LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 30 October 1941 Officieele Kennisgevingen KERK- EN SCHOOLNIEUWS Verduisteren: OFFICIEELE BEKENDMAKING VAN DEN ALGEMEEN GEMACHTIGDE VOOR DEN WEDEROPBOUW EN VOOR DE BOUWNIJVERHEID De zeepdistributie Binnenland Reorganisatie van de crisis-tuchtrechtspraak 18.16 uur 8.33 uur Uitspraken van het vredegerechtshof Bittertafel-strategen Distributie van gesmolten rundvet AGENDA Winterhulp Nederland Gevechten op de Krim Buitenland STREMMING VERKEER MOLENSTEEGBRUG De Burgemeester van Leiden brengt ter alge- meene kennis, dat met ingang van heden tot nader order de Molensteegbrug (over den Vliet) voor alle landverkeer is afgesloten en dat het scheepvaartverkeer door die brug is gestremd voor vaartuigen hooger dan 0.65 M. boven gjmldd. waterstand. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeente-secretaris, 4679 VAN STRIJEN. BESTRIJDING VAN WANDGEDIERTE. De Burgemeester van Leiden brengt nogmaals in herinnering, dat inzake de bestrijding van wandgedierte de volgende bepalingen zijn vast gesteld ingevolge het besluit van den Secretaris- Generaal van het Departement van Binnenland- sche Zaken van 29/30 Januari 1940 B.Z. no. 1 V. onverminderd de voorschriften, vastgesteld in de „verordening, houdende voorschriften no pens behoorlijke bewoning van woningen" (Ver- zamelnummer 104): le. Het is, te rekenen van 1 April 1941 af. verboden als verhuurder of uit anderen hoofde een woning of gedeelte daarvan al dan niet gemeubileerd of gestoffeerd in gebruik te geven, zonder dat een verklaring is ingeleverd bij het bureau van de Bevolking, Stadhuis, alhier, waaruit blijkt, dat noch in de woning, noch in de daarin eventueel aanwezige huisraad wand gedierte is aangetroffen. Van het zelfde tijdstip af is het verboden bij het als huurder of uit anderen hoofde betrekken van een woning of van een gedeelte daarvan, daarin huisraad te plaatsen of aan te brengen, zonder dat een verklaring als voren bedoeld is ingeleverd bij het voormeld Bureau. Overtreding van deze bepalingen wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste 2 maan den of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. 2e. Een verklaring sub le bedoeld wordt uit sluitend afgegeven door de Directie van den Gemeentelijken Ontsmetting sdienst. Noorder straat 18 (telef. 21319) en wel zoodra na de door dezen dienst ingestelde controle is gebleken, dat in de woning en/of het huisraad geen wandge dierte is aangetroffen. Voor het instellen van den contröle die. na aanvrage, op korten termijn wordt verricht, moet vooraf tegen ontvangst van een gewaar merkte kwitantie aan voormelden dienst worden betaald f. 1.— voor de contróle van woningen met een huurprijs tot f.800.— per jaar en f.1.voor den voor deze woningen bestemden inboedel: f.2.voor de contröle van woningen met een huurprijs van f.800.— of hooger per jaar en f.2,voor den voor deze woningen bestem den inboedel. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeente-secretaris, VAN STRIJEN. 4681 SCHOEISELDISTRIBUTIE. Tot nader orde mogen de distributiediensten in de maand November geen schoenenbonnen verstrekken, ook al hebben zij daarvoor een toe zegging gedaan. Zoolang hier ter plaatse niet ewordt medege deeld. dat opnieuw bonnen Nr. 1 en Nr. 2 wor den verstrekt, is het onnoodlg zich naar het Distributiekantoor te begeven voor het afhalen van een schoenbon. 4680 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 30 October 1941. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 31 OCTOBER. Lelden Remonstr. Kerk: Vrijz. Fed. dienst. Nam. 7% uur. prof. dr. L. J. van Holk. Nieuwveen Evangelisatie: Vrijdagnam. 7% u. de heer A. van Scherpenzeel. NoordwUkerhout Ned. Herv. Kerk: Nam. 8 uur. ds. den Hertog. Zoetcrmeer Spaarbankgebouw: Nam. 7uur de heer de Ble. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Dordrecht, ds. J. W. van der Lin den te Kootwijk. Aangenomen. Naar Baflo, cand. W. C. Molenaar te Groenokan (U.) GEREP. KERKEN. Beroepen. Te Montfoort, cand. W. A. Krijger, thans hulpprediker te Abbenes. I BISSCHOP VAN NAMEN OVERLEDEN. Maandagavond is. naar thans bekend ls gewor den, na een kort ziekbed de bisschop van Namen, mgr. Heylen overleden. Mgr. Heylen was 85 Jaar. Mgr. Heylen ls ln de katholieke wereld vooral bekend geworden door zijn deelneming aan de talrijke eucharistische congressen. In ziln func tie van voorzitter van den „eucharlstlschen kruistocht" heeft hij de vijf werelddeolcn bezocht Mgr Heylen was gedurende 45 Jaar bisschop van Namen. (Polygoon-Seym) AAAR^ NIEUWE BANDEN KRÜGT nu niet! Ieder offer, dat wij ons getroos ten ten bate van het Winter- hulpwerk, komt de scheppings kracht van het Nederlandsche volk ten goede. Gironummer van de WHN 5553. De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid deelt mede. dat alle „machtigingen" door of namens hein uitgereikt, zoowel die op wit papier als'die op groen papier, betreffende den aankoop en de aflevering van cement, met Ingang van 1 November 1941 voor het geheele land hun geldigheid verliezen. Voor geheel Nederland zal een bonnenaysteem met vaste coupures met ingang van 1 November 1941 voor alle bouwwerken worden toegepast. Met ingang van 1 November 1941 mag derhalve voor bouwwerken, waarvoor reeds een groene of witte machtiging tot aankoop van cement ln ontvangst werd genomen, geen cement meer worden afge leverd dan tegen afgifte van de nieuwe cementcoupures. Ter verkrijging van cementcoupures van 1 November 1941 af dienen de opdracht gevers van bouwwerken zich te wenden tot de Hoofden der Bureaux Goedkeuring Wer ken in de provincies, waar het bouwwerk is gelegen. Bureaux te Oroningen-Drente Prieeiend Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland (met uitzondering van Amsterdam) Zuid-Holland (met uitzondering van Rotterdam) Zeeland Noord-Brabant Limburg Amsterdam Rotterdam Adres: Groningen, Martinikerkhof 18; Hoofd: Ir. H. L. B. Dénis. Leeuwarden, Korfmakerstraat 1-3; Hoofd: Ir. J. Ypes Deventer, Kapjeswelle 5; Hoofd: Ir. J. van Noppen. Arnhem, Busebiusplein 28; Hoofd; Ir. H. H. Rdeuwerts de Vries. Amersfoort, Utrechtscheweg 106; Hoofd: Ir. A. Bos P-Azn. Velsen, Kanaalkade 01; Hoofd: Ir. R. Dufour. 's-Gravenhage, Koninginnegracht 59; Hoofd: Ir. J. Halm. Middelburg, p/a Tijd. Gemeente-Secretarie, Molenwater 4a; Hoofd; J. E. van Tijen. 's-Hertogenlbosöh, Oranje Nassaulaan' 10; Hoofd: Ir. J. P. Wllleumier. Maastricht, Bouillonstraat la: Hoofd: Ir. P. W. J. Kallenbach. p/a. Raadhuis, Kamer 153; Hoofd: Ir. A. van Walraven, p/a. DIWERO, Veemarkt 2. Telefoon 7309 5960 3618 26021 5662 Beverwijk 1 3841 182664 31 en 100 2703 2232 43130 en 43321 45988 Voor de aanvrage van cementcoupures bij bovenvermelde instanties dient gebruik gemaakt te worden van de daartoe vastgestelde en bij den cementhandel beschikbare aanvraagfotmulieren in duplo. Bij de inzending dezer aanvraagformulieren ln duplo ls overlegging van de witte of groene machtiging verplicht. Aan de verkoopkantoren, Importeurs en handelaren is opdracht gegeven de in hun bezit zijnde witte en groene machtigingen onverwijld aan de opdrachtgevers der di verse bouwwerken toe te zenden. - Dit houdt dus ook in, dat de cementmachtigingen voor bouwwerken van den Rijksgebouwendienst en de Nederlandsche Spoorwegen met ingang van dien datum vervallen zijn. - Voor verkrijging vam cementcoupures voor bouwwerken van den Rijksgebouwendienst en de Nederlandsche Spoorwegen dienen deze diensten zich te wenden tot hun hoofd bureaux, resp. in 's-Gravenhage en Utrecht. De aflevering van cement ten behoeve van bouwwerken, waarvoor door het Rijks bureau voor Bouwmaterialen reeds voorrangsbrieven zijn afgegeven, dient door ver koopkantoren en handelaren overeenkomstig het ln die brieven bepaalde te geschieden. Zooals bekend trad bovenomschreven maatregel voor Rotterdam en de Provincie Overijssel reeds met ingang van 1 October 1941 in werking. 