v r Binnenland 82sfe Jaargang WOENSDAG 15 OCTOBER 1941 No. 25017 Bolsjewieken bij Wjasma vernietigd Verduisteren: Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Sedert begin veldtocht in totaal ruim drie millioen bolsjewieken gevangen genomen Bolsjewieken staken Wjasma in brand Churchill zwijgt over het Sovjetfront De Angelsaksische hulp aan de Sovjets Groot deel der beste Engelsche vliegers gevallen Italiaansch Weermachtsbericht Verspreide berichten 18.46 uur 8.06 uur Scheuren van grasland noodzakelijk „Eeuwig levende teekens" EERSTE BLAD „Onze oorlogsinvaliden, nu en straks" Vraaggesprek met mr. M. M. Rost van Tonningen Het socialisme van de N.S.B. Generaal ter Poorten voorloopig opperbevelhebber in Ned. Indië LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 3.VJ Henny Tele! Directie en Administratie 25041 (2 I linen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 2150? Hoofdredacteur; B WMenkborst. Leiden Pl.verv K Been Leider Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De strijdkrachten van den tegenstander, die in de om geving van Wjasma zijn ingesloten, zijn thans definitief vernietigd. Ook in de omsingelde gebieden rondom Brjansk schrijdt de ontbinding van den vijand onophoudelijk voort. Het aantal in dezen geweldigen dubbelen slag gemaakte ge vangenen is inmiddels tot boven de 500.000 gestegen. Het totale aantal der Sovjet-gevangenen, die sedert het begin van den veldtocht in het Oosten zijn gemaakt, is reeds thans tot ver boven de drie millioen gestegen. Naar het D.N.B. verneemt hebben de bolsje wieken de stad Wjasma voor hun vertrek in brand gestoken. De steenen gebouwen lieten zij in de lucht vliegen. Daarbij hebben zy niet de minste rekening gehouden met de burgerbevolking, onder wie talrijke slachtoffers zijn gevallen. In talrijke straten staan nog slechts ver koolde muren en fundamenten, terwijl de lich te houten en leemen huizen volkomen wegge brand zijn. Bijna alle straten waren door de bolsjewie ken in allerijl ondermijnd. Talrijke vrouwen en kinderen zijn, onbekend met het gevaar der mijnen, daarover heen geloopen en het slacht offer geworden van de ontploffingen. Het grootste deel der mijnen en talrijke la dingen springstoffen en helsche machines zijn intusschen door Duitsche pioniers opgeruimd. In kanslooze en vergeefsche utbraakpoglngen richten de in Leningrad ingesloten Sovjettroe pen zich te gronde. Met gebruikmaking van alle beschikbare strijdkrachten trachtten de bolsjewieken steeds weer opnieuw den nauwen ring der Duitsche troepen te verbreken. Behalve zware materieele verliezen hebben de bolsjewieken ook groote verliezen aan men- schenlevens geleden. Vier gevangen, die op verschillende plaatsen van het front in handen van de Duitschers vielen, deelden mede, dat bij een dezer aanvallen van de 160 man van een Sovjetcompagnie er slechts zes levend te rugkeerden. Op een andere plaats van het front bleven van 800 strijdende matrozen 600 dood of gewond op het slagveld achter. De militaire en industrieele installaties van Leningrad liggen onder het vuur der zware Duitsche artillerie en in den hagel der Duitsche bommen. Alleen reeds een der laatste nachten zijn vele duizenden kilo's brisant- en brand bommen bij goed zicht op de aarde uitgewor- PCOok de schepen op de reede van Kroonstad worden geregeld bestookt. 