No. 25015 Beëediging van het W.A.-bataljon Tentoonstelling van den arbeidsdienst 82ste Jaargang LEISSCH DAGBLAD, Maandag 13 October 1941 Tweede Blad Toespraken van Ir. Mussert en den Rijkscommissaris AGENDA In het Deutsche Haus te Rotterdam FEUILLETON De vervloekte Viool By de vele duizenden Nederlanders, die zich reeds vrijwillig in de Standarte Westland naar het Oostfront hadden begeven, om daar deel te nemen aan den strijd onder leiding van Adolf Hitler voor Europa tegen het bolsjewisme, en onder wie uit de gelederen der N.S.B. een be langrijke gedeelte reeds was aangetreden, heeft zich Zaterdag het eerste zuivere N.S B^bataljon. ten getale van bijna duizend man. gevoegd, om in handen van den algemeen-leider dezer be weging. ir. Mussert. den eed af te leggen op den Germaanschen Führer. Deze plechtigheid geschiedde Zaterdagmiddag te vier uur op het historische Binnenhof in Den Haag. waar de reeds geüniformeerde adspirant- strijders om twaalf uur met den trein uit Den Bcsch waren aangekomen. Het is een indrukwekkende gebeurtenis ge worden. die ondubbelzinnig getuigde van Ger- maansche broedertrouw en van de nauwe ver bondenheid tusschen de Duitsche en de Ncder- landsche nationaal-socialisten in den strijd tegen alle volksontbindende elementen. De gebouwen, die het Binnenhof begrenzen, waren met oranje-wit-blauwe en hakenkruis- vlaggen, zoomede met die van de N.SB., getooid en voor het podium wapperden aan hooge mas ten deze vlaggen als symbolen van innige samen werking tusschen de dragers van de nationaal- socialistische gedachte in beide landen. Te half vier werd het Nederlandsche bataljon in carré-vorm met een eerecompagnie van de Duitsche weermacht, en met een militair mu ziekkorps op den rechtervleugel, op het Binnen hof opgesteld. Achter de troepen der Nederlandsche natio naal-socialisten stonden de stormvlaggendragers met hun banieren, die aldus het geheel om zoomden. Links en rechts van het bordes der Ridderzaal bevonden zich vele vooraanstaande figuren uit officieele kringen en uit N.SB. en N S.D.AP.. onder wie wij opmerkten commissaris-generaal Schmidt, eenige provinciale gevolmachtigden van den Rijkscommissaris, den commissaris der pro* vincie Limburg, graaf De Marchant et d'Ansem- bourg, den nieuwen burgemeester van Rotter dam, ir. F. E. Müller, den procureur-generaal bij het Haagsche gerechtshof, prof. dr. R. van Genechten, den president der Nederlandsche Bank en wnd. secretaris-generaal van Finan ciën. mr. M. M. Rost van Tonningen, den ge machtigde van den leider der N.SB. voor Zuid- Holand, baron Van Haersolte, den commandant van de Nederlandsche S.S. en dien van de W.A. en vele anderen. Precies te vier uur werd de komst van den Rijkscommissaris en van den leider der N.SB. aangekondigd. Terwijl de muziek een begroe- tingsmarsch deed weerklinken, namen zy beiden, vergezeld door generaal Seyffardt. bevelhebber van het Vrijwilligerslegioen Nederland, en van de heeren Rauter, van Geelkerken en Zondervan. de voor hen gereserveerde plaatsen in, waarna een inspectie langs de stram in de houding staande troepen volgde. REDE IR. MUSSERT. De leider van de N.S.B. sprak, nadat hij op het podium was teruggekeerd en de troepen den ruststand weder hadden verkregen, het bataljon als volgt toe: „Kameraden, Gij staat op het punt het vaderland te ver laten en oostwaarts te trekken. Dit is een daad van de grootste beteekenis in uw eigen leven, in het leven van hen. die u na