Funk te Rome Ziekenfondsenbesluit op 1 November in werking DONDERDAG 23 OCTOBER 1941 No. 25024 Verdere bezetting van het Donetz-bekken 82ste Jaargang Duitschland strijdt voor Europa Duitsch Weermachtsbericht Uit Amerika Verspreide berichten Italiaansch Weermachtsbericht Joodsch grondbezit EERSTE BLAD De Nederlandsche Landstand opgericht Stadhouder Kaufmann in Nederland „Saboteurs en hamsleraars" Inhoud en werking toegelicht Ontvangst te zijner eere LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.W. Henny Telei. Directie en Administratie 25041 (2 HJnenï DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.Verv.: K. Been. Lelden Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren be kend: De bezetting van het bolsjewis tische industriegebied in het Do- netzbekken door de Duitsche en de verbonden troepen is gisteren uitgebreid. Ten Zuiden van Brjansk heeft de zuivering van het gevechtsterrein nog 5000 ge vangenen en een zware tank, be nevens 56 stukken geschut als buit in onze handen doen vallen. Het luchtwapen heeft bij dag en bij nacht de Sovjet-hoofdstad Moskou gebombardeerd. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië hebben sterke strijdkrach ten van het luchtwapen dezen nacht de haven New Castle aan gevallen. In haveninstallaties, op slagplaatsen, raiütailleeringsbe- drijven ontstonden aanzienlijke verwoestingen. Andere luchtaan vallen waren gericht op de haven installaties van Dover. Aan de Kanaalkust schoten Duitsche jagers elf Britsche vlieg tuigen neer. Een eigen toestel ging hierbij verloren. In Noord-Afrika hebben Duit sche duikbommenwerpers volle treffers van bommen geplaatst op Britsche artillerie-stellingen en bunkers bij Tobroek. Britsche bommenwerpers heb ben in den nacht op 22 October verscheidene plaatsen in Noord- West-Duitschland, otm. Bremen, aangevallen. Door neergeworpen bommen, hoofdzakelijk op woon wijken. leed de burgerbevolking verliezen aan dooden en gewon den. Vijf aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten.» DIPLOMATIEKE VERTEGENWOOR DIGINGEN THANS ALLE IN KOEIBISJEV. De diplomatieke correspondent van de „Times" meldt, dat thans alle Moskousche ambassades en gezantschappen in Koeibisjev (Samara) zijn gevestigd. Eenige leden der Sovjet-regeering be vinden zich reeds in die stad en hebben de bui- tenlandsche diplomaten verwelkomd. Andere hooge Sovjetpersoonlijkheden schijnen, naar de „Times" verder meldt, nog steeds in Moskou te vertoeven. (D.N.B.) DE ENGELSCHE HULIP. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft lord Strabolgi in het Hoogerhuis een rede ge houden, waarin hij het Engelsche onvermogen tot het verleenen van vérderen steun aan de Sovjet-Unie „het uur onzer diepste vernedering" noemde. De speaker, lord Moyne, antwoordde daarop: „een expeditie naar het Westelijke front zou een krankzinnigheid zijn". Strabolgi citeer de een Amerikaansch bericht, volgens hetwelk de Duitschers in het Westen slechts weinig troe pen en pantserwagens zouden hebben. Hierop zeide Moyne, dat Strabolgi rekening moest hou den met den toestand in de lucht. (D.N.B.) VERKLARINGEN VAN HULL. De Amerikaansche minister van buitenland- eche zaken, Cordell Huil, heeft gisteren op de persconferentie het zoogenaamde tot zinken brengen van de Amerikaansche vrachtboot „Lehigh" te baat genomen, om weer in sma delijke termen Duitschland aan te vallen. Dit geval is ook weer aanleiding, aldus Huil, voor de Amerikaansche regeering om wijziging van de neutraliteitswet te verlangen, zoodat deze niet in botsing geraakt met de volledige, doel treffende verdediging van Amerikaansche rechten. De Duitsche pers uit zich zeer scherp tegen Huil. De „Berliner Lokal Anzeiger" doet het voor stel, dat Huil eens de proef neemt met de zoo genaamde „vrijheid ter zee" en Amerikaansche machinegeweren aan Duitschland levert. Als Engelsche oorlogsschepen 'deze Amerikaansche schepen zouden aanhouden of tot anken bren gen. zou Huil dan jegens Engeland zich op de