82sfe Jaargang MAANDAG 3 NOVEMBER 1941 No. 25033 V Opmarsch op de Krim naar Sebastopol Duitsche Weermachtsberichten Duitschland antwoordt Roosevelt Verduisteren: Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Extra-bericht van het Duitsche opperbevel J Turkije's politiek Verspreide berichten De achtervolging van den vijand op de Krim Italiaansche Weermachtsberichten T'SKi Vervalschingen van grof sten aard EERSTE BLAD Waarom met Duitschland tegen het bolsjewisme? „De ophitsers van den overkant" 18.08 uur 8.40 uur J LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 urnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. Zaterdag deelde het Duitsche opperbe vel mede: Op het schiereiland de Krim achter volgen de Duitsche en Roemeensche troe pen rusteloos den verslagen vijand. In het Donetzbekken is de boven loop van den Donetz op verscheidene plaatsen overschreden. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front is een regiment infante rie ten Westen van de Wolchow door een krachtig versterkte verdedigingszone heen gebroken in verbitterde gevechten van man tegen man. Ongeveer 533 bunkers werden genomen. Aan het omsingelingsfront voor Le ningrad zijn verscheidene pogingen van den vijand, om over te steken over de Newa, afgeslagen. Het luchtwapen heeft de succesrijke operaties van het leger op de Krim ge steund door zware slagen toe te bren gen aan de achterwaartsche verbindin gen van den vlji~nd en heeft de Sovjet- vloot zware verliezen toegebracht. Het bracht een koopvaarder van 3000 brt. tot zinken en beschadigde drie oorlogsbodems benevens een groot troepentransportschip. Verdere luchtaanvallen waren op Moskou gericht. In den strijd tegen de Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart hebben gevechts vliegtuigen bij de Faroer een vrachtschip van 2000 ton vernietigd en voor de Brit sche Oostkust van een konvooi vier vij andelijke koopvaarders, waarbij een groot tankschip, met in totaal 29.000 ton tot zinken gebracht. Nog vier koopvaarders van het konvooi zijn door treffers van bommen zoo zwaar beschadigd, dat het verlies van nog meer scheepsruimte ver wacht kan worden. Britsche vliegtuigen hebben vannacht bommen geworpen op verscheidene plaatsen in Noord- en Noord-West- Duitschland, o.m. op Hamburg. Negen vijandelijke bommenwerpers werden neergeschoten. En Zondag: Met vastberaden gebruikmaking van onze overwinning op De Krim, wordt de achtervolging van den ver slagen vijand met geestdrift voort gezet. Over een breed front is de Nordelijke rand van het Jaila-ge- bergte bereikt. Duitsche en Roemeen sche troepen hebben gisteren Sim feropol, de hoofdstad van De Krim, ingenomen en thans den opmarsch voortgezet naar Sebastopol. In het Donetzbekken braken Duitsche en Italiaansche troepen, ondanks de zeer slechte conditie der wegen, vijandelijk verzet en bezetten nieuwe industrie-ge- bieden. Voor Leningrad werd een nieuwe po ging van den vijand om de Newa over te steken met verliezen voor den tegen stander afgeslagen. De beschieting van belangrijke mili taire doelen in Leningrad en Kroonstad werd met goede uitwerking voortgezet. De luchtmacht bombardeerde overdag en des nachts de zeevesting Sebastopol. Zij plaatste voltreffers op de havenwer ken, beschadigde een bolsjewistische oor logsschip en wierp een vrij groot trans portschip in brand. Gevechtsvliegtuigen vielen vannacht belangrijke ravitailleeringshavens aan de Westkust van Engeland aan. De vijand liet in den nacht van 1 op 2 November op eenige plaatsen van N.W.