LAATSTE BERICHTEN IEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 5 November 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Binnenland Kameraden Nieuwe Burgemeester van Rijnsburg Buitenland De oorlogsfinanciering Moskou's positie wordt nog hachelijker 8-7-6-0-0 De Diplo over Amerika's pressie Duitschland strijdt voor Europa Duitsch W eermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht RECHTZAKEN Conflict tusschen „The Ramblers" en „The Blue Ramblers" BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN CIJN/T IN UTTERED BEURSOVERZICHT MA1KT fï MMCUÏÏN^J} Ware kameraadschap, wat weten de meesten van ons daarvan? Het is een oud gezegde: Vrienden in den nood, honderd in een lood. Helaas maar al te waar blijkt 'dit spreekwoord in het moderne leven te zijn. Ook hiertegen gaat de strijd van het nationaal-socialLsme. Het is een felle strijd, maar juist omdat die strijd fel is, worden de strijders er zich van bewust, dat zij alleen dan een kameraad heb ben. indien wij op elkaar kunnen rekenen. Een aaneengesloten front van kameraden, en daar door onoverwinlijk. Zooals het was in den politieken strijd van voor den oorlog, zoo is het nu in den strijd tegen het communisme. Een aaneengesloten front van nationaal- socialisten uit alle beschaafde landen van Europa, een leger van kameraden is opgetrok ken tegen het bolsjewisme. En daar de strij ders stuk voor stuk op elkaar kunnen rekenen, wetende dat de een zich voor den ander zal opofferen, vormen zij een macht, zooals de wereld er nog nimmer een heeft aanschouwd. Daar in het Oosten strijden Duitschers, schou der aan schouder, met Finnen, Noren. Denen, Spanjaarden, Roemenen, Hongaren. Nederlan ders. ja, zelfs schouder aan schouder met de leden van het Fransche vrijwilligerslegioen. Niet alleen als wapenbroeders, maar in de allereerste plaats als kameraden, bezield door eenzelfde ideaal, trokken zij ten strijde. En gij landgenoot, gi) hebt eenzelfde ideaal als die Nederlandsche kameraden in het Oosten, ook gij wenscht een vrij en zelfstandig Nederland, ja. ook gijkameraad! Daarom, landgenoot, is uw plaats in onze gelederen, strijd mede met de Duitsche en met de Nederlandsche kameraden tegen het bolsje wisme. voor ons volk en vaderland. Meld u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Ko ninginnegracht 22, Den Haag. By besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Za ken van 4 November 1941 is mr. E. G. Bis schop, met ingang van 15 November 1941, tot burgemeester van de gemeente Rijns- burg benoemd- De heer E. G. Bisschop was tot voor kort commies-redacteur van Vlaardinger Ambacht. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Meerdere kinderen gedood of gewond. In den afgeloopen nacht zijn enkele Britsche vliegtuigen boven ons land verschenen. In de ochtendschemering hedenochtend is een brisantbom geworpen op een katholieke school en een daarbij gelegen tehuis voor kinderen in een plaats in Friesland. Beide gebouwen zijn geheel vernield. Twee kinderen werden gedood, twee zwaar en drie licht gewond. Bovendien liggen nog twee kinderen onder het puin en men heeft weinig hoop ze nog levend te bergen. In de omgeving van dit tehuis zijn ongeveer 100. .huizen beschadigd, waarvan een aantal zwaar. Elders werd een kind gedood. Een boerderij werd ernstig en een woonhuis licht beschadigd. TENTOONSTELLING FRAUENSCHAFTEN. De te Amsterdam gehouden tentoonstelling „Duitsche vrouwen werken voor haar volk, Frauenschaften in Deutschland", uitgaande van de Reichsfrauenführung van het Arbeitsbereich der N.S.D.AP, in den Niederlanden N.S. Frauenschaft-Deutsches Frauenwerk, komt in iets gewijzigden vorm naar Den Haag en wordt aldaar op 8 November a.s., 's middags om 4 uur geopend. Bij de opening zullen spreken: mevr. M. de la Fontaine, leidster van net be treffende vrouwenwerk in Nederland, en mej. Sassmannshausen van Berlijn. VERKLARING SCHWERIN VON KROSIGK. De Duitsche minister van financiën, graaf