1 De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blsd Zaterdag 11 October 1941 VlSSCHERiJ-BERICHTEN RECHTZAKEN 0 One Hour 0 Cleaning Service Vlug en als nieuw terug Van week tot week in Laatste Berich ten den groententuin Chemisch reinigen voorkomt motschade Binnenland Vrijwilligerslegioen Nederland Bwestr.ïiöLeiden Tel.25H65 AGENDA Winterhulp Nederland Buitenland Winterjassen en j win termantels%f2J!ü VAN DEN ECONOMISCHEN RECI1TER. Thee zonder bon. De officier wees erop, dat het met J. Koster uit Leiden aan alle kanten mis is. Hij had eer stens thee verkocht zonder bon. Dat wa-s het feit, waarvoor hij nu terecht stond. Maar bij zijn handel had de verdachte ook nog op an dere wijze strafbare feiten gepleegd, o.a. door met een ongeldig 1000 Markbiljet te betalen. Om die reden vond de Officier een flinke straf nóodig en hij vorderde negen maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddelijke ge vangenneming. De rechter veroordeelde dien overeenkomstig. Bonnen gekocht. Door C. J. Neyssen te Oegstgeest waren bon nen gekocht. Bij de juffrouw was een jongen gekomen, die de bonnen te koop aanbood, het geen was geaccepteerd. Verdachte zei, dat de bonnen voor eigen ge bruik bestemd waren en met die omstandigheid wilde de Offcier rekening houden. Waar anders gevangenisstraf geldt, vorderde hij nu f 40 boete subs. 40 dagen hechtenis. Vonnis conform den eisch. Als de kippen er bij. De Economische rechter vond, dat mej. M. v. Eigen uit Leiden er als de kippen bij was ge weest om verboden handel te drijven. Ze had van een kennis een aantal distributie bescheiden gekocht en was er snel mee naar Den Haag gegaan om die te verkoopen. De Officier wilde alleen rekening houden met of 1 dg.: M. A. H. overtreding ale. pol. vevord. Noordwljk f. 3 of 1 d?.; J. J. F. P. hsvr. van J. G. Noordwijk", overtreding verord. betr. bijzondere maatregelen ten behoeve van de luchtbescherming f. 4 of 2 dg J. P. D. Noordwijkerhout, overtreding verduisterlngsverord. 2 x f2 of 2x1 dg.: A. de G. idem idem 2xf. 2 of 2x1 dg.; C. J. v. d. P. idem Idem 2x21'. 2 of 2x1 dg.: C. N. L. overtreding be sluit betr. identificatieplicht f. 1 of 1 dg.; J. J. D overtreding verord. Lelden op het verkeer te land f. 1 of 1 dg N. S. overtreding verduisterings verordening f.3 of 1 dg J. A P. A. S. Idem 2x f. 2 of 2x1 dg.; J. C. B. Den Haag, overtreding motor- en rijwlelregl. f 1 of 1 dg.; A. W. P. Idem f. 1 of 1 dg.; J. C v. W. Voorhout. Idem, f.2 of 1 dg.; P. A v. V/. idem Idem f2 of 1 dg.; G. van D. 'Rijnsburg overtreding verduisterlngsverord. 2xf2 of 2x1 dg G. H P. Noordwljk. idem f.3 of 1 dg.; L G. hsvr. van J van D. Katwijk, over treding besluit betr. identificatieplicht f2 of 1 dg.; A. J T. Voorburg, idem f. 2 of 1 dg., H. C. M. van N. Zoeterwoude, idem f. 1 of 1 dg.; C. P. P. B. overtreding verord. verkeersbeperklngen f. 5 of 2 dg M. H. van T zwervende, idem f. 5 of 2 dg.; A. Th. van T, Idem idem f5 of 2 dg.; G. J. G. Wassenaar, overtreding motor- en rf) wlelregl. f2 of 1 dg.; G. C. T. Roelof arendsveen. overtreding ijkwet 7xf. 1 of 7x1 dg.; met ver beurdverklaring gewichten; H W. Chr. B., over treding verord. Leiden op het verkeer te land f. 4 of 2 dg C. de R. Leiderdorp, overtreding motor- en rijwlelregl. f3 of 1 dg. met toewijzing civiele vordering ad f. 3.50; G. van V. Rijnsburg overtreding melkbeslult en Ijkwet 2xf. 2 of 2xld. met verbeurdverklaring inhoudsmaat; P. P. Noordwljk, overtreding visscherljwet 2xf 2 f 2x ldg. met verbeurdverklaring vischtuig: C. G. S. overtreding van het voorschrift van het hoofd van politie te Leiden d.d. 2 Aug. 1941 f3 of 1 dg.; Th. L. van L. Hillegom. overtreding alg keur van Rijnland f. 2 f 1 dg.; C. de M. Rijnsburg, over treding wetboek van strafrecht f3 of 1 dg.; J. J G. Idem f 3 of 1 