Radiorede van ir. Mussert OORLOGSSCHADE LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 11 October 1941 Derde Biad No. 25014 550.000.000.- I 82ste Jaargang Ons volk zal in vrijheid weer leven <*i! 38.000 deelnemers "RENOVATUM" SUW RADIO DEFECT? Weinig veranderde stemming op de veemarkten FEUILLETON vervloekte Viool Gisteravond heeft de leider van de N.S.B., ir. 'A. A. Mussert. een radiorede tot het Nederland sche volk gehouden. vjL Zaterdag 11 October, aldus spr., zal een histo rische dag zijn in het bestaan van het Neder landsche volk, omdat duizend Jonge mannen aich doelbewust zullen inzetten voor de verove ring van de toekomstige vrijheid van ons volk, voor de verzekering van het voortbestaan van ons volk. De verantwoordelijkheid daarvoor neem ik ten j volle op mij. Dit ontheft mij echter niet van den plicht om rekenschap te geven. Dit is geen per soonlijke aangelegenheid, ook geen partijzaak, maak een zaak des volks en dus heeft leder wel denkend volksgenoot het recht om te weten wat er gebeurt en waarom dit geschiedt. Er zijn honderdduizenden Nederlanders, die jtfch van het lot van ons volk niets aantrekken, de onverschilligen, de egoïsten, die alleen voor zich zelf willen leven. De groote meerderheid van het Nederlandsche volk is gelukkig anders. Zij is vol bekommernis. Zij wil niet werkeloos toezien en afwachten, maar handelen, doelbe wust handelen. De vaste grondslag, welke daar voor noodig is, wordt gevormd door de nuch tere. onaantastbare feiten, waarvan wij ons rekenschap moeten geven. Ei* is toch wel niemand, die niet weet. dat het geheele vasteland van Europa geregeerd wordt loor of onder controle staat van het nationaal- ialisme en het fascisme. Ik weet, dit is nu _jog aan velen in ons land onaangenaam, maar dit neemt het feit niet weg. En voor de feiten sluiten alleen zij hun oogen, die voor struis vogel studeeren. Een tweede feit is, dat de Duit sche weermacht tot in het hart van Rusland is doorgedrongen en in een geweldige worsteling, de grootste van alle tijden, bezig is het bolsje wistische gevaar voor Europa eens en voor al ter zijde te stellen. Een derde feit is, dat de bolsjewieken met En geland en de Vereenigde Staten een verbond hebben tegen Duitschland, Italië en andere Europeesche volkeren, kortweg tegen Europa. Dat het groot-kapitalisme uit Amerika, de lords uit Engeland en de bolsjewieken uit Moskou samen broederschap drinken, verwondert ons niets. Al sinds jaren heb ik verkondigd, dat ka- talisme en marxisme elkander alleen in schijn istreden, maar achter de schermen elkanders jondgenooten waren en zeker waar het gaat »m de volksche wederopstanding. Zoo staan wij dan aldus ir. Mussert te idden van de grootste revolutie aller tijden; i waarheid: twee werelden botsen. De eene wereld is de oude. die van ons heengaat en die ten slotte geleid heeft tot de versplintering van een volk in politieke partijen, tot de overheer- sching van het kapitalisme, de uitbuiting door BESTUUR: T. DE JONGE. Lid C' O. W J Schltocker. Comi Asauranlicn te ArulerdtimCH. F. O. JU LIEN. Lid der Firm» Julien RlcI>ard«oo RennerniceJ. Comnimtnnair ,n AasursDtiBo te A d^ro JOH. SMIT Jr. Directeur der N V. Rouwkas ..ROHYP* te A dun. DIRECTEURI- G WOORTMAN AMeeling Verwaarborging tegen Thans zijn verzekerd ruim 384' met een totaal verwaarborgdo waarde van Voorschotpremie voo- gebouwen en koopmansgoederen f. 0.60 per mille, voor inboedels f. 0.40 per mille per halfjaar. Maximum-omslag per halfjaar: 5 maal de half jaarl. voorschotpremie. Schadevergoeding tegen ver vangingswaarde. mits op die basis verzekerd. Afrekening van schade per halfjaar Vraagt inlichtingen bij onze correspondenten. ALGEMEEN ONDERLING WAARBORG GENOOTSCHAP AMSTERDAM, SPUISTRAAT '219-221 TEL 35626 Jodendom, met de daarbij belioorende ellende van