AKKERTJES-' BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, fcafóg 27 Qdober 1941 Tweede Blad "o. 25027 Rede vcxn Boerenleider Roskam 82sie jsargrn De Rijkscommissaris over de houding van hei Nederlandsche volk Opening van deDuitsche Oberschule te Arnhem Productieslag gaat alle Nederlanders aan Herordening van de vakopleiding Over den grondslag van den Nederlandschen Landstand Géén export naar landen, die meer hebben dan wij De Nederlandsche Pijnstiller ^0 Lendenpijn De Nederlandsche Pijnstiller Installatie van den heer mr. L. Ph. J. Peeters FEUILLETON De vervloekte Viool EEN INTERVIEW MET DE KRAKAUER ZEITUNG. Het D.N3. meldt uit Krakau: De Rijkscommissaris voor Nederland, rijks minister dr. Seyss Inquart, heeft in een aan de Krakauer Zeitung verleend interview gesproken over de ontwikkeling in Nederland sedert de oprichting van het Rijkscommissariaat. Een groot gedeelte van de ambtenaren en van de bevolking, dat in het begin een terug houdendheid in acht nam met betrekking tot de door den oorlog noodzakelijk geworden maat regelen, heeft uit den loop van de gebeurtenis sen leering getrokken en is zelfs gewonnen, zoo verklaarde de Rijkscommissaris. De ontbinding van de partijen is zonder eenige merkbare ver storing van het openbare leven verloopen het- gen er een bewijs voor is, dat de politieke im pulsen van het Nederlandsche volk niet meer van deze groepen zijn uitgegaan. Rijksminister Seyss-Inquart deelde verder mede, dat op het oogenblik rond 10.000 Nederlanders in den een of anderen vorm aan den strijd tegen het bols jewisme deelnemen en dat reeds velen van hen met het ijzeren kruis zijn onderscheiden. In zijn overwegende meerderheid is het Neder landsche volk kalm en bezadigd en verricht het overeenkomstig zijn conservatieve levenshouding zijn dagelijksche werkzaamheden. De Neder landsche arbeiders en de boerenstand staan over het geheel genomen, ondanks alle agitatie van Londen, positief tegenover de nieuwe orde. COMMISSARIS-GENERAAL Dr. WIMMER WOONT DE PLECHTIGHEID BIJ. Zaterdagochtend is de Duitsche Ober schule te Arnhem in tegenwoordigheid van den commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie, staatssecretaris dr. Wimmer, met een indrukwekkende plechtigheid geopend. De directeur der school, dr. Evenkamp, kon onder de talrijke verschenen gasten, waar onder ook de ouders der scholieren, den Be- auftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Gelderland, Landrat dr. Schneider, alsmede talrijke vertegenwoor digers van de Duitsche Weermacht en per soonlijkheden van het Duitsche en Neder landsche openbare leven welkom heeten. Dr. Evenkamp bedankte in zijn welkomst woord vooral ook al diegenen, die met raad en daad succesvol hadden medegewerkt aan de op richting van de school en geholpen hadden alle moeilijkheden te overwinnen. Rij gaf uiting aan zijn overtuiging, dat ook deze school een succes vol aandeel zal hebben in het tot stand brengen van een DuitschNederlandsche toenadering. In dezen geest richtte hij een oproep tot de scholieren om zich bewust te zijn van hun his torische opdracht en door hun levenswijze bij te dragen tot een toenadering tusschen Duitsch- land en Nederland. Commissaris-generaal dr. Wimmer schetste in zijn rede den grooten dank en de grootsche taak waartoe onderwijzers en scholieren bij hun arbeid thans verplicht zijn, daar het nationaal- socialisme nu de mogelijkheid heeft geboden ook buiten de grenzen van het Duitsche rijk den Duitschen volksaard onbeperkt in eigen scholen te