staan en die met hun wenschen en goede gedachten bij u zullen zijn en blijven, maar boven dit alles uit is uw gaan een daad, die richtinggevend is voor het leven van ons volk, voor de verzekering van zijn toekomst. Wij weten allen, dat de oorlog een nevenver schijnsel is van de geweldige revolutie, die wij beleven doordat twee werelden botsen: de oude democratisch-kapitalistische wereld en de nieu we nationaal-socialistische/fascistische. Het be sef daarvan is bij ons ontwaakt in 1931 toen de N.S.B. werd gegrondvest op haar program, dat tot op den huidigen dag onveranderd zijn waar de heeft behouden. Daarin werd kloek stelling genomen tegen de democratie en het geloof ge uit in het ontstaan van een nieuwe wereld. Dit geloof is nooit geschokt, maar nam, integeh- deel. steeds vasteren vorm aan. In 1935 ver klaarden wij ons solidair met het fascistische Italië en het nationaal-socialistische Duitsch- land, toen de Volkenbonds-sancties in werking traden. Deze solidariteit heeft onzen vijanden tot grondslag gediend om te ageeren en op te hitsen tegen ons. Zij diende als aanleiding tot bestrijding van ons tijdens de verkiezingen van 1937. Zij opende de poorten van de concentra tie-kampen en de oude gevangenissen voor dui zenden nationaal-socialisten tijdens de oorlogs dagen hier en in Indië en overal waar de zwar te hemden van de N.SB.-ers gedragen werden. I Het was deze solidariteit, die tot uiting kwam t op onze hagespraak te Lunteren in Juni 1940. Het was op den grond van deze solidariteit, dat de eerste honderden van onze kameraden in den zomer van 1940 naar München vertrokken om tot goede militairen te worden gevormd bij de „Standarte Westland der SS." Daarna trokken duizenden kameraden uit de W.A. naar het N.S.K.K. om op het vervoers- front te dienen in den strijd. Een nieuwe mo gelijkheid tot deelneming aan den oorlog werd geopend door dienstneming bij de „Nachrich- tentruppen", de verbindingstroepen. Een nieu we stap werd gedaan toen luitenant-generaal Seyffardt het Nederlandsche legioen oprichtte. Wederom meldden zich honderden WA.-man nen. Wij behoeven het waarlijk niet onder stoe len of banken te steken, integendeel, wij zijn er trotsch op, dat na de duizenden, die zich reeds hebben ingezet, wederom het leeuwendeel door de A. werd geleverd voor het legioen. Nu staat gij hier aangetreden, het eerste zui vere W.A.-bataljon. Gij maakt de 10.000 vol, die nu deelnemen aan den oorlog aan den goeden kant. n.1. aan den kant van Duitschland, aan den kant van Europa, Zooals gij gisteren hebt vernomen, heeft uw commandant, onze kame raad Zondervan. mij verlof gevraagd om u te kunnen volgen. En na hem zullen weer duizen den anderen volgen. Het spieken over de soli- darteit. over de lotsverbondenheid, wordt in de daad omgezet en met het bloed van Neer- lands beste 'zonen bezegeld Gij weet waarom gij gaat: Gij gaat als strijdende nationaal-socialisten in het onwrikbaar geloof, dat er zal zijn een nationaal-socialitisch/fascistisch Europa, dat een rechtvaardig Europa zal zijn. Gij gaat als Europeanen ter bescherming van onze bakermat, ons oude werelddeel, tegen de vijanden, die het belagen, onverschillig of zij komen uit het Oosten of het Westen, uit het Noorden of uit het Zuiden. Gij gaat als Germanen, als levend bewijs van het ontluikend Germaansch saamhoorigheids- besef, bezield met den wil de Germaansche le vensruimte te beschermen. Gij doet dit onder de leiding van de