werkloosheid en voedselvernietiging op groote schaal. De andere wereld is de nieuwe die komt, de volksche ordening, het besef, dat een volk een groote familie is, een arbeidsgemeenschap, waar in ieder zijn taak heeft, zijn plichten vervullen moet. maar dan ook het recht heeft om als volwaardig volksgenoot te worden opgenomen, zfjn kinderen behoorlijk te kunnen opvoeden, zijn talenten in dienst van de volksgemeenschap te kunnen stellen en, oud geworden, niet beangst behoeft te zijn om met een paar gulden per week in een hoek te worden gedrukt. Tienduizenden hebben gekozen voor de volk sche ordening. Honderdduizenden klampen zich nog vast aan het oude, ten deele uit conserva tisme, ten deele uit onwetendheid, omdat in Ne derland jaar in, jaar uit met de meest geraffi neerde middelen en de meest onbeschaamde leugens het nieuwe verdacht gemaakt en be lasterd is door een betrekkelijk kleine groep van belanghebbenden bij het uitbuitingssysteem, die een net gespreid hadden over het Nederland sche volk heen. De oorlog, dien wij nu medemaken, is eenvou dig het gevolg van deze botsing Het nationaal- socialistisch Duitschland en het fascistisch Italië werden omsingeld door de kapitalistische, de mocratische. marxistische staten en nu weten wij, dat reeds in 1937 president Roosevelt, Chur chill, Eden e.a. den oorlog wilden. Zij hebben hun oorlog gekregen; den oorlog dien Engeland en Frankrijk in September 1939 aan Duitsch land verklaarden en zij zullen dien oorlogeven- zeer verliezen als anderhalve eeuw geleden de verbonden reactionaire machten hem verloren hebben tegen het revolutionaire Frankrijk van die dagen, en wel om de eenvoudige reden, dat het een natuurwet is, dat ten slotte het oude moet wijken voor het jonge. Duitschland is dan ook in Mei 1940 hier niet binnengevallen om ons blijvend te overheer- schen, maar omdat het hier komen moest, om dat Nederland practisch een voorpost was van Engeland op het vasteland van Europa, omdat Nederland niet als een democratisch eilandje kon blijven liggen in het wordende nieuwe Europa, omdat de weg naar den aartsvijand Engeland nu eenmaal gaat over Nederland en België. Maar zij, die soldaat zijn geweest in het Nederlandsche leger, zij weten beter dan wie ook, hoe de Duitsche weermacht het leven van de Nederlandsche Jongens gespaard heeft. Het Nederlandsche leger was door de Nederlandsche regeering, die zich zelve voor de vlucht gereed gemaakt had, nu eenmaal geplaatst tegenover de Duitsche weermacht. Er moest dus gevoch ten worden. Er vloeide broederbloed, maar ge spaard is wat gespaard kon worden. Dat weten de Nederlandsche soldaten, die met tienduizen den over smalle dijken en landwegen in einde- looze colonnes terugtrokken en die de Stuka's over zich heen zagen vliegen, die geen bom lie ten vallen op de terugtrekkende troepen, maar allen belangstellend neerzagen op wat zij de den. Toen het leger in zijn geheel na de capi tulatie gevangen genomen was, zijn al deze Ne derlandsche krijgsgevangenen niet weggevoerd f waartoe de Duitschers gerechtigd waren krach tens het oorlogsrecht) maar zijn zij direct naar huis gestuurd. Zoo toonde Hitier aan het Nederlandsche volk, dat hij dit Germaansche volk niet als vij and wenschte te zien of te behandelen, nadat de onvermijdelijke oorlogshandelingen waren af- geloopen. Na de oorlogsdagen bleven wij hier achter. De regeering was in Westelijke richting ver trokken, voorloopig Engeland. Vanuit de veilige verte laten deze heeren nu ophitsen tot sabo tage en tot moord, waarna in den regel geëin digd wordt het „Wilt heden nu treden voor God den Heer". Zij gevoelen zich de bondge- nooten van de millionaire uit New-York, de lords uit Londen en de bolsjewieken uit Mos kou. Zy zyn dus de tegenstander o.a. van Fin land, voor welks bevrijding zij nog geen twee