BINNENLAND 82sie Jaargang IHDSCH DAOülflD, Kcsrdtf 20 October 1041 Tweede Blad Wo. 25021 Het opvoedersgilde vergaderde Welk grasland is geschikt om gescheurd te worden! ■hoitt4t./uus/ YISSCHERIJ-BERICHTEN De Pers zegt: Gemengd Nieuw* Schipbreuk op het IJsselmeer FEUILLETON De vervloekte Viool REDE VAN PROF. VAN GENECHTEN. In „Krasnapolsky" te Amsterdam heeft Zater dag het district Amsterdam van het opvoeders- gilde een drukbezochte vergadering gehouden. De leider van het district, dr. A. KooUmans, sprak een openingswoord, waarin hy in het bij zonder welkom heette het hoofd van het op voedersgilde, prof. dr. R. van Genechten, den wethouder voor onderwijs en kunstzaken, dr. J. Smit en den vertegenwoordiger van den ge machtigde van den rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, den heer Trauner. Hierna hield de rector van de Deutsche Oberschule te Den Haag, dr. E. Honsberg, een zeer interessante inleiding over „de bestaans voorwaarden en de opgaven der geschiedenis als wetenschap en onderwijsvak". Na de pauze sprak het hoofd van het op voedersgilde, prof. dr. R. van Genechten over ,.een jaar opvoedersgilde". Hij gewaagde van wat bereikt is in het eerste bestaansjaar van het gilde, dat intusschen is gegroeid van 200 tot 2000 leden. Er is een fonds voor sociale voorzieningen gesticht, waar iedere leerkracht zich bij kan aansluiten, ook zij, die geen lid van het opvoedersgilde zijn. Thans is de tijd gekomen, zoo zeide prof. van Genechten o.m., om te beginnen met de her vorming van het onderwijs in nationaal-socialis- tischen zin. Het Duitsch is nu als tweede taal op de scholen aangewezen. De vrees van som mige zijden hierover geuit is ongegrond, want het Duitsch blijft op de lagere school slechts een zeer klein deel van het program uitmaken. Wat den geest op de hooge scholen betreft, merkte spr. op, dat deze geest noodzakelijk moet veranderen. Er moet daar begrip komen voor den nieuwen tijd. Eerst als er een betere basis komt waarop kan worden gebouwd, zal het daar beter gaan. Wij hebben op de eerste plaats menschen noodig, die in volkschen zin oris volk kunnen voorgaan. En datzelfde geldt ook voor het middelbare en lagere onderwijs. Het is daarom noodzakelijk een kader te scheppen, dat zich met alle kracht inzet voor het volksche onderwijs. De rijkslandbouwconsulent in Zuid-Holland schrijft ons: Nu tot 15 November a.s. de gelegenheid open staat om nog perceelen grasland voor scheuren op te geven en medegedeeld is. dat. als er niet voldoende wordt opgegeven, een scheurpllcht zal worden ingevoerd, waarbij voor de aan te wijzen perceelen geen scheurpremie wordt verleend, komt bij velen de vraag naar voren welk land geschikt is voor scheuren. In de eerste plaats zal men dit moeten zoeken in de streken met gemengd bedrijf, waar men bekend is met of althans niet vreemd staat tegenover akkerbouw. Bij voorkeur zal men de goed ontwaterde per ceelen nemen. Het bouwland wordt vaak ge draineerd en daarvoor is een ontwatering van minstens 1 meter onder het maaiveld gewenscht. Alle klei-, zavel- en zandgronden, die zoo goed uit het water liggen zijn geschikt en meest ook de veengronden. Op zandgronden is een hoogere waterstand weinig bezwaarlijk en ook al is de slootwater- stand nog slechts 30 40 c.M. onder het maai veld, dan is nog: een behoorlijke exploitatie als bouwland mogelijk. Op de klei- en zavelgronden ligt de grens m.l. ongeveer bij 60 c.M. Draineeren heeft dan geen zin of wordt te duur. want de drainreeksen moeten te dicht bij elkaar liggen. Men houdt dus in het algemeen daar den last van greppel ontwatering. Maar wanneer de grond voldoende stevig is, is eveneens nog een behoorlijke exploi tatie als bouwland mogelijk. De veengrond is bij een dergelijken waterstand vaak reeds te