BINNENLAND 82ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 October 1941 Derde Blad No. 25020 Mr. D. Fock overleden De Pers zegti BUITENGANr>SCH Hooge visscherij-besommingen Beroepsmusici bij de politie De Volksdienst mei fanden- verzorging op scholen begonnen Een bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch Collecte Nederlandsche Roode Kruis op 25 October Oud-gouverneur- van Nederlandsch Indië Gemengd Nieuws AVOMTUREN IN HET DONKER. een stafmuziekcorps van den haag Gistermorgen om 11 litir is op het Plein 1813 te Den Haag het onlangs ofterlchte stafmu- ziekcorps der 's-Gravenhaagsche politie aan den Befehlshaber der Ordnungspolizel Gene ra al-Majoor Schumann gepresenteerd. De Haagsche politie beschikte tot op heden over de 's-Gravenhaagsche poütiemuziekver- eenlging „Onderling Kunstgenot" en dè 's-Gra venhaagsche politiemannenzangvereeniging ,.Entre-Nous", welke belde bestonden uit poli tiepersoneel, dat zich vrijwillig en uit liefheb berij op de beoefening der muziek toelegde. Daarnaast is thans, onder meer op Initiatief van den hoofdcommissaris van politie mr. p. M. C. J. Hamer, een stafmuziekkorps opge richt. bestaande uit beroepsmusici, hoofdzake lijk leden van opgeheven militaire muziek korpsen. De kapel is 40 man sterk en zal staan onder leiding van den kapelmeester in specteur van politie 2e klasse H. J. A. Bokhove, vroeger als kapelmeester werk zaam bfj de infanterie te Amersfoort. De manschappen krijgen een volledige politie opleiding, doch hun hoofdtaak zal bestaan uit de beoefening der muziek. Als zoodanig zal het korps marschen maken, concérten geven Voor liefdadige doeleinden én de korpsavonden der Haagsche politie op luisteren, eventueel omgezet in een strijk orkest. Dit politiestafmuziekkorps is het eerste in den lande, dat thans officieel in functie treedt. binnenkort in vijf provincies. Een duidelijk bewijs, dat de Nederlandsche Volksdienst voor het geheele volk wil werken is wel het feit. dat hij met zijn arbeid van de t andverzorging op de scholen niet in een van onze groote steden begonnen is, maar dat hier voor de aandacht gericht werd op de uitgestrekte gemeente Emmen, welker bevolking, steeds in de meest, zorgelijke omstandigheden verkeert. Gistermiddag had in de school van den heer E. Vegter te Emmen de officieele opening van de tand verzorging op scholen plaats, voor welke belangrijke gebeurtenis verschillende autoriteiten aanwezig waren. Gesproken werd door burgemeester Bouma en de heeren S. Veenstra (wethouder van sociale zaken) en Piek (directeur N.V.D.). Laatstge noemde uitte Zijn verbazing over het feit dat de N.V.D. als een politieke instelling beschouwd wordt, terwijl zij juist enkel sociaal werk wil doen om het volk te helpen en zeide, dat wel licht voor het einde van dit jaar ook in vijf andere provincies, waaronder Zeeland en Lim burg met de tandverzorglng begonnen zal worden. een afdeeling bestuurszaken der n.s.b. De persdienst van de N.S.B. meldt: door den leider der NSB is ingesteld een afdeeling be stuurszaken 'afdeeling XVII van het hoofd kwartier der NSB). Deze afdeeling bestaat uit het bureau van het hoofd der afdeeling en drie onder-afdeelingen, onderscheidenlijk personeelszaken, wetgeving en adviezen. Als hoofd van de afdeeling is benoemd dr. j. H. Carp, president van het vredegerechtshof, als chef van het bureau van het hoofd der afdeeling treedt op mr. j. Veenhoven. secretaris en hoofd van het bureau van den plaatsvervangend lei der, C. van Geelkerken, terwijl met de leiding van de onder-afdeelingen onderscheidenlijk zyn belast mr. G. L. A. van Dijk. mr. P. C. Klomp en mr. H. F. Torringa. tentoonstelling „der soldat in holland". De tentoonstelling ..Der Soldat in Holland" welke op het oogenbllk in de Gothische zaal in de Paleisstraat te 's-Gravenhage wordt ge houden, trekt groote belangstelling. Op den eersten dag alleen heeft men reeds 1200 be zoekers geteld. ingesteld met INGANG VAN 15 NOV. A.S. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vlsscherfj maakt bekend, dat door hem met ingang van 15 November as. is ingesteld de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch, gevestigd te 's-Gravenhage. Deze be drijfsorganisatie is de eerste bedrijfsorganisatie, welke op grond van het organisatlebesluit voedselvoorziening 1941 tot stand komt. Zij is een publiekrechtelijk lichaam in den zin van artikel 152 van de grondwet, waaraan verorde nende bevoegdheid is toegekend. Het gebied der voedselvoorziening, waarvoor de bedrijfsorga nisatie voor vee en vleesch wordt ingesteld, be strijkt den handel in en de be- en verwerking van vee en vleesch, zoomede den veeteelt. Dit lichaam zal dus haast zijn bemoeiingen op het gebied van de teeltregellng in het bijzonder tot taak hebben het regelen van den aanvöëf en den afzet van vee. zoomede de regeling van de verdeeling van vleesch en vleeschwaren. Ieder, die werkzaam is op het terrein, dat de bedrijfs-organisatie besta-ijkt. zal tot de be drijfsorganisatie behooren Het bestuur bestaat uit 5 leden, n.l. twee veehouders, een handelaar ih vee, een slager en een vleeschwarenfabrikant Hangende de totstandkoming van de vakgroe pen en ondervakgroepen van den handel en de Industrie voor vee en vleesch zal als bestuur optreden de commissie van voorbereiding voor de instelling van een bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch. welke onlangs bfj de Nederland sche Veehouderijcentrale is ingesteld. Aan de bedrijfsorganisatie zal verbonden zijn een vee- en vleeschaankoopbureau, dat tot taak heeft het verrichten van aan- en verkoopen. opslaan en zoo noodig doen verwerken van vee. vleesch en vleeschWaren. Dit bureau, dat ln het bijzonder dus belast Is met de commercieele transacties, welke uit de werkzaamheid van de bedrijfsorganisatie voortvloeien, staat recht streeks onder toezicht van den directeur-gene raal voor de voedselvoorziening. De staat ls financieel aansprakelijk voor de door het bureau verrichte handelsdaden, voor zoover deze tot uitoefening van zijn taak hebben gestrekt. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch en het vee- en vleeschaankoopbureau zullen te zamen in de plaats treden van de Nederland sche veehouderijcentrale. De betreffende be schikking met bijlagen is gepubliceerd in de Staatscourant van gisteren. Verpleging herstellende gewonden. ..De levenskracht, van het lichaam evenzeer als van den geest, van een land evenzeer als van een mensch, blijkt niet uit het ontbreken van wonden, doch uit het vermogen om de wonden, die geslagen worden, te genezen". Deze woorden van Bourget heeft het Her stellingsoord van het Nederlandsche Roode Kruis (Kareol te Aerdenhout) in zijn blazoen geschreven. Aldaar wordt nog steeds een aantel herstel lende Nederlandsche militairen of gewezen militairen, officieren zoowel als minderen, als ook burgers, die lijden aan de gevolgen van de oorlogsactie, verpleegd. Opname en verblijf in dit herstellingsoord is voor de betrokkenen geheel kosteloos. Behalve de medische behandeling wordt in dit herstellingsoord met groot succes massage, sport- en arbeids-therapie toegepast. In een atmosfeer van dienende naastenliefde wordt den