Maatregelen in bezet Sovjet-gebied De nieuwe bonnen STADSNIEUWS DONDERDAG 30 OCTOBER 1941 No. 25030 Dr. Dietrich over Roosevelt 82sfe jaargang Vliegveld bij Moskou De Diplo over Iran veroverd Zwedens buitenlandsche politiek Stichting Turksche republiek Verspreide berichten Gemengd Nieuivs De valsche munter Deze iveek mag reeds J rij dag worden gekocht LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Teleï Directie en Administratie 25041 (2 Ifjnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leiden Pl.verv K. Been. Leiden. In goedingelichte kringen te Berlijn verneemt men aangaande de nieuwe ordening, die in het Oosten de plaats zal innemen van de commu nistische ontreddering en willekeur, dat, hoe wel de oorlog nog niet ten einde is, reeds van Duitsche zijde maatregelen zijn genomen. Het land, dat den boer, die op de Kolchozen werkte, tot nu toe voor persoonlijk gebruik was toegewezen, gaat thans over in zyn eigendom en wordt belastingvrij. Op voorwaarde, dat een goede oogst wordt opgebracht en de herfstuit- zaai met succes geschiedt, kunnen de precee- len worden verdubbeld. De Duitsche autoritei ten staan er nu voor in, dat de boeren de benoodigde stuks vee ontvangen. Voor de land bouwproducten afkomstig van de Kolchozen en de particuliere perceelen, betalen de Duitsche autoriteiten vaste en rechtvaardige prijzen, ver liggende boven die, welke de staat tijdens het Sovjetregiem voor leveringen toestond. Boven dien is er door gepaste maatregelen voor ge zorgd, dat ook kapitalistische uitbuitingsme thoden nooit meer kunnen voorkomen. Belangrijk is verder, dat de godsdienstvrij heid in vollen omvang wordt hersteld. (A.N.P.) Na een doorbraak door een bolsjewistische verdedigingsinstallatie ten Westen van Moskou is een afdeeling der Duitsche voorhoede er Maandag in geslaagd een Sovjet-vliegveld te veroveren en ondanks alle bolsjewistische te genaanvallen tot de komst van nieuwe Duit sche troepenonderdeelen in bezit te houden. Bij den opmarsen naar het vliegveld waren de Duitsche pantsertroepen in een kritieken toestand geraakt. De afdeeling was veel verder opgerukt dan het haar voor dien dag gestelde doel en de benzinevoorraad dreigde op te ge raken. Men deed hiervan mededeeling aan de meer achterwaarts opereerende troepen en wel dra kwam een formatie vliegtuigen opdagen, die een lading benzine meebracht, waarop het vliegveld na korten strijd werd veroverd. In aanvulling op het Duitsche weermachts- bericht wordt aan het D.NJ3. medegedeeld, dat door de doorbraak naar de Krim de bolsjewis ten een bolwerk dreigen te verliezen, van waar uit ze hadden gehoopt nog steeds het Duitsche leger in de flank te kunnen aanvallen. Verder verliezen ze daarmee ook voor het grootste deel de mogelijkheid zich nog op de Zwarte Zee te kunnen bewegen. Gisteren hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen weer een aanval gedaan op de havenin stallaties van Kertsj. Havengebouwen enover- laadinstallaties werden getroffen. Een benzine tank ging in vlammen op, na door een bom te zyn getroffen. In de wateren rondom Kertsj werden drie Sovjetvrachtbooten van in tetaal 3000 ton en zes schuiten tot zinken gebracht. Zeven andere schepen van 850 ton werden zwaar beschadigd. r REDE VAN MINISTER GÜNTHER. Het rijksdagdebat in Zweden over de buiten landsche politiek is ingeleid door een rede van minister Günther. Deze betoogde o.a., dat de richtlijnen der Zweedsche politiek geldig blij ven. Weliswaar zijn door de deelneming van de Sovjetunie aan den oorlog bijzondere verwik kelingen