BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Donderdag 23 October 194! OFFICIEELE KENNISGEVING VISSCHERIJ-BERICHTEN Verduisteren: Bonnenverlies is voortaan onherstelbaar Eersle versche haring te IJmuiden aangevoerd Het bereiden en conserveeren van vleeschwaren Mr. F. W. A. de Koek van Leeuwen in functie getreden AGENDA 18.29 uur 8.20 uur AjJPlHfi STADSNIEUWS Strenge maatregelen tegen anti-Duitsche terreur ip Frankrijk regeling als zoodanig zijn erkend, zulks even wel, voor zoover het betreft niet aan het zieken fonds verbonden specialisten, niet dan na machtiging vanwege het bestuur van het zie kenfonds of van den controleerend geneesheer; 3e. Tandheelkundige hulp volgens systema- tisch-rationeele beginselen naar de volgende regelen A. Consult, extractie, wondbehandeling, incisie en verwijdering van tandsteen, zonder bijbeta ling door den verzekerde; B. conservcerende en prothetische hulp tegen door den commissaris vast te stellen bijbeta lingen C. Röntgenfoto's tegen bijbetalingen volgens door den commissaris te stellen regelen; 4. Verloskundige hulp door een vroedvrouw, indien deze beschikbaar is; 5e Volledige verpleging en behandeling ineen ziekenhuis voor den tyd van ten hoogste 42 ver- pleegdagen per geval, alleen op medische indi catie en onder toezicht vanwege het bestuur van het ziekenfonds of van den controleerend ge neesheer; 6e. Tegemoetkoming in de kosten van verple ging in een sanatorium voor tuberculoselijders voor den tijd van ten hoogste een jaar en tot een door den commissaris te bepalen bedrag, mits de verpleging heeft plaats gevonden op ad vies van een consultatiebureau-arts; 7e. Alle genees- en verbandmiddelen, met dien verstande, dat voor merkartikelen bij gelijke werkzaamheid het loco-preparaat moet worden voorgeschreven, alsmede, dat door den commis saris goed te keuren beperkingen kunnen wor den gesteld; 8e. Uitwendige geneeswijzen volgens door den commissaris te stellen regelen; 9e. Andere middelen, dan bedoeld in artikel 5 van het ziekenfondsenbesluit, zooals die hier onder zijn omschreven, doch slechts na machti ging vanwege het bestuur of van den controlee rend geneesheer en tot door den commissaris bij nadere regeling vast te stellen maximumbedra gen; A. brillen in model-montuur; B. kunstoogen; C. breukbanden; D. buikbanden; E. elastieken kousen; F. orthopaedisch schoeisel voor sterke misvor mingen, alleen op voorschrift van den orthopaed G. steunzolen uit voorraad volgens gipsmodel, alleen op voorschrift van een orthopaed; H. steunringen; I. grootere apparaten dan corsetten, kunst ledematen, krukken, draagurinalen, anus-ban- dages ez. (artikel 15) De uitkeering bij overlijden, bedoeld in artikel 6 van het ziekenfondsenbesluit, bedraagt voor verzekerden, als bedoeld in artikel 3 van dat besluit, ten minste vijftig gulden, echter voor kinderen beneden den leeftijd van 2 jaar ten minste dertig gulden. In artikel 16 wordt daarbij opgemerkt, dat ziekenfondsen de kosten voor zlekenhuisverple- ging en voor sanatorium-verpleging kunnen her verzekeren, alsmede de uitkeeringen bij over lijden. Dit geschiedt met het doel om de be staande ziekenhuisverplegingfondsen en sana- toriumftmdsen alsmede de volksverzekering hun bestaansmogelijkheid te doen behouden. Voor de vrije verzekering kunnen de verstrek kingen beperkt worden volgens nader te geven bepalingen. PREMIEBETALING. Voor de verplichte verzekering moet de eene helft van de premie voldaan worden door den arbeider, de andere helft door den werkgever. De hoogte van de premie zelf wordt vastge steld door den secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken. De halve