onovenvinnelijke Duitsche weermacht en gij zijt er diep van doordrongen, dat Adolf Hitler, als Germaansch Führer, zon der weerga in de geschiedenis, u een waarborg is. dat gij opgeleid en aangevoerd zult worden door de beste soldaten der wereld. Gij gaat als Nederlanders om uw vaderland en uw volk naar eer en geweten te dienen, om een begin te maken met de herrijzenis van ons volk. door als pioniers te dienen in de nieuwe weermacht, die ons volk weerbaar zal doen zijn. Want wij zijn nooit een knechtenvolk geweest, maar willen weer worden een fier, wapendra - gend, Germaansch volk. gevreesd door zijn vijanden, geliefd door zijn vrienden. Gij gaat, ten slotte, als mannen, als vaders, ter bescherming van uw gezinnen, in de volle wetenschap, dat alleen de overwinning van de nationaal-socialistische wapenen uw gezinnen veilighed en toekomstmogelijkheid waarbor gen zal. Zoo geestelijk geharnast trekt gij ten strijde en zoo staat gij vast als een eik, geworteld in vasten bodem De taak, die gij op u neemt, is in de eerste plaats het vak van soldaat te leeren. Daartoe moeten wij onze eigenwijsheid te dien opzichte thuis laten en blindelings gehoorzamen aan de leermeesters, die aan de wereld getoond heb ben. dat zij het vak kennen als geen ander. Gij verliest daardoor niet uw zelfrespect. Integen deel, uw zelfrespect zult gij verkrijgen door te toonen wat gij waard zijt in den strijd. Zij. die u voorgingen, de velen van uw kame raden, die in Rusland gestreden hebben en nog strijden, hebben zich goed geweerd, hebben ge toond uitstekende soldaten te zijn dapper en voorzichtig. Ik heb over hun gedrag in den strijd niets dan lof vernomen. Het is een leugen, dat wij. Nederlanders, geen soldatenvolk zouden zijn. Wy hebben vroeger Brandend Maagzuur Neem toch Rennie! 'n Erkend afdoend middel .goed en vei lig prettig om in te nemen (gewoon laten smelten in den mond) zonder water of wat ook. Met Rennie Pastilles behoeft ge niet meer te bedanken voor hartige hapjes, die ge graag zoudt nemen, als Uw maag ze maar altijd verdragen kon. Met Rennie verdraagt Uw maag ieder stevig •maal. Want Rennie voorkomt Uw aanval len van brandend maagzuur. En als ge Rennie eens niet bij voorbaat neemt, dan kimt ge er toch baat bij hebben, omdat Rennie ingenomen bij de eerste aan wijzing van brandend maagzuur een ongekende, onmiddellijk verzachtende wer king heeft en een paar pastilles den hevig- sten aanval binnen 2 minuten bezweren. Probeer 't met Rennie ondervind het zelf en wees een gelukkig zorgeloos mensch, zonder vrees voor zuur, opbreken of branderige pyn. - Uw apotheker of dro gist heeft Rennie in voorraad, 1.27 en 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. „Adv." 3S73 zeer groote militaire deugden gehad, maar al leen de tyd van degeneratie en ontmanning, dien wy nu achter ons hebben, heeft ons volk verslapt. De pioniersgeest, de offervaardigheid, de moed. de trouw, de soberheid, de groote deugden van weleer, zy herleven in dezen tijd. De oude geest keert terug en gy zult toonen, dat de Nederlandsche soldaat met eere zal kun nen staan naast den Duitschen soldaat en niet voor nem zal behoeven onder te doen. In de vaste overtuiging, dat gij zoo uw taak zult opvatten, dat gij zoo uw plicht zult deen, laat ik u met gerustheid gaan, wetende dat de toekomst en de eer van ons volk veilig zullen zijn in uwe handen. Wij danken u voor de offers, die gy brengt. Gij verlaat uw vrienden en verwanten, gehoor