voor Zweden ontstaan, maar dit heeft het land er niet toe kunnen brengen afstand te doen van zijn positie als buitenstaander bij den oorlog tusschen de groote mogendheden. Het is de taak der Zweedsche politiek het land op te bouwen op de grondpijlers der Zweedsche traditie en der Zweedsche levensopvattingen, zonder de oogen te sluiten voor de werkelijk heid rondom het land en de eischen, die deze werkelijkheid stelt. Met deze eischen moet re kening worden gehouden. De politieke weg bui ten de oorlogsfronten mag niet tot isoleering van Zweden leiden, maar het land moet het verband met de overige Noordsche volken inde eerste en met Europa in zijn geheel in de twee de plaats bewaren. Geen enkel Europeesch volk kan zich thans het recht voorbehouden zich niet geïnteresseerd te verklaren bij de huidige omwenteling in Europa. Zweden beseft ten vol le. dat Europa zich in een geweldige evolutie bevindt. Als Zweden niettemin zijn eigen poli tieke richtlijnen volgt, dan geschiedt dit in de overtuiging, dat het op die wijze het best zijn plicht doet in een beslissend tijdsgewricht. (D.N.B.) OFFICIEELE HERDENKING IN ANKARA. Ter gelegenheid van het 18-Jarig bestaander Turksche republiek is in het parlementsgebouw te Ankara een officieele plechtigheid gehouden waarop de leden der regeering. de afgevaardig den, de militaire autoriteiten en de hooge ambtenaren den president der republiek, Ismet Inönii. hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Vervolgens werden de leden van het diploma tieke korps en de buitenlandsche militaire at- taché's door den president ontvangen. Daarna hield het garnizoen van Ankara een parade voor Inönü. Vooral de luchteskaders en de valschermsprongen trokken de aandacht. De president heeft een radiorede gehouden tot de weermacht, het Turksche volk en de jeugd, waarin hij zeide: „In een onrustigen tyd, die rijk is aan crisis, viert het Turksche volk zijn nationale feest als een krachtig en stoer volk in een land, dat het geluk van den vrede kan genieten. De zonen van dit volk zijn bereid de zwaarste lasten te dragen, om de na tionale onschendbaarheid te handhaven. Ook Turkse ondervindt de menigvuldige gevolgen van den storm, die over de geheele wereld De president vermaande alle Turken er steeds aan te denken, dat Turkije te midden van een vuurhaard leeft. Hij spoorde hen aan hun werkkracht te verhoogen. hun uitgaven te be perken en op ieder terrein van het economi sche leven nog harder te werken dan thans. Alleen de plichtsgetrouwe werkzame landen, die bereid zijn tot het brengen van offers al dus de president, zijn in staat de moeilijkhe den van dezen tijd te overwinnen. (D.N.B.) De mededeeling van Eden, dat Engeland reeds al het noodige heeft gedaan om Iran tot een bondgenootschap met Groot-Brittannië en de sovjet-unie te bewegen, streeft naar een politie- ken toestand tusschen Iran en Engeland, welke overeenkomt met de verhouding tusschen Enge land en Egypte, zoo verklaart de Dutsche diplo- matisch-politische Korrespondenz. Hierdoor heeft het officieele Engeland eindelijk de oogen geopend voor iets. dat het sedert lang voorne mens was, zoo schrijft de Diplo verder. Er is al lang geen sprake meer van het oorspronkelijke voorwendsel, waarmede de Engelsch-bolsjewisti- sche overval op Iran destijds werd gemotiveerd, nl. dat een paar honderd Duitschers een gevaar voor Iran zouden kunnen beteekenen en dat zij zelfs Engeland en de sovjet-unie in den rug zouden hebben kunnen aanvallen. De beteekenis van het voorgenomen bondgenootschap met Iran is