bewaren. Hij verklaarde, dat met de opening van deze school de periode van het oprichten van Duitsche scholen in Nederland in hoofdzaak thans is afgesloten, daar de aan spraak van het Duitsche „Volkstum" in Nederland op eigen scholen, in hoofdzaak vervuld Is, het doel is nu uitbreiding en de verbetering van haar werkzaamheden. Ten slotte wees de commissaris-generaal op het feit, dat een vruchtbaar en vreedzaam op bouwwerk reeds thans, temidden van het ge weldigste oorlogsconflict der wereldgeschiede nis met succes kan worden uitgevoerd, hetgeen een nieuw nadrukkelijk bewijs is voor de on wrikbare kracht van het Duitsche volk en de volken, die aan dezen strijd deelnemen. De zegevierende strijd van de Duitsche sol daten en him bondgenooten draagt zoodoende reeds thans, als het ware als dank aan hen, de schoonste vruchten. De Beauftragte van den Rijkscommissaris sloot met zijn woorden bij de woorden van den vorigen spreker aan en verklaarde, dat het thans zaak is de gemeenschappelijkheid der ideeën in de samenleving tusschen Duitschers en Nederlanders te bewijzen, daar de kracht van deze idee de gemeenschappelijke toekomst zal waarborgen. De plechtigheid werd opgeluisterd door het schoolkoor en een muzikale inleiding. Zij werd besloten met een Sieg-Heil op den Führer Adolf Hitler, uitgebracht door den Kreisleiter Weibeler, en de volksliederen van de Duitsche natie. AMBTSAANVAARDING BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. De nieuwbenoemde burgemeester van Rot terdam, de heer F. E. Müller, zal zijn ambt aanvaarden op Woensdag 29 October a.s. des voormiddags om 11 uur in de Raadzaal ten stadhuize. DR. F. E. POSTHUMA OVER GROOTE EN KLEINE MIDDELEN IN DEN PRODUCTIESLAG. Dezer dagen heeft dr. Posthumn, de voor zitter van de commissie tot ondersteuning van de maatregelen genomen in het belang van de landbouwproductie, in een belang wekkende radiorede een beroep gedaan op alle Nederlanders om mede te werken tot het slagen van den productieslag. Deze me dewerking is naast Gods hulp onontbeer lijk. Spreker wees op de moeilijkheden, waarmee het boerenbedrijf thans als gevolg van de oor logsomstandigheden te kampen heeft. Ondanks het ontbreken van de noodige hulpmiddelen doet de bodembewerker wat hij kan. Alle Ne derlanders moeten het gaat om hun voe ding daarvoor niet alleen waardeering heb ben, maar deze ook toonen. Dit kan geschieden met groote en kleine middelen endoor iets na te laten. GROOTE MIDDELEN. Hieronder verstaat dr. Posthuma in de eer ste plaats de aanwending van al die afvalstof fen uit de steden, welke momenteel in hoofd zaak naar de rivieren en de zee worden afge voerd, voor de bodembemesting. Voorts het op de juiste wijze bewaren en aanwenden van stalmest en gier. KLEINE MIDDELEN. Ook de huisvrouw moet medewerken door het verzamelen van keukenafvallen als aardappel schillen e.d. voor veevoederdoeleinden. De ge meentelijke autoriteiten dienen mede te werken voor de organisatie van een ophaaldienst. Voorts dienen in tuinen, parken enz. zooveel mogelijk voedingsgewassen geteeld te worden en moeten onder goede leiding kleine perceelen voor volkstuintjes uitgegeven worden. Nagelaten dient te worden het geroddel over het gebruik van het voortgebrachte, wat voor velen blijkbaar heel moeilijk is. Alleen werke lijkheidszin kan ons in de moeilijkheden hel pen en het is de taak van de opvoeders op ker kelijk gebied en van allen, die in grooteren of kleineren kring invloed oefenen hieraan mede te werken. EIGEN SCHULD KWELT HET