LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 27 October 1941 STADSNIEUWS ^BTwcneil ISSr NIEUW/ flIN/T EN tETTIREN, Binnenland Vrouwen en kinderen De Rijkscommissaris in Krakau Het persoonsbewijs voor schippers wachten 8-7-6-0-0 Buitenland Groot-Moefti van Jerusalem behouden in Italië aangekomen AGENDA Winterhulp Nederland De economische mogelijkheden der veroverde gebieden in Oost-Europa OOGSTDIENST IN DE HOOGLANDSCHE KERK Dankure voor het gewas des velds. In alle Ned. Herv. Kerken te dezer stede is gistermorgen een dankure voor het gewas des velds gehouden. De dienst in de Hooglandsche kerk, welke zeer druk bezocht was, droeg het karakter van een oogstdienst. Bloemen en fruit, als oogstgaven door velen toegezonden, waren voor deze bijzon dere gelegenheid voor den kansel en in het koor der kerk opgesteld. Ds. D. J. Vossers, die den dienst leidde, koos als overdenkingswoord Ruth 1 6B „God he^ft Zijn volk bezocht, gevende hun brood". Bij de ontvouwing van dit tekstwoord wees spr er om. op, dat in dezen tijd van zeer groote ver sobering en distributie de echte dankbaarheid bij de meeste menschen ver te zoeken is. Dit is echter kortzichtig, want God schenkt ons in dezen tijd nog vele weldaden. God heeft, al kwam het dan niet op onzen, maar op Zijn tijd. de zon laten opgaan en den regen doen neder dalen. Wat was er, zoo vroeg spreker, van onze bodemproductie terecht gekomen als Nederland, van lnplaats Rusland, eens het slagveld van Europa was geworden? Waar nu onze vrucht bare landerijen en akkers staan, hadden dan misschien loopgraven gelegen. Dit. en zooveel meer, is een reden om God te danken voor Zijn onbegrijpelijke goedheid. Bij al de zorgen, die wy hebben voor gezin en land en volk past het ons te zeggen: God heeft zijn handen nog niet van ons afgetrokken. Verder wees spr. erop, dat wü in de voorbij gegane jaren, toen er zulk een overvloed was, Gods weldaden gemakkelijk vergeten hebben. Er werd overheen geleefd en men ging soms in enkele gevallen tot vernietiging van producten over. Ds Vossers, die telkens teruggreep op de ge schiedenis, die in Ruth 1 staat opgeteekend en dit dan in verband met de huidige tijdsomstan digheden bracht, wees er ten slotte op, dat alle menschen solidair in hun afhankelijkheid aan God en in hun levensnood zijn. In dezen tijd van nood moet ons volk één worden. Het gemeenschappelijk leed bindt de menschen. Daarom ook zullen wij elkanders lasten dragen en alzoo de wet van Christus vervullen. Wij weten niet, aldus spr., wat ons te wachten staat, maar één ding is zeker: als God blijft zorgen voor het dagelij ksch brood dan is het genoeg. Voor ons allen komt het er in dezen zorgvollen tijd op aan, dat wij leven uit de hand des Heeren. Sommigen, aldus spr., hebben hier fruit en bloemen gebracht, en dit is een symbolische handeling, maar nog geen offer. De tUd van het brengen van offers zal zeker nog wel komen en is ten deele al gekomen. In het bijzonder ge dacht spr. hier het werk der diaconie. In een ernstig slotwoord wees ds. Vossers ten slotte op den grooten oogsttijd, op den dag van de toekomst van Jezus Christus. De indrukwekkende dienst, die door bijna twe- duizend personen werd bijgewoond, werd beslo ten met het staande zingen van „Dankt, dankt nu allen God." Na afloop van deze plechtigheid werden aan ruim zevenhonderd zieken en ouden van dagen bloemen of fruit gebracht. Aan elke zending was een kaart bevestigd, waarop het tekstwoord van dezen morgen was afgedrukt. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing over „Glas in velerlei vorm". Op uitnoodiging van de V. v. M. heeft de heer W. Jezeer Zaterdagmiddag in de groote collegezaal van het Kamerlingh Onnes-labora- torium een lezing gehouden over „Glasblazen". De voorzitter, de heer J. Freeke, opende met een toepasselijk woord de eerste lezing in het jubileumseizoen en leidde vervolgens den heer W. Jezeer in. Deze begon met een historisch overzicht te geven van de fabricage van glas en toonde daarmee aan, dat glas ongeveer 4000 jaar ge leden reeds gemaakt werd. Daarna behandelde hy op populaire wijze de samenstelling van den eenvoudigsten vorm van glas. Hij liet daarbij een stuk gesmolten glas zien, dat gevormd was door zand tot een hooge temperatuur te ver hitten. Terwijl vroeger het glas alleen gebruikt werd voor kunstproducten, waaronder zeer kostbare, wordt het tegenwoordig ook voor wetenschap pelijke en technische doeleinden gebruikt. Im mers, waar men bij metalen leidingen b.v. van de te behandelen stof niets kan zien, kan men door het glas alle bewegingen volgen. In Duitschland begon men het eerst het glas voor technische doeleinden te gebruiken. Men begon o.a. allereerst vensterruiten te maken. Daarna ontwikkelde zich de industrie ln het maken van flesschen, waarvan Nederland een groote hoeveelheid produceert, waarna spreker beschreef hoe een smeltoven er uit zag en het glas gesmolten werd. Ook liet spr. verschillende systemen van rui ten maken zien. Hierna besprak hij verschillende glassoorten en wat men hiervan kon produceeren, o.a. pijp leidingen en flensstukken en toonde hij de bui tengewone stevigte van het glas aan. De heer Jezeer besprak ook een anderen tak van glasblaaskunst, n.l. het werk van den in strumentmaker, die een wetenschappelijke op leiding moet hebben. Hij liet hierbi) zeer fijne instrumenten zien, die gemaakt waren in het Kamerlingh Onnes Laboratorium. Spr. zeide dat velen denken dat in Nederland deze tak van glasnijverheid niet beoefend werd, doch zelfs uit Amerika komt men in Leiden examen doen Spr. besloot met het beantwoorden van vele vragen. De voorzitter sprak namens alle aanwezigen toen hij den heer Jezeer hartelijk dank zei voor deze zeer interessante lezing, waarna hij de aanwezigen uitnoodigde de instrumenten van dichtbij te komen zien. Het bestuur mag deze eerste jubileumlezing als zeer geslaagd be schouwen. NED. HERV. GEMEENTE. Verkiezing van ouderlingen en diakenen. In de Pieterskerk werd gistermiddag een ver gadering gehouden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente ter verkiezing van ouderlingen en diakenen. Als ouderling werden in deze vergadering her kozen de heeren J. F. de Heer, P A. Lefeber, W. D. van Wijngaarden en K. Mokkenstorm terwijl in de vacature-J. van Polanen de heer F. v. d. Reijden en in de vacature-J. Montenberg de heer L. Holl gekozen werden. Als diakenen werden herkozen de heeren F. van AlewUk. H. Arnoldus, W. Roodenburg. P. Sanders. A. J. Schoneveld en J. C. Sleyser. ter wijl in de vacature-H. J. van Haarlem de heer J. van Benten benoemd werd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. HenruMde Roode. Geversstraat 69, Oegstgeest. handel in brandstoffen, tuingrind duinzand en schelpen. Nieuwe Eigenaar: W. de Roode, Oegstgeest. De heer E. J. Doedens alhier slaagde te Delft voor het propaedeutisch examen werktuig bouwkundig ingenieur. Abusievelijk vermeldden wij Donderdag j.l. dat bij de 5-jarige J. O. uit de Raamsteeg. die in het Academisch Ziekenhuis werd opgeno men, nierontsteking werd geconstateerd. Tuuee sleutels en toch verschillend I Twee tabletjes, ook verschillend. Maar Aspirin herkent U steeds aan het Bayer- kruis. Aspirin helpt voortreffelijk bij verkoudheid, rheumatiek en griep en is volkomen onschadelijk. Buisje 20 tobletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten:, 7- ct; Leidsche Schouwburg. EERSTE ABONNEMENTS VOOR