STADSNIEUWS Jhr. Dr. Ph. F. B. von Siebold LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 16 October (941 1866 - 18 October - 1941 Officieele Kennisgevingen Zijn beteekenis voor Leiden en Omgeving AGENDA Roos v.Honolulu Beach of Waikiki Hei-Hei - Rooirok Gemengd Nieuws Moord te Amsterdam Kettinghandel in het groot Schip met zes opvarenden vermist FEUILLETON De vervloekte Viool Op verzoek der redactie wüd ik enkele regelen aan het heengaan, nu 75 jaren ge leden, van dezen grootcn geleerde, die voor onze stad en omgeving ook zooveel beteeliend heeft. Bijna 10 jaar geleden is door de zorgen van öe Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde op luisterrijke wijze herdacht, dat Von Siebold eene eeuw tevoren zijnen proef tuin Nippon buiten de Zijlpoort stichtte. Zijn borstbeeld in den Hortus is toen ook onthuld door zijnen kleinzoon Graf von Brandensteih Zeppelin en den kleinzoon van zijnen trouwen helper en tuinbaas J. Mater. Naar een foto in de L. Un. Bibl. Jhr. dr. Ph. F. B. von Siebold. Ondergeteekende gaf toen in beperkte oplage eenen bundel studies over den gevierde in het licht. Sindsdien heeft Prof. Dr. J. Rahdcr in het „I.eidsch Jaarboekje" van 1933 belangrijke ge gevens aan het licht gebracht over de omstan digheden, die geleid hebben tot Von Siebold's ontslag uit Nederlandsclien dienst, doch verder is er bij mijn weten hiei té lande niet meer over hem geschreven. Intusschen heeft men in Dultschland op dit gebied niet stilgezeten Voor namelijk door het ijveren van oud-consul P. K. Von Siebold is in Diisseldorf het Von Siebold Archiv ontstaan en onder leiding van den be kwamen archivaris Dr. R. Kaschade, ontzettend veel materiaal bijeengebracht over den ons zoo welbekenden geleerde, doch niet minder over zijn uitgebreid geslacht, dat een groot aantal verdienstelijke mannen van wetenschap heeft opgeleverd. Een groot werk over dit alles is persklaar en zou, zoo het geen tijd van oorlog ware, gewis reeds verschenen zijn. Voor Leiden zijn twee tijdperken uit Ph von Siebold's rijk en veelbewogen leven van belang, dat van 1832—1847 en 1858—1863. Het eerste werd gekenmerkt door het opstel len en inrichten zijner uit Japan meegebrachte verzamelingen, die nog steeds de kern vormen van ons Japansch museumbezit, doch sporen daarvan vindt men evengoed in Herbarium en Hortus. Dit is ook de tijd van de stichting en uitbreiding van zijnen sedert 1894 helaas geheel verdwenen proeftuin en woonhuis onder het toenmalig Leiderdorp. Niet steeds vertoefde von Siebold hier. Hoe meer hij museum en tuin. die op landgenoot en vreemdeling groote aantrek kingskracht oefenden, aan geschoolde leerlin gen en personeel kon overlaten, des te vaker volgde hij zijne bezieling, om grootsche plannen ten opzichte van Japan en de verhouding van dit Rijk tot de overige wereld te volvoeren. Lange en talrijke reizen door geheel Europa waren daarvoor onvermijdelijk. Maar toch keerde hij telkens weer terug om een wakend oog te houden op zijne bezittingen alhier. Met opzet zeg ik niet: belangen, want ieder, die maar ooit in von Siebold's leven heeft gewerkt, zij het nog zoo weinig, zal zeker ge troffen zijn door zijn onzelfzuchtig bestaan. Prof. Rahder zegt zoo terecht in zijn boven genoemd artikel, dat deze man zijnen tijd zoo ver vooruit was in zijnen veel omvattenden en algemeen ontwikkelden blik, die hem schier tot eenen ziener stempelt. Zijne eigen woorden hebben mij verteld van het groote geluk, hem geworden in die luttele jaren, die hij op Nippon mocht doorbrengen, tot ons vochtig klimaat zijne echtgenoote tot verhuizing naar het Rheinland dwong. Wat hij buiten dien beteekend heeft gedu rende die jaren voor onzen tuinbouw en niet minder voor de aardappelteelt is nimmer ge noeg gewaardeerd. In