Pantserkruiser Sebasfopol LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bied Maandag 27 October 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Toekomstige ordening van het bedrijfsleven Gemengd Nieuws Lijkje gevonden van te Tilburg vermist meisje RECHTZAKEN Brandend Maagzuur? Mr. H. L. Woltersom over het werk der organisatie-commissie Toporganisatie in voor bereiding (Oproer en Revolutie in het Rusland van 1917) Als er nooden te lenigen Kleinere vischaanvoeren vielen Uit de Omstreken Afscheidspredicatie van ds. J. G. Marseille Op het landgoed Mariahoeve, onder de gemeente Berkel, tusschen Oisterwyk en Tilburg, is Zaterdagochtend elf uur het lijkje gevonden van de tienjarige Ria Pa- gie. Het meisje werd sinds Augustus te Til burg vermist. Bij het jagen vond een jachtopziener een schoentje en zag onder een laagje heide een kleedingstukje uitkomen. Hij verwijderde de heide en vond een jurkje. Toen hij verder groef, ontdekte hij het lijkje. Na de verdwijning van het meisje in Augus tus bleven de nasporingen van de recherche zonder succes. Een verdwijnlngsgeval to Til burg van een Rotterdamsch meisje, dat veer tien dagen later plaats vond, werd voor een deel opgehelderd. Het lijkje van dit meisje werd gevonden in de Oisterwijksche bosschen. In verband hiermede werd korten tijd later overgegaan tot de arrestatie van zekeren B. uit Tilburg. De man bleef hardnekkig ontkennen, doch de aanwijzingen waren tegen hem. Men vond o.a. zijn fiets op de plaats van den moord De Tilburgsche politie zocht verband tusschen dezen moord en de verdwijning van het tien jarig meisje Ria Pagie. Met de vondst van het stoffelijk overschot, dat werd aangetroffen op betrekkelijk korten afstand van de woning van den verdachte beschikt zij nu ongetwijfeld over gegevens, die haar in staat zullen stellen zich een oordeel te vormen over de gegrond heid der verdenkingen tegen B. INBESLAGNEMING VAN GROOTE PARTIJEN DISTRIBUTIEGOEDEREN. De politie te Deventer heeft op aanwijzing van de politie te Kampen een dertigtal Deven- tenaren in hechtenis genomen, die zich had den schuldig gemaakt aan den zwarten handel en aan overtredingen van verschillende distri butiebepalingen en prijsopdrijving. Men nannn verschillende pakhuizen in verband hiermede in beslag: 2000 pond vet, 60.000 sigaren, eenige rijwielen, een partij leverworst, 36 pond ham in blik, een partij elastiek, een groote hoeveelheid rogge, partijen manufacturen en wollen stof fen, honderd pond cacao, een partij koffie en een hoeveelheid slaolie. GROOTE PARTIJ BOTER- EN VETBONNEN GESTOLEN EN VERHANDELD. De Bussumsche politie is een belangrijke diefstal van boter- en vetbonnen op het spoor gekomen. Een 20-j. kantoorbediende bij een melkzaak heeft in eenige maanden tijds ten nadeele van de firma meer dan duizend van deze bonnen verduisterd. Het juiste aantal is nog niet bekend, doch zal ongeveer 1200 bedra gen. De bediende verkocht de bonnen aan een groep personen, die deze weer doorverkocht, zoodat een levendige handel in de bonnen ont stond. Het onderzoek is in vollen gang en de bediende is in arrest gesteld. INBRAAK BIJ DEN BURGEMEESTER VAN LOOSDRECHT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebro ken in de villa van den burgemeester van Loos- drecht Jhr. G. J.vanSwinderen. De daders heb ben hun werk ongestoord kunnen verrichten, hoe wel de familie boven sliep. De inhoud van kas ten en bureaux op de beneden verdieping werd overhoop gehaald. De buit bestond uit een groot bedrag aan contanten, het tafelzilver en verschillende kostbaarheden. WERKMAN OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdag is op den Pleinweg te Rotterdam een ongeluk gebeurd, Waarbij een arbeider om het leven is gekomen. De 35-jarige T. W. Boerman, gewoond hebbende te Waddinxveen, zat