LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 4 November 1941 VISSCHERIJ-BERICHTEN NAGEKOMEN BERICHTEN KERK- EN KHOOLNIEUWS Zwitsersch blad over den strijd tegen het bolsjewisme RECHTZAKEN LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD Duitschland strijdt voor Europa Duitsch W eermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht FliN/T IM HIT [REN Binnenland Van week tot week in den groententuin Burgerlijke Standen Rijnstreek BEURSO VERZICHT MARKT BERICHTEN Van hooge Katholieke zijde is een interessant antwoord ontvangen op de Sovjet-Russische beweringen „betreffende z,g. vrijheid der kerk in de Sovjet-Unie." In dit antwoord wordt ge zegd: „De October-revolutie had in Rusland de scheiding van kerk en staat ingevoerd en alle kerkgoederen aan den staat getrokken. De kerk gebouwen zouden in theorie gratis ter beschik king staan van den godsdienst, waarbij bepaald was, dat een groep van 20 geloovigen (Dvat- satka) zich bij een contract met den staat moest belasten met het beheer over het gebouw. De Dvatsaka moest het gebouw onderhouden en vooral daarvoor het verzekeringsbedrag op brengen. Het verzekeringsbedrag was bepaald op 1 van de zeer hoog geraamde, waarde van het kerkgebouw. Door een voortdurende hoo- gere raming van deze waarde bereikte men, dat de geloovigen het verzekeringsbedrag niet meer konden betalen, waarmede men dan motiveerde, dat het kerkgebouw voor profaan gebruik, bijv, voor godloozenmuseum werd bestemd. Een andere methode om „legale" sluiting der ker ken te verkrijgen, was. dat de sanitaire en bouwpolitie omvangrijke herstellingswerkzaam heden eischte. Wanneer deze dan door gebrek aan middelen niet konden worden uitgevoerd, werd het kerkgebouw in beslag genomen. Weer elders trad men op tegen de leden van de Dvatsatka. die zich beschikbaar hadden gesteld voor het beheer over de kerk. De wet eischte dat de Dvatsatka steeds voltallig zou zijn. Door Gepoe-terreur konden gemakkelijke ontslagaan vragen verkregen worden, hetgeen weer een inbeslagnemen der kerk kon motiveeren. De geestelijken gingen door voor employé's van de Dvatsatka en waren als het ware rech teloos. Tot den laatsten tijd toe hadden zij gee- nerlel politieke rechten en kregen zij niet eens de distributiekaarten voor levensmiddelen en kleeren. In Leningrad was hun zelfs het wonen in een omgeving van 100 K.M. rondom de stad verboden. Iedere kerk mocht maar één geeste lijke hebben. Bisschoppen of welke kerkautoriteiten ook vonden in dit systeem geen plaats, aangezien iedere aaneensluiting van personen in een ver- eeniging met religieuze doelstellingen was ver boden. Priester-seminaria gingen eveneens door voor verboden Instellingen. Toen de Katholieken eenige jaren geleden ln Leningrad trachtten een opleidingsinstituut voor priesters op te richten, werden professoren en kweekelingen gear resteerd en gedeporteerd. Den orthodoxen be loofde men tolereeren van een seminarium. Men hechtte hieraan echter zoodanige voorwaarden, dat iedere intellectueele en moreele opleiding voor priesters onmogelijk werd gemaakt. De sovjet-grondwet waarbbrgt slechts ,.de vrijheid" van godsdienstoefening en de vrijheid van anti religieuze propaganda". Dit werd zoo uitgelegd, dat alleen de anti-religieuze, maar niet de re ligieuze propaganda veroorloofd was. Aangezien echfter ieder godsdienstonderwijs gewaardeerd werd als religieuze propaganda, was ieder godsdienstonderricht