LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste BSad Donderdag 23 October 1941 NAGEKOMEN BERICHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS Binnenland Denk dat niet Buitenland Brief van Nederlandsch vrijwilliger in Finland 8-7-6-0-0 Het opbouwwerk van Europa Gemengd Nieuws RECHTZAKEN Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Binnenland Er komen nieuwe boter- en vetkaarten Italiaansch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT MA1KT EI RICHTEN DE MONTESSORISCHOOL TE OEGSTGEEST. In het vervolg aanspraak op Rijks- en Gemeentelijke bedragen. Op 26 Maart 1941 werd door den gemeente raad van Oegstgeest, gelijk indertijd gemeld, besloten aan het Bestuur van de Stichting Montessorionder wijs te Leiden en Omstreken de gevraagde medewerking te verleenen, als be doeld in art. 72. voor de stichting en inrichting van een bijzondere Lagere school te Oegstgeest. Door enkele ingezetenen dier gemeente wer den. gelijk bekend, tegen dit besluit bezwaren ingebracht. Deze bezwaren werden door Ged Staten ongegrond verklaard. Hierna volgde beroep op den secretaris gene raal van het Departement van Opvoeding. We tenschap en Cultuurbescherming,- die. gehoord het advies van den Raad van State, het beroep van appellanten eveneens ongegrond heeft ver klaard. Als gevolg van deze beschikking, kan, naar wij vernemen het Bestuur der Montes sorischool te Oegstgeest in het vervolg aan spraken doen gelden op Rijks- en Gemeen telijke bijdragen. DE HEER C. VAN DER BOOM VERLAAT DE SCHEEPVAARTINSPECTIE. Met ingang van 1 November a.s. zal de heer C. A. G. van der Boom, inspecteur voor de scheepvaart in het le district (groote vaart) zijn ambt neerleggen wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Van een Nederlandschen journalist in Helsinki ontvingen wij onderstaand stukje, dat hem is toegestuurd door den eenigen Nederlandschen vrijwilliger, die in de gelederen van de Finsche troepen tegen de Sovjets strijdt: Oost-Karelie tusschen Aunus en Aanislin- na (Petroskoj. Veldpost.) „Ik ben bij een zware batterij en wij schieten onophoudelijk. De tactiek der Finsche troepen is verbluffend en men ziet noch hoort hen aan komen. Men kan bijv. onze batterij naderen tot op egn tiental meters en dan bespeurt men nog niets. We hebben hier in de omgeving een electrische centrale veroverd bij een 400 m. breede rivier, die, naar ik meen, het Stalinka- naal heet. Ik heb nu met eigen oogen kunnen aanschouwen, hoe de Russen overal terugge drongen zijn en nog worden, onder enorme ver liezen. De geest onder onze mannen is uitste kend. evenals het eten. Op het oogenblik worden juist pannekoeken gebakken, die uitstekend smaken. Ik weet zelf niet hoe het mogelijk is, dat we hier onder kanongebulder nog de groot ste pret kunnen hebben, maar het is toch zoo. Op mijn weg hierheen kwam ik van Pitkaranta Aunus en aanschouwde de „zegeningen van het communisme". Oneindige stukken onbebouwd vruchtbaar land, huizen van balken, ruw weg in elkaar getimmerd en op willekeurige plaat sen. Het woord „stad" voor Aunus is dan ook misplaatst, ofschoon de oppervlakte en het aan tal houten huizen groot genoeg zijn. Van straten is niets te zien, hoogstens kan men spreken van een slechten weg. Ik zit nu in een bunker en kan maar gebrek kig schrijven, want de Russen zijn zeer actief en schieten geweldig veel, ook de vliegtuigen laten zich niet onbetuigd. Dezer dagen kwamen ze met veertig tanks, maar wij hebben er vijf tien vernield en de rest is gevlucht. Ik heb dat krachtstation bewonderd over het Stalinkanaal, waar het water met donderend geweld neer komt en electriciteit tot aan Leningrad levert. Nu is het onbruikbaar gemaakt. Een