BINNENLAND Klanten-regeling inzake brandstoffendistributie LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag S November 1941 Tweede BladNo. 25035 S2sfe Jaargang Rookverbod in bioscopen RACK) Inschrijving bij een vasten leverancier De bandenprijsvraag „Generaal pardon" van het N.V.V. verlengd FEUILLETON De vervloekte Viool DRIE REDENEN. In een circulaire aan de commissarissen der onderscheidene provincies heeft de secretaris generaal van het departement van binnenland- sche zaken medegedeeld, dat het den secretaris generaal van het departement van volksvoor lichting en kunsten wenschelyk voorkomt, dat in de daarvoor in aanmerking bomende gemeenten een verbod met betrekking tot het rooken in bioscopen in het leven wordt geroepen. Laatstgenoemde secretaris-generaal vestigt ter motiveering van zijn standpunt de aandacht op het feit. dat het rooken zeer nadeelig is voor een goede projectie, terwijl daarnaast het veroor zaken van schade aan tapijten en bekleeding door het rooken. wegens de textielschaarschte niet verantwoord moet worden geacht. Uit een oogpunt van uniformiteit heeft hü onderstaande richtlijnen gegeven voor gemeente lijke verordeningen: 1. Het rookverbod geldt voor alle tot het theater behoorende ruimten, gangen, enz., terwijl het daar verboden is te rooken, bran dende sigaren, sigaretten of pijpen mede te brengen of sigaren, sigaretten of tabak te koop aan te bieden of te verkoopen. 2. Een uitzondering mag slechts gemaakt worden voor foyers, welke niet in open ver binding met de zaal, de gangen of andere ruimten van het theater staan. 3. Overal moet in het theater duidelijk worden aangegeven, dat het verboden is te rooken, of zich aldaar te bevinden met een brandende sigaar, sigaret of pijp. Het A.N.P. verneemt nog in verband met deze kwestie, dat als grondslagen voor een rookverbod in bioscopen beschouwd worden ten eerste de kwaliteit voor de voorstelling, ten tweede het feit, dat de atmosfeer in bios copen vaak verstikkend is en ten derde, dat op de bekleeding enz. dringend bespaard moet worden. Hebben onderscheidene theaters in de groote steden een luchtververschingsinstallatie, dit is lang niet overal het geval, vooral niet in de provincie. De voorgeschreven verduistering maakt bovendien in vele bioscopen de ventilatie uiterst moeilijk, zoodat deze lokalen vaak in rookholen herschapen worden. Het behoeft geen betoog, dat deze atmosfeer schadelijk is voor de gezondheid. Wat de bekleeding betreft, deze heeft door het rooken zeer zwaar te lijden, aangezien de meeste rookende bezoekers nu eenmaal niet van de aschbakjes gebruik maken. In vele theaters moet de bekleeding dan ook om de paar jaar worden vernieuwd, hetgeen in dezen tijd niet mogelijk is. Hier en daar bestaat reeds een rookverbod, zoo o.a. in Haarlem, Utrecht, Groningen en in andere plaatsen (o.a. ook te Leiden Red. L.D.). DE HEER D. A. DAAMEN OVERLEDEN. Overleden is de heer D. A. Daamen, stichter en oud-directeur van D. A. Daamens Uitgevers maatschappij N.V. te Den Haag, welke functie hij van 1893 tot 1939 bekleedde. Ook het blad „Ons Tijdschrift'' en de bibliotheek „Hoofd en Hart" hebben onder zijn leiding gestaan, terwijl de overledene tevens directeur is geweest van het aigblad ..De Nederlander". Als lid en secretaris had hij zitting in de commissie van toezicht op de Landsdrukkerij. Hij was eerst ridder, later officier in de Orde van Oranje Nassau. ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET BAKKERSBEDRIJF VASTGESTELD. Het college van rijksbemiddelaars heeft een regeling vastgesteld inzake de loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het bakkersbedrijf. De voornaamste bepalingen hebben uiteraard betrekking op de loonen. Daarbij zijn de ge meenten ingedeeld in 5 klassen. Voor volslagen arbeiders in volledigen dienst bewegen de ml- nimum-loonen zich tusschen de volgende gren zen: Klasse 1 van f.27 tot f.32; klasse 2 van f.25 tot f. 30; klasse 3 van f.23 tot f.28; klasse 4 van f. 21 tot f.26 en klasse 5 van f10 tot f24. Voor de halfwassen in volledigen dienst klimt het loon van f. 10 op 18-jarigen leeftijd op tot f.25 op 23-jarigen leeftijd. In loonklasse 5 zijn deze cijfers resp. f. 6 en f. 17. Ook is een regeling gemaakt ten aanzien van het garantieloon voor broodbezorgers in onvolledigen dienst. Indien in ondernemingen reeds gunstiger be palingen gelden, blijven deze gehandhaafd. Voorts zijn in de beschikking van het college nog opgenomen bepalingen betreffende den ar beidsduur, personeelsbezetting, opzegtermijn bij ontslag, de regeling van overuren, alsook een regeling voor ziekte- en ongevallenverzekering. Tevens is voorzien in een vacantie, met be houd van loon gedurende zes dagen, voor arbei ders, wier dienstbetrekking gedurende ten minste één jaar onafgebroken heeft voortgeduurd. De arbeiders wier dienstbetrekking nog geen jaar heeft geduurd, hebben recht op een halven dag vacantie. met behoud van loon. voor elke maand, die zij in hun dienstbetrekking hebben doorge bracht. Als instantie, bevoegd om vergunning tot uit zonderingen te geven is aangewezen dr. ir. A. H. W. Hacke te 's-Gravenhage. VLIEGTUIG-ONGELUKKEN IN NED.-INDIé. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Uit Batavia wordt gemeld, dat twee militaire vliegtuigen zijn neergestort. Een Nederlandsch-Indische bommenwerper is neergestort in de nabijheid van Buitenzorg, een tweede toestel viel te plet ter in de nabijheid van Kameajoran. Een offi cier kwam om het leven, een tweede werd zwaar gewond. Bezuiniging komt steeds van pas Dus ook bij electiiciteit en gas. VOOK DONDERDAG 6 NOVEMBER. Hilversum I. 415.5 M. 6.45: Gramofoonmuz. 6 50. Ochtendgymnastiek 7.00: Gramofoon- muzlek 7.16: Morgengesprekken voor den boer 7.30: Gramofoonmuzlek 7.45: Ochtendgym nastiek 8.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuzlek 9.15: Voor de hulsvrouw 9 25: Gramofoonmuzlek 11.00: Voor de kleu ters 11.20: Planovoordracht 12.00: Orgelcon cert en zang 12.40: Almanak 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: De Ramblers 13.30: Gramofoonmuzlek 14.00: Zang met pianobegeleiding. Als Intermezzo: Pla novoordracht (opn.) 14.40: Rotterd. Phllhar- monlsch orkest en solist (opn.) 15.00: Gramo foonmuzlek 15.30: Voor de zieken 16.00: Cyclus „De eeredlenst der kerk" 16.20: Gramo foonmuzlek 16.30: Amablle-8extet 17.15: B N.O.Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Otto Hendriks en z(jn orkest en zang met orgelbegeleiding 18.30: Sport en lichame lijke opvoeding 18 45: Gramofoonmuzlek 19.00: Actueel halfuurtje 19.30: Omroepsym- phonle-orkest en soliste. (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 20 15: Brief van een Betuwsche collectante van de Winterhulp 20.30: Gramofoonmuzlek 21.45: B.N.O.: Nieuwsberich ten 22.00: B.N.O.: Engelsche uitzending: „Na tional features of the Netherlands" of „Voor de ouders" 22.3024.00: Gramofoonmuzlek. Hilversum II, 301.5 M. 6.45: Gramofoonmuz. 