aan kinderen beneden de 18 jaar verboden. Dit verbod strekte zich niet alleen' uit tot school en kerk, maar ook tot onderricht in huls. Daarentegen is in alle scholen anti-religieuze propaganda een ver plicht leervak. Met Paschen en Kerstmis moe ten in de scholen anti-religieuze plechtigheden gehouden worden. Religieuze boeken mogen niet worden verkocht. De z.g. „actieve geloovigen waren en zijn blootgesteld aan ongehoorde chi canes van den kant der politie. Diefstallen in de kerken zijn aan de orde van den dag. De sovjetpolitie weigert regelmatig de daders te vervolgen. Het is niet bekend, dat rechtbanken ooit een vonnis hebben geveld, dat kerk of religie zou beschermen. Ondanks alle afleiding- pogingen der bolsjewieken blijft het een.feit. dat kerk en godsdienst in Rusland de laatste 23 jaar vreeselijk en systematisch vervolgd zijn. economische rechter. Het zaaltje aan de Rlouwstraat te Den Haag. waarin de zittingen van den economlschen rech ter worden gehouden, zat vanochtend vol van hen, die nog van het vrije leven hadden genoten, toen ze er binnenstapten, maar eenlgen tyd veilig zou den worden opgeborgen. ZIJ konden dus niet huls terug. Tegen hen was door den economlschen rechter een bevel tot onmiddellijke gevangenne ming uitgevaardigd. De uitgedeelde straffen waren weer niet malsch. De Hagenaar A. P. Mertens, slager van beroep, die een klandestieno slachting had verricht, kreeg 6 maanden gevangenisstraf. J Er mag wel eens bedacht worden, dat 6 maan den het minimum ls. dat voor zulk een karwei kan worden gegeven. A L W Steentjes, die bij s-Gravezande een varken'geslacht hati, kwam er nog slechter af. Deze man zal 1 Jaar en 9 maanden moeten zitten. Er werd ook nog een koffie- en thee-smokkel- zaak behandeld. J. C. Caspers. koopman te Noord- wijk, had voor niet minder dan f. 50.000 aan kof fie en thee verkocht en natuurlijk zonder bon. Een Jaar gevangenisstraf werd zijn deel. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 4 November. Tong 7 306.50 per k.g.; Kabeljauw f.30—15.— per stuk; Kleine schol 2e soort f. 110; Pufschol le soort f.80; idem 2e soort f.54; Groote bot f.116 92. Kleine Bot f.7570; Groote schar f.7462; Kleine schar f. 3621; Pufschar f. 3021; Wytlng f.62—48 (alles per 50 k.g.) Besommingen, Trawlers: IJM. 102. Vlos V, 10(/mnd f. 4691; ÏJM 22. Ipa. 6 mnd. f.336. Loggers: KW. 107 f.521; KW. 22 f.1063; KW. 104 f.1090; KW. 97 f.515; KW. 82 f.549; KW. 108 f.343; KW. 33 f.48" KW 45 f.585: KW. 91 f.679; KW 175 f.505; KW! 60 f.742; KW. 144 f.650: KW. 38 f.1123: KW 89 f.698; KW. 47 f.93i; KW. 58 f 462; KW. 26 'f.493. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49 W. G. VERBURG. Heerenstraat no. 2 Fa. A. SOMERWIL Azn.. Hoogewoerd 24 A. M. VAN ZWICHT. Breestraat no. 126 A. VAN EGMOND, Hovah 2/4 W. VAN LEEUWEN, lanvossensteeg 19 W. P. v. SAVOYEN. R. Rapenburg 12 A en aan de Kiosken BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 59 Oegstgeest ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD to. het Postkantoor Leiderdorp Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Op het schiereiland de Krim zetten Duit sche en Roemeensche troepen de achtervol ging voort. Plaatselijke tegenstand van ver strooide deelen van den vijand werd ge broken. Aan de kust van de Zwarte Zee werd de havenstad Feodosia genomen. Twee uitvalspogingen van vrij sterke vijande lijke strijdkrachten, gesteund door pantserwa gens van