jaren geleden bidstonden hebben bijgewoond, om niet te zeggen: hebben georganiseerd. Dat rijn zij. En nu wy. Wij Nederlanders, hier op onzen vaderlaridschen bodem, wy Germanen, wy Europeanen. Er is niemand onzer zoo dom of kortzichtig, dat hij niet weet. dat als de bolsje wistische horden, de tienduizenden tanks, vlieg tuigen en kanonnen van sovjet-Rusland, hier over Europa waren komen denderen, dat dan Europa tot een puinhoop gemaakt zou zijn. dat elke vorm van cultuur en godsdienst zou zyn uitgeroeid, dat, de Europeesche beschaving zou zyn vernietigd. Dat dit niet gebeurt, danki Europa, dankt dus ook ons volk. aan Adolf Hitler, die naar mijn vaste overtuiging door God gezonden is om Europa, dat aan den rand van den afgrond stond, te redden van den on dergang. Adolf Hitler, de Führer, Benito Mus solini. de Duce, twee ma men van eenvoudige afkomst, arbeiders in den letterlijken, maar ook 1-TÉT JACHTSEIZOEN I'S WEER OPE"H em Memeer Schrootmahs,wietis jachtverhalen VROECER WElNiq BOEIDEN is nu een "Populair ni/\_n c^Evy.ORDEri in den hoogsten zin v-i:i het woord, zijn door hun gaven van hart en hoofd en door Gods wil uitverkoren om het nieuwe Europa te bouwen, zy vernietigen het godaelnozo bolsjewisme, zfj maken een eind aan het men-.Mor.teeremie ka pitalisme en zullen een rechtvaardig Europa tot stand brengen, waarin de verschillende vol keren in vrede en samenwerking naast elkander en met elkander zullen kunnen leven. Het Nederlandsche volk is evenals het Duit sche, het Zweedsohe, het Noorsche en het Deen- sche, een Germaansch volk. Deze Germaansche volkeren behooren te leven als broeders, lots- verbonden in voor- en tegenspoed. Het grootste en het sterkste volk daarvan is het Duitsche. In een Germaanschen statenbond, waarin lk geloof, zal het grootste en het sterkste volk, dat daarenboven de meeste offers heeft ge bracht, de leiding hebben. Dat is de natuur lijkste zaak ter wereld. Maar dit zal niet weg nemen dat de andere volken in vrij.heid zullen kunnen leven en zich naar eigen aard en zeden, volgens eigen cultuur zullen kunnen ontplooien. Het Nederlandsche volk, opgenomen in een Germaanschen statenbond, zal niet meer onder den voet geloopen kunnen worden, zal straks een groote welvaart tegemoet gaan. zal cultu reel zich tot ongekende hoogte kunnen op werken. Ziedaar, aldus ir. Mussert, ons geloof op staatkundig terrein. Niet een geloof van van daag of gisteren, maar een geloof dat wy al jaren hebben, al jaren uitdragen, waarvoor wij gehoond en gelasterd zyn, uit de ambten ontzet en uit kerken gestooten. Wy beklagen ons daarover niet. Nog nooit is er in de wereld iets goeds tot stand gebracht zonder dat er offers voor gebracht- moesten worden en zonder dat alle machten der duisternis zich daartegen hebben verzet. Het is de moeite waard, want de inzet is de toekomst van ons volk. wy Nederlanders zijn toch nooit een volk van bedelaars geweest. Moeten wij nu steaks, als de oorlog in Europa ten einde is. in Berlyn gaan bedelen om een Bel 24244 De Radiotechnische Dienst 1 E M O n.v. NIEUWE RIJN 32. plaatsje in het nieuwe Europa? Moet men daar dan kunnen zeggen: wat, gy Nederlanders, eerst stond gy tegenover ons, daarna hebt gy ge saboteerd en nu onze vyanden verslagen zijn en het nieuwe Europa gebouwd wordt, komt gy en vraagt een behoorlyke plaats. Moet dat ge beuren? Gij zult het met my eens zyn, dat mag niet zoo zyn. Wy willen die plaats in het nieuwe Europa eeriyk verdienen. Geheel verdienen kunnen wij haar niet meer. Dat zou het geval zyn als wy Nederlanders nu met 200.000 man aan het Oostfront stonden te zamen met de andere Europeesche volkeren onder leiding van de onoverwinneiyke Duitsche weermacht. Het heeft niet zoo mogen zijn en de generaties, die na ons komen, zullen zich er over ergeren, dat het niet zoo was. Maar wat wy onder de huidige omstandig heden kimnen doen om voor ons volk een plaats in het nieuwe Europa te verkrygen, dat zullen wy doen. dat is onze plicht, dat is onze eer. Daarom nemen nu reeds duizenden deel aan den oorlog aan de zijde van Duitschland. Zy dienen in de Standarte Westland der Waf- fen S.S.. zij dienen bij het N.S.K.K., bij de verbindingstroepen en in het Nederlandsche legioen. En nu zal Zaterdag 11 October 1941 het eerste bataljon van het W.A.