op een wagentje, dat achter een auto was gekoppeld, waarop betonnen heipalen werden vervoerd. Plotseling brak het touw waarmede de voertuigen waren verbonden. Het wagentje begon te slin geren met het gevolg, dat Boerman er afviel en onder de wielen terecht kwam. Hij werd zoo zwaar gewond, dat hij op weg naar het zieken huis overleed. De 35-jarige R. H. Ambachtsheer, eveneens uit Waddinxveen die ook op het wagentje zat en er afviel, liep slechts lichte verwondingen aan het oog op. De 29-jarlge W. Bakker, kreeg een klap van het voertuig, waardoor hij lichte ver wondingen aan het hoofd opliep. ONGELUK IN DE MIJN JULIA. Zaterdag geraakte de 20-jarige Border in de mijn Julia onder vallende kolen. Het slachtoffer werd ernstig gewond en overleed korten tijd later. DOOR WAGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag geraakte het 9-jarig zoontje van den landarbeider S. Middel te Uithuizen onder een wagen, geladen met suikerbieten. Een wiel ging het knaapje over het hoofd. De dood trad bijna onmiddellijk in. Betiacht de grootste spaar zaamheid Met gas en electilciteit. ZWARE STRAFFEN' VOOR PRIJS- OPDRIJVERS. De Inspecteur voor de Prijzenbeheersching te Utrecht heelt verschillenden vischventers te Spa kenburg zware straffen opgelegd in verband met geconstateerde overtredingen van het prfjzen- besluit. Zoo werd de fa. H. Koelewfjn veroordeeld tot een geldboete van f. 7500.—. J. de Graaf tot f. 1500.—, Z. de Graaf tot f2000.terwijl deze personen tevens veroordeeld werden tot sluiting van hun zaak gedurende een jaar. Verder werden H. van Diermen tot f. 3000. J. van Twillert tot f.700.— en H. de Graaf tot f. 150.veroordeeld. BIJ DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Drie geslacht, één in voorraad. Drie varkens zou B. Brave uit Alphen a. d. Rijn hebben laten slachten. Dit was het eerste strafbare feit. waarvoor hij terecht stond, het tweede was, dat hij een varken in voorraad had, hetgeen voor hem verboden was. Bij het verhoor van verdachte gaf hij toe, dat de drie varkens dadelijk waren geslacM, nadat zij waren aangekomen en het vierde om zoo te zeggen „op zijn dood stond te wachten". De officier meende, dat er nog wel meer gebeurd zal zijn, maar vond dit voorloopig toch wel vol doende. Hij vorderde voor het slachten acht maanden gevangenis met onmiddellijke gevan genneming en voor het eene varken f.200 boete subs. 4 maanden hechtenis met verbeurdver klaring. De rechter veroordeelde conform dezen eisch. Economische sanctie toegepast. De officier wilde in dit geval de economische sanctie in toepassing brengen, waardoor het mogelijk is, behalve gevangenisstraf ook nog een geldboete voor hetzelfde feit op te leggen. Dat betrof het feit, gepleegd door R. Hoepel uit Alphen aan den Rijn. die clandestien een koe had geslacht. De officier meende, dat de ver dachte nog een koe had geslacht, behalve waar van in de dagvaarding werd gesproken, doch dat ontkende verdachte. Wel was het voor dien eens gebeurd. „Er moet een eind aan komen," stelde de officier vast en daarom vorderde hij nu acht maanden gevangenisstraf met onmid dellijk gevangennemen, benevens een boete van f.300 subs, drie maanden hechtenis. Vonnis conform den eisch. Medeplichtigheid. Aan S. Ossevaart uit Alphen a. d. Rijn was medeplichtigheid ten laste geleed van het slach ten van eenige varkens. De verdachte liet bij den Economischen Rechter verstek gaan, doch de officier meende, dat niet met een geldboete kon worden volstaan. Hij vorderde twee maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijk ge vangennemen. De rechter veroordeelde conform dezen eisch van den officier. In l'/t minuut bezweert ge met hoogstens 2 Rennies den hevigsten aanval van bran dend maagzuur. Heerlijk verzachtend werkt Digestif Rennie een weldadig