dg,; D. A. J. K Hulzen, over treding alg. pol. verord. van Noordwljk f2 of 1 d.; P. K. Liese, overtreding alg. pol. verord. van Lisse f. 3 of 1 dg.; B van S. zwervende, overtreding alg. pol. verord. van Alkemade f 1 of 1 dg.; J. van N. Rijnsburg, overtreding van het politie- voo'rschrift d.d. 1 Aug. 1941 te Oegstgeest f. 1 of 1 dg.; D K. Idem idem f. 1 of 1 dg.; C A. v d. O. Oegstgeest Idem f. 1 of 1 dg.; J. I.. Hillegom. een valschen naam opgeven f. 7.50 of 3 dg.; M. S. Den Haag overtreding van het Bijzonder Vlsscherlj- regl. voor de Binnenwateren f.5 of 2 dg.; P. D Noordwljkerhout, loopen op verboden grond f. 5 of 2 dg.; J. van D. Katwijk, idem en een val schen naam opgeven f. 1 of 1 dg en f 7-50 of 3 dg.; J. P. Rijnsburg, openbare dronkenschap, f. 5 of 2dg.: G. H. Sassenhelm, overtreding leer plichtwet f.1 of 1 dg.; W M. Idem f.4 of 2 dg.; P. J. H. idem f.2 of 1 dg.; A B. Sassen- heim Idem f1 of 1 dg.; P A. W. Noordwijker- de omstandigheid, dat het hier een vrouw be trof en gaf de boodschap mee „Zeg maar tegen uw man als hij hier stond, dat hij heel wat meer zou krijgen". Nu werd de eisch een maand gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangeneming. Vonnis conform den eisch. HAAGSCHE RECHTBANK. Verduistering. Vier maanden gevangenisstraf had dc Offi cier gseischt tegen H. G. KL, afkomstig uit War mond, terzake verduistering. Verdachte had een bedrag van f.425. dat hy voor iemand had geïnd, niet afgedragen. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en ver dachte veroordeeld tot f. 150 boete subs. 50 da gen hechtenis. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken: W. F. de K. overtreding verord, verkeersbeperklngen f. 5 of 2 d.; W. P. idem f. 5 of 2 dg.. H. van Lovertreding bekendmaking van den Commissaris van Pol. te Lelden d.d 2 Aug. 1941 f.5, of 2 dg.: C. van K. overtreding verord. verkeersbeperklngen f5 of 2 dg.; C. S. Wolvega, overtreding bekendmaking van den Commissaris van Politie te Lelden d.d. 2 Aug. 1941 f5 of 2 dg.; J. N. van W. Idem f. 5 of 2 dg.; D. van R, Katwijk,' loopen op verboden grond f5 of 2 dg.; H. van Z. Oegstgeest. overtreding verduisterlngsverord f.5 of 2 dg.; J van L. Lei derdorp loopen op welland f.2 of 1 dg F. H. Idem Idem f.2 of 1 dg.; J. van L. Idem Idem f, 2 of 1 dg.; F. H. Idem idem f2 of 1 dg.; P. de K. overtreding bekendmaking van den Commissaris van Pol. te Leiden d.d. 2 Aug. 1941 f.5 of 2 dg.; D. K., overtreding leerplichtwet f. 2 of 1 dg.: M. v. d V. Den Helder, in staat van dronkenschap de openbare orde verstoren f. 5 of 2 dgS. G. idem idem f5 of 2 dg., H. B. Rijnsburg, overtre ding motor- en rljwlelwet f. 5 of 2 dg.; A. van R., Katwijk, overtreding leerplichtwet f3 of 1 dg.; Th B. Woubrugge, overtreding vaarwegenregl. Zuid-Holland f5 of 2 dg N. P. S, Haarlemmer meer. overtreding motor- en rljwlelwet f. 5 of 2 dg.; P. J. V. Katwijk overtreding verduisterlngs verord. f. 3 of 1 dg.; P. J. V. idem overtreding verord. Katwijk op het verkeer f. 1 of 1 dg.; C. S. Oegstgeest, overtreding tramwegregl. f3 of 1 dg.; A. M van R., hsvr. van W. R. Noordwijk. over treding verduisterlngsverord. f.5 of 2 dg.; S. W. Idem idem f3 of 1 dg.; C. E. van O., hsvr. van J. v. D. Utrecht, idem f. 5 of 2 dg.; N. B. v. L. Haarlem overtreding motor- en rijwlelregl. f. 5 of 2 dg!; J. de B.. zwervende, overtreding ver duisterlngsverord 2xf. 2 of 2x1 dg.; C. J, D-. hsvr. van C H. K. overtreding leerplichtwet f. 1 of 1 dg.; J. de T. overtreding verord. verkeers beperklngen f.5 of 2 dg.; N P. hsvr. van J. Barnhoorn, Noordwyk, overtreding verduisterlngs- verordening f.3 of 1 dg.; D. van D Valkenburg Z.H., idem f3 of 1 dg.; J. M. J. K. Monster, overtreding verord. Voorschoten op het verkeer f. 2 of 1 dg H. G. Noordwijkerhout. overtreding verord