-regiment van het Nederlandsche legioen naar het Oosten ver trekken. nadat ik hen zal hebben beëedigd op Adolf Hitler als Germaansch Führer, Ger maansch aanvoerder. Dit is een daad. waarvoor ik de verantwoordelykheld ten volle op my neem. omdat ik de vaste overtuiging heb, dat 's lands toekomst die vordert. De duizend man van dit bataljon weten waarvoor zy gaan. Eens zal een geheel volk hun dankbaar zijn voor het offer, dat zij brachten voor hun pio nierswerk. op een tydstip waarop nog honderd duizenden blind waren en niet wisten, hoe zy den juisten weg zouden vinden. Ik weet, aldus spreker, dat er nog velen zul len zyn, die deze daad afkeuren, die het nog niet zullen begrypen of die nog geen geloof hebben, daaraan kan ik niets veranderen. Het eenige wat ik hun vraag is om eeriyk te willen overwegen, te willen nadenken. De anderen, zy die voor rede vatbaar zijn, zy die begrip heb ben, zy zullen dankbaar zyn dat met vaste hand een koers gestuurd wordt, waarvan wy de onwrikbare overtuiging hebben, dat hij noodig is in 's lands belang. Ons volk mag niet ten onder gaan, ons volk zal in vryheid weer leven. Wij houden zee! Zelfgemaakte hoestsiroop overwint hoest en verkoudheid. Geen enkel middel brengt sneller verlich ting dan dit eenvoudige recept. Vraag aan Uw apotheker at drogist een 30 grains- fleschje Verras (dubbel geconcentreerd'). Vermeng het thuis met een kwart liter heet water en een eetlepel suiker. Het resultaat is een flinke lowart liter-flesch doelmatige medicUn, ook zeer geschikt voor de kinderen. Dosis: 3 tot 8 jaar: een theelepel; 8 tot 12 jaar: een dessertlepel; volwassenen: een eetlepel (telkens na de maaltijden en vóór het naar bed gaan). Haal de 30 gram Verras in huls en maak het vandaag nog klaar. 3786 Knip dit receptje uit. „Adv." BELANGRIJKE OVERSCHOTTEN. (Van onzen deskundigen medewerker). Dc stemming op de gebroiksvceafdeelingen was in de afgeloopen week weinig of niet .veranderd. Er werd iets minder versch melk vee aangevoerd, tengevolge waarvan de pryzen iets vaster waren, vooral in de eerste helft van deze week, doch de handel bleef „taai"; geregeld was de afloop met wat overschot, even gedrukt. De eindmarkten vertoonden ook het beeld van kalmte, waarby kwam dat door het slechte weer het bezoek ongunstig werd beïnvloed. De over schotten waren dan ook in het algemeen nogal belangrijk. wy noteerden voor de goedsoortige tot aan de beste versche melkkoeien van f.475 tot aan f.600 per stuk, terwyl de lichtere en mindere kwa liteiten varieerden van f375 tot f. 450 per stuk. Goede vaarzen f. 400 tot f. 525 per stuk. Het aanbod van kalfdragende koeien was in verhouding nogal flink en gezien de goede vraag voor den exporthandel kon men lüer van een vry goed verloop spreken. De pry zen waren vooral voor de zware soorten stijf zoo hoog als de vorige week en wel tot aan f.700 per stuk toe. De tusschensoorten f525 tot f625 per stuk. Met het jonge fokvee. in het byzonder de gras kalveren, verliep de handel weer uiterst traag; er bleef hiervan veel over. met wat gedrukte pryzen. Noteering van f. 120 tot f.200 en de beste tot f.225 per stuk. Voor pinken was byna uit sluitend vraag uit de provincies Noord Brabant en Zeeland en nogal veel voor de mesterij. De pryzen liepen van f240 tot f350 per stuk, ter- wyi wii voor extra beste pinken ook nog wel eens