Schwerin von Krosigk, heeft voor de Bul- gaarsch-Duitsche vereen iging te Sofia gespro ken over vraagstukken der oorlogsfinanciering. Hij ging uit van de fouten in den wereld oorlog, waarvan de kosten overwegend door oorlogsleeningen en met de gevaarlijke hulp van de bankbiljettenpers gedekt zijn. Men heeft toen op het gebied van de economische en finan- cfeele politiek, waarop men onvoorbereid den oorlog is ingegaan, tot improvisaties moeten overgaan, die ten deele te laat, ten deele ontoe reikend geweest zijn. In den tegenwoordigen oorlog heeft men slechts de grondslagen behoe ven uit te breiden, die sinds 1933 gelegd en door een systematische samenwerking - der geleide economie en der financleele politiek geken merkt zijn. De leiding over productie en con sumptie. de regeling van prijzen en loonen. de crediet- en belastingpolitiek. zijn op elkaar afgestemd. Als gevolg van deze systematische ordening ziet deze oorlog ons thans in een onvergelijkelijk sterkere positie dan in 1914 en dan onze tegenstanders. Duitschland heeft tot dusver de helft van de totale uitgaven tijdens den oorlog gedekt uit de gewone ontvangsten en zal dat ook blijven doen Engeland, dat in den wereldoorlog in het dekken van de oor logskosten door belastingen een aanzienlijk hooger percentage bereikt heeft dan het toen malige Duitschland. staat thans ook hierin ver achter Duitschland. De reserves, die Duitsch land nog op belastinggebied en in den spaar zin van het Duitsche volk heeft, zouden toe reikend zijn om ook in de toekomst, hoe lang de oorlog ook moge duren, den voorsprong op de vijandelijke mogendheden te behouden en Duitschland voor een inflatie te behoeden. Elke oorlogsfinanciering. zoo betoogde de minister, ^aat uiteraard "enaard met ^n v^rhooging van de staatsschuld, doch ook hierin bevindt Duitechland zich in °en gunstiger positie dan zijn- tegenstanders. (A.NP). CUDAHY STELT EEN VOLKSSTEMMING VOOR. De vroegere Amerikaansche ambassadeur te Brussel. John Cudahy. heeft in een redevoering voor het Comité America First voorgesteld naar United Press uit Washington meldt dat het congres een volksstemming over de kwestie der oorlogsverklaring zou uitschrijven, ten einde het Amerikaahsche volk de mogelijkheid te bie den. zij ri wil bekend te maken Duidelijk". dient daarbij de vraag gesteld te worden, of het Ame rikaansche volk vóór of tegen de oorlogsverkla ring der Amerikaansche regeering aan Duitsch land is. Cudahy betoogde dat een dergelijke volksstemming in een maand tijds zou kunneu worden uitgevoerd Het geheele land zou zich richten naar het resultaat, van die volksstem ming, omdat het inderdaad den wil van het volk zou weergeven (DNB). Door herhaalde aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op Moskou is de ravitaiUee- rings-positie der Sovjet-hoofdstad, die reeds buitengewoon moeilijk was geworden, door de onderbreking van talrijke spoorlijnen naar de stad, nog hachelijker geworden. Straks zal Moskou gevallen zijn Straks zullen de sovjets hun hoofdstad, „ont ruimd" hebben Een zwaar beproefde burgerbevolking zal in deze door de Sovjets vernielde stad, verstoken van alle hulp achterblijven. Dan zullen deze menschen kennis maken met de Westersche op vatting van beschaving en menschenliefdc. Dan zullen zij zien, hoe zij door de binnenrukkende Duitsche troepen behandeld worden, hoe hun zieken en gewonden verzorgd zullen worden, want de ambulances, die vlak achter het opruk kende leger komen,- zullen onmiddellijk in deze grootsche hulpactie ingeschakeld worden. Ook Nederland zal zijn deel hebben aan deze arbeid," ook. Nederland zendt een ambulance. Deze ambulance verdient ook uw steun. Stort daarom uw bijdrage, vandaag nog, iets meer dan u kunt missen, op giro rekening Nederlandsche Ambulance, Koninginnegr. 