verkeersbeperklngen f 5 of 2 dg.; P. J. S Idem Idem f.5 of 2 dg.; P- O idem idem f.5 of 2 dg J. Th. R. idem idem f. 5 of 2 dg M. v. d. S- Den Haag. loopen op hooiland, f. 2 of 1 dg.; R. Valkenburg (Z.H.) overtreding verord. Katwijk op dc straatpolltle f. 3 of 1 dg,; J. v. d. W. Noordwljk overtreding verordening Katwijk op het verkeer f.2 of 1 dg J. V. Rijnsburg, wlelrijden zonder bel f. 1 of 1 dg. G. G B. Noordwljk, overtreding motor- en rijwlelregl. f2 of 1 dg.; Th H. A. Katwijk, overtreding verduisteringverordening f3 of 1 dg.; P K. idem f.2 of 1 dg.. W. V. hsvr. van G 3 overtreding besluit identificatieplicht f. 1 of 1 dg.; J. L. hsvr. van A. G. v. d. E. overtreding motor- en rijwlelregl. f.2 of 1 dg.; H B. idem f 1 of 1 dg., P. J. H. idem f. 1 of 1 dg J M. Z. Noordwljk, overtreding rijverorden. Noordwljk f.2 hout, Idem f6 of 2 dg.; C. van D. Katwijk idem f. 2 of 1 dg.; R. S.. hsvr. van N. B. idem f1 of 1 dg.; C. de R. Katwijk, idem f. 2 of 1 dg.. J. A. v.d. M. Noordwijk, idem f.2 of 1 dg.; S G. Den Helder, overtreding besluit betreffende iden tificatieplicht f. 1 of 1 dg.; A. B idem f. 1 of 1 dg.; H. van Z.. hsvr. van F. A. idem f2 of 1 dg.. N. de W. idem f2 of 1 dg.; J. S. idem f. 1 of 1 dg.; J. P. N. P idem f. 2 of 1 dg.; Th. D. W. Idem f.1 of 1 dg J. D. idem f.1 of 1 dg.; P. C. van Z. Oude Wetering, overtreding verord. betreffende verkeersbeperklngen f.5 of 2 dg; J van Z. Roe- lofarendsveen, Idem f. 5 of 2 dg., G. C. V. Voor schoten Idem f 3 of 1 dg.; J. van R zwervende idem f. 5 of 2 dg.; A. van W. overtreding ver duisterlngsverord. f.5 of 2 dg: A. W. Th. Idem 2 x f2 of 2x1 dg., W F. G. idem f.2 of 1 dg.; H. H. Z. Amsterdam, idem f.3 of 1 dg., G. C. V Voorschoten idem f.3 of 1 dg.; H. N. L. idem Idem f. 3 of 1 dg.; R, B Voorburg idem f.3 of 1 dg.; A. F. Hillegom. idem 2 x f2 of 2 x 1 dg; J. S. overtreding verord. Leiden op de straat- politie f. 2 of 1 dc K. T. idem f. 1 of 1 dg.; M. N. overtreding verord. Lelden op het verkeer te land f.2 of 1 dg.; A. B. Idem f 2 of 1 dg J. H S. Den Hang. overtreding motor- en rijwlel regl. f.2 of 1 dg.: W. P. idem f. 2 of 1 dg.: M. S idem f. 2 of 1 dg.: P. H. gedurende de maanden Mei tot. en met October loopen op eenlg hooiland f.2 of 1 dg. PRIJZEN EN BESOMMINGEN IJMTTIDEN. IJMUIDEN, 11 Oct. Tarbot 66.10—5.70; Tong 5.70—3 70 per kg Kleine Schol le srt. 100—90. 2e srt. 82—70; Puf- schol le srt. 6046. 2e srt, 43—21; Kleine roode poon le srt, 130—100. 2e srt, 78: Groote bot- 82— 69; Kleine bot 4137; Groote schar 43—36; Kleine schar 3224; Pufschar 176.50; Wilting 4932.50 per 50 kg. Besommingen Trawlers; IJm. lil Olympia 200 m f.4238; IJm. 86 Rijnstroom 165 m. f.4021; VL. 80 Geziena 65 m. f.1981; KW, 122 Nico Hoos 65 m. f. 1965; KW. 158 Cornells IJsbrand Willem 175 m. f.4052; Kotters: HD 108 f.455; Loggers- VL. 132 f.424; KW. 54 f.1275; KW. 26 f 2227; KW. 104 f 1686; KW. 8 f-568: KW. 144 f 1440: KW 91 f.1362; SCH. 310 f.2819: SCH. 312 f.3295; SCH. 73 f.2059. SCH. 242 f.1327; SCH. 159 f 1075: SCH. 95 f.572; SCH. 250 f 3005. SCH. 274 f. 1750; SCH. 95 f572 Van de suikermaïs plukten we geregeld de volgroeide kolven. Hiervoor voelen we of de centrale as over de geheele lengte met zaden is bezet en volgroeid. Bij voorkeur plukken we zóó, dat de zaden nog niet rijp, dus nog zacht zijn en gemakkelijk melksap afgeven. Zulke kolven zijn volgens verschillende recepten, te bereiden en vormen een smakelijk en voedzaam gerecht. In den boekhandel zijn speciale werk jes. over dit onderwerp handelend, verkrijg baar. Enkele mooi gevormde, goed volgroeide kolven bewaren we om er zaad van te winnen. Hiervoor laten we alles aan de plant goed rijp worden, dus zóó dat de bladeren, welke de kolf omsluiten geel of bruin worden en snijden daarna de plant af om haar ergens op te hangen