premie, die door den arbeider mnet worden betaald, wordt door den werkgever van het loon ingehouden en wordt, aangevuld met de andere helft, die door den werkgever betaald wordt, doorgezonden aan de uitvoeringsorganen van de ziektewet, dus de raden van arbeid reep de bedrijfsvereenigingen. Die storten op hun beurt de bedragen in een vereveningsfonds, dat beheerd wordt door den commissaris, belast met het toezicht op het ziekenfondswezen. Het ver eveningsfonds geeft aan ieder ziekenfonds het hem toekomende bedrag, in verhouding tot de voor het aantal verzekerden plus rechthebbende gezinsleden vastgestelde kostenvergoeding. Op deze wijze wordt dus bereikt dat de verschillen, die bij de diverse fondsen kunnen bestaan ten aan zien van den gezinsomvang der leden, worden verevend. PER 1 NOVEMBER WORDT 4 PROCENT GEHEVEN. Hiermede wordt voor het eerst in Neder land bU de ziekenzorg het sociale principe ingevoerd, dat de totale lasten der arbeiders niet in verhouding tot den gezinsomvang, maar in de verhouding tot het loon worden omgeslagen. De eerste premie zal met ingang van 2 November 1941 worden geheven. Zy is voorloopig vastgesteld op 4 pCt., zoodat dc arbeider 2 pCt. van zijn loon zal moeten betalen. Dit door den arbeider te betalen bedrag is, de hooge verstrekkingen in aan merking nemende, aanzienlijk minder, dan de tot nu toe betaalde contributies. DE AANMELDING. Zooals gezegd zal het ziekenfondsenbesluit ▼oor de verplichte verzekering op 1 November a s. in werking treden. Dit beteekent dus, dat vóór dien tyd de toelating der algemeene fondsen moet zijn geschied en alle arbeiders, die onder de verplichte verzekering vallen zich zullen moeten laten inschrijven. Dit is, gezien het korte "tijdsbestek een kracht toer, want er zijn anderhalf millioen arbeiders by betrokken, maar. in de eerstvolgende dagen zal zoowel de toelating, als de inschrijving nader worden geregeld en wel op zoodanige wijze, dat de in-werkingtreding positief op 1 November as zal plaatsvinden. Degenen, die reeds thans bij een ziekenfonds zijn aangesloten, ontvangen een dubbele brief kaart van hun ziekenfonds, de overigen zullen van 25 October af aan het naast bijzijnde post kantoor de kaart in ontvangst kunnen nemen. Tevens zal dan een biljet worden uitgereikt, waarop verschillende bijzonderheden vermeld staan, die voor de betrokkenen van belajig zijn. De beide deelen *van de briefkaart moeten op dezelfde wijze worden ingevuld Dat wil zeggen op de linkerhelft van elk der twee deelen vult de werknemer zijn naam en voorletters, straat, huisnummer en woonplaats in, alsmede naam en volledig adres van het algemeen ziekenfonds, waarbij hij zich wenscht aan te sluiten De aldus ingevulde kaart wordt door hem aan den werk gever ter hand gesteld, die op zijn beurt op de rechterhelft van elk der twee kaartdeelen een verklaring zet, dat de betrokken arbeider bij hem op 1 November 1941 werkt en verzekerings plicht ig krachtens de ziektewet is. De arbeider ontvangt daarop van den werkgever het voor hem bestemde deel van de kaart terug, dat zorg vuldig dient te worden bewaard, daar het als voorloopig bewijs van lidmaatschap dient. Het overblijvende deel van de kaart wordt door den werkgever ingezonden bij het ziekenfonds, dat de arbeider heeft uitgekozen. De werknemers zijn geheel vrij in de keuze van hun ziekenfonds, met dien verstande, dat uiteraard alleen de toegelaten ziekenfondsen in aanmerking komen, die voortaan als algemeen ziekenfondsen zullen worden aangeduid. Uiteraard ontheft de omstandigheid, dat iemand bij het fonds wenscht te blijven, waar van hij reeds deel uitmaakt, hem niet van de