de jaren 18441845 heerschte onder het volk en niet het minst juist hier in Rijnland groote nood, haast honger, door de mislukking van twee aardappeloogsten ten gevolge van ongunstig weder en onvoldoende waterafvoer op vele akkers. Het was von Sie bold, die de menschen wees op het duinterrein, waar men voor de teelt veel minder afhankelijk was van vocht en die zelf het goede voorbeeld gaf door het huren van perceelen duin van het Domein tusschen Katwijk en Noordwijk. De opbrengst gaf hij den meest noodlijdenden, doch de ingeschapen behoudzucht deed velen arg wanend staan tegenover het onbekende en pas zeer langzaam aan wende men aan „den nieu wen of Duitschen aardappel", alsof het eene vreemde, ingevoerde soort betrof. Rijst werd in die dagen in voldoende mate aangevoerd, doch ook het vooroordeel tegen deze hulp in den bestaanden voedselnood was zoo groot, dat von Siebold slechts weinigen kon bewegen tot het nuttigen daarvan. Ook in de jaren 18471858 bezocht hij onze stad herhaaldelijk, ofschoon die bezoeken slechts van korten duur waren. Toen kwam hij weder en thans met zijn gezin, op Nippon, om zijne tweede reis naar Japan voor te bereiden. Na zijn vertrek bleven de zijnen er wonen. Nog vóór dien had hij uitvoerige beschikkingen genomen ten opzichte van al, wat hem hier zoo lang geboeid had en in beslag genomen. Zijne terugkeer, door prof. Rahder nader besproken, beteekende tevens het eind van zijn zwoegen meer dan eenen menschen- leeftijd lang voor ons land en deszelfs belangen. Hil werd niet begrepen en kon dit ook niet. worden door hen, die leiding moesten geven en de macht daartoe hadden. Was het wonder, dat hij vragens- en strijdens- moede naar zijn Belersch Vaderland terug keerde De jaren, hem daar toegemeten, waren slechts luttel in aantal. Sinds ik het laatst over hem schreef, heb ik ervaren, dat hij niet aan typhus bezweek, doch aan eenen hevigen aanval van suikerziekte, waaraan hy ree of minder leed. Thans is de mogelijkheid daar dat de bronnen, die meer licht over zijne gestage werkzaamheid en streven kunnen opleveren, en die, hoewel ten deele meer dan eene eeuw oud, stelselmatig voor onderzoek werden gesloten gehouden, bin nen afzienbaren tijd worden vrijgegeven. Ik twijfel geenszins, of ook deze zullen ertoe bijdragen, om ons nog meer te doen beseffen, welk een waarlijk groot man von Siebold is geweest. Leiden, 8 Oct, 1941. BIJLEVELD. (Polygoon-v. Bilsen) EUROfcA HEEFT NA OEN OOfilOG WEINIG INDUSTRIEGOEDEREN AAN TE WEDEN IN RUIL VOOR LEVENSMIDDELEN VAN OVERZEE LEZING VOOR PATIËNTEN VAN HET DIACONESSENHUIS. Gisteravond hield mej. Mia van Oostveen in het Diaconessenhuis alhier voor de patiënten en andere belangstellenden een lezing met lichtbeelden over haar boek „Dit is 't verhaal van menschenhart". Deze lezing werd met groote aandacht aangehoord. Dr. Seret dankte öe spreekster voor den geslaagden avond, dien zij den aanwezigen geboden had. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen ge neeskunde de heeren: J. E. van Gogh (Voor burg), L. J. H. Roghair (Delft), E. Dekker (Mid delburg). J. A. G. van IJzerloo (Rijswijk), W. N. de Voogd (Den Haag), A. H. M Habets 'Kerkrade), P Eelkema Voorschoten) Ch. I. M. Tjokrohadikoesoemo (Leiden), D. G. Feen- stra (Scheveningen), J. V. Meijningen (Rot terdam) H. J. Blokbergen (Leiden), P, van Dooren (Wassenaar). J. W. SCHOKKING. Ingeleid als studentenpredikant. De heer J. W. Schokking van s-Gravenhage, die door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede tot hulpprediker is benoemd, spe ciaal belast met het werk onder de studenten, is gistermiddag in de Pieterskerk door ds. D. Kuil man, als voorzitter van den kerkeraad, tot zijn arbeid ingeleid. Onder de zeer velen, die deze plechtigheid bij