op een droge, luchtige plaats. Hier rijpt en droogt alles na. We dienen op te pas sen. dat vogels en muizen niet bij het geoogste kunnen komen en tevens dient de droogplaats goed gelucht, opdat zich geen schimmels op dc zaden vestigen. Het zaad sterk, dus plotseling drogen, bijv. in den kacheloven is niet aan te be velen. Alles schrompelt dan inéén, wat dient te worden voorkomen. Een van de beste soorten gekweekte suiker maïs is de Golden Bantam. Behalve de bovengenoemde suikermaïs kwee ken we de zoogen. „Pofmais". De zaden hier van zijn aanmerkelijk kleiner dan van de sui kermaïs en de geheele plant wordt minder groot en kan minder wijd gezaaid. Kweeken we de suikermaïs' op rijen, l M. uiteen en op de rij op 30 cM. afstand, van de Pofmais zaaien we 3 zaden bijeen in een putje. 50 cM uiteen. Beide soorten zaaiden we begin Mei. Van de pofmais laten we de vruchten volwas sen worden en drogen na op een luchtige plaats als boven beschreven. De rijpe zaden worden boven het vuur, bijv. in een zeepklopper, ver warrad waardoor ze tot vlokken uiteen poffen. Het verkregen maïsproduct laat zich bereiden tot pap, gebak, brood ejn.a. Het gewas stelt geen bijzondere eischen aan den bodem en vraagt een normale bemesting. Wie uien en sjalotten heeft gekweekt en deze gewassen in Juli of Augustus heeft binnenge- bfracht, doet goed alles eens na te zien of er zich ook rottende deelen bij bevinden. Men kan Wj dit mooie weer nog eens goed nadrogen, nadat de bollen van de verdroogde blad- en wortelresten zijn ontdaan. Van de sjalotten worden de beste bolletjes opzij gezet om een volgend voorjaar uit te planten voor de nieuwe teelt. De in Augustus gezaaide pootuiplanten worden, vooral op de lichtere gronden, af en DS. F. AJ VAN SCHAICK OVERLEDEN. In den ouderdom van 84 jaren overleed te Kampen ds, F. A. van Schaick, emeritus predi kant der Nederlandsche Hervormde Gemeente aldaar. Ds. van Schaick aanvaardde op 25 Januari 1885 te Groote-Lindt het predikambt. Nadien stond hij te Sint Annaiand, den Burg op Texel en Kampen, waar hem op 1 Mei 1935 eervol emeritaat verleend werd. BROODGRAAN VAN EIGEN OOGST. In een in de bladen opgenomen officieele publicatie maakt de secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij bekend, dat telers van tarwe en rogge ook dit jaar in de gelegenheid worden gesteld een hoeveelheid broodgraan van eigen oogst te behouden. OVERDACHT VAN HET BATAILLONS- FANION AAN COMMANDANT ZONDERVAN. Nadat de commandant van het vrijwilligers legioen Nederland, luitenant-generaal H. A. Seyffardt, gistermorgen in 's-Hertogenbosch het eerste bataillon van het tweede legioenregiment, welk bataillon geheel uit WAmannen bestaat en vandaag naar het Oosten vertrekt, had ge ïnspecteerd, heeft hij hedenmorgen om hp,lf elf in het hoofdkwartier van het legioen, Konin ginnegracht 22 te Den Haag, het bataillons-fa- nion overgedragen aan den commandant van de WA, mr. A. Zondervan. De plechtigheid droeg een intiem karakter en had plaats op het bureau van luitenant-gene raal Seyffardt, in tegenwoordigheid van opper heerbanleider H. C. van 't Hoff, die mr. Zon dervan als commandant der W.A. zal vervangen, den banleider der luchtvaart-W A... H. A. Seyf fardt Jr., SS-Hauptsturmfuehrer Wouter Hul- stijn, den adjudant van den generaal SS-Ober- sturmfuehrer J. M. Bouscholte en opperhopman Stroink. Generaal Seyffardt overhandigde het fanion, bestaande uit een driehoekig veldteeken van roode kleur met daarop het. bataljonnummer 1 en binnen een zwarten cirkel op wit fond een oranje wolfsangel. met den wensch uit te spreken, dat de mannen van. het bataljon daar in een symbool zouden zien van trouw aan de nationaal-socialistische beweging, welke thans als hoofdgroep het spits afbijt voor het Neder landsche volk, maar waarvan