gevend aan myn oproep. Gij gaat moeüijkheden en ontberingen tegemoet. Vrywillig. Gy gaat gevaren tegemoet, die u niet afhouden van uw voornemen uw volk te dienen. Gy zyt bereid en gy zet u in. Wanneer gy terug zult komen, zult gy per soonlijk sterker en ervarener zyn. Maar bovenal, gij zult u de rechtmatige beheerder weten van het erfgoed van onze vaderen, omdat gy u hebt ingezet tot het behoud ervan. Het feit. dat gij uw plicht hebt gedaan voo~ volk en vaderland, zal u er recht op geven, dat gy erkend wordt als de dragers daarvan. Nog zyn er velen, die uw gaan. uw inzet niet begrijpen. Het is aan het thuisfront der bewe ging om meer begrip te brengen, om de harten van ons volk te winnen, want als gij straks weer thuis komt, moet er een vol kzijn. dat op u wacht en een vaderland, dat u erkentelyk zal zijn. Zoo scheiden wij dan nu van elkander, maar die trouw, die ons bindt blijft en in onverbre- kelyk hoe groot de afstand m kilometers ook zal zyn. Wij hopen elkander terug te zdsn. eerst in het Oosten en ten slotte op den vaderland- schen bodem, waarmede wy allen verbonden zijn. Miine karfieraden. myn beste wenschen ver gezellen Voor volk en vaderland, hou-aee!" Luide teekenen van Instemming en houzee- geroep bezegelde de rede van den leider der NBB. Vervolgens las ir. Mussert de eedsformule voor, terwyl voor iedere compagnie van het ba taljon een viertal mannen uit de Nederlandsche troepen de symbolische har.delngen voor deze plechtigheid verrichtte. Alle duizend leden van het bataljon herhaalden in koor de voorgelezen woorden waarmede zij hun eed bevestigden Plechtig speelde de muziek hierna het Wil helmus waarvan de woorden van het zesde vers (Mijn schild end? betrouwen) door alle aanwezigen werden meegezongen. W.A.-commandant mr Zondervan overhan digde hierop den driehoekvormigen bataljons standaard aan een daarvoor aangewezen drie tal iüt den troep. H?t bataljon werd nu aan den Brigadeführer overgedragen. TOESPRAAK VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. De Rijkscommissaris, ryksminister Seyss-In- quart. hield daarna een korte toespraak tot het bataljon. Gij hebt, zoo zeide spreker, thans den eed van trouw aan den Führer. Adolf Hitler, in handen van uw leider Mussert afgelegd en daar mede zyt gij in dienst gesteld als soldaten in het groote leger, die recht hebben op geiyke plaatsen als uw Duitsche kameraden, want gy treedt dat leger met gelijken inzet binnen. UW opleiding zal geschieden volgens methoden, die de Duitsche soldaten onoverwinnelijk voor alle vijanden hebben gemaakt. Maar éen ding moet ge zelf meebrengen en dat is een moedig en gesloten hart. Wanneer ik thans denk aan uw Nederlandsche kameraden van de Standarte Westland, die reeds in de voorste gelederen staan en hun dapperheid in het gevecht too nen. dan stel ik hen aan u ten voorbeeld. Tus schen den vijand en u dient alleen de inzet van uw geheelen persoon te staan. In deze stonde wordt het hart groot en sterk, want het gaat om de toekomst van het geheele Germaansche volk. De gebeurtenis van heden zal u en ons voor altijd aan elkander verbinden en daarvoor zilt gij thans aangetreden. Ik dank uw leider, ik dank de N.S.B. en de W A. en ik dank de kameraden, die aan het front staan. Gij allen zyt de dragers van de nationale en politieke verantwoording in dit land. Ik wensch u veel successen met de wapenen. Nog eenmaal groet u het vaderland, het Nederlandsche volk, waarvoor gij u hebt ingezet