middel met geen goud te betalen en toch onder ieders bereik. Zorg er daarom voor. altijd een paar Rennies bij de hand te hebben. Ge kunt ze overal innemen, zóó maar, ge woon laten smelten in den mond, zonder water of wat ook. Voor menschen die nu en dan lijden aan overtollig brandend maagzuur is Rennie gewoon onmisbaar. Rennie stelt U in staat, naar hartelust mee te eten van allés wat de pot sohaft, ook van dingen, die de tong streelen, maar die ge nu niet nemen durft uit angst dat ze U r.iet goed bekomen zullen. Die ontzeg gingen behooren met Rennie allemaal tot het verleden. Rennie voorkomt zuurbran- den, maar bluscht ook dadelijk opkomende of reeds aanwezige branderigheid - volko men! - binnen enkele minuten. Vraag Uw apotheker of drogist Rennie, 1.27 en 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. „Adv." 4495 50-JARIG BESTAAN CENTR. VER. VOOR RECHTZINNIG. IIER VORMDE BELANGEN. Zaterdag en gisteren werd te Nijmegen her dacht het 50-jarig bestaan van de Centrale Vereeniging voor Rechtzinnig Hervormde Be langen. Tijdens de receptie werd aan het be stuur hulde gebracht namens de kerkvoogdij door notaris B. Nieuwenhuis en namens den kerkeraad door ds. J. W. van Nieuwenhuyzen. Door een dertigtal godsdienstige vereenigingen werden bloemen en huldebetuigingen aangebo den. De burgemeester van Nijmegen, de heer J. A. H. Steinweg. die verhinderd was, zond een te legram van gelukwenschen. DE STUDIE IN DE PSYCHOLOGIE. In de Ned. Staatscourant van Zaterdag is op genomen een besluit van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming tot aanvul ling en wijziging van het academisch statuut (studie in de psychologie). Daarin worden o.m. de vakken omschreven voor het candidaats- en het doctoraal examen in de psychologie. Blijkens een overgangsbepaling kan gedurende vijf jaren na het inwerking treden van dit besluit het doctoraal examen in de wijsbegeerte met hoofdvak psychologie op den ouden voet worden afgelegd. Het besluit is Zaterdag in werking getreden. NED. HERV. KERK. Beroepen te Terwlspel. ds. J. M. Roelofsen te Pingjum en Zurich, te Britsum (Pr.) ds. P. A. Stapert te Ruinen (Dr.). Bedankt voor Dalen ds. P. N. Kaptelin Jr. te Schagen. Het oude landgoed „Trompenburgh" te 's-Graveland, dat in 1678 dcor Cornelis Tromp bewoond werd (hg liet het gebouw 1670 bouwen) wordt aan een grondige restauratie onderworpen. 'Polygoon-v. Bilsen) Grootendeels achter de schennen wordt een enorm werk verricht, ten einde te komen tot een behoorlijke ordening van ons bedrijfsleven aldus schrijft het A. N. P. Het is nu bijna een jaar geleden, dat de secretaris-generaal van het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart zijn basis besluit uitvaardigde, waarin hij maatregelen aankondigde om te geraken tot een zelfstan dige organisatie van het bedrijf. Wij vernamen, dat voor wat de industrie be treft. de commissie practisch met haar taak gereed is. Dit was aanleiding ons te wenden tot den voorzitter, mr Woltersom, ten einde van hem te vernemen, wat tot heden voor de or ganisatie van ons bedrijfsleven is bereikt en wat de toekomst ten deze zal brengen. Gevraagd werd allereerst naar het algemee- ne doel, dat bij dezen veelomvattenden arbeid voorzit. Men moet daarbij uitgaan van het feit, al dus antwoordde mr. Woltersom, dat niet alleen gedurende dezen oorlogstijd het bedrijfsleven zijn richtlijnen van den staat ontvangt, maar dat dit ook het geval zal moeten zijn na den oorlog. Van 1914, toen de wereldoorlog begon, af, is er al geen sprake meer geweest van een ongebonden bedrijfsleven. Wel bestond er na den wereldoorlog een zekere schijnvrijheid, maar die hield reeds op in 1930. toen de eco nomische wereldcrisis uitbrak. Op dien weg zijn wij steeds verder gegaan. Nu vond de overheid in dien tijd