4636 's-Gravenhage, 27 October 1941. BONAANWIJZING. De volgende bonnen geven recht op het koo- pen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. Toilet- en huishoudzeep. Gedurende het tijdvak van 1 November tot en met 30 November a.s. geeft de met „135" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", alsmede de met „D zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q., welke respectievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar. zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940); hetzij 90 gram huishoudzeep: hetzij 200 gram zachte zeep (samenstelling van vóór 1 Januari 1941) hetzij 150 gram zachte zeep (samenstelling van na 1 Januari 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Augustus 1941); hetzij 300 gram zachte zeeppasta; hetzij 250 gram zeeppoeder; hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn. mogen tegen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „de toiletzeep" gemerkte bon van de zeep- kaart P. welke aan kinderen beneden den leef tyd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar ge steld ten behoeve van wasscherijen. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke 'Ivintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooa'.s reeds voorgeschreven is, dienen de was scherijen eerst een bon van haar klanten ln ontvangst te nemen en pos daarna een hoeveel heid van twintig kilogram waschgoed hetzij in eens. hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzenders", die slechts als tusschenper- soon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. voorzoover het handdoeken, poets- en stofdoe ken, servetten, tafellakens ed. betreft kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. NEDERLANDSCHE EN GRIEKSCHE ZEELIEDEN IN GIBRALTAR GEARRESTEERD. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat daar de Britsche politie Nederlandsche en Grleksche zeelieden in arrest heeft gesteld, omdat deze er tegen geprotesteerd hadden nog verder op schepen dienst te moeten doen, welke in En- gelsche convooien zouden varen. Op 1 November treedt in werking een wijziging van het Crisis Organisatlebesluit 1933, welke wijziging inhoudt een reorganisatie van de Crl- sis-Tuchtrechtspraak. De Provinciale Commissie voor de Crisis-Tuchtrechtspraak worden ver vangen door een alleen rechtsprekenden tucht rechter in iedere provincie, terwijl de centrale commissie voor de Crisis-Tuchtrechtspraak wordt vervangen door een centraal college voor de Tuchtrechtspraak, dat zal bestaan uit drie rechtsgeleerde leden. De rechtspraak door com missies bestaande uit juristen en deskundigen, komt derhalve te vervallen. Het is echter geens zins de bedoeling hiermede het deskundige ele ment in de Tuchtrechtspraak uit te sluiten. De tuchtrechter zal steeds deskundigen kunnen hooren en naar deskundigenbericht zijn oordeel kunnen vellen. De reorganisatie heeft mede ten doel, sneller recht te verkregen. Om dit te be reiken, is de mogelijkheid geopend, dat de tuchtrechter onmiddellijk ter zitting mondeling vonnis wijst. Verder zijn eenige termijnen, b v. die van oproeping, bekort. Voorts zal verkorting van den tijd, welke verloopt tusschen het oogen- blik van het constateeren der overtreding en de uitspraak van den tuchtrechter, mede worden verkregen door een sneller opmaken der tucht rechtelijke verklaring door de controleurs