Russisch vliegtuig is voor deze centraio neergetallen. De propellers zijn van een mooi wit metaal, ik denk aluminium. Groote brokken hebben wij er afgezaagd, er worden ringen van gemaakt. Zoo nu en dan moeten we even verdwijnen voor de granaten. Ik schrijf eigenlijk op gevoel af. want twee weken onder den grond is niet licht. Als onze troepen wat verder staan en onze stelling zekerder wordt, hebben we het wat geriefelijker. Ik ben hier, voor zoover bekend, de eenige „Hollantilainen vapaaehtoinen" (Nederlandsche vrijwilliger.) REDEVOERING VAN BARDOSSY. De Hongaarsche minister-president von Bar- dossy heeft tijdens de eerste beraadslaging van de Hongaarsche regeeringspartij na het zomer reces van het parlement, waaraan werd deelge nomen door alle leden van het kabinet, een groote redevoering uitgesproken over den hui- digen politieken toestand. Hij wees daarin op den trots, dien Hongarije gevoelt, dat het aan de zij de van de Duitsche en de Italiaansche weer macht kan deelnemen aan den strijd van Euro pa tegen den demon der barbarij en der vernie ling. In de vier dagen, die wij in het hoofd kwartier hebben doorgebracht, heb ik met vreugde gezien, zoo verklaarde von Bardossy, met welk een oprechte hoogachting en waar deering het Hongaarsche staatshoofd omringd wordt. Deze hoogachting ging ook uit naar de Hongaarsche natie. Ik wil slechts zooveel zeg gen. dat ik bij een ieder, met wien ik in het hoofdkwartier van den Führer gesproken heb, een bijzondere waardeering Voor den Hongaar- schen soldaat heb kunnen constateeren. Ten aanzien van het bezoek van den Bulgaar- schen minister-president aan Boedapest merkte von Bardossy verder op, dat Hongarije en Bul garije gelijkelijk oprechte en overtuigde deelne mers zijn aan het werk van den huidigen we deropbouw van Europa op de basis van gerech tigheid, gewilligheid en van den besten vrede. (D.N.B.) DE TOESTAND IN MOKOU. De evacuatie-van Moskou door de buitenland- sche diplomaten heeft in Moskou groote onge rustheid onder de bevolking gewekt, zoo meldt de Moskousche vertegenwoordiger van de Tokio Asahi Sjimboen. Het verkeer raakt in groote wanorde en met het oog op het groote gevaar hebben talrijke kooplieden hun zaken gesioten, zoodat de autoriteiten gedwongen waren zeer strenge verordeningen uit te vaardigen, vpigens welke alle winkels, restaurants, zaken, zieken huizen, etc. hun bedrijf open moeten houden. Op 28 September zijn bijvoorbeeld tweehonderd levensmiddelenwinkels gedwongen geworden om binnen 48 uur weer hun deuren te openen De Prawda van 19 October meldt, dat een zaken man. die na het bekend worden van nc' naderen der Duitscners den employe's veroorloofde zich van voorraden levensmiddelen te voorzien en de stad te verlaten, doodgeschoten is. Sedert het vertrek der diplomaten tracht de bevolking steeds weer uit de stad weg te trekken, zoo schrijft, de Japansehe correspondent. Degenen echter, die blijven, moeten in de rij staan voor de levensmiddelenwinkels om hun inkoopen te doen. (D.N.B.) Denk niet, dat als straks de Nederlandsche ambulance vertrokken is, er geen geld meer noodlg zal zijn. Juist dan zal een blijvende steun van heel het Nederlandsche volk meer dan ooit noodig zijn! Immers dan begint het werk pas en dat er veel werk te verrichten valt ginds in het Oosten daaraan zal wel niemand twijfelen. Maar ook dient men te denken dat slechts door den steun van het Nederlandsche volk de ambulance in staat zal zijn Hollands naam hoog te houden. Daarom, is het uw plicht. Nederlanders, naar uw vermogen den menschlievenden arbeid van deze hulpexpeditie te steunen en te blijven steunen. Vergeet daarom niet uw bijdrage te storten hetzij voor de eerste