De bolsjewieken zullen vernietigd worden PROCLAMATIE Grasdrogen DINSDAG 2* OCTOBER 1941 No. 25028 Verduisteren: 82ste Jaargang Hoofdmacht reeds terzijde gesteld Interview met president Ryti Een opmerkelijk rondschrijven Uit Amerika Verspreide berichten - V •i. Wederioelaling van Leidsche studenten aan andere universiteiten Nederlanders! 18.19 uur 8.29 uur Belooning een uitkomst voor onze veehouderij Volwaardige vervanging van het buitenlandsche krachtvoer Colleges aan de Duitsche Universiteiten LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telet. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhor6t, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. In militaire kringen te Berlijn, aldus het A.N.P., heeft men opnieuw het licht geworpen op de. zooals bekend is, korten tijd geleden door den rijksperschef dr. Dietrich voor persverte genwoordigers afgelegde verklaring, dat de veld tocht in het Oosten reeds beslist is. In dit verband herinnert men hier aan den DuitschFranschen oorlog van 1870/71, toen met de verovering van Sedan de oorlog door de omsingeling en gevangenneming van de beste Fransche legers eveneens beslist was, zij hec ook, dat hij nog niet was geëindigd. Wanneer men veronderstelt, dat de berekeningen van Britsche en Amerikaansche deskundigen juist zijn, welke de effectieve sterkte van de actieve bolsjewistische legers ramen op ongeveer 300 divisies, dan blijven wanneer van deze divi sies tot dusver 260 vernietigd zijn naar men verklaart, nog 40 tot strijden bekwame divisies over, die tegenover Duitschland kunnen worden gesteld. Zelfs wanneer de Sovjets echter nog de beschikking zouden hebben over honderd divi sies, dan moet volgens de opvatting van mili taire kringen te Berlijn de vernietiging van deze strijdkrachten op een front van 1200 km. heel wat gemakkelijker zijn dan van de, voordien aangetreden 300 divisies. De vertragingen van het oogenblik in den Duitschen opmarsch, aldus verklaarde men weer. berusten uitsluitend op slecht weer en ongefundeerde wegen. De Duitsche weermacht deze opvatting hoorde men van bevoegde zijde uitspreken heeft niets anders noodig dan eenige harde wegen om de rest van de in het Europeesche deel der Sovjet-Unie nog aan wezige bolsjewistische weermacht te ontbinden. Omtrent de tot diisver door de bolsjewieken geleden verliezen verklaarde men. dat minstens zes millioen van hun beste strijdkrachten voor de voortzetting van den veldtocht uitgeschakeld genoemd kunnen worden. Wat de bolsjewisten eventueel nog uit hun achterwaartsche garni zoenen in den strijd kunnen werpen, noemt men in deskundige kringen nog slechts kanonnen- vleesch. BOLSJEWIEKEN WILLEN EVENTUEEL OOK LENINGRAD VERNIELEN. Volgens berichten, die uit het omsingelde Leningrad Stockholm hebben bereikt, aldus ver neemt het D.N.B., zijn de bolsjewieken voor nemens het geheele gebied van Leningrad in geval van verovering door de Duitschers te ver nielen. Evenals voor Moskou en voor den verdedi- ginsgordel om deze stad zeer nauwkeurige in structies bestaan betreffende het vernielen van alle voor den oorlog belangrijke en anderszins vitale installaties, zijn thans ook voor het ge west Leningrad en de overige door Duitschland bedreigde districten zeer nauwgezette vernie lingsinstructies gegeven. Dit bevel der bolsjewieken houdt in. dat zon der rekening te houden met de burgerbevolking alle gebouwen, die zich in de bedreigde gebie den bevinden, bij den terugtocht der bolsjewie ken moeten worden vernield. Dit kan geschieden door ontploffing, brand, onbruikbaarmaking