Dagorder van Hitier LEIDJCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 9 October 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS De uitwisseling van krijgsgevangenen aan soldaten van Oostelijke front Woorden van dank en bezieling SPORT Concours-hippique BEURSOVERZICHT ^KIN/T INIITTEREN Tentoonstelling Louis Schrikkel LAND- EN TUINBOUW Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 MARKT Van bevoegde zijde wordt het D.N.B. het vol gende medegedeeld: Op initiatief van de Duitsche regeering is in Augustus door bemiddeling van Zwitserland aan de Engelsche regéering het voorstel gedaan om zwaargewonde krijgsgevangenen door middel van scheepstransporten tusschen twee Kanaal havens uit te wisselen. Door de overwinningen van de Duitsche weermacht op Engeland be draagt het aantal in Duitsche handen zijnde en volgens het onderzoek van een internationale commissie van doktoren voor de uitwisseling in aanmerking komende Britsche krijgsgevangenen 1143, terwijl hiertegenover slechts ongeveer 50 in Engelsche handen zijnde Duitsche krijgsge vangenen staan. Na het toestemmende Engel sche antwoord over dezen uitwisselingsweg heeft de Duitsche regeering vervolgens op 23 Septem ber via de Amerikaansche ambassade te Berlijn de Engelsche regeering laten mededeelen, dat z\j met het oog op het groote verschil, wat be treft het aantal der uit te wisselen Engelsche en Duitsche krijgsgevangenen, de verwachting moet uitspreken, dat voor het ontbrekende aantal Duitsche krijgsgevangenen ten minste een over eenkomstig aantal geïnterneerde Duitsche bur gers en wel in overeenstemming met het desbe treffende tusschen Duitschland en Engeland gesloten accoord van Februari 1940 naar het vaderland dient te worden teruggestuurd. Op dit voorstel heeft de Amerikaansche am bassade op 29 September een uitlating van de Engelsche regeeiing overhandigd, volgens welke er geen sprake van kon zijn het verschil in aantal door Jiet terugsturen van burgers te compenseeren. Echter, de Engelsche regeering ls bereid bij het voorgenomen transport eenlge Duitsche '/rouwen te voegen. Met het oog op dit standpunt van de Engel sche regeering heeft de Duitsohe regeering op 1 October de Amerikaansche ambassade mede gedeeld, dat door dit afwijzende standpunt der Britsche regeering een nieuwe toestand is ont staan, welke een tijdelijk uitstel van de uitwis seling noodzakelijk maakt, totdat de kwestie is opgehelderd. Op 4 October deed de Amerikaansche ambas sade te Berlijn, als vertegenwoordigster van het land, dat de Engelsche belangen in Duitschland behartigt, het voorstel, of niet een Engelsch hospitaalschip met de inmiddels aan boord ge brachte rond honderd leden van de Duitsche weermacht naar Frankrijk zou kunnen vertrek ken en van daar een overeenkomstig aantal Britsche krijgsgevangenen, die naar het vader land mogen terugkeeren, mocht medenemen. De Britsche regeering heeft dienzelfden dag de Amerikaansche ambassade de toestemming voor een dergelijke beperkte uitwisseling in een me morandum medegedeeld en als datum, waarop dit zou geschieden 7 October vastgesteld. De rijksregeering heeft eveneens onmiddellijk een overeenkomstig aantal zwaar gewonde Britsche krijgsgevangenen gereed gemaakt om naar Frankrijk te worden vervoerd. Ondanks deze via de Amerikaansche ambas sade te Berlijn getroffen regeling kwam het schip niet. In plaats hiervan werd door de En gelsche radio de annuleering van "de uitwisseling medegedeeld. De Engelsche regeering heeft thans door ver schillende publicaties getracht den waren toe stand te verdraaien en o.a. beweerd, dat de Duitsche regeering geprobeerd heeft een geslo ten overeenkomst te niet te doen en dat de En gelsche regeering niet in staat is geweest de overeengekomen beperkte uitwisseling van onge veer honderd krijgsgevangenen ten uitvoer te leggen, omdat zoodoende de overige Britsche gewonden en zieken iedere mogelijkheid om naar Engeland terug te keeren, verloren zouden heb ben. Naar aanleiding hiervan wordt van Duit sche zijde het volgende opgemerkt: 1. Ei- werd van Duitsche zijde een afspraak gemaakt voor slechts één regeling en wel de partieele uitwisseling van elk ongeveer 100 zwaar gewonde krijgsgevangenen. De uitvoering van deze overeenkomst echter werd niet door de Duitsche regeering. doch alleen door de Engel sche regeering verijdeld. 