zelfde wijze uiten als thans? (DN.B.). DE VERHOUDING TOT JAPAN. De regeering der Philippijnen heeft, volgens belichten uit Manilla, den uitvoer van ijzer en staal naar Japan met ingang van 22 October verboden. De woordvoerder van het Japansche minis terie van Buitenlandsche Zaken heeft volgens het blad ..Sjoegi Shogio" aangeduid, dat een al geheel verbod voor het vertoonen van Ameri kaansche films in Japan niet tot de onmoge lijkheden behoort. Tot dusverre mochten slechts Amerikaansche films worden ingevoerd, wan neer van het departement een invcerlicentie kon worden overgelegd. Dc-ze licenties werden slechts verstrekt, indien de films geen anti- Japansch karakter droegen. „Nu de Amerikaansche studio's echter begon nen zijn", aldus het blad. „om geheele series anti-Japansche en pro-Chineesche films te ver vaardigen, zal een tegenmaatregel der Japan sche regeering vermoedelijk niet lang op zich laten wachten. (D.N.B.). DE DUITSCH-FRANSCHE BETREKKINGEN. Op den verjaardag van de overeenkomst van Montoire schrijft Paul Rives in een door Inter- france gepubliceerd artikel, dat de Duitsch- Fransche onderhandelingen, die op de samen komst tusschen maarschalk Pétain en Adolf Hitler volgden, bevrijd waren van het moeilijke probleem der verantwoordelijkheid, dat een ver giftigde atmosfeer om den vrede van Versailles had geschapen. Frankrijk, aldus de schrijver, zag zich 'ge plaatst tegenover een nieuwe soort oorlog, waarin de overwinnaar de vernietiging noch de onderdrukking van den overwonnene wilde, maar juist wenschte, dat de verliezer zich snel zou herstellen. Thans ziet men in. dat het Duitschland van Adolf Hitler voor Frankrijk de achting heeft, die men koestert voor een groot volk welks beschaving en economisch leven die van Duitschland aanvullen. (D.N.B.). GENERAAL HUNTZIGER NAAR AFRIKA. Het D.N.B. meldt uit Vichy: Officieel wordt medegedeeld, dat de minister van oorlog en opperbevelhebber der strijdkrach ten te land, generaal Huntziger. gisteren op inspectiereis naar Noord- en West-Afrika is gegaan. Deze reis van omstreeks drie weken dient ter bezichtiging van de maatregelen, ge troffen voor de veiligheid van de Fransche be zittingen. De minister zal bij deze gelegenheid contact krijgen met de burgerlijke en militaire autoriteiten ter plaatse en het meerendeel der in deze streken gelegen troepen inspecteeren. IRAK VERBREEKT DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET JAPAN. De Iraaksche regeering heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met Japan te ver breken. Enkele dagen geleden waren reeds blijkbaar onder pressie van Engeland de handelsbetrekkingen tusschen beide landen, die al eenigen tijd werden gevoerd, zonder succes afgebroken (D.N.B.) VERKLARING VAN IERSCH MINISTER. De Iersche minister van justitie, Solana, heeft in een rede te Roscommon verklaard, dat het vitale belang van het Iersche volk thans gelegen is in de nationale verdediging, daar er gevaar voor invasie dreigt, zoo lang de oorlog duurt. Reeds daarom koestert de Iersche regee ring niet het voornemen voor het eind van de huidige Dail algemeene 'verkiezingen uit te schrijven, zoo merkt Solane op omtrent loo- pende verkiezingsgeruchten. Voorts betoogde hij, dat de Britsche regee ring aan geen enkel verdrag het recht kan ont- leenen Iersch territoir te betreden. (D.N.B.) Het Italiaansche opperbevel maakte gisteren bekend Noord-Afrika: Activiteit van onze artillerieën van de luchtmacht der as tegen de doelen van Tobroek. Twee vijandelijke vliegtuigen werden door de Duitsche luchtmacht neergeschoten. De stad Benghasi was opnieuw aan vijandelijke luchtaanvallen blootgesteld. Vele bommen vie len in zee; andere bommen troffen eenige Ara bische huizen in de buitenwijken. Van de in- landsche bevolking jwerden acht personen ge dood en zeven gewand, onder wie ook vrouwen en kinderen. Oost-Afrika: Troepen der steunpunten van Culquabert overrompelden vijandelijke formaties en dreven ze onder groote verliezen