of andere doeltreffende middelen. De voorberei dingen moeten zoover gevorderd zijn, dat het bevel tot vernieling terstond kan worden uitge voerd. De verantwoordelijke autoriteiten in stad en land hebben allen een plan met schetsen der te vernielen gebouwen ontvangen. Het imperialistische bolsjewisme is ongetwij feld vijand nr. 1 van Europa, een straatroover, dien men voor goed vernietigen moet, als men den vrede en de veiligheid van Europa wil grondvesten, zoo verklaarde de president van Finland, Risto Ryti, in een interview met den bijzonderen correspondent van de „Soir". Het Finsche leger, zeide hij verder, is een volksleger, evenals het Duitsche, waarin officieren en man schappen kameraden zijn. Tevergeefs heeft de bolsjewistische propaganda gepoogd tusschen hen het zaad der oneenigheid uit te strooien. Zij vormen een hecht blok tegen den erfvijand in het Oosten. Ryti noemde het Sovjet-imperia- hsme een verschrikkelijk gevaar, dat vroeg of laat de vrijheid van Finland zou hebben ver nietigd. Finland moet voor de toekomst tegen dit gevaar worden beschermd. Na een opsomming van de Sovjeteischen, na het dictaat van Moskou aan Finland gesteld, zeide Ryti, dat Finland vecht voor zijn leven, zijn vrijheid en zijn veiligheid. In kwesties van van leven en dood bestaat geen compromis. Ik geloof,, dat eens de tijd zal komen, dat geheel Europa, ja zelfs de geheele wereld, de groote verdiensten zal erkennen van Duitsch land voor de vernietiging van het bolsjewisme en de diensten, die het daarmede den overigen geciviliseerden volken bewijst; dit bolsjewisti sche gevaar was veel grooter en dreigender dan de meeste menschen vermoedden, want de bols jewieken hadden aan den anderen kant van de grens een oorlogsinstrument geschapen, ten aanzien waarvan geen volk tusschen Oostzee en Atlantischen Oceaan veilig kon zijn. Naar mijn overtuiging heeft Europa sedert de dagen van Dzjmgis Chan zich nooit in zoo groot ge vaar bevonden. Deze bedreiging moet definitief worden vernietigd, opdat de beschaving van Europa en het Westen veilig zal zijn. (D NJB.) Officieel wordt te Rome de tekst gepubliceerd van een Britsch rondschrijven, dat gevonden is op een in gevangenschap geraakten Engelschen officier, In het schrijven worden de richtlijnen vastgelegd, die voor .de Britsche officieren moe ten gelden ten aanzien van de politieke proble men. Het is. zoo wordt in de circulaire gezegd, het Engelsche opperbevel opgevallen, dat Brit sche officieren meeningen hebben uitgesproken, welker verspreiding de oorlogvoering zou kun nen benadeelen. Deze officieren moeten hun op vattingen. die niet in overeenstemming zijn met de politiek van de Engelsche regeering en van het opperbevel, als streng particuliere zaken behandelen. Als opvattingen van dien aard noemt het schrijven den „instinctieven haat" van vele Britsche officieren en soldaten ten aanzien van het communisme en hun ..oprecht gevoel van verrassing en tegenzin" ten opzichte van het feit. dat het Britsche wereldrijk de bondgenoot is van de bolsjewisten Het schrij ven legt er den nadruk op, dat deze mannen zich voor oogen moeten houden, dat een Engelsch-bolsjewistische overwinning het volk der sovjet-unie verwijderen zal van de „hate lijke beginselen", waardoor het zich in de wan hoop over een nederlaag heeft laten verlokken. Wat de bolsjewistische invasies in Finland. Po len en Roemenië betreft, kan men de verzeke ring geven, dat die thans „in een geheel ander licht" komen te staan dan op het oogenblik waarop zij werden uitgevoerd. Daarbij beroept