Japan's nieuwe kabinet r 82ste Jaargang MAANDAG 20 OCTOBER 1941 No. 25021 Timosjenko's leger vernietigend verslagen Verduisteren: Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Meer dan 650.000 gevangenen geweldige buit en Duikboot-succes tegen Engeland .J Geen vrees voor den komenden winter De buit der Finnen Italiaansche Weermachtsberichten De stemming in Engeland In afwachting Uit Amerika EERSTE BLAD Verspreide berichten 18.36 uur 8.15 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W, Henny Telet. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden Zaterdag en Zondag heeft het Duitsche opperbevel in de gewone en extra-berich ten van het front het volgende medege- deeld: Een van Noord-Amerika naar Engeland varend krachtig beschermd konvooi is bij het binnenvaren van het blokkade- gebied door Duitsche duikbooten aange vallen. In een taaien aanval, die verschei dene dagen duurde, hebben de onder zeeërs tien vijandelijke koopvaardij schepen, waaronder drie volgeladen tankbooten, van te zamen 60.000 brt. tot zinken gebracht. In een des nachts gevoerden strijd tegen de strijd krachten, die het konvooi escorteer den zijn twee vijandelijke torpedo- bootjagers tot zinken gebracht. De aanvalsoperaties in het Oosten ver- loopen volgens de gestelde plannen. Ge vechtsvliegtuigen bombardeerden overdag de havenwerken van Moermansk en be langrijke militaire inrichtingen in en om Moskou. Ook vannacht waren luchtaan vallen gericht op Moskou alsmede op ra- vitailleeringsinrichtingen te Leningrad. Voor Gibraltar heeft een Duitsche duik boot een vijandelijk patrouillevaartuig tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen bom bardeerden aan de Engelsche Zuid-Oost kust verscheidene havenwerken en brach ten een koopvaardijschip van 4000 brt. tot zinken. De vijand vloog niet naar het rijksgebied. Daarop volgde tenslotte nog: De dubbele slag van Brjansk en Wjasma is zegevierend geëindigd. Onder het opperbevel van generaal- veldmaarschalk von Bock hebben troe pen van het Duitsche leger, in de nauw ste samenwerking met de luchtvloot van generaal-veldmaarschalk Kesselring, de bolsjewistische legergroep van maarschalk Timosjenko, ter sterkte van acht legers met 67 infanterie-, zês cavalerie- en zeven pantserdivisies, alsmede zes pantser-bri gades vernietigd. De zuivering van het gevechtsgebied van verstrooide overblijf selen van den vijand is nog aan den gang. In totaal werden by deze gevechten tot dusver 648.196 gevangenen ge maakt, 1197 pantserwagens, 25229 stukken geschut van allerlei aard, alsmede een onoverzienbare hoeveel heid oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn wederom zwaar. Aan de uitvoering van deze operaties hebben de legers van generaal-veldmaar schalk von Kluge, van Freiherr v. Weichs en Generaloberst Strauss, alsmede de pantserlegers van Generaloberst Gude- rian, Generaloberst Hoth en General oberst Hoeppner en van den generaal der pantsertroepen Reinhardt, deelgenomen. En Zondag: Tusschen de Zee van Azof en de Donetz, wordt de achtervolging van den verslagen vijand met succes voortgezet. Formaties van de Waffen- S.S. namen na straatgevechten en gevechten van huis tot huis de ha venstad Taganrog in. Op de Krim werden in den afgeloopen nacht bolsjewistische vliegvelden gebom bardeerd. De getallen uit het extra-bericht van gisteren zijn intusschen gestegen tot 657.948 gevangenen, 1241 tanks en 5396 stukken geschut. In den strijd tegen Groot-Brittanië hebben gevechtsvliegtuigen in den afge loopen nacht havens aan de Engelsche Zuidoostkust gebombardeerd. Verschei den branden braken uit. De vijand is in den afgeloopen nacht niet naar Duitsch gebied gevlogen. De Duitsche luchtmacht blijft langs het ge- heele front krachtig in actie. Op 18 October werden 94 sovjet-vliegtuigen vernietigd. De Londensche correspondent van het Spaan- sche blad ..ABC" meldt: Thans wordt definitief bevestigd, dat het geheele