woonden, merkten wij o.m. op prof. dr. G. Seven- ster, prof. dr. L. J. van Hoik, prof. dr. F. W. A Korff, prof. dr. B. D Eerdmans, prof dr. J. N Eak- huizen v. d. Brink, prof. dr. L. Knappert, prof. mr. H. A. Idema, prof. mr. C. Weststrate en prof. dr. C. J v d. Klaauw en verder de predikanten ds. G. J. Streeder, ds. J. de Wit, ds. H. Touw, ds. M. Ottevanger, dr. J. Riemens, en ds. J. C. van Apeldoorn; voorts mr. P. J. Idenburg, secre taris van het Curatorium der Leidsche Universi teit en vele studenten Ds. Kuilman, die vooraf Efez. 3 1421 las, zette in zijn toespraak allereerst uiteen hoe de kerkeraad der N.H. Gemeente er toe gekomen was een studentenpredikant te benoemen. Reeds meerdere malen was door den kerkeraad- de noodzakelijkheid van dezen arbeid onder oogen gezien. Steeds echter nog zonder verder resul taat. Wel was het vorig jaar door de Synode op dracht aan een der Leidsche predikanten gege ven zich aan het werk onder de studenten te wijden, doch achteraf bleek dit om velerlei practische redenen niet goed mogelijk. Het is daarom thans een groote voldoening en blijd schap, dat nu, dank zij een kerkeraadsfonds. een hulpprediker als studentenpredikant aangesteld kon worden. Ds. Kuilman zeide verder, dat de kerkeraad hoopte, dat de thans benoemde hulpprediker de boodschap van Gods ontfermende genade onder de studenten zal laten hooren. Moeilijkheden zullen er ongetwijfeld zijn, maar spr. is verheugd, dat wanneer de boodschapper getrouw is in het brengen van zijn boodschap God hem Zijn zegen niet zal onthouden. De kerkeraad bidt U, aldus ds. Kuilman, Gods sterkte, nabijheid en zegen toe. Nadat Gezang 121 was gezongen, aanvaardde de heer Schokking zijn arbeid met het uitspre ken van een predikatie over: Joh. 6 68 „Heer tot Wien zullen wy heengaan. Gij hebt woorden van eeuwig leven". Ten slotte werd nog gezongen Gez. 293 1, 5 en 6. GEREF. OUDERLINGEN-CONFERENTIE. Dr. Prins over „De ouderling en de evangelisatie". In een der lokalen, van de Zuiderkerk hield de Classis Leiden van Ouderlingen der Geref. Kerken gistermiddag een conferentie, waarin dr. Prins, Geref. predikant te Dordrecht ge sproken heeft over „De ouderling en de evan gelisatie". De heer E. G. Broekstra van Wassenaar, on der wiens leiding deze conferentie stond, las aan het begin van den middag het Hoogepries- teriyk gebed naai aanleiding waarvan hij ook een kort inleidend woord sprak. Als secretaris in de vacature-J. de Groot werd gekozen de heer G. Hordijk. Dr. Prins begon met op te merken, dat het evangelisatiewerk geen werk van clubjes dient te zijn, maar van de Kerk. Lange jaren, aldus spr. is dit werk verwaarloosd geweest, maar gelukkig is daarin thans een wending ten goe de gekomen. Evangelisatie mag door de Kerk en ook door ons niet gezien worden als een nuttige bijzaak maar als een levenskwestie. Ieder christen dient een levend getuige van Christus te zijn; de Kerk moet het zoutend zout zijn. Spr. keurde het af dat vaak op kerkeraads- vergaderingen over bijkomstigheden gesproken wordt en maar weinig over het evangelisatie werk. De ouderlingen hebben mede tot taak om nauwlettend toe te zien, dat de Kerk het evangelisatiewerk niet verwaarloost. Een geanimeerde discussie volgde op dit re feraat. Nadat nog besloten was om voortaan tweemaal per jaar te vergaderen sloot dr. Prins deze vergadering met dankgebed. ZILVEREN JUBILEUM. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer G. Gressie, brugwachter bij de Ned. Spoorwegen en dienstdoende op de spoorwegbrug „De Vink", in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen, Gistel-middag was hij op het bureau van weg en werken te Rotterdam, waaronder Leiden res sorteert, ontboden, waar de hoofdingenieur, ir. H. H. C. W. van der Veen in hartelijke be woordingen hem namens de directie geluk- wenschte en hem het gebruikelijke geschenk onder couvert aanbood, benevens een mooi ge- teekende oorkonde voor 25 jaar trouwen dienst. Hedenmorgen vervoegden zich de heer W. van Duyn, opzichter 1ste klasse bij Weg en Werken en de heer A. A. Wijnnobel, ass.