allereerst het Voor-Aziatische systeem van Engeland met een passenden sluitsteen te waar borgen, De zoogenaamde onafhankelijke staten in dit gebied dienen tot niets anders dan mili taire steunpunten en uitbuitingsobjecten voor Engeland. Het nieuwe bondgenootschap met Iran moet datgene wettigen, wat thans voor de geheele wereld een daad van geweld is en Enge land probeert, zooals bij zooveel andere versla gen volken, zooals de Boeren, Ieren. Egyptena- ren, Syriërs enz. door de huidige Iraansche re geering zyn eigen misdadige handelwijze te ver doezelen door een formeel bondgenootschaps verdrag te sluiten. Engeland gelooft ook in het Nabye Oosten weer een dankbaar object voor zijn oude spel te hebben gevonden, zoo besluit de Diplo. Doch hier vergist Engeland zich. want het zal voor niemand in de wereld, met uitzon dering dan van Roosevelt en zijn kring, met dergelijke trucs zijn gewelddadig imperialisme nog kunnen verbergen. Vooral echter vergist Groot-Brittannië zich in één ding, n.L dat ook onder de volken van het Nabije Oosten het nationale besef en de drang naar vrijheid ont waken en zij juist thans minder dan ooit bereid zijn zich nog eens te laten vangen door de Britsch-Joodsche gemeenschapsbelangen en zich te laten verraden. (D.N.B.). HET INCIDENT MET DE „KEARNEY". Het Amerikaansche ministerie van marine heeft in een nieuw rapport over het incident met de „Kearney" medegedeeld, dat de Ameri kaansche torpedojager een koopvaarder heeft geholpen een duikbootaanval af te slaan. Nadat eerst dieptebommen waren geworpen, heeft de torpedojager torpedo's afgevuurd. Voor het be gin van den „aanval" begeleidde de „Kearney" een convooi. Over den koers en de nationaliteit van dit convooi wordt niets naders medege deeld. De torpedojager kreeg toen het bericht, dat een ander convooi door Duitsche duikbooten werd aangevallen. In een voordracht voor officieren van de Ame rikaansche marine verklaarde de Britsche kapi tein-luitenant, Mac Dermott, dat Amerikaansche torpedojagers tusschen de Vereenigde Staten en IJsland convooidiensten verrichten en diep tebommen neerwerpen, zoodra zij de aanwezig- heid van een duikboot vermoeden. (D.N.B.) I DOOR LOCOMOTIEF GEGREPEN. Doodelijk ongeluk te Ymuiden-Oost. De 39-jarige arbeider V. T., wonende te Ymui- den, wilde gistermorgen om 7 uur den onbe- waakten overwegovergang te Ymuiden-Oost oversteken. Vermoedelijk heeft hij door de duis ternis de nadering van den trein niet bemerkt. Hij werd door de locomotief gegrepen en was vrijwel op slag dood. Dit is reeds het tweede doodelijke ongeluk in één maand tijd op dezen onbewaakten spoor wegovergang. ECHTPAAR LIEP MIDDEN OP DEN RIJWEG. Eergisteravond omstreeks acht uur begaf het echtpaar OosterbeekBastiani te Hattem zich van het woningcomplex der bouwvereeniging „Beter Wonen" naar een godsdienstoefening aldaar. De echtenlieden, die raidden op den rij weg onder een parapluie liepen, werden daar bij aangereden door een achteroprijdenden auto De vrouw was op slag dood, de man werd ern stig gewond en werd op aanraden van een ge neesheer naar een ziekenhuis te Zwolle over gebracht. Den automobilist treft geen schuld. SNOEK GING ER MET HENGEL VANDOOR. Onder de buurtschap Portengen (bij Loenen) aldus de Tel., waren eenige stedelingen aan het snoeken. De visschers hadden over succes niet te klagen, want zij hadden al zes snoeken weten te bemachtigen. Op een zeker oogenblik kreeg een van hen. die zich een eind van zijn collega's had verwijderd, beet, maar door on verklaarbare oorzaak verloor hij zijn