6 50: Ochtendgymnastiek 7.00: Gramofoon muzlek 7.45: Ochtendgymnastiek 8.00: B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10 15: Orgelconcert (opn.) 10.20: Fluit, viool en alt 10.40: Voor de vrouw 11.00: Ensemble Jonny Kroon en orgelspel 12.00: Gramofoonmuzlek 12.15: Klaas van Beeck en zijn orkest 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Om roeporkest en soliste 13.45: Voordracht 14.00; Ensemble Joan Lancé en gramofoonmuzlek 15.00- Voor de vrouw 15 30: Hobo. plano en gramofoonmuzlek 16.00: Alfredo Spezlalettl en zijn orkest 16.30: Gramofoonmuzlek 16.45: Voor de jeugd 17.15: B.N.O.Nieuws-, econo mische- en beursberichten 17.30: Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek 18.05: Gramofoonmuzlek 18.15: Cyclus „Sociale zorg" 18.30: 2 violen en claveclmbel 19.00: Actueel halfuurtje 19.30: Gramofoonmuzlek 19.45: Causerie „Brandende kwesties" 20.00: Gramo foonmuzlek. (Van 20.15 af alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de stu- Radlotooneel 21.00: Salonorkest en gramofoon- dio beschikken) 20.15: Musette-orkest 20.40: muziek 21.45: B.N.O.Nieuwsberichten 22 00 B N.O.: Toelichting op het weermachtsbericht 22.1022.15: Avondwijding. GEMEENTELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Donderdag 6 November. Ie programma: 8.00—22.15: Hilversum I 22.15 24.00: Dultach programma. 2e programma: 8.00—22.15: Hilversum I 22 15 —23.00: Programma uitsluitend voor aangeslote nen by Radio-Centrales 23.0024.00: Dultsch programma. 3e programma: 6 45—24.00: Dultsch programma 4e programma: 6.45—24.00: Dultsch programma O MEER DAN TWEEDUIZEND INZENDINGEN. Zooals men weet is een banden-prijsvraag uit geschreven. in de hoop, dat daaruit een bruik baar project voor het verkrijgen van een rij wielband te voorschijn zal komen, nu het steeds moeilijker is geworden over rubberbanden te beschikken. Naar wij vernemen heeft het aantal inzen dingen de verwachtingen der jury overtroffen. Dagenlang heeft de post er twintig, veertig en zelfs eenmaal meer dan honderd en vijftig bin nengebracht. Pakken en kisten met monsters en modellen kwamen aan. Er waren inzenders, die persoonlijk hun wiel met surrogaatband kwamen afgeven. Enthousiaste prijsvraagoplossers hadden reeds him fiets met de banden van hun vinding voorzien en kwamen deze demon- streeren. Steeds bleef de stroom van inzen dingen aanhouden en daarbij waren er met twee, met drie en met een nog grooter aan tal oplossingen. Er was zelfs een vernufte- ling bij, die meer dan vijf en twintig oplos singen in één bundel toezond. Het eigen lijke aantal binnengekomen oplossingen be draagt ver over de 2000. Mijnwerkers en boerenarbeiders, rijwielhan delaren, apothekers, offfcieren. ingenieurs, jon gens van veertien jaar en ouden van dagen, zieken, die vermeldden, dat ze reeds vijf jaar in het ziekenhuis vertoeven, tuinarbeiders en visschers, scholieren en dames hebben er aan meegewerkt. Uit alle hoeken en streken van het land kwa men inzendingen binnen. Sommigen zonden een idee in, zonder dat dit technisch uitgewerkt was, Anderen zeiden nog eenvoudiger: neem kurk. Er waren er bij, die een beschrijving zonden zonder teekeningen en weer anderen, die een teekening zonden zonder beschrijving. Er zijn er bij geweest, die uitvoerig uitgewerkte teekeningen zonden, zoo keurig, dat het een schilderij gelijkt en anderen die ver klaarden, dat ze nog nooit een potlood in hun liand gehad hadden voor het maken van een schets ende schets liet dat duidelijk zien. Er waren brieven bij, welke bescheiden be ginnen met de verklaring, dat de inzender de verdere uitwerking en de noodige berekeningen gaarne aan meer deskundigen overlaat. Doch er zijn ook inzenders, die vroegen hun den eer sten prijs nu maar dadelijk uit te keeren, want