het rondschrijven zich op de radiorede van Churchill van 22 Juni. Ten aanzien van de Franschen van de Gaulle verklaart het schrij ven, dat deze bondgenooten „ongetwijfeld zeer lastige lieden" zijn en geeft dan te verstaan, dat men hun geen post uit Frankrijk doet toe komen, omdat die hun berichten zou brengen over „moeilijkheden". Ook de gevechtskracht van de troepen van de Gaulle zou zijn betwij feld. Het is ongeloofelijk, dat er Britsche offi cieren zijn, die den vijand verkiezen boven deze vrienden. Het rondschrijven keert zich vervol gens tegen het in Britsche officierskringen heerschende wantrouwen jegens de troepen van de Gaulle en verklaart, dat. het een „ironie" zou zijn. wanneer Engelschen een gevoel van anti- patie zouden hebben tegen deze mannen, die aan den kant van Engeland strijden. De circulaire is gedateerd ih het Britsche hoofdkwartier in Cairo op 1 Augustus 1941. (D.N.B.) SENAATSDEBAT. In den Amerikaanschen Senaat zijn de debat ten begonnen over het varen van Amerikaan sche schepen in de oorlogszone. Reeds hebben de leden Vandenberg en Cappen zich fel daar tegen verklaard, omdat dit Amerika rechtstreeks in den oorlog zou voeren. Admiraal Stark, de chef voor de operaties der Amerikaansche marine, heeft voor de Senaats commissie voor buitenlandsche aangelegenheden verklaard, dat de manschappen, die het ge schut aan boord van de gewapende koopvaar ders zullen bedienen, uit de marine worden ge- recruteerd en bevel hebben gekregen te schieten op schepen der spilmogendheden, die in zicht komen. Deze tactiek is vastgesteld in* overeen stemming met Roosevelt's bevelen. Stark zeide vervolgens, dat het gevaar van een inval in de Vereenigde Staten tamelijk ver op den achtergrond staat. Een dergelijke inval aldus zeide hij, kan pas geschieden, wanneer de vijand beschikt over een reusachtige tonnage en de Amerikaansche marine knock-out heeft ge slagen. (D.NjB.). DE MIJNWERKERSSTAKING BEGONNEN. De staking van 53.000 mijnwerkers in de mij nen, die voor de United States Steel werken, is gisteren begonnen. In een brief aan Roosevelt heeft de presi dent van de C I.O -mijnwerkersbond Lewis ook het tweede verzoek van Roosevelt van de hand gewezen om de door hem geproclameerde mijn werkersstaking niet te laten doorgaan. (D.N.B.). Dr. GOEBBELS TE BERLIJN GEHULDIGD. Ter gelegenheid van het jubileum van dr. Goebbels als gouwleider van Berlijn is de oude garde der nat.-soc. beweging in de opera bijeen- In het N.V.-gebouw te Utrecht werd een verbroederingsbijeenkomst gehouden der N.S.DA.P. en N.S.B.. waarbij o.a. General-Kommissar Schmidt en Ir. A. A, Mussert, leider der N.S.B... het woord hebben gevoerd. De eeregasten vanaf 2e v.l.nr. van Genechten Ir. A. A. Mussert, General-Kommissar Schmidt, Engelbrecht (commissaris pro vincie Utrecht) "jammer (beauftr. van den Rijkscommissaris in de prov._Utrecht>,_ de^cqstrictsleider der N.S.B. en Rost van Tonningen. Polygoon-jV. d. Werff). Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De studenten aan de gesloten universiteit van Leiden kunnen met ingang van 1 November 1911 voor studie zoowel als voor het af leggen van examens toegelaten worden aan de overige universitei ten in Nederland. Ook het bezoe ken van universiteiten en hooge- scholen in Duitschland is met goedkeuring van het commissa riaat-generaal voor bestuur en justite veroorloofd aan de Leid sche studenten. Het daarméde over bodig wordende examineeren aan die universiteit te Leiden vervalt met ingang van 20 November 1941. gekomen om dr. Goebbels hulde te brengen. De minister