MEEST. Indien er door gebrek aan medewerking on voldoende in de behoeften aan voedsel kan worden voorzien, behoeft men niet op hulp van buiten te rekenen. Dit is echter anders, wan neer het geheele volk zijn best heeft gedaan. Nederland is een bezet land en om ons heen is een oorlogstoestand. Dr. Posthuma beëindigde zijn rede meter op te wijzen, dat slechts wanneer ieder zich bewust is, dat het algemeen belang boven het persoonlijk belang gaat, de productie- toeslag die resultaten zal afwerpen, welke Nederland behoeft. VIER COMMISSIES BENOEMD. Dr. ir. G. de Gelder heeft als gemachtigde en in opdracht van den Commissaris voor niet- commercieele vereenigingen en stichtingen de volgende commissies ingesteld: A. Een commissie voor Lagere Nijverheids scholen. Deze zal tot taak hebben voorstellen te doen tot a. Herziening van het dag- en avondam- bachtsonderwijs op de grondslagen neergelegd in het rapport van de commissie voor jongensvak opleiding. uitgebracht aan het bestuur van de Nederlandsche Centrale voor de Vakopleiding; b. een spoedige invoering van de voorgestelde regeling van het ambachtsonderwys te bevor deren, overeenkomstig de door den gemachtigde te geven richtlijnen. B. Een commissie voor het leerlingstelsel, die voorstellen zal doen tot een herziening van het leerlingstelsel ten einde een meer uitgebreide toepassing van dit stelsel mogelijk te maken, zoowel met als zonder vooropleiding aan een dagnijverheidsschool en tevens voor andere dan technische beroepen. C. Een commissie voor de leermiddelen der Nijverheidsscholen. Deze commissie zal het vraagstuk der leer middelenvoorziening ten behoeve van het Nij verheidsonderwijs en de normalisatie van de leerboeken moeten bestudeer en. D. Een commissie voor de opleiding in mid- denstandsberoepen en het kleinbedrijf. Deze commissie zal de regeling van de vak opleiding voor de middenstandsberoepen en kleine bedrijven moeten bestudeeren en voor' stellen doen tot herordening daarvan. In deze commissie zijn benoemd de volgende heeren: Commissie A: tot lid en voorzitterM. Worp, directeur van de Ambachtsschool te Delft en voorzitter van de Ned. Centrale v d. Vak opleiding. Tot leden: J. A. Baars, leeraar aan de Gemeentelijke Nijverheidsschool te Breda; D. S. de Boer, architect te Alkmaar; P. J- Kouwe, leeraar aan de Ambachtsschool te Coe- vorden; G. N. Meurs, leeraar aan de Ambachts school te Leiden, voorzitter van den Ned. Bond van Leeraren en Leeraressen; G. H. Stoffel, di recteur van de Machinefabriek Reineveld te Delft. Commissie B: tot lid en voorzitter: A. Hen- geveld, directeur van de Ambachtsschool te Haarlem, lid van het dagelijksch bestuur der Ned. Centrale voor de Vakopleiding. Tot leden: H. Hootsmans, directeur van de Ambachtsschool te Breda; J. Keppels. chef personeel van dc N.V. Stork-Hysch, Haarlem: mr. A Vermeulen, leider der sociaal-economische af deeling van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, Am sterdam; A. J. Winter, afdeelingsleider van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem. Commissie C: Tot lid en voorzitter: K. Kooy- man, directeur van de Ambachtsschool te Hil versum. Tot leden: P. J. Kouwe, leeraar aan de Ambachtsschool te Coevorden; J. Lookman. leeraar aan de Ambachtsschool te Den Helder; R. C. van Ree Eindhoven. Commissie D: Tot lid en voorzitter: A. Wam- steeker, voorzitter van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" te Amsterdam. Tot leden: de heer A. R. van Bavel, leeraar aan de Middelbare Handelsavondschool te Utrecht: W. v. d. Meer. leeraar boekhouden M.O. te Eist (Utrecht): G. L. v. Rijn. leeraar Handelsschool te Utrecht; J. Traast. directeur Vakschool v. Winkelpersoneel, Naarden. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Een Britsch vliegtuig heeft Vrijdagavond in het- wilde weg met machinegeweren po een plaats in Friesland geschoten. Er ontstond als door een wonder slechts glasschade. Op een andere plaats vernielde een brisantbom een woning. Daarbij werd een man gedood en zijn echtgenoote gewond. De overige brisantbom men, die lukraak werden geworpen, kwamen in het vrije veld terecht! Zaterdag heeft de boerenleider van den Ne derlandschen Landstand een radiorede gehou den, die van groot belang is voor het geheele Nederlandsche volk en waarin onder meer be langrijke mededeelingen over de voedselpositie van ons land werden gedaan. Boerenleider Roskam begon met het liberaal kapitalisme aan critiek te onderwerpen, hetgeen hij een stelsel noemde dat den Schepper ont kent en het eigen ik op den troon zet. Spreker gaf daarna eenige voorbeelden hoe door een prijzenpolitiek, die in schijn materieele voordee- len zou geven, juist nieuwe nadeelen ontstonden. De overheid strekte haar „beschermende" hand over de boeren uit, waardoor er een landboüw- crisisapparaat ontstond, dat vloekte tegen ieder begrip van boerenvrijheid en boerenrecht. De Nederlandsche Landstand dankt zijn ont staan niet aan allerlei wetten en juridische be palingen. De overheid heeft een deel van haar gezag teruggegeven aa den volkschen levens kring der boeren, die daar krachtens de wet der schepping recht op hebben. Zoo dikwijls, merkte spreker op, is gevraagd „wanneer krijgt eindelijk het Nederlandsch Agrarisch Front de macht?" Deze vraag is een misvatting van den nieuwen tijd en een wanbegrip over de taak, die het NAF zich had gesteld. Het NAF was ge sticht om zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. Het gaat niet om de macht van personen, par tijen of groepen, maar om het herstel van het geschonden volksrecht. Daarop deelde spreker mede, dat het NAF zal worden opgelost en opgenomen in den Neder landschen Landstand. Dit geldt voor alle be staande land- en tuinbouworganisaties. Geen liquidatie dus maar opneming en her-oriën tatie in het natuurlijk verband, dat de Land stand is. Allen, die in deze organisatie werken, moeten tot nader order rustig doorgaan met hun arbeid. Behalve de bovengenoemde organi saties waren er de landbouwcrisisorganisaties, welke verweven waren aan het overheidsappa raat. Hierdoor, zoo zeide spreker, was de juiste verhouding tusschen staatsgezag en volksvrij heid volkomen zoek geraakt. Het deed den boe renleider genoegen mede te kunnen deelen, dat deze organisaties zullen worden opgeheven. Wat bij de overheid hoort, gaat naar de overheids organen, wat bij den boer hoort, versmelt in den Landstand. Het buteau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd met zijn veertien cri siscentrales blijft voorloopig overheidsorgaan. Het zal evenwel grondig gereorganiseerd en tot eenvoudige verhoudingen teruggebracht worden, om dan marktordenend door te werken. Voorts deed spreker mededeelingen over het droogmalen der Zuiderzee en het verdeelenvan de ontstane gronden. De landarbeiders hooren eveneens in den Landstand, want zij staan gelijk met den boer. Dit is een rechtstreeksch gevolg van den bóeren- geest. Een gezonde schakel met het N.V.V. is gelegd. Nu de boer, zoo zeide spreker verder, zijn eigen recht heeft verkregen, kan ook de handelsman