9 In alle sectoren van het front tusschen H- menmeer en de Zee van Azof hebben de bols jewieken alle eenigszins beschikbare reserves tegen de Duitschers in den strijd gebracht. De Duitsche soldaten stieten by hun op- marsch op tal van plaatsen aan het front op ijlings ontboden colonnes arbeiders, bouwbatail lons, formaties fabrieksbescherming en gebrek kig afgerichte en uitgeruste garnizoenstroepen. Tal van zeer gemengde formaties, die opnieuw waren samengesteld uit overblijfselen van in fanterie-, artillerie- en pantserafdeelingen, zijn door de Duitschers opnieuw verslagen. (D.NB.) Naar de Londensche berichtendienst meldt, heeft Churchill gisteren in het Lagerhuis ge weigerd een verklaring over de situatie aan het Oostelijk front af te leggen. Churchill was van meening, dat men dit liever aan het Sovjet- opperbevel moest overlaten, dat den grooten slag leidt. ..Ik matig my niet aan onder de huidige omstandigheden iets aan de rapporten van het Sovjet-opperbevel toe te voegen." Shinwell vroeg daarop, of de premier kennis droeg van het feit, dat in het geheeleland aanzienlijke ongerustheid bestaat. Churchill gaf een ontwijkend antwoord. Hij verklaarde geen voorstander te zijn van een discussie over deze aangelegenheid op het huidige oogenblik. hetzij in het openbaar, hetzij in geheime zitting. Naar Reuter van bevoegde zijde verneemt, zal Churchll ook in de volgende bijeenkomst van het Lagerhuis niet spreken over den toe stand aan het Sovjetfront. Naar de Engelsche berichtendienst voorts omtrent de bijeenkomst van gisteren van het Lagerhuis meldt, is het tusschen den afgevaar digden der Labourparty, Bevan, en minister president Churchill in verband met de bespre king van den tegenwoordigen toestand tot een conflict gekomen. Bevan vroeg den minister president hem en zijn collega's in de gelegen heid te stellen spoedig een aanklacht te doen hooren. Churchill wees dit van de hand en verklaarde geen redenen te zien, waarom zoo iets zou worden gedaan. (D.N.B.) Het D.N.B. meldt uit Boston: De spreker van den zender van Boston kwam bij een behan deling van de Engelsche hulpmogelijkheden voor de Sovjet-Unie tot de conclusie, dat een doel treffende ondersteuning van de Sovjet-Unie eigenlijk alleen mogelijk is door een Amerikaan- sche garantie der Russische Oostelijke grenzen. De mogelijkheid van een hulpverleening door militaire leveranties aan de Sovjet-Unie acht hij onbestaanbaar, daar zij te veel tijd kost om de crisis te overwinnen. Voor een invasie op het vasteland komen vol gens hem naar het schijnt Noorwegen Frankrijk en Italië in aanmerking. Een invasie in Noorwe gen zou een ontzaglijke scheepstonnage en de daarvoor noodige bescherming eischen. Beide zaken zyn op het oogenblik niet ter beschikking. Een aanval op de Fransche kust eischt een reusachtig invasieleger. Zoo'n leger is evenmin beschikbaar. Bovendien heeft Duitschland vol doende divisies in dit gebied gestatlonneerd om een binnendringend aanvalsleger te kunnen af slaan. Voor een invasie in Italië bezit Engeland aan de Middellandsche Zee niet de daartoe noodige heerschappij in de lucht. Bovendien staan vol doende Italiaansche afweerstrijdkrachten ter be schikking. Ten slotte blijft nog over het optreden van een Britsch leger in den Kaukasus, maar ook hier moet het beperkte aantal der Britsche troepen, die beschikbaar zijn, in aanmerking worden ge nomen. Bovendien vormen de transportmoeilijk heden voor troepen en materiaal een hinderpaal. Onder deze omstandigheden achtte spreker de ontlasting van het „Sovjetleger in het Verre Oosten" bijzonder belangrijk, hetgeen naar hij zeide den blik van militair naar diplomatiek ge bied doet wenden. Wanneer de V. S. de Ooste lijke grenzen van Rusland zouden kunnen ga randeeren, zou de Britsche openbare meening daarmede ongetwijfeld accoord gaan. De open bare meening der V. S. zou stellig