practisch geen behoorlijk georga niseerd bedrijfsleven tegenover zich. Zij was daardoor wel genoodzaakt in het individueele bedrijfsleven dieper in te grijpen dan haar ove rigens wenschelijk voorkwam. Deze ontwikkeling dreigde ons land te voe ren op den weg naar het staatssocialisme. Daarin is nu de reden gelegen tot het opbou wen van een sterke organisatie van het Neder- landsche bedrijfsleven, om daardoor den staat een ter zake kundig apparaat te geven door middel waarvan hij het economische leven kan ordenen. De Rijksbureaux hebben door deze ontwik keling een zeer verantwoordelijke teak gekre gen. Het ls dan ook de uitdrukkelijke bedoeling dat een zoo groot mogelijk deel van het werk, dat de staat door Rijksbureaux en centrales thans zelf doet, óver te dragen op de organen van de thans in opbouw zijnde organisaties, met in achtneming van de door den staat te geven richtlijnen en opder controle van den staat. Zelfs een deel der distributieregelingen zal te zijner tijd van de Rijksbureaux in vele ge vallen op de bedrijfsorganisaties kunnen over gaan. HET WERK DER COMMISSIE. Gevraagd om iets mede te deelen omtrent den arbeid en de werkwijze der commissie, antwoordde de heer Woltersom: Er is een mis verstand bij velen, die denken, dat de organi satie-commissie zelf ordent. Dat is niet zoo. Zij schept de organisatie door middel waarvan de staat t.z.t. dc richtlijnen, welke hij zal ge ven kan doen volgen. Voor wat de industrie betreft, heeft de commissie voor elke der door haar in te stellen 28 bedrijfsgroepen, zich een adviseur toegevoegd. Deze adviseurs zijn voor aanstaande personen uit het bedrijfsleven. Hoe ver Is de commissie nu met haar arbeid? Tusschen 18 Maart en half October zoo luidde het antwoord is de organisatie van de industrie, in 28 bedrijfsgroepen, tot stand gekomen. In den loop van November kan de publicatie tegemoet worden gezien omtrent de instelling van een hoofdgroep Industrie, welke alle 28 industrieele bedrijfsgroepen zal over koepelen. Omtrent de laatste bedrijfsgroep ver schijnt dezer dagen een publicatie. Op 20 Oc tober werd de hoofdgroep Verzekeringswezen gepubliceerd. In den loop van November kan men in de Staatscourant de publicatie ver wachten van de totstandkoming van de hoofd groep Bankwezen, terwijl men kan aannemen, dat in den loop van dit jaar ook het Verkeers wezen zijn uiteindeiyken organisatievorm zal krijgen. Voor wat betreft de hoofdgroepen Handel en Ambacht heeft de organisatiecommissie, over belast als zij was met de bewerking van de hierbovengenoemde hoofdgroepen, adviescom missies ingesteld, die dit zeer ingewikelde ter rein samen met door haar aangstelde adviseurs bewerken. Voor Handel en Ambacht ls begin October de beschikking van de organisatiecom missie verschenen, waarbij aan de betrokkenen de verplichting is opgelegd, zich aan te mel den. Bij deze aanmelding zullen de Kamers van Koophandel ongetwijfeld zeer góede dien sten bewijzen. EEN TOPORGANISATIE. Op een vraag of de hoofdgroepen van het bedrijfsleven niet overkoepeld moeten worden, antwoordde mr. Woltersom. dat dit inderdaad de bedoeling is en dat er een toporganisatie komt. staande boven de zes hoofdgroepen en de Kamers van Koophandel. Over de taak en de verrichtingen van dat college kon de heer Woltersom nog niets mededeeleru Hierover zal te zijner tijd een verordening verschijnen. Ten slotte werd de vraag gesteld, hoe de lei dende personen in het bedrijfsleven zullen wor den benoemd en wie dit zullen zijn. Het antwoord luidde, dat zoo lang de orga nisatiecommissie er is, zij dit zelf doet en zij te dien aanzien volmacht heeft. Voor wat er geschieden zal na opheffing der commissie, verwees de heer Woltersom naar het derde Uitvoeringsbesluit van 13 Mei 1914, volgens hetwelk de voorzitters en de