22 's-Gravenhage. „Met toenemende bezorgdheid ziet èen voort durend stijgend aantal staten zich bedreigd door de inmenging van Amerika." Met deze verklaring wijst de Deutsche diplomatisch-poli- tische Korrespondenz behalve op de noodzaak voor Spanje en Portugal om steeds meer troe pencontingenten naar hun koloniën in den Atlantischen Oceaan te sturen, de verklaring van den Franschen minister van oorlog, dat het Fransche steunpunt op Dakar behouden moet worden, en op de rede van den Ierschen minis ter-president de Valera. Met scherpe woorden heeft de Valera, aldus de Diplo zich gewend tot diegenen, die het voornemen koesteren met pro paganda de natie te verzwakken en uiteen te scheuren. De Valera waarschuwde voor be paalde vreemdelingen, die het land probeeren binnen te komen om het voor hun eigen doel einden uit te buiten. De voortdurende druk, waaraan Ierland van de zijde van Roosevelt en Churchill is blootgesteld, laat er geen twijfel over bestaan, wie als dreigend gevaar voor de eenheid van de natie bedoeld is. De inmengingen van Roosevelt beteekenen echter niet slechts, zoo gaat de Diplo voort, een gevaar voor de integriteit van bepaalde staten ten gunste van de Engelsche. resp. zijn eigen machtspolitiek, doch de huidige president der Vereenigde Staten gaat reeds zoover, dat hij den bolsjewisten bepaalde landen direct in handen wil spelen. Dat na de vernietiging van de neu traliteit en de onafhankelijkheid van Iran een deel van het land aan het bolsjewisme werd prijsgegeven, vormt een direct resultaat van het Britsche-Amerikaansche complot. Vervolgens wijst de Diplo op de poging van Roosevelt om met Finland een soortgelijk spel te spelen Terwijl deze natie door het bolsje wisme met de vernietiging werd bedreigd en een zwaren strijd voor haar bestaan voert, ge looft Roosevelt, aldus de Diplo. met gemeene afpersingen de Finsche natie tot het neerleggen van de wapenen te mogen dwingen, om voor de bolsjewisten de noordlyke toegangswegen te beveiligen. Dat het bolsjewistische systeem prac- tisch het brute geweld in dit geheele continent zou toepassen, neemt Roosevelt welbewust op den koop toe. De regeering te Helsinki wordt echter voor het geval zij weigert op de brutaalste wijze ermede gedreigd, dat haar hoedanigheid van vrije vertegenwoordigster van het Finsche volk niet meer zal worden erkend. Roosevelt is thans een amokmaker geworden, zoo besluit de Diplo die zijn eigen volk en naties, welke geheel buiten het conflict staan, in "gevaarlijke situaties brengt. In tegenspraak met zijn plechtige be loften geeft hij den srtijdkrachten der Ameri kaansche marine bevelen, waardoor deze auto matisch gewikkeld worden in den oorlog tus- schen Duitschland en Engeland. Hij brengt in tegenstelling tot de wetgeving van zijn land niet alleen zijn eigen volk in gevaar, doch hij schrikt er ook niet voor terug door een frivool spel vfeemde landen en naties, voor wie het om het volksche zijn of niet-zijn gaat, op te offe ren aan zijn matelooze eerzucht en zijn Jood- sche belangen (D.N.B.) Ook in de hoofdartikelen der Finsche bladen weerspiegelt zich de verontwaardiging van het Finsche volk over het optreden van de V. S. De bladen schrijven, dat de eischen der V. S. door de sovjet-unie geïnspireerd zijn, omdat de bolsjewieken den Moermansk-spoorweg noodig hebben voor de Engelsch-Amerikaansche trans porten en zij hun troepen willen terugtrekken van het uitgestrekte Finsche front. En in Amerika zelf is verontwaardiging tot uiting gekomen in de debatten in den Senaat over de neutraliteitswet, terwijl oud-president Hoover in een verklaring aan het Amerikaan sche volk scherp protesteert. Hij zegt o.m.: De Finnen waren het eenige volk in Europa, dat het geld heeft terugbetaald, dat wij hun hebben geleend. Nauwelijks twee jaar geleden werd deze vreedzame kleine natie op schande lijke wijze door het communistische Rusland overvallen. In ons geheele land werd het ver zet van Finland gevierd als de meest heroïeke strijd van een democratie sedert Thermoplyae. Om nog iets te kunnen redden, stonden de Fin nen een derde van hun land aan Rusland