eveneens goedkeuren, dat het Amerikaansche leger ver- schilleende punten zou bezetten, welke voor de zelfverdediging der V. S. noodig zijn en als een middel om tot dit doel te geraken kan men een garantie voor de Russische Oostelijke grenzen beschouwen. Steunpunten kunnen op den Stillen Oceaan en in Siberië worden gevestigd, bijv. Wladiwostock Aangezien bovendien Engeland door gebrek aan strijdkrachten niet kan deel nemen aan een dergelijk steunpuntenplan, zou het doeltreffend zijn, indien de V. S. om Japan in bedwang te houden een reeks steunpunten zouden vestigen. Het is twijfelachtig, of Japan het zou wagen zich in Siberië vast te zetten, wanneer daar Amerikaansche steunpunten zouden zijn aange legd Het optreden van de Amerlkaanche lucht vloot zou daar de Amerikaansche marine kun nen vervangen Ten slotte betoogde de spreker, dat het stand punt van de openbare meening der V. S., dat meer geporteerd is voor een oorlog tegen Japan dan voor een oorlog tegen Duitschland. hierin nog moet gesterkt worden, want dit zou zeer nuttig zijn voor de Amerikaansche steunpunten- politiek. REEDS 33.000 PERSONEN TERUG NAAR HEROVERD KARELIË. Het militaire bestuur van het Finsche hoofd kwartier maakt bekend, dat tot den 12en Oct. ongeveer 33.000 personen zyn teruggekeerd naar de heroverde gebieden van Karelie. Zij voerden 5000 koeien. 2000 paarden en 1200 wagenladin gen landbouwmachines en particulier bezit met zich mede. Het totaal dergenen, die dit Jaar nog naar Karelië kunnen trekken, bedraagt 50 tot 60.000. De landbouwbevolking telde vóór den oorlog 220.000 personen, waarvan er 100.000 tot werken in staat waren. Daar de thans teruggekeerden uitsluitend volwassen werkkrachten zijn. is tot- dusver ongeveer 30 van de tot werken in •staat zijnde landbouwbevolking naar de oude woongebieden teruggekeerd. Pas in het vol gende voorjaar zal een terugkeer op grooter schaal naar Karelië kunnen beginnen. (D.N.B.) Een der beste Engelsche vliegers, luitenant R. S. E. Aldridge. is tijdens een luchtgevecht door Duitsche jagers neergeschoten, SLAGSCHIP EN KRUISER DOOR LUCHTTORPEDOS GETROFFEN. Het Italiaansche Weermachtsbericht 499 van gisteren luidt: Een nieuwe nachtelijke aanvalspoging op een van onze stellingen aan het front van Tobroek is afgeslagen. Tijdens den strijd werd een de tachement vechtwagens van den tegenstander snel teruggedreven door het vuur van ons anti- vechtwagengeschut met medewerking van Duitsche pantserstrijdkrachten. Aan het front van Solloem bedrijvigheid der artillerie. Tij dens een gevecht boven Boeg en Solloem heb- Duitsche jagers 5 Britsche toestellen neer geschoten. Vijandelijke toestellen hebben op nieuw Derna gebombardeerd zonder slachtoffers te maken. Zij wierpen op de haven van Tripoli bommen, die in zee terecht kwamen; een vlieg tuig werd neergehaald. In Oost-Afrika. in den sector van het Tana- meer, hebben onze detachementen gewapende verkenningen over een groot gebied uitgevoerd. In het Oosten van de Middellandsche Zee ls gistermiddag vroeg een vlootformatie van den vyand, bestaande uit twee slagschepen en eenige kruisers en torpedobootjagers, ver rast en aangevallen door onze torpedovlieg tuigen. Ondanks het zeer onderhouden vuur van den vyand slaagden onze koene vliegers er in met torpedo's een slagschip en een kruiser van 10.000 ton, dien men hevig slag- zy zag maken, tc treffen! Al onze toestellen, waarvan er één ernstig werd beschadigd, maar welks bemanning ongedeerd bleef, zyn teruggekeerd. De chefs dei- bemanningen van de toestellen die de torpedeeringen ten uitvoer legden, zijn: de luitenant-vlieger