een betere oplossing zou toch niet ingezonden kunnen worden. Er blijken over de vervangingsmogelijkheden van den rubberband zoodanige uniforme in zichten te bestaan, dat dezelfde oplossing, met enkele kleine variaties, eenige honderden ma len is Ingezonden. Sommige inzenders vertellen, dat ze zelf al honderden kilometers op een volgens het door hen uitgedachte principe vervaardigden band gereden hebben. Anderen geven toe, dat op de tegenwoordige goede asfaltwegen hun band wel voldoet, maar dat op keiwegen de veering mis schien niet voldoende zou kunnen blijken. Weer anderen stuurden teekeningen van eerf geheel nieuw rijwiel, met veerende sturen, vee- rende frames. Er is een groot aantal inzen ders onder het motto „Eureka", andere met geheel onleesbaren naam en adres, en ook zul- ken, die geheel vergeten hebben adres of ken- teeken op te geven. Er zijn inzendingen by ..buiten mededinging", andere, die reeds dade lijk alles kosteloos aan het Nederlandsche volk ter beschikking willen stellen, maar ook vele, waarin zeer nadrukkelijk alle rechten worden voorbehouden. Veel inzenders blijven bij hun ambacht. Man denmakers construeeren banden van teen, hout bewerkers maken banden van houten hoepels of houten klossen, metaaldraaiers herkent men onmiddellijk, evenals pypenbuigers en lasschers. visschers gebruiken voor hun oplossingen touw of kurk, stoffeerders bedenken een toepassing van bekleedingsmateriaal en opvulstoffen. Vast staat, dat aan den oproep om een ver vangingsrijwielband te bedenken door een on verwacht groot aantal menschen is meegedaan en dat er enorm veel vernuft is toegepast om een bruikbaren band te bedenken. Het is te ho pen. dat een en ander ook tot resultaten aan leiding zal geven. TOT 8 NOVEMBER. De persdienst van het N.V.V, schrijft ons: Zooals men zich zal herinneren, heeft de heer H J. Woudenberg, commissaris van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen, op 10 October j.l. een zoogenaamd „generaal pardon" afgekondigd, dat inhield, dat die arbeiders, die vóór 23 Juli j.l. behoorden tot een der vakorga nisaties van het Roomsch Katholiek Werklie denverbond en het Christelijk Nationaal Vak verbond en na dien datum uit hun bond waren getreden, konden toetreden tot een der bij het N.V.V. aangesloten vakbonden met behoud van alle rechten (in het bijzonder wat betreft de werkloosheidsverzekering)zonder over de pe riode. waarin zij ongeorganiseerd waren, con tributie behoeven te betalen. Dit generaal pardon, hetwelk oorspronkelijk op 1 November j.l. sloot, is verlengd tot 8 No vember HET ZIEKENFONDSENBESLUIT. De uitreiking van de coupons. Sedert 1 November jJ. is het ziekenfondsen - oesluit in werking getreden. De werkgevers zul len, ten behoeve van de arbeiders, die hiervoor in aanmerking komen, over de eerste volle loon periode in deze maand d.i. voor zeer vele arbeiders op Zaterdag 8 dezer een korting van 2 pCt. op het loon toepassen, die, samen met de 2 pCt.. die de ondernemers hunnerzijds bijdragen, de ziekenfondscontributie van weleer gaat vervangen. Hoe staat het nu echter met de verstrekking van de coupons, die de werknemers straks bij den bode van het ziekenfonds zullen moeten inleveren, ten bewijze, dat hun premie is vol- da-an? De uitreiking van deze coupons zal door de werkgevers geschieden en wel voor het eerst bij de loonbetalingen op Zaterdag 22 November as. Voor werknemers, die op 22 November geen loon ontvangen, zal de uitreiking plaats hebben bij de eerstvolgende loonbetaling na genoemden datum. Aangezien de premie-inhouding voor een groot aantal arbeiders (voornamelijk zij, die weekloon ontvangen) reeds op een vroeger tijd stip begint dan voor de eerste uitreiking der coupons is vastgesteld, kan het zijn nut hebben hieraan toe te voegen, dat, bij de eerste af gifte van coupons, ook de eventueel reeds eerder plaats gehad hebbende premie-inhoudingen in aanmerking zullen worden genomen. Er zal worden zorg gedragen, dat de werk gevers tijdig gelegenheid krijgen zich in het bezit der benoodigde couponboekjes te stollen. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is jhr. R M. J. F. C. van Grotenhuis, met ingang van 15 November benoemd tot burgemeester van de gemeente Groesbeek, onder toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Angerlo. Verder is F D. G. Klinken berg, met ingang van dien datum tot burge meester van de gemeente Putten benoemd. De secretaris-generaal van het departement van Handel Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van vaste brandstoffen. Teneinde het onmogelijk te maken om op onwettig verkregen brandstoffenbonnen brandstof te betrekken, wordt met ingang van 10 November voor de distributie van vaste brandstoffen het stelsel van klanten binding ingevoerd, krachtens hetwelk alle verbruikers, die toewijzingen of bonkaarten of bonnen van dc distributiedienst hebben ontvangen, met uitzondering van verbrui kers van generatorbrandstof voor auto's, verplicht zyn zich bij hun vasten leveran cier te laten inschrijven en voortaan uit sluitend van dezen vaste brandstoffen te betrekken. Dit geldt ten opzicht van iederen leverancier, onverschillig of deze een gasfabriek (voor gas- cokes), een brandstoffengroothajadelaar, -han delaar of -slijter, dan wel een handelaar of slij ter in turf is. Heeft men meerdere leveranciers, dan dient men één van deze te kiezen. Het in geschreven zijn bij meerdere leveranciers is niet toegestaan. DE INSCHRIJVING. De inschrijving bij den vasten leverancier ge schiedt als volgt: Voor alle verbruikers, die een bonkaart J, K of L ontvangen hebben al of niet aangevuld met een bonkaart vaste brandstoffen voor kook- doeleinden dan wel met losse bonnen of pe riodebonnen, b.v. voor toeslag groote gezinnen, toeslag voor ruimten met bijzondere doeleinden op formulier MD 120 of MD 112 of voor pen sion- en kamerverhuur, moet als bewijs van inschrijving in het vakje „aanteekeningen" van de met „hoofd" gemerkte distributiestamkaart van dengene, aan wien de bonkaart J, K of L is uitgereikt, het code- of registratienummer van den leverancier vermeld worden. Is de le verancier hetzij een gasfabriek, hetzij een in geschreven groothandelaar of handelaar in vaste brandstoffen of turf, dan is het codenummer zonder meer voldoende. Is de leverancier echter een erkende slijter in vaste brandstoffen, dan moet. behalve het registratienummer, ook de brandstoffencommissie vermeld worden, waarby de slijter is ingeschreven, b.v.: Br. C Breda 71. Is de leverancier een erkende turfslyter, dan moet bovendien het woord turf worden toege voegd, b.v.: Br. C Assen turf 24. Voor alle verbruikers, die een identiteitskaart vaste brandstoffen ontvangen hebben, dit zijn dus de grootverbruikers in de groepen B, C, D, E-rood, sommige verbruikers in de groep E- groen en alle klein-industrieën (groep E-wIt) moet bovenbedoelde aanteekening geplaatst worden op hun identiteitskaart. Alle overige verbruikers, waartoe bchoo- ren de kleinverbruikers in de groepen B, C, D- en E-rood, alsmede de verbruikers in de groepen E-blauw en E-groen voor zoover laatstgenoemden geen identiteitskaart heb ben