af. Vervolgens verdreven de communisten 600.000 Finsche mannen, vrouwen en kinderen van hun geboortegrond, die zij 500 jaar hadden bezeten waarbij zij niet eens beddegoed mochten mee nemen om zich tegen de koude te beschermen. Zeker, de Finsche legers zijn Karellë binnen gerukt. doch vroeger was dit voor het grootste deel Finsch. Kan Amerika thans gaan schim pen. omdat de Finnen gebruik maken van de eerste gelegenheid om hun huizen te herbouwen en vroegere landslieden te bevrijden? Heeft Amerika dan iederen zin voor menschelijke en moreele proporties verloren?" (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Op de Krim wordt de achtervolging zoowel in Zuidelijke als in Oostelijke richting voortgezet. Ondanks moeilijke terreinom standigheden zijn onze troepen het Jaiiage- bergte op één plaats reeds overgetrokken en is de kust van de Zwarte Zee bereikt. De luchtmacht bombardeerde de Krimhavens Sebastopol, Jalta en Kertsj en bracht in deze wateren twee transportvaartuigen van te zamen 10.000 b.r.t. tot zinken alsmede een bewakingsvaartuig. Vijf andere koop vaardijschepen en een kleine kruiser der bolsjewieken werden door bommen aanzien lijk beschadigd. Bij Leningrad werd een hernieuwde poging van den vijand welke ondernomen werd na krachtige voorbereiding door de artillerie om de Newa over te steken, onder zware verliezen voor den vijand door den Duitschen afweer ver ijdeld. Van ongeveer honderd booten werd de helft tot zinken gebracht, de rest werd genood zaakt terug te keeren. Herhaalde door pantser wagens gesteunde ultvalspogingen der bolsje wieken aan de rest van het omsingelingsfront werden grootendeels reeds bij de voorbereiding teniet gedaan. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen onderna men overdag zware aanvallen op cle industrie stad Gorki, die van zoo groote beteekenis is voor de auto- en vliegtuigproductie. Voltreffers van zwaar kaliber richtten in de automobielen- fabriek Molotof, op de werven aan de Wolga en op de spoorwegcomplexen der stad groote ver woestingen aan. Er ontstonden verscheidene groote branden. Bij luchtaanvallen op Lenin grad konden voor de oorlogvoering belangrijke installaties in brand geworpen worden. Ook Mos kou werd ln den afgeloopen nacht gebombar deerd. In de wateren der Faroer-eilanden brachten gevechtsvliegtuigen een vrachtboot van 5000 b.r.t. tot zinken en plaatsten bomtreffers op een ander groot koopvaardijschip. Patrouillevaar tuigen verijdelden ln het Kanaal herhaalde aanvallen van Britsche torpedomotorbooten. In een artelleriegevecht werd een vijandelijke tor pedomotorboot tot zinken gebracht, twee an dere vaartuigen van dit type werden door ver scheidene treffers beschadigd. In de golf van Suez werd op 3 November een Britsche torpedoboot door bommen van een Duitsch gevechtsvliegtuig beschadigd. Britsche bommenwerpers ondernamen van nacht aanvallen zonder eenig succes op West en Noordwest-Dültschland. In zijn weermachtsbericht no. 521 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Gisteren hebben vijandelijke vliegtuigen op nieuw korte aanvallen ondernomen op eenige deelen van het gebied der Zuidelijke provincies van Sicilië. Drie personen werden gewond. Het luchtdoelgeschut trad krachtig op en schoot een vijandelijk toestel omlaag, dat in zee terecht kwam. Een ander vliegtuig werd door een van onze toestellen krachtig met machinegeweren beschoten en moet eveneens als verloren be schouwd worden. Noord-AfrikaTijdens een vijandelijken aan val op het gebied van Benghasi heeft een van onze jagers twee vijandelijke bommenwerpers getroffen, die brandend omlaag stortten. Onze artillerie en Duitsche stuka's bombardeerden de verdedigingswerken van Tobroek. Oost-Afrika: voor de linies van de vesting Culquabert hebben onze batterijen eenige vijan delijke automobielen onbruikbaar gemaakt, waarin zich troepen bevonden. Deze troepen le den verliezen. Aan de andere fronten in dezen sector werden vijandelijke