plaatsvervangende voorzitters van hoofd- en bedrijfsgroepen op een aanbeveling van de resp. raden van bij stand worden benoemd door den secretaris-ge neraal en de voorzitters en plaatsvervangende voorzitters van de vak- en ondervakgroepen door de voorzitters der bedrijfsgroepen op een aanbeveling van de resp. raden van bijstand dier groepen. (WEISSE SKLAVEN) 4524 COLLECTEN IN VROEGER DAGEN. Milddadigheid is geen eigenschap, die ons menschen van de twintigste eeuw alleen siert. Onze voorouders deden niet voor ons onder, als het lenigen van nooden betrof. Zij waren meest al aanstonds bereid te helpen. De geschiedenis kent hiervan meer dan één voorbeeld. In die dagen kende men weliswaar nog geen „Winterhulp Nederland", doch armoede, gebrek en kommer waren evengoed bekend als thans. En daarvoor behoefden het dan nog niet eens dagen van oorlog te zijn. Ook in vollen vredes tijd waren er talrijken, die steun behoefden. Doch niet alleen personen kwamen daarvoor in aanmerking, ook zaken, niet-personen, vroe gen herhaaldelijk om bijstand, en even zoovele malen werd deze verleend. In vroegere eeuwen bepaalde de overheid burgemeesteren eener stad echter, tot welk een bedrag gecollecteerd mocht worden. Er werd dus veelal een bepaalde limiet vastgesteld. Doch ook hierop bestonden uitzon deringen, waarbij zulk een limiet niet bekend W Iri het algemeen stond voorop, dat, als er goed verdiend was. er ook met milde hand ge geven werd. Een algemeene inzameling werd b.v. te Amsterdam, op last van de Staten van Hol land, gehouden op den lOden September 1731, (door de geheele provincie), ten behoeve der uit Italië verdreven Waldenzen. Deze collecte bracht alleen in de stad Amsterdam de kapitale som van f. 132.605.— op. Op het eiland Marken had een hevige brand gewoed. In Februari 1732 werd den pastor loei, ds. Petrus de Bruyn, met den ouderling Pieter Jansz, toegestaan te trachten f.1500 bijeen te brengen. Heel vaak werd voor brand gecollec teerd en meestentijds werd het bedrag, waar voor toestemming verleend was, bereikt. Evenals in 1798 kwamen ook in 1799 visschers- dorpen om steun vragen. In Mei van dat jaar werd een collecte van f. 10.000 toegestaan aan .gecomitteerden tot de vlsscherJJarmen" te Vlaardingen en in Augustus een van f1000 voor de huisgezinnen der gevangen visschers uit Katwijk aan Zee. Ten slotte maken wij nog melding van een collecte, welke door oorlogsomstandigheden ge houden moest worden, n.l. die na den inval der Engelschen in Noord-Holland, in 1799. Het Uit voerend Bewind der Bataafsche Republiek scheef toen tegen den 27sten December een collecte over het geheele land uit. Dat het Nederlandse he volk zijn verbonden heid toont doordat men elkanders lasten helpt dragen, is dus in het geheel geen vondst van dezen tijd. Het werk van „Winterhulp Neder land" kan dan ook beschouwd worden als een hervatting van hetgeen onze voorvaderen voor elkaar deden. Ieder lid van de gemeenschap wist zich in die gemeenschap geborgen, omdat wanneer zulks noodig was. hulp werd geboden. Winterhulo zou dezen geest van gemeenschaps zin zoo gaarne weer ln ons volk bewust doen worden. Dat W.H.N telkens weer een beroep op den offerzin doet. vindt zijn oorzaak in het betreu renswaardige feit, dat duizenden landgenooten op hulp wachten en eerst van het allernoodigste ZEER HOOGE PRIJZEN VOOR DE EERSTE HARING. (Van onzen speclalen correspondent). Tengevolge van de gèwUzIgdc regeling voor de motorloggers waren de aanbrengsten de af- geloopen week niet zoo groot. De meeste log gers maken thans weer reizen van 1 dog. Ten gevolge van de zeer goede vlschprUzen waren de dagbesommingen alleszins bevredigend. Dc besommingen varleerden van f. 200.tot f. 800.