evenwicht en viel voorover in het ijskoude water. De an dere visschers snelden te hulp en wisten den drenkeling spoedig op den wal te brengen. Maar waar was de hengel gebleven? Men speur de het water af en zag een eind van den kant den hengel, die vrij snel stroomopwaarts werd getrokken. ..Daar zit een snoek aan", aldus een der visschers. Hoe kwam men echter bij den hengelstok? De drenkeling bracht een oplossing „Ik ben toch drijfnat en ik kan vrij goed zwem men. Ik ga mijn hengel halen", sprak hij. De man trok zijn zware kleeding uit, begaf zichte water en wist inderdaad den hengel te grijpen en naar den wal te brengen. Voorzichtig werd het sim ingepalmd met het resultaat, dat wel dra een snoek van ruim 13 pond op het wei land spartelde. In een weiland onder Vinkeveen had een hengelaar, die te dicht aan den waterkant was gekomen, het ongeluk tot zijn middel in den veenbodem weg te zakken. Twee collega's trok ken hem er spoedig uit. waarbij echter een der laarzen van den man in het veen bleef zit ten. Het duurde geruim en tijd eer de visschers met schoppen ook de laars in veiligheid had den gebracht. INCIDENT AAN GRENS VAN SIBERIË EN MANDSJOEKWO. De persafdeeling van het Kwantoengleger meldt Bolsjewistische deserteurs, die de grens tus schen Siberië en Mandsjoekwo bij Hoengtsjoeng passeerden, werden door bolsjewistische grens wachten beschoten, toen zij zich reeds op het gebied van Mandsjoekwo bevonden. Grensbe schermingstroepen van Mandsjoekwo, die deze schoten hoorden, openden het vuur. De bolsje wistische deserteurs werden door een troep mannen van den vrijwilligen arbeidsdienst ge vangen genomen. Nadere bijzonderheden hier over worden binnenkort verwacht. (D.N.B.). Onder het opschrift „de valsche munter" wijdt de Duitsche perschef, dr. Dietrich, in den Voel- kischer Beobachter een artikel aan de laatste rede van Roosevelt. Hij schrijft o.m.: „Roosevelt behoort tot de voor de gemeen schap gevaarlijke menschen, die het spreekge stoelte van het staatsgezag misbruiken voor het vervalschen van begrippen en gedachten. Hier is een gangster van den geest aan het werk, die door een stelselmatige begripsverwarring geheele volken wil misleiden om hen ten aanzien van hun toekomst te bedriegen. Daarom is het noo- dig, dat zijn geestelijke valsche munterij wordt ontmaskerd en dat aan zijn duistere praktijken een einde wordt gemajkt. Zooals bekend, vol trekt zich het menschelijke denken in begrip pen. Begrippen moeten een algemeene geldig heid bezitten. Zonder uniformiteit der begrip pen is een geestelijk contact noch tusschen de menschen noch tusschen de volken mogelijk. De dokters over de geheele wereld hebben een uniforme nomenclatuur. Wat zou er b.v. gebeu ren, als een dokter in Berlijn een recept zou schrijven en de apotheker in Washington daar onder een ander geneesmiddel zou verstaan en strychnine zou leveren? In zoo'n geval sterft slechts de patiënt. Wanneer men hetzelfde ech ter in de politiek toepast, richt men geheele volken te gronde. fcen dergelijke vergitige medicijn verstrekt Roosevelt thans aan de volken. Het is de me thode van de leelijkste begripsvervalsching en van geestelijke valsche munterij, die hij in zijn redevoeringen bewust toepast. Wat Roosevelt voortdurend „democratie" noemt, is niets an ders dan demagogie. De „vrijheid", waarover hij zoo luid en zalvend spreekt, is slechts de dek mantel der onderdrukking. Achter zijn ..rechten van den mensch" verbergt zich de ontrechting der menschen. Wanneer Roosevelt God aan roept, verwisselt hij Dien met den