afdeelingen, die onze detachementen probeerden te naderen, aange vallen en uiteengejaagd. IN KORT GEDING TE AMSTERDAM BEHANDELD. Voor den president van de arrondissements rechtbank te Amsterdam, mr. A. J. van Royen, is gisteren in kort geding behandeld een ge schil tusschen den orkestleider Theo Uden Masman, leider van het orkest „The Ramblers" en Pi Scheffer en de vereeniglng A.N.O.VA. De klager, die vertegenwoordigd was door mr. A. Mout te Den Haag. had zich verzet tegen het gebruik door Pi Scheffer en de A.N.O.V.A. van den naam .Blue Ramblers", daar dit verwar ring zou stichten met den naam van zijn dans- orkest. Voor geruimen tijd besloot de heer Scheffer na lang praten met den heer Masman, den naam .Blue Ramblers" niet meer te gebruiken. In 1938 volgde daar zelfs een schriftelijke be lofte op. „The Blue Ramblers" werden toen „The Blue Stars". Thans heeft A.N.O.V.A. weer aangekondigd, dat „The Blue Ramblers" optreden. Namens klager werd nu gevraagd: Verbod van het gebruik van het woord „Ramblers" in den naam van het ensemble van Pi Scheffer, verbod van aankondiging van eiken naam, waarin het woord Ramblers voor komt voor de A.N.O.VA., verwijdering van alle affiches, die nog het woord Ramblers vermel den of schrapping van dit woord, en ten slotte betaling van een dwangsom voor elke over treding. Namens gedaagde Scheffer trad mr. Th. Es- kens op, die betoogde, dat Scheffer niets met de zaak te maken had, aangezien hij als leider is afgetreden en slechts in het orkest mede- speelt. Hfj is niet verantwoordelijk, aldus spre ker, zoodat hij niet in kosten van het geding kan worden veroordeeld. Op Vrijdag 7 November, des morgens te kwart over tien, zal in verband met het op treden op 8 November van de A.N.O.V.A. in Den Haag, de president van de arrondisse mentsrechtbank uitspraak doen in dit geschil. PREDIKBEURTEN. De Kaag Ned. Herv. Kerk, (Dankstond voor het gewas), ds. W. Th. v. d. Wind, nam. 8 u. VOOR DONDERDAG 6 NOVEMBER. Alphen a. d. Rijn Oud Geref. Gem, (lokaal van Manderlsoostraat)nam. 7 uur ds. Koster van Montfoort. Nieuw-Vennep Chr. Geref. Kerk: voorm. 10% en nam. 4 uur ds.' Driessen van Rotterdam. Geref. Kerk: nam. 8 uur dienst voor Herv. Geref. en Chr. Geref. Noorden Ned. Herv. Kerk: voorm. 10% uur (Dankstond gewas) ds. J. Zwijnenburg. Waddinxveen ■*- Oud Geref. Gem.: voorm. 10 en nam. 4 uur (Dankdag gewas), ds. v. d. Kraats. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Sint Anna Parochie ds. H. W. Hemmes te Nes en Wierum. Drietallen te Amsterdam (vacature ds. H. Bak ker) dr. E. Emmen te Haarlem, ds. M. Groenen- berg te Vlaardingen en dr. G. C. van Niftrlk te Rijnsburg (vacature ds. T. G. van Reeuwijk) ds. Y. Alkema te Aalsmeer, ds. J. M. Snethlage te Sittard en ds. F. C. Willekes te Amerongen. Bedankt voor Broek op Langendijk ds. H. W. Hemmes te Nes en Wierum. GEREF. KERKEN. Beroepen te Arnhem ds. J. G. van Minnen te I Hulzen. (N.H.) te Driebergen ds. E. du Marchie I van Voorthuizen te Urk. Tweetal tè Maassluis ds. J. van Doorn te Ouderkerk a. Amstel en ds. W. Heerma te Zeist. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Werkendam ds. W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. VERKLARING VAN DEN GROOT-MOEFTI. De Groot-Moefti van Jeruzalem, Amin el Hoesseini, die zooals bekend sedert enkele da gen in Italië vertoeft, heeft aan den vertegen woordiger van Stefani verklaard, dat hij over de aanvallen van de Britsche propaganda op zijn persoon niet verrast is, daar zij slechts een voortzetting beteekenen van een groot aantal bewijzen voor de Britsche vijandschap. In de geheele Mohammedaansche wereld en in het bijzonder in de Arabische landèn weet men zeer goed, wat men van deze aanvallen moet denken. De Arabieren en de Mohammeda nen, zoo ging de Groot-Moefti voort, stellen hun vertrouwen in en koesteren sympathie juist voor diegenen, die het doelwit vormen van de Brit sche propaganada. Dit vertrouwen en deze sym pathie