op eenzelfde rechtsherstel rekenen krachtens dezelfde levenswetten. Dit geldt niet minder voor onze fabrikanten in de levensmiddelenindustrie. Het recht van den boer op zijn grond stamt uit dezelfde rechtsopvatting, die den handelaar en den fabrikant recht geeft op volle e/kenning van hun arbeidsveld. Ik heb zooveel vertrouwen in de leiders der bedrijven en die organisaties, dat een gezonde en juiste samenwerking ook hier bestendigd zal worden. Boerenleider Roskam memoreerde het prach tige werk van de commissie voor den productie slag, waarin eenige duizenden personen geruimen tijd hebben samengewerkt onder leiding van dr. Posthuma. Dr. Posthuma heeft zich, naar spr. mededeelde, bereid verklaard om als generaal- adviseur zijn krachten te wijden aan den Nederlandschen Landstand. Het is niet mogelijk in een kort tijdsbestek alle levensterreinen op te sommen, die de Neder landsche Landstand bestrijkt. Samenvattend kan ik zeggen, dat de Landstand moet worden ge hoord door alle overheids- en andere organen voor eiken maatregel, die de bebouwing van den grond en de voedselvoorziening betreft. Hoe de Landstand wordt georganiseerd zal nog nader worden megedeeld. 'In het kort kan ik dit zeggen: de leiding te Den Haag moet zoo een voudig en klein mogelijk worden gehouden, om dat wfj nooit mogen vervallen in het door ons besteden systeem, dat van Den Haag uit de boeren worden bedokterd. Wij beginnen dus precies aan den anderen kant. Het zwaartepunt ligt bij den boer op zijn erf en de meest door gevoerde organisatie moet gesticht worden in elke gemeente. Op den dorpsboerenleider en den dorpsboeren- raad komt de voornaamste en zwaarste taak van den Nederlandschen Landstand. Van het dorp gaan de wenschen en plannen naar den pro vincialen- of gouwboerenraad. Van de provincie uit komt alles in Den Haag, waar het tot den juisten vorm wordt samen gesmeed en doorgegeven aan alle instanties, waarmee de Landstand te maken heeft. Ik ben geen dictator en ik voel mij niet geroepen om de boeren in Nederland te overheerschen, zoo zeide spreker. Mijn levenstaak is voorvechter te zijn voor het boerenrecht. Boeren van Nederland! Gij kunt onder Gods zegen de voedselvoorzie ning van ons volk veilig stellen. Doch gij moet meer doen dan dat. Gij zijt ook verplicht een strijd te voeren tegen die verraders van ons volk die door den zwarten handel een rechtvaardige verdeeling van onze producten in gevaar bren gen. De geest van haat en verdachtmaking is niet naar onzen boerenaard. Het is de geest van hen. die jarenlang ons hoerendom hebben ver kocht en verraden, en die nu door haatpropa- ganda den gezonden opbouw van het vaderland trachten te remmen. De Landstand wil mede verantwoording dra gen voor de voedselvoorzieningen deze moeilijke tijden. Onze bodem is goed en onze vakkennis mag er zijn. Door inspanning van al onze krach ten en door een rechtvaardige verdeeling halen wij ook den volgenden oogst. Een eerlijke, ge zonde samenwerking met de bezettingsoverheid moet de basis zijn voor onzen arbeid. Als leider van den Nederlandschen Land stand ben ik gemachtigd de volgende verkla ring af te leggen: „Zoolang de Nederlandsche voedselvoorziening niet beter is dan die van het Duitsche Ryk zullen leveringen uit ons land naar het Duitsche Ryk en naar andere landen in de toekomst niet meer plaats vinden". Een gezond ruilverkeer zal steeds worden be vorderd. zoodat onze voedselpositie kan worden verstevigd door ruil van die goederen, die wij te kort komen tegen goederen die wy