mammon. En wie den afgod mammon wil onttronen, dien noemt hij goddeloos. Roosevelt noemt moraal, wat ieder fatsoenlijk mensch als huichelarij be stempelt en hij noemt vrijheid, wat een ander bevrijding van moreele scrupules pleegt te hee- ten. Wat hij vrijheid van het woord noemt is georganiseerde onverdraagzaamheid tegen iedere werkelijk vrije meeningsuiting, welke men als snoode actie van de vijfde colonne brandmerkt. De Monroeleer beteekent bij Roosevelt inmen ging overal ter wereld. Het zelfbeschikkingsrecht van Europa noemt hij een bedreiging voor Ame rika. Wanneer hij spreekt over verdediging, ver bergt hij daarachter zijn eigen agressie. Wat hij aanval noemt, is in werkelijkheid verdediging. Wanneer hij b.v. het Deensche Groenland „on der zijn hoede" neemt, dan is dat in zijn taal natuurlijk geen agressie, maar „verdediging". Wanneer hy IJsland overweldigt, of de geweld dadige bezetting van steunpunten in alle moge- lijke landen en op alle mogelijke eilanden eischt, dan is dat in den woordenschat van zijn valsche munters-werkplaats natuurlijk geen agressie maar „gerechtvaardigde verdediging". Indien echter Frankrijk zich verdedigt tegen een lagen en roofzuchtigen overval der Engel- schen in Syrië, of als Irak voor zijn bestaan vecht, dan is dat in zijn oogen een misdaad, en een met te verontschuldigen agressie tegen de heiligste rechten van Amerikaansche mensche- lijkheid. Wanneer over Duitschland een hon- ger-blokkade wordt afgekondigd door degenen, die Duitschland den oorlog verklaarden, dan is dat voor den begripsvervalscher Roosevelt na tuurlijk niet in het minst een agressie. Als ech ter Duitschland deze blokkade breekt om de voedselvoorziening van Europa te verzekeren, dan is dat voor Roosevelt een aanval, waarvan men een diepen afschuw moet hebben. Wanneer is bij Roosevelt eigenlijk een aanval een aanval, en wanneer is hij geen aanval? Wanneer Roosevelt aanvalt, is zijn aanval „ver dediging", doch als Duitschland wordt aange vallen en zich verweert, dan is verdediging in de oogen van dezen huichelaar een lage aanval. Wanneer hij verklaart 1handelen „uit een diep gevoel van menschenliefde", heeft hij zijn oog op zijn grenzenloozen haat tegen iedere sociale gemeenschap. Hij schuift den Fuehrer plannen voor de wereldheerschappij in de schoenen, die hij in werkelijkheid zelf koestert. Hij zegt „wij zullen geen wereld, die door Hitier beheerscht wordt, aanvaarden", maar hij acht het daarbij natuurlijk, dat de wereld zijn heerschappij ac cepteert, Als hij spreekt van de vrijheid der zee, bedoelt hij uitsluitend de zeeheerschappij der Angelsaksen en wanneer hij de vrijheid van den handel proclameert, bedoelt hij de vrijheid van den handel in wapens tegen Duitschland. Als de aangevallene zich echter verweert en de moordende wapenen op Britsche schepen naar den kelder jaagt, dan noemt hij dat zeerooverij. Met dergelijke middelen tracht hij de geesten der menschen te verwarren en de volken blind te maken voor het verderf, waarin zij gestort moeten worden. Met dergelijke middelen van geestelijke valsche munterij, met politieke hyp nose en moreele suggestie tracht Roosevelt steeds meer den gezonden geest van het Ame rikaansche volk te bedwelmen. Hij heeft de openbare meening in de Vereenigde Staten bij- na tot hysterie gebracht, politieke onwetendheid en waanvoorstellingen t« voorschijn geroepen en het gezonde verstand in een zee van frazen ver dronken. Door een georganiseerde meeningsfa- i bricage terroriseert hij de geesten en veroorlooft hun nog slechts te