diplomatieke corps, met. uitzondering van eenige vrienden van Stalin naar Kazan vertrokken is. Ook het grootste deel van de bolsjewistische ambtenaren heeft Moskou verlaten, het heeft het lijk van Lenin medegenomen. Naar de ..Daily Telegraph" meldt, is de over brenging van het stoffelijk overschot van Lenin onder de grootste geheimhouding gebeurd om een paniek te vermijden. Naar de Londensche „Daily Express" meldt, hebben de commissaris voor buitenlandsche za ken der sovjetunie, Molotof, en de voorzitter van den oppersten raad der sovjet-unie. Kalinin, Moskou per vliegtuig verlaten. ..Exchange Telegraph" meldt uit Londen, dat de Britsche ambassadeur in Moskou zich naar den nieuwen zetel der sovjet-regeering, welke waarschijnlijk in Koejbysjew (Samara) zal wor den g—/estigd, sal hegeven. Andere bestuurs centra worden te Kazan en Swerdlowsk inge richt. Moskou wordt geheel in staat van verdediging gebracht. (D.N.B.). De Duitsche legerleiding is zeker in staat de Duitsche soldaten van alles te voorzien, wat zij ter bescherming tegen de gevaren van het Oost- Europeesche klimaat noodig hebben, zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde aan het D.NB. ge meld. Evenals de Duitsche troepen in Noord- Af rika tropenuitrustingen hebben, zoo is ook aan de leden van de Duitsche weermacht in het Noorden van Scandinavië en in Oost-Europa alles ter beschikking gesteld, wat zij noodig hebben om het koude jaargetijde gezond te doorstaan In dit opzicht hebben de Duitsche soldaten een grooten voorsprong op de sovjet troepen. De bolsjewisten, die bovendien belang rijke industrieele centra hebben verloren, zullen zoo verklaart men te Berlijn, veel sterker wor den getroffen door den harden winter dan de Dultschers. van wie overal ter wereld bekend is. dat zij over een voorbeeldig werkenden etap pediens t beschikken. Over den door de Finsche troepen behaalden buit en de Finsche successen is het volgende officieele bericht gepubliceerd: Tot en met 1 October is de volgende buit ge teld: 51.000 geweren 2500 snelvuurgeweren. 1500 mitrailleurs, meer dan 1000 granaatwerpers, 1040 stukken geschut. Behalve deze wapens zijn groote hoeveelheden munitie buit gemaakt: 30 millioen geweerpatronen. 100.000 granaten voor kanonnen en granaatwerpers, alsmede hand granaten. Het aantal vernietigde of onbruikbaar gemaakte auto's is tot meer dan 700. dat dei- gepantserde auto's tot 120 gestegen. Verder wei-den ongeveer 400 tractors en meer dan 2000 vrachtwagens buitgemaakt. Het aantal buitge maakte paarden bedraagt meer dan 12.500. Een deel hiervan is ter beschikking gesteld van de terugkeerende bevolking van Karelië; een ander deel is ter beschikking gesteld voor het aanvul len van de legervoorraden. Finsche jagers en ae luchtdoelartillerie heb ben in de periode van 25 Juni tot 16 October 171 bommenwerpers. 395 jagers, 2g verkennings- en andere vliegtuigen. 5 verkenningsballons, 4 versperringsballons, in totaal dus 604 vliegtui gen en ballons neergeschoten. Bovendien wer den 27 vliegtuigen en 8 versperringsballons buitgemaakt, zoodat het totale aantal stijgt tot 639 In deze cijfers zijn niet begrepen de in luchtgevechten of door de luchtdoelartillerie beschadigde en de op vliegvelden vernielde vliegtuigen. Tot begin October werden in totaal 45.000 Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Britsche vliegtuigen hebben eenige bommen laten vallen op de stad Syracuse. Eenige huizen zijn beschadigd vier burgers werden gedood en 24 gewond. Andere vliegtuigen vielen Elmas tCagliari) aan zonder schade aan te richten, Noord-Afrika: Levendige activiteit van onze artillerie op de vijandelijke stellingen van To- broek. Tijdens een luchtaanval op Benghazi, waarvan melding gemaakt is in het weer- machtsbericht van gisteren, zijn twee vijande lijke bommenwerpers neergehaald. Oost Afrika: Engelsche vliegtuigen hebben de laatste dagen woonwijken en het vliegveld