herstellenden de gelegenheid gegeven weer geheel op verhaal te komen om na ver loop van tijd met nieuw-herwonnen levens kracht en moreel gesterkt, hun plaats in de maatschappij te hernemen. Door Uw gift in de collectebus op 25 October a.s. kunt oqk U dit mooie werk van het Ne derlandsche Roode Kruis steunen. MEMEER 3EUDEt-1THUyS "DIE" EEM "BIERTJE IN 2'jri STAMCAFÉ HEEFT CEDROHKErs "DETIKT ER HARD OVER BEM 3.UAUW IAMEJE TE KOOP.ETt TEVREDENSTELLENDE RESULTATEN DEK SNURREVAADVISSCHERU. (Van onzen deskundigen medewerker) De algeloopen week ls voor de vlsscherij zeer ongunstig geweest. Uit IJmulden z\)n deze week zoo goed als geen schepeli gevaren. Maandag waten er 11 stoomtrellere. 12 motor- loggers en 6 motorkottere aan de markt. De vlsch- pr\jzen waren hodg. Tarbot bracht op van f. 75. tot f305.—; griet f. 65.— tot 1. 180.—; mooie schol van f.90.tot f.114.—: kleine schol van f 60.tot f.90.puffcehoi van f. 21.— tot f 70.—schar van f.80.— tot f.90.—; püfschol van f.21.— tot f.70.schar van f.28.tot f.44—: pufschar van f.28— tot f.23.—; wijting van i. 22 tot f.44.kleine roode poon f.80 makreel f. 150.alles per kist van 50 K G. Ka beljauw van f. 14.tot f. 16.per stuk. Groote tong f. 5.70 tot f. 4.80; kleine tong f 3.60 tot f. 2.60; slips f. 2.10 tot f. 2.40, alles per kilo. De besommingen waren hoog. De stoom- trellers besonulen van f.2400.tot 1.6100. er waren verschillende schepen met reizen boven de f.5000.De hobêste luotorlogger was de snurmnnrder 8CH. 9 met 1.5700. twee snurrevaadkotters besonulen resp. f. 4300 en f. 3700.De snurrevaadvlsscherij ls de vlsscherij voor de toekomst, vooral voor dc inotorloggers en motorkotters. Het heeft lang geduurd eer deze vlsscherij zich eeMgszlns liler te lande uitbreidde. Het afgeloopen Jaar beeft echter bewezen, dat de snurrevaadvls- scherP ook hier levensvatbaarheid heeft. l>e behaalde resultaten stemmen tot tevreden heid. Een voordeel van de snurrevnadvlssclieril vooral In dezen tUtl ls, dat het verbruik aan vlschtulg belangrijk minder is dan bi) de trellvlsscherlj. De garnalenvlsscherij was tengevolge van het vele slechte weer van zfeer weinig beteekenls. Do beste tjjd voor de gamalenviéscheri) ls al wèer voorbij; zodlang de vorst echter niet Intreedt, blijven de garnaleh. De vangsten worden echter regelmatig minder. De IJsselmecr-vlsscherlJ ls afnemende, tenge volge van de Sterk dalende watertemperaturen. De vangst van bijna alle vlschsoorten liep terug. Verschillende dagen kon, tengevolge van het stormweer, niet getocht worden. De mosselenoahroer ls zeer groot. De vraag overtreft echter het aanbod, vooral nu door dc kleine vlschaanvoeren de winkeliers niet meer zoo goed gesorteerd zUn. De Deensche vlsscherd beleert een bloeitijdperk. De vangsten van d© kleine kustVlsschers zijn enorm Dagbesommingen van Kr. 30.000 zijn geen uitzondering Het Deensche Ministerie van landbouw heeft een bedrag van 1 millloen Kronen ter beschlkklhg gesteld voor de uitrusting van vlsschersbooten met motoren, alsmede den bouw van nieuwe trellers. Er worden 61 nieuwe vlsschersschepen ge bouwd en 84 schepen verbouwd. DE VEREVENINGSHEFFING 1941. Geen verhaal op de rijksarbeidscontractanten. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft het volgende Seschreven aan de secretarissen-generaal der epartementen van algemeen bestuur; Ingevolge het besluit op de vereveningshef fing 1941 moet naar den maatstaf van het loon o.a. van het personeel op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht bij het rijk werkzaam, een vereveningsheffing plaats vinden van vier en een half procent van het loon. Deze heffing is ver schuldigd door den. werkgever, l.c. het rijk. Ech ter mag de werkgever op het loon van den werknemer een bedrag van anderhalf procent inhouden, na verkregen toestemming van het college van rijksbemiddelaars. Deze aangelegenheid is op 30 September j.l. in het college van secretarissen-generaal be sproken. waarbij werd besloten, dat van de wj- renomschreven mogelijkheid door het rijk ten aanzien van zijn arbeidscontractanten geen ge bruik zou worden gemaakt, zoodat deze ander half procent dus niet op de rijksarbeidscontrac tanten zal worden verhaald. Het centraal distributiekantoor heeft dien aangaande het volgende aan de burgemeesters bericht: Na gepleegd overleg met het college van rijks bemiddelaars deel ik u mede, dat het niet in de bedoeling ligt op het loon van het personeel van de distributiediensten anderhalf procent 4n te houden, zoodat de heffing van vier en een half procent ten laste van de distributiedien sten komt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii Het groote misverstand tusschen ons volk en de N.S.B. DE KLOOF KAN WORDEN GEDEMPT. Het weekblad der N.S.B., „Volk en Vader land". doet een merkwaardige uitspraak ten aanzien van de houding van een groot deel van ons volk tegenover de nationaal-socialistische beweging voorheen en na 15 Mei 1940. Wanneer wij dit voor ons nationaal-socialisten vaak zoo verbijsterd onbegrijpelijk gedrag onzer volksge- nooten eens zonder hartstocht overwegen, al- 'dus het blad. dan komen wij tot de slotsom, dat zij verklaard moet worden doorde vaderlandsliefde. Het levende besef van de vaderlandsliefde kan vervagen door invloeden van bulten, het onbewuste streven ligt evenwel in den eigen aard verankerd. Door gebrek aan juiste leiding is ons volk aan den verkeerden kant komen te staan De houding jegens den volkenbond kwam voort uitvaderlandsliefde. Men meende, dat deze bond het vaderland zou beschermen. Dc onbewuste drang naar handhaving der zelf standigheid was de ware drijfveer. Hij werd echter bedekt door onwezenlijke leuzen. De N. S.B., die den bond bestreed en voor Duitsch- lands zaak pleitte, werd niet begrepen. Men vreesde onbewust een sterk Duitschland. Men keerde zich dus tegen de N.S.B. uitvader landsliefde. Wanneer niet de vaderlandsliefde de wezenlijke factor was geweest, zouden nooit alle partijen zich aan den onwezenlijken bond hebben vastgeklampt en zou het verzet tegen de N.S.B., die de handhaving van ons vader land op andere wijze nastreefde, nooit zoo al gemeen hebben kunnen zijn. Uit vaderlandsliefde wendde men zich lot Engeland, het land. dat ons zoo vernederd en benadeeld heeft en de ons bloedverwante boe ren in Zuid-Afrlka zoo schandelijk behandelde dat nog 40 Jaar geleden heel de wereld er schande van sprak. Indien niet onbewust de drang naar handhaving van het vaderland de oorzaak ware van de Engelsche oriënteering. zou nooit een heel volk zich zoo verloochend en vernederd hebben. Men vreesde evenwel een sterk Duitschland uitvaderlandsliefde en zoo werd aan een heel volk, dat na den we reldoorlog zeker niet anti-Dultsch was, beïn vloed. Toen de oorlog Nederland bereikte en de Duitschers hier kwamen, werd het niet an ders. Dat de praatjes over Dultsche barbarij nonsens waren zag men weldra Ln. doch dit raakte slechts de oppervlakte. De diepere oor zaak ligt hierin, dat men meer dan voorheen het verlies der zelfstandigheid vreesde. De paradoxale houding Jegens de bolsjewikl ls ook verklaarbaar uit de vaderlandsliefde. Wie ons redt doet er niet toe al zouden de God loochenaars er aan te pas moeten