voor mijn persoon stijgen in evenredig heid met de herigheid van dergelijke aanvallen. In ieder geval antwoorden wij op deze vijandige betoogingen van Engeland door onze inspan ningen voort te zetten en vast te houden aan de zaak, waaraan wij ons geheele leven hebben gewijd. (DNB). LAGUARDIA TOT BURGEMEESTER VAN NEW YORK HERKOZEN. i Volgens de tot dusver beschikbare kiescijfers, is bij de gisteren gehouden verkiezing voor bur gemeester van New York. Laguardia als zoo danig herkozen. Een groot deel der New Yorksche pers verwel komt hem reeds als herkozen hoofd van het stadsbestuur. De kiescijfers luiden: 1.6 millioen stemmen voor Laguardi^ cn 9C5.000 stemmen voor den tegenenndidaat Odwycr Uit een groot aantal kieskringen zijn de cijfer; echter nog niet binnengekomen. (D.N3.) VERKLARING VAN GENERAAL WAVELL. De Britsche opperbevelhebber in Indië, gene raal Wavell, heeft in een persgesprek te Singa pore o.a, verklaard: het Verre Oosten is de linker- en het Nabije Oosten de rechtervleugel van de militaire Engelsche positie in Indië. De toenemende spanning in het Verre Oosten maakt een blijvende versterking van den linker vleugel noodzakelijk. Als reden voor zijn bezoek aan de Maleische staten gaf Wavell op, dat hij j zich op dc hoogte wilde stellen van den stand der defensie aldaar en persoonlijk contact wilde hebben met den Britschen opperbevelhebber in het Verre Oosten, luchtmaarschalk Brooke Popham. De toestand in de Sovjet-Unie noemde Wavell „duister". De noordwestelijke grens van Brisch Indië zoo verklaarde hij verder, is ver sterkt. Overigens bestaat er een nauw contact tusschen het Britsch-Indische en het bolsjewis tische opperbevel. Tot dusver hebben geen troe pentransporten naar de Sovjet-Unie plaats gehad. Naar uit Singapore gemeld wordt, is generaal Wavell inmiddels vandaar weer naar Britsch- Indië teruggekeerd, (D.NB.) FRANSCH SOCIALISTISCH AFGEVAARDIGDE GEARRESTEERD. De Fransche socialistische afgevaardigde Pierre Bloch die in het dep; icment Aisne g.ko.:cn is. j wegenr «teatsvijandeiyke activi- telf gearresteerd en naar de gevangenis van 1 Perigueux overgebracht, (D.N3.) David, z. v. W. Oudshoorn en G. v. d. Laan Tonla.d. v. P. de Graaf en C. H. Eradus. OVERLEDEN: J. Onderwater, wedn., 78 Jaar J. M. Dullaart, M„ 35 Jaar A. J. v. d. Ouweelen, M„ 50 J. G. v. Went, Vr., 69 J. GEVESTIGD. L. Boers, landbouwerskn., Bouwelouwensteeg 47 E. G. Brusselvan Hartevelt zyislngel 43 J. E. BÜller, ass. huish., Rijnsb.weg 10 D. C. Buys en fam.. bodrUfscontr. melklnx., De Goejestr. 55 H. W. Depenorock, verwarmingsmonteur, Merel straat 23 J M. van Duuren, Hoogl. Kerkgracht 31 a J. P. van Dljl en fam., koopman in lederw., Witte Singel 81 P. M. Glezeman, kantoorbed., Hooigracht 31 J. W van der Harst en fam., isoleerder, Hartmanstr. "26 E. M. van 't Hart. dienstbode, Zoeterw. Singel 77 M. B. Jagerman, Hoogewoerd 8 A. J. Jungslager, controleur L.C.W., Eagelstraat 15 J. de Bruijnvan Kan, Rijnsb.weg 157 H Korver en fam.. grondwerker, Hoefstr. 44 A C. Kullberg en fam., winkelier ln levensmRijnsb.weg 163 J. van Mullem, Rijnsb.weg 157 N. A. RotteveelNeefjes en fam., Schelpenkade 39 C. van Ommen, hulp prediker. Thorbeckestr 14 C Opdam, banket bakker. L. Morschweg 77 G. Rietveld, dienst bode, Nic. Bcetsstr. 36 A E. N. A. M. van Rom- pu, Lijsterstr. 28 P. P., Schenderllng, los werk man, Prinsenstraat 73 M. A F. ThuisSor- manl en fam., Burggravenlaan 3*0 A. Vergoed, dienstbode, Rapenburg 36 P. vis en fam., Plantsoen 73 E. A. van de Voort, kantoorbed. P.T.T., Marlënpoelstr. 