hield een rede. waarin hij er vooral op wees. dat hij in de moeilijke jaren van den strijd om de hoofdstad, die tot een zoo duidelijk resultaat heeft geleid, zich in de eerste plaats kon verlaten op zijn oude kameraden. De bijeenkomst werd gesloten met een ge lofte van trouw aan Führer en rijk. ANGELSAKSISCH PROGRAM VOOR TSJOENGKING. De „Nitsji Nitsji Sjimboen" meldt uit Sjanghai, dat Engeland en de Vereenigde Staten een uit vier punten bestaand program hebben opge steld. waardoor het militaire front van Tsjoengking tegen Japan versterkt moet wor den. Onder leiding van Engeland en de Vetee- nigde Staten treffen de strijdkrachten van Tsjoengking toebereidselen voor een groot offensief tegen Japan, dat het aanstaande voorjaar moet beginnen. Engeland en de Ver eenigde Staten, aldus het Japansche blad. wil len de Japansch-Amerikaansche besprekingen niet rekken om redenen van vriendschap, maar om tijd te winnen en het anti-Japansche front van Tsjoengking te versterken. He.t program, dat Engeland en de V. S. thans aan het bewind van Tsjoengking hebben voor gelegd. zou de volgende vier punten bevatten le. Een inwendige zuivering in het leger van Tsjoengking. 2e. Regeling van de geschillen tusschen Tsjang Kai-sjek en de communisten. 3e. Verbetering van den militair belangrijken Birmaweg, alsmede versterking van de gemoto riseerde formaties van Tsjoengking. 4e. Reorganisatie en versterking van de lucht macht van Tsjang Kai-sjek. (D.N.B.). van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 15.51 uur en gaat vannacht te 2.10 uur onder. Het welzijn van het Nederlandsche volk eischt, dat een ieder op de hem ge wezen plaats zijn plicht vervult. Daarbij zullen de in het bezette Nederlandsche gebied geldende wetten en voorschriften onvoorwaardelijk moeten worden nage leefd. De oorlogsomstandigheden plaatsen ons voor vele' harde feiten, welke aanvaard moeten worden. Wanbegrip voor hetgeen deze tijden ook van ons Neder landers eischen leidt alleen tot verderf. Helaas zijn er nog landgenooten, die blijk geven den ernst van den toestand niet te beseffen. In hun verblinding meenen zij door sabotagehandelingen de bezettende macht te kunnen schaden, terwijl zij in werkelijkheid slechts het NEDERLANDSCHE VOLKSBELANG benadeelen. Wie gelooft, door het in brand steken van voorraden van landbouwproducten of door het vernietigen van landbouwwerktuigen een daad te verrichten, waar door eenig Nederlandsch belang gediend wordt, is het slachtoffer van een ver derfelijke dwaling. Elk verlies, dat op dit gebied wordt toegebracht, treft ons eigen volk, onze eigen volkshuishouding. Elke overtreding van de distributiebe palingen, als clandestiene slachtingen, vervalsching van distributiekaarten, prijs opdrijving en dergelijke, zijn sabotage-daden, gericht tegen het Nederlandsche volk. Deze kunnen niet toegelaten worden. Het is ons aller belang, dat aan het bedrijf der elementen, die deze praktijken uitoefenen, zoo spoedig mogelijk een eind worde gemaakt. Schaadt bij sabotage van de voedselvoorziening het Nederlandsche volk in zyn geheel rechtstreeks zichzelf, zoo hebben aanslagen, die zich richten tegen de bezettende overheid, overeenkomstig de krijgswetten, de scherpste maatregelen ten gevolge en treffen zij zoodoende indirect onze landgenooten. Aanslagen op goederen der weermacht, het verborgen houden van neerge schoten vliegers, hebben reeds de terechtstelling der schuldigen en de gevangen neming van een aantal gijzelaars ten gevolge gehad. Tracht dezen tijd te verstaan, begrijpt, dat de Duitsche