komen. Dat in sovjet-Rusland godsdienst-vrij held zou be staan aanvaardt men als camouflage evenals vroeger de Dultsche barbarij. Vrijheid is de allesoverheerschende Idee. Uit vaderlandsliefde vluchtte ons volk ln de Unie. Het reageert niet op sociale verbeterin gen als de allesbeheerschende drang naar zelf standigheid niet wordt bevredigd. De NBJB. had steeds den schijn tegen (troe pen naar de Saar, Abesslnlë, Volkenbond. Oostenrijk). De strijd van de N.S.B. was steeds gericht op het behoud van onze zelfstandig heid doch zij koos een geheel anderen weg en zag de hier gepropageerde middelen als valsch en gevaarlijk. En zij kreeg gelijk. Men zal Inzien, dat logischerwijze Mussert de eenige man was, die na 15 Mei 1940 kans had op vertrouwen van den Dultschen bezetter. Door zijn houding ln het verleden kon hij voor ons volk pleiten en dat hi) dat goed ge daan heeft, heeft de rijkscommissaris eenige maanden geleden bevestigd. Nu de toekomstige vrijheid van Nederland dezer dagen ls komen vast te staan kan de kloof tusschen ons volk en de N.S.B., het groote misverstand, worden gedempt. Op 83-jarigen leeftijd is gisteren te Den Haag overleden mr. D. Fock, minister van staat en oud-gouverneur-generaal van Nederl.-Indië De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal plaats hebben op Dinsdag 21 October om 1 uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen. Mr. Fock is 19 Juni 1858 geboren te Wijk bij Duurstede. Hij genoot zijn opleiding aan de Leidsche universiteit, waarna hij in 1880 pro moveerde in de rechten (op stellingen» en in de staatswetenschappen op een dissertatie over een waterstaatkundig onderwerp. Kort na zijn promotie vestigde hij zich in Ned.-Indië, waar hij in Semarang en Batavia de advocatuur uit oefende. Tijdens een bijna twintigjarig verblijf m Indië legde hij de grondslagen van zijn veel zijdige kennis van Ned.-Indië. HU was daar ook redacteur van het Indische weekblad van het recht. In 1838 kwam mr. Fock naar Nederland terug Hij ging toen den weg der politiek op. zich ves tigende te Rotterdam, waar de toenmalige Libe rale Unie beslag op hem legde. Rotterdam koos hem in 1900 tot lid van de provinciale staten. Reeds het jaar daarna werd hij gedeputeerde en betrad hij de vergaderzaal waar zijn vader, die als commissaris der Koningin het jaar te voren was afgetreden, vele jaren het presidium had bekleed. In hetzelfde jaar werd mr. Fock door Rotterdam afgevaardigd naar de Tweede Kamer. Hier wist hij zich al spoedig, vooral door zijn kennis van Indische aangelegenheden een groot gezag te verwerven. Zoo groot was dit gezag, dat hem in 1905, in het kabinet-De Mees ter de post werd toevertrouwd van minister van koloniën. Als minister van koloniën onderscheidde hü zich in het bijzonder ten aanzien van het on derwijs. Onder zijn bewind -werden ambachts scholen opgericht te Batavia, Semarang er. Soe- rabaja. terwijl omstreeks duizend gouverne ment cholen tot stand kwamen. In 1908, nadat het kabinet-De Meester was aigetreden, werd mr. Fock op voordracht van net kabinet-Heemskerk, benoemd tot gouver neur van Suriname. Mr. Fock had in onze West een moeilijke taak. In dien tijd bestond daar namelijk de Killingerbeweging, die zich tegen het gezag keerde en lang niet ongevaarlijk was. Ook de stopzetting der bacovencultuur en geld gebrek brachten groote moeilijkheden met zich, met het gevolg, dat allerlei plannen niet konden worden uitgevoerd. Wel bracht mr. Fock ver schillende belangrijke voorzieningen van admi nistratieven aard tot stand. Herinnerd zij o.a. aan de verordening op den arbeid