van Gondar aangevallen. Een toestel is door het luchtdoelgeschut getroffen en moet als verloren beschouwd worden. In den sector Guldquabert en Dzjelga verliepen de gevechten gunstig voor onze troepen. Vannacht hebben formaties van onze luchtmacht de luchtbases van Malta ge bombardeerd. De doelen werden geraakt. En Zondag: Op het front to land in Noord en Oost-Afrika groote bedrijvigheid van onze voorhoede-afdeelingen. De stad Cotrone is gistermiddag aangevallen door enkele vijandelijke vliegtuigen, die brisant bommen wierpen, welke deels in zee en deels op het strand terechtkwamen. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. Vrijdag is bij een luchtgevecht met onze ja gers een Hurricane neergeschoten. Formaties van onze luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht militaire doelen op Malta ge bombardeerd, al onze toestellen keerden op hun basis terug. gevangenen gemaakt, waaronder een aanzienlijk aantal gewonden, dat zich in hospitalen bevindt. Degenen, die arbeid kunnen verrichten, zijn zonder uitzondering aan het werk gezet. Naar de Londensche correspondent van de Nya Dagligt Alehanda meldt, publiceert het Engelsche weekblad New Statesman and Nation een beeld van de stemming in Engeland. De schrijver, die zich „critic" noemt, zegt onder meer: „Sedert München heb ik niet de bezorgd heid en geprikkeldheid in dit land gezien, die er thans heerschen Officieren van land en luchtmacht hebben mij gezegd te gelooven, dat men iets in het Westen had kunnen doen. zelfs wanneer een grootscheepsche expeditie ondenk baar is geweest. Churchill zou zich verbazen. Indien hij, zooals ik den commentaar kon hooren die de laatste weken op de politiek geleverd is en die betrekking heeft op alle partijen en ook op het ministerie van oorlog. De soldaten zijn geprikkeld. Men hoort uitlatingen als „lord Halifax maakt de menschen razend", de poli tieke leiding in het leger is zoo ongelukkig mogelijk". De schrijver verwijt Engeland, dat het zich beschouwt als een tweede „arsenaal der demo cratieën dat wapens produceert, terwijl anderen leven en bezit offeren. De Sovjetunie kan na de verliezen, die zij heeft geleden aan geoefende mannen, uitrusting en industrieele capaciteit, in vele jaren niet zoo sterk worden als zij dezen zomer was. Indien de Engelsche leiders de Sov jet-Unie niet als bijzaak hadden beschouwd en niet als een land, dat men moest helpen, maar als ..slagveld van Europa" en hun militaire krachtsinspanning bij die der Sovjet-Unie had den gevoegd, dan was er. zoo beweert de schrij ver, een goede kans geweest op een sneller einde van den oorlog. Zulk een gelegenheid zal nooit terugkeeren. Als Engeland zich als arsenaal beschouwt, mag het niet vergeten, dat het drie maanden duurde „voor de conferentie te Moskou materieele steunverleening organiseerde. De tanks, welke men nu pas is begonnen te vervaardigen, hebben nog een langen weg af te leggen, voor zij in de Sovjet-Unie aankomen. Tenslotte veroordeelt „Critic" het. dat lord Halifax den vijand er van in kennis gesteld heeft, dat een Britsch offensief in het Westen niet in aanmerking komt. De correspondent van de Nya Dagligt Alle- handa noemt dit stemmingsbeeld belangwek kend, omdat men er in de kringen, die deze critiek uiten, vast van overtuigd is, dat de nationale eenheid van Engeland voor een crisis staat (D.NJ3.) In aansluiting op de eerste vergadering van het nieuwe kabinet heeft de minister-president Tojo de richtsnoeren van de Japansche politiek als volgt samengevat: 1. Succesvolle beëindiging van het Chineesche conflict. 2. Totstandkoming van de Groot-Aziatische gemeenschappelijke levensruimte als bijdrage tot den wereldvrede. 3. Naar buiten versterking van de betrekkin gen tot de As-mogendheden. 