overheid een ver keerde houding van het Nederlandsche volk niet kan dulden en beseft vóór alles, dat door één enkele onbezonnen daad veler leven in groot gevaar wordt gebracht. Vandaar ons dringend beroep op u allen: helpt mee, opdat ons volk niet benadeeld wordt door de daden van onbezonnen en misdadige elementen. Brengt anderen zoo min als uzelf in niet te overziene moeilijkheden. Wij kunnen niet gelooven, dat men dit woord onopgemerkt aan zich voorbij zal laten gaan. Wij blijven vertrouwen op het gezonde verstand van ons volk. De overheid maakt aanspraak op uw aller medewerking. De secretaris-generaal van het departement van Justitie, J. J. SCHRIEKE. De secretaris-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, H. M. HIRSCHFELD. De secretaris-generaal van het departement van binnenl. zaken, K. J. FREDERIKS. De directeur-generaal van politie looft een belooning uit van f.1000.— voor iederen Nederlander, die omtrent ernstige vergrijpen tegen de belangen van de voedselvoorziening of de Duitsche weermacht zoodanige aanwijzingen geeft, dat deze tot arrestatie van de(n) schuldige(n) leidt. Deze premie wordt uitgeloofd om te verhinderen, dat onschuldige landgenooten door de misdadige dwaling van een enkeling geschaad zouden worden. De directeur-generaal doet een dringend beroep op alle Nederlandsche staats burgers om er toe mede te werken deze schadelijke elementen te doen arresteeren. Eenige jaren geleden werd in ons land de aandacht van wetenschappelijke en landbouw kundige kringen gevestigd op buitenlandsche proefnemingen tefr opzichte van het drogen van gras voor veevoederdoeleinden. In Engeland en Denemarken was men er in 1936 en 1937 toe overgaan, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid omtrent het kunstmatig drogen van gras. Al spoedig bleek nog gedurende de proefnemingen dat de stoutste verwach tingen werden overtroffen. Het gedroogde gras bleek aan zeer hooge qualiteitseischen te voldoen. Wanneer namelijk op het juiste oogenblik wordt gemaaid, bedraagt de verteerbaarheid van de organische stof ongeveer 80 pet. met een gehalte van 20 pet. aan ruw eiwit. Ge droogd gras heeft een zetmeelgehalte van tusschen de 64 en 66 k.g. per 100 k.g. Hooi daarentegen heeft een ruw eiwitgehalte van circa 9 pet., een verteerbaar percentage van eiwit van ongeveer 4 pet. en een zctmeel- waarde van hoogstens 40 k.g. per lOOk.g. De voordeelen van het gebruik van ge droogd gras boven hooi, behoeven derhalve geen nadere" omschrijving. Ten einde nu een indruk te krijgen van de in Nederland in werking zijnde bedrijven, heeft een redacteur van het A.NP. een onderhoud met den voorzitter van de commissie, belast met de regeling der verstrekking van grasdro- gers, ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, gehad. Deze deelde mede. dat de resultaten van de proefnemingen in de jaren 1938 en 1939 de re geering aanleiding hadden gegeven steun te verleenen voor het stichten van grasdrogerijen. In den loop van 1940 konden alle ontworpen plannen tot uitvoering worden gebracht Eind van het vorige jaar waren er 49 installaties in ons land gesticht met rykssteun aanwezig, waarvan er 42 in hetzelfde jaar waren bijge bouwd. De stichtingskosten van de nieuwe installaties bleken nogal sterk uiteen te loopen, al naar ge lang van de plaats van vestiging. Het eigenlijke droogapparaat, benevens het gebouw, de elec- trische installatie, hyschinrichting, weegbrug en pers, werd in het algemeen door het rijk gele verd, met een totaal bedrag van ongeveer f. 18.000 voor een enkelvoudige- en