slap om als bouwland te worden bewerkt met paarden of machines en komt niet in aanmerking. Zeer zeker zijn de lager gelegen veengronden in het algemeen ongeschikt. Bij den overgang van veen naar zand kan dit nog wel het geval zijn. In deze provincie komen veel perceelen voor met z.g. kleiveen. De bovenlaag is humusrijke klei of venige klei, die rust op veen. Om vol doende draagkracht voor de bewerking te heb ben. moet de bovenlaag wel minstens 50 c.M. dik zijn en de slootwaterstand ook minstens zooveel onder het maaiveld liggen. Is dit niet het geval, dan doet men verstandiger om niet te scheuren. Behalve de grondsoort, heeft de ontwatering dus veel invloed, in veel sterkere mate dan bij grasland het geval is. MISVERSTAND BIJ DEN WILDHANDEL. Naar uit verschillende klachten blijkt, wor den er in den wildhandel soms prijzen ge vraagd, die ver boven de toegestane liggen. Zoo komt het b.v. voor. dat kooikers wilde eenden aanbieden tegen f. 1,50 a 2 per stuk, terwijl de prijs niet hooger mag zijn dan f. 1.35. Het is voor den poelier onmogelijk om dan nog winst te maken, zoodat een dergelijk aan bod gemakkelijk tot het vragen van te hooge prijzen van zijn kant aanleiding geeft, In enkele gevallen heeft men zich op een „misverstand" beroepen. Merkwaardig genoeg vallen deze misverstanden meestal in het voordeel en vrijwel nooit in het nadeel van de betrokkenen uit. Er zij hier nogmaals op ge wezen. dat in de prijzenbeschikking 1941- wild van 11 Augustus 1941 duidelijk jagers, groot handelaren, opkoopers en daarmede gelijk te stellen personen genoemd worden. Het spreekt vanzelf, dat ook de kooikers hieronder vallen en het is in het belang van den goeden gang van zaken en tevens in hun eigen belang, als ook zij zich aan de gegeven prijsregeling hou den. twee groote noodwinkels te rotterdam. Te Rotterdam zijn thans twee aannemings firma's begonnen aan den bouw van twee on gewoon groote noodwinkelpanden. Het betreft hier de winkels van Vroom en Dreesmann en P. van Reeuwijk. die nog niet op hun definitieve plaats aan den Ouden Binnenweg kunnen ver rijzen. Elders aan dien weg worden daarom nu de grootste noodwinkels opgericht, die Rot terdam kent. de beteekenis van den huidigen oorlog. In een druk bezochte bijeenkomst der Orts- gruppe Haarlem van de N.S.D.A.P. heeft gister avond Oberdienstleiter dr. M. Seidel, gevol machtigde van den rijkscommissaris voor de pro vincie Noord-Holland, een rede gehouden over de beteekenis van den huidigen oorlog. Onder zijn gehoor bevonden zich o.a. mr. A. J. Backer, commissaris en W. H. M. Niënhuys Ruys, be stuursraad der provincie Noord-Holland, S. L, A. Plekker, burgemeester van Haarlem, A. H. van der Horst, districtsleider der N.S.B., alsmede vele leden van party en weermacht, van den B DM. en van de W.A. mosselconservenfabriek geopend. Zaterdagmiddag werd te Krabbendijke onder groote belangstelling de mosselconservenfabriek van de N.V. Mollusken te Krabbendyke geopend. Onder de aanwezigen bevonden zich de heer Woudenberg, commissaris van het N.V.V., dr. Kaute, gevolmachtigde voor het N.V.V., en dr. Munzer, gevolmachtigde voor den Rykscommis- sarls voor de provincie Zeeland, benevens vele andere autoriteiten Het bedrijf zal gedurende dezen winter zeker aan 150 tot 300 personen werk verschaffen. keuringen voor de waffen-ss Het aanmeldingsbureau van de Waffen-SS bureau Nordwest Stadhouderslaan 132 te Den Haag, deelt mede, dat nieuwe keuringen van aanmeldingen voor de S.S.