om onder opperste leiding van den Führer een schoone toekomst te verzekeren. De Rijkscommissaris eindigde zijn toespraak met een driewerf heil voor Adolf Hitler. De plechtigheid oo het Binnenhof eindigde met het door het muziekcorps ten gehoore brengen van het Deutschlandlied en het Horst- Wesse'lled. DÉFILÉ VOOR DEN RIJKSCOMMISSARIS De troepen marcheerden nu af en defileerden op den hoek van den Lange<Vij verberg en den Kneuterdijk voor den Rykscommissaris. die hier vergezeld was van de heeren Mussert en Seyf fardt. zy waren inmiddels getooid met bou- quetjes van oranje-witte en blauwe bloemen, hun door meisjes van den Jeugdstorm by hun vertrek van het Binnenhof op de borst gehecht. Jongens en meisjes van dezen Jeugdstorm flan keerden het podium, waarop genoemde hooge personen het défilé in ontvangst namen. Te halfzeven vertrok van het Hollandsche Spoor-statlon de lange trein. die. het bataljon naar zijn plaats van bestemming brengt. Bij het afscheid op de perrons waren ir. Mussert, generaal Seyffardt en eenige andere vooraan staande personen uit de N.SB. aanwezig, terwijl het muziekcorps eenige liederen deed weerklinken. Het AUP. meldt: Zaterdagochtend is in het Deutsche Haus aan den Westzeedyk te Rotterdam de gemeen- schappeiyke tentoonstelling van den Duitschen en Nederlandschen arbeidsdienst geopend. Reeds geruimen tyd voor het vastgestelde uur had zich een groot aantal leiders van de beide arbeidsdiensten ln het gebouw verzameld Ook zag men vele functionarissen van de NB. D.AP,, aangezien ook hèt Deutsche Haus dien dag geopend zou worden. Klokslag half elf kon digde hoorngeschal en tromgeroffel aan, dat de rijkscommissaris met zyn gevolg in aantocht was en even later betraden de hooge gasten het gebouw. In het gevolg van den rijkscommissaris werden opgemerkt de commissaris-generaal voor byzondere aangelegenheden. Schmidt en commissaris-genraal voor justitie, Rauter, als mede de gevolmachtigde voor Zuid-Holland dr. Schwebel en de gevolmachtigde voor Rotter dam, VÖlcker. Verder waren aanwezig de Gene- ral-Arbeltsführer van den Duitschen arbeids dienst. dr. W. Decker, de bevelhebber van den Duitschen arbeidsdienst in Nederland, Oberst- Arbeltsführer Bethmann, de waarnemend com mandant van den Nederlandschen arbeidsdienst generaal-arbeidsleider de Bock en de chef van den staf van den Nederlandschen arbeidsdienst Dekker en. vele anderen. Nadat de rykscommissaris het gebouw betre den had, werd hy naar den ontvangst-salon ge leid, waar de plaatsvervangende leider voor Rotterdam van de Arbeitsbereich der N.S.DA.P. in Nederland, Schönherr, den rykscommissaris meldde, dat het gebouw thans voor gebruik ge reed is. In het oorlogsgeweld van het vorig jaar heeft de Duitsche kolonie te Rotterdam haar tehuis verloren. Geruimen tyd is gezocht naar een nieuw onderdak. Thans is dit gevon den en gereedgekomen en spreker dankte den rijkscommissaris voor de hulp, welke hy heeft gegeven om dit te bereiken. De rijkscommissaris betuigde vérvolgens zyn tevredenheid over hetgeen tot stand is gebracht Dit gebouw moet het middelpunt worden van het nationaal-socialistisch leven in Rotterdam. Met een korte aansporing, te werken volgens den wil van den Führer. verklaarde de ryks- commissarls ten slotte het gebouw voor ge opend. Hierna begaven allen zich naar de ruime hal, waar de gasten werden begroet door Oberst- Arbeitsführer Bethmann. Deze schilderde de komst van den arbeidsdienst in Nederland, nu