—. In Schevenlngen werd Woensdag voor het eerst viBch uit zee aangevoerd. Er kwamen dien dag 48 schokkers aan de markt. De aanvoeren bestonden hoofdzakelijk uit wijting en schar. De gemiddelde dngbesommlng was Woensdag f. 190.en Donder dag f. 100.per schip. Gedurende de maand September werd over de Schevenlngsche afslag verkocht: Motorloggers (v. J. f. 3.000.motorschokkers f. 122.000.(v. J. f. 39.000.motorkotters f. 2.000.(v. J. f. 21.000.consignatiezendingen f. 29.000 (V. J. f. 22.000.—Tototaai f. 153.000.— (v. J. f. 85.000.— Dc afgeloopen week z(jn de eerste haring- loggers uitgevaren cn reeds met versche haring aan de markt geweest. De resultaten waren, dank zU de buitengewoon hooge prijzen zeer bevredigend. Betaald werd per kist van 50 k.g. van f. 160.tot f. 200. Twee schepen zijn thans uitgevaren; het ls te verwachten, dat spoedig meerdere zullen volgen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen dit ln hoofd zaak varende trellloggers zijn. De sprotvangst ln de Waddenzee ls begonnen: de resultaten waren niet onbevredigend. Voor de zuivere sprot werden zeer hooge prijzen betaald, tot ruim f. 1.per kilo. Nu de sprotvlsscherij begonnen 16, ls het met de garnalenvlsscherlj ge daan. Mocht de sprotvlsscherij aanhouden, dan zal het met de garnalenvlsschery voor dit seizoen wel afgeloopen zijn. Valt de sprotvlsscherij echter tegen, dan zal een deel van de schepen de garna lenvlsscherlj wel weer voortzetten. Offervaardigheid is een der deugden, welke een volk voor zijn bestaan noodig heeft. Het gironummer van Winter hulp Nederland is 5553. voorzien kunnen worden, als er werkelijk geof ferd wordt. Men overwege dit terdege bij het bepalen van zijn gift bij de op 31 October en 1 November a.s. te houden lijstencollecte. EEN GOEDE GREEP! Melkbussen met tarwe en aardappelen. Verleden week ls ter hoogte van den Venneperweg door eenige marechaussées van de rivierbrigade een melkschult aangehouden, die toebehoort aan de melkfabriek „Holland" te Lelmuiden. Deze melkschuit, die een geregelden dienst op Am sterdam onderhoudt, bevatte een aantal melk bussen, die voorzien waren van een hoeveelheid tarwe en aardappelen. Het was den marechaus sées opgevallen, dat de schuit den laatsten tijd meer voer dan tot nu toe gebruikelijk was. Jaarvergadering „Olympia". De Gymnp-stiek- en Athletiekver. „Olympia'* vergaderde. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging, ondanks de tijdsomstandigheden, nog sterk en gezond is. Het ledental bedroeg per 1 October 311 leden. De aftredende be stuursleden, de heeren J. de Boer, J. de Jonge en G. Ravenstein werden herkozen, terwijl in de vacature mevr. Dragt—Bol, mej. D. Walch werd gekozen. De Techn. Commissie werd herbenoemd, in de vacature in deze commisie werd mej, G. Dobber gekozen. Voor het tijdvak van 1 October 1940 tot 1 September 1942 is benoemd tot tijdelijk leer- aar aan de Rijks tuinbouwschool alhier de heer C. Nauta te Amsterdam. KATWIJK AAN ZEE. ALS HULPPREDIKER DER GEREF. KERK. Gistermiddag had in de Geref. Kerk het af scheid plaats van den hulpprediker ds. J. G. Marseille, die een beroep aannam naar Hoger- smilde. Nadat gezongen was Ps-85 3 en gelezen Hebreen 12 1829 ging ds. Marseille voor in gebed. Hij las als tekst voor deze afscheids- predikatie Exodus 20 19. Wanneer ik vandaag aldus spr., u voor het laatst als hulpprediker aanspreken mag, dan weten wij, dat iets ons saamgebonden heeft. Ik kon als hulpprediker slechts een stichtelijk woord spreken. Toch had ik een ambt. Wij allen hebben het ambt der ge- loovigen. Dat ambt kan alleen uitgevoerd wor den in Christus en Zijn kracht. Nadat gezongen was Ps. 116 7,8,10 en 11 zei spr., dat de korte inhoud van het tekstwoord was: De strijd van Israël tegen Christus. In den naam van Christus ligt de verantwoordijlkheid van ons ambt. Na over de verantwoordelijkheid nog gesproken te