daar kennis met een meisje, dat hem openhartig haar levensgeschiedenis vertelt. Deze versterkt echter slechts zijn liefde voor haar, die wederkeerig is. Een kennis waar schuwt Henry echter tegen een verbintenis met deze vrouw, die hij in een berucht cabaret ge zien heeft. Henry vertrekt echter toch naar Haïti, om daar alles voor zijn a.s. huwelijk in orde te makerL Dit loopt echter voor hem op een bittere' teleurstelling uit, want Anna ziet, tenville van hém van de reis af. Langs velerlei wegen, weet hij haar evenwel weer op het spoor te komen en naar Haïti te brengen, waar hun een gelukkig leven wacht. De Inhoud is hiermee wel met enkele woorden gezegd, maar er ge beurt nog heel wat méér, waardoor de film een spannend verloop heeft! Voor de pauze o.a. een filmpje over het ge bruik van het televisie-apparaat. Rex-Theater. Benjamino Gigli, de befaam de Italiaansche tenor, heeft reeds in een groot aantal films millioenen menschen van zijn prachtige stem doen genieten! Hij bezit gansch andere kwaliteiten dan de meeste acteurs van het witte doek. Hij is nóch een tooneelspeler van formaat, nóch een charmeur of een impo sante figuur. Hfj brabbelt zelfs erbarmelijk slecht Duitsch, maar dat alles vergeet men. zoo- dra deze grootmeester van het bei-canto zijn liederen ten gehoore brengt. De film „Jij bent m'n leven" geeft zijn talloozen bewonderaars weer volop stof tot genieten. Hij zingt in deze film tal van bekende aria's uit de opera's „Aida" en „Manon l'Escaut" en bovendien nog andere liederen, welke den toehoorders uit de radio overbekend zijn. Het geheele scenario wordt gedragen door zijn weergalooze zangtech niek, waarvoor blijkbaar geen moeilijkheden be staan. Met een verbluffend gemak, „neemt" hij de lastigste passages en aldus brengt hij ieder een onder den ban van zijn machtig vocaal kunnen. Zooals Gigli zingt, zingen slechts wei nigen en er zijn maar weinig film.s, waarin Gigli zingt, als in deze! Waarmede wy dus zeg gen willen, dat deze film waard is om door ve len gezjen. maar vooral gehoord te worden In het ytfpfprogramma wordt, een uitgebreide re portage'gegeven van de zegevierende krijgsver richtingen der Duitsche weermacht in het Oos ten, zoomede beelden van de vervaardiging der Winterhulpspeldjes voor de a.s. collecte in Brouwers Aardewerkfabriek te Leiderdorp. Th. J. Hannema. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2