van den Centralen Crisis Controledienst en door de centralisatie van het bureau van den hoofd ambtenaar van de Crisis Tuchtrechtspraak. Bij de wijziging van het Crisis Organisatlebesluit 1933 is een overgangsbepaling opgenomen, welke bepaalt, dat aanhangige Crisis Tuchtrechtzaken door de commissies voor de Crisis Tuchtrecht spraak zullen worden afgehandeld. TENGEVOLGE VAN MOTORONGEVAL OVERLEDEN. Gisteravond laat is de garagehouder C. H. Lor an, uit De Lier, in de Heulstraat aldaar met ziln motorrijwiel, waarop een duopassagier, de heer Kerklaan was gezeten, tegen een paaltje Aangereden, Hoewel door den paal ernstig ge wond. wist de heer L. zijh woning, op circa 300 meter van het ongeval, nog loopende te be reiken. Een ontboden geneesheer achtte over brenging naar het ziekenhuis te Delft noodza kelijk. Hedenmorgen is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. De duopassa gier liep lichte verwondingen op. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 16.42 uur en gaat onder te 4.26 uur. Zware straffen wegens misdadige verdachtma king der Nationaal Socialistische Beweging in Nederland. SLECHT VOORBEELD DER OUDEREN DEED DE KINDEREN VOLGEN. Het vredegerechtshof te Den Haag veroor deelde tot gevangenisstraffen van een tot twee weken J. H. E. te Reeuwijk, J. H. en A. de K. te Rotterdam, M. v. d. Z., J. H. J. van H., L. B. en C. de H. de J. te Krimpen en H. B. te Schiedam wegens Jiet bezigen van het woord „landverrader" en andere grie vende uitdrukkingen ten aanzien van de Nationaal Socialistische Beweging in Ne derland en haar leden. Het hof overwoog o.a. dat het bezigen van deze uitdrukkingen ten opzichte van hen, die tot de Nationaal Socialistische Beweging in Nederland be- hooren, mede daarom als een zeer ernstig personen betreft, wier goede trouw met be trekking tot het dienen van 's lands belang vergrijp is te beschouwen, omdat het hier aan geen twijfel onderhevig kan zyn. Met betrekking tot de door het vredegerechts hof aan den minderjarigen HBS-leerling J. v. d. P. te Hillegersberg, die zijn tot de Nationaal Socialistische Beweging in Nederland behooren den leeraar het woord „landverrader" had toe geroepen, opgelegde geldboete van tweehonderd gulden (de kinderrechter te Rotterdam had ver dachte veroordeeld tot f. 25 boete) overwoog het hof oon. het volgende: De politieke verwording, welke uit het bezigen van het beleedigende woord landverrader in de huidige omstandigheden spreekt, blijkt nog in het bijzonder, wanneer, gelijk in het onderha vige geval, het gebruik van deze hoogst kwet sende uitdrukking zelfs door kinderen, als ver dachte, van de ouderen wordt overgenomen als ware het een vanzelfsprekende zaak, waarvan men zich niet verder rekenschap zou behoeven te geven. Hiertegenover zijn in het belang van den politieken vrede in de Nederlandsche volks gemeenschap de scherpste afweermiddelen ge boden, hetgeen het hof tot uitdrukking wil bren gen door een aanmerkelijke strafverzwaring, welke het hof met het oog op de omstandighe den van den verdachte niet in den vorm van plaatsing in een tuchtschool wil opleggen, doch als een aanzienlijk hoogere geldboete. U kent ze wel, die oude heertjes die 's middags aan de bittertafels in de café's, buitenlandsche politiek plegen, veldslagen winnen, regeeringen afzetten, ja zelfs man nen als den Flihrer en den Duce „tegen werken". Bittertafelstrategen. Nog nimmer hebben zij, voor v;elk land en volk ook, iets bereikt, en aangezien zij bovendien op een leeftijd zijn, die het moeilijk maakt van hen te verwachten dat zij begrip hebben voor den nieuwen tijd, zullen wij de heeren maar afschrijven. Maar in diezelfde café's han gen aan de leestafels, jonge Nederlanders rond, die ook al meenen met praten het nieuwe Europa te kunnen dienen, of den nieuwen tijd te kunnen tegenhouden, in- plaats van hun plicht te doen ais goed vaderlander. Als goede vaderlanders, zooals die dui zenden mannen, die in de gelederen van het legioen, als strijders in het W.A.