4. Naar binnen versterking van de oorlogs structuur en mobilisatie van alle krachten. Ik ben er van overtuigd, zoo verklaarde gene raal T°jo verder, aldus het D.N3.. dat niets het bereiken van dit doel kan verhinderen, wan neer het geheele land zich daar als één man aan wijdt. Met de ondersteuning en het ver trouwen van het geheele volk hoop ik op deze wijze iets te kunnen bijdragen tot het geluk en de welvaart van de Japansche natie. Deze uitlatingen van den minister-president worden in Tokio als een regeeringsverklaring opgevat Ka ja. de nieuwe minister van financiën, heeft het volk opgewekt alle krachten in to spannen om zoo snel mogelijk de nationale oorlogs-eco- nomie te voltooien. De Japanners moeten inzien, hoe ernstig de toestand is en daarom de onaan genaamheden efi moeilijkheden op den koop toe nemen. In deze omstandigheden, zoo verklaarde Kaja, kan men niet verwachten op dezelfde manier als tot nu toe te kunnen voortleven. Uit Tokio verneemt United Press: De tot generaal bevorderde nieuwe minister van bui tenlandsche zaken Togo heeft aan journalisten verklaard: „wij zijn ons volkomen van de diplo matieke moeilijkheden van dezen tijd bewust. Thans echter is het oogenblik gekomen, waarop iedere Japanner zich voor zijn natie moet op offeren. Gelukkig ben ik gezond en ik ben vast besloten mij tot het uiterste in te spannen." Zoowel in Engeland als in Amerika verneemt men geen officieelen commentaar op de kabi netswijziging in Japan. Naar de correspondent van het agentschap Efe uit Londen meldt, blijft de Engelsche pers echter felle aanvallen op Japan doen. De Times schrijft onder meer: „een aanval op het Sovjet gebied in het Verre Oosten zou een onmiddel lijke aanval op de zaak van Engeland en de Ver. Staten zijn." De correspondent van Efe meldt verder, dat Engeland niets liever wil dnn een openlijk con flict tusschen de Vereenigde Staten en Japan. Volgens een mededeeling van het Amerikaan- sche ministerie van buitenlandsche zaken heb ben minister Huil en onder-staatssecretaris Welles Vrijdagavond laat een vrij langdurig onderhoud gehad met Wagasoegi, den Japan- schen zaakgelastigde over de Amerikaansch-Ja- pansche betrekkingen. Dit feit wordt door welingelichte kringen in voor het oogenblik, geen crisis wenschen. Com mentators. die in nauw contact staan met het Witte Huis. spreken zelfs van ontstemming over het klaarblijkelijk streven der Engelsche pers om van de kabinetswisseling gebruik te maken ten einde de Ver. Staten langs een om weg in den oorlog te betrekken. De Amerikaan- sche regeering wenscht thans geen oorlog met Japan en op de persconferentie is Roosevelt ook zeer voorzichtig geweest bij de beantwoording van vragen inzake het torpedeeren van de Kearny". In tegenstelling tot vroegere perscon ferenties bezigden de Amerikaansche journalis ten aldus bedoelde commentators .oorlogs zuchtige" uitdrukkingen, terwijl Roosevelt de kwestie bijna als bagatel behandelde. De opzienbare voorspellingen, geuit in de New Yorksche bladen en in welingelichte Con gres-kringen over de ernstige beteekenis der kabinetswisseling, werden door regeeringskrin- gen niet gedeeld. De ..New York Times" spreekt van een ..zekere opluchting" en vat de opvat tingen van het departement van Buitenlandsche Zaken aldus samen dat het „ook erger had gekund". (D.N.B.) HET INCIDENT MET DE KEARNY. In Berlijn geeft men geen commentaar op de van Amerikaansche zijde gemelde zoogenaamde torpedeering van den torpedojager Kearny, daar tot op dit oogenblik authentieke berichten over de werkelijke toedracht niet béschikbaar zijn. aldus meldt het A.N.P. uit de Duitsche hoofd stad. Toch gelooft men in politieke kringen te Berlijn, dat het niet oninteressant is te wijzen op het feit, dat een dergelijk bericht wordt uit gegeven op het oogenblik. dat de debatten in den Senaat worden gehouden over wijziging van de neutraliteitswet. Zonder op de toedracht als zoodanig in te gaan. gelooft men te kunnen con- stateeren. dat het incident met den torpedojager Roosevelt en zijn raadgevers gelegen kwam om het gewenschte stemmenresultaat