een Jaar geleden. Vervolgens wees hy erop. dat het moeiiyk is den arbeidsdienst in beeld te toonen, hy moet beleefd worden. Toch poogt de huidige tentoonstelling een beeld te geven, van wat de arbeidsdienst is en wil. Ten slotte sprak General-Arbeitsführer Decker. Hy noemde het een symbool, dat het Deutsche Haus te Rotterdam wordt geopend met een Dinsdag. JeruëlBjjbelbespreklng te 7& uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te IVi uur nam. BIOSCOPEN. T 18 Jaar; 14 laar: alle leeftyden. Luxor-theater: „Dulkbooten koers West" 5. Dageiyks nam. 2 en 8 uur. Zondag 2—7 uur. doorl voorstelling. Lldo-theatcr: ..De eeuwige Jood" t Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 8 1/4 uur Woensdag en Zaterdag ma tinee 2 30 uur Trlanon-theatcr: „Taboe" Dagelijks 2 en 8 uur 's Zondags van 26.30 u. doorloopende voorstelling Casino-theater: .,De Postmeester" t. Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur 's Zondags te 2. 4V£ en 8 uur nam. Rcx-theatcr: ..Ruzie, drie boog achter" Dagelijks 2 en 8 uur nam Zondag 26Vt uur doorloopende voorstelling NOva-theater (Katwijk aan Zee): Nam. uur. „Alarm op douanepost III". 's Zondags gesloten. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 11 Oct. 20 uur tot Zaterdag 18 October 8 uur waargeno men door de Apotheek Duyster, Nieuwe RUn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek voormalig Wilhelminapark 8. Tel. 26274. LOCHTTEM PER ATUUR. 9 uur voorm.: 9 gr. C. (48 gr. F.). De begrafenis van de 8 slachtoffers uit het Oudemannenhuis, die Vry dagavond 3 October j.l. by den Engelschen bomaanval op Rot terdam om het leven kwamen. Prasident dr. C. Völokers. gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor Rotterdam, brengt den laatsten groet. (Stapf-Kramer) Vlotbrug over den Dnjepr Als een worm kronkelt de vlotten bestaande brug over de rivier. (Weltbild- uit vele •Polygoon) In gezelschap van een aantal journalisten bracht de generaal-arbeidsleider van den Ne derlandschen Arbeidsdienst, L. A. C. Bock, een bezoek aan enkele arbeidskampen en werk- objecten van den N.A.D. In het werkobject te Nistelrode bezichtigen de g ener aal-arbeiderslei- der L. A. C. Bock (rechts) en de commandant van het 3de hoofdcorps. Hamerslag (links) de werkzaamheden. (Polygoon-Zeylemaker) tentoonstelling van den arbeidsdienst. De ar beidsdienst toch is geboren uit de nationaal- socialistische gedachte in ^Duitschland en het spreekt vanzelf, dat de Duitsche ouders gaarne een diepere blik hebben in werk en wezen van den arbeidsdienst, welken hun zonen en doch ters allen moeten doorloopen. De arbeidsdienst is een nuttige school voor allen, die van Ger maanschen bloede zyn. zy leeren hier de hoo ge waarde van den arbeid kennen. Deze ten toonstelling geeft slechts een klein overzicht, van wat de arbeidsdienst is, doch spreker hoopt dat toch hierdoor veel misverstand uit den weg zal worden gerulrpd. Na deze korte toespraak verklaarde de Gene- ral-Arbeitsführer Decker, namens Relchsar- beitsdienstführer Hierl, deze eerste tentoonstel ling van den arbeidsdienst in Nederland ge opend. Na deze officieele opening maakte de ryks commlssaris met de overige eeregasten een rondgang over de tentoonstelling. RONDGANG OVER DE TENTOONSTELLING In de beneden-verdieping is de tentoonstel ling van den Duitschen arbeidsdienst onderge bracht. Achtereenvolgens ziet men hier een slaapplaats ln een arbeidskamp, twee boven el kaar geplaatste