verplichting om zich toch op de voorgeschreven wijze aan te melden. Wie zich verzuimt aan te sluiten, verbeurt in de toekomst zijn recht op het ontvangen van ziektegeld. Wanneer wij nu in dit korte bestek het geheel HARDE MAATREGEL. DIE NOODZAKELIJK WAS. De maatregelen, welke de secretaris-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, thans heeft aangekondigd in verband met ver missingen van distributiebescheiden zijn hard, doch noodzakelijk. Het is helaas zoo, dat de goeden met en dooi de kwaden moeten lijden. Op alle mogelijke ma nieren is door het centraal distributiekantoor steeds weer gewaarschuwd: ,JPas op uw bon nen! Bewaar ze achter slot en grendel. Neem toch vooral niet meer mee. dan u bij het boodschappen doen noodig hebt, Bedenk, dat het waardepapieren zijn, evengoed als bank biljetten!" Het heeft niet geholpen. Een bedenkelijk versohijnsel is, dat het bonverHcs toenam, naarmate de rantsoenen kleiner moesten worden. Dat wijst erop, dat de vermissingen lang niet altijd aan slordigheid te wijten zijn! Maandelijks worden ongeveer 20.000 kaarten als verloren opgegeven. Een groot gedeelte hiervan is ongetwijfeld opzettelijk „verloren". Het is verschrikkelijk voor de „eerlijke" ver liezers, maar.eerlijke verliezers" behoeven ook niet te bestaan. Tegen overmacht kan nie mand op. Wie zijn bonnen is kwijtgeraakt door bominslag, brand of (bewezen) diefstal, wordt geholpen. Iedor, die zijn egoïsme terzijde weet te stollen, zal toegeven, dat eerlijke distributie van de voorraden, die voor de Nederlandsche bevolking beschikbaar worden gesteld, een gebiedende eisch is. Wij kunnen ons niet meer veroorloven ver loren bonnen te vervangen, want dat beteekent, dat. duizenden menschen dubbele porties krijgen. De dagelijksche leider van het centraal dis tributiekantoor, de heer S. de Hoo, heeft reeds herhaaldelijk wenken gegeven, welke het publiek van dienst kunnen zijn, om geen bonnen te verliezen. In het algemeen belang mogen de belangrijkste dier wenken van den heer De Hoo hier nog eens herhaald worden: 1. Bewaar uw bonnen achter slot en grendel op een plaats, waar inbrekers ze niet zoe ken (niet by uw geld!). 1. Houd het distributienieuws geregeld by. Zoek telkens de bonnen uit die u noodig heb. Ga daarvoor bij voorkeur alleen zit ten. Vooral niet bij een open raam. Ook niet by kleine kinderen. Doe de uitge zochte bonnen in een stevig raapje. 3. Neem nooit meer bonnen mee dan u by het boodschappen doen noodig heb. 4. Doe uw bonnenmapje niet in een tasch, die u kunt laten liggen, maar in een zak, waaruit u het niet verliezen kunt. WAARDEBONNEN WINTERHULP NEDERLAND 1940—41. Verzilvering nog tot 1 November. - De directeur-generaal van de stichting Win terhulp Nederland maakt bekend, dat de waar debonnen der series A, B, C, D, E en F. welke nog niet ter verzilvering werden aangeboden, tot 1 November 1941 door winkeliers en hande laren aan het hoofdbureau Hofweg 7, 's-Gra- venhage, kunnen worden ingezonden onder ver melding der redenen der te late aanbieding. Waardebonnen der genoemde series, welke na 1 November 1941 nog worden aangeboden, kun nen onder geen enkele voorwaarde meer worden aangenomen. MOGELIJKHEID TOT INLEVERING VAN STIERKALVEREN. Aan den ryksvischafslag te IJmuiden is Woensdagmorgen de eerste versche haring aangevoerd door den IJmuider stoomtreiler „Rijnstroom" iJm. 86. Dit schip hgeft in den nacht een schot gedaan van 21 kisten, waarna men onmiddellijk weer naar IJmui den terugkeerde om de vangst te verkoopen. De belangstelling voor dit zee banket was zeer groot. De opbrengst varieerde van f. 168 tot f. 192 per kist van 100 pond. De besomming bedroeg f.3850. In een officieele publicatie van het departe ment van landbouw en visscherij is medegedeeld dat de mogelijkheid is opengesteld, om in plaats van één rund van tenminste 350 kg., dat inge volge de verplichte veelevering vóór 1 December aan de Nederlandsche veehouderij centrale geleverd moet worden, twee of drie stierkalveren in te leveren van een in de publicatie aangege ven minimum gewicht. Voor bijzonderheden wordt naar genoemde publicatie verwezen. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat in de Nederlandsche staatscourant van 20 October is afgekondigd het vleeschwarenbesluit V.M.V.O. 1941. Dit besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij verbiedt het bereiden van vleeschwaren, doch houdt tevens bepalingen in volgens welke in bepaalde geval len het bereiden van sommige soorten vleesch waren is toegestaan. Slagers, die de door hun bereide vleeschwaren uitsluitend rechtstreeks aan uiteindelijke ver bruikers verkoopen, mogen de navolgende soor ten vleeschwaren bereiden: Alle gekookte worstsoorten: Geldersche rook worst; snij worst: leverpastei in glas; rookvleesch (alleen bovenbil); rolpens; gebraden gehakt, cor ned beef niet in blik. Het bereiden van de evengenoemde soorten vleeschwaren is eveneens toegestaan aan de vleeschwarenfabrieken en de z.g. worstfabrikan ten mits de Nederlandsche veehouderijcentrale hun vergunning heeft verleend Vleesch afkomstig van in huisslachting ge slachte dieren mag vrijelijk tot vleeschwaren worden verwerkt. Het vervoer en vervreemden daarvan is evenwel verboden. Het bereiden van andere soorten vleeschwaren dan de bovengenoemde is niet toegestaan dan met een bijzondere schriftelijke vergunning van de Nederlandsche veehouderij-centrale. Het besluit bevat verder een verbod tot het conserveeren van vleeschwaren in luchtdichte verpakkingen. Uitgezonderd hiervan is het con serveeren van leverpastei in glas en het conser veeren met een bijzondere schriftelijke vergun ning van de Nederlandsche veehouderij-centrale Ten slotte bepaalt het besluit, dat met ingang van 1 December a.s.,het verkoopen van vleesch waren, waarvan het bereiden thans niet meer is toegestaan, verboden is. Tot genoemden datum is er dus gelegenheid de aanwezige voorraden af te zetten. Gelijk uit het vorenstaande blijkt, hebben de bepalingen van het besluit de strekking het be reiden van de meer houdbare vleeschwaren te verbieden. Deze maatregel is getroffen, wijl voor het bereiden van deze houdbare soorten meer grondstof benoodigd is dan onder de huidige omstandigheden beschikbaar kan worden ge steld. ALS VOORZITTER \rAN DE KAMER VAN KOOPHANDET TE AMSTERDAM. Zooals bekend zag de heer Gottfr. H. Crone, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, zich wegens gezond heidsredenen genoopt aan het einde van 1940 als zoodanig af te treden. Sedertdien trad als waarnemend voorzitter op mr. Chr. P. van Eeghen, ondervoorzitter der Kamer. Naar wij vernemen is de door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van de verordening nr. 137/40 benoemde nieuwe voorzitter van genoemde Kamer, mr. F. W. A. de Koek van Leeuwen, dezer dagen in functie ge treden. GRENSWIJZIGING VAN MIDDELBURG KOUDEKERKE EN OOST- EN WEST-SOUBURG. De staatscourant bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, waarbij worden aan gegeven de op 1 November a.s. ingaande nieuwe grenzen der gemeenten Middelburg, Koudekerke en Oost- en West-Souburg. Voorts bevat het besluit bepalingen voor de door deze wijzigingen ingetreden omstandigheden. PRIJSAANDUIDINGSBESLUIT VOOR SCHOENHERSTELLERS. In de staatscourant is een beschikking gepu bliceerd, waarin ook de schoenherstellers ver plicht worden hun prijzen op goed zichtbare wijze aan te duiden. De daarvoor benoodigde lijsten zijn hun door den directeur van het rijksbureau voor huiden en leder reeds verstrekt. HEDEN. Hooigracht 30: Leger des Heils. 