Leningrad uit werden met zware bloe dige verliezen voor den vijand afgeslagen, voor dat zij de Duitsche linies bereikten. De luchtmacht zette de aanvallen op bolsje wistische schepen in de wateren van de Krim voort. Zij vernietigde een koopvaarder van 1000 b.r.t. en plaatste bomtreffers op vijf groote transportschepen. Moskou werd overdag gebom bardeerd. Bij nachtelijke aanvallen van de luchtmacht op Leningrad ontstonden groote branden in verscheidene wijken der stad. In Noord-Afrika hebben Duitsche duikbom menwerpers Britsche artillerie- en kazemat stellingen bij Tobroek gebombardeerd. Een Britsch vliegveld werd met brand- en brisant bommen aangevallen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten boven Noord-Oost- Dultschland gevlogen. Bij vluchten boven de bezette gebieden werd een Britsche bommen werper neergeschoten. In zijn weermachtsbericht/ no. 520 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Op Sicilië hebben Britsche vliegtuigen des nachts en overdag eenige plaatsen tusschen Syracuse en Licata aangevallen. Eenige huizen werden beschadigd. Onder de burgerbevolking werden eenige personen gewond. Onze jagers schoten een toestel van het type Wellington omlaag. De machine viel in zee op eenige mijlen 'buiten de kust. NoordAfrika: onze detachementen maakten eenige gevangenen. Duitsche vliegtuigen vielen concentraties gemotoriseerde voertuigen van den vijand aan. Tijdens een aanval op het. gebied van Tripolis heeft een van onze jagers een vijandelijken bommenwerper boven zee brandend .neergehaald. Oost-Afrika; intensieve activiteit van onze vooruitgeschoven afdeelingen aan alle fronten in den sector Gondar. In het centrale bekken van de Middellandsche Zee hebben onze torpedojagers een Engelsche duikboot tot zinken gebracht. Beste Kinderen Het derde avontuur van „NEKKIE RAFen APIE SNUIF' wordt deze weck gratis uitgereikt, als je bij onderstaande eaken komt smullen. Jullie hebt zeker met je vriendjes en vriendinnetjes over ons gesproken, want de belangstelling voor onze avon turen groeit met den dag. Cafetaria en Cafetaria-Restaurant Stationsweg 7-17 - LEIDEN UITBREIDING VAN HBT AANTAL DIRIGENTEN BU de groote en kleine orkesten. In het kader van de reorganisatie van het Ne- derland6Che muziekleven zijn plannen ontstaan om in de naaste toekomst het aantal vaste diri genten van de 8 symphonle-orkesten ln ons land uit te breiden ln dien zin. dat naast den eersten dirigent bij de groote een tweede dirigent en een leerling-dirigent, bij de kleinere orkesten een leer ling-dirigent zullen kunnen worden aangesteld. Belanghebbenden dienen er rekening mede te houden, dat hun vrijwillige aanmelding aan het hoofd van de afdeellng Muziek van het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, verge zeld dient te gaan van uitvoerige en nauwkeurige Inlichtingen omtrent hun muzikale en algemeene ontwikkeling, hun opleiding ln theoretische en practlsche muziekvakken onder vermelding van namen van eventueele leermeesters en/of instel lingen voor muzlek-onderwljs, hun prestaties op dlrectoraal gebied en wat dies meer zij. Eventueele aanwezige diploma's, getuigschriften en persver slagen kunnen by duldeiyke aanwyzlngen omtrent hun herkomst ln afschrift aan deze verklaringen worden toegevoegd. Het hoofd van de Afd Muziek behoudt zich het recht voor, de binnengekomen antwoorden te schiften, aangezien ln deze aangelegenheid het aanbod