kunnen missen, terwijl onze tuinbouwproducten, waarvan wij vijftig procent meer telen dan noodig is voor eigen gebruik, tegen een rechtvaardigen prijs zullen kunnen worden afgenomen. Dit laatste geldt ook voor ons fokvee, zoodat ons afzetgebied niet verloren gaat en de toekomstmogelijkheden beveiligd zijn. m m 00 4490 (Ingez. Med.) ALS BURGEMEESTER VAN MAASTRICHT. Zaterdagmiddag heeft te Maastricht onder veel belangstelling de installatie-plechtigheid plaats gehad van den nieuwen burgemeester dier gemeente, mr. L. Ph. J. Peeters. De installa tie werd verricht door den commissaris der pro vincie, graaf M. Marchant et d'Ansembourg in tegenwoordigheid oa. van den gevolmach tigde van den Rijkscommissaris in de provincie Limburg, vertegenwoordigers van de Duitsche Weermacht, de leden van de Duitsche politie diensten en van de NSDAP. Voorts waren tal rijke functionarissen van de NSB uit geheel Zuid-Limburg, mede in de raadszaal aanwezig. Vele hoofden van takken van dienst, alsmede chefs der secretarie-afdeeling in Maastricht, gaven eveneens biyk van belangstelling. Onder de aanwezigen waren voorts o.a. nog de procu reur-generaal bi) het Bossche hof, mr. van Leeuwen, de president van de rechtbank te Maastricht, mr. Marres, alsmede de officier van Justitie, jhr. mr. Verheyen. De commissaris der provincie heeft in zjjn in stallatietoespraak geconstateerd, dat deze dag een historische beteekenis heeft, zoowel voor Maastricht als voor het gewest. Hij wees op de moeilijkheden, waarmede de gezagdragers in dezen tijd te kampen hebben en wenschte den nieuwen functionaris in zijn taak voorspoed en zegen toe. Burgemeester Peeters heeft in een uitvoerige rede zijn nieuwe ambt aanvaard, waarbij hy wees op de ontwikkeling van de nieuwe orde uit een ouden toestand in Europa, waarin Nederland zijn deel heeft en waaraan de Nederlanders hun aandeel hebben te nemen. Hy sprak met groote waardeering over Maastricht, welke hy beschouwde als de mooiste en meest kunstzinnige stad in ons vaderland en sprak het vertrouwen uit, dat hy by het bestu ren van deze stad aller medewerking zal mo gen ontvangen. Hierna volgde een receptie in de burge meesterskamer. DE KAMPDEELNEMERS VAN DEN NED. ARBEIDSDIENST. Zaterdag hebben ruim 600 Jongemannen, die ingevolge hun vrywillige verbintenis by den Nederlandschen Arbeidsdienst een half jaar lang de bronsgroene uniform hebben gedragen en in dien tyd hun arbeidskracht aan de gemeenschap hebben gegeven om, gesterkt naar lichaam en geest, verrijkt met een schat van ervaring in allerlei voor een goed Nederlandsch staatsburger belangryke zaken, het maatschappeiyke leven in te gaan, hun diensttyd volbracht. Uit vyf kampen, n.l. Waterloo (by Amers foort). Huizen en Laren (Eide in het Gooiland), Ede en Tilburg, zyn zy „afgezwaaid" na den vorigen dag hun werkobjesten te hebben inge leverd en de nog restende uren aan wedstrijden en feesteiykheden in hun kampen te hebben gewyd. Zy hebben hiermede plaats gemaakt voor de nieuwe ploegen kampdeelnemers, die. zooals ge meld, Maandag 3 November een aantal dezer kampen weder zullen bevolken. DE DIENST BIJ DE „WAFFEN S.S." Aanvulling op de sociale voorzieningen. In het d.d. 24 October uitgegeven Verorde ningenblad stuk 45 is opgenomen een verorde ning van den Rykscommissarls voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende aanvulling dei- verordening No. 136/1941 betreffende den dienst van Nederlanders by de Duitsche Weermacht, de „Waffen SJS." of het Vrijwilligerslegioen Nederland. Ingevolge