31 J. H de Vrijer en fam., mach. bankwerker. Levendaaf 35 H. We ber. dienstbode. Papengracht 20 A Wennekes, dienstbode, Burggravenlaan 30 C. Weurman, Terweepark 2 D. van 't Wout. schilder, Vlnken- straat 6 J. Zuring, arts. Noordelnde 52 P C J. van der Zwet, dienstbode. Hoogewoerd 21. VERTROKKEN M. van ValburgBecker, Oegstgeest, Rijnsb.weg 152 E. Bergsma, Schiedam, Pernlsesstraat 8 T. Bier erna. Usquert. Wadwerd 273 j. M. Blok. Den Haag, W. de Zwijgerlaan 54 A P T. van den Bout. Zlerlkzee, Kinderstr 408 J A Braak man, Tilburg. Bredascheweg 72 A J. Branden burg en fam Amsterdam, Leliegracht 58 W. van der Kaay—Breljer. Castrlcum. Ruiterweg 43 T. L Brussee. Katwijk, Zeeweg 24 A. Cankrlen, Rotterdam, Mathenesserlaan 486 L. ten Cate Hoedemaker, Voorst, Twello J. 152 J. H Colen brander, Haarlem. Vil - Voorschoten, Wijngaardenlaan 109 J. Doeve Aalsmeer, Oostelnderweg 82 C Duin, Amster dam. Haarl.str. 81 I J I T. Dusosv/a. Zeist, Utreeht-scheweg 84 N. van Duljn. Wassenaar. St van 's-Gravensandeweg 99J G. van Duljuen Llcincnvoorde. B 57 H" G, Erkarnp, Enkhulzen, Parklaan 5 C Fransooi. Middelburg, Dokstr 20 A de Geest. Goes, Oostsingel 154 J. A. 's Gravendyk en lam., Roermond, Stationsplein 13 F. H. A. Greive, Delft, Westplantsoen 56 L. W. van Gijn, Dordt. Singel 234 P. Hatenboer, Llsse, Leldschevaart M. L. Hlns, Oldebroek. Rusthuis Zwoluwenburg J P. Hoeneveld, Rot terdam, Voorschoterlaan 129 *B vom Hofe en fam.. Tilburg, Kocstr. 34 J. Hogendoorn, Rhe- den. Gld.. Havelandscheweg 3 J. L. van der Holst. Noordwijk. Kerkstraat 45 C. van der Kamp, Venlo. Villapark 13 I. Kamphues. Rhelne Did.. Hohestr. 9 S. Klopper. Wormerveer, Markstr. 91 Kölllng. Rotterdam. Dreef 48. J. B# W. Kroon, Semeren, Elnderstr, 78 A L. Langenkamp, D,; Haag, v. Ravcstelnstr. 163 C. van der Linden en fam., Amsterdam. J P. Heh- straat 180 III N. C. van Malssen, Oudenbosoh, Rusthuis de Wlldert M. van der Marei, Rot terdam. Gr. Hilledyk 395 N. Mouton. Den Haag Pr. Maurltslaan 33 M Mulder, Renkum. Utr. straatweg 76 J. T. Naaktgeboren en fam.. Ridderkerk, Gr. Adolfstr. 62 G. van Polanen, Wassenaar, Schouwweg 106 T. Quys en fam., Amsterdam, v. d. Vyverstr. 2 J. C Rietbroek, Alkemade, B. 35 H. Rodenburg. 'Leiderdorp, Kom van Aarw. 29 A. Römer. Nieuwveen, p.d. Dr. Kout A. van der Sanden en fam., kleef, Did., Wisselwaard 1 G. A. Sanders, Rynsater- woude, Heerenweg 128 A. M. Van Schalk, Ge- mert, Pr. Hendriklaan B 346 S. A, Scheffer, Valkenburg Z.-H.. Middenweg 5 B L. Schlcker, Graz Oos. Wlenerstr. 209 M. C. Schutlenberg. Amsterdam. Valerlusstr. 288 A. N Seepers, Den Haag. J van Stolberglaan 249 B. M. van der Sluijs, Nijmegen, Grootestr. 77 D. J. Spollng. Bloemendnal, Rustenb.weg 22 L. G. M. Lamboo Stolk, Voorschoten, Donklaan 43 Wed P. C. PoptleSuzan, Zaandam, Statlonsstr. 49 M. A. T. Taverne, Rheden, Gld., Hoofdstr. 12 E Ver beek, Den Haag. Celebesstr. 113 I. de Vink en fam., oegstgeest. Deutzstr, 11 J. Voorzaat. Léidschendam. Veurschestraatw. 37 J. P Vos. Amsterdam, 7e J. Stecnstr. Ill H. Wagènaar. Rotterdam v. Beunlngenstr, 1 C. W. G. Wal raven. Arnhem. Roermondpl. 9 A G. W. Wege- reef en fam., Glnneken ca. N.B., Strljenbaan 12 J. W. Westerhof. Rotterdam, Heemraadssingel 333 A. W. A van winden, Voorschoten, Val- kenb.weg 70 J. W. Woltors, Nymegen. Muchter- straat 22 E. S. Zonnevyllp, Den Haag, Staten- RIJKSCONSERVATORIUM VOOR MUZIEK. De heer Toon Verhcy leider der Orkestklasse. Als leider van de orkest-klasse van het Rijks conservatorium voor Muziek te 'sGravenhage is benoemd de heer Toon Verhey. AMSTERDAM, 5 November. De omzetten op de effectenbeurs te Amster dam waren vandaag wederom van bescheiden omvang. Evenwel kon een aangenam^ stemming worden waargenomèn Op enkele afdeelingen openbaarde zich eenige vraag en de koersen gingen in verband daarmede een kleinigheid naar boven. De kooplust was te gering om koers verschuivingen van beteekenis te voorschijn te roepen. Maar de bezitters van het fondsenma teriaal konden niet gemakkelijk tot afgifte hun ner stukken worden bewogen. Ook thans werd de aandacht hoofdzakelijk getrokken door Aku's. waarin zich eén vlotte affaire ontwikkelde. Er bestond wederom goede vraag, met het resultaat dat de koers na op 1517o te zyn ingezet, tot 154%% monteerde. Daarna kreeg het aanbod lichtelijk de overhand, waarbij echter dient te worden bedacht, dat de koers in een paar dagen een