maal, hetzij voor een tweede maal op girorekening Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. ARTIKEL VAN PROF. LE FUR. Geheel Europa is overwonnen of met Duitsch- land verbonden, verklaart de bekende Fransche rechtsgeleerde prof. Le Fur in de .Matin". De auteur vergelijkt 24 October 1648, den datum van den vrede van Munster, en 24 October 1940, toen de Fuehrer zijn samenkomst met maar schalk Pétain te Montoire had en toont in een geschiedkundig overzicht aan, dat het Frankrijk onmogelijk was de Duitsche eenheid tegen te houden en dat thans Engeland, de sovjet-unie noch Frankrijk daaraan iets kunnen veran deren. Duitschland madkt tegenwoordig een uit stekend gebruik van zijn kracht en bewijst aan Europa twee onschatbare diensten: 1 Duitschland vernietigt de bolsjewistische pest. misschien de ergste, die de wereld ooit ge kend en die de wereld en Europa ooit. bedreigd heeft. Door Duitschlands offer wordt Europa ge red en dit kan daarvoor nooit dankbaar genoeg zün. v 2. Duitschland ziet verder dan Frankrijk te Munster en Versailles. Frankrijk, dat steeds in politieke oneenigheden gewikkeld is geweest en de laatste dertig jaar op sleeptouw bij Enge land heeft gevaren, is politiek en economisch door Duitschland ingehaald. Het autoritaire Duitschland heeft de belangen van zijn arbei ders en boeren veel beter beveiligd dan Frank rijk met zijn kiesstelsel. Tot slot pleit Le Fur voor de noodzakelijk heid van een Europeesche unie. Tot nog toe waren er voor de eenheid van Europa twee groote hinderpalen, het bolsjewistische Rus land en het internationale Joodsch-Angelsak- sische kapitalisme. De eerste hinderpaal is al opgeruimd, de tweede staat op het punt. Frank rijk moet beslissen, of het met Duitschland wil samenwerken aan het groote opbouwwerk van Europa. HET AMERIKAANSCHE IMPERIALISME. Duitschland bëzit in Latijnsch-Amerika onge twijfeld vele vrienden, aldus André Schenker, professor aan de universiteit te Connecticut, die persoonlijk in nauw contact staat met president Roosevelt. Maar of het nu den Latijnsch-Ameri- kaanschen landen past of niet aldus ging Schenker .voort, zij behooren toch alle tot de verdedigingssfeer van de Vereenigde Staten. Wanneer een hunner toenadering mocht zoeken tot de spil. zouden wij dit terstond verbieden en onze vloot zou aan dit verbod de noodige na drukkelijkheid verleenen. (D.N.B.) DE SOVJET-UNIE EN DE GODSDIENST. In een hoofdartikel onder het opschrift „ter wijl Stalin bidt en het Engelsche volkslied zingt", schrijft het Portugeesche blad Corrio des Abrantes: Terwijl-de verdedigingslinies van de bolsjewistische legers met de regelmaat van een klok door de Duitsche pantserdivisies wor den onderbroken, laat Stalin de kerkdeuren openen en toont tegelijkertijd zijn vriendelijk ste gelaat aan de groot-kapitalisten der aarde. En in Londen woont de bolsjewistische ambas sadeur Maisky in rok den dienst bij, die gece lebreerd wordt door den aartsbisschop van Can terbury. Zou het, zoo vraagt het blad, indis creet zijn te vragen of Maisky bij .dergelijke plechtigheden ook de godloozen orde, de hoogste onderscheiding in den Sovjet-staat, draagt? (A.N.P.) FRANKRIJK EN DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. Bij de beëediging van de leden van het Fran sche vrijwilligerslegioen, die aan den strijd tegen het bolsjewisme zullen deelnemen, hebben de Fransche driekleur en de hakenkruisvlag naast elkaar gewapperd en zijn de Marseillaise en het Duitschlandlied na elkaar gespeeld. Naar aan leiding van deze plechtigheid schrijft het Fa- rijsche blad Nouveau Temps, dat een dergelijke gebeurtenis nauwelijks achttien maanden ge leden onmogelijk zou zijn geweest. Duitschers en