f25 meer zagen besteden. Nuchtere fokkal veren van enkele weken oud, zyn ook vry duur en deden van f.35 tot f.45 per stuk. De aanvoeren van slachtvee werden deze week wat geremd; er werd daardoor beduidend min der geleverd dan de laatste weken het geval was. Op de Lcidsche markt waren gisteren slechts een 150 runderen inclusief een 20 tal stieren voor de slacht en een klein kwantum sohapen en nuchtere kalveren. Ongeveer de helft dus van de weck tevoren. De voor raden zUn echter thans te groot om te kun nen verwerken. Dit is dan ook de reden, dat er deze week minder behoefde te worden geleverd. Op de wolvecmarkt matige aanvoeren en vooral op de Vrijdagmarkten aanvankeiyk een stille handel, door het slechte weer, doch de vraagprijzen voor goede fokschapen, zoowel ais lammeren, bleven er niet minder om. Er werd ten slotte duur verkocht. Voor beste fokschapen tot f. 100 per stuk toe, varieerende van f. 75 af. Minder kocht men niet veel zaaks. De lammeren werden verkocht van f35 tot f60 per stuk. naar gelang de kwaliteit. Op de varkensmarkt weer weinig drukte. De aanvoeren bleven zeer klein, doch ondanks ging het met den handel nog uiterst moeiiyk en bleven de pryzen laag. Mestvarkens en loopers gemiddeld 60 cent per kg levend gewicht en de biggen van 0 tot 10 weken oud, van f.7 tot f. 11 per stuk. Zware soorten wat hooger. Zorg dat and'ren voor U zorgen, 1401 Hebt U niet voldoende zorg Waarom zeli voor zorgen zorgen. Kijk: ons Ziekenfonds staat borg. Ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", Zoeterwoudsche Singel 2 - Teief. 25018. door PETER FAZEKAS. ai (24 Ik had nooit gedacht, dat zooveel geluk mogeiyk was, fluisterde Alma in de ooren van Pelt ie. Het kan niet mooier, zei hij enthousiast en drukte haar hartstochtelijk tegen zich aan. Weet je. Pettle, eens las ik, dat men zyn feigen lot, zijn eigen geluk in handen moet hou den en ze bewust moet beleven, men moet er volkomen van overtuigd zyn, dat men gelukkig is en men moet er voor zorgen, dat men de - blijdschap volkomen ziet en voelt en geniet. Wij beiden hebben veel offers gebracht, wij streden een grooten strijd in onszelf en met anderen om elkaar te kimnen krygen, wy hebben alles ach ter ons verbrand en gaan nu een nieuw leven tegemoet. Een nieuw leven, zuchtte Pettie bly en diep ademend en vlocht beide handen achter zyn hoofd in elkaar. Ook ik voel en besef het groote geluk, dat mij ten deel gevallen is en ik zal je eeuwig dankbaar zyn voor al dat goede en mooie. Neen, Pettie. niet dankbaar zyn moet je mij, houden moet je van me, opdat ik er nooit spijt van kryg, dat lk met je meeging. Ik beloofde je toch eeuwige trouw voor den ambtenaar van den burgerlijken stand, Alma Oho Pettie, dat is geen maatstaf, de trouw en de liefde moet je in het hart voelen en met je hersens doorzetten. Want één keer beloofde je al trouw, aan een anderen toch ging je van haar weg. Dat was wat anders, schertste Pettie, Juliska is maar Verder kon hy den zin niet zeggen, want Alma legde haar hand op zyn mond. Geen woord over Juliska en vooral geen kwaad. Laten we voortaan liever niet over haar spreken. Goed? Afgesproken, zei Pettie. Alma reikte haar hand, die hy pakte en kuste. Hy haalde uit zyn binnenzak een document te voorsc.hyn, dat hij streelde en aan zyn wangen drukte. „Pettie Lakatos, oud vijfentwintig jaar, violist, en Alma gravin Kopandy de Domborad, oud vierentwintig jaar, zonder beroep, verklaren elkaar te willen huwen.. Dit was er in het Fransch op geschreven, want zij trouwden in een kleine plaats, te Charavinë, in Zuid-Oost- Frankryk, waar Pettie by den ambtenaar niets anders hoefde te zeggen dan „oewie", hetgeen „ja" beteekent. De rest regelde Alma, zy besprak de ceremonie, waarby de neven van den ambte naar, twee forsche slordige boeren, assisteerden, die stom