-opzichter van weg en werken alhier, ten huize van den jubi laris om hem geluk te wenschen namens het personeel van Leiden, Eerstgenoemde wees op den mooien staat van dienst van den jubilaris, die 19 jaar achtereen als brugwachter op de Vinkbrug werkzaam is. waarop hij namens het personeel een bloemstuk aanbood. De heer Wijn- nobel wees op de goede verstandhouding met het overige personeel en hoopte dat deze zoo mocht blfjven. INLEVERING GEDRAGEN KLEEDINÖ. In de gisteren hier ter plaatse verschenen mededeeling is een fout geslopen. Aan wie twee stuks heeft ingeleverd, wordt een ontvangst bewijs afgegeven en met dit ontvangstbewijs plus een nader te bepalen aantal punten van de textieikaart zal men een nieuw artikel kunnen aanschaffen Het aantal aan den winkelier af te dragen punten zal uitsluitend voor een Heeren-winter- jas 40 bedragen, voor andere artikelen is het nog niet vastgesteld. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 16 October 1941 4035 BESTRIJDING VAN WANDGEDIERTE. De Burgemeester van Leiden brengt nogmaals in herinnering, dat inzake de bestrijding van wandgedierte de volgende bepalingen zijn vast gesteld ingevolge het Besluit van den Secretaris- Generaal van het Departement van Binnen- landsche Zaken van 29/30 Januari 1940 B. Z. No. 1 Vonverminderd de voorschriften, vast gesteld in de „Verordening, houdende voor schriften nopens behoorlijke bewoning van wo ningen" Verzamelnummer 104): le .Het is. te rekenen van 1 April 1941 af, verboden als verhuurder of uit anderen hoofde een woning of gedeelte daarvan al dan niet ge meubileerd of gestoffeerd in gebruik te geven, zonder dat een verklaring is ingeleverd bij het bureau van de Bevolking Stadhuis, alhier, waar uit blijkt, dat noch in de woning, noch In de daarin eventueel aanwezigen huisraad wandge dierte is aangetroffen. Van hetzelfde tijdstip af is het verboden bij het als huurder of uit anderen hoofde betrek ken van een woning of van een gedeelte daar van. daarin huisraad te plaatsen of aan te brengen, zonder dat een verklaring als voren bedoeld is ingeleverd bij het voormeld Bureau. Overtreding van deze bepalingen wordt ge straft. met hechtenis van ten hoogste 2 maan den of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, 2e. een verklaring sub le. bedoeld wordt uit sluitend afgegeven door de Directie van den Gemeentelijken Ontsmettingsdienst, Noorder straat 18 (telef, 21319) en wel zoodra na de door dezen dienst ingestelde controle is gebleken, dat in de woning en/of het huisraad geen wand gedierte is aangetroffen. Voor het instellen van de controle, die. na aanvrage, op korten termijn wordt verricht, moet vooraf tegen ontvangst, van een gewaar merkte kwitantie aan voormelden dienst wor den betaald: f. 1.voor de controle van woningen met een huurprijs tot f.800per jaar en f.1 voor den voor deze woningen bestem den inboedel; 4036 f.2.voor de controle van woningen met een huurprijs van f.800.of hooger per jaar en f,2voor den voor deze wo ningen bestemden inboedel. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRIJEN. HEDEN. Leger des Heils (Hooigracht 30)Samenkomsten te lOVi uur voorm. en 3 en 7»A uur nam. Marekerk: Sprekers ds. Vossers en ds. van Vee- nen. 7.30 uur nam. Volksgebouw: Jaarvergadering Ver. „Het Volks gebouw", IVi uur nam. Katwijk aan Zee (Casa Cara)Geref. Bond: Spr. ds. Fokkema van Delft, 7>A uur nam. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 11 Oct. 20 uur tot Zaterdag 18 October 8 uur waargeno men door de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek voormalig Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. uur voorm.: 10 gr. C. (50 gr. F.). Uit voorraad leverbaar. 4028 H. G. VAN LUIJKEN BREESTRAAT 97. Nadat de jubilaris hartelijk had bedankt, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen In zijn woning ontving de jubilaris nog vele blijken van belangstelling in den vorm van bloemstukken, zoodat weldra zijn huis in een bloemhof was herschapen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V, Fabrieken van Kapok,bed- veeren, gewatteerde en donzen dekens voorheen R. M. Beuth en Zonen, Kaiserstraat 23, Leiden Sedert 1932 is de heer mr. E. A. Cosman geen commissaris der N.V. meer. W. van der Wel en Zoon, Hooftstraat 27 rood Alphen a. d. Rijn, Grossierderij in varkens. Er is een acte opgemaakt, regelende o.a, de bepalingen ten aanzien der rechten van der den. Voor het te Rotterdam gehouden examen Italiaansche handelscorrespondentie slaagden mej. D. ter Haar en de heeren P H. van IJsel- stein, E. de Wekker en I. Brouwer allen alhier. Van een werk nabij de Rijnzichtbrug is in den afgeloopen nacht een achttal zware bal ken weggenomen. Onze volkskracht wordt mede door winterhulp in stand ge houden. Gironummer van de WHN 5553. ER ZIJN VIER FIETSEN UIT EEN STALLING VERDWENEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in de Cornells Anthoniszstraat te Amsterdam in een rijwielstalling onder verdachte omstan digheden een 71-jarige man om het leven ge komen. Alles wijst erop, dat hier misdrijf in het spel is. Wijl bovendien vier fietsen uit de stalling z(jn verdwenen, is het vermoeden ge wettigd, dat. om dezen diefstal te kunnen ple gen, in koelen bloede een moord is begaan. Achter de stalling, welke in perceel nr. 23 is gevestigd, bevindt zich een klein slaapkamertje waarin de 71-jarige vader van den eigenaar der stalling den nacht pleegt door te brengen. Toen deze laatste gisterochtend om 7 uur in het kamertje kwam, trof hij zijn vader aan, liggende op den grond, temidden van een groo te plas bloed. Hij waarschuwde onmiddellijk den dokter, die echter niet anders kon doen dan den dood constateeren. Ook de politie werd direct op de hoogte gebracht en spoedig werd met het onderzoek aangevangen. Dit heeft tot dusver aan het licht gebracht, dat de oude man door een schotwond in - het hoofd om het leven is gekomen. Het onderzoek geschiedde in aanwezigheid o.a. van den offi cier van justitie, van dr. Hulst uit Leiden en den politle-deskundige van Ledden Hulsebosch Het blijkt, dat vier fietsen uit de stalling zijn ontvreemd. Aangezien geen sporen van braak in de stalling zijn aangetroffen, wordt vermoed dat de dader van dit afschuwelijk misdrijf aan de stalling heeft aangebeld, waarna hij door den ouden man is opengedaan, dien hij ver volgens waarschijnlijk op laaghartige wijze om het leven heeft gebracht. Partij van ruim een ton verhandeld. TAL VAN HANLELAREN ER BIJ BETROKKEN De afdeeling Economische Dienst van de po litie te Nijmegen heeft in de afgeloopen week proces-verbaal opgemaakt tegen een winke lier aldaar, die goederen buiten de distributie om had gekocht en verkocht. Uit het onder zoek bleek, dat door hem voor een bedrag van plm. f. 110,000 was gekocht en voor het grootste gedeelte ook weer verkocht. Hierbij had hij zich, volgens de „Tel.", teveps schuldig gemaakt aai} prijsopdrijving. Bovendien had hij plm. 97.000 textielpunten aan coupures gekocht van een akkeren B. Bij eerstgenoemden winkelier is voor ongeveer f. 7000 textielgoederen in beslag genomen. Tegen B. is voor dit feit Pro~ ces-verbaal opgemaakt, en bovendien is een flin ke hoeveelheid textielgoederen in beslag geno men, welke hy onbevoegd