deze verordening worden de sociale voorzieningen genoemd in de leden 1, 4, 5 en 6 van art. 1 der verordening eveneens van toe passing verklaard op personen, die door de „Waffen S.S." voor een opleiding van korten duur zyn opgeroepen, en wel voor den duur dezer opleiding. De verordening is Vrydag in werking getreden. DE AANMELDING INGEVOLGE HET ZIEKENFONDSBESLUIT. In tegenstelling met de aanvankelijke ver wachting konden de aanmeldingskaarten voor degenen, die op het oogenblik nog by geen zie kenfonds zyn ingeschreven en zich nu by een toegelaten .Algemeen Ziekenfonds" moeten aanmelden, nog niet aan alle postkantoren ver krijgbaar worden gesteld. Men zal er echter op kunnen rekenen, dat deze kaarten uiterlyk Woensdag a.s. alom in den lande aan de post kantoren verkrijgbaar zyn. Ter vermyding van misverstand diene, dat zy, die reeds by een ziekenfonds zyn aangesloten, hun aanmeldingskaart door bemiddeling van dit ziekenfonds ontvangen en dus geen gang naar het postkantoor behoeven te maken. Stoottroepen voor - blanke wape nen - man tegen man. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, 's-Gravenhage. door PETER FAZEKAS. (37 Dat is heel goed mogelijk. Men heeft tegen mij samengespannen, om mij het instrument te ontfutselen. Wat een geraffineerde opzet! Zij lachten beide luid en hartelyk, zooals kin deren, wanneer zij een vroolijke streek uithalen en iemand, die hén misleiden wil, zélf om den tuin leiden. Intusschen bereidde de stad zich voor op de feestelykheden. Den eersten avond stond een operavoorstelling op het programma, de korte opera „Paljas", van Leoncavallo zou worden op gevoerd en den tweeden avond zou de „Zingaro ungherese". Pietro Lakatos, op zyn Stradivarius spelen. De belangstelling voor de feestelykheden, "welke reeds in de ochtenduren met verschillende attracties een aanvang namen, was enorm, de oude, nauwe straten wemelden van gasten en feestgangers en overal heerschte een opgewekte stemming. Vlaggen en bloemen tooiden de stad, het gemeentebestuur deed zyn best om de be zoekers op geen enkel gebied teleur te stellen. Alle deelnemende kunstenaars waren gast van de stad, die goede plaatsen voor hen by de fees ten reserveerde. Zoo ook voor Pettie en zyn vrouw, die buitendien van alle kanten vertroe teld werden, om Pettie zélf, en om zyn „con- tessa". De opvoering van „Bajazzo" was een daverend succes, zangers, zangeressen en orkest schitter den, de eeuwenoude muren van het Teatro Mu nicipale, waar alle musicale uitvoeringen plaats zouden vinden, sidderden byna van den luid- ruchtigen byval, waarmee de kunstenaars minu tenlang gevierd werden. Terwyl de melodie van het hoofdmotief van de opera nog sleepend en somber in de ooren vibreerde, terwijl de orkest leider nog de slotaccoorden dirigeerde en het doek langzaam zakte, barstte reeds het enthou siasme los. Handgeklap, geschreeuw en gebrul volgden, de aanwezigen sprongen op, sommigen klommen op hun stoelen en riepen en wuifden tegen de zangers en de zangeressen en tegen het orkest. Benijdenswaard zyn de kunstenaars, wien zulk een ontvangst te beurt valt! Ook Alma juichte uit haar loge mee, Pettie echter bleef stil zitten en klapte niet één keer in zijn handen. Zyn gezicht was bleek en zyn ogen dwaalden door de ruimte van de zaal. Bevalt het jou niet? verwonderde Alma zich. Buitengewoon goed, antwoordde hy stil. Waarom applaudisseer je dan niet? Uit ar- tisten-afgunst soms? Eerst antwoordde hy niet, dan hief hy zyn oogen, waarin angst blonk, naar haar op. Ik ben