op de delf stoffen nijverheid en die in de balata- en de houtindustrie. De heer Fock was in Suriname de opvolger geweest van gouverneur Idenburg, In 1911 ruimde hij zijn zecel van landvoogd te Paramaribo ln voor gouverneur van Asbeck De heer Fock ls toen enkele jaren gaan rei zen om zijn kennis van vreemde koloniale toe standen te vermeerderen. Bij de verkiezingen in 1913 werd mr. Fock andermaal naar de Tweede Kamer afgevaar digd. thans door het district Haarlem. In 1917 koos de Tweede Kamer hem tot haar voorzit ter. als opvolger van Goeman Borgesius. In die functie bleef hij gehandhaafd toen in 1918 het kabinet-Cort van der Linden voor een rechtsch kabinet (eerste ministerie-Ruys de Beeren- brouck) plaats maakte. Als Kamervoorzitter hield mr. Fock voortdu rend het oog op Indië gevestigd. Het kwam vrij wel nooit voor, dat een voorzitter zijn plaats tijdelijk aan een ander afstond om op het spreekgestoelte het woord te gaan voeren Op 3 April 1919 echter daalde voorzitter Fock van zijn voorzitterszetel om als gewoon Kamerlid het woord te gaan voeren over de Indische begroo- ting. In 1921 werd mr. Fock geroepen tot het ambt van gouverneur-generaal van Ned.-Indië. In 1926 uit Indië teruggekeerd, bleef hij eeni- gen tijd ambteloos. In 1928 werd mr. Fock be noemd tot minister van staat en in 1919 nam hij in de Eerste Kamer zitting voor den Vrij heidsbond. In 1933, toen hij 75 jaar werd. trad de heer Fock af als voorzitter van den Vrijheidsbond. Op 21 Mei 1940 vierde hij zijn 60-jarig promo tie-jubileum. Mr. Fock was begiftigd met het grootkruis Ned. leeuw, het grootkruis legioen van eer van Frankrijk en het grootkruis in de orde van de kroon van België. GEEN FOTO'S, PRENTBRIEFKAARTEN E.D. NAAR BELGIË EN HET BEZETTE GEBIED VAN FRANKRIJK. Naar België en het bezette gebied van Frank rijk zijn niet meer ter verzending toegelaten afbeeldingen van welken aard ook (met uitzon dering van personenfoto's in pasformaat)voor zoover deze afbeeldingen niet in boeken, tijd schriften, couranten en prospectussen zijn af gedrukt. Schaakproblemen, kruiswoordraadsels of andere raadselopgaven worden eveneens als afbeeldingen beschouwd. Prentbriefkaarten (ook geïllustreerde kerst en nieuwjaarskaarten, gelukwenschen enz.) val len eveneens onder dit verbod. HOOGERE KADERLEDEN DER W.A. NAAR HET FRONT. In „Het Nat. Dagblad" is een verslag opge nomen van het afscheid van den commandant der w.a., mr. a. j. Zondervan, die. gelijk ge meld. naar het Oostelijk front vertrekt. Bij dit afscheid heeft de leider der N5F,, ir. A. A. Mussert, commandant Zondervan toegesproken, waarbij hij om. zeide, dat het ln zijn bedoeling ligt voor alle daartoe in aanmerking komende hoog ere kaderleden der w a. een regeling te treffen, waarbij zij beurtelings voor b.v. zes maanden met verlof zouden kunnen gaan om in die periode aan het front ingezet te worden. HET VREDESGERECHTSHOF. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie zijn benoemd tot militair lid van het vredesgerechtshof de luitenants-generaal b.d. A. A. Seyffardt te 's-Gravenhage en W. J. D. Havelaar te Ede, alsmede de kapiteins der infanterie T. C. van Dierendonck te Bloemendaal en J. E. Hofman te Amsterdam. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche za ken. is F. A. J. Schmier met ingang van 20 October opnieuw tot burgemeester van Bruns- sum benoemd. WONING HALF LEEGGEHAALD. De bewoners waren twee maanden afwezig. De bewoners van een woning in de Deurloo- straat te Amsterdam kwamen eergisteren, na sinds half Augustus afwezig te zijn geweest, weer eens een kijkje nemen. Niet weinig schrokken zij, toen zij bemerkten, dat een groot deel van den inventaris verdwenen was. Alle levensmiddelen, sigaren, dranken, als mede een groote party linnengoed waren tijdens hun langdurige afwezigheid weggehaald. De waarde van het gestolene bedraagt niet minder dan ongeveer f.3000 Wijl men volkomen in het duister tast, op welke wyze en wanneer de diefstal gepleegd ls. staat de politie hier wel voor een zeer moeilijke taak. DRENTSCH BOSCHBEWONER OVERLEDEN. Zijn zuster thans in goede handen. Begin September, aldus het Nieuwsblad van het Noorden, gaven we een artikeltje over een tweetal menschen te Stuifzand, dat daar dag en nacht in het bosch woonde en hoe op alle ma nieren was geprobeerd om deze broer en zuster tot een andere leefwyze te brengen, maar alles tevergeefs. Thans ls aan dit drama een einde gekomen. De man is niet op den harden grond van het bosch, zooals hy wel verkoos, maar op een der zachte bedden van het Hoogeveensche zieken huis overleden. Het was j.l. Zondagmorgen dat de gemeente veldwachter Soer van Stuifzand verwittigd we.rd, dat Hendrik Stuifzand ziek ln het bosch lag. Terstond trok deze politieman, die zich al zoo veel moeite voor die twee stumpers getroostte, met zyn kinderen het bosch in op zoek naar de menschen Tegen den bcschwal in de zon troffen ze na eenlg zoeken Hendrik aan. lig gende in de armer: van zijn zuster. Later bleek, dat Hendrik Zaterdagmiddag nog naar den bar bier ln Hoogeveen had willen gaan. doch daar van had afgezien wegens het slechte weer. In den loop van den nacht was hij niet goed ge worden, maar men heeft hem ln den ochtend met zyn zuster nog door het bosch zien loopen. zoodat znn toestand in enkele uren plotseling zoo critiek was geworden. Direct zag de veldwachter dat de 42-Jarige man er slecht aan toe was. Hy zond zyn kin deren naar huls om het ziekenhuis te waar schuwen, opdat de Roode Kruis-auto kon ko men. De veldwachter probeerde de zuster te overtuigen van de noodzakelijkheid, dat zij en haar broer (die beiden volkomen uitgeput wa ren) naar het ziekenhuis werden gebracht. Zy wilde daarvan niet weten, terwyi de man reeds bewusteloos was. Spoedig was dokter Van dei- Wal uit Hoogeveen in het veld gearriveerd en onder diens leiding werd de man per draagbaar naar den auto gebracht en naar het ziekenhuis vervoerd en daar opgenomen, alwaar allo zor gen aan hem werden besteed, maar helaas mocht dit niet meer baten. In den loop van den middag bezweek hy daar. Ook de zuster is nanr dit ziekenhuis gebracht en daar verzorgd. Zij maakt het goed. We hoorden nog dat de veld wachter op verzoek van enkele familieleden de zorg voor begrafenis etc. op zich heeft genomen. Daarna zal de vrouw worden opgenomen ten huize van menschen. waar broer en zustor ge- ruimen tijd in den kost waren en zoo hoopt men te bereiken, dat zy verder een mensonwaardig leven zal krygen. KIND GING VOOR HET EERST NAAR DE KLEUTERSCHOOL. Toen het 5-jarig zoontje van den heer M. te Wieraden Vrijdagnamiddag uit de kleuterschool kwam. welke het dien dag vcor het eerst had bezocht, speelde het met enkele vriendjes bij de zuivelfabriek en klom op een tractor van een tankwagen. De chauffeur, die de aanwezigheid van h«»t kind op d»n tractor niet bemerkte, reed ev-n later weg Het kind sprong toen de wagen «p*»d en wel reed van den tractor, doch by met het hoofd onder een van de en was op slag dood. NOBELPRIJZEN DIT T *R KILT UITGEREIKT. De Zweedsche regeering heeft naar wordt ge meld besloten, dit jaar geen Nobelprijzen uit te reiken.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9