-regimenten „West- land" en „Nordwest" in de hieronder vermelde plaatsen gehouden worden. Nederlanders van 17 tot 40 jaar, die minstens 1,65 meter lang zyn, kunnen hiervoor in aan merking komen. Voor hun familieleden voor zoover het kostwinners betreft wordt gezorgd. Gratis reisbiljetten voor de reis van hun woonplaats naar de plaats van de keuring kunnen Worden aangevraagd bij het bureau Nordwest, Stadhouderslaan 132 te Den Haag. Biljetten voor de terugreid worden na de keu ring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet verstrekt. Rooster voor aanmeldingen in Nederland in den tijd van 20 tot 31 October 1941: Op 20 October van 1013 uur in Rotterdam. Deutsches Haus. en van 1518 uur in Den Haag. Stadhouderslaan 134. Op 21 Oct. van 1013 uur in Utrecht, Deut sches Haus, en van 15—18 uur in Amsterdam, Deutsches Haus. Op 22 Oct. van 1114 uur in Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstr., en van 1619 uur in Groningen, Concertgebouw, Poelestraat. Op 23 Oct. van 1114 uur in Hengelo, Deut sches Haus. en van 16—19 uur in Arnhem, Deutsches Haus. Op 24 Oct. van 1013 uur in Eindhoven, Huis Maria, Kruisstr., en van 1619 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrythof. Op 18 Oct. van 11—14 uur in Tilburg, Werk- liedenvereeniging. Tuinstraat 68. Op 31 Oct. van 10—17 uur in Den Haag. Stadhouderslaan 134. het vliegtuigongeluk in indifi.. United Press meldt uit Batavia: Achttien inheemschen, wier huizen by het neerstorten van het vliegtuig, waar by de opper bevelhebber van het Ned.-Ind. leger, generaal Berenschot, werd gedood, in brand geraakten, zyn in het ziekenhuis aan hun verwondingen bezweken. Het aantal slachtoffers van dit vliegtuigongeluk is hierdoor tot 30 gestegen. algemeene vergadering van de mij. voor diergeneeskunde. Zaterdag kwam in een der zalen van het Jaarbeursgebouw te Utrecht de Maatschappy voor Diergeneeskunde in 90ste algemeene jaar vergadering byeen. Gekozen werd als onder voorzitter de heer H. Venema te Bergen (N.H.) in de plaats van dr. C. Brands, die niet meer herkiesbaar was. Als lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer D. Hendrikse te Groot- Ammers, terwyl als lid van den centralen raad werd gekozen de heer E. Rutgers te Vriezen- veen. Als plaatsvervangende leden van den cen tralen raad werden gekozen de heeren M. den Hartog uit Den Bosch en J. H. Hamers uit Kerkrade. Na een drietal voordrachten werd tot slot van de by eenkomst een film vertoond over mond en klauwzeer. uitkeering van ziekengeld. Overeenkomstig het op 1 November a.s. in werking tredend artikel 50 der Ziektewet mag aan een onder de verplichte ziekengeldver zeke ring vallenden loonarbeider wegens een na 31 October ?~s. ingetreden ziekte geen ziekengeld worden verstrekt, indien hij niet is aangeslo ten by een toegelaten ziekenfonds. Het moet echter niet geheel uitgesloten worden geacht, dat sommige van de onder de verplichte zie kengeldverzekering vallende loonarbeiders op 1 November a.s. nog niet by een toegelaten zie kenfonds aansluiting hebben kunnen vinden, byv. omdat zulk een fonds voor de gemeente, waar zy wonen, nog niet aanwezig is, dan wel omdat, hoewel zy zich tydlg als lid van een toegelaten ziekenfonds hebben aangemeld, het bewijs van inschrijving als lid nog niet in hun bezit is gekomen. In zulke gevallen zullen de betrokken loonarbeiders by ingetreden ziekte, desniettemin het hun toekomende ziekengeld ontvangen. De secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken heeft zich dan ook tot alle uitvoeringsorganen der verplichte ziekengeldverzekering gewend met een rond schrijven, waarin hij dien organen verzoekt zich naar het bovenstaande te gedragen. 