Cesare Grazianl, Carlo Fag- gioni en Giuseppe Cimicchi. Hedenochtend, bij het aanbreken van den dag, hebben afdeelingen jagers der Italiaansche luchtmacht in scheervlucht aanvallen gedaan op het vliegveld van Micabba op Malta. Drie vijandelijke vliegtuigen werden op den grond vernield, andere toestellen werden doeltreffend met machinegeweervuur bestookt. Onze escor- teerende jagers, die in contact kwamen met een vijandelijke formatie, schoten twee toestellen neer. Wij hebben geen enkele machine verloren. Bij haar mislukte aanvallen op de kust van het Kanaal verliest de Britsche luchtmacht een groot deel van haar beste vliegers, zoo consta teerde men volgens D.N.B. in Duitsche militaire kringen. Ook de aanvulling met Canadeesche, Australische. Nieuw Zeelandsche en Amerikaan sche vliegers kan het feit niet wegnemen, dat men de Britsche vliegers met rype ervaring niet vervangen kan door de snel in dienst ge stelde nieuwe vliegers. Zoo verklaarde een naar Amerika terugge keerde Amerikaansche vlieger, dat twintig Ame rikaansche vliegtuigbestuurders gebruik ge maakt hadden van hun recht om weer uit de Britsche luchtmacht te treden. Zij hadden ge dacht in de Duitsche jagers tegenstanders van middelmatige sterkte voor zich te hebben, maar by de eerste ontmoeting met de bemanningen van de Messerschmitts 109 deden zy heel andere ervaringen op. Wanneer de Amerikanen wisten, aldus deze Amerikaansche vlieger, hoe sterk Duitschland's positie is, zouden geen Ameri kaansche vliegers zich meer voor de Britsche luchtmacht aanmelden. BRITTEN WIERPEN BOMMEN OP ZWITSERLAND. Van officieele Zwitsersche zy de wordt beves tigd, dat het resultaat van het onderzoek heeft uitgewezen, dat de by het dorp Buwil in het kanton Thurgau neergeworpen bommen van Engelsche herkomst zijn. Voorts wordt medege deeld. dat behalve drie dooden ook vier gewon den te betreuren zijn. Naar het Zwitsersche Telegraafagentschap meldt, heeft de Zwitsersche gezant te Londen opdracht ontvangen bij de Britsche regeering te protesteeren wegens de bommen, die op Buwil zijn geworpen en tevens vergoeding te eischen voor de aangerichte schade en schade loosstelling voor de verwanten der slachtoffers. (D.N.B.> DE AMERIKAANSCHE NEUTRALITEITSWET De Republikeinsche minderheid van de com missie van buitenlandsche zaken van het Ame rikaansche Huis van Afgevaardigden heeft ver klaard. dat de Democratische meerderheid door haar besluit om de besprekingen tot twee dagen te beperken, de minderheid heeft willen kneve len. Zij besloot daarom demonstratief af te zien van het hooren der door haar uitgenoo- digde personen. Twee republikeinen Hamilton Fish en George Pinkham, gingen nog verder en verlieten de zitting. (U.P.) BRITTEN EN SOVET-RUSSEN ONTRUIMEN TEHERAN. Associated Press meldt uit Teheran: Het Britsche gezantschap heeft bekend ge maakt dat de Engelschen en de Sovjets zich bereid hadden verklaard hun troepen uit Teheran terug te trekken. Het bolsjewistische hoofdkwartier zal naar Tabris 60 mijl bezuiden de Kaukasusgrens verhuizen. Op 50 mijl van Teheran zullen de eerste afdeelingen infanterie worden gelegerd. De Britsche strijdkrachten werden ongeveer 200 myi van Teheran in gar nizoen gelegd. (DN3.) van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 1.27 uur en ging onder te 16.25 uur. IEDER DRAGE NAAR VERMOGEN DAARTOE BIJ. In een bericht heeft de Regeeringscommissarls voor de bodemproductie bekend gemaakt, dat de voedselvoorziening het noodig maakt om ten be hoeve van oogst 1942 ongeveer 100.000 ha gras land te scheuren. Naar aanleiding hiervan wordt er van bevoeg de zijde