verbaasd keken, toen elk van hen tien francs kreeg als honorarium voor hun getuige nis. O, als de reporters van de boulevardbladen te Ecedapest bij dit tafereel tegenwoordig hadden kunnen zyn In schilderachtige pracht verhieven zich de bergketenen der Grande Chartreuse, eindelooze stilte heerschte hier in de dalen en tusschen de boomen; het uitgebreide, oude klooster aan den bergvoet, waar eens monniken leefden, die in de daarachter gelegen brouwerij, in vroeger jaren den heeriyksten drank vervaardigden, was ver laten; de vrome broeders waren verdreven, en leefden sindsdien ergens in de Pyreneeën, waar zy hun Karthuizersbestaan verder leidden. Ik wou dat we eeuwig hier bleven, dat we nooit van deze heeriyke plaats weg moesten. zei Pettie droomerig, toen zy terugliepen en voor de boerdery stonden, waar zy sinds eenige da gen woonden En ik wou dat lk den tyd grijpen kon om hem niet verder te laten gaan, opdat wy altyd zoo Jong en zoo gelukkig bleven, antwoordde zy en spreidde haar armen uit. alsof zy de heele omgeving, de bergen en de heele wereld had wil len omarmen Maar helaas, helaas, duurt het nog maar kort, nieuwjaar nadert met groote schreden en ik moet gaan spelen. Maar we komen hier terug, we gaan steeds weer daar, waar wy onze wittebroodsweken heb ben doorgebracht wy zullen -dezen moolen tyd niet vergeten en hem, wanneer jy je vacantie neemt, hernieuwen. zei Alma. Voor den eersten Januari had Pettie een con tract te Nice, waar hy in een der grootste ho- tel-restaurant-café's van de Boulevard des Ang lais met zyn orkest moest optreden, zyn bassist, de oude Franzi en eenige leden van zyn strykje gingen hem vóór. zy wachten reeds op hem, doch de baas bleef nog weg, zy wisten niet waar hij met zyn nieuwe vrouw verbleef, zy gunden hem de eenzaamheid en het geluk; sinds hij met een gravin hertrouwde, won hy in hun oogen, indien mogeiyk, nóg meer in aan zien. Toen een paar dagen voor den eersten Pettie en zyn vrouw te Nice arriveerden, was hun hotelkamer vol bloemen. Alle leden van zyn band kochten een afzonderlyk bouquet en zij wedijverden met elkaar in het verzinnen van de meest harteiyke woorden ter verwelkoming van het jonge echtpaar. Ontroerd keek Alma haar kamer rond, dan ging zy naar het raam en staarde over de verre zee, die zich in alle schakeeringen in goddeiyke rust uitstrekte. Pettie volgde haar, omarmde haar en greep haar daarna vast aan den arm. Een langen tyd keek ook hy zwygend naar de oneindige zee en vroeg dan: Waaraan denk Je, lieveling? Aan jou. En aan my. En aan de zee. Ik wou dat we nu op een groote boot zaten en wy het groote water doorkruisten. Zij legde haar hoofd op zyn schouder. Hy vroeg verder: Wil je nu al weg van hier? Wy zyn nauwe- lyks aangekomen en reeds wil je verder! Zoo ver mogelijk van hier. Waarom toch kindlief? Ik weet het niet. Men vertelt van jullie zigeuners, dat je een Nomadenvolk bent, jullie zijn nooit tevreden op één plaats, welnu, ik heb me zoo gauw aan je aangepast, dat ik steeds maar door wil reizen en trekken, naar nieuwe landen en nieuwe steden. Wat eigenaardig toch. Ik weet alleen één ding. Alma, dat je daar moet biyven, waar je je brood verdient en waar je je gelukkig voelt. Je hebt geiyk, peinsde ze stil, waar je je gelukkig voelt! Het is misschien maar een gevoel, een vrees in me, dat men ons vervolgt en dat men ons nergens met rust zal laten, daar om verlang ik weg te zijn van hier. Kom, kom, klein dom kind van me, maak je maar niet bezorgd, men vervolgt ons niet. Waarom dan ook? wy zyn toch wettig ge trouwd. Hy kuste haar gesloten oogen, nam afscheid en ging naar zijn mannen om voor het eerst ln den vreemde te repeteeren. Toen hy in de zaal aankwam, wachtte dezen hem reeds. Na de be groeting vroeg Franzi hem: Mijnheer de graaf, mogen we de gravin hiet een klein