1 ASPIRIN fr') Buisje 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct. herstel van middelburgs stadhuis Op 17 Mei van dit jaar besloot de gemeente raad van Middelburg tot herbouw van het stadhuis, onder leiding van architect ir. A. van der Steur uit Rotterdam, terwyl de restauratie van hetgeen van de gotische gevels is blyven staan, werd toevertrouwd aan architect H. van Heeswyk uit Den Haag. Als eerste deel van den herbouw zal worden overgegaan tot het aan brengen van daken en vloeren, ten deele van beton en ten deele van yzerhout, om het ge bouw voor verder verval te behoeden. Dit werk is met onderhandsche aanbesteding gegund aan de N.V. Aannemings Maatschappy H. en P. Voormolen te Rotterdam. Terwyl deze met het werk beginnen zullen, zal ook de architect van Heeswyk een aanvang maken met de restauratie en wel eerst met den zygevel aan de zyde van den helm, om later den voorgevel aan de marktzyde en een zygevel aan de Noordstraat onder handen te nemen. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN. 20 October. Tong 5.805.60 per kg.; Kleine Schol 2e srt. 11492; Pufschol le srt. 5852. 2e srt. 33. Groote schar 58.Kleine schar 3329; Puf- schar 20.50; Groote makreol 175.Kleine ma kreel 140—: Wil ting 53—47 Alles per 50 kg. Besommingen Trawlers: IJm. 111 Olympla 100 manden f. 3626.IJm. 107 Johanna 60 man den f.2501, IJm. 21 Corrle 50 manden f.2477; Kotter: IJm, 221 f.144. HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiHitiiiiii Noodzakelijke overweging Do heer H. C. van Maasdijk schrijft aan de .NJt.Crt.": Op 9 dezer heeft het „Nationale Dagblad" onder het hoofd „Een biyde mare" een van ge zaghebbende zyde geautoriseerde, voor het ge- heele Nederlandsche volk byzonder belangwek kende mededeeling gepubliceerd. Zy luidde als volgt: „Vast staat, dat zy, die spreken over of stre ven naar aansluiting van Nederland by Duitsch- land of over de annexatie van Nederland door Duitschland handelen in stryd met den uitge sproken wil van den Führer. De Nederlandsche pers heeft over het alge meen gesproken, aan deze publicatie niet die aandacht geschonken, welke zy verdiende. Wellicht heeft men zich op het standpunt willen stellen, dat de strekking van deze mede deeling eigeniyk van zelf sprak, of wel men heeft gemeend het alternatief daarvan niet in be schouwing te willen nemen. Hoe dat ook zij, het bagatelliseeren van deze publicatie beteekcnt een verzuim tegenover het Nederlandsche volk. In een stryd om zyn of niet zyn, dien Duitsch land opgedrongen werd door een combinatie van mogendheden, die er niet aan wilden denken het Duitsche volk den bevochten weg van doel- bewusten opbouw op vernieuwden hechten grondslag ongestoord te doen vervolgen, heeft de Duitsche weermacht zich genoopt gezien o.m. Nederland militair te bezetten. Het verloop van den oorlog bewyst, dat deze bezetting door Duitschland een militaire nood zakelijkheid was. Wie daaraan op heden nog twijfelen moge. leze de verslagen der publieke debatten, die op het oogenblik in Engeland wor den gehouden omtrent de mogelijkheid van operaties op het Europeesche vasteland van En geland uit. Hij stelle zich voor, dat Engeland thans nog een niet-oorlogvoerend, aan Duitsch land grenzend Nederland met goed geoutilleerde havens en Vliegvelden als mogeiyke operatie basis ter beschikking had. Dc blokkade, die het Britsche Imperium en de Vereenigde Staten tegenover Europa voeren eenerzij cis. de strategisch noodzakelijke bezetting van de West-Europeesche kusten door de Duit sche weermacht anderzyds hebben de voor waarden geschapen voor een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis der volkeren van het Euro peesche continent. De blokkade noodzaakt deze volkeren gezameniyk doeltreffende middelen te vinden, zich zonder overzeeschen handel van beteekenis in het leven te houden; de bezetting door de Duitsche weermacht noopt het Groot- duitsche Rijk ertoe by dit streven der in één lotsgemeenschap geraakte volkeren leiding te geven en verantwoordelijkheid voor die vol keren te aanvaarden. Leiding geven en verantwoordelijkheid aan vaarden kan op tweeërlei manieren gaan. Door het uitoefenen van een uitsluitend