-Duitschland brisant- en brandbommen vallen. Drie Britsche bommenwerpers werden neer geschoten. In den strijd tegen de Britsche ra- vitailleeringsscheepvaart brachten marine en luchtwapen in de maand October 441.300 brt. vijandelijke koop- vaardijtonnage tot zinken. Aan deze successen hadden de duikbooten deel voor 225.200 brt., bovenwaterstrijd krachten voor 18.000 brt. en formaties van de luchtmacht voor 168.100 brt. KAART VAN PCUT DE GROOTTE VAN HET VEROVERDE GEBIED. Het D.N.B. meldt: Tot den 31en October heeft de Duitsche weer macht in den tijd van 141 dagen in den strijd tegen de Sovjetunie een gebied van 1.530.000 vierkante kilometer bezet. Dit gebied bestaat uit Sovjet-Polen. Litauen, Letland, Estland. Wit-Rusland. de Oekraïne, de Sovjet-provincies Smolensk. Orel. Kalinin, Toela en Leningrad en het Finsche kustgebied met Karelië en het Ladogameer. In de voorafgaande veldtochten tegen de te genstanders ten Oosten, Noorden, Westen en Zuidoosten van het Duitsche rijk heeft de Duit sche weermacht in omstreeks 170 dagen 1.267.000 vierkante kilometer bezet. In den strijd tegen de sovjetunie heeft dus de Duitsche weermacht samen met haar bondgenooten een gebied ver overd. dat 300.000 vierkante kilometer grooter is dan het in de andere veldtochten van dezen oorlog veroverde terrein. MIJNEN DRAGENDE HONDEN. Den laatsten October, aldus verneemt het D.N.B. van militaire zyde. hadden de sovjets ten N.W. van Moskou een zwerm honden op de Duitsche stellingen losgelaten. Even later ver scheurde een reeks lichte ontploffingen de lucht De honden waren door een ijzerdraadversperring gekropen en daarbij door mijnen uiteengereten Slechts twee bereikten de Duitsche posities. Op den rug droegen ze een toestel, dat er als een zadel uitzak, waarin zich een kg. ontplofbare stof met een 16 c.m. lang glazen buisje bevond Dit moest na het stooten op weerstand de stof tot ontploffing brengen. De bolsjewisten hadden de honden blijkbaar gedrild in de Duitsche stel-^ lingen te loopen en daar als levende mijnen schade aan te richten. Het eenige gevolg was. dat de dieren op barbaarsche wijze om het leven kwamen. Turkije's president Ismet Inönü heeft in het parlement een uitvoerig overzicht over den poli- tieken toestand gegeven, waarin hij uitdrukking gaf aan de vrees dat de oorlog zich nog verder zou uitbreiden. De militaire bewegingen, die zich successievelijk uitstrekten tot alle buurlanden van Turkije en tenslotte hebben geleid tot de „tragedie van de bezetting van Iran" hebben de waakzaamheid van Turkije tot het uiterste ver hoogd. Nadat de regeering haar neutraliteit m het tegenwoordige conflict had afgekondigd, werden de betrekkingen van Turkije tot alle oorlog voerende staten bepaald door oude of nieuwe verdragen. De bepalingen van deze verdragen zijn nog in vollen omvang van kracht. Ten aanzien van de betrekkingen tot Duitsch land zeide Inönli: Onze betrekkingen tot Duitschland werden op de zwaarste proef gesteld tijdens de gebeurtenissen op den Balkan. Op dat oogenblik heeft het eminente staatshoofd van het Duitsche rijk, Hitler, die onze belangen en onze onrust zag en ten volle begreep, in een persoonlijke boodschap, tot mij gericht, zijn vriendschap voor ons land tot uitdrukking ge bracht. Het antwoord dat ik hem met goedkeu ring van de regeering zond en de daarop ge volgde nieuwe wisseling van boodschappen, hebben een atmosfeer van wederzijdsch vertrou wen geschapen, die ten grondslag heeft gelegen aan het Duitsch-Turksch verdrag van 18 Juni. Hierop zou ik met groote voldoening willen wijzen. De Duits fi-Turksche betrekkingen hebben zich sedertdien ontwikkeld in een door niets verstoorde vriendschap. De bepalingen van het verdrag van vriendschap en non-agressie van den 18en Juni hebben haar uitwerking getoond en zullen die in vollen omvang ook verder too- nen. Het Duitsch-Turksche oeconomische ver drag. dat kort geleden werd onderteekend kan worden beschouwd als een gelukkig gevolg van deze politiek van vriendschap en vertrouwen. Nadat de president had verklaard, dat Turkije zijn verplichtingen, voortvloeiend uit het bond genootschap jegens Engeland wenschte trouw te blijven, zeide hij nog: Onder geen enkele omstandigheid zullen wij voor een gewelddadige actie het hoofd buigen. Wij zullen oris met geweld en energie tegen ieder wenden die ten koste van onze landslieden van den rechten weg afwijkt en tegen ieder die van van dezen moeilijken tijd profijt wil trekken om zich door politieke of oeconomische speculaties winst te verschaffen. Turkije is speciaal geïnteresseerd bij militaire maatregelen op den Balkan, evenzeer om veilig heidsredenen als uit oogpunt van de integriteit van ons land. De onafhankelijkheid van de Balkanvolkeren is een van de grondstellingen van de politiek van de Turksche republiek en precies zooals onze hoop en ons streven op het behoud van deze onafhankelijkheid waren ge richt. zullen ook in de toekomst onze hande lingen en wenschen geen wijziging ondergaan. (D.N.B.) GENERAAL WAWELL TE SINGAPORE. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is generaal Wavell per vliegtuig te Singapore aan gekomen. Hij zal besprekingen voeren met den Britschen bevelhebber in het Verre Oosten. Sir Robert Brooke-Popham, en den commandant der strijdkrachten in China, Layton. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend Onder den druk van de felle achtervolging door DuitschRoe meensche formaties is de op de Krim verslagen vijand in twee groe pen gesplitst waarvan de eene via Sebastopol en de andere via Kertsj tracht te ontsnappen. Bij een aanval op de transport schepen, welke voor de vlucht van deze strijdkrachten werden gereed gehouden, heeft de luchtmacht 10 koopvaardijschepen met een geza- menljjken inhoud van ongeveer 38.000 brt. door bomtrcffers tot zin ken gebracht. 14 andere schepen werden zwaar beschadigd. Bij de doorbraak- en achtervol gingsgevechten op de Krim wer den totdusver in totaal 53.175 gevan genen gemaakt, alsmede 230 pant serwagens, 218 stukken geschut, verscheidene pantsertreinen en groote hoeveelheden ander oorlogs materiaal buitgemaakt of vernie tigd, Verder werden meer dan 13.000 mijnen verwijderd, welke waren ge legd om onzen opmarsch te verhin deren. In den centralen sector van het Oostelijk front werd gisteren de dis trictshoofdstad Koersk, een belang rijk spoorwegknooppunt en indus triecentrum door infanterie- en gepantserde formaties genomen. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Gistermiddag hebben onze jachteenheden ten Zuiden van Sicilië een formatie vijandelijke bommenwerpers, die op geringe hoogte vlogen, opgevangen en aangevallen. De vijandelijke toe stellen verspreidden zich, een hunner werd neer geschoten. een tweede zag men in brand vliegen. Gisteren en vannacht hebben Britsche vlieg tuigen bommen geworpen op Licata, Palermo en Napels en in de omgeving van laatstgenoemde stad; weinig belangrijke schade en eenige bran den. die terstond werden onderdrukt, eenige gewonden onder de bevolking. In Noord-Afrika werden eenige vijandelijke elementen, die onze stelingen trachtten te na deren aan het front van Tobroek, krachtig terug geslagen. De artillerie vuurde op verdedigings inrichtingen der sterkte. Duitsche bommenwer pers hebben Tobroek aangevallen, evenaïs vlieg velden en colonnes auto's van den vijand ten Oosten van Mersa Matroe. Duitsche jagers heb ben twee vijandelijke toestellen neeigeschoten. Een van onze jagers neoft een vijandelijk vlieg tuig gedwongen te landen in de nabijheid van Rarce; de inzittenden werden gevangen genomen. In Oost-Afrlka voortdurende activiteit op ver schillende plaatsen van het gevechtsterrein van Gondar. En Zondag: Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben van nacht boven de zone van Ragoesa (Sicilië) en boven Castellammare di Stabia gevlogen. Het aantal slachtoffers is uiterst gering en de aan gerichte materieele schade onaanzienlijk. Noord-Afrika: Tijdens luchtaanvallen op Cyrenaica werden vier Britsche vliegtuigen neer geschoten. Oost-Afrika: Het luchtdoelgeschut van de vesting Oualag heeft een vijandelijke machine neergehaald. Een tweede toestel werd getroffen door het luchtdoelgeschut van de vesting Cul- quabert en stortte brandend neer binnen onze linies. De officier-bestuurder, een Zuid-Afrikaan, commandant van het eskader, dat den aanval uitvoerde, werd uit de vlammen gered en krijgs gevangen gemaakt. In den nacht van 1 November hebben forma ties Italiaansche bommenwerpers de vioolbasis Valetta op Malta aangevallen alsmede het vlieg