voor den vij and uiteen. Een van onze jachtvliegtuigen nam een groot tentenkamp, op ongeveer 30 km. ten Zuidoosten van Gondar krachtig onder machi negeweervuur. In den afgeloopen nacht ondernam de Brit sche luchtmacht aanvallen op Napels en het gebied van Catania. Op Napels werden in vijf opeenvolgende golven gedurende vijf uren hon derden brand- en brisantbommen neergeworpen die aanzienlijke schade aan woonhuizen alsmede branden veroorzaakten, welke terstond werden gebluscht. Onder de burgerbevolking werden veertien personen gedood en 27 gewond. De be volking bewaarde een bewonderenswaardige kalmte en discipline. Bij Aci Reale werden eenige huizen door bom men beschadigd. Een persoon werd gedood, vier gewond. De afweer op den beganen grond van Catania schoot een vijandelijken bommenwer per omlaag, die brandend in de buurt van de kust neerviel. Vannacht hebben onze bommenwerpers de haven van La Valetta op Malta aangevallen. De rijkscommissaris (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) heeft overeenkomstig par. 20 al. 2 van de verordening No. 154/1941 betreffende het Joodsche grond bezit het volgende, algemeen bindende besluit genomen: In de practijk is by de interpretatie van de paragraphen 10 en 11 der verordening No. 154/1941 betreffende Joodsch grondbezit twijfel ontstaan, of rechtskundige handelin gen, die volgens den tekst van de genoemde paragraphen alleen verricht kunnen worden met goedkeuring van den rijkscommissaris (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) zonder deze goedkeuring van rechtswege nietig zijn. De paragraphen 10 en 11 verbieden, dat de daarin genoemde rechtskundige hande lingen verricht worden zonder goedkeuring. Dit verbod valt mede onder de strafbe palingen van de paragraphen 15 en vol gende. Een rechtskundige handeling zonder goedkeuring is derhalve verboden en dus nietig. Dit blijkt ook uit art. 1356 al. 4 van het burgerlijk wetboek, volgens hetwelk voor de geldigheid van een rechtskundige han deling een veroorloofde rechtsgrondslag ver- eischt Is. Dif Nummei beval TWEE Bladen DE HEER ROSKAM ALS LEIDER AANGEWEZEN. Het rijkscommissariaat maakt bekend: Dc rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden heeft bij de in het verordeningenblad van heden verschenen verordening no. 196/41 den „Nederlandschen landstand" In het leven geroepen. Aan het hoofd daarvan staat de boerenleider van den „Nederlandschen landstand". Bij de tegelij kertijd verschijnende verordening no. 197/41 heeft de rijkscommissaris zich de benoeming van den boerenleider voorbehouden. Op grond van deze verordening heeft hij den heer E. J. Roskam in Lunteren tot boeren leider van den Nederlandschen Landstand benoemd. De stadhouder van Hamburg, gouwleider Kaufmann, heeft de eerste dagen van deze week als persoonlijke gast van den bevelhebber der weermacht den generaai d*r v'iegers Fr Chris tiansen, in Neder'and vertoefd. By defae gelegen heid heeft hij de haveninstallaties te Rotterdam en Amsterdam, benevens enkele bedrijven be zichtigd. Ter gelegenheid van e*r kameraad- schappelyken avond der officieren van den staf van den bevelhebber der weermacht, had de gouwleider ook de mogelijkheid *ot een samen zijn met den rijkscommissaris voor het belette Nederlandsche gebied, rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart. Stadhouder Kaufmann heeft Nederland vandaag weer verlaten. Max Blokzijl spreekt hedenavond over den zender Hilversum I over het onderwerp: „Sabo teurs en hamsteraars". OPROEP VAN GOEBBELS VOOR BOEKENWEEK. Dr. Goebbels heeft den volgenden oproep uit gevaardigd voor de oorlogsboekenweek 1941. die van 26 October tot 2 November wordt gehou den: „Het Duitsche volk schept uit de werken van zijn dichters en denkers moed en kracht. Het draagt tijdens de oorlogsboekenweek 1941 het zijne bij tot verschaffing van goede boeken aan onze soldaten op alle fronten. Want het boek is het zwaard van den geest. Wij zijn er trotsch op, dat het in den