hebben, zei spr., dat hü den Heer dankbaar was, dat zijn weg naar Katwijk geleid had,. Spr. eindigde met dankgebed. Ds. J. C. Gilhuis sprak namens den kerkeraad en de gemeente een woord van dankbaarheid tot ds. Marseille. Wij zijn blij met uw afscheid, want gij verlangt naar een eigen gemeente. Het predikambt is een groot en verantwoordelijk werk. het is een moeilijk te vervullen ambt. Het hulpprediker draagt een tijdelijk karakter. WÜ spreken onze dankbaarheid uit voor uw werk, dat gij uit volle hart gegeven hebt, dat gij gegeven hebt, alsof gij hier altijd zoudt blijven. De tijd van onze samenwerking werd gedragen door hartelijke vriendschap. Spr. verzocht de gemeente hem toe te zingen de zegenbede uit Ps. 134. Ds. Marseille dankte ds. Gilhuis voor de har telijke woorden tot hem gericht. Gezongen werd nog Ps. 122 1 en 3. Hierna was gelegenheid om in de consistorie kamer persoonlijk afscheid te nemen van ds. Marseille. Ledenvergadering E.H.B.O. De afdeeling Katwijk der vereeniging E.HJB.O. vergaderde in het Jeugdhuis. De heer v.d. Kamp zette zeer uitvoerig uiteen, hoe de splitsing Valkenburg tot stand is ge komen. Hij stelde voor, voortaan te spreken van de afdeeling Katwijk. De vergadering ging hier mee accoord. Door deze splitsing was er een vacature ge komen in het bestuur. De heer A. Wassenaar werd hiervoor met groote meerderheid gekozen. De voorzitter deelde bijzonderheden mede over de samenwerking met de K.RB. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden gekozen mevr. Hazeborgde Graaf, mej. A. v.d. Akker en de heer A. v.d. Vlist met de reserve- leden de dames L. v.d. Bent, L. Harteveld en J. M. de Wit. Na een propagandistisch woord van den voorzitter werd deze vergadering geslo ten. NOORDWIJKERHOUT. Inplaats van den heer D. J. Westrik i» benoemd tot concierge van het Distributiekan toor, de heer A. M. Doeswijk (Zilk.) VALKENBURG. Oprichting Ver. E.H.B.O. In het nood-Hospitaal had de oprichting plaats van een zelfstandige E.H.B.O.-vereeni- ging. De heer A. L. v. Delft begroette ln het bijzonder den burgemeester en den heer K. van Houten als afgevaardigde der ver. E.H.B.O. Katwijk cn Omstreken. Nadat spr, de redenen van splitsing tusschen Katwijk en Valkenburg uiteengezet had werden het reglement en de statuten besproken en vastgesteld. De heer A. L. v. Delft werd als voorzitter de heeren P. J. v. Dufjn. E. Rous en de dames W. Ouwersloot en L. Botermans als bestuurs leden gekozen. Burgemeester de Wilde werd benoemd alt eerelid. De vereeniging telt thans 65 leden. VOORSCHOTEN. Beroep aangenomen. Cand. H. N. Bierman alhier heeft het beroep der Ned. Herv. Kerk te Noordwolde aangenomen. WARMOND. Warmondsche Reddingsbrigade. De burgemeester heeft aan de Warmondsche Reddingsbrigade, onder bepaalde voorwaarden, toestemming verleend tot gebruikmaking van het gymnastieklokaal voor droogzwemmen en andere oefeningen, welke zullen worden gehou den onder de deskundige leiding van den heer G. van Elburg. Het hoofd der R.K. Jongensschool de heer A. H. Burcksen zal wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd binnenkort den dienst verlaten. VOORHOUT. HET 10-JARIG BESTAAN DER C.J.M.V. De Chr. Jongemannen Vereeniging „Bid en Werk" herdacht haar 10-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan werd een kerkdienst gehouden in het gebouw der Ned. Herv. Gem. alhier, waarin voorging de heer C. Tabak, van Amsterdam, die sprak naar aanleiding van de woorden die men vindt in Psalm 48 10, „O, God! wij gedenken uwer weldadigheden in het midden uws Tempels". Na afloop van den dienst, werden twee cou pletten van het bondslied gezongen. Vele oud-leden en talrijke afgevaardigden uit omliggende gemeenten, waren bij dezen dienst tegenwoordig. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7