veld Tavenezia op Malta. „De president der Vereenigde Staten van Amerika heeft in een rede op 28 October de volgende beweringen verkondigd: 1) De regeering der Vereenigde Staten is in het bezit van een geheime landkaart, die in Duitschland door de Duitsche regeering is ver vaardigd. Het betreft een landkaart van Mid den- en Zuid-Amerika, zooals de Führer dat wil reorganiseer en, door van de veertien landen, die zich in dit gebied bevinden, vijf onderwor pen staten te maken om zoodoende het geheele Zuid-Amerikaansche continent onder zijn heer schappij te brengen. Eén van deze vijf staten zou zoogenaamd ook de republiek Panama omvatten, alsmede het Panamakanaal. 2) De Amerikaansche regeering is in het be zit van een tweede document, dat door de Duit sche regeering is opgesteld. Dit document bevat het plan, na den door Duitschland gewonnen oorlog alle bestaande godsdiensten in de wereld af te schaffen. De Katholieke. Protestantsche. Mohammedaansche, Hindoe, Boeddhistische en Joodsche godsdiensten zullen op dezelfde wijze worden afgeschaft, het bezit van de kerken ge- confiskeerd, het kruis en alle andere symbolen der godsdiensten verboden, de geestelijke stand op straffe van overbrenging naar een concen tratiekamp tot zwijgen gebracht worden. In plaats van deze kerken zal een internationale, nationaal-socialistische kerk komen, waarin door de nationaal-socialistische Duitsche re geering aangewezen sprekers een functie zullen uitoefenen. In plaats van den Bijbel zullen woorden uit het boek van den Führer „Mein Kampf" worden opgedrongen en als Heilige Schrift van kracht worden verklaard; het Kruis van Christus zal door het hakenkruis en het ontbloote zwaard vervangen worden en ten slotte zal in de plaats van God de Führer ko men. De Duitsche regeering constateert ten aanzien hiervan: 1) Er bestaat noch een in Duitschland door de Duitsche regeering vervaardigde landkaart over een verdeeling van Midden- en Zuid-Amerika, noch een door de Duit sche regeering vervaardigd document over het afschaffen van de godsdiensten in de wereld. In beide gevallen moeten het dus vervalschingen van den grof sten en meest onbehouwen aard zijn. 2) De beweringen over een verovering van Zuid-Amerika door Duitschland en een afschaffing van de godsdiensten en kerken in de wereld en de vervanging daarvan door een nationaal-socialistische kerk, zijn zoo onzinnig en absurd, dat het voor de Duit sche regeering overbodig is, hierop in te gaan. De Duitsche regeering heeft het bovenstaan de aan alle neutrale regeeringen, waaronder ook die van Midden- en Zuid-Amerika langs diplo- matieken weg ter kennis gebracht. De president der Vereenigde Staten van Amerika heeft in zijn rede van den 28sten Oc tober verklaard, dat een Amerikaansche torpe dojager den vierden September en een andere Amerikaansche torpedojager den zeventienden October door Duitsche zeestrijdkrachten zijn aangevallen. De Amerikaansche regeering heeft het schieten willen vermijden Doch het schieten is begonnen en de geschiedenis heeft vastge legd, wie het eerste schot heeft gelost. Amerika is aangevallen. In werkelijkheid blijkt uit de rapporten van de Duitsche duikbootcommandanten en uit de gepubliceerde officieele verklaringen van de Amerikaansche marine-autoriteiten de volgende toedracht: Het incident van den vierden Sep tember heeft betrekking op den Amerikaan - schen torpedojager „Greer", dat van den zeven tienden October op den Amerikaanschen torpe dojager „Kearny". De torpedojager „Greer" heeft in nauwe, militaire samenwerking met Engel- sche zeestrijdkrachten een Duitsche duikboot urenlang achtervolgd. Bij deze achtervolging is de Duitsche duikboot, die zich onder water be vond, met dieptebommen aangevallen. Eerst na dat deze aanval had plaatsgevonden, heeft de Duitsche duikboot van zijn strijdmiddelen ge bruik gemaakt. De torpedojager zette de ach tervolging met dieptebommen nog verscheidene uren zonder succes voort. De torpejager „Kearny" voer ter bescherming van een konvooi, toen hij het verzoek