Franschen hebben thans een wapenbroeder schap gesloten, aldus het blad. die van diepere beteekenis is dan alle vorige gesloten overeen komsten of afgelegde Individueele verklaringen (AN.P.) EEN ARTIKEL VAN KNUT HANSUM. De Noorsche romanschrijver Knud Hansum verklaart in een in de Noorsche bladen gepubli ceerd artikel over een nieuw Europa o.m., dat hij nu reeds vele jaren lang met Quisling door dik en dun ls gegaan. „Quisling is, zoo zegt hij, een groote persoonlijkheid, een man van kennis, oprecht en een bestuurder van beteekenis. Wan neer men bedenkt, wat Quisling den laatsten tijd gepresteerd heeft, dan behoeft men niet be zorgd te zijn voor het nieuwe Noorwegen onder zijn leiding. Het lijdt geen twijfel, dat Quisling voor het Noorsche volk meer bereikt heeft dan het na den onzinnigen oorlog tegen Duitsch land heeft kunnen verwachten. Het is de taak van Noorwegen in het verband der Europeesche staten onder Duitsche leiding plaats te nemen. Het deel van het Noorsche volk, dat nog En- gelsch ingesteld is. zal zijn opvatting moeten opgeven. Èr bestaat geen mogelijkheid om zich aan deze ontwikkeling te onttrekken, want het gaat om de toekomst van Noorwegen. Knud Hansurn gaat dan verder: ..Wij keeren ons af van Engeland. Wij zien onze eigen prestaties en doen er afstand van ons door de Britten in het ver volg te laten uitbuiten. Wij zijn op een ander spoor gereden en op weg naar een nieuwen tijd en een nieuwe wereld. Terwijl Engeland er steeds naar heeft gestreefd, ieder land in Europa in een zekeren staat van zwakheid te houden,, slaat Duitschland den tegenovergestel- den weg in." (DJïJB.). Reeds geruimen tijd voor den oorlog maakten wij voor onze kunstgebitten gebruik van een materiaal, dat, nu het rubberver werkingsverbod is afgekon digd, door ons voor alle gebitten wordt toegepast. Wij hebben dus ervaring met deze gebitten, welke op dit gebied zeer veel toedoet aan de tevredenheid van den patiënt. - lederen dag nog gaan patiën ten van de praktijk af vol lof over de behandeling. Mogen wij eens van U hooren of ook U interesse heeft om onze condities te vernemen 4304 STEIGER INGESTORT TE GRONINGEN. Arbeider zwaar gewond. f Gistermiddag is bij het verzorgingshuis aan de Klaprooslaan te Groningen een heistelling door tot nu toe onbekende oorzaak plotseling ingestort. De 43-jarige gehuwde R. D.. wonende te Groningen, die onder den steiger stond, kreeg een paal op het hoofd. Hij werd met zware ver wondingen. o.m. een schedelbreuk, naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. VADER VAN 15 KINDEREN VERDRONKEN. De 50-jarige inwoner der gemeente Velsen, de heer J. P. N. is door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken Het slachtoffer laat een vrouw en 15 kinderen achter. BUITENLANDSCH GEMENGD. DERTIG KINDEREN ZWAAR GEWOND. In de nabijheid van Aix en Provence is een autobus met 50 kinderen in botsing gekomen met een auto. Daarbij werden 30 kinderen zwaar gewond. AUTO-ONGELUK IN ENGELAND. Naar Associated Press uit Londen meldt, is een autobus, afkomstig uit het luchtvaartcen trum Cheltemham, in botsing geraakt met een andere autobus. Acht vliegers van de Britsche luchtmacht kwamen om, tien werden zwaar ge wond. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Distributiekaarten gestolen. A. v. I. en D L. A. B. uit Leiden, waren op bezoek geweest bU de familie H. in Sassenheim. Bij dat bezoek waren de distributiekaarten van de familie H. gestolen. Daarvoor stond het tweetal terecht. De officier vond het in dezen tijd een ernstig feit. want de menschen worden zwaar gedu peerd als zij geen kaarten hebben. Daarom vorderde hij zes maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde conform dezen eisch. NA DOODELIJKE AANRIJDING DOORGEREDEN. Op 15 Juli van dit jaar vond op den Arnhem- schen Weg bij Otterlo onder de gemeente Ede een verkeersongeval plaats, waarbij de jeugdige wielrijdster M. v. Th. uit Leiden door een haar tegemoetkomenden vrachtauto werd geraakt en zoodanig verwond, dat zij den volgenden dag overleed. De chauffeur van den vrachtauto, de 33- jarige J. W. v. d K. uit Wassenaar, had zich in verband met dit doodelijk ongeluk voor de Amhemsche rechtbank te verantwoorden. Hem was ten laste gelegd, dat hij zonder de minste noodzaak zoover naar links was uitgeweken, dat zijn auto het hem tegemoet komende meisje aanreed. Verdachte ontkende, dat'hij niet voldoende opgelet zou hebben. Hij heeft van de aanrijding niets bemerkt en is doorgereden. De officier eischte vier maanden gevangenis straf. Uitspraak 4 November. HAAGSCH GERECHTSHOF. Stelende dienstbode. In haar betrekking had mej. G. S. uit Leiden een aantal lepeltjes gestolen. Voor dat feit was zij door den politierechter veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. In hooger beroep vorderde de proc.-generaal bevestiging van dat vonnis. Het hof heeft arrest gewezen en op nieuw twee maanden gevangenisstraf opgelegd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ondanks moeilijke weersomstandigheden werd de buitenste verdedigingsstelling der bolsjewistische hoofdstad in de laatste da gen van het Zuid-Westen en Westen uit over een breed front doorbroken. Onze vooruit geschoven aanvalsafdcelingen zijn hier en daar tot op 60 kilometer van Moskou ge naderd. Ook in den afgeloopen nacht werd Moskou met brisant- en brandbommen be stookt. Duikbooten brachten vier vijandelijke schepen met te zamen 32.000 brt. tot zinken. Hierbij werd het Britsche troepentransportschip „Aurania" van 14 000 brt. op den Atlantischen Oceaan aan een krachtig beschermd en snel varend mili tair convooi ontrukt. Gevechtsvliegtuigen brachten overdag een vrachtschip van 1500 brt. tot zinken en bescha digden door bommen een.grooten koopvaarder. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht wa ren bij goed uitzicht op de aarde gericht op de ravitailleeringshaven Birkenhead. In belang rijke militaire installaties ontstonden hevige ont ploffingen en branden. Andere gevechtsvliegtui gen plaatsten voltreffers van bommen op het havengebied van Great-Yarmouth. De vijand liet vannacht brisant- en brand bommen vallen op verschillende plaatsen van West-Duitschland. De burgerbevolking leed ge ringe verliezen. Er werd slechts onbeteekenende schade aangericht. Luchtdoelartillerie schoot drie Britsche bommenwerpers omlaag. In den tijd van 15 tot 21 October 1941 verloor de Britsche luchtmacht 59 vliegtuigen. In den zelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot- Brittannié acht eigen vliegtuigen verloren. VOOR 2 NOVEMBER. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visschery maakt bekend, dat vóór 2 November a.s. nieuwe boter- en vet kaarten ter vervanging van de thans in ge bruik zijnde, zullen worden uitgereikt. Op nader door de plaatselijke distributiedien sten te bepalen data zal men zich bij deze di-n- sten dienen te vervoegen onder overlegging van de distributiestamkaart en alle thans geldige boter- en/of vetkaarten. Dit zijn dus de normale boter- en vetkaarten, alsmede de toeslagkaarten van de bonboekjes c en d, voor zwaren en zeer zwaren arbeid. Te gen inlevering van deze kaarten zullen de nieu we boter- en vetkaarten worden uitgereikt, wel ke per kaart acht bonnen bevatten, genummerd van 51 tot en met 58. met de aanduiding „boter" of „vet". De aandacht wordt er op gevestigd, dat uit sluitend boter en vetkaarten ter