hij hoopte, dat toe flink gegoten om een sterk ontwikkeld ge was te krijgen. De hardschillige boonen als bruine en kie- vitsboonen treffen prachtig najaarsweer voor het drogen. Men hale deze gewasen niet te vroeg binnen en late alles goed. rijp worden. De peulen moeten geel of bruin worden en de inzittende zaden moeten hun karakterstieke kleur gekre gen hebben. Dan kan alles 's avonds na een zonnigen dag binnen gebracht en op een be trekkelijk kleine plaats opgestapeld, zonder dat men bevréesd behoeft te zijn voor schimmelen of broeien. Wanneer het Brussclsche Witlof teekenen geeft van afsterven en de bladeren dus dood gaan, kan men de wortels rooien en, na een paar dagen nadrogen, inkuilen voor de kweek van de kropjes. Li geen geval rooie men het gewas groen; de wortels zijn dan nog niet vol groeid en geven slechte króppen. De in September in den bak gezaaide bloem kool is mooi opgekomen en wordt nu verspeend, d.w.z. de plantjes worden afzonderlijk uitgezet 9 rijen van 30 plantjes onder een eenruiter. De bedoeling is. dat over een maand deze plantjes ieder afzonderlijk In een bloempot, worden ge plaatst van 8 cM. bovenwijdte en vervolgens in den bak worden ingegraven en verder gekweekt. Deze planten zijn voor yerschillende doeleinden te gebruiken. We kunnen er van uitplanten in December in den bak of in Februari. Ook kun nen we ze tot half Maart overhouden en dan buiten planten, nadat alles voldoende is afge hard. Tussehen 10 en 14 October zaaien we kropsla in den kouden bak. We gebruiken drie gram zaad voor een raam en dekken dit met een weinig aarde. De soort Meikoningin is zeer aan te bevelen. Deze plantjes worden niet. verspeend of opgepot, alleen onkruidvrij houden en, zoo noodig. een weinig uitgedund. Evenals de bloemkool doen ze voor verschillende kweekma- nieren dienst. Vragen aan de Redactie onder motto „Tuin bouw". Patrouilletochten - gierende ge weerschoten. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, 's-Gravenhage. -A msterda m - Den Haag -Haarlem Hi I versu m - Beverwijk zy binnenkort, het heele volk zou vertegenwoor digen. Nadab hij commandant Zondervan had ver zocht zijn mannen te wijzen op de beteekenis van dit veldteeken, besloot hij zijn toespraak met de beste wenschen uit te spreken voor het vertrekkende bataillon en deszelfs behouden te rugkeer. Commandant Zondervan gaf hem hierop de verzekering, dat zyn mannen zullen strijden voor het doel, waarvoor zij zich met hun ge heele persoon hebben ingezet. Zondag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm en 6 uur nam. Jeruël- Samenkomsten te 10 uur voorm. en 5 uur nam Stadszaal: Residentie-orkest. Soliste Theodora Verstesgh. 2.30 uur nam. Oegstgeest (Geversstr. 15); Gem. Gods, 10 uur voorm. en 4!& uur nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 Jaar; 5 alle leeftyden. Luxor-tlieater: „Dulkbooten, koers West" f. Dageiyks nam. 2 en 8 uur. Zondag 27 uur, doorl. voorstelling. Lldo-theater: „De eeuwige Jood" f. Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 8 1/4 uur. Woensdag en Zaterdag ma- tinée, 2.30 uur. Trlanon-tlieater: „Taboe" Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 u. doorloopende voorstelling. Casino-theater: ..De Postmeester" f. Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2y2 uur. 's Zondags te 2. 4% en 8 uur nam. Rex-theater: „Ruzie, drie hoog achter" Dagelijks 2 en 8 uur nam Zondag 26% nut doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 7& uur, „Alarm op douanepost III". 's Zondags gesloten. De geneeskundige Zondagdienst te Lelden wordt van hedenavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Kortmann, van der Hoeven, P. van Es, Kors, Renaude en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door dr. Leemhuis, tel. 22030. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 11 Oct. 20 uur tot Zaterdag 18 October 8 uur waargeno men door de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek voormalig Wllhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 13 gr. C. (56 gr. F.). Gironummer van de W. H. N. 55 5 3. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Post gironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. UIT HET AMERIKAANSCHE CONGRES. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft met 328 tegen 67 stemmen zyn goedkeu ring gehecht aan de door president Roosevelt verzochte geldmiddelen voorde hulpverleening aan Engeland. Voorts heeft het Huis een voorstel verworpen van den republikein Rich, om de Sovjetunie uit te sluiten van de hulpverleening op grond van de meuwe goedkeuring van zes milliard dollar voor de ondersteuning van Engeland. Het voor stel werd verworpen met 162 tegen 21 stemmen. Er waren wel democratische afgevaardigden die het communisme aanvielen, doch tegelijkertyd wezen zij erop, dat de Sovjetunie tegen Duitsch- land strijdt. Ten slotte verwierp het Huis nog een voorstel, inhoudende, dat de leen- en pacht wet niet- ten goede zou komen van de Sovjets en evenmin van eenig ander land met een com munistische regeering. De voorzitter van de commissie voor buiten - landsche aangelegenheden, de democraat Blooin, heeft medegedeeld, dat de commissie Maandag a.s. de besprekingen zal openen over het ver langen van president Roosevelt om de Ameri kaansche koopvaardijschepen te bewapenen. De besprekingen zullen tot twee dagen beperkt en achter gesloten deuren gehouden worden. De commissie zal o.a. het oordeel vragen van Cor- dell Hull, van den minister van marine Knox en van admiraal Stark. De republikeinsche le den der commissie hebben reeds tegen deze wijze van behandeling der kwestie gepro testeerd. De republikein Tinkham verklaarde, dat de besprekingen plaats hebben onder mis kenning van alles wat op een democratischen regeeringsvorm lykt. (DNB). AUTOBUS MET SCHOOLKINDEREN DOOR TREIN GEGREPEN. By een botsing tussehen een autobus met schoolkinderen en een trein by Memphis, in Tennessee (V. St.) werden de onderwyzer en vyf kinderen gedood. Tien andere kinderen werden ten deele zwaar gewond in een ziekenhuis op genomen. DR. CLODIUS UIT ANKARA VERTROKKEN. De Duitsche gezant' dr. Clodius, die als ver tegenwoordiger van Duitschland de handelsbe sprekingen met Turkije gevoerd heeft, is gister avond uit Ankara vertrokken. (D.N.B.). BLOEDIGE ANTI-ENGELSCHE INCIDENTEN IN BRAK. In het gebied van Kosoel (Irak) zyn bloedige incidenten ontstaan. Een volksmenigte heeft Australische soldaten met geweren en knuppels aangevallen. Drie soldaten zijn hierbij om het leven gekomen, terwyl aan Iraaksche zyde 16 personen den dood vonden. Ook in Basra is het tot opstootjes gekomen. Iraaksche troepenaf- deelingen hebben Engelsche commandoposten overvallen en hierbij 8 Engelsche soldaten gedood en een grooter aantal heeft verwondingen op- geloopen. (A.N.P.). Trianon-Theater Na een aardig voorpro gramma. waarin naast het wereldnieuws, nog een cultureel filmpje over Roemenië wordt ver toond, kunnen de toeschouwers deze week nog eens het van jaren her dateerende filmwerk „Taboe", dat indertyd zeer veel belangstelling wekte, aanschouwen. Jammer, dat deze rolprent nog stamt uit den tijd, toen de geluidsfilm nog niet haar in trede had gedaan. Wy zyn de stomme film ontwend, en het kost eenige moeite om ons hier weer op in te stellen. Dat er van de in boorlingentaal toch bezwaarlijk iets te verstaan zou zyn geweest, vergoedt slechts voor een ge deelte de vreemde gewaarwording, iemand met krachtige stem iets te zien beweren, zonder ook maar de geringste klanken op te vangen. Stapt men echter over dit bezwaar heen, en