muziekstukje verwelkomen? Luistert, mannen gaf Pettie hun te ken nen, denk er om, niemand te vertellen, dat myn vrouw een gravin is, want anders wordt ze niet met rust gelaten. Overigens heb ik er niets tegen, dat jullie haar wat voor gaan spelen. Hij liep met hen naar zyn kamer terug en meldde zyn vrouw, dat zyn orkest haar een wel komstserenade wilde brengen. Buitengewoon aardig van jullie, mannen, speel maar, gaf zy hun te kennen, terwyl zy en Pettie gingen zitten. zy speelden eenige weemoedige Hongaarsche liederen. Alma en Pettie dachten aan Domborad en aan Boedapest, met een verlangen, dat al leen zulke liederen kunnen verwekken en waar by alle jeugdherinneringen aan hun oogen voor bij trokken. Toen ze eindigden, riep Franzi de bassist uit: Tjonge, dat noem ik „kamer"-muziek Oudejaarsavond trad Pettie Lakatos met zyn orkest voor het eerst te Nice op. Het café was feesteiyk versierd, aan het plafond en langs de muren hingen guirlandes, er werden veel gasten verwacht, omdat de Rivèra vol was met vreem delingen uit alle landen der wereld. Pettie'sspel viel dadelyk in den smaak, hy oogstte van het eerste oogenblik af veel en groote successen, op gewekt, frisch en onvermoeibaar wandelde hy van tafel tot tafel en speelde voor de gasten. Hy bleef echter steeds by elke tafel maar kort en dan stapte hy verder, doch bij één toefde hy langer dan elders, hier zat een eenzame, knappe blonde vrouw, die den Zigeuner biykbaar kende en die hem met verliefle oogen aanstaarde, tel kens, wanneer hij voor haar bleef staan. Deze vrouw was-zyn eigen vrouw, doch niemand wist dit nog en het ging ook niemand aan. alleen meenden sommige aanwezige dames recht te hebben op jaloezie, omdat de „Tzigane" by haar tafels korter bleef staan dan by die der eenza me, vreemde vrouw. Het middernachtelyk uur naderde. Pettie keek ongemerkt naar de klok, die boven een fontein in een inham van den muur hing en rekende het zoo uit, dat, wanneer de lichten zouden dooven, hy voor de tafel van Alma stond. Hy draaide zich naar zyn orkest: Mannen, klaar, toesj! Franzi boog zich voorover en met een ritselen op zijn „grootmoeder" gaf hy het sein tot een disharmonisch kort concert. De klok begon te slaan, de lichten gingen uit. Alma sprong op en reeds hing zy aan den hals van Pettie. die met de eene hanl zyn viool en met de andere zyn vrouw omarmde. Gelukkig nieuwjaar, liefste vrouw. Gelukkig nieuwjaar en nog veel gelukkige nieuwe jaren Terwyl de lawaaiige kattenmuziek van het or kest aanhield, en zich met de langzame, diepe, gongslagen van de klok vermengde om aldus de andere klanken, die door het zoenen ontstonden, te onderdrukken, maakte ook Franzi gebruik van deze zeldzame gelegenheid; hy had zich reeds eerder een tafeltj? uitgezocht, waar een oude dame en twee Jonge meisjes, biykbaar haar dochters, zaten, en als een haas rende hy naar deze tafel toe. Het gevolg hiervan was, dat toen men in het nieuwe jaar stapte en ledereen zijn glas leegdronk, Franzi onherkenbaar naar zijn „grootmoeder" terugliep zyn haren waren ver ward, zyn das zat scheef en zyn pasgewasschen witte vest had geen knopen meer. Franzi, wat zie Je eruit! vroeg hem de zimbalist. Hoe ik er uit zie? Zóó zie ik er uit. Jou wil ik heus niet bevallen. Basta, En hy vervolgde daar. waar hij verleden jaar geëindigd was. Pettie en zyn strykje trokken veel publiek, het café was steeds goed bezocht en ook de wandelaars op den boulevard bleven op het trot toir staan om eenige klanken van binnen op te vangen. Vooral toen bekend werd, dat de kapel meester op een Stradivari speelde, werd de om zet van het café zeer verhoogd, de belangstelling gold thans het drietal: de muziek zelf, den pri mas en zyn viool, een trio dus, dat ln één per soon vereenigd was. Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9