kribben, model opgemaakt met blauwgeruit beddetijk en gevouwen wolletje. Daarnaast de kast, waarin de arbeidsman zyn uniformen en verdere uitrustingsstukken op bergt, eveneens model gepakt. Verder ziet men alles, wat de arbeidsman verder in het kamp en op het werk gebruikt: zyn servies, zyn ge reedschap en zyn sportgerei, want, in het ar beidskamp wordt veel tyd besteed aandelicha- meiyke opvoeding en sport. Bovendien wordt in maquettes en talryke foto's getoond, hoe de arbeidsman den dag doorbrengt, van de reveille tot de taptoe. Ook aan den vrouwelyken arbeidsdienst is een zaal tje gewijd. Hier ziet men, hoe het arbeidsmeis- je in haar kamp is ondergebracht en wat voor werk zij verzet. Voor het grootste deel la dit hulp in de huishouding en in den oogsttyd hulp op het land. Op de bovenverdieping is de afdeellng van den Nederlandschen arbeidsdienst onderge bracht. Hier ziet men de modellen van de ty pen van boerderyen, welke door de opleidings cursus voor hulsviyt, welke onder leiding van den onderhopman J. D. Schouten van den Ne derlandschen arbeidsdienst is gehouden, zyn vervaardigd. Het zijn geheel op schaal model len van de Frankische boerderij, welke we in Zuid-Limburg vinden, geplaatst ln het land schap. een Frlesche boerderij op een terp, een watermolen, en een groot model van een boer derij, zooals deze worden gebouwd ln den Wie- rlngermeer. Verder ziet men de ontwikkeling van de oude Jachthut uit het steenen tydperk tot de Saksische boerderij, vla het „Los Hoes". Zy zyn niet alleen bestemd voor deze tentoon stelling, doch moeten dienst doen bij het on derricht in de heemkunde, dat aan de mannen van den arbeidsdienst zal worden gegeven. In een volgende ruimte ziet men in humoris tische. gekleurde reliefs de dagindeeling van den arbeidsman in het kamp. Ook deze zyn door leden van den arbeidsdienst vervaardigd. door PETER FAZEKAS. (25 De dagen vlogen om, er was geen wolkje aan den zonnigen hemel te bespeuren en het geluk en de tevredenheid schenen eeuwig te zyn. Ca féhouder en publiek vermoedden nog niet, dat de Zigeunerviolist met een gravin getrouwd was en dat zyn spel eiken avond alleen haar gold; wel wist men, dat die knappe blonde vrouw zijn echtgenoote was; men verwonderde zich even, dat er blonde zigeuners op deze wereld leven, doch verder bemoeide men zich niet met haar. Er waren te Nice en dus ook in elk café veel mooie vrouwen, die wel eens in het middelpunt van haar eigen kringen stonden. Langzamerhand gingen er echter stemmen op, die deze idylle tusschen man en vrouw zouden verstoren. Er kwamen by de directie klachten binnen, dat de kapelmeester te weinig aandacht aan het pu bliek zelf en te veel aan zyn eigen vrouw schonk, waarvan het gevolg was, dat op een avond de gérant aan de tafel van Alma ging zitten en haar verzocht liefst zoo weinig moge- ïyk in het café te verschijnen. Alma trok een verwonderd gezicht. Waarom mag ik niet naar het spel van myn eigen man luisteren? De consumptie wordt immers toch van zijn gage afgetrokken? Het gaat niet daarom, madame, maar u moet begrijpen, dat een kapelmeester tydens zyn werk aan iedereen behoort en sommige da mes van het publiek kunnen niet hebben, dat uw man van haar geen notitie neemt; hij zit te veel aan uw tafel en wordt er ook door afge leid. Hoe bedoelt u dat? vroeg Alma, moet hij soms het hof aan de aanwezige dames ma ken? Voor zoover my bekend, staat zooiets in het contract niet vermeld In het contract staat