denken, wat hij en de Joden achter de coulissen hun voorschrijven. Onze nationale discipline noemt hij geestelijke onver draagzaamheid, doch hijzelf oefent door een ge organiseerd boycot- en aanbrengstelsel een geestelijke terreur uit, die in de wereld onge kend is. Tegen dezen öernagogischen aanslag op de grondslagen van het menschelijke denken, tegen deze gevaarlijke poging, op het gebied van het internationale geestelijke en politieke ver keer valsche munt in omloop te brengen moet men optreden met de beslistheid die dergelijke gangstermethoden verdienen. (DNB). Voor het tijdvak van Zondag 2 tot Zaterdag 8 November zijn van de daarvoor bestemde kaarten de bonnen 42 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen. Verder zijn gedurende de periode van Zon dag 2 tot Zaterdag 29 November verkrijgbaar op de hieronder genoemde bonnen van de bon kaart algemeen: suiker op bon 136, koffie-surrogaat op bon 137, jam op bon 138, bloem, brood of gebak op de bonnen 139, 140, 141 en 142, havermout op bon 143, gort op bon 144, vermicelli of maizena op bon 149 en kaas op de bonnen 145, 146, 147 en 148, terwijl voor kleine kinderen rijst be schikbaar wordt gesteld op de bonnen d en e havermout van de papkaart. Voorts is van Zondag 2 tot Donderdag 20 November op elk der bonnen 51 en 52 van de nieuwe boterkaart 125 gram boter beschikbaar gesteld en op de bonnen 51 en 52 van de vet kaar t 125 gram boter met reductie. Ten slotte zijn voor de maand November voor het koopen van zeep aangewezen bon 135 van de bonkaart algemeen en de bonnen d-zeep en d-toiletzeep. In aansluiting aan het officieele bonaanwy- zingsbericht deelt de secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij het volgende mede: In verband met het feit, dat op Zater dag 1 November in verschillende deelen des lands de winkels gesloten zullen zijn, mo gen de voor de op 2 November 1941 aan vangende distributieperiode aangewezen bonnen voor levensmiddelen reeds op Vrij dag 31 October voor het koopen van de daarop verkrijgbare goederen worden ge bruikt. Een uitzondering geldt voor de bon nen voor vleesch en vleeschwaren, waarop eerst met ingang van 2 November in ho tels, restaurants e.d. en met ingang van 5 November door den kleinhandel het be schikbaar gestelde rantsoen mag worden afgeleverd. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de bo venomschreven faciliteit slechts voor de ko mende week geldt, zoodat dan ook de voor de week van 9 t/m 15 November aan te wijzen bonnen als gewoonlijk eerst op den daaraan voorafgaanden Vrijdagavond zullen worden be kendgemaakt. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat. zooals uit de gepubliceerde bonnenlijst blijkt, enkele kleine wijzigingen in de distribu tie zijn aangebracht. GEBAK. In verband met een noodzakelijke wijziging in de samenstelling omvat thans een rantsoen gebak 100 gram speculaas tegen voorheen 140 gram en 500 gram taart of gebakjes tegen vroeger 600 gram. RIJST. Ditmaal is rijst enz. voor kinderen verkrijg baar gesteld op de met „d havermout" en „e havermout" gemerkte bonnen van de pap- kaart. Hierop mag derhalve geen havermout enz. worden gekocht of afgeleverd. VLEESCH. Voorts bedraagt in den vervolge een rantsoen versch paardenvleesch in plaats van 100 gram, 150 gram, been inbegrepen. BOTER. Gedurende het tijdvak van 2 tot en met 20 November as. geven de met 51 en 52 genum merde bonnen van de nieuw uitgereikte boter en vetkaarten, recht op het koopen van boter. De aandacht wordt er op gevestigd, dat elke bon een half rantsoen vertegenwoordigt, zoo dat per bon 125 gram boter verkrijgbaar is. Aangezien de kleinste verpakking van boter 250 gram bedraagt, dient men steeds twee bonnen of een veelvoud hiervan in te leveren bij den winkelier. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER W. WITTENBERG. Hedenmorgen vond in de Parochiekerk van den H Willibrordus te Oegstgeest de uitvaart dienst plaats voor wijlen den heer W. Witten berg, begiftigd met het eerekruis. „Pro Ecclesia et Pontifice, eerelld van de Vereeniging van Hoofden van Scholen „St. Cassianus" en van de Vereeniging van onderwijzers ,St. Augustinus" beide in het bisdom Haarlem, die dezer dagen na een langdurig lijden hier ter stede op 78 Jarigen leeftijd overleed. De mis van requiem werd opgedragen door pastoor J. J. C. M. Looyaard. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op: de heeren J. Lindeman uit Delft, hoofd der St. Jozefschool aldaar, P. C. Waardïjk, oud-voor zitter van de afd. Delft der Augustinus Ver., J. P. van Breukelen uit Woerden, namens de Ver. van RJC. Scholen in het bisdom Haarlem, A. v. d. Meer uit Sassenheim, oud-hoofd R. K. School alhier en C. P. Paardekooper uit Oegst geest oud-bestuurslid van de Ver. aan Hoofden van scholen St. Cassianus. De beaarding werd verricht door pastoor J. J. C. M. Looyaard. KINDERKOOR „EX ANIMO". Herdenking van het 12U-jarig bestaan. Het slechte weer van gisteravond oefende niet den minsten invloed uit op de groote belang stelling voor bovengenoemd jubileum, dat met veel dankbaarheid .in een stampvolle Stadszaal gevierd is. Men kent in onze stad genoegzaam den enormen groei van het ledental van dit koor onder de accurate en deskundige leiding van den heer De Wolff. Ook thans zorgde deze voor een veelzijdige uitvoering, die overduidelijk aan toonde, dat de Leidsche jeugd gaarne en met enthousiasme zingt. Terecht heeft de voorzitter dr. J. Rlemens er in zfjn openingswoord op gewezen, dat de leden van thans bij de oprichting van het koor, nog niet of ternauwernood geboren waren, maar niettemin hebben zij allen zóó gezongen, alsof zij reeds een 12H-jarige routine achter den rug hadden! Niet, dat er géén aanmerkingen meer op den zang zouden te maken zijn zoo is de zuiverheid nog niet steeds feilloos, terwijl ook de uitspraak soms voor verbetering vatbaar is maai*, dank zij de juiste aanwijzingen van den heer De Wolff, zijn de resultaten toch welhaast bij voortduring tevredenstellend en zij kunnen den liefhebber van frisschen. vroolijken, dan v/eer ernstigen kinderzang steeds boeien. Ook nu werden in groote verscheidenheid en telkens met veel succes vele koortjes van Rönt gen, Hille, Cath. v. Rennes. Leisen, Bute, De Wolff e.a. gezongen, terwijl voor de pauze De Wolff's aardig speellied je „Jan Akularie" weer bewees, hoezeer deze dirigent het vermogen bezit, de jeugd iets te laten zingen, waarin zij een levens-echt pleizier heeft. Het slot. waarbij een hulde werd gebracht aan het jubileerende „Ex Animo", oogstte een stormachtig applaus. Na de pauze kwam de klap op de vuurpijl: het bijzonder geslaagde zangspel „Groen-Wit- Brons en Zilverdons", dat wederom een mooie verrijking van de kinderzanglitteratuur betee kent. Met bescheiden middelen waren hier, wat aankleeding en décors betreft, alleraardigste ef fecten bereikt, terwijl in het algemeen ook goed gezongen werd. Vooral het mooi geëgaliseerde stemmetje van den toovenaar Zwart trok de aandacht en verdient een sneciaal woord van lof. Het vlotte snel verhoogde in niet geringe mate het prettige verloop van dit zangspel, waaraan