2. De Britsche regeering was het volledig dui delijk. dat zij door het terugzenden van ge vangengenomen burgers, overeenkomstig het Duitsche voorstel, ieder oogenblik. alle vóórhaar in aanmerking komende zwaar gewonden had kunnen terug krijgen. De Engelsche regeering schijnt echter behoefte te gevoelen haar gedrag door onjuiste voorstellingen en beweringen te verdoezelen ten einde zich tegenover de ontgoochelde krijgsgevangenen te rechtvaardi gen. De Duitsche regeering moet dus constatee- ren, dat de schuld voor het tot dusver niet tot stand komen van de uitwisseling uitsluitend ligt aan den kant van Engeland. BRITSCHE HULPKRUISER TOT ZINKEN GEBRACHT. De Britsche admiraliteit deelt mede. dat de Britsche hulpkruiser „Corfield" tot zinken is gebracht. zijn geen personen om het leven gekomen. (D.N.B.) VERKLARING VAN MINISTER BEVIN, De Engelsche minister van arbeid, Bevin, heeft, volgens een United Pressbericht uit Lon den. dengenen, die kritiek leveren op de poli tiek der regeering en die beweren, dat de regee ring te inschikkelijk is bij haar politiek tegen over werknemers, geantwoord, dat een drasti scher optreden de mogelijkheid impliceert van het uitbreken van een revolutie. Bevin heeft deze verklaring in het parlement afgelegd, zon der echter hierop nader in te gaan. (D.N.B.) De Fuehrer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft aan de soldaten van het Oos telijke front de volgende dagorder uitgevaar digd: Soldaten van het Oostelijke front, vervuld van den diepsten zorg voor het bestaan en de toe komst van ons volk, heb ik op 22 Juni besloten den oproep tot u te richten den dreigenden aanval van een tegenstander nog op het laatste oogenblik te voorkomen. Het was de bedoeling van de machthebbers van het Kremlin naar wfj thans weten om niet alleen Duitschland, maar heel Europa te vernietigen. Twee punten, kameraden, zult gij inmiddels hebben ingezien: 1. Deze tegenstander had zich voor zijn aanval militair in zulk een enormen om vang toegerust, dat ook de grootste vrees nog overtroffen is. 2. Wee ons volk en de geheele Europee- sche wereld, wanneer deze barbaarsche vij and zijn tienduizenden pantserwagens tegen ons in beweging had kunnen zetten. Heel Europa zou verloren geweest zijn, want deze vijand bestaat niet uit soldaten, maar groo- tendeels slechts uit beesten. Met eigen oogen, kameraden, hebt ge thans '•.i-o ..paradijs der arbeiders en boeren" persoon lijk leeren kennen. In een land. dat door zijn groote oppervlakte en vruchtbaarheid de ge heele wereld zou kunnen voeden, heerscht een armoede, zooals wij. Duitschers. ons niet kunnen voorstellen. Dat is het resultaat van een thans spoedig 25-jarig Joodsche heerschappij, die als bolsjewisme eigenlijk slechts den algemeensten vorm van hét kapitalisme nabijkomt. De dragers van dit systeem zijn echter ook in beide geval len dezelfde Joden en uitsluitend Joden. Soldaten, toen ik u op 22 Juni riep om het schrikkelijke dreigende gevaar van ons vader land af te wenden, zijt gij tegen de grootste militaire mogendheid van alle tijden opgetrok ken. In nauwelijks drie maanden tijds is het u, kameraden, evenwel door uwe dapperheid ge lukt, de eene pantserbrigade na de andere van dezen tegenstander te verslaan, tallooze divisies in de pan te hakken, een onnoemelijk aantal gevangenen te maken en eindelooze gebieden te bezetten, geen ledige gebieden, doch gebie den, waarvan deze tegenstander leeft en waar uit zijn geweldige oorlogsindustrie met grond- stofen van allerlei aard verzorgd wordt Binnen enkele weken zullen zijn drie meest op den voorgrond tredende industrie gebieden volkomen in uw hand zijn. Uw namen, soldaten van de Duitsche weer macht, en de namen van onze dappere bondgenooten, de namen van uw divisies regimenten, van uw schepen en luchteska ders zullen voor alle tijden verbonden zijn met de geweldigste overwinningen der we reldgeschiedenis. Meer dan 2.400.000 gevan genen hebt ge gemaakt, meer dan 17.500 pantserwagens en meer dan 21.600 stukken geschut hebt ge vernietigd of buitgemaakt. 