op gewezen, dat deze maatregel onont koombaar is, omdat het nu eenmaal volstrekt noodig is, dat de hoeveelheid landbouwproduc ten, die onze bodem oplevert, wordt opgevoerd en het niet mogelijk is de opbrengst van het be staande landbouwareaal, die reeds zeer hoog is, nog belangrijk te yergrooten. Er zijn thans ln Nederland ca. 900.000 ha bouwland en 1.300.000 ha grasland. Daar gras land voor de voedselvoorziening een zeer laag rendement geeft, moet het verantwoord worden geacht, van het graslandareaal 100.000 ha af te nemen en deze bij het bouwland te voegen. Het op deze wijze nieuw ter beschikking ko mende bouwland zal voor de helft voor de teelt van aardappelen moeten dienen. De aardappel ls bij uitstek geschikt als menschelijk voedsel en kan ook, langs den omweg over het varken, tot verbetering van de vetpositie bijdragen, Wellicht zal men zich afvragen, waarom niet in de eerste plaats aan de uitbreiding van het graanareaal wordt gedacht. Dit biedt echter bijzondere moei lijkheden in verband met de benoodigde land bouwwerktuigen en kunstmeststoffen, welke zich bij de aardappel teelt niet in die mate voordoen. Naast aardappelen zullen ook suikerbieten en andere gewassen kunnen worden geteeld. De eerste zorg is thans, dat er op bevredigende wyze wordt gescheurd. Hierby zullen de te bewerken landerijen zoo danig worden gekozen, dat het vervoer der te verwachten producten naar de groote steden de minst mogelijke moeiiykheid oplevert en dat zooveel mogelijk werkloozen zullen kunnen wor den ingeschakeld. Als tijdstip, waarop het scheuren van de ver- eischte 100.000 ha gereed zal moeten zyn, is Maart 1942 gesteld. Teneinde te zorgen, dat dit ook werkeiyk geschiedt, is er een stok achter de deur gezet. De boeren, die grasland bezitten, zul len zich namelyk tot 15 November a.s. vrywillig kunnen aanmelden. Formulieren daartoe zullen eerstdaags op de gemeentehuizen verkrygbaar zyn. Een ieder, die deze opgave verstrekte verplicht deze oppervlakte voor 1 Maart 1942 te scheuren. Op de zwaardere gronden vooral kan men. beter reeds in het najaar scheuren. De op deze wijze aangegeven perceelen komen voor een scheur- premie ln aanmerking, welke, indien deze op pervlakte extra met aardappelen wordt bebouwd f. 200.— bedraagt, voor andere niet beperkte ge wassen is deze premie f. 125.— per hectare. Mocht op 15 November 1941 een onvoldoende oppervlakte zyn opgegeven, dan zal 'n verplichte te scheuring worden opgelegd; scheurpremle voor deze aan te wyzen perceelen zal niet wor den verstrekt. Twyfelt een graslandgebruiker of zijn grond geschikt is, dan doet hy goed om de oppervlakte toch op te geven en te verzoeken te doen nagaan, of zyn grond geschikt is. Het ligt namelyk in de bedoeling de opgegeven opper vlakte zoo poodig te keuren om te voorkomen, dat ongeschikte perceelen worden gescheurd. Het is te hopen en dringend gewenscht, dat ieder, die kan meewerken, het zijne by draagt, zoodat een scheurplicht achterwege kan biyven. Onge- twyfeld zal het wel eens moeiiyk zyn, maar. waar de wil is. kan allicht een oplossing worden gevonden en in het belang van de voedselvoor ziening moet men die zoeken. TENTOONSTELLING VAN VOLKSCHE ZINNEBEELDEN GEOPEND. Met ingang van heden is in de bovenzalen van het Gemeentemuseum aan de Stadhouderslaan te 's-Gravenhage een tentoonstelling van volk- sche zinnebeelden onder den kentitel „Eeuwig levende teekens" geopend. De Volksche Werkgemeenschap stelde deze tentoonstelling samen met medewerking van het departement van volksvoorlichting en kunsten, welks gevolmachtigde voor volkscultuur, dr. H. Ropohl uit