tot wijziging der neutraliteitswet te veroorzaken. In Duitsche politieke kringen wijst men er bovendien op, dat het thema „incident" als een roode draad loopt door de officieele en officieuze berichten van de Amerikaansche politiek. De politiek verklaart men. hunkert naar een derge lijk incident om de oorlogspsychose aan te wak keren of zekere acties van de Amerikaansche politiek te ondersteunen. Ook de Diplo acht het zeer opmerkelijk, dat de president weer onvoorziens een Amerikaanschen torpedojager laat torpedeeren op een oogenblik. waarop hij juist voor wijziging van de neutrali teitswet een groote parlementaire meerderheid behoeft, Evenals bij de Greer overtroffen ook ditmaal de van Roosevelt afhankelijke kranten zichzelf bij dit nieuwste „incident" in uitdagende beweringen en dreigementen en eischten opnieuw een scherperen koers in de richting van open lijke vijandelijkheden. De Amerikanen moeten weten, hoe zij hierop willen reageeren, maar als Roosevelt denkt, dat hij dergelijke gangstermethoden ter beinvloedlng van de openbare meening ook op andere con tinenten kan invoeren om ook naar believen te kunnen optreden, dan onderschat hij den drang tot zelfbehoud en het eergevoel der andere landen kolossaal, aldus de Diplo. DE NEUTRALITEITSWET. Wat de neutraliteitswet betreft. Roosevelt ziet daarin, naar men in de Wilheimstrasse ver klaarde. een hindernis voor zijn oorlogspolitiek, zoodat hy, hetgeen geen twijfel lijdt, er sedert lang naar streeft, belangrijke bepalingen ,\an deze wet af te schaffen. Voor de Duitsche re geering is dit geen verrassing, daar het doel van den president van de Vereenigde Staten volko men bekend is: met alle middelen en onder alle omstandigheden verwikkelingen met de spil te veroorzaken, om het tamelijk gedaalde prestige en het eveneens sterk gedaalde moreel van En geland op te heffen en op het geschikte oogen blik het Amerikaansche volk in den oorlog te voeren. In dien zin wordt in toonaangevende Duitsche kringen dan ook het streven beoor deeld. om de wijziging der neutraliteitswet in het Amerikaansche Congres met geschikte middelen door te drijven. Met het oog op d? meerderheid, waarmee het Huls van Afgevaardigden het voorstel tot bewa pening van de Amerikaansche koopvaardijsche pen heeft aanvaard, heeft de democratische senator Pepper geëischt. dat de Senaat nog verder gaat en de clausule in de neutraliteits wet moet opheffen, die aan Amerikaansche koopvaarders het bevaren van de oorlogszones en het aandoen van havens van oorlogvoerenden verbiedt. Volgens Associated Press wordt Pepper in den Senaat beschouwd als degene, die als wegberei der van Roosevelt optreedt. De democratische senator Glass heeft ten overstaan van persvertegenwoordigers verklaard, dat h\j in den Senaat zal voorstellen de geheele neutraliteitswet te herroepen. De Ver. Staten moeten een zee- en luchtoorlog tegen Hitier voeren. Wellicht is het mogelijk Duitschland van de Amerikaansche bases op IJsland uit met de luchtmacht te bombardeeren. De democratische senator Wheeler verklaarde hieromtrent, dat hij hoopt, dat een dergelijk voorstel in den Senaat wordt ingediend. Op die wijze zou de vraag, of de Ver. Staten oorlog of vrede wenschen, in het openbaar worden ge steld. zooals het. behoort. Roosevelts omgeving wenscht waarschijnlijk den oorlog, maar zij be zit niet den moed het Amerikaansche volk met een dergelijken eisch onder de oogen te komen. (D.N.B.). PANAMA HEFT VERBOD VAN ARIAS OP. Associated Press meldt uit de stad Panama, dat het kabinet beeft besloten tot bewapening van de Panameesche schepen Het heeft het be wapeningsverbod van ex-president Arias her roepen. (D.N.B.). PROTEST VAN PERU. De Peruaansche regeering heeft gisteren offi cieel bekend gemaakt, dat 18 lichte Douglas- bommenwerpers, die Peru van Noorwegen had gekocht, te Baston door de Amerikaansche autoriteiten in beslag zijn genomen. In het communiqué wordt