strijd van ons volk voor zijn levensrecht weer de trouwe begeleider van onze soldaten is geworden" (D.N.B. Ter eere van den Duitschen minister van economische zaken, Funk. heeft de Italiaansche minister van ruilverkeer en deviezen, Riccardi, een ontvangst gehouden, waarop vele Italiaan sche ministers, de chef van den generalen staf, Cavallero. de Duitsche ambassadeur, von Mac- kensen, de Duitsche gezant Clodius, de gouver neur van Rome en vooraanstaande personen uit kringen van wetenschap, industrie en economie aanwezig waren. Riccardi hield een toespraak, waarin hij zeidc, dat het bezoek van minister Funk bij alle Itali aansche economische kringen voldoening heeft gewekt. Binnen en buiten onze grenzen beseft ieder het belang van de rol, die de economische factor zal spelen in de nieuwe orde, die de lei ders onzer revoluties sinds langen tijd steen voor steen opbouwen, aldus de minister. De eco nomische structuur van het derde rijk is een der beslissende elementen van de overwinning ge- In tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten werd te Doorn de technische school van den Nederlandschen Arbeidsdienst (N.A.D.). welke gelegen is in een prach tige omgeving, officieel geopend. (Polygoon-Zeylemaker) worden. Wij Italianen, hebben al lang gezegd, dat het derde front, het economische, in staat is weerstand te bieden aan den druk der tegen woordige en toekomstige gebeurtenissen. De samenwerking tusschen de spilmogendheden en haar economische solidariteit bieden den waar borg. dat ook op dat terrein de vlag der over winning zal kunnen worden geheschen. De stel lingen van ons economische programma worden niet gewijzigd door den duur van den oorlog: zij zijn ondergeschikt aan de politieke richting, die het genie van onze leiders aan Europa zal geven. Het bezoek van minister Funk, aldus besloot Riccardi, heeft bevestigd, dat er volkomen overeenstemming bestaat over het programma, dat na de overwinning verwezenlijkt zal worden. Minister Funk zeide in zijn antwoord onder meer, dat de Duitsche regeering en het Volk de grootste waardeering hebben voor de taak. die door Italië volbracht wordt, omdat het bekend is, dat Italië met ijzeren energie en geestdrift de economische problemen heeft weten aan te vatten, die ook voor het Italiaansche volk uit den oorlog voortvloeien. Het is voor ons aldus vervolgde Funk. een bijzondere voldoening, dat de onderhandelingen, welke heden besloten zul len worden, een volkomen duidelijken toestand hebben geschapen ten aanzien van alle econo mische vraagstukken, die betrekking hebben op den tijd daarna. Daardoor wordt een steeds sterkere ontwikkeling der economische betrek kingen gewaarborgd, welke het resultaat zijn van het besef, dat het economische leven van Duitschland en dat van Italië als een eenheid moeten worden beschouwd. Het is van gewicht, er in dit verband op te wijzen, dat de overwin ningen. die onze verbonden troepen tegen den gemeenschappelijken vijand, het bolsjewisme, hebben behaald, reeds thans een grondslag mo gelijk maken voor de komende ontwikkeling, die voor verscheidene generaties de economische solidariteit van het vasteland zal waarborgen. In dezen oorlog is niet beslissend, of tijdelijk hier of daar een bepaalde grondstof schaarsch is. of dat de bevolking het gedurende eenigen tijd zonder een zeker artikel moet doen, maar wel beslissend is het feit. dat wij den economi- schen oorlog hebben gewonnen, omdat de Engel sche blokkade inderdaad haai- uitwerking heeft verloren. Ons onwrikbaar vertrouwen in onze beide leiders, de tucht van het volk. de econo mische structuur van onze autoritaire regimes en de strijdbare geest van de fascistische en de nationaal-socialistische' revolutie bieden den waarborg, dat de nog niet opgeloste economi sche vraagstukken op gelukkige wijze over wonnen zullen worden. (Stefani). De persdienst van het departement van soci ale zaken deelt mede: Dank zij de activiteit van en de goede samen werking tusschen