bang. Ik vrees, dat men mijn spel niet zoo zal ontvangen. Ik ben een vreemdeling. Kom, kom. Wees niet bang. Pettie. In an dere landen was je ook vreemdeling en toch had je successen. Waarom juist hier niet? De kunst is universeel. Elders trad ik met mijn eigen mannen op. Maar jy alleen was de ster. Ik kon me muzikale vrijheden permitteeren. Maar ook beheerschen. Ik mocht van het eene lied naar het andere overgaan. Maar je speelde ook volmaakte composities. De café-bezoekers zyn een dankbaar pu bliek. Deze dan soms niet?vroeg zy op de zaal duidend, w-i^r he: MDiiek noe. ;.tceds juichte en de namen der kunstenaars riep. Heb je dan geen zelfvertrouwen meer? Juist nu, nu de grootste gebeurtenis van je loopbaan voor de deur staat? Zelfvertrouwen, dat heb ik wèl. Maar niet voor zóó iets. en hy wees op het tooneel. En je eerzucht? Neendie heb ik niet. In hemelsnaam, hoe kan je dat zeggen! Je vond het toch zelf altyd heerlyk de meest ge vierde Zigeunerprimas te zynl Juist. Zigeunerprimas. Dit wilde ik zyn en dót wil ik blijven. En nu te weten, dat ik als solist op de planken voor een volle zaal moet moet optreden, als een Paganini, als een Szigeti, of als een Thibaud. Laat je maar niet afschrikken door die klinkende namen. Je zult minstens zooveel suc ces hebben als zy. Ik'ben er bang voor. Waarom dan? Omdat ik Pettie Lakatos ben. Alma verloor haar geduld, zy ergerde zich over zooveel minderwaardigheidsgevoel van Pet tie, dat zy hem nü en ook vóórdien niet kon afleeren. Evenals in alle andere dingen in hun echtelijk leven, waren ook hier de rollen onder hen beiden verdeeld: Pettie had zelfvertrouwen en Alma had eerzucht. Door het opvoeren van Pettie's successen, door het rustelooze jagen naar steeds nieuwe triomphen wilde zy hem als de schitterendste ster op het firmament der kunst te zien, om zichzelf onbewust vergoeding te verschaffen voor hetgeen zy om der wille van een Zigeunerprimas moest opgeven. Geprikkeld merkte zy op. zonder zich bewust te zyn, dat zy i eigenlyk zichzelf bedoelde: Vergeet niet, je hebt verplichtingen tegen overStradivarius. Je hebt gehjk, zei hij berustend, als een klein kind, dat een standje ki-ygt en ook daarna I nog schuldbewust is. Je zult móói spelen, mooier dan óóit tevoren I suggereerde zy hem en haar stem was nu warmer. Ja, glimlachte hy, ik zal het doen. Ik zal naar Je kyken. Je moet in myn oogèn terug kijken. Je blikken zullen my aanmoedigen. En ik zal héél mooi spelen. Ik beloof het je. Zóó houd ik van je, Pettie. zy zocht onopvallend zyn hand. Hy drukte de hare krampachtig. Vioolconcerten van Italiaansche meesters stonden op zyn programma en hy repeteerde met het stedebjk orkest, in welks kader hy zou optreden. De repetities gingen vry vlot, Pettie koos composities die hy goed kende, omdat hy ze met zyn eigen mannen menigmaal gespeeld had in de verschillende landen. Het feestvierende publiek, dat gisteren avond geestdriftig de opera toejuichte, verzamelde zich ook thans in de groote zaal van den schouwburg, doch er was nu veel meer jeugd aanwezig en het was te betwyfelen, of deze alleen ter wille van het kunstevenement, dat een vioolconcert bood, was gekomen. Toen Pettie en Alma voor het theater arriveerden, werden zy herkend en spontaan toegejuicht, de „ewiva's" waren niet van de lucht en het scheen, dat men by voor baat vertrouwen schonk: zij werden door auto- gramjagers overrompeld, jongens en meisjes drongen om hen heen en vroegen om handtee- keningen. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5