dit. lukt na de eerste scènes wel degelijk, dan staat niets meer in den weg om alle waardee ring te hebben voor de uitbeelding, die van het leven van de inboorlingen en hun dikwijls tragische moeilykheden wordt gegeven. Het verhaal behandelt het conflict tussehen men- schelijke verlangens en voorschriften der goden. Een jong meisje wordt „taboe" verklaard, d.w.z. dat zij door géén man mag worden aangeraakt, terwijl zij en een jonge inboorling van den- zelfden stam een groote liefde voor elkaar heb ben opgevat, zy ontvluchten him gemeenschap om aan het noodlot te ontkomen, doch w&ar zij ook gaan, het „taboe" achtervolgt hen tot het einde, dat op tragLc wijze den wil der goden uitvoert. Het rneisj wordt naar den stam teruggebracht en ae jongeling vindt den door de goden verordenden dood; Een cultureele film, die door de inboorlingen van het eiland zelf werd gespeeld. Lido-Théater De documentaire film „De eeuwige Jood", gewijd aan het Joodsche we reldvraagstuk, werd vervaardigd naar een idéé van dr."E. Taubert. De authentieke opnamen in Polen geschiedden onder leiding van den regiseur Fritz Hippler. kort na de bezetting van dat land door de Duitschers. Aan de hand van uitvoerige explicaties, toonen zij U de typen van millioenen Oost Joden in de onbeschrijflijk armoedige Ghetto's, tijdens hun bedryvig, maar in maatschappelijk opzicht totaal onproductief handelsbestaan. Psyche en gewoonten blijven dezelfde, waèx zij zich ook bevinden, hetzij in Amsterdam. Palestina, of New-York, ondanks uiterlijke vermomming, westersche aanpassing grootere welstand of enorme rykdom, waartoe zij al handelend geraakten. De commentaar wyst voorts o.a. op den invloed ten ondergang, die de Joden uitoefenen, zoowel in den handel, als in de kunst, de politiek (herinnering aan Novemberdagen 1918 in Duitschland) en in de financieele wereld, overal waar zij macht verwierven, in kleine of groote nederzettingen van Klein-Aziè uit zwer vend over de gansche wereld n in deze loop der eeuwen parasiteerd op andere volkeren. Voorts o.m. beeldens uit de door Joden vervaardigde Amerikaansche - film ..De Rothschilds", hun financieele be- heersching van Europa aantoonend, van de be- teekenis van het Poerimfeest, van de synago gale samenkomsten van het onderwijs op de Talmudschoïen alsmede van het ritueele slach ten, bedoeld als hevig protest tegen een even wreede als afschuwelijke marteling van runde ren. Deze zijn slechts voor sterke zenuwen be- j stemd Tenslotte 'n vergelijking tussehen ded scheppen I den Arischen mensch en den improductieven j Jood met als strekking: af wy zing van het I volksvreemde als gevaar, zuiverhouding van ras en als oplossing; het bijeenbrengen van I olie Joden op een apart deel van de aarde. I Voor de pauze o.a. het filmpje „Levensvreug- de", betreffende het werk en de organisatie van I den ..Bund Deutscher Madel". Casino-Theater Wélk een ontroerende sfeer gaat er uit van de film „De Postmeester" en op welk een voorbeeldige wijze weet Heinrich George hier dien eenvoudigen postmeester uit te beelden Kilde Krahl, als zijn dochter, speelt in deze veelbewogen episode uit een vrouwenleven haar rol op prachtige wijze, evenals de overige hoofdrolvertolkers. Het betreft hier een eenvou dig boerenmeisje, dat met haar vader op een eenzame post leeft. Veel reizigers komen er hun j paarden verwisselenallen worden getroffen door de bevalligheid van het meisje, totdat een offi- cier haar overhaalt met hem naar St. Petersburg te gsnn. Vol goeden moed begeeft zij zich op weg, niet. vermoedend, wélk een leven haar te wachten staat! Den officier Minsky, die haar meenam, verlaat zij na korten tyd; na dien heeft zij nog vele mimiaars. Met walging vervuld verbetert zij haar levert en maakt kennis met een ernstigen jongeman. Het