om hulp van een ander konvooi op een andere plaats van den Atlantischen Oceaan opving, dat in een strijd was gewikkeld met Duitsche zeestrijdkrach- ten. De „Kearny" veranderde daarop zijn koers, begaf zich naar de plaats, waar het gevecht werd geleverd en viel een Duitsche duikboot met dieptebommen aan. De Amerikaansche minister van Marine, Knox, heeft zelf bevestigd, dat de „Kearny" dieptebommen heeft geworpen en dat eerst eenigen tijd later drie torpedo's op hem werden afgevuurd, waarvan een den torpedo jager heeft getroffen. De Duitsche regeering constateert der halve, dat ten eerste de door president Roo sevelt in zijn rede gegeven voorstelling, dat Amerikaansche torpedojagers door Duitsche zeestrijdkrachten zfjn aangevallen en dat dus Duitschland Amerika heeft aangevallen, niet overeenstemt met de feiten en weerlegd wordt door de officieele verklaringen der Amerikaansche marine-autoriteiten, en ten tweede dat in tegendeel de beide Amerikaan sche torpedojagers Duitsche duikbooten heb ben aangevallen en dat dus Amerika Duitsch land heeft aangevallen, hetgeen eveneens door de Amerikaansche marineautoriteiten wordt bevestigd. „Met deze verklaring is het leugengebouw van Roosevelt definitief ineengestort", zoo uitte men zich Zaterdagavond in de Wilhelmstrasse over de politieke beteekenis en de draagwijdte der beide officieele verklaringen van de Duitsche Rijksregeering. In politieke kringen van de rijkshoofdstad constateert men nog eens, dat met de verkla ring van de Duitsche Rijksregeering in zake de beide Amerikaansche torpedobootjagers Greer en Kearny. Roosevelt's doeleinden definitief ont huld zijn, om het Amerikaansche volk voor den oorlog rijp te maken en de wereld wijs te ma ken, dat Duitschland de Ver. Staten heeft aan gevallen. Deze poging, zoo zegt men hier is daar mede voor goed mislukt. Ook Roosevelt's mani pulaties, die geen ander doel najagen dan om met behulp van plompe vervalschingen vasten voet in Zuid-Amerika te krijgen, zijn daarmede naar Duitsche opvatting definitief ineengestort. De middelen, waarmede de president van de Ver. Staten zijn duistere afpersingspolitiek te gen de Zuid-Amerikaansche staten voerde, zijn in Berlijnsche politieke kringen voldoende be kend. Men herinnert hier in dit verband nog eens aan de bekende vervalsching der documen ten van Patagonië, aan de vervalsching van den brief van Belmonte en aan het beslag leggen op koeriersstukken in Zuid-Amerikaansche staten onder inschakeling van Roosevelt's handlanger en misdadiger Taborda, wiens nieuwste werk die beruchte landkaart is over een z.g indeeling van Midden- en Zuid-Amerika door Duitsch land. welke landkaart in een der beide offici eele verklaringen van de Rijksregeering even eens als een grove vervalsching aan de kaak is gesteld. Ook in de bewering, dat de Ver. Staten een tweede document zouden bezitten, waaruit blijkt dat Duitschland na afloop van den oorlog voor nemens is alle godsdiensten te verbieden, ziet men in Berlijnsche officieuze kringen de plompe cn leugenachtige poging, om eenerzijds het Dit Nummei bevat TWEE Bladen He? is opmerkelijk hoeveel moeite vele Neder landers hebben hun standpunt ten aanzien van den strijd tegen het Bolsjewisme te bepalen. Voorheen was er. op een enkele uitzondering na, geen mensch die geloofde in een sovjet-heil staat. Integendeel: de weinige berichten die uit Rusland doorkwamen over de heerschende wan orde, godsdienstvervolging, kindermoord, GP.oe- terreur enz., werden door ieder terecht geloofd. In vele kerken werd gebeden voor de arme ver drukte geloovigen en priesters. Velen hoopten dat het Bolsjewisme eens zou worden vernietigd. Hoe dat zou mogen gebeuren, daar braken zij zich het hoofd niet over. Thans wordt hun wensch of gebed verhoord en heeft de Duitsche weermacht den strijd met het sovjet-monster aangebonden. Zoudt ge denken dat het geheele Nederland- sche volk daar nu verheugd over is? Dat het de vernietiging van het Communistische regiem verhoopt? Volgens de wet der logica zou dit zoo