Den Haag, het ontwerp hiertoe le verde. Het aantal toepassingsmogeiykheden van de op zichzelf niet zoo talryke zinnebeelden uit de geschiedenis van ons volk is ontstellend groot en daarvan hebben onze voorouders en latere geslachten op treffende wyze blyk gegeven. Niet minder dan 24 zalen en kamers treft men op deze tentoonstelling aan. die alle aan be langwekkende uitbeeldingen van volksche tee kens In de deelen van ons land gewyd zlln. Hierby zyn er die van duizend jaren vóór Christus dateeren en nog altyd voortleven. Zy zullen dat ook in de toekomst doen. Op uiterst leerzame wyze zyn deze zinnebeelden en hun toepassingen gerangschikt en schriftelyk toege licht. Hieruit spreekt groote liefde voor ons volk en zyn historie, die dan ook aller belang stelling verdient. De zon als levenbrengster ls op zes zonne- teekens weergegeven: het radkruis. het daaruit ontstane hakenkruis, het wervelrad. de zonne- spiraal, de rlngenzon en de zeester Elk dezer teekens treffen we als motief op een of ander bouwwerk, siervoorwerp of gebruiksstuk aan en aan elk zinnebeeld is een historie verbonden. Andere zinnebeelden zijn de levensboom, die de aarde mei het licht verbindt, de Irmin-zuil, het hart. de heilsknoon en de diverse runentee- kens en sibben. Ook vogelparen (in Friesland vooral de zwaan) paardekoppen en daaraan ontleende motieven hebben in het leven van ons volk steeds een be langrijke rol gespeeld. Voorwerpen van hooge kunst en ook zeer een voudige werkstukken getuigen daarvan op deze tentoonstelling klaar en duldeiyk. De invloedssfeer der Friezen, der Nedersak- sers en der Neder-Franken is tot ver in Europa in den loop der eeuwen doorgedrongen. De ten toonstelling brengt dit aanschouweluk naar voren. Elk dezer tentoonstellingsafdeelingen biedt een schat van gegevens voor nadere bestudee ring en voor diepere kennismaking met de histo rie van ons volk. Een rijk geïllustreerde catalogus is hiervoor in het licht gegeven, waarin alle tentoongestelde ..Eeuwig levende teekens" met duidelijke verkla ring in talrijke toepassingsvormen zijn opgeno- Dit Nummer bevat TWEE Bladen Max Blokzyi spreekt hedenavond van 19.45 tot 20.00 uur voor de microfoon van den Ne- derlandschen omroep (Hilversum 2) over: „Onze oorlogsinvaliden nu en straks". Hedenavond zal over Hilversum I van 19.20 uur tot 19.30 uur een vraaggesprek uitgezonden worden met mr. M. M. Rost van Tonningen, over het economisch front. RADIOREDE VAN E. VOORHOEVE. Voor den Nederlandschen omroep heeft E. Voorhoeve, chef van de af deeling propaganda van de N.SJB., gisteravond een rede gehouden over het socialisme van de N.SJB., waaraan het volgende wordt ontleend: Evenzeer als het volk zyn politieke leiders, zyn politieke organen en zyn politiek recht noodig heeft, heeft het zijn sociale leiders, zyn sociale organen en zyn sociaal recht noodig. Geestelyk en materieel leeft de mensch, leeft ook een volk, door zyn arbeid. Het volk den ar beid en daardoor het leven mogeiyk te maken, daarop moeten de sociale en de staatkundige orde zyn gericht. Het nationaal-socialisme wil het volk orga- niseeren in één groot arbeidsfront, dat met den steun van den staat is opgewassen tegen dd zelfzucht van enkelen, tegen de volksvijanden van binnen. De taak van dit arbeidsfront en van den staat moet het in de eerste plaats zyn den jongen mensch in de gelegenheid te stellen zijn beroep of het bedrijf te leeren. Hun tweede taak is het den leerling op zyn kennis en zyn kunde te be proeven, alvorens hy als producent (voortbren ger) op de gemeenschap losgelaten wordt. Hun derde taak ls het ervoor te