-regi- ment, wel hun plicht begrepen en in het Oosten de eer van ons vaderland hoog houden. Gij rond de leestafels hangende jonge lieden, beseft toch dat ook uw toekomst op het spel staat. Begrijpt dat in dezen tijd beter werk te doen is dan sigaretjes rooken moppen tappen, bridgen en cafés bezoeken. Ginds in het Oosten zetten duizenden Nederlandsche mannen hun leven in voor de toekomst van ons land en volk, daar behoort u te zijn, weg met die wandelstok ken en bridgekaarten, neemt de wapenen op. Strijdt voor een eervolle plaats van ons land in het nieuwe Europa, weest een dap per vaderlander, meldt u aan bij het Vrij willigerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22 te Den Haag. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat in het tijdvak van 21 November tot 9 December de houders van vetkaarten in de gelegenheid zullen worden gesteld tot het koopen van 200 gram gesmolten rundvet. In verband hiermede dienen de belanghebbenden in het tijdvak van 31 October t/m. 8 November a s. de met 53 ge nummerde bonnen van de nieuw uitgereikte vetkaart welke per bon recht geeft op een half rantsoei^— bij hun slager in te leveren, waarbij zij een ontvangstbewijs kunnen eischen. Degenen, die niet van deze mogelijkheid ge bruik maken kunnen in het tijdvak van 21 Nov. t/m. 9 December op de met 53 genummerde bon nen van de vetkaart per twee stuks 250 gram boter met de gebruikelijke reductie koopen. Uiteraard zal er voor bovengenoemde periode nog een tweede stel bonnen van de vetkaart en tevens twee stellen bonnen van de boterkaart worden aangewezen voor het koopen van boter. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Acht dooden en twee zwaar gewonden. In den afgeioopen nacht ls een aantal Britsche vliegtuigen boven Nederland versche nen. Op een aantal plaatsen zijn brisant- en brandbommen omlaag geworpen, vooral in het Westen des lands. Hierdoor zijn acht burgers gedoe il en twee zwaar gewond, terwijl velen lichtgewond werden. Een huis werd vernield en drie huizen werden ernstig beschadigd. Aan een groot aantal andere gebouwen werd lichte schade aangericht, in het Bijzonder glasschade. In een fabriek is brand ontstaan, doch deze brand werd door het per soneel gebluscht. zonder», dat het bedrijf schade ondervond. JONGEN IN STUKJE VLEESCH GESTIKT. Gistermiddag is in de ouderlijke woning de negenjarige scholier G. de Wit. wonende in de Adriaen Nimantstraat. te Rotterdam gestikt in een stukje vleesch. dat hij, voordat zijn moeder de kamer binnenkwam, van een schotel afge haald had. Dr Ris, die onmiddellijk ontboden werd, kon slechts den dood constateeren. HEDEN. Stadszaal: Carré-Ensemble .Narcis" 7% u. nan. Katwijk aan Zee (Casa Cara)GerefBond Spr. de heer Vroeg-ln-de-Wey. 7uur nam. Rijnsburg (Damclublokaal)Openbare ver gadering N.S.B. Spr. ds. Ekering, 7.15 uur. nam. Vrijdag. Jeruël: Spr. de heer J. C. v. Amelrooy. 7.30 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jubileumuitvoering Kinder koor „Ex Animo", 7% uur nam. Koudekerk (Hotel van Egmond): Spr. ds. Berkhof van Groningen, 7% uur nam. BIOSCOPEN. 118 jaar; 14 jaar; f alle leeftijden. Luxor-theater: „Wie ls gelukkiger dan Ik?" f. Dagelijks nam. 2 en 8 uur. Zondag 2—7 uur. doorl. voorstelling. Lido-tlieater: „Mottige Janus". Dagelijks 7% uur nam.; 's Zondags te 1%, 4% en 7% uur. Woensdag en Zaterdag ma tin ée. 2.30 uur. Trlanon-theater: .Liefde kent geen grenzen" f. Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 u. doorloopende voorstelling. Casino-theater: „Het leven ls heusch niet zoo kwaad" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur. 