voorhanden had. Bij onderzoek bleek, dat de textielpunten wa ren ontvreemd door een boekhouder van een textielfabriek te Enschede, tegen wien eveneens proces-verbaal is opgemaakt. In verband met eerstgenoemde zaak is proces-verbaal opgemaakt tegen de een-en-dertig handelaren uit Nijmegen, Den Bosch, Amsterdam, enz. die allen groote hoeveelheden textielgoederen, ver boven de daar voor geldende prijzen aan den winkelier hadden verkocht, zonder daarvoor bonnen in te nemen. Verder is tegen vier handelaren uit. Nijmegen proces-verbaal opgemaakt wegens het frauduleus handelen in textiel, koffie, cacao, enz., welke zij buiten de distributieregeling met enorme over schrijding van de prijsvoorschriften hadden ge kocht. Zij hadden onder valsche voorstellingen zich in het bezit van de waren weten te stellen, waardoor zij zich bovendien aan oplichting schuldig hadden gemaakt. Deze personen zyn in gesloten in het Huis van Bewaring te Arnhem. Twee andere lieden hadden frauduleus textiel goederen gekocht, welke zij heimelijk wilden uit voeren, doch voordat zy daartoe gelegenheid kre gen, werden die goederen door bovengenoemde vier personen verkocht. Verder zyn er nog perso- nemen gesnapt bij het buiten de distributie om verkoopen van textielgoederen en het zonder vergunning in voorraad hebben van textielpro ducten, wegens diefstal van meel. wegens heling en tegen een bakker wegens het koopen van dat meel. MEN HEEFT ZONDER RESULTAAT GEZOCHT. Ook nu de Zuiderzee tot IJselmeer is afge damd, kan het, vooral met een Noord-Wester storm, op dat water levensgevaarlijk spoken. Dat bewijzen, aldus het „Vad.", de volgende twee gevallen van schepen, die in nood kwamen te verkeeren en waarvan er één met man en muis is vergaan, naar men vreest. Zaterdagavond kwam een groote sleep van zeven schepen de Urker tegen den Noord-Wester storm. Het achtste schip van den sleep was losgeslagen en vergaan. De schipper, zyn vrouw en kind konden met zeer veel moeite door een Hunzeboot, die juist passeerde, wprden opgepikt. Voorts is het schip „Hencor" met zes kop pen aan boord spoorloos verdwenen. Men veronderstelt, dat dit schip met man en muis is vergaan in den val van Urk, waar een zeer gevaarlijke zee kan staan met een Noord-Wester storm. Zondag en Maandag is den geheelen dag naar het schip gezocht, echter zonder resultaat. door PETER FAZEKAS. (28 Het café waar Pettie's band speelde, verheug de zich nog steeds in groote belangstelling, de aantrekkingskracht vormde nu niet meer alleen Pettie en zjjn Stradivari, maar ook zijn aristo cratische vrouw, die zich er langzamerhand aan moest wennen de rol van niet musiceer end lid van het orke'st te spelen. Doch de directie wilde deze belangstelling begrijpelijkerwijze steeds meer opschroeven en verzocht daarom Pettie, voor zijn musici Hongaarsche huzaren-unifor men te laten maken, om het exotische van het strijkje te onderstreepen. Dit vond Pettie een ge rechtvaardigde eisch, want ook elders in het buitenland traden de Zigeuners in de meest fan tastische pakken op, van geïmiteerde oude rld- dercostuums tot aan de modernste officiers- pakken toe. Te Menton speelde zelfs een Zlgeu- nerstrijkje, welks leden in het zwarte tenu der diplomaten optraden. Het behoeft geen betong, dat zy er in dergelijke uniformen, die aan hun donker uiterlijk iets feestelijks, ja, iets verhef fends verleenden, keurig uitzagen. Pettie bestelde den kleermaker en hield met hem in aanwezigheid van zijn mannen een con ferentie. Ook Franzi zou natuurlijk zoo'n mooi pakje krijgen, doch gezien zijn tweed er angsrol in het orkest, moest hij zich met de uniform van een huzaren-onderofficier tevreden stellen. Nou Franzi, zei Pettie tegen hem, jou zal de uniform het beste staan. Franzi rolde zyn dikke, grijs