uiteraard de vraJt^ overtreft. KUNSTZAAL „PRO ARTE". Prof. Hans Orlowsky. Hans Orlowsky is een merkwaardig kunste naar. Hij beoefent het teekenen, de houtsnede, de litho en het schilderen in olieverf. Elk dezer uitingen heeft haar eigen karakter, volkomen in overeensteming met den aard der techniek en het toegepaste materiaal. Het is alles ver schillend, maar het bezit tegelijk alles dezelfde superieure kwaliteiten. Er is geen sprake van een technisch of aestheisch meer of minder, wanneer men gaat. vergelijken. En tegelijk ls het alles een sterk getuigenis van dezelfde per soonlijkheid, die alleen maar verschillende mid delen gebruikt, om zich grandioos te uiten. Een zeer sterke persoonlijkheid, tegelijkertijd zeer harmonisch. Ons treft in zijn werk, behalve dat hij de technieken zoo ongewoon sterk beheerscht. in de allereerste plaats het gevoel voor een zeer harmonischen, gesloten opbouw der compositie, een evenwicht in de verzorging dat uiterst wel dadig aandoet. In de tweede plaats boeit ons zijft rijke en zeer gezoiide fantasie. En duide lijk merken we op, dat we te doen hebben met een modern kunstenaar, wiens werk rust op een sterke traditie, zoodat we het moderne onmid dellijk en zonder voorbehoud aanvaarden Er is een groot aantal teekeningen. Ze zijn voor een groot deel ontstaan gedurende een ver blijf in Italië. Men ziet hier. hoe krachtig hij het houtskool hanteert, hoe direct de impressie van zijn lijnen en contouren is. Zijn weergave van hooge Italiaansche huizenblokken, veelal met een campanille er boven uit, is van gesloten architectonisch karakter. En tegelijkertijd be reikt hij door zijn schaduwing in de sfeer iets gevoeligs. Hij geeft de woeste natuurpracht van opgestapelde bergen, waartusschen de lieflijke strekking van meren. Ik onthoud er mij van al die teekeningen van Lugano. Montagnola en elders .te beschrijven. We zien hier wondermooie houtsneden uit Thomas Wolfe's „Von Zeit und Strom", waarin we de evenredige verhouding zwart-wit en tegelijkertijd de fantasie bewonde ren. We zien hier litho's bij Goethe's „Natur", waaruit u blijkt de groote liefde van den kun stenaar voor insecten met hun gaasvleugels, wonderlijke hinkhorens e.a. in wonder-mooie kleuren. En verder litho's bij de „Geschiedenis van den Verloren Zoon", van Rilke, eveneens vol fantasie. We zien hier eindelijk nog schilderijen, waar van we noemen „Bruiloft der artisten" en „Toe schouwers". Hierin treft u weer de zeer overwo gen compositie, die ook in de tegenstelling der kleuren zoo mooi uitkomt. Die kleurgeving op zich zelf is heel bijzonder en van een eigenaar dige zachte bekoring We zijn deze bijzonder fraaie tonaliteit weinig gewend, maar ze doet het uitstekend. Ik zou over dit schilderwerk nog heel veel kunnen zeggen, doch raad u aan. zelf eens een kijkje te nemen. Ge zult het u niét beklagen. N. J. Swierstra. nieuwe uitgaven. .Blokkade". In geheel Nederland wordt dezer dagen huls aan huls verspreid de uitgave .Blokkade", waarin wordt uiteengezet welke de oorzaken zijn van het gemis dat ln den komenden oorlogswinter op ve lerlei gebied zal worden gevoeld, zooals ook de heer N. Oosterbaan ln een kort artikeltje ln dit blad opsomt. Als attractie werd ln het blad een prysvraag opgenomen, waaraan leder Nederlander kan deelnemen. De pryzen bestaan uit geldsom men en vele loten van Winterhulp Nederland. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Ermelo, ds. C. van den Boogert te Ridderkerk. Aangenomen naar IJzendiJke CZ. VI.) cand. F. L. van 't Hooft, thans hulpprediker te 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Barendrecht (2e predi kantsplaats) ds. O. van Noort te Krommenie. AUTO-ONGEVAL TE NOORDEN. Twee kinderen onder omslaande autobus. Maandagmorgen reden twee autobussen door Noorden van de „Eltax" uit Leiden, die gere geld arbeiders brengen naar de werkverschaf fing in de Noordschebuurt. Ter besparing van motorbrandstof waren de bussen met een staal draad gekoppeld, zoodat de voorste bus als trek ker dienst deed. Voor de boerderij van J. Nell ging de tweede bus zwenken en kwam daardoor in de slappe wegberm. De chauffeur verloor de macht over zijn stuur, de bus sloeg om en kwam in de Voorwetering terecht. Arbeiders waren niet in de bus aanwezig, doch wel eenige chauffeurs van andere bussen die met den schrik vrü kwamen. Aan den kant van den weg bevonden zich toevallig twee school gaande meisjes, een dochtertje van J. Pleterse en van C. Rietveld alliL:. die door de bas wer den gegrepen en in de Voorwetering onder de bus terecht kwamen. Van alle kanten kwam hulp opdagen en met vereende krachten gelukte het tenslotte met hevels de bus iets te lichten en de kinderen uit haar benarde positie te be vrijden. Beide kinderen waren reeds bewuste loos en een harër had zooveel water binnenge kregen. dat men geruimen tijd kunstmatige ademhaling moest toepassen alvorens de levens geesten terugkeerden. Het andere meisje had ernstige wonden aan haar beenen en moest naar het ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. Door de verkeersbrigade der marechaussee te 's-Gravenhage wordt een onderzoek ingesteld rnvar de schuldvraag. In vele tuinen ziet men o.a. de winterpret op het veld staan, meer of mipder zwaai' ontwik keld. Dit ls een by uitstek winterproduct, waar naar vooral veel vraag is, wanneer het vriest. Dit gewas kan een vrij sterke vorst verdragen, zonder er hinder van te ondervinden; de moei lijkheid doet zich dan evenwel voor, dat we de zoo begeerde planten niet ongeschonden kunnen oogsten. Immers de hard bevroren grond laat zich met het houweel versplinteren, maar tevens wordt dan de prei in brokken geslagen. Om dit te voorkomen oogsten we dit gewas vóórdat het gaat vriezen en kuilen alles vrij dicht opeen, in turfmolm, boombladeren, lichte aarde e.d. Dicht tegen elkaar gelegd in rijen, waartusschen we een laag van bovengenoemde materialen wer ken. worden de preiplanten zóó diep gekuild, dat alleen de toppen van de'bladeren zichtbaar zijn. Zoolang het niet vriest, blijft het ongedekt liggen: het mag er gerust op regenen. Zoodra er gevaar voor vorst of sneeuw bestaat, dekken we alles af met een oude rietmat, met zakken of met boombladeren. Het aldus bewaren van de prei biedt meerdere voordeelen. Het voornaamste is wel. dat we bij elke weersgesteldheid kunnen optrekken. Door het diep inkuilen worden de planten over een groot gedeelte gebleekt, zoodat de gebruikswaarde van het product veel grooter wordt. Immers alleen het witte deel kan voor de consumptie worden gebruikt. Bovendien heeft men door aldus te werken den tuin vrij gekre gen om dezen, zoo noodig te delven of te mes ten. Niet alleen voor liefhebbers, ook voor groen ten kweekers is deze manier van bewaren zeer aan te bevelen. Zy kunnen dan de prei ver- koopen bij winterweer, dus wanneer er veel vraag naar is. Koolrapen