op den machtsfactor gegrondvest protectoraat-systeem, doch ook op een principe van loyale samenwer king met- en gelijkberechtiging van het desbe treffende land, waarvan men de bezetting tij delijk beschouwt, in de overtuiging, dat het volk tydens de bezetting de ten dage getreden lots verbondenheid zal gaan aanvaarden. De door het „Nationale Dagblad" onder gezag gepubliceerde mededeeling houdt in, dat het Grootduitsche Ryk onder Adolf Hitler de be zetting van Nederland onder den laatstgenoem den gezichtshoek wenscht te zien. Dat wil zeg gen, dat het Nederlandsche volk nog tydens de bezetting ervan uit kan gaan dat Duitschland aanneemt en er op rekent, dat in de thans groeiende gemeenschap van solidaire Germaan- sche staten het Nederlandsche volk doelbewust, zelfbewust en voortvarend de taak waarvoor het is bestemd, zal aanvaarden. Deze taak luidt: tydens de huidige worsteling om de toekomst onzer komende geslachten alle krachten inzetten by den opbouw van een stra tegisch en economisch onaantastbaar cultuur- dragend werelddeel, na dezen oorlog het land maken tot een poort naar het Westen van een straf geordend continent. Is het vanzelfsprekend dat wy reeds thans de zekerheid hebben, na den oorlog als vry volk aan onze toekomst te kunnen bouwen? Is het de verdienste van onze onverbeteriyke Engelsche- radio-luisteraars dat wij die zekerheid hebben? Hebben wy het aan de ïydeiyken, aan de kat- uit-den-boom-kiikers en geruchtenverbreiders te danken, dat Duitschland ons reeds thans toe zeggingen van zulk een draagwydte kan doen? Neen. dat is zeer in het bijzonder te danken aan de offers, den onversaagden. onvermoeiden arbeid van een minderheid van ons volk, van onze Nationaal-Socialisten en aan die andere groep Nederlanders, die. hoewel zy den weg tot de Nationaal-Soclalistische Beweging niet of nog niet gevonden hebben, persoonlijkheid en arbeidskracht inzetten by een loyale samenwer king met de bezettende overheid in het welbe grepen belang van hun volk. Het zyn, dit Is ons uit den in ons land meest gezag hebbenden Duitschen mond nadrukkelijk verzekerd, met name de thans reeds 10.000 Nederlanders, die aan en achter het front in het Oosten mede voor Nederland's toekomst strijden, het zyn de tienduizenden N.S-B.'ers die. allen smaad en hoon ten spyt, onverstoorbaar staan achter hun Leider. Zij zyn het, die voor Duitschland de veilige waarborg zyn voor het vertrouwen, dat reeds thans in het Nederlandsche volk kan worden uitgesproken, omdat de leiders van het Duitsche volk uit eigen ervaring weten, dat met zulk een kleine, maai- beproefde kern als kracht- pool, aan den uiteindeiyken koers van het ge- heele volk niet behoeft te worden getwyfeld. Wellicht zullen de z.g. „anti"-Nederlanders deze waarheden niet gelooven, hoewel zy, wan neer het om het aanvaarden van geruchten gaat, onophoudelijk biyk geven o-zoo lichtge- loovig te zyn. Laten zy dan bedenken op welke manier een bezettende Duitsche overheid zou moeten optreden om orde in het land te hou den, indien deze „anti"-menschen het voor het zeggen hadden. Indien er geen Nationaal-Socialistische kern van Nederlanders geweest ware met wie de be zettende overheid van den aanvang der bezet ting af een innig contact heeft kunnen leggen, indien er geen Nationaal-Socialisten voorhan den waren geweest, in wier handen men gelei delijk verantwoordeiyke overheidsambten kon leggen, indien er geen onvoonvaardelyke mede werkende Nederlanders te vinden waren ge weest, die op belangrijke posten in het be drijfsleven, in het cultureele leven en op zoo vele andere essentleele punten een vruchtbare taak te vervullen hebben by de inschakeling van Nederland in dezen grootschen tyd van samen- groei van het waardevolste continent der aarde, ja dan zou de Führer