ruim f. 33.000 voor een dubbelvoudige drooginstallatie. De capaciteit van een enkelvoudig apparaat is 150 k.g. per uur, die van een dubbelvoudige installatie 300 kg. per uur. Het is een verheugend verschijnsel, aldus de heer Bakhoven, dat de Nederlandsche industrie onmiddellijk actieve belangstelling toonde. De kosten van het product zijn nog aan den hoogen kant. De vervoer- en oprichtings kosten buiten beschouwing latende, varieert de kostprijs van het gedroogde product thans tusschen de f. 3.25 tot f. 5.27 per 100 kg. gedroogd gras, al naar gelang de standplaats van het bedrijf. Gedurende dit jaar zijn er vijftig grasdroge rijen bij gekomen, voornamelijk in de provincie Zuid-Holland en Utrecht. Het grootste aantal bedrijven vindt men in de provincie Friesland. Op het oogenblik zijn er in totaal ongeveer 100 bedrijven in ons land. De gezamenlijke capaciteit van deze bedrijven bedraagt bijna 18.000 kg. per uur. Waar het loopende seizoen nog niet ten einde is, is het nog niet mogelijk gegevens te ver strekken omtrent de productie. Over het alge meen kan evenwel nif reeds worden gezegd, dat de verwachtingen niet teleurstellen. Gezien de dubbele capaciteit dit jaar mag men een dub bele opbrengst boven verleden jaar verwachten. Wel was het voorjaar tot diep in den zomer zeer ongunstig voor den grasgroei, de gunstige weersomstandigheden voor» den groei sedert Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, zullen de colleges aan de Duitsche universiteiten in het a.s. wintersemester eerst op 18 November beginnen. Inlichtingen hierover verstrekt de Duit sche academische uitwisselingsdienst, Den Haag, Waalsdorperweg 12. Augustus j.l. maken het echter mogelijk dat de opbrengst dit jaar bevredigend zijn zal. Het vorig jaar werd bijna 29 millioen K.G. gras aangevoerd, met een productie aan ge droogd gras van 6.86 millioen K.G. Men blijft evenwel niet stilzitten. Voor het komende jaar bestaan plannen nog een zestigtal drooginstallaties te stichten. Een verdere uitbreiding ligt voorloopig niet in de bedoeling. Dank zij de medewerking van de betrokken instanties is het tot dusverre gelukt, het productieproces vlot te doen Verloopen. Ook het vervoervraagstuk kon op bevredi gende wijze worden opgelost. Als iedere boer gras liet drogen, dan zou hy met een overeenkomstig ?.antal koeien zonder buitenlandsch krachtvoer a en winter door kun nen komen. Wel is de prijs zooals reeds ge zegd nog aan den hoogen kant, maar men blijft bij voortduring naar verlaging streven. De commissie, belast met de regeling van het verstrekken van grasdrogers houdt nauw con tact met het centraal instituut voor landbouw kundig onderzoek in Wageningen. Minstens een keer per maand worden de bedrijven door con troleurs bezocht. Tal van adviezen worden ge geven, ten einde de grootst mogelijke rentabi liteit van het bedrijf te verzekeren. In dit verband waarschuwde ir. Bakhoven er nog tegen, dat men vooral geen minderwaardig gedroogd gras moet koopen Reeds zijn partijen in den handel gebracht, die in qualitatief op zicht te wenschen overlaten. Laat men in twij felgevallen monsters voor een onderzoek in sturen Dat het gedroogde \gras in staat is een wel kome bijdrage te leveren voor de krachtvoer- voorziening moge blijken uit het feit. dat de tegenwoordige productie in staat is voor 15 en 20 pCt. van de tqtaal benoodigde hoeveelheden krachtvoer voor rundvee te vervangen. Dit cijfer is aan den hoogen kant, zoo besloot ir. Leignes Bakhoven zijn mededeelingen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1