inwisseling worden aangenomen, waarop de bon .,41" en alle hoogere nummers nog aanwezig zijn. Voorts behoeven de nieuwe kaarten niet in de plaats van inschrijving in het bevolkings register te worden afgehaald en de toeslagkaar ten voor zwaren arbeid niet in de plaats waar de arbeid wordt verricht. In zijn weermachtsbericht no. 508 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Jagers van de Italiaansche luchtmacht heb ben gistermiddag op het vliegveld van Micabba (Malta) op den beganen grond staande vlieg tuigen doeltreffend met machinegeweervuur be stookt. In aansluiting daarop vielen onze jagers een vijandelijke formatie aan. In den strijd die hierbij ontstond werden zes vliegtuigen van het type Hurricane brandend neergeschoten. Ook een zevende vliegtuig, dat zware treffers kreeg, kan als verloren beschouwd worden. Al onze vliegtuigen keerden behouden terug. Slechts een enkel toestel werd beschadigd. Hierbij hebben zich bijzonder onderscheiden de formatie onder bevel van luitenant-kolonel Marco Minio Paluello en de formaties der ka piteins Antonio Lasimont Pergameni en Mario Pluda. Des nachts werd het vliegveld van Mi cabba opnieuw door onze bommenwerpers aan gevallen. Noord-Afrika: Bi] locale acties aan het front van Tobroek werden eenige gevangenen gemaakt Duitsche vliegtuigen bombardeerden doelen van Tobroek, waarbij explosies veroorzaakt werden. Tijdens den in het weermachtsbericht van 21 October vermelder, luchtaanval op Tripolis werd een Britsch v" :gtuig neergeschoten. Oost-Afrika: Gevechten, die voor onze troepen gunstig verliepen en den tegenstander verliezen bezorgden. PREDIKBEURTEN. Bodegraven Geref. Gem.: Vrijdag 6.30 uur, ds. W. Heikoop van Utrecht. Zoetermeer Spaarbankgebouw: Vrijdag nam. 7.30 uur, do heer de Ble. NED. HERV. KERK. Bedankt. Voor 's-Gravenhage (vacature dr. H. Schokking) ds. R. Bijlsma te Hellendoorn. GEREF. KERKEN. Aangenomen. Naar Zuldhorn (Gr.) ds. W. J. van Otterlo te Oosterend (Fr.) Bedankt. Voor Wirdum (Fr.) ds.-W. j. van Ot terlo te Oosterend (Fr.) GEREF. GEMEENTEN. Beroepen. Te Schovenlngen, ds. T. Dorresteyn te Opheusden. Tweetal. Te Werkendam, ds. W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid en ds. H. Llgtenberg te Kampen. IJSLANDSCH KABINET AFGETREDEN. Naar de Engelsche berichtendienst uit Reyk javik meldt, ls het IJslandscbe kabinet gisteren afgetreden. CD.N.BJ VOOR VRIJDAG 24 OCTOBER. Hilversum I, 415.5 M. 6.45: Gramofoonmuz. 6.50: Ochtendgymnastiek 7.00: Gramofoon- muzlek 7.45: Ochtendgymnastiek 8.00: B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15: Oewljde muziek (gr.pl.) 8.45: Gramofoonmuzlek 9.15: Voor de hulsvrouw 9.20: Gramofoonmuzlek 10.40: Voordracht 11.00: Ensemble Wllly Kok 11.45: Gramofoonmuzlek 12 00: Gerard Lebon en zijn orkest 12.30: Gramofoonmuzlek. 12.40. Almanak 12.45: B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten 1.00: Frans Wouters en zijn orkest 1.40: Gramofoonmuzlek 2 00: Amhemsche orkestvereenlging, solist en gramo foonmuzlek 4.00: Bijbellezing 4.20: Gramo foonmuzlek 4.45: Otto Hendriks en zijn orkest 5.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten 5.30: Voor de Jeugd 5.45: Viool en plano 6.15: Causerie „Onze volkshuishou ding" 6.30: Bnsemble Bandl Balogh 7.00: Actueel halfuurtje 7 30: Plano voor dracht 8.00: De Ramblers 8.30; Berichten (Engelsch) 8.45: Amusementsorkest 9.30: Berichten (Engelsch) 9.45: B. N. O.: Nieuwsberichten 10.0010.15: B.N.O.: Engelsche uitzending: Eco nomie News from Holland. Hilversum II. 301.5 M 6.45—8 00: Zie Hil versum I 8.00: B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10.15: Planovoordracht en gramofoonmuzlek 11.00: Voor de kleuters 11.20: Zang met pianobegeleiding 11.40: Gramofoonmuzlek 12.15: Klaas van Beeck en z(Jn orkest 12.45: B.N.O.: Nieuws- en ecor^pmlsche berichten 1.00: Gevarieerd middagprogramma 3.00: Voor de vrouw 3.45: Gramofoonmuzlek 4,30: Voor de jeugd 5.00: Gramofoonmuzlek 5 15: B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30: Causerie ..Landen van Europa" (met mu zikale illustratie) 6.15: Gramofoonmuzlek 6.30: Sportwetenswaardlgheden 6.45: Gramo foonmuzlek 7.00: Actueel halfuurtje 7,30: Gramofoonmuzlek 7.45: Reportage 8.00: Zang voordracht 8.30 ^Boekbespreking 8.45: Concertgebouworkest (opn.) 9.30: Causerie ..Een sterk man: Prof. de Ollveira Salazar" 9 45: B.N.O.: Nieuwsberichten 1000: Gramo foonmuzlek 10.1010.15: Avondwjjdlng. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Vr(Jdag 24 October, le programma: 6.4522.15: Hilversum I 22.1524.00: Duitsch programma. 2e programma: 6 4522 15: Hilversum II 22.1523.00: Programma uitsluitend voor aan geslotenen b(j Radio Centrales 23.0024.00: Duitsch programma. 3e programma: 6.4524.00: Duitsch programma le programma: 6.4521.00: Duitsch programma 21.0022.00: Gramofoonmuzlek G.R.D. 22.00 24.00: Duitsch programma. AMSTERDAM. 23 October. Het verloop van de inschrijving op de nieuwe Staatsleening is aan de orde van den dag. De meening overheerschte, dat de inschrijvingen van particulieren, welke aanvankelijk naar het scheen in een vrij traag tempo binnen kwa men. later op den middag reden tot tevreden heid gaven. Intusschen bestond wederom een vaste stemming. Wel ging dit niet vergezeld van een omvangrijken handel, maar op eenige af- deelingen ontwikkelde zich toch nogal wat handel en daardoor kreeg de markt als geheel een vrij opgewekt voorkomen. De koersen waren doorelkander genomen niet veel veranderd, maar meerendeels toch hooger en onder beurstijd werd in de meeste gevallen een opgaande lijn gevolgd. Zoo stegen Olies, op 310 ingezet, onder vrij drukke affaire tot bij na 315 en de beste prijzen van den dag kon den ongeveer gehandhaafd blijven. Ook Indu- strieelen veroorzaakten behoorlijke bedrijvig heid. Calvé Delft werden druk verhandeld, in een open hoek. en verbeterden daarbij van 11514 tot 117^4 Van Berkels, die eveneens openlijke affaire te zien gaven, stegen van 102 3/4 -tot 104 VI De Philipsaandeelen van 2691/4% tot 273 Unilevers bewogen zich rondom 160%, in Aku's was bijna niets te doen. In den koers kwam bij na geen verandering. De Lappen Müller ver oorzaakten ook thans weer de noodige beweging, doch in de prijzen kwam geen verandering. De minder courante industriepapieren hadden een stille markt, maar waren vast gestemd. De In dische Cultuurwaarden waren eveneens goed van toon. Amsterdam Rubbers werden meer dan eens in een open hoek verhandeld en golden daarbij 307%—309%. De meeste incourante soorten wa ren hooger. Bandars maakten zelfs een flinken sprong naar boven, maar dit aandeel was ge durende twee achtereenvolgende dagen niet ge noteerd. De Tabaksmarkt was zeer stil en hoo ger Oud Deli's werden tot 309V4% afgedaan. Deli Batavia's werden 270 genoteerd, Se- nembah gold 258 259H De affaire in Suikerfondsen was van kalmen aard. HVA's stegen per saldo een paar punten, tot 485 Ook Vorstenlanden waren iets hooger. Indische tramwegwaarden waren goed prijshoudend. Van de Indische Spoorwegwaarden vertoonden Indi sche spoor eenige affaire. Daarbij werd afgedaan tegen prijzen loopende van 83% tot 84 3/4%. D^ Scheepvaartafdeeling was kalm, goed gedisponeerd. Scheepvaart-Unies werden wat hooger genoteerd, 206% tot 207 3/4% Japanlijnen, Oude Vaarten en Oude Booten kon den zich wat verbeteren. Het zakenverkeer op de beleggingsafdecling was van rustigen aard. Dtf koersen waren vrij wel onveranderd. In het begin scheen eenige aarzeling te ontstaan. Maar toen later de meening veld won. dat het verloop van de inschrijvingen op de nieuwe lee ning meer reden tot bevrediging gaf dan men aanvankelijk vermoedde, werd de stemming goed prijshoudend. Gemeentelijke en provinciale leeningen waren eveneens prijshoudend, en het zelfde was het geval met de pandbrieven, waar van echter de omzetten klein waren. Voor Duitsche fondsen werd wat meer belang stelling aan den dag gelegd. De stemming was goed in het bijzonder voor kerkelijke leeningen, waarin zich vooral later op den middag een vrij aardige affaire ontwikkelde. Prolongatie 21/4%. (A.NP.). DELFT 23 Oct. 1041. Veemarkt. Aanroer: Run deren 179. Graskalveren 4. Nuchtere kalveren 27. Magere varkens 125, Biggen 475. Schapen of lammeren 22, Gelten of bokken 30. Prijzen: Kalf- koelen f.225450. Varekoelen f. 150—225. Gras- kalveren f. 150—250, Magere varkens f.1642, Biggen f.7—19. GOUDA. 23 Oct. 1941. Veemarkt. Aangevoerd totaal 415 stuks. Prllzen: 59 magere varkens 16 24; 149 biggen 811 per stuk; 132 runderen. 16 nuchtere kalveren, 1 graskalf. 11 schapen, over genomen door VeehouderUcentrale; 47 bokken en geiten 10—40. Handel vlug. Algemeene markt: 70 partijen kaas. prijzen le kwal. met rljksm. tot 1.62.50, 2e kwal. met rijksm. f.61—62. Handel vlug. HONSELERSDIJK. 22 Oct. Centr. Westl. Bloemenveiling Anjers 7.2012.50; Gerbera 8 8012.20; Pink of Wales 1920; Delhoume 12 —20; Blanch 2.906.00; Rayonanthe 5.900.80: Choco 6.9010.70; Woolman 300 per 100; Plumosa 2147; Freesla 3438; tros chrysanthen 1236 per bos; cyclamen 1 50. Primula 1217; Ohrysan- then 42 ct. per pot. KATWIJK AAN DEN RIJN. 22 Oct.Groenten- veiling. Bloemkool I f. 11.5014.50. idem H f. 6.60 —9.60; Bospeen f 5.50—7; Sla f. 2.10—2.50; Knol- selderle A t. 5.80—7 50. B f 4.405.50 per 100 stuks. Waspeen f. 5.60—7; Kroten f.2—3; Roode kool f.5; Gele kool f.4—5; Groene kool f. 4.10 4.50; Uien f.3.50; Pret f. 4.808; AndUvle f.45 per 100 K.G. LEIDSCHENDAM. 22 Oct. Engelsche komkom mers le srt. f. 13.50. 2e srt. f.11, 3c ert. f 8.50, wankleurige f.3. stek f.11.50; Gele komkom mei-s le srt. f. 11. 2e srt. f. 8.50. 3e srt. f. 5.50, stek f 1—1.50; Kropsla le srt. f.3. 2e srt. f. 2.50; Stoofsla f.7; Peen f.7; Bloemkool le srt. f. 11.50, 2e srt. f. 8.60. uitschot f. 1.607.20; Tomaten, mldcl. I. 8. groote ronde f8. 2e srt. f. 8. 3e srt. f.8. bonken f.6. uitschot f.3.50. rijp f.6; An dijvie per 10 kg. f. 0.50: Spinazie per 4 kg. f. 0.40, glas f. 0.60; Postelein f.15; Rabarber per 100 ks. f.5: Snliboonen f 18. glas f.38; Spercleboonen f. 18, glas f.28; Radlis f. 1—1.50; Prei f.5—7; Sel- dery f. 12.10. NAALDWIJK, 22 Oct. Mlddenprijs Westl. veilingen Alicante 3645; blauwe druiven 40 50; witte druiven 4860; Maroc 3045; snlj- boonen 1518; appelen 1030; peren 1045 per kilo; bloemkool 111 per kilo; sla 1001.70 per 100; roode kool 2.803.50; sav. kool 3.50; toma ten 12.8016; bonken 12 per kilo, uien 2.80 per/ bak; spruiten 12.8013.20 per 100 k.g. RIJNSBURG. 22 Oct. Groentenvelllng. Roode kool f.3.50; Gele kool f.3.50; Witte kool f.2; Groene kool f.5; Grove peen f 3.40; Waschpeen f.7; Kroten f.4; Uien f.3.50: Knolselderij f 8; Prei f.8 per 100 kg. Bloemkool A f. 14.50. I f. 10.50 II f.48 50 per 1O0 stuks. Peterselie f. 0.60—1.80; Selderie f. 1.202; Kervel f. 0.501.30 per 100 b< -s RIJNSBURG. 22 Oct. Eikenblad 15 Ct.; Gou - bloomen 8. Flcales 35; TroschrysanthonPli x 17; Normandlë 22; Frankfleld 2628. Blar 3 partout 30; bruin 30; Goudvllnder 252t H - vest 15—20; Sous d'or 3640. Redactie-staf; B W Menkhorst Bulten;:, a en Tooneel; K. Been Binnenland eb Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3