ontvangen, moeten als bewys van in schrijving een „inschrijvingskaart" van hun leverancier in hun bezit hebben, waarop naam, adres en code- of registratienummer van den leverancier en naam en adres van den verbruiker vermeld zijn. Het aanteekenen van het code- of registratie nummer van den leverancier kan zoowel door dien leverancier als door den verbruiker zelf geschieden. Indien de verbruiker het nummer aanteekent moet hij uiteraard zekerheid hebben, dat hij het juiste nummer vermeldt. Ingeval een inschrijvingskaart wordt verstrekt moet de leverancier aan de brandstoffencommissie van het rayon, waarin de verbruiker is gevestigd, een afschrift van die kaart toezenden. Zoolang dit niet heeft plaats gehad, heeft de inschrij vingskaart geen waarde en is derhalve afleve ring der brandstoffen aan den betrokken ver bruiker niet toegestaan. Nadrukkelijk wordt er nog eens op gewezen, dat slechts inschrijving mogelijk is bij den te- genwoordigen leverancier, of,*indien men meer dere leveranciers heeft, bij een van hen. De handel zal ook geen andere dan zijn bestaande afnemers kunnen inschrijven, daar geen quote- wyzigingen op grond van het aantal ingeschre venen zullen worden aangebracht, tenzy het een aanmerkelijk aantal nieuwe verbruikers be treft (vestigingen, verhuizingen buiten de ge meenten) en hier geen verlies van oude afnemers tegenover staat. VERBOD VAN LEVERING AAN NIET-INGE- SCHREVEN VERBRUIKERS. Van 10 November a.s. af is het brandstof- fenleveranciers verboden brandstoffen af te leveren op distributiebonnen en toewijzingen aan verbruikers, die niet by hen zyn inge schreven, dat wil dus zeggen, waaraan de inschryving niet, hetzy door aanteekening tan het code- of registratienummer op de distributiestamkaart of de identiteitskaart vaste brandstoffen, hetzy door een inschrU- vingskaart Is vastgelegd. Anderzyds zullen de verbruikers met ingang van bedoelden datum uitsluitend vaste brand stoffen mogen betrekken bU den leverancier, by wien zy zijn ingeschreven. Den verbruikers wordt daarom In hun eigen belang aangeraden om zich. indien zy t. z. t. brandstoffen wenschen te betrekken en hun leverancier zich nog niet met hen in verbinding heeft gesteld, zelf tot dezen leverancier te wen den. Dit laatste is zeker gewenscht, indien een verbruiker tot nu toe gascokes by de gasfabriek afhaalde en als klant bij die gasfabriek wenscht te worden ingeschreven. Indien een verbruiker op 10 November nog vaste brandstoffen in bestelling heeft by een anderen leverancier dan dengene, by wien hy wordt ingeschreven, mag hy dc be stelde hoeveelheid niet meer in ontvangst nemen, maar dient hy de eventueel daar voor reeds afgegeven bonnen terug te vra gen. Het spreekt vanzelf, dat de leverancier in een dergelijk geval verplicht is een over eenkomstig aantal geldige bonnen terug te geven, daar hy immers aan een betrokken, niet by hem ingeschreven verbruiker geen brandstof meer mag leveren. De aandacht wordt erop gevestigd, dat zoowel leveranciers als verbruikers van vaste brand stoffen by het niet nakomen van de in het bo venstaande omschreven verbodsbepalingen straf baar zyn op grond van het Economisch Sanctie- besluit 1941. Voor verdere verplichtingen van de brand- stoffenleveranciers worden deze verwezen naar de desbetreffende in de bladen opgenomen offi- cieele publicatie. Duitsche tankdivisies rukken op (P-K. Mossdorf-Hoffmann). door PETER FAZEKAS (45) Slot. de pleinen: het was Alma als toefde zy nog niet Zij reden door de straten, langs de gebouwen en zoo lang geleden in deze stad, zij herkende alle