STELLING. Operatie geslaagd tooneelspel in 4 bedrijven van A. den Hertog. Niet „Operatie geslaagd, patiënt overleden", doch „Operatie geslaagd, de chirurg is er beroerd aan toe Het is zeker een niet alledaagsche gebeurtenis, welke de reeds goeden naam ver worven hebbende auteur A. den Hertog in zijn jongste tooneelproduct op uiterst knappe wijze behandelt in een flitsende dialoog, die boeit van begin tot eind, zoodat een zeker gemis aan handeling, zoo vaak een ernstig gemis, dat zich wreekt, hier totaal geen belemmering vormt om zich een middag aangenaam bezig te houden. Het „geval"? Een beroemd chirurg redt een getrouwde vrouw, die werd aangereden door een auto op het beslissende moment deed zij zelfs een stap voorwaarts in plaats van terug! van een bijkans zekeren dood, doch zij is den menschelijken klokkemaker geenszins dank baar. Dat irriteert uit den aard der zaak den chirurg (ook dokters zijn maar menschen) en aangevuurd door een romanschrijver, voor wie de ziel nu eenmaal operatie-terrein pleegt te zijn. besluit de chirurg te gaan experimenteeren om de vrouw behalve lichamelijk ook geestelijk te genezen, want buiten de pathologie om moet er toch reden zijn voor deze „ziekte". En hij geneest haar inderdaad van een complex, neer komend op innerlijke ongerustheid over de vraag, of tusschen man en vrouw zuivere 'vriend schap mogelijk is zonder neven-bedoelingen, welk complex is ontstaan uit algemeene ver denking, omdat een vriend der vrouw haar na zijn dood zijn gansche vermogen heeft nage laten. Doch deze genezing gaat ten koste van den chirurg, die geheel onder bekoring van zijn „patiënt" geraakt en zoodoende het gelag be taalt. Bijzonder fijn is dit bijzondere gegeven uit gewerkt, zelfs met een zekere geraffineerdheid en de auteur heeft een zeer waardevol oeuvre toegevoegd aah zijn reeks tooneelwerken. Onder regie van mevr. Bets Ranuccl-Beckman wordt bovendien een vertolking geschonken aan dit knappe stuk, die bewondering afdwingt. Dirk Verbeek typert den chirurg kostelijk, terwyl Loudi Nijhoff als gast deze gevoelige vrouw ten voeten uit doet leven. Daarnevens dienen nog genoemd Bob Oosthoek als de roman schrijver, Fie Carelsen als een vriendin dei- vrouw en Piet Bron als haar echtgenoot. Met groote vaart slaagt men er in het ingewikkelde geval" volledig over het voetlicht te brengen. Prachtig tooneel! Een uitmuntend bezette schouwburg heeft ge smuld aan deze eerste abonnementsvoorstelling en in hartelijk applaus getuigenis afgelegd van de groote ingenomenheid. B. W. Menkhorst. KUNSTHANDEL GERARD VAN SPAANDONK. Mej. Fiep Kruyt - Dr. D. G. UI) be te. Mej. Fiep Kruyt exposeert hier een zeer groot aantal naar het leven geteelsende portretten in pastel voor het overgroote deel kinderportret ten. ZU bezit in dit genre een zeer knappe tech niek Haar lijn is gevoelig, haar kleurgeving harmonisch en de achtergronden zijn met haar voorstellingen eveneens in harmonisch verband. Het kinderportret ligt haai' uitstekend: het on- bevangene, het niet-wetende van het kind, dat met groote soms verwonderde oogen de wertld in kijkt, is fraai getroffen. Soms ernstig, soms vragend, soms blijmoedig, ook wel een beetje droomerig zien we haar kinderportretten, waar bij vooral en terecht veel werk is gemaakt van de oogen. Zij weet te typeeren. hetgeen ook spreekt uit haar portretten van Indische kin deren. Er zijn verder een paar portretten van jongelieden en verder troffen mij bizonder twee zeer mooie portretten van oudere dames, ge laten dip getuigen dat het leven over de be trokkenen is gegaan. Ze heeft een eigen bekoor lijke portretstijl. die vooral op het wezen den nadruk tracht te leggen. Dr D G. Ubbels. sinds jaren bekend lid van „De Kunst