gezegd, dat deze vliegtuigen in Noorwegen contant zijn be taald en dat de koop aan het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken mede gedeeld en door dit departement goedgekeurd - Naderhand heeft het departement toestem ming gegeven tot vervoer via een Amerikaan sche haven. Na do verlading hebben de douane autoriteiten te New-York wederrechtelijk los- Dit Nummer bevat TWEE Bladen sing bevolen, daar deze vliegtuigen „eigendom van een vreemde mogendheid zijn". De Peruaansche regeering heeft op 6 Octo ber geprotesteerd en vrijlating verlangd, daar het optreden der Ver. Staten tegen de meest elementaire internationale hoffelijkheid en de grondslagen van het eigendomsrecht in- 'ïischt. De Peruaansche regeering heeft voorts schadevergoeding geëischt. Peru heeft op 16 dezer bericht gekregen, dat de bommenwerpers door de Amerikaansche regeering niet worden vrijgegeven, daar zij voor de nationale verdediging noodig zijn. Het Pe ruaansche protest is evenwel tot dusver niet beantwoord. (D.N.B.). DOODVONNISSEN. De militaire gerechtshoven te Sebenlco en Spalato in Dalmatië hebben 30 communisten wegens zware misdaden, moorden en sabotage gevonnist. Over achttien hunner werd de dood straf uitgesproken, die door den kogel is vol trokken. De krijgsraad te Sofia heeft den leider en drie leden van een sabotagegroep van een illegale arbeidsparty in Bulgarije krachtens de wet tot bescherming van den staat ter dood veroor deeld. Zij wilden spoorwegongelukken veroor zaken, bruggen in de lucht doen vliegen, graan schuren in brand steken enz. (D.NB.) VERKLARING VAN DE VALERA. Volgens een reuterbericht uit Dublin heeft d© Valera ln een rede te Wexford gezegd, dat het Iersche volk niet beseft welk gevaar 't bedreigt. Alle verstandige menschen moeten het gevaar van verwikkeling in een oorlog zeer waarschijn lijk achten. De Valera verklaarde voorts, dat Eire zich slechts met horten en stooten op den oorlog voorbereidt, in plaats van zulks te doen met koortsachtigen ijver 'en in allen ernst. Het leger is nog niet geheel opgesteld. Er mag vol gens hem geen behaaglijke rust bestaan, als er kans is op een strijd, waarin de Ieren met den moed der wanhoop moeten vechten voor al wat hun dierbaar is en dat onder omstandigheden, waaronder misschien duizenden ontberingen moeten lijden in een mate als nooit tevoren. (D.N.B.) DE WERKZAAMHEID DER FRANSCHE VRIJMETSELAARS. Fay, die door maarschalk Pétain is belast met het onderzoek in zake de vrijmetselaarsloges in Frankrijk heeft aan de pers nadere bijzonder heden aangaande de werkzaamheid dier loges medegedeeld. Ofschoon de vrijmetselaars een groot deel hunner archieven hadden vernietigd, zijn thans toch negentienden der leden van de ontbonden loges met name bekend. De „groot- loge" oefende vooral op de buitenlandsche poli tiek van Frankrijk grooten invloed uit. „het groot-Oosten" zocht zijn schadelijke werkzaam heid weer op het gebied der binnenlandsche politiek. De loges oefenden grooten invloed uit op de bevordering van hooge militairen, leiding van industrie en bankwezen en het verdeelen van functies in het staatsbestuur. In 1938 werd minister-president Chautemps door het disciplinaire gerechtshof der grootloge schuldig bevonden, daar hij niet krachtig ge noeg den oorlog had gewild. Andere vonnissen haden betrekking op leden, die werden be schuldigd niet anti-kerkelijk genoeg te zijn. aldus seint D.NB. uit Vlchy. HERSTEL TURKSCHE SPOORWEG VERBINDING MET EUROPA. Uit Ankara wordt vernomen, dat de spoorweg verbindingen tusschen Turkije en Europa op 2 Januari hersteld zullen worden. (Stefani). van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 7.43 uur en gaat onder te 18.51 uur Het is heden Nieuwe Maan. Het werk van de Duitsche artillerie. Hier werd een be- langrijkeaardolie-opslagplaats onder vuur genomen en grondig vernield. (Orbis-Holland)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1