het departement van sociale zaken en het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen, zal op 1 November a.s. het Zie kenfondsenbesluit, opgenomen in het Vetorde- ningenblad voor het bezette Nederlandsche ge bied, stuk 34 van 16 Augustus, in werking tre den, In verband daarmede is heden in het Veror deningenblad opgenomen het tweede uitvoerings besluit van den secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken, waarin in wezen het grootste deel van de voor de uitvoering van het ziekenfondsenbesluit noodzakelijke bepalin gen is vastgelegd. Zoo bezien is het ongetwijfeld gewenscht om thans in het kort een algemeen overzicht te ge ven van <len inhoud en de werking zoowel van het ziekenfondsenbesluit zelf als van het tweede uitvoeringsbesluit. Het ziekenfondsenbesluit regelt de verzekering zelve tegen geneeskundige verzorging en gelde lijke uitkeering by overlijden, alsmede de uit voering daarvan. KRING DER VERZEKERDEN. Ten aanzien van den kring der verzekerden wordt In het ziekenfondsenbesluit onderscheid gemaakt tusschen *g. verplichte verzekering en vrije verzekering. Tegelijkertijd met het zieken fondsenbesluit is nJ. een besluit van den secre taris-generaal van het departement van sociale zaken, houdende aanvullingen en wijziging van de ziektewet, afgekondigd, waarbij wordt be paald, dat art. 50 der ziektewet met ingang van 1 November a.^. in werking zal treden, en tege lijkertijd het bevallingsgeld van f.55.— wordt ingevoerd. Art. 50 der ziektewet schrijft nu voor, dat den verzekerde geen ziekengeld toekomt, indien hij niet is ingeschreven bij een overeenkomstig de ziekenfondswet toegelaten ziekenfonds. Dit heeft dus tot gevolg, dat de arbeiders, die on der de ziektewet vallen, van 1 November a.s. af ten aanzien van het ziekenfondsenbesluit ver plicht verzekerd zijn. Daarnaast opent het ziekenfondsenbesluit de mogelijkheid voor het afsluiten van een verze kering voor hen, die niet verplicht verzekerd zijn, dus de z.g. vrije verzekering. Aangezien door het geheele besluit heen regelmatig on derscheid gemaakt wordt tusschen de ver plichte verzekering en de vrije verzekering, is het ongetwijfeld goed de splitsing, zooals die hierboven gemaakt wordt, scherp in het oog te houden. Zoo bepaalt het ziekenfondsenbesluit, dat de bepalingen voor de verplichte verzekering niet alleen gelden voor den arbeider zelf, maar zich mede uitstrekken tot de leden van zijn gezin, welks kostwinner hij is. In het tweede uitvoeringsbesluit wordt gezegd, dat als gezinsleden te beschouwen zijn de per sonen, jegens wie de arbeider volgens de be palingen van het burgerlijk wetboek onderhouds plichtig is en tot zijn gezin behoorende stiel en pleegkinderen, met dien verstande, dat kin deren slechts in aanmerking komen, indien zij den leeftijd van 16 jaar nog niet hebben be reikt en in zooverre deze gezinsleden niet zelf verplicht verzekerd zijn. Waarschijnlijk zal de juris prudentie in de toekomst moeten uitwij zen, wat het ziekenfondsenbesluit onder stief- en pleegkinderen verstaat. Vanzelfsprekend zijn alle voorschriften ten aanzien van de verplichte verzekering scherper en meer dwingend geredigeerd dan ten opzichte van de vrije verzekering het geval ls. DE UITVOERENDE ORGANEN. Als uitvoerende organen van het ziekenfond senbesluit zullen fungeeren de ziekenfondsen, waaronder verstaan worden door den secretaris generaal van het aepartement van sociale zaken erkende of toegelaten instellingen van lederen aard, welker doel is de uitvoering van de verze kering van personen ingeval van ziekte overeen komstig de door de overheid vastgestelde mini mum eischen. De ziekenfondsen, die zich bezig houden met de verplichte verzekering, moeten door den secretaris-generaal voor de uitvoering daarvan worden toegelaten. Zy zullen den naam moeten voeren van ..algemeen ziekenfonds". Voor de uitvoering Van de vrije verzekering moeten de ziekenfondsen door den secretaris generaal van het departement van sociale