om de Kunst" zou ik in de eerste plaats willen noemen om zijn kleine met zorg bewerkte stillevens als verschillende werkjes met kievitseieren, zijn schaaltje met eitjes van een waterkip. het zeer mooie nestje met eieren van een roodborstje, alles in zijn natuurlijke omgeving. Ik zou verder willen wijzen op de mooie kleurenharmonie van het stilleventje met sneeuwbes en rozenbottels. Heel mooi zyn ook zijn kleine paneeltjes, waarop hij een dood puttertje heeft geschilderd, waarbij het ver starde van het dood-zijn dezer mooie vogeltjes zoo goed is weergegeven. Ik noteer verder van hem zijn zeer verdien stelijke iachtstlllevens van eenden, fazanten, enz Mooi van compositie en goed geschilderd is een blauwe pot met sneeuwbes en bevredigend van stofuitdrukking een stilleven met pruimen. Van de grootere stillevens dunken ons de ach tergronden niet altijd geheel gelukt. We zien verder van hem nog een aantal bloemstukken, o.a. met dulzendschoonen in ver schillende kleuren en van viooltjes, en eindelijk nog eenige landschappen en stadsgezichten, o.a. een stemmingsvol winter gezicht op een boer derij aan den IJsel en een paar gezichten op de Doelenkazerne. De ruimte laat niet toe. dit alles uitvoerig te bespreken. Men kome en zie! N. J. Swierstra. BELANGRIJKE GIFT. Van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten Met het doel. de cultureele banden tusschen Duitschland en ons land te verstevigen, zal het Departement van Volksvoorlichting -en Kun- D.N.B. meldt uit Krakau, dat ter gelegen heid van het tweejarig bestaan van het Gou vernement-Generaal de Rijkscommissaris van het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-Inquart, op uitnoodiging van den gou verneur-generaal Rijksminister dr. Frank, een bezoek aan Krakau gebracht heeft. De Rijksinspectie van de Bevolkingsregisters deelt mede: Wij meenen goed te doen er met nadruk op te wijzen, dat ook de schippers, die in een der Nederlandsche bevolkingsregisters zijn inge schreven en den leeftijd van 15 jaar hebben be reikt. op 1 Januari a-s. in het bezit moeten zijn van een persoonsbewijs. Het schijnt, dat vele schippers in de meening verkeeren. dat het bezit van een paspoort hen zou ontheffen van de verplichting een persoonsbewijs ln bezat te hebben en dat te allen tijde bij zich te dragen. Deze meening is onjuist. Wèl zijn voor de schippers voorzieningen getroffen, die afwijken van de bepalingen, welke ten aanzien van het persoonsbewijs voor de meeste inwoners voor Nederland gelden, doch deze voorzieningen wer den juist getroffen, omdat de schippers, die vaak gedurende langen tijd verblijven ver van de ge meente, waar zij in de bevolkingsregisters zijn ingeschreven, zonder groote bezwaren voor 1 Januari as. in het bezit van het persoonsbewijs gesteld kunnen worden. Bovengenoemde voorzieningen zijn vervat in beschikking persoonsbewijzen, waarin wordt be paald, dat de schippers, ter verkrijging van een persoonsbewijs, zich eigener beweging moeten vervoegen ter secretarie der gemeente, in welker bevolkingsregister zij zijn opgenomen, of, indien zij zijn opgenomen in het centrale bevolkings register, ten bureele van de Rijksinspectie. Zulk een verzoek wordt terstond ln behandeling ge nomen. zonder dat te voren een schriftelijke uitnoodiging wordt toegezonden. Hier wordt dus afgeweken van de algemeen geldende gedragslijn. Regel is, dat de burge meester aan den gerechtigde een uitnoodiging doet toekomen, waarop vermeld staat, wanneer zij zich ter secretarie moeten vervoegen om hun persoonsbewijs in ontvangst te nemen. Voor de schippers is op dezen regel een uitzondering ge maakt: zij krijgen geen uitnoodiging toegestuurd, doch moeten zich eigener beweging ter secreta rie