plaatsen, waar zy zich toentertijd met hem en daarna alleen ophield. Na den dood van Pettie was zij nog een tijdlang hier gebleven, omdat zy Cremona met zoo'n zwaar gemoed kon ver laten, zij wilde heel lang met hem blyven. Dagelijks ging zy toen naar het kerkhof, zij legde bloemen op het graf en wachtte tot de steen geplaatst werd. De gemeenteraad, die overgelukkig was door den aankoop van de Stradivarius, vaardigde een besluit uit, waarin de stad Cremona zich verplichtte honderd jaar lang het graf van Pettie te onderhouden en er steeds nieuwe frissche bloemen op te leggen. Zou men deze bepaling ok na zooveel jaren nog uit" voeren? vroeg Alma zich af, terwijl zij hier over zichzelf en ook Juliska gerust probeerde te steJlen- 7 j Ontroerd vertelde Alma en ontroerd luisterde Juliska naar haarhier deze groote kerk, de kathedraal waarin Pettie alleen voor haar speelde Voor het eerst sinds ze getrouwd waren, het orgel staat er nog. zyn tonen begeleidden zijn spel. „Ave Maria" klonk toen op en weer galmde nu nog in haar ooren, de organist, een klein, raar mannetje met één oog waarschuwde hen nog voor de vervloekte viool, doch zy lach ten hem uit, zij geloofden er niet aandat hier is het Teatro Municipale, wat ziet het er toch onverzorgd uit, in dit gebouw wilde zy hem tot den grootsten violist maken, het publiek was zoo ondankbaar, het floot hem uit, héér schuld was he1, zy had moeten weten, dat Pettie alleen maar een primas was en niet geschikt om aca demisch te spelendaar staat het kleine. pittoreske museum-gebouw, waar men zijn viool bewaart Laten we naar binnen gaan, stelde Ju liska voor, ik wou zoo graag de viool zien, waarop hij speelde. Zij stapten uit en struikelden naar binnen, Alma herinnerde zich nog goed de zaal, waar Pettie's viool tentoongesteld werd, zij liep er recht op af, een breede vitrine stond in een der zalen aan den muur, daarin lag, achter het dik ke glas, de viool. „Op deze Stradivarius speelde de Zingaro ungherese Pietro Lakatos". zy ston den thans er voor, in haar oogen was meer af wachting dan ontroering te zien, zy hadden het gevoel als waren zy ergens op een bekende plaats op bezoek en wachtten, dat de gastheer ziin stem zou laten hooren. Dag. Pettie, sprak Juliska zacht tegen de viool Ik ben hier, herken Je me niet meer? En dat is je tweede vrouw. Alma. En dan wendde zij zich naar haar vriendin. Ik zou de viool zoo graag willen streelen. Dat kan niet, Juliska, zy is op slot. De zaalbewaker naderde haar, sloeg haar zy- delings gade en liep achter de twee vrouwen voorbij, onopvallend, doch met het bekende wa kende oog der museumbedienden. Alma draaide zich om en vroeg: Zouden we deze viool in handen mogen nemen? Verwonderd en achterdochtig keek de wachter haar aan; wat een merkwaardig verzoek, dacht hy, zóó een werd hem nog nooit gesteld. Waarom wilt u dat. signora. Zoo maar. Wij hebben daar eenigszins recht op, glimlachte zy geheimzinnig. De goede man riep zijn collega en vroeg hem den directeur te halen. Een gezellige, oude heer, met een puntig baardje snelde toe. Waarmee kan ik u van dienst zyn, myne dames? Alma stelde zich voor. Mevrouw Lakatos, de weduwe van Pietro. De directeur werd nog vriendelyker en al buigende praatte hy met haar verder. Wét een eer, wat een hoog bezoek, signora, u ziet, de viool van wylen uw man wordt goed onderhouden, ook de naam van uw man blijft daar staan. Mag ik u straks rondleiden? Neen. dank u, wij kwamen alleen om de viool. Ik heb een groot verzoek. Mijn vriendin zou zoo graag de viool willen streelen, slechts éénmaalen ik