worden opgetrokken, vóór ervorst- gevaar bestaat. Het blad wordt er afgesneden en de knollen op een vorstvriJe plaats bewaard, al of niet met zand vermengd. Deze winter groente kan zeer goed in kuilen bewaard tot het as. voorjaar, zooals we dat met aardappelen doen. Niet zelden worden deze rapen door de larven van de koolvliec aangetast, waardoor gangen langs den buitenkant worden gevreten. Vooral op lichte gronden komt deze beschadi ging veel voor en is moeilijk te voorkomen. Al dus aangetaste knollen worden opzij gelegd en eerst gebruikt, omdat ze voor bewaring minder geschikt zijn. De teelt van de stokboonen is afgeloopen. Alles wordt opgetrokken, de planten op den komposthoop gebracht en de stokken aan bos sen gebonden en, zoo mogelijk in een sloot onder water bewaard. Hierdoor worden de sporen van ziekten gedood en de stokken dus gezuiverd. Bovendien verhoogt het de bruik baarheid van het steunsel. Wie voor bovenge noemde bewaarmanier niet in de gelegenheid is en toch ziekten in het gewas heeft gehad, kan de stokken, stuk voor stuk afboenen met water, waaraan 4 procent formaline is toegevoegd. Ook dat zal veel onheil opruimen. Een lezer vraagt ons of boombladeren verza meld kunnen worden om voor de bemesting te gebruiken. Wie daarvoor in de gelegenheid is. kan bladhoopen vormen en deze gedurende herfst en winter een paar maal omwerken. In het voorjaar is dit blad grootendeels verteerd, vooral wanneer de vorst hierin meewerkt. Zulk materiaal is zeer geschikt voor bemesting en verhoogt in niet geringe mate het humusgehalte van den grond. Kleine hoeveelheden blad kan men zeer goed bij den komposthoop voegen. Al leen eiken- en beukenbladeren hebben langeren tijd noodig om te vergaan. Bovendien bevatten eikebladeren looizuur, wat niet op alle gronden en gewassen een goede uitwerking heeft. De beide genoemde bladsoorten houde men daarom liefst apart. We willen de lezers tevens wijzen op de groote Teekeningen F. Wagner. Dc Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier 23 De qevolqen van Heirvsbfi jdschop 23 Het Krekeltje was zo gelukkig, dat Iti) daar ooven op de rots als een dwaas stond rond te dansen. En toen pakte hij de neim van Barrabas op van de grond en hield die voor zich uit om zijn vriend te laten zien. dat hij nem weer terug had. En toen begon de dolle rondedans weer opnieuw. Hoera». Barrabas was weer terug; ze zouden weer samen zijn! Maar dit zou eerder gebeuren, dan Hein wel gedacht nad. want door zijn woeste gekke snrongen raakte hij plotseling zijn evenwicht kwijt. De helm van Barrabas vloog hem uit de poten en zelf viel hij ach terover van de rots af. Hein dacht heus. dat de wereld verging, 't Is ook een rare gewaarwording, als je ineens misstapt en het luchtruim lntuimelt Barrabas zag Hein vallen Even schrok hij. maar dan moest hij onbedaarlijk lachen.' Hij zag zijn helm in het water verdwijnen en even later Hein ook. ..Gauw nanr oeneden rmardie!" riep hij „daar zullen we hem wel gauw vin den' En 't volgend ogenblik waren ook Barrabas en zijn rijpaardje weer in de diepte verdwenen. Nog even rim pelde het water en toen lag daar net meer even roerloos als tevoren. Alleen de hoge. zwarte rotspunten spiegelden zich in haar heldere gladde waterop pervlak en verroerden zich niet. maar daarvoor waren het ook trotse en sttfle stukken steen. waarde van bagger, vooral in de huidige onm standigheden. Wie daarvoor in de