van het Groot-Duitsche Ryk geheel andere maatregelen in dit land hebben moeten nemen. Indien de Duitsche be zetting de z.g. „anti"-Nederlaners werkeUJk au sérieux zou nemen, dan kon er van een ver klaring, als door het „Nationale Dagblad" ge publiceerd, geen sprake zyn, doch zou lnl deel een systeem van onbeperkte overheers op alle vitale gebieden in ait land door de Duit sche overheid moeten worden ingesteld en als een instelling van langen duur moeten worden uitgebouwd. Aan Nederlanders zou niets van belang kun nen worden overgelaten, de Nederlanders zou den als overwonnen volk zonder rechten wor den behandeld. Het is voor ons Nederlanders een groot geluk dat aan het hoofd van het Groot-Duitsche Ryk een man staat, die beter dan wie ook weet, wat of er met een aanvankelijk in aantal ge ringe, in geloof en daadkracht sterke minder heid in een volk te volbrengen valt. Het inde Nederlandsche Nationaal-Socialisten en hun Leider uitgesproken vertrouwen is de eenige waarborg voor de toekomstige vrije ontwikke ling van het Nederlandsche volk. Een vrye ontwikkeling als geiykgerechtigd bondgenoot van het Groot-Duitsche Rijk. aanvaardend de groot- sche doelstellingen van een hecht samenstel van solidaire Germaansche volkeren. Dit is een kant van de zaak. welke totdusver nog onvoldoende onder oogen wordt gezien. AVONTUUR VAN DE „MEPPEL II" BIJ PAMPUS. Een angstige nacht. Twintig passagiers en de bemanning van het stoomschip „Meppel II" hebben een avontuur meegemaakt, dat zy wel nimmer zullen vergeten. Op weg van Meppel, dat zy 's morgens om 8 urn- hadden verlaten, naar Amsterdam, raakte het vaartuig gisteravond naby „Pampus", dus kort voordat het einddoel was bereikt, aan den grond. Pogingen om het schip weer vlot te brengen, lukten, doch hierby geraakte een kabel in de schroef. Stuurloos dreef dë „Meppel" in de rich ting van het kleine eiland Pampus, zonder dat de bemanning onder leiding van kapitein de Bruyn er ook maar iets aan kon doen. Ander maal raakte het schip aan den grond. Boven dien bleek echter al zeer spoedig, dat een lek was ontstaan en dit dwong alle opvarenden om zoo spoedig mogeiyk van boord te gaan. In alleryl werden met behulp van bad- dlngs vlotten samengesteld. De zee was eehter ruw, zoodat de overtocht naar Pam pus, ofschoon maar kort, vreeseiyk was. B(J een stortzee sloeg een der vrouweiyke pas sagiers overboord, doch door doortastend optreden van een der matrozen gelukte het haar weer op het vlot te hUschen. Duizend en één angsten stonden de opvarenden, on der wie een aantal kinderen, uit. Uiteinde lijk bereikten allen evenwel goed den wal. Op het onbewoonde Parapus heeft het ge zelschap een angstlgen nacht doorgebracht. Met behulp van zeilen werden tenten gesla gen, waaronder allen gedurende de storm achtige en donkere uren een onderdak von den. Weinigen konden den slaap vatten. Het waren onrustige uren, hier op het duistere eilandje, omringd door het woeste water. Eerst den volgenden dag, gistermiddag, kwam hulp opdagen in den vorm van het zusterschip de „IJssel", dat op zoek was gegaan naar de reeds verloren gewaande „Meppel". De „eiland bewoners" werden uit hun Isolement verlost en naar de hoofdstad overgebracht. De sleepboot „IJsbeer" en de bok van de Amst. Droogdok My. voeren ter assistentie uit en pompten de „Meppel II" leeg, waarna het tegen half negen in den avond ln de Oranjesluizen arriveerde. EEN HISTORISCH MAL-GEVAL. Plaats der handeling: een fotozaak te Dordrecht, zoo meldt de Dordr. Crt. Personen: een dame-op-leeftyd, een winkel- Juffrouw, een fotograaf en een ambtenaar van het bevolkingsbureau. De dame-op-leeftyd bekykt de haar zoo Juist overhandigde pasfoto's en zegt: Nou, Juffrouw, ik maak myn compliment. De kiekjes zyn vreeseiyk aardig. Ik ïyk er veel