dit inderdaad niet, maar wel staat er in vermeld, dat de kapel meester en zijn band geen der aanwezige gasten opvallend meer vonrspelen mag, teneinde den af gunst van de anderen niet op te wekken, zei de chef. Ik ben toch geen gast? Ik ben zyn vrouw en het.is toch myn goed recht De chef onderbrak haar: Madame, doet u my een genoegen en ver- schynt u zoo weinig mogeiyk in het café, ik wil geen moeiiykheden hebben met mijn gasten. Alma werd vuurrood, ze zei geen woord meer, voor het eerst voelde zy de beschaming en de vernedering, welke men een Zigeunersvrouw blykbaar ongestraft mag aandoen, voor het eerst in haar leven overkwam het haar, dat men haar formeel uit een café wees, zonder dat zy daartoe aanleiding had gegeven. Door haar af komst en de bescherming van haar ouderiyk huis waren beleedigingen haar steeds gespaars gebleven. Nu zy zich in het groote leger der oh- beschermden bevond en plotseling de hardheid dezer wereld moest ervaren, trof haar dit als een slag in het gezicht, zy kon moeiiyk beseffen, dat onbekende vrouwen, met wie haar man nog nooit een woord gewisseld had, thans jaloerscn op haar waren, dat zij Pettie voor zichzelf op- eischten en dat zy. Alma, geluidloos het veld moest ruimen voor een veeleischende cliëntéle, die men om ter wille van het dageiyksch brood moest ontzien. Zij stond van haar tafel op en wilde naar bui ten loopen. Het was Pettie niet ontgaan, dat de chef met Alma een woordenwisseling had gehad, eerst achtte hy het niet van groot belang, want ook zyn vrouw was hier intern wellicht besprak de chef met Alma een en ander, betreffende Pettie zelf, of omtrent het eten, de kamer of het salaris. Maar toen hy zag, dat Alma een kleur kreeg, opgewonden opsprong en in gezelschap van den chef naar buiten liep, legde hy zyn viool op de zimbal neer en liep hen achterna .Voor de garderobe haalde hy hen in. Wat is er aan de hand? vroeg hy zyn vrouw. Hy heeft my de deur gewezen, ant woordde Alma en met tranen in haar oogen, nog steeds rood van beschaming, wierp zy zich aan zyn borst, van hem bescherming wachtend. Hei, chef, wat was dat? vroeg hy in ge brekkig Fransch Deze hield een lange voordracht, waarvan Pettie maar sommige woorden begreep. Het locaal is geen rendez-vous voor het personeel. eindigde de chef brutaal. Myn vrouw jong, Ik jong, pas getrouwd, verliefd, waarom mag dat niet? Het kan niet en het mag niet en ik verbied het, gaf de gérant rüjdig te kennen en wend de zich om, met de bedoeling naar het cafe te rug te loopen. Pettie pakte hem aan de revers van zyn rok en schudde hem heen en weer, waarby de chef moeite deed zich van Pettie los te rukken. Hy wenkte den portier, die aan de draaideur stond en met wiens hulp hy Pettie in bedwang kon houden. Huilend rende Alma naar boven naar haar kamer, de worstelende mannen achter zich latend. Geen recht, geen recht, schreeuwde Pet tie maar door, myn vrouw beleedigd, myn vrouw kontes Thans ontglipte hem het geheime woord ,dat hy noch iemand van zyn strijkje mocht uitspre ken. opdat er geen hindcriyke sensatie zou ont staan. In dezen opzet slaagden zij tot nu toe. Alma had dan ook geen last van haar hooge afkomst, zij was en bleef de vrouw van den kapelmeester, met w!e niemand zich bemoeide en die met rust gelaten werd. Thans pchter werd het bekend Wat zegt u, monsieur Lakatos, vroeg de chef stom verbaasd, met een beleefde en ver wonderde stem. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5