gelegenheid is. zal deze materie vroegtijdig verzamelen en ergens op het land aan een hoop zetten. Tijdens den winter kan het water uitzakken en hebben we de gelegenheid den hoop eens door te wer ken en op kleinere kraggen te zetten. Bij deze bewerking wordt wat gebluschte kalk door de bagger gewerkt en door het op walletjes zetten wordt de buitenkant vergroot, zoodat alles beter doorvriest, wanneer er winter komt. Aldus be- handèlde bagger vormt ln het voorjaar een prima mestmateriaaL Vragen aan de Redactie onder motto „Tuinbouw" Alphen Geboren: Cornells z. van Martinus de Leeuw en Hendrlksje Johanna Barth Jan Gerri,t z. van Johannes van den Hoek en Pleter- nella' Elisabeth Groenenberg. Gehuwd: Izak Rysdam 25 Jr. en Johanna do Wissel 26 Jr. Balthazar Teunls van der Kwaak 24 Jr. en Martyntje Roest 24 Jr. Overleden: Johannes Catrinua van der Steeg 23 Jr. (overleden te Utrecht). Boskoop Geboren: Dlngenls Jan z. van J. van den Berge en A. N. J. Roosc Theodoras Leonardtis z. van Th. van Hevellngen cn E. A. Straver Simon z. v. S. Bulsman en J. Hoekstra. Ondertrouwd: M. Goudrlaan en M. van Ryswyic Jan van Helden en W. A. van Essen. Getrouwd: H. Schoncwllle 24 Jr. en B. Raven horst 22 Jr. Overleden: Dirk Veerman 55 Jr. Hazcrswoude Geboren: Nlcolaas, z. v. N. van Zwleten en G. Dorrepaal Adrlana Maria, d. v. C. F. Ouwerllng en W. M. 8troeve. Ondertrouwd; A. P. Quist, 38 J. en C. van Of- wegen, 28 Jaar. Getrouwd: F. W. van den Berg. 31 J. en G. A. A. van Rooyen. 26 J. Th. van der Starren. 26 J. en Th. Nakon, 24 Jaar. Overleden: J. Zlntcl, 61 J. C. Timmermans, 54 J., gehuwd met M. C. Weytman. Leiderdorp Geboren: Hans. zoon van H. Dui ker en B. v. Kuilenburg Marlnus, z. v. A. Vonk en A. Vulpenhorst Leendert Dirk Johan. z. v. L. D J. Reeser en Th. Ykema. Getrouwd: D Braam en J. v. Winkel W. J. van Rooyen en J. E. de Haas. AMSTERDAM, 4 November. Hoewel de handel op de effectenbeurs te Am sterdam heden van zeer kalmen aard was. bood de markt toch een iets levendiger aanblik dan gisteren het geval was. aangezien er nog enkele specialiteiten waren, die bijna geregeld een ta melijk opgewekte affaire te zien gaven en daardoor aan de markt nog een cachet van activiteit verleenden. De stemming was prijs houdend. maar op bijna geen enkele afdeeling verschilden de koersen veel bij die van gisteren. De belegglngsafdeeling was evenzeer rustig en gaf slechts beperkte omzetten te aanschou wen. De nieuwe Nederlandsche obligatiën evenwel werden nog tamelijk druk verhandeld maar de koers bleef, vergeleken met gisteren, bijna ongewijzigd. Gedurende het beursuur werd voortdurend gehandeld tegen 9515/16 96 De nieuwe vieren waren onveranderd. De ge staffelde leening was iets luier, terwijl ook de spoorweg drieën eerder aan den gedrukten kant waren. De Indische leeningen waren een fractie la ger, de Oude Schuld was bijna onveranderd. Gemeentelijke en provinciale leeningen waren zeer rustig, vrijwel ongewijzigd. Pandbrieven waren goed prijshoudend. De Duitsche markt was zeer stil. zonder variaties van beteekenis. Voor de kerkelllke leeningen bestond wederom eenige belangstelling, waarbll meerendecls tegen omstreeks de vorige prtlzen werd afgedaan. Op de locale aandeelenmarkt werd de aandacht ln de eerste plaats getrokken door Aku's waarin zich nu en dan zelfs ontwikkelde. zich nu en dan zelfs een zeer levendige handel Deze ging gepaard met een flinke koersverbete- rlng Geleidelijk