vervoegen en dan wordt hun verzoek om een persoonsbewijs terstond in behandeling geno- Mocht men niet dan ten koste van belangrijk geldelijk nadeel binnen den voor den uitreiking bepaalden termijn, dat is dus vóór 1 Januari 1942, m staat zijn zich te vervoegen ter secre tarie van de gemeente, waar men in het bevol kingsregister staat ingeschreven, dan kan men zich ook wenden tot den burgemeester van een andere gemeente. Deze burgemeester zal dan zorg dragen, dat het persoonsbewijs bij den burgemeester der gemeente, waar men staat in geschreven. wordt aangevraagd. Waar men ook zijn persoonsbewijs denkt aan te vragen, hetzij bij zyn eigen burgemeester, hetzij bij den burgemeester van een andere ge meente, men wachte daarmede niet te lang. Op 1 Januari 1942 moet een ieder, ook iedere schip per, in het bezit van het persoonsbewijs zijn. Men heeft nu nog drie maanden den tijd. Men vrage spoedig zijn persoonsbewijs aan, liefst bij zijn eigen burgemeester, en als dat belangrijk geldelijk nadeel zou veroorzaken, bij een ande ren burgemeester. Maar men stelle niet noode- loos uit, waartoe men nog voldoende gelegen heid heeft. DE DIEFSTAL VAN DUIZEND BOTERBONNEN TE BUSSUM. In aansluiting op het bericht betreffende den diefstal van meer dan dyizend boterbonnen te Bussum men zie onder Gemengd vernemen wij nog de volgende bijzonderheden, die het onderzoek heeft opgeleverd. De dader is een 19- jarlg Jongmensch, werkzaam bij een melkbedrijf. Hij nam de boterbonnen van de melkbezorgers die bij het bedrijf in diehst zijn, in ontvangst, doch hield een deel der bonnen, die hij op moest plakken, achter en verkocht deze weer aan een achttal loopers, die de bonnen eerst hadden in geleverd Deze loopers verkochten nu boter zonder bon aan hun klanten tegen een stevigen prijs en leverden de gekochte bonnen dan weer bij het melkbedrijf in. Dé loopers begingen op deze wijze drie overtredingen. Zij kochten ge stolen bonnen, verkochten boter zonder bon en boter vér boven den vastgestelden prijs. Het aantal op deze wijze verkwanselde bonnen is niet na te gaan. De bediende geeft een aantal op van ongeveer 800. doch het bedrijf mist er ruim 1400 De bediende liep met deze knoeierijen ten slotte zóó vast. dat hij zich zelf maar aangaf bij den patroon. DOODELIJKE ONGEVALLEN. Zaterdagmiddag kwam de 6-jarige Diny Dijk- kamp te Hoevelaken met haar nieuwe fiets voor het eerst op straat. Waarschijnlijk bij het op stappen verloor zij het evenwicht en reed tegen een stapvoets rijdenden bierwagen van de firma V. uit Nijkerk op. Zij werd door een der wielen overreden en overleed na korten tijd. Voor zoover bekend "heeft de voerman geen schuld. De 60-jarige gehuwde fenflbouwer Heyen te Urmond bij Sittard. die met paard en wagen op weg was naar de staatsmijn Maurits om kolen te halen, is door een personenauto aapgereden. De man was op slag dood. Het slachtoffer was vader van een groot gezin: ECHTPAAR DOOR KOLENDAMPVERGIF TIGING OM HET LEVEN GEKOMEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het echtpaar van den Berg, waarvan de man 54 jaar en de vrouw 53 jaar oud was. in de wo ning aan den Vleutenschéweg te Utrecht door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Gisteren werd de politie gewaarschuwd door een buurman, die vermoedde, dat er iets niet in den haak was. Tevoren had de man reeds een dokter ontboden, die zich toegang ver schafte door verbreking van een ruit. Het bleek al spoedig, dat hier geen hulp meer mocht ba ten. sten aan de Deutsch-Nlederlandische Gesell- schaft een aantal boekwerken schenken, die door de leden van deze organisatie kunnen wor den geraadpleegd. Een kern- van boeken, welke een overzicht geven van de Vlaamsche en Ne