kleine achttal pun ten naar boven is gegaan en winstnemingen hierdoor gemakkelijk kunnen worden uitgelokt. De overige Industrieelen hadden een rustig verloop en waren weinig veranderd, meeren- deels echter iets hooger. Verscheidene minder courante soorten waren uitgesproken vast. Ook op de Petroleumafdeeling ontspon zich behoor lijke affaire in Olies, die zich onder beurstyd verbeterden van 317% tot 320 3/4%, waarna echter eon kleine terugslag volgde. De overige rubrieken hadden een zeer kalm voorkomen. Scheepvaartpapieren werden op be scheiden voet verhandeld, maar lagen desniet temin goed in de markt. Ned. Scheepvaart Unies stegen van 212% tot 214%. Vaarten van 148% tot 149%% .Oude Booten kwamen weder om iets boven 200%; ook enkele andere soorten waren hooger. De affaire ln de Indische Cultuurfondsen was weliswaar niet groot, maar er ging toch wat meer om dan gisteren. Op de Suikerafdeeling be wogen H.V.A.'s zich tusschen 481% en 485 7c. Vorstenlanden waren vrywel onveranderd. Van de Tabakken was weinig te vertellen; de Suma- tra-aandeelen waren goed gedisponeerd, maar niet noemenswaardig gewijzigd. Oude Deli's kwamen een drietal punten naar boven. De affaire in Rubberwaarden was gering.-De minder courante soorten waren door elkander genomen vast. Amsterdam Rubbers waren hoo ger met pryzen loopende van 309% tot 312% De beleggingsmarkt was rustig, maar eveneens goed prijshoudend. De belangstelling ging we derom uit naar de nieuwe 3% obligatiën Ne derland, welke op 95 15/16 geopend, later op den middag tot 96 1/16 werden afgedaan. De tendens wijst uit, dat dit aandeel reeds een neiging tot oploopen aan den dag begint te leggen. De overige jongere staatsemlssies waren weinig of niet veranderd. Indische leeningen waren wat vaster. Provinciale en gemeentelijke obligatiën waren stil, bijna onveranderd. Het zelfde was het geval met pandbrieven. De affaire in Duitsche waarden was klein. Kerke lijke leeningen werden wederom uit de markt genomen ANP). Prolongatie 2i/*%. KATWIJK AAN DEN RIJN. 4 Nov. Groenten- veiling. Groene kool f. 4.505: Roodc kool f. 3.90 4: Gele kool f. 3.804; Uien f. 3.40—3.60; An dijvie f.4 50—5; Waspeen f. 5.30—7; Kroten f. 2.404 per 100 kg.; B06peen per 100 boe f. 6.50 7; Bloemkool pér 100 stuks I f. 11.5015. Idem II f. 5.90—9 60: KnoLselderle f 3.40—7. LEIDSCHENDAM. 4 Nov. Engelsche komkom mers le srt. f. 13.50, 2e srt. f.11, 3e srt. f8.50. wankleurige f.3. stek f.1150; Ocle komkom mers le srt. f.11, 2e srt. f 8.50, 3e srt. f. 5.60. stek f.11.50: Kropsla le srt, f.3 2e srt. f. 2.50; Stoof6la f.7; Peen f.7; Bloemkool le srt. f. 11.50, 2e srt. f. 8.60 ultsqhot f. 1.607.20; Tomaten, mldd. f. 8. groote ronde f. 8, 2e srt. f. 8. 3e srt. f.8, bonken 10, uitschot f. 3.50. rl|p f.6. A f 22: Andllvle per 10 kg. f. 0.50; Spinazie per 4 kg. f. 0.40, glas f 0.60; Postelein f.15; Rabarber per 100 kg. f.6; Snllboonen f 18 glas f.38; Spercle- boonen f. 18. stok f. 27; Radlls f. 1—1.50; Prei f.5—7 Seldery f. 1—2.10. NAALDWIJK. 4 Nov. Mlddenprils Westl. veilin gen, Alicante 4050. dubb. boonen 3240 per kilo. tomaten 12.8016. roode kool 3.224 00 p. 100 kilo, seldery 1.40 per 100, bloemkool 811 per stuk. peen 7 per bos. andllvle 45, prei 37 per kg., boerenkool 3435 per bak. RIJNSBURG. 4 Nov. Groentenvelllng. Bloem kool I f. 12. II f. 9 per 100 stuks. Bospeen f 7; Peterselie f. 1.50—2; Selderie f 2—2.60 per 100 bos; Kroten f 4; Woschpeen f. 7; Grove peen f 3.40; Knolselderlc I t 7 50. II f .45 50; Andij vie f. 6; Roode kool f.4; Gele kool f.4; Wltto kool f. 2.30; Groene kool f.5 per 100 kg. RIJNSBURG. 4 Nov. Bloemenr/elllng. Bruin 40—42; Goudvlinder 28—32; Choco 34—38; Wit 3235: Donderrood 48. WOERDEN. 5 Nov. Aanvoer 37 partijen kaas: Met rllksmerk le kw, f. 62.50. Idem 2e kw. f.61. Handel vlug. Redactie-staf; B W Menkhorst. Buitenland en Tooneel; K Been Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannem*, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3