ook. Het gezicht van den conservator vertoonde alle schakeeringen van verwondering. Wantrou wend vroeg hij: Zy is eveneens de vrouw van Pietro Laka tos geweest? Zijn mond bleef open staan en hij sloot hem niet eer hij daardoor de verbaasde en terecht ge- «meende veronderstelling liet hooren: Huldigt men in uw land nog de polygamie? Neen. neen. lachte Alm?, goedmoedig. dat niet. Maar mijn vriendin is zyn gescheiden vrouw en ik zyn weduwe. zyn hersens werkte maar langzaam, hy moest zich bly.kbaar zeer ingespannen om het geval te snappen, doch durfde niets meer te vragen, om zijn logica niet al te zeer op de proef te stellen. Hij haalde een sleutelring te voorschijn en met een kleine, zilveren sleutel opende hij de glazen kast. Gretig strekte Juliska haar hand uit, eerst streelde zy den kleinen kop, dan den hals en dan de kast van de viool en sprak ontroerende woorden tegen haar, alsof zy leefde en alsof zy de ziel van Pettie was geweest Ook Alma streel de haar zwygend in zich zelf geluidloos om ver giffenis smeekend. Dan dankte zij hartelyk den directeur voor zyn goedheid en namen ook van de viool afscheid voor altyd. Het kerkhof van Cremona was nog een half uur, rijdens, het lag ver buiten de stad, daar, waar het Oglio-kanaal met den Po-stroom een delta vormt. Onderweg kochten zy bloemen. An jelieren. Want dat waren zyn lievelingsbloemen, ook Juliska wist het nu. Een bord hing by den ingang met de waarschuwing: „stilte", als een overbodig en honend memento voor de dooden, die voor eeuwig stil zyn en voor de levenden eveneens, die in stille gevoelens hier een bezoek brengen. Er waren ook andere bezoekers, verspreid over het heele Rijk der Dooden. Even moest Alma blyven staan, om na te denken, waar Pettie rustte Het duurde maar een oogenblik en reeds pakte zij Juliska bij haar arm en nam haar mee. Zij bleven voor het graf staan. „Pettie las Juliska de gulden letters af met tranen in haar oogen. „Pettie" zei Alma na. Zij beiden wisten, wat deze zes letters inhielden wat zij voor haar beteekenden Zij legden de anjelieren op het goed onderhouden graf neer en tranenloos snikten zij. Zy spraken geen woord met elkaar en behalve het noemen van zyn naam spraken zij ook tegen hem niet Doch in deze minuten voelden zij den nauwen band, die hun drieën voor altijd vasthield. Langzaam wendden zy zich van het graf af, maar nauwehjks hadden zij den terugtocht aan vaard. toen zy een grooten, krachtigen kerel haar tegemoet zagen komen. Zyn voetstappen waren in schrille tegenstelling met het waarschuwende bordje aan den ingang van het kerkhof. Het scheen de terreinwachter te zyn, die voor zoo ver noodig, inlichtingen aan de bezoekers ver strekte. Alma en Juliska waren reeds eenigszins gekalmeerd en met een verlicht hart keken zy den reus aan. Wij zullen hem vragen, wie „Pettie" was. Ik ben nieuwsgierig, of men het hier weet. Ja, stemde Juliska toe, dat moeten we doen. Vyandig en dreigend keek hij op haar neer. Zy stonden voor hem als kleine struiken on- dér de schaduw van een eik. Signor, sprak Alma hem aan, wie ligt daar begraven? zy liepen met hem terug naar het graf en wezen naar den steen. Daar? vroeg hy met een brommende, zware stem. Daar ligt Pettie. Wanneer stierf Pettie? vroeg zy hem onderzoekend. En., wie was Pettie, informeerde zy ondeugend met de onschuldigste stem. Maaaar, myne daames. knorde hy op belecdigenden en verwijtenden toon. weet ge niet wie hy was? WelnuPettie was de grootste vioolkunstenaar ter wereld EINDE. (Nadruk verboden)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5