derlandsche litteratuur, zal worden samenge steld. Vrouwen en kinderen wachten op hulp. Die hulp is van de sovjets niet meer te ver wachten, want die zijn in wilde wanorde terug getrokken en hebben huis en hof vernield, heb ben de levensmiddelenvoorraden vernietigd en de burgerbevolking zonder eenigfen steun achter gelaten. Ook hun gewonde kameraden hebben zij achtergelaten Hier, in het pas veroverde gebied in de sovjet unie is veel werk te doen voor de Nederlandsche Ambulance. Vrouwen en kinderen, gewonde strijders van beide partijen moeten geholpen en verzorgd worden. Steunt daarom de Nederlandsche Ambulance. Stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt, op girorekening Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Slechts geringe materieele schade. In het afgeloopen weekeinde is uit Engelsche vliegtuigen met mitrailleurs op woonhuizen ge schoten. Gelukkig zijn geen personen getroffen en werd alleen materieele schade aangericht. De aanvallende toestellen werden spoedig door de Duitsche luchtmacht verdreven. Op andere plaatsen hebben Britsche vliegtui gen brand- en brisantbommen geworpen, welke in het vrije veld terecht zijn gekomen en slechts geringe materieele schade aanrichtten. De Groot-moefti van Palestina, Sayed Anilu el Hoessein is zoojuist behouden en wel op e;n vliegveld in het Zuiden van Italië aangekomen. Hij is op het oogenblik een der meest voor aanstaande personen uit de Arabische wereld, die in Mohammedaansche kringen den groot- sten invloed geniet. Hij heeft Engeland den oor log verklaard en heeft in alle Arabische landen tegen de Britsche tyrannie gestreden De En- gelschen hadden op zijn hoofd een prijs gesteld van 25,000 pond sterling maar voor de zooveel- ste maal Is de Groot-moefti er in geslaagd te ontkomen aan de jacht, welke de Engelscnen op hem maakten. In Bagdad was hij de ziel van den opstand tegen Engeland en toen dit land door de Engelschen bezet werd, week de Groot-moefti uit naar Iran, alwaar de Engel schen en bolsjewieken, na de bezetting van Teheran, tevergeefs Jacht op hem hebben ge maakt. Met vergazing en spijt zal generaal Wavell vernemen, dat de Groot-moefti thans veilig en wel in Italië is. Amin el Hoessein, de voorzitter van het permanente Mohammedaansche uitvoe rende wereld-comité, is niet alleen de heldhaf tige leider van den strijd der Arabieren voor hun onafhankelijkheid tegen de Engelsche Jo den, maar ook is hij een der hoogste politieke en godsdienstige leiders en als zoodanig wordt hij vereerd door de 313 millioen Mohammedanen ln alle landen ter wereld. Italië, dat de gevoelens van vriendschap en bewondering van Amin el Hoessein voor den Duce en het fascisme kent, heeft met levendige voldoening kennis er van genomen, dat hij zich veilig en wel op Italiaansch gebied bevindt, (Stefani). AMERIKA EN DE OORLOG. Bij een onder katholieke geestelijken ingestelde enquête bleek, naar de New York Times meldt, dat 91.5 procent van de priesters gekant waren tegen een actief deelnemen van Amerika aan een oorlog buiten het Westelijk halfrond. 90.2 procent der geestelijken was tegen een hulpver leening aan de bolsjewisten. (D.N.B.). MIJNWERKERSSTAKING IN AMERIKA. President Roosevelt heeft een tweeden oproep gericht tot den voorzitter van den mijnwer- kersbond. John Lewis, waarin dezen wordt ver zocht de afgekondigde staking van 53.000 mijn werkers, in het belang van de nationale veilig heid uit te stellen. Tijdens de huidige crisis, zoo verklaart de president in zijn brief, kan in de mijnen, die de staalfabrieken van steenkolen voorzien, het werk niet worden neergelegd. Lewis heeft geweigerd onmiddellijk te ant woorden op dezen oproep van Roosevelt. Associated Press meldt, dat de C.I.O.