jonger op." De winkeljuffrouw, biy dat er nu eindeiyk eens een.dame is. die de pasfoto's wel goed vindt, antwoordt vleiend: Dat moet u toch niet zeggen mevrouw. Ik zie werkelijk geen verschil." Er teekent zich een blosje af op de wangen van de dame-op-leeftyd. Ze betaalt met van geluk stralende oogen (en natuuriyk ook met geld) en verdwynt. Een paar dagen later komt de fotograaf uit zyn atelier den winkel binnengestormd en vraagt aan de winkeljuffrouw of mevrouw X haar foto's heeft afgehaald. O, Ja. al een tydje geleden. Ze was er Juist zoo tevreden over. want ze vond, dat ze er veel Jonger op leek." De fotograaf schrikt, wordt witjes en kermt: Dat snap ik, want het waren de foto's van mevrouw Y., die minstens tien jaar jonger is". Tableau! De fotograaf grypt de telefoon, belt het bureau van bevolking op. afdeeling persoons- bewyzen en informeert, of mevrouw X, haar persoonsbewys al ontvangen heeft. Dat kan ik zoo gauw niet nazien", klinkt de stem van den ambtenaar. Maar, man, ze heeft er een verkeerde foto opzitten!" repliceert de fotograaf met stemver heffing. „Bestaat niet. wy vergeiyken de foto's altyd met het gezicht van de persoon ln kwestie," Toch was het dezen keer niet gebeurd, want de dame-op-leeftyd, alias mevrouw X., bleek by nader onderzoek inderdaad in het bezit te zyn van een persoonsbewys. voorzien van de foto van de andere tien-jaar-Jongere-dame. De schuldige in dit geval? Ach, het was erg druk by den fotograaf en by den ambtenaarde drukte, zullen we maar zeggen. EEN TEEN AFGEHAKT. De zoon van G. K. te Budel had het ongeluk by het onhandig manoeuvreeren met een kap mes. zijn grooten teen byna geheel af te hakken. WIELRIJDER OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdagavond om 10 uur is de 55-Jarige ge huwde arbeider R. Boersema, wonende in Noord- horn, die zich per rijwiel naar de suikerfabriek te Hoogkerk begaf, alwaar hy werkzaam Is by de bietencampagne, ter hoogte van het spoor wegviaduct te Zuidhorn aangereden door een uit Groningen komenden auto. De man was op slag dood. De auto, die afkomstig was uit Fries land, is doorgereden. door PETER FAZEKAS (31 Neen, madame, dat kan ik niet doen. Waarom niet, Tzigane? Ik ben ryk en zal je je geheele leven verzorgen, hield zy vast. Ik ben getrouwd, madame. Die gravin past toch niet bij je, zy is veel te blond voor je. En zy is je niet trouw. In zyn roes troffen deze woorden hem als een hamerslag. Hy deinsde terug. Hoe weet u dat? Het is niet waar. Zy glimlachte geheimzinnig en streelde kal meerend zijn gezicht. Ik zag haar vanavond met een heer op den boulevard zitten En trouwens, waarom mag zij niet. Jij bent haar toch ook niet trouw. - En om dit nog eens te bewyzen, drukte zij haar lippen op de zyne. Hy trok zijn hoofd terug en sprong op. Hy liep naar de andere kamer, waar zyn mannen nog steeds hun best deden en in de ooren van het dronken gezelschap speelden. Alleen Franzi bleef op 'n afstand, imdat hy zijn „grootmoeder" niet zoo gemakkelijk verplaatsen kon als zyn colle ga's hun violen. Pettie liep rechtstreeks op hem toe. De oude keek hem met moordzuchtige oogen aan. Pettie. je bent een schurk. De grootste, dien ik ooit onder Zigeuners meegemaakt heb. Waarom zeg Je dat? vroeg Pettie belee- digd. Omdat Je haren verward zyn en ook Je dasvlinder zit achter je nek. Die gemeene Zuid-Amerikaansche. Hou Je mond, ellendeling. Waarom ging Je met haar mee? Je wist toch waarom ze je mee nam. Ik wist het heus niet. Je liegt, Pettie Ik ken jou soort, dat helaas myn volk is. Zij is ook ontrouw. Wie? De Zuil-Amerikaansche? Neen. myn vrouw. Wat een gemeene, vuile leugenaar ben je toch. Hoe kom je daar aan. zy zei het. Wie? Je vrouw? Neen. De Zuid-Amerikaansche. En Je gelooft h&dir? Zie je dan niet, dat zy iets Zigeunerachtigs