noodlot wil het echter anders. Want juist is haar vader, die van haar zondig leven hoorde, aangekomen, om per soonlijk een onderzoek in te stellen. Vervuld van grooten haat zoekt hij zijn dochter en den man, die haar bedroog. Dun ja snelt naar Minsky en zy besluiten een schynhuwelijk aan te gaan. Op welk een ontroerend-kinderlijke wijze vermaakt de oude man zich tijdens den bruiloft en welk een moeite kost het Dun ja. deze comedie vol te houden' In de veronderstelling dat zijn dochter dan gelukkig getrouwd is. vertrekt hij. Maar Dun ja kan niet anders dan afstand doen van het leven. Van de oorzaak blijft de vader echter onkundig. Een zeer bijzondere film! Rex-Thealer „Ruzie, drie hoog achter" is de vermakelijke geschiedenis, welke zich afspeelt in een huurkazerne, waar verscheidene families bijeen wonen. Bij een huurkazerne behoort eeh concierge en het exemplaar in deze film is er niet een van de beste soort. Er worden gedurig briketten uit den kelder gestolen en de concierge weet daarbij de verdenking te schuiven op een weduwe, die aan den diefstal even onschuldig is als dochter, die al evenzeer onder het ge roddel der huurders te lyden heeft. Er wordt een valstrik opgesteld: eenige briketten worden uitgehold, met buskruit gevuld en daarna weer op hun plaats In den kelder teruggelegd. Korten tijd daarna wijzen zes hevige explosies in de kachel van den concierge een spoor, dat aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. De vraag is alleen nog: wie pleegde dezen overigens, onschuldigen bomaanslag en daarover ontstaat een amusante rechtzaak, waarin beurtelings alle bewoners van het huurhuis voor de balie ver schijnen. Er zyn tal van komische momenten, er doen zich complicaties voor. doch het slot. dat wij evenwel niet zullen verraden, is „eind goed, al goed". In het voorprogramma wordt een indruk ge geven van het werk der Technische Noodhulp in Duitschland. dat binnenkort ook hier te lande zal worden aangepakt. Luxor-Thcater „Dulkbootenkoers West" is een actueele oorlogsfilm, een film, waarin een volk (het Duitsche) vastberaden en geestdriftig strijdt voor een ideaal en bereid is, zoo noodig, alles daarvoor op te offeren. Duikbooten varen dagelijks uit naar den Oceaan, belust op den onverblddelijken kamp tegen Engeland en zware tyden staan de kleine bemanning van zoo'n scheepje dan te wachten. Want het leven aan boord verschaft slechts een minimum aan comfort tegen een maximum aan gevaren! De film brengt dat alles duidelijk in beeld. Zy ge tuigt daarnevens echter van de saamhoorigheid der opvarenden, van de tucht en de orde tot in de oogenblikken van het allergrootste gevaar, van de kameraadschap en van den band met hen, die in Duitschland achterbleven....! Het verhaal schetst ons de moeilykheden van den jongeman, die op den dag voor het voltrekken van zijn huwelyk weer moet vertrekken, van den bootsman, die niet meer dan enkele jaren tijd krygt om in den kring van zijn kinderen j te vertoeven, van den luitenant, aan wien door een plotseling bevel tot uitvaren de gelegenheid I ontnomen wordt aan het meisje dat hij lief heeft, het ja-woord te vragen! Er is het kan niet anders veel innerlyke strijd in de harten van al die zeelieden, als zy na één dag verlof al weer door hun comman dant worden opgeroepen voor een nieuwe reis, maar er is er niet één, die zich niet vrijwillig beschikbaar stelt in dienst van commandant en vaderland In dezen moorddadigen strijd te water speelt Herbert Wilk op voortreffelijke wyze één der hoofdrollen. Hij wordt terzyde gestaan 1 door Heinz Engelman, Josef Sieber. E. W. Borchert, Joachim Brènneske en Ilse Werner. Een interessante film uit Kameroen comple teert het Luxor-programma. Th. J. Hannema. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2