zorgen, dat het be- roepsrecht wordt gehandhaafd en dat de be- rooepsplichten biyvend worden vervuld. Hun vierde taak ls het ervoor te zorgen, dat de arbeid onder menschwaardlge omstandigheden wordt vervuld. Ik noem hier b.v, de inrichting van de werkplaatsen, de indeeling van den dag ln ar- beidstyd en rusttyd, ,de lichamelijke oefening, de vaststelling der vacantietyden, het scheppen van de mogeiykheid tot nuttig en aangenaam gebruik van den vryen tyd. Hun vyfde taak is het ervoor te zorgen, dat voortgebracht wordt datgene, waaraan en voorzoover daaraan be hoefte bestaat ln binnen- en buitenland. Hun zesde taak ls het ervoor te zorgen, dat de prijzen zóó worden vastgesteld, dat de voortbrengers en de handelaren daarvan die vruchten plukken, dat zy menschwaardig kunnen leven. Hun ze vende taak is het ervoor te zorgen, dat het geld wezen de voortbrenging en het verbruik, het bezit en het gebruik dient en vergemakkelijkt. Hun achtste taak is het ervoor te zorgen, dat de arbeider, de werker, ook by riekte of ongeluk menschwaardig kan leven, dat by zyn dood zijn familie menschwaardig kan leven. Daarbij zul len de arbeidsorganen en voor hebben te zor gen. dat er tusschen de beroeps- en bedryfsge- nooten echte arbeidsgemeenschap, echte kame raadschap bestaat, tusschen degenen, die de zelfde of een onderscheiden taak in het beroep of het bedryf uitoefenen, of zy nu leiden of ge leid worden. Hun negende taak is het ervoor te zorgen, dat de werker na het volbrengen van zyn levenstaak, wanneer hy 'oud geworden is, een zonnigen levensavond kan siyten. De staat leidt, bundelt en richt. Wanneer de staat aan de onrustigen, aan de echte revolutlonnairen het woord en de vryheid van handelen laat. dan zullen ze ervoor zorgen, dat niet de zelfzuchtigen als een log monster, den volkschen arbeid en de sociale gerechtig heid vernielen en verstikken. Volksgenooten, laat ons dit tot rlchtiyn van ons gedrag maken, tot rlchtiyn tevens bij den bouw der nieuwe orde: volk en gemeenschap en individu moeten elkander dienen. Dan zal het Nederlandsche volk en dan zal de Nederlandsche mensch leven ln een gelukkigen staat. DE TOEDRACHT VAN HET ONGELUK. Omtrent het vliegtuigongeval te Batavia, waarby de commandant van het Ned.-Indlsche leger, luitenant-generaal Berenschot, om het leven is gekomen, worden nog de volgende by- zonderheden medegedeeld. Kort na den start weigerde de linker-motor, waardoor het toestel om den linkervleugel draaide en neerstortte op een vlak by het vliegveld gelegen huls. De be woners kwamen hierby om hei leven, waardoor het aantal dooden, met de vyf inzittenden van het vliegtuig, tot 24 is gestegen. Toen het toe stel den grond raakte, vloog de benzinetank in brand, zoodat het voor ooggetuigen onmogeiyk was hulp te bieden. De hjken van generaal Berenschot, kapitein Knapp. de beide onderof ficieren en van den Britschen vliegerofficier Watkins. die met moeite geïdentificeerd kon den v/orden, zyn naar het militaire hospitaal te Batavia vervoerd. Naar wij verder nog vernemen, ls de chef van den generalen staf in Nederlandsch- Indië, generaal-majoor ter Poorten, die voor een bespreking naar Manilla was vertrok ken, telegrafisch teruggeroepen. Generaal ter Poorten is gisteren te Ba tavia aangekomen en heeft voorloopig het opperbevel over het Ned.-Indische leger aanvaard. In den Volksraad is de overleden legercom mandant in een rede van den voorzitter her dacht. CAREL VAN HEES t Op 68-jarigen leeftijd is overleden de acteur Carel van Hees, oud-directeur van den Stads schouwburg te Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1