14.200 vloegtuigen werden neergeschoten of op den beganen grond vernield. De wereld heeft iets dergelijks nog nooit gezien. Het gebied, dat de Duitschers en de met ons verbonden troepen thans bezet houden, is ruim dubbel zoo groot als het Duitsche Rijk van Januari 1933 en meer dan vier maal zoo groot als het Engelsche moederland. Sinds den 22en Juni zijn de sterkste verdedi gingsstelsels doorbroken, zijn geweldige stroo men gepasseerd zijn tallooze plaatsen bestormd, zijn vestingen en kazematten vernietigd of uit gerookt. Van het hooge Noorden, waar onze zoo bijzondere dappere Finsche bondgenooten ten tweeden male hun heldhaftigheid aan den dag leggen, tot aan de Krim, staat ge thans vereenigd met Slowaaksche, Hongaarsche, Ita- liaansche en Roemeensche divisies 1.000 K.M. diep in het vijandelijke land. Spaansch. Kroati sche en Belgische formaties sluiten zich thans hierbij aan en andere formaties zullen nog vol gen, want deze strijd wordt wellicht voor de eerste maal door alle landen van Europa als een gemeenschappelijke actie tot redding van het kostbaarste beschaafde continent beschouwd Geweldig is echter ook het werk, dat achter uw enorm front gepresteerd werd. Bijna 2000 bruggen werden geslagen, 25.500 K.M. spoorwegen zijn weer In bedrijf genomen, ja, meer dan 15.000 kilometer spoorlijnen zijn reeds op de algemeene Euro- peesche railsbreedte omgezet. Aan duizenden kilometers wegen wordt ge werkt. Groote gebieden zijn reeds onder het burgerlijke bestuur gebracht. Daar wordt het leven zoo snel mogelijk weer volgens verstan dige wetten op gang gebracht. Enorme opslag plaatsen met levensmiddelen, benzine en munitie liggen gereed. Dit grootste resultaat van een strijd werd bereikt met offers, wier aantal, hoe smartelijk ook voor de kameraden individueel en hun familieleden, bij elkaar nog geen vijf procent uitmaakt van de slachtoffers uit den wereldoorlog. Wat gij, kameraden, en wat de met ons verbonden dappere soldaten aan pres taties, aan dapperheid, aan heldhaftigheid, aan ontberingen en inspanningen, in deze nauwelijks 3 maand achter u hebt, weet niemand beter dan degene, die eens zelf als soldaat in den vorigen oorlog zijn plicht gedaan heeft. In deze 3# maand, soldaten, is nu echter eindelijk de voorwaarde geschapen voor den laatsten geweldigen slag, welke nog voor het aanbreken van den winter aan dezen vijand moet worden toegebraoht. Alle voorbereidin gen zijn thans gereed, voor zoover menschen die kunnen overzien. .Stelselmatig is thans iedere stap voorbereid om den vijand in de positie te brengen, waarin wij hem den meest doodelijken stoot kunnen toebrengen. Thans is het begin gekomen van den laat sten grooten beslissenden slag van dit jaar. Hy zal dezen vijand en daarmede ook den aanstichter van den geheelcn oorlog, Enge land, zelf vernietigend treffen, want door dezen tegenstander te verslaan, ruimen wij ook den laatsten bondgenoot van Engeland op het continent uit den weg. Van het Duitsche rijk echter en van heel Europa nemen wij daarmede een gevaar weg. zooals er sinds de tijden der Hunnen en later van de stammen der Mongolen geen ontzetten der boven het continent heeft gehangen. Het Duitsche volk zal daarom in de komende weken nog meer bij u zijn dan tot dusver het geval was. Wat gij en de met ons verbonden soldaten gepresteerd hebt. verplicht thans reeds allen tot de diepste dankbaarheid. Met ingehouden adem en met zegewenschen vergezelt u evenwel in de komende zware dagen het geheele Duitsche vaderland. Want gij schenkt dit vaderland met Gods hulp niet alleen de overwinning, doch daarmede ook de belangrijkste voorwaarde voor den vrede. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 2 Oct. 1941. ADOLF HITLER, Fuehrer en opperste bevelhebber van de Weermacht. PAARDENSPORT. Uitgeschreven door den bevelhebber der Duitsche legercorpsen in Nederland. Het door den bevelhebber der Duitsche leger corpsen in het bezette Nederlandsche gebied uitgeschreven concours-hippique van 1012 Oc tober as. belooft iets bijzonders te worden op het gebied van de paardensport. De beste rijders en paarden van de weermacht hebben hiervoor ingeschreven en zullen bewijzen, dat zij niet al leen op de gebaande wegen en in de duinen, doch ook op de groene velden omzoomd door met herfstkleuren getooide boomen. met wap perende vlaggetjes en meesleepende muziek, alsmede duizenden paardensportliefhebbers als toeschouwers en een kritische jury, tot groote prestaties in staat zijn. S.S. en Duitsche politie zullen eveneens op dit concours-hippique met hun beste ruiters en paarden uitkomen, zoodat men verzekerd kan zijn van spannende kampen tusschen de deelnemers onderling om een over winning in de wacht te sleepen. In verband met het te verwachten groote aantal inschrijvingen begint het concours reeds op Vrijdag des morgens om 10 uur met een springconcours klasse A over een afstand van 1250 meter. Hiermede zal ook de middag ge moeid zijn. Hier kan slechts een bijzonder snel paard winnen. Zaterdagmorgen is gereserveerd voor de dres- suurproef klasse A. Zaterdagmiddag zullen op de renbaan ver schillende interessante onderdeelen van het uit gebreide en gevarieerde program worden afge werkt, zooals springen klasse a; rijproeven met twee-, vier- en zesspannen, een demonstratie- nummer en een wedstrijd in het gereedmaken van een telefonische verbinding over muren, slooten en heggen ten dienste van den berich tendienst. De belangrijkste dag van het concours ls ongetwijfeld de Zondag. Deze dag wordt des morgens begonnen met een springconcours voor ploegen. De vier beste ruiters en paarden van de verschillende legeronderdeelen en van de S.S. zullen hierbij aan den start verschijnen. Des middags prompt 4 uur. zal de rij ksoor logs vlag tijdens een plechtige parade worden geheschen. Een militaire kapel en een eerecompagnie zullen daarbij tegenwoordig zijn. Na de voorstelling aan den bevelhebbers der legeronderdeelen in het bezette Nederlandsche gebied zullen de wed strijden een aanvang kunnen nemen en bestaan uit jachtspringen dressuurproeven kl. a en 1., 'n demonstratie ten aanzien van de rijvaardigheid met twee-, vier- en zesspannen, alsmede ver schillende andere interessante nummers, waar onder een speciaal nummer: „Ein Stilgerecht Eingespannter und nach Achenbach'schen Grundsatzen von Major Ruge, commandant van de SS-rijschool". De prijsuitreiking vindt terstond na afloop om 18.30 uur plaats. Het terrein is met de tram, trein en autobus te bereiken, station Bennebroek. Het concours hippique wordt gehouden op Oud Woestduin bij Haarlem. Amsterdam, 9 October. Het liquidatieproces, dat zich de laatste dag-en ter beurze van Amsterdam op kalme ■wijze afwiktoelde, In verband waarmede de koersen algemeen naar beneden gingen, was heden aanvankelijk nog niet geheel afge- loopen. Opnieuw viel aanbod te constatee- ren en bij de opening werd op vrijwel alle afdeelingen van de locale aandeelenmarkt opnieuw tegen prijzen afgedaan, welke be neden de vorige slot noteeringen lagen. Op het gereduceerde niveau openbaarde zich spoedig echter eenige vraag, in verband) waarmede een klein herstel intrad. Later op den middag echter kwam opnieuw eenig aanbod los, zoodat de noteeringen weder een neiging tot achteruitloopen aan den dag legden. Alles bijeen genomen maakte de markt een onzekeren indruk en de koers- beweging was onberekenbaar. Op de Petroleumafdeeling werd vrij druk za ken gedaan in Olies, die op 302% ingezet, reeds spoedig beneden de 300% grenslijn daalden en in het verdere verloop zich bijna aanhoudend in de omgeving daarvan bleven bewegen. De In- dustrieelen kregen opnieuw verliezen te boeken. Maar de nadeelige verschillen waren vandaag niet zoo groot. Unilevers schommelden toch „PRO ARTE". Naar de New York Times voorts uit Londen meldt, heeft de