zaken worden erkend. Vanzelfsprekend zullen voor de toelating strengere regelen worden vastgesteld dan voor de erkenning, zoodat hieruit de conclusie voort vloeit. dat de toegelaten ziekenfondsen zich automatisch met de vrije verzekering zullen kunnen bezig houden of met andere woorden automatisch erkend zijn. Ten aanzien van het beheer en de administra tie moet natuurlijk tusschen de beide catego rieën een scherpe scheiding worden gemaakt. TOEZICHT BERUST BIJ Dr. C. v. d. BERG Door den secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken ls de directeur- generaal der volksgezondheid, dr. C. v. d. Berg, aangewezen als commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen. Met de instelling van het commissariaat is in onze sociale verzekering een nieuwe figuur getreden, n.l. een met verordenende bevoegdheid belaste persoon in plaats van de tot nu toe bestaande met verordenende bevoegdheid bekleede instanties, raden, col leges, enz. De commissaris voor het ziekenfondswezen wordt bij de uitvoering van zUn toezicht bij gestaan door een „raad van bijstand", die bestaat uit 15 personen, tw. een groep van 5 deskundige ambtenaren, 5 vertegenwoordi gers der geneeskundigen en 5 vertegenwoor digers der verzekerden. DE ERKENNING EN DE TOELATING. Door den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, is inmiddels een oproep in de bladen geplaatst, waarbij aan de thans be staande ziekenfondsen verzocht is zich ten spoe digste tot hem te wenden met een verzoek om toelating als algemeen ziekenfonds of om erken ning als ziekenfonds voor de vrije verzekering. In het tweede uitvoeringsbesluit wordt in artikel 2 gemeld, welke gegevens bij een verzoek om erkenning rspectievelyk toelating moeten worden verstrekt. Te verwachten is, dat in den loop van de volgende week In de couranten en aan de postkantoren bekend zal worden gemaakt, welke ziekenfondsen door den secretaris generaal van het departement van sociale zaken op voordracht van den commissaris, belast met het toezicht op ziekenfondsen, zullen worden toegelaten. Deze erkenning, resp. toelating zal slechts gegeven worden aan ziekenfondsen, welke op 1 Augustus 1941 bestonden, waardoor het oprichten van nieuwe fondsen onmogelijk wordt gemaakt. De erkenningen, resp. toelatingen, die nu zullen worden verleend, zijn slechts van voorloopigen aard en nemen een einde vóór 30 Juni 1942, aangezien dan definitief er kenning of toelating verleend of wel gewei gerd zal worden. Het ligt ongetwijfeld in de bedoeling om tij dens den duur van deze voorloopige erkenning resp. toelating de noodzakelijke maatregelen te treffen, die voor een sterke centralisatie in het ziekenfondswezen noodig zijn. In het tweede uitvoeringsbesluit worden in de artikelen 3 t/m. 9 uitvoerige voor schriften opgenomen met betrekking tot het toezicht op de bestaande ziekenfondsen, waarbij vooral uit artikel 6 de groote be voegdheid blijkt, welke de commissaris heeft ten aanzien van de centralisatie van het ziekenfondswezen. Hy kan n.L ambtshalve samenvoeging van bestaande fondsen ver zoeken resp. gelasten. WAAROP DE VERZEKERDEN RECHT HEBBEN. In het ziekenfondsenbesluit wordt in de arti kelen 4 en 5 aangegeven, dat het voorwerp der verzekering omvat de geneeskundige verzorging i de geldelijke uitkeering bij overlijden. In de artikelen 14 en 15 van het tweede uit voeringsbesluit worden de verstrekkingen, waarop de verplicht verzekerden recht hebben, nader aangegeven. Deze zijn: i Artikel 14). Ie. Volledige hulp door den huisarts, zoowel ten huize van den patiënt als op spreekuur, waarbij inbegrepen verloskundige hulp voor zoover geen vroedvrouw beschikbaar is en bui tengewone verloskundige hulp op verzoek van de behandelende vroedvrouw; 2e. Volledige hulp op verzoek van den huis arts, zoowel op spreekuur als ten huize van den patiënt, te verleenen door specialisten, die in gevolge een door den commissaris te treffen

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1