aan steeg de koers van 147 3/4 tot 15(H£, waarna geen groote verandering meer intrad. Van Berkei's werden eveneens ln een open hoek verhandeld. Ook hier was de stemming vast met een koersverbeterlng van 109 tot 110 3/4%. De Philipsaandeelen waren zeer stil, nauwe lijks gewijzigd en hetzelfde was het geval met Delft. Unilevers bewogen zich tusschen 159*4% en 160%. De omzetten waren klein. Ver volgens was het de Petroleumafdeeling. die nogal affaire voor Olies vertoonde. Bij een openingsprljs van 314*4 steeg de koefte tot 317%, waaraan dekkingsaankoopen door dfc beroeps handelaren niet vreemd waren. Later op den middag trad een kleine reactie in. Voor het overige was er van de inheemsche markt weinig te zggen. De Rubberrubriek lag verlaten. Amsterdam Rubbers bleven goed op peil maar bewogen zich tusschen zeer enge grenzen. Eenige minder courante soorten waren iets luier. De Tabaksafdeeling was veronacht zaamd. Oude Deli's en Senembah's werden een paar punten hooger. genoteerd. Van de Suikerfondsen waren HVA's goed prijs houdend. Slechts enkele stukken verwisselden van eigenaar. Vorstenlanden bleven ruimschoots op peil. Scheepvaartmarkt was stil. eveneens prijshoudend, zonder variaties, welke vermel denswaard waren. Voor Indische Tramwegwaar den werd eenige attentie betoond, waarbij enkel® specialiteiten iets hooger werden genoteerd. Prolongatie 2i/j%. BOSKOOP, 3 Nov. Coöp. Ver. De Boskoopscha velling Rozen per bos; Butterfly 110180 ct.; Rosalandla 150—230 ct.; Edlth Helen 220 ct.; WUh. Kordes 90160 ct.; Rosa Mundl 4060 ctEllen Poulsen 4060 ct.; Golden Ophelia 70110 ct,: Polyantharozen 100—140 ct.; Pechtold 180—240 Ct.; Florex 130180 ct.; Vierlanden 190250 ct.; Better Times 120200 ct,; Geihengde rozen 50 70 ct Diversen per bos: Chrysanten, gr.bloemig 90140 ct.; Idem bl. bloemig 40—70 ct.. idem tros 1832 ct.; Clematis Mevr. le Coultre 180210 ct., idem Prins Hendrik 110150 ct. HONSELERSDUK, 3 Nov. Centr. Westland- schc Bloemenveiling Calla 2931; Anjers 9 14: Delhoume 1326; Woolman 2124; Cavel 23 31; Germ 2440; Perle 1419; Choco 4.509; Blanch 2 507 50; Crandfordla 6.30 per 100; Plu- mo-sa 2658; Freesla 3747; Buttercup 60, Tros- chrysanthen 1857 por bos; Cyclamen 36 ct. p. p. KATWIJK, a. d. RIJN. 3 Nov. Oroentenvei- llng. Per 100 stuks: Bloemkool I f. 11.5014.50; idem n f.69.20. Per 100 bos: Bospeen f. 6.507. Per 100 k.g.; Waschpcen f. 5,507; Kroten f. 2.40 4; Gele kool f. 3.704; Uien f. 3.60; Groene kool f.4—5. RIJNSBURG, 3 Nov. Groentenvelllng Bloem kool I f. 11.50; II f.68.50 per 100 stuks. Groene kool f.5: Roode Kool f.4; Gele kool f.4; Witte kool f. 3 30; Tomaten f. 16; Kasboonen f35; Uien f 3.50; Knolselderle I f 7.50; II f. 4—5 50; Kroten f.4; Andijvie f. 2.50—6; Waschpeen f.7; GÉove peen f. 3.40 per 100 k.g Bospeen f. 67; Selderie f. 1.602.60; Peterselie 'f. 1.902 per 100 bos. RIJNSBURG. 3 Nov. Bloemenveiling Chry santhen: donkerrood 48 ct.; Wit 3235; Goud- vlinder 2832; Choco 3438; Bruin 4042. ROTTERDAM. 4 Nov. Heden werden ter vee markt aangevoerd 2371 dieren, waaronder 8 paar den. 13 veulens, 338 schapen, 1060 runderen, 271 nuchtere kalveren. 653 graskalveren en 128 bok ken Pryzen per stuk ln guldens: Melkkoeien 635 190380- Kalfkoelen 640500385; Varekoeen 440330280; Vaarzen 400310225 Pinken 310—225190; Graskalvcren 200—155—80. Redactie-staf: B W Menkhorst. Buitenland en Tooneel; K. Been Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3