-vakver- eeniging overweegt de voor heden afgekondigde staking, welke voorloopig alleen de mijnen be treft, die de staalfabrieken van steenkool voor zien. tot de geheele steenkoolindustrie uit te breiden, indien de staking niet ten gunste van de vakvereeniging zou worden bijgelegd. (D.NB.) VERKLARING VAN JAPANSCHEN PREMIER. De Japansche minister-president, generaal Tojo. heeft gisteren voor hooge ambtenaren te Osaka ten aanzien van de opgaven der regeering verklaard, dat de wereldtoestand zich zoo snel verandert, dat niemand de ontwikkeling van morgen kan voorspellen. Wanneer het volk hecht aaneenstaat, kan Japan door niets verrast wor den. Generaal Tojo weigerde verklaringen voor de pers af te leggen met de opmerking, dat het thans niet de tijd van spreken, doch van han delen was. Het volk dient zijn leiding te ver trouwen. Ik zal het volk verklaren, waarheen het moet worden geleid. Een eensgezinde natie zal alle moeilijkheden overwinnen. Dit leert de geschiedenis. Luitenant-generaal Kawaba. chef van den generalen staf van het groote hoofdkwartier voor de verdediging heeft gisteravond tijdens een radiotoespraak tot het Japansche volk verklaard, dat de onlangs in geheel Japan gehouden lucht beschermingsoefeningen meer zijn dan eenvou dige oefeningen, daar „het oogenblik van gevaar bij het afweren van vliegtuigen snel nadert". (D.NB.) Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 7% uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7% uur nam. Katwijk aan Zee (Stengelinstr. 1): Spr, J. Siegelaar, 7% uur nam. Woensdag. Stadsgehoorzaal^ Jubileumuitvoering Kinder koor „Ex Animo", 7% uur nam. Oegstggest (Geversstraat 13)Gem. Gods, ZV& uur nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 Jaar: alle leeftijden. Lu.vor-theater: „Wie ls gelukkiger dan lk?" f. Dagelijks nam. 2 en 8 uur. Zondag 27 uur, doorL voorstelling. Lldo-theater: „Mottige Janus". Dagelijks 7\'i uur nam.: 's Zondags te 1 Vz. 414 en 7Va uur. Woensdag en Zaterdag ma- tlnée, 2.30 uur. Trlanon-tlieater: .Liefde kent geen grenzen" f. Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 u. doorloopende voorstelling. Casino-theater: „Het leven ls heusch niet zoo kwaad Dagelijks 8 uur. woensdag en Zaterdag ook 2% uur. 's Zondags te 2, 4Va en 8 uur nam. Rex-theater: „Slotaccoord" t. Dagelijks 2 en 8 uur nam Zondag 28% uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 7% uur, „Dakloozen". 's Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 25 October 20 uur tot Zaterdag 1 November 8 uur waarge nomen door: de Apotheek BoekwijtBreestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apo theek voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 6 gr. C. (43 gr. F.). Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de VVJI.N. Is Kas. vereeniging N. V. Amsterdam. Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt gelnk ln veler leven DE BRITSCHE OVERVAL OP IRAK. De Japansche gezant in Irak, Mijazaki. die meer dan zeven maanden in Bagdad heeft ver toefd, heeft, volgens Domei, na zijn terugkeer in Japan verklaard, dat de Britsche troepen Irak, dank zij de Joodsche elementen aldaar hebben kunnen overvallen en bezetten. Bij mijn aankomst te Bagdad zag ik. dat het Iraksche leger reeds in handen van de Engelschen was. die bij hun overval op Irak door meer dan 80.000 daar wonende Joden werden ondersteund aldus verklaarde Mijazaki. die voorts nog mede deelde. dat na de bezetting van Irak door de Britsche troepen meer dan 5000 Joden in Bagdad door de verbolgen Irakkers zijn gedood. (D.NJ3.). De „Frankfurter Zeitung" bevat een hoofd artikel onder het opschrift „Het continent is sterker" betreffende de economische mogelijk heden van het door