in haar uiteriyk er. inner- I lijk heeft. Ik zeg Je maar één ding, je vrouw is de op de aarde gedaalde engel in eigen persoon en jij verdient haar niet. Je verdient vyfentwin- tig stokslagen. Maar dan flinke, dat je ervan bedelen moet. O Franzi, wat ben ik ongelukkig, huilde Pettie op de schouders van Franzi gevallen. Je bent een dronkenlap en je moet naar huis, naar je eigen vrouw, andersen Franzi gaf hem zoo'n stomp ln zyn maag, dat Pettie er een dierlyken klank van uitstootte. Franzi, die blijkbaar meer routine in het drin ken had dan zyn jongere collega's, was de eenige die zich in staat achtte de touwtjes in handen te nemen. HU commandeerde Pettie en de ande ren naar huis te gaan en ondanks het heftig verzet van de gastvrouw en de overige aanwezi gen. gelukte het hun te ontsnappen. De alcohol beheerschte Pettie nog, toen hy thuis aankwam. Met zyn jas nog aan liep hy naar zUn vrouw, die op dit uur in haar dlepsten slaap lag. stak zyn arm onder haar rug en wilde haar kussen, waardoor zy ontwaakte. MUn lief vrouwtje, hier ben ik... ik ben hier herken je me niet meer? Pettie je bent dronken, waar ben Je ge weest? vroeg zy, nu klaar wakker. Ik ben ver geweestik ben nu hier by myn vrouwtjeen blyf ook hiero wat ben je mooi laat eens kyken. Hy nam haar hoofd in belde handen en bekeek haar ge zicht, alsof hy het voor het eerst in het leven zag. i Alma trok haar hoofd terug, ontzetting straal de uit haar oogen, zij had Pettie nog nooit dron ken gezien, zy vond het echter verstandiger om hem naar bed te sturen, hetgeen haar met groo te moeite eindelUk gelukte. Zij hielp hem by het uitkleeden, want hU wilde steeds maar aange kleed onder de dekens kruipen. De zon ving reeds de tweede helft van haar baan langs het uitspansel aan, toen Pettie met zware hoofdpyn ontwaakte. Hy nam een koude douche, waardoor hy zyn gedachten eenigszins kon regelen. Het gebeurde in den afgeloopen nacht drukte hem zwaar op den maag, hij kon zich precies herinneren wat er gebeurd wa3, doch het voornaamste verzweeg hij voor Alma. Je was flink dronken, vannacht, verweet zy hem. Ik had wat veel gedronken. Doe dat niet meer, Pettie, zei ze smee kend, het loopt anders mis .met Je. Het wordt toch al zoo laat, eer je in bed bent. Ik kan en mag het niet weigeren. Niemand kan je dwingen ook privé te spe len. Zulke braspartijen kunnen gevolgen hebben, die jou noch my welgevallig kunnen zyn. Geprikkeld antwoordde hij: Wat? Dat begryp Je niet Ik weet best, wat voor my goed is. En zoo kwam het tusschen hen tot de eerste ruzie.. Alma maakte hem felle verwyten. Ik heb niets aan je, je bemoeit je in de laatste dagen heelemaal niet met me, ja zelfs begin lk er aan te twyfelen, of je me wel trouw bent. Opgewonden schreeuwde hy: Dat zyn leugens en hersenschimmen van iel En dat dan? Wat is dit hier? vroeg zy en wees met haar vinger naar de revers van zyn uniform, waarop een duideiyk spoor van poeder lag. Waar neb Je dit gekregen? HU werd vuurrood. Nu pas merkte hy, dat de aanhaligheid van zUn gastvrouw van gisteren avond nogal duideiyke sporen had achtergela ten. Dat ls nietsdatbehoort by het vak. By het vak? Nu, prent dan maar goed ln je geheugen, dat lk dat niet meer wil hebben. Nu handelde Pettie volgens het aloude recept; „de beste verdediging is de aanval". De licht vaardige beschuldigingen der Zuid-Amerikaan sche schoonheid, dat zyn vrouw wel met een anderen man op den boulevard zat, wilde hU weliswaar niet gelooven, doch zy drukte hem zeer. En wat deed JU gisteravond dan? Ik heb nog wat gewandeld en daarna ging ik vroeg naar bed. zooals altyd. Zoo, hoonde hij, en met wlen zat Je dan op den boulevard? Onthutst keek zy hem aan, haar oogen scho ten vlammen. iNadruK verooden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5