geworden snor: Dat geloof ik, hoor. Zoo'n kerel als ik. Wat zal je nu succes by de vrouwen heb ben. Misschien koop ik me zelfs een paard. Kijk eens, zelfs mijn beenen zijn er voor geschikt. Ik ben de eenige, die O-beenen bezit, wat het beste bewijs is, dat ik in myn heele leven op een paard heb gezeten. Als de roem je maar niet naar het hoofd stijgt en je geen malle dingen uithaalt. Pas maar op, de Fran?aises zijn gevaarlijk! Ik loop haar heusch niet achterna, zei Franzi minachtend, maar ik word door haar niet met rust gelaten. Zij smeeken mij gewoon om afspraakjes en als ik er ben, vragen ze mij na de eerste kus, hoe of het met jou en met de kontés is. En wat zeg je dan? Dat ik haar vader ben. En gelooven ze dat? Zij gelooven alles, wat ik haar zeg. zij doen verliefd en weet je, liefde is blind. Eigenlijk, Pettie, heb jij alles aan mij te danken. Waarom, ouwe? Omdat ik het verteld heb, dat je vrouw een kontes is. Larie; zij waren het toch te weten geko men, zooiets kan niet geheim blijven. De kleermaker was juist bezig de maat van Franzi's schocders op te nemen. De bassist stond voor het raam, terwijl hij geduldig toeliet, dat de kleermaker aan zijn rug prutste. Hij praatte tegen Pettie maar steeds door, hij vertelde over de elegante en onwaarschijnlijke avonturen, die hij dagelyk sin zijn fantasie meemaakte; vlotse- ling echter werd zijn verhaal steeds langzamer, hij stokte middenin en liet een gil hooren, zoo als hij dit soms bij het bewerken van zijn bas- instrument, als hij meer dan één borrel ophad, deed. Wat is er Franzi, vroeg Pettie verbaasd. Scheelt je iets? en hij liep naar hem toe en keek bezorgd naar zyn gezicht. Daarwees Franzi met zijn vinger op den boulevard, ik ziezie je hem ook? Wie, wat? Den graafdaar. Inderdaad aan de ingang van het hotel stopte een taxi, waaruit graaf Stephan Kopandy, land heer van Domborad, in eigen persoon stepte. Hij liep meteen het hotel binnen, informeerde naai de kamer van Lakatos en zonder te vragen, of hü thuis was of niet, zonder af te wachten, of men hem naar de gevraagde kamer wilde oren- gen, rende hij reeds de trappen op naar Pettie's kamer Klopte niet eens, hij opende de deur en trad binnen. Vier paar verwonderde oogen keken hem aan: die van Pettie, van Franzi, van den kleermaker en van nog een Zigeuner. Alma was op dat mo ment niet aanwezig. Kopandy doorboorde Pettie met zijn oogen, wierp een vluchtigen blik naar de anderen. Er ontstond een pijnlijke stilte, alleen het zachte geruisch van de zee was hoorbaar Franzi was degene, die het zwijgen verbrak: Welkom, meneer de graaf! Deze zweeg met op elkaar gebeten lippen en stond nog steeds in de deur. Hy keek even naar den verbreker der stilte en vestigde weer zijn starenden blik op Pettie. U bent zeker op het carnaval gekomen? vroeg Franzi met vleierige stem. Toen hy echter ook hierop geen antwoord kreeg, pakte hij den kleermaker bij de hand en sloop op zijn teenen langs Kopandy naar buiten, gevolgd door den anderen collega. Kopandy deed de deur dicht. Zijn eerste woord was: Waar is mijn dochter? Pettie, die van zijn verrassing nog niet heele- maal bekomen was, antwoordde sidderend en bleek: Mijn vrouw is gaan wandelen. Kopandy struikelde even, hij naderde Pettie, pakte hem bij zijn beide bovenarmen en greep ze zoo krachtig, dat Pettie van pijn kreunen moest. Hij schudde hem heen en weer, zijn oogen waren met bloed beloopen. in de maan den. sinds zijn dochter weggeloopen was, werd hij een grijze man met gen gerimpeld gezicht, doch zijn greep was ondanks zooveel vaderlijk lijden even krachtig als vroeger. Pettie trok ccn Smartelijk gezicht, Kopandy schudde hem echter steeds heftiger en smeet hem daarna op den grond. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2