's Zondags te 2, 4% en 8 uur nam. Rex-theater: „Slotaccoord" f. Dagelijks 2 en 8 uur nam. Zondag 2—8% uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 7% uur, „Dakloozen". 's Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 25 October 20 uur tot Zaterdag 1 November 8 uur waarge nomen door: de Apotheek BoekwiJt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apo theek voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 6 gr. C. (43 gr. F.). Gironummer ran de W.H.N. 5553. De Bank ran de W.H.N. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam. Postglronnmmer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt gelnk In veler leven. „Duitsch Infanterie-afdeelingen hebben den doorgang naar de Krim vrijgemaakt", zoo meld de een extra-uitzending over alle Europeesche zenders. De Sovjets hebben opnieuw belangrijke ter reinen voor de Duitsche troepen „ontruimd". Dat wil zeggen dat de horden van Stalin in die plaatsen geen steen op den anderen hebben gelaten. Geheele woonwijken zijn opgeblazen en wat er met de burgerbevolking moet gebeuren, daar bekommeren deze misdadigers zich niet om. Gelukkig, dat de Westersche wereld er anders over denkt. Die heeft zich het lot van deze ongelukkigen aangetrokken en heeft een groot- sche hulpactie ingesteld. Ook Nederland neemt aan dezen arbeid deel. Nederland zendt een ambulance. Daarom, Nederlanders steunt deze ambu lance. 7tort uw bijdrage, iets meer dan u missen t op girorekening 8 7 6 0 0 .unginnegracht 22. Nederlandsche ambulance, 's-Gravenhage. VAN HET FINSCHE FRONT. Naar van welingelichte Finsche zijde verluidt, zijn na de vernietiging van de 114de Russische divisie ten Zuidwesten van het Onegameer de sovjetaanvallen op de twee Finsche brugge- hoofaen, die over de Swir genomen zijn, ineen gestort. De bolsjewisten zijn op den terugtochten hebben reeds een reeks plaatsen ontruimd. In den frontsector tusschen Onegameer en Ruka- jaervi hebben uit het Noorden en uit het Zuiden naar Paatene oprukkende Finsche formaties na de verovering van deze plaats ten Noorden van het Jaevimeer contact gekregen. Er vielen ka nonnen in Finsche handen. Bij de verdere operaties hebben de Finsche troepen eenige strategisch belangrijke punten bereikt en zijn op één plaats doorgedrongen tot aan de Moer- manskspoorlijn. De aanval op een belangrijke verdedigingspositie van de bolsjewisten in dit gebied is begonnen. (D.N.B.). DE MIJNWERKERS9TAKING IN AMERIKA. President Roosevelt heeft de staalmaatschappij en den mijnwerkersbond opnieuw verzocht de staking in de mijnen met behulp van het arbi tragebureau onmiddellijk bij te leggen. De voor zitter van den mijnwerkersbond, Lewis, heeft na een bespreking met den president verklaard, dat hü de vertegenwoordigers der mijnwerkers voor een onderhoud bijeen zal roepen en het antwoord aan Roosevelt zal opstellen. Lewis heeft voor het onderhoud met den president een bespreking van verscheidene uren gehad met den vroegeren voorzitter van de staalindustrie, Taylor. (D.N.B.), LORD BEAVERBROOK. Het gisteren ontvangen bericht over de ziekte van lord Beaverbrook. waardoor een spoedig af treden waarschijnlijk wordt, is, zoo meldt de New-York Poet, zeer plotseling gekomen. De eigen bladen van Beaverbrook hebben dit be richt niet eens gepubliceerd. Zeer goed ingelichte kringen houden de ziekte van Beaverbrook voor een Voorwendsel Beaverbroofc's wensch om af te treden ls in het bijzonder veroorzaakt door wrijvingen met den minister van arbeid. Bevin, over het tewerkstel len van vrouwen in de Engelsche industrie en bij de hulporganisaties van het leger (D.NB.). 2—11 i

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2