de jeugd met echte animo heeft deel genomen! Vooral ook de optocht door de zaal van alle deelnemers tijdens de slothulde en het ..Lang zullen zij leven" vormde een levendige bijdrage tot het enthousiaste verloop van dezen avond. Den heer De Wolff werd ten slotte een bloem stuk namens het koor en een fruitmand van den kindervriend" den heer Oostendorp aansrb^den, terwijl mevr De Wekker, die zich zoovel mo°ite getroostte voor de aankleeding en de begeleid- ter mevr. De GraaffSchroot bloemen ont vingen. Dr. Riemens sloot deze mooie feestviering met dankgebed. Th. J. Hannema, BEDESTOND VOOR HET CHR. ONDERWIJS. Rede van Ds. G. Bos. Het Locaal-comité Leiden van de Unie „Een school met den Bijbel" had gisteravond in de Marekerk een dank- en bedestond voor het christelijk onderwijs belegd. In dezen dienst, welke druk bezocht was, trad ds. G. Bos, Ned. Hervormd predikant te 's-Gra- venhage, als spreker op. Na gemeenschappelijk zingen van twee verzen van het „Te Deum" las ds. Bos een gedeelte uit Fil. 1. Als overdenkingswoord koos hij Fil. 1 12—14. Spr., die een vergelijking trok tusschen den strijd van Paulus in Efeze en de moeilijkheden van het christelijk onderwijs, merkte op, dat het bij dit onderwijs alleen gaat om Jezus Christus en Zijn evangelie. By ons onderwys, dat vaak bestreden wordt, moeten wy het oog niet rich ten op de school of op ons werk, maar op Zyn toekomst; op Gods plan komt het aan. Verder wees spr. -r op, dat de onderwy- zers(essen) aan christelyke scholen, die de kin deren voor het leven hebben te vormen, niet mogen marchandeeren. Het allerbelangrykste is, dat zy het kind met het hart leeren zingen: „Veilig in Jezus armen, veilig aan Jezus hart." Hoe het ons daarby vergaat is niet belangryk, het gaat er om, dat wy verstaan, dat God bezig is zyn toekomst te maken. Tenslotte zette ds. Bos uiteen, dat het er voor ieder persooniyk op aan komt, dat hy of zy zich het eigendom weet van Jezus Christus. Dit zy onze eenige troost in leven en sterven. In een ernstig gebed droeg spr. tenslotte de nooden van het christeiyk onderwys aan God op. „VREUGDE EN ARBEID." Het N.V.V., afdeeling „Vreugde en Arbeid" organiseert Woensdag a.s. in de Stadsgehoorzaal een bijeenkomst, waar het „Lach-Cabaret" o.l.v. Bob Bleyenberg optreedt met een vrooiyke non-stoprevue van cabaret, operette, muziek, zang, dans, enz., welk programma met recht getiteld is „Hutspot". ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: de heer F. W. v. d. Broek d'Obrenau (Den Haag); voor het candidaatsexamen rechten: de dames A. Nagtglas Boot (Gouda) en M. M. F. van Everdigen (Terborg) en de heeren H. P. v. Duiken (Hillegersberg) en F. Italianer (Wa- geningen). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: De Vreede en Runder kamp (beperkende bepalingen), Douzastr. 19, Noordwijk, aannemersbedryf. Vennooten: P. W. J. de Vreede. Noordwyk, (huwelyksche voorwaarden); W. P. de Vreede. Noordwyk en A. A. M. Runderkamp. Den Haag. (Huwelijksche voorwaarden). Wijzigingen: N.V. Nederlandsche Rotogravure Maatschappy, Noordeinde 812, Leiden, Het beheer van mr. O. H. Sap is geëindigd. Wed. J. M. Jansen, Oude Ryn 90. Leiden, electr. boekbindery en brocheerinrichting. Volmacht verleend aan P. M. Jansen, Leiden. De Jeugdvereeniging „Door Vriendschap Vereenigd" heeft dit jaar wederom een speel goedactie georganiseerd. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent zyn geslaagd mej. W. C M. van der Linden en de heer A. C. Blok, beidea te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1