de Duitsche wapens ver overde gebied in het Oosten van Europa. Dit Zuid-Oostelijke continentale productlege- bied, zoo schrijft het blad. behelst naar de mee ning van de deskundigen zoo groote mogelijk heden tot ontwikkeling, dat. de capaciteit van het continent, waartoe het blijft behooren, zeer sterk verhoogd wordt, waardoor Europa van de rest van de wereld onafhankelijk gemaakt zal worden. Het gebied zal bepaalde zeer waarde volle producten voortbrengen, waaraan slechts weinigen gedacht hebben, toen zij vroeger spra ken over de Oekraine en de „zwarte aarde" van het Oosten. Aangename verrassingen zijn der halve te verwachten. Aangezien er in de toe komst ook geen benzine- en petroleumkwestie meer zal bestaan, waarmede wij afhankelijk waren van de Engelschen of Amerikanen, wordt hiermede een economische revolutie van den allergrootsten omvang aangekondigd. Wanneer de tegenstanders van het Duitsche rijk en zijn bondgenoot en goede oogen hebben, moeten zij inzien, dat niet alleen hun eenige wapen, de blokkade, definitief zijn doeltreffendheid ver loren heeft, doch dat ook het wapen hetwelk zij na de Duitsche overwinning meenden te kunnen gebruiken, t.w. het monopoliseeren van verschillende vitale grondstoffen, thans tot mis lukken gedoemd is. Het blad vermoedt, dat Churchill en Roosevelt het blijkbaar hierover eens geweest zijn, dat zij de groote wereld- moncpolies van de Angelsaksische mogendheden dienden te versterken, ten einde te dienen als het voornaamste middel om de asmogendheden blijvend onder controle te houden. Dit plan is definitief mislukt, dank zij onze overwinningen in het Oosten en dank zij de resultaten, die zullen volgen. Inderdaad, zoo besluit het blad. de oorlo» is thans reeds beslist en wel op het continent. Op den Atlantischen Oceaan ls Duitschland in het geheel niet te verslaan, wel echter ligt daar een der plekken, waar Enge land overwonnen kan worden Dat het conti nent onaantastbaar geworden is. geven thans zelfs onze tegenstanders toe. Tegenover de zee mogendheid Engeland is het gebleken aanzien lijk sterker te zijn. De gevolgen van de econo mische revolutie zullen dat bevestigen. Vroeg of laat, op de een of andere wijze zal het ge lukken. den vijand te dwingen dit in te zien. Inmiddels kunnen wij onder de bescherming der wapenen aan het werk van den opbouw beginnen. (A.NP.). STERKE VERDEDÏGINGSWAL AAN DE WESTKUST VAN FRANKRIJK. De geweldige verdedigingswap welke aan de Fransche kust wordt opgericht, vormde dezer dagen in de Vlaamsche bladen het middelpunt van een opmerkelijke reportage. De Vlaamsche journalisten waren in de gelegenheid een bezoek te brengen aan de kampen van de Vlaamsche arbeiders, die door de organisatieTodt aan den bouw van deze werken zijn tewerkgesteld. De journalisten waren buitengewoon onder den in druk van den snellen en omvangrijken bouw van deze verdedigingsinstallaties en steunpunten en zij verklaarden, dat aan de Fransche kust een beveilingsgordel is aangelegd, welke Europa voor altijd tegen den Engelschen aanvalslust zal be schermen. Men kan zich hier ter plaatse over tuigen van de ongeloofelijke sterkte der Duitsche weermacht en van haar onoverwinlijke, strate gisch buitengewoon gunstige posities op het Europeesche vasteland. Bij een bezoek aan de Fransche Westkust bleek, dat ook de laatste kans op een Engelschen inval in Europa en zoodoende op een Engelsche overwinning definitief voorbij is. Naar de Vlaamsche journalisten hebben kun nen constateeren. zijn aan de Fransche West kust behalve Fransche. Spaansche en Waalsche arbeiders op het oogenblik ongeveer 15.000 Vlaamsche arbeiders tewerkgesteld. A.NP.). 2—11 j

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2