moeten zijn. Wat is er echter van de Hollandsche nuchter heid overgebleven: Zeer velen, die vroeger den mond vol hadden over de wreedheden der Sovjets, vernietiging der kerken, moord op priesters en geloovigen, ver krachting van nonnen enz., diezelfde menschen halen minachtend de schouders op bij het zien van de foto's, door de Duitsche en neutrale foto- verslaggevers genomen van den chaos, massa moord op onschuldige burgers, moord en ver minking van krijgsgevangen genomen Duitsche militairen, dienstplicht voor vrouwen en jongens van 16 en 17 jaar, welbewusten massamoord van politieke commissarissen op sovjetsoldaten, die voor de overmacht der Duitsche wapens terug trekkend, door eigen mitrailleurs worden neer geschoten en betitelen dit als propagandistische fantasterij. Zij die zóó praten moeten toch beseffen dat zij daarmede een brevet van niet-geloofwaardigheid uitreiken aan hen, die vroeger van de gruwelen in Sovjet-Rusland verhaalden ln de Katholieke, Christelijke of algemeene pers, en ook aan de geestelijken, die voorgingen in gebed voor de ver drukte priesters en geloovigen in Rusland! Men weet dat het Kremlin te Moskou ook huis vesting biedt aan de Komintern, de Communis tische Internationale. Deze „instelling" heeft ten doel, de wereldrevolutie in alle landen door te voeren, en heeft dan ook in alle landen haar vertakkingen, wier taak het is, onrust te zaaien en het gezag te ondermijnen, teneinde een revo lutie tot stand te brengen en een communistisch bewind te vestigen, zooals b.v. in Spanje is gebeurd. Waartoe dit heeft geleid, mag bekend worden •ndersteld. Verantwoordelijke Vaticaansche igen hebben bekend gemaakt, dat alleen reeds in Barcelona 250 priesters zijn vermoord en alle kerken vernield. Daar is de orde hersteld en de cultuur gered door de fascisten met aan het hoofd Generaal Franco, met behulp van Duitschland en Italië. Duitschland is steeds voorgegaan in den strijd tegen de Komintern, men denke aan het anti- kominternpact. Nu is openlijk de strijd uitge broken tusschen Duitschland en het Bolsjewisme, en elk weldenkend mensch zal beseffen, welk een ramp er over Europa zou komen, wanneer Rus land in staat zou zijn, dezen oorlog te winnen. Men behoeft daarvoor niet bevreesd te zijn, want de kracht der Duitsche wapenen is volkomen in staat deze bedreiging te keeren. Hiermede verdedigt Duitschland echter ook de cultuur en de geestelijke vrijheid van Nederland. Daarom: Met Duitschland legen het Bolsjewisme. R. V. R. Het politiek weekpraatje van Max Blokzijl, dat hij van 19.45 tot 20 uur over den zender Hil versum II houdt, heeft tot titel: „De ophitsers van den overkant". van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 18.17 uur en gaat morgenochtend onder tc 8.42 uur. bondgenootschap te verdoezelen, dat de Ver. Staten met het bolsjewisme verbindt, anderzijds de geheele wereld te mobiliseeren en wel met het doel, het verzet der Christenheid tegen Roo sevelt te breken, die voor dit bondgenootschap der Ver. Staten met het moederland der god loochenaars verantwoordelijk is. De beoordeeling der beide officieele Duitsche verklaringen in Berlijnsche politieke kringen kan in het kort als volgt worden samengevat: Roosevelt's doeleinden zijn daarmede onthuld en al zijn pogingen of het Duitsche Rijk te pro- voceeren zijn mislukt. Reeds sterven zonen van de Ver. Staten voor Roosevelt's particuliere be langen. welke niet de belangen van het Ameri kaansche volk zijn. Hoe het ook gaan mag, Roo sevelt zal geen jota wijzigen aan den zegetocht tegen het bolsjewisme, evenmin zal hij den on dergang yn Engeland tegenhouden, doch veel eer zal hij de zonen van de Ver. Staten opoffe ren en wel voor de belangen der Joodsche kapi talisten in Wallstreet en Londen. De Rijksre geering heeft gesproken Haar verklaringen zijn onweerlegbaar. Roosevelt is gevonnist. Roose velt's strijd om den oorlog, welks regisseurs de president en zijn Joden zijn, is daarmede ten einde. (D.N.B.)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1