7% uur nam. Marekerk: Spr. ds. Mlskotte van Amsterdam, 7% uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 18 October, 20 uur, tot Zaterdag 25 October 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapen burg 9. Tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, voormalig Wilhelminapark 8, Telef. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 6 gr. C. (43 gr. F.). PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN. 23 October. Tarbot 7.507.40; Tong 6.504.50 oer K G Kleine schol le srt 155, 2e srt. 114108; Pufschol le srt. 10080, 2e srt. 5452; Groote bot 93—91; Kleine 6860; Kleine schar 6048; Pufschar 38 —27; Wijting 6247 (alles per 50 K.G.; Kabel jauw 18 per stuk; Pekelharing 320 per kantje Besommingen: Trawlers: KW. 158 Cornells IJs brand Willem 20 manden f. 770; Logger met pe kelharing IJm. 225 f.466. Kotters: IJm. 223 f.323 IJm. 222 f. 136, IJm 221 f. 333. IJm. 224 f. 249. Loggers: KW. 38 f.487, KW. 144 f.349 KW. 47 f.303. KW. 52 f.725, KW. 60 f.362. KW. 22 f.529, KW. 173 f.650, KW. 59 f.336. KW. 38 f.330. KW. 26 f.801, KW. 104 f 532. KW. 82 f.255. KW. 107 f.331. KW. 89 f.301. KW. 91 f.295. KW. 03 f.435. KW. 110 f.300, KW. 108 f.145. de voorschriften van het ziekenfondsen-blijft plaatsvinden. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 11.43 uur en gaat onder te 30.53 uur. besluit en de daarbij behoorende besluiten over zien, dan blijkt daaruit, dat het huisartsensy steem, met alle voordeelen van dien, alsmede het fondsensysteem in dezen gehandhaafd blij ven. Verder blijkt uit den omvang der verstrekkin gen en de gedeeltelijke premiebetaling, dat de arbeiders door de verplichte verzekering een omvangrijke verbetering van hun sociale posi tie verkrijgen. Uit al deze \naatregelen blykt, dat ondanks de moeilijke omstandigheden waaronder wij le ven de sociale ontwikkeling in verhoogd tempo laar nachtrust voor het leven noodraak'lijlcheid en wet is, blijft AUPING er naar streven.i dat'n AUPING ,,'n Beter BecTis/" BEPERKTE LEVERING 7 EN SP UT, TROUW AAN 'T PRJNOPE «kWAUTETT INLEVERING VAN GEDRAGEN KLEEDING. De aandacht wordt er wederom op gevestigd, dat tot en met 31 October a.s. gelegenheid be staat aan het Stadhuis, ingang Persoonsbewijzen gedragen bovenkleeding en dekens in te leveren. Voor iedere twee stuks zal worden verstrekt een ontvangstbewijs, dat met de halve puntenwaar- deering van de oude of de nieuwe textielkaart van het nieuwe aan te schaffen stuk. recht zal geven op het aanschaffen van mannen-, vrou we-, jongens- of meisjesbovenkleeding. De ingenomen kleeding is bestemd voor de behoeftigsten onzer landgenooten, men bedenke zich dus niet te lang en geve met milde hand. De Burgemeester van Leiden, 4317 STEVENINCK. Leiden, 23 October 1941. DENNENAPPELS ALS BRANDSTOF. Geschikt voor het aanmaken van de kachel. Op de Veluwe zyn verschillende personen een handel in dennenappels begonnen. By velen van hen overtreft herhaaldelijk de vraag het aanbod. Bestellingen komen zoowel van de Ve luwe als van daarbuiten. De boss.chen nabij de wooncentra in deze streek zijn in het afgeloo- pen jaar reeds terdege naar dennenappels af gezocht. welke zoowel voor dep handel als voor eigen gebruik bestemd waren. Vele duizenden mudden hiervan zyn op deze wijze uit de bos- schen gehaald. In gewone omstandigheden kan een persoon per dag drie hectoliter dennenap pels bijeen krijgen. Bij de handelarep komen evenwel maar geringe aanvoeren binnen, terwijl een gezin van vier personen er op het oogenblik toch ongeveer f10 per dag mee verdienen kan. De handelaren zijn daarom tot nu toe nog ge noodzaakt menschen voor hetl-apen aan te stel len en dit werk ook zelf ter hand te nemen,, willen zy er eenigen handel van beteekenis in drijven. In drogen toestand voldoen de dennenappels zeer goed voor het aanmaken van de kachel. Als brandstof vermengd door de kolen of bo venop de kolen liggend is het gewenscht, dat zij niet te ver openstaan. Als dat wel het geval is. worden ze eerst eenigen tijd in het water gelegd, dan sluiten de dennenappels zich en is hun brandvermogen beter. A. J. TEN HOPE De bekende Rotterdamsche industrieel A. J. ten Hope is 72 jaar oud overleden. Hy' was 10 October 1869 in Amsterdam geboren en stond aan het hoofd van A. J. ten Hope's Handel Maatschappij. Daarnaast heeft hij vele functies bekleed als voorzitter van den Bond van be drijfsautohouders en voorzitter van den Bond van Vereenigingen van eerste hulp bij ongeluk ken te Rotterdam, lid van de Staatscommissies voor opheffing van tollen, van overleg voor we genverbetering en voor betere verbinding 'van Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden en Noord-Brabant, van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, tweede voorzitter van de Neck Vereeniging E H.B.O., bestuurslid van het Ned. OPRICHTING ZAALBERG'S WOLLENSTOFFENFABRIEK N.V. Blijkens de gisteren verschenen Nederland sche Staatscourant is hier ter stede opgericht de „Zaalberg's Wollenstoffenfabriek N.V." De vennootschap heeft ten doel de fabricatie van en den handel in wollen- en halfwollen- stoffen, garen en aanverwante artikelen en den handel in wol en wat daarbij kan behooren, in den ruimsten zin des woords. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f. 300.000 verdeeld over 300 aandeelen van f. 1000.waar van er 75 zijn geplaatst en volgestort. De N. V. Ned. Fabriek van Wollen Dekens vJi. J. C. Zaal berg en Zn. bezit hiervan 67 aandeelen en te vens 6 van de 14 oprichtersbewyzen, rechtgeven- de op een aandeel in de winst. Als directeuren zullen optreden de heeren W. A. Schrandt en J. G. Bodewes en als commissa ris de heer N. P. Landsman, directeur der Cen trale Suikermaatschappy. NED. MIDDENSTANDSBOND. Filmavond der afd. Leiden. Gisteravond organiseerde de Leidsche afdee- ling van den Middenstandsbond een filmavqnd in de bovenzalen van „De Harmonie", welke door vele leden met hun dames werd bijgewoond. Nadat de voorzitter, de heer W. Zwart, de aanwezigen in zijn openingswoord hartelijk wel kom geheeten had, verleende hij het woord aan ars. Sweers, secretaris van de vereeniging „Ne- derlandsch Fabrikaat", die een kort woord zou spreken ter inleiding van de filmvertooning, door „N.F." welwillend aangeboden aan de Leid sche Middenstandsvereeniging, De heer Sweers gaf in zijn causerie een over zicht van den handel en de industrie in den loop der eeuwen; Mercurius heeft, zooals bleek, zijn zetel vaak verlegd, totdat hij,, in de gouden eeuw in Nederland belandde. Daaraan hebben wij het te danken, dat hier te lande een uitgebreide handel en een groeiende industrie ontstond, die velen handen werk gaf en dit ook in de toe komst zal doen. Den landbouw noemt wel eens een hoeksteen van ons bestaan en dat is zeker waar, doch hij geeft slechts aan een vijfde deel van onze bevolking werk. De industrie is zeker niet minder belangrijk; zij mag, naar de film „Het land van Dordt" ons bewijzen zal, gezien worden. Met een opwekking voor het Nederlandsche fabrikaat besloot de heer Sweers zyn met groote aandacht gevolgd betoog. Hierna werd de film vertoond; zij gaf den aanwezigen een uitstekend beeld van de vele en belangrijke industrieën in en rondom Dordrecht, alsmede van de schilderachtige plekjes en de oude en nieuwe gebouwen, waaraan deze stad zoo rijk is. Nadat de voorzitter den heer Sweers en het hoofdbestuur van „Ned. Fabrikaat" hartelijk had bedankt voor het aangebodene, waarbij hij den wensch uitsprak, dat ook een film over Leiden en het Leidsche fabrikaat spoedig zal kunnen worden vertoond, hield de secretaris, de heer H. de Wilde, een causerie over „De vestigings wet en het examen algemeene handelskennis", welke eveneens met groote belangstelling werd aangehoord. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst, welke ondanks de duis ternis op straat zeer bevredigend was. deze in teressante vergadering. BEGRAFENIS VAN DEN HEER T. VAN ESSEN Gistermiddag vond onder groote belangstel ling op de begraafplaats „Rhijnhof" de begra fenis plaats van wylen den heer T. van Essen, een der stichters van het Jeruël-instituut, die hier ter stede op ruim 81-jarigen leeftijd over leed. De overledene was directeur van het zang koor van Jeruël in de Groenesteeg. Onder de aanwezigen merkten wy o.a. op: de heeren ds. C. J. Hoekendyk uit Bussum, J. Rlch- .- or uit Bussum, oud-secretaris van Jeruël te Rotterdam, J. H. Staalman uit Huizen (N-H.) oud-wethouder dier gemeente, J. C. v. Amerooy, voorganger der Christen-Gemeenschap te Den d. Wijngaard uit Den Haag. admi- Lijdt gij aan rheumatiek Neemt de proef met deze extra goede liminent, die U zelf kunt maken. Rlheumatiefe- en spier pijn verdwijnt snel met dit goede huismiddeltje. Het is heel eenvoudig klaar te maken en niet duur. Benoodigdheden': een sch/oone flesch, 15 gram Rheumagic-olie, 85 gram terpentijn of brand*- spiritus. - Gebruiksaanwijzing: de bestand- deelen gced door elkaar schudden en de pijnlijke plaatsen betten. De RJheumagic-olie «vindt U bij Uw ajpo- theker of drogist; een 15 grams'-fleschje kost 56 cent, dus met de terpentijn of brandspiritus bent U voor drie kwartjes klaar. Haal het in huis en bewaar dit receptje. „Adv." 4281 Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Zondag is te Nantes de Duitsche Feldkom- mandant door onbekende daders vermoord. Als zoenoffer voor dezen moord en als afschrikwek kend voorbeeld ter voorkoming van herhaling van dergelijke misdaden, heeft de militaire bevelhebber in Frankryk in de eerste plaats be volen, dat vyftig gijzelaars door den kogel ter dood moeten worden gebracht. Indien de daders niet voor den 24sten October gepakt zyn, worden met het oog op den ernst van de daad opnieuw vyftig gijzelaars doodgeschoten. De Fransche autoriteiten steunen het onderzoek met. alle kracht. Het is te hopen, dat het gelukt de daders en de aanstichters tijdig te ontdekken en dat de reeds genomen maatregelen voldoende zullen zijn om de raddraaiers af te houden van aan stichting tot dergelyke laffe misdaden. Maarschalk Pétain en admiral Darlan hebben per radio een oproep gericht tot de bevolking van het bezette gebied, waarin zy, met het oog op de aanslagen op Duitsche officieren aanspo ren tot loyaliteit jegens de bezettingsautoriteiten en tevens tot hulp by het opsporen en de arres tatie van de daders en de aanstichters. De moord op den Feldkommandant te Nantes wordt door de geheele pers scherp veroordeeld. De bladen wyzen in hun commentaren op de eigenlijke aanstichters van deze misdaad, die zich te Londen en Moskou bevinden. Door der gelyke aanslagen, zoo zeggen de bladen, wordt de een jaar geleden in Montoire begonnen Duitsch—Fransche toenadering in gevaar ge bracht. De Matin schryft. dat in buitenlandsche dienst staande bandieten de Duit-seh-Fransche betrekkingen willen verstoren. De uit deze daden van terreur voortvloeiende maatregelen van ver gelding zullen de geheele bevolking treffen. Daarom is het van belang, dat Franschen en Duitschers samenwerken om de moordenaars te vinden en vooral de aanstichters te ontdekken. De Petit Parisien schrijft, dat de aanslag in Nantes nog laffer en gemeener is, dan de tot nu toe voorgekomene. De bevolking van Nantes heeft dikwijls ervaren, dat de vermoorde Feld kommandant alles heeft gedaan om in tijden van beperkingen onvermijdeiyke hardheden te verzachten. Het feit. dat te Parijs de daden van terreur als gevolg van strenge maatregelen zijn opgehouden, moet tot leering strekken. De Aujourdhui verklaart, dat het geheele land verontwaardigd is door den moord te Nantes. De Oeuvre zegt, dat de misdadigers ontdekt moeten worden en dat de Fransche bevolking wenscht, dat.de rust te Nantes terugkeert. (D.NB.) Wegencongres en tweede voorzitter van het Ver- I nistrateur van het maandblad ..Christen-Ge- bond voor veiig verkeer. 1 meenschap". K. Vlaardingerbroek uit Scheve- Verder heeft hij eenige jaren als liberaal ïid ningen. voorganger der Evangelisatie aldaar. C. deel uitgemaakt van den gemeenteraad van j Roos uit Scheveningen, voorzitter van het zang- Rotterdam en is van af 1919 tot 1940 lid van de koor der Evangelisatie „De Heer zal voorzien Provinciale Staten van Zuid-Holland geweest, I en voorts nog vele vrienden, kennissen en leden aldus het Vadvan Jeruël zoowel van hier als van elders. Toen de kist in de groeve was neergelaten las de heer J. Kleynstra, evangelist te Rotterdam, het laatste lied van Ps. 126: „Die hier bedrukt met tranen zaait, enz." Onder leiding van den heer H. J. van Leeuwen zong een koor Lied 6 1, 2, 3 en 4. Hierna werd het woord gevoerd door de heeren J H. Staalman uit Huizen, ouderling der Geref. Kerk aldaar. De Lange uit Rotter dam, voorzitter van .Jeruël" aldaar, J. C. van Amerooy, voorganger der Christen-Gemeen schap t'e Den Haag en ds. C. J. Hoekendyk uit Bussum. Afwisselend met de sprekers voerde het zangkoor verschillende evangelische liede ren uit, welke door den overledene waren ge componeerd. Hierna werden bloemen op de kist gestrooid, waarna de heer J. Kleynstra uit Rotterdam na mens de familie dank z^gde. KINDERKOOR „EX ANIMO". Voor de Jubileumuitvoering ter herdenking van het 12% jarig bestaan van het Kinderkoor „Ex Animo" bestaat zóó groote belangstelling, dat deze reeds geheel is uitverkocht. Om aan de groote vraag te voldoen wordt een tweede uit voering gegeven op Vrijdag 31 October a.s. TWEEMAAL VAN DE TRAP GEVALLEN. Hedenmorgen werd de hulp van den E H.D. ingeroepen voor de 5-jarige J. O. uit de Raam- steeg. die plotseling onwel was geworden. Bij een nader ingesteld onderzoek bleek, dat het kind gisteravond tijdens afwezigheid van de ouders liefst tweemaal van een 17 treden tellen de trap was gevallen. Het meisje werd overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar ook nog een nierontsteking werd geconstateerd. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak pharmacie) mej. E. Hartelust (Den Haag) en de heer F, W. Lek- kerkerker (Den Haag) en voor het doctoraal examen rechten de heeren: J. H. E. Everard (Den Haag), mr. W. de Koning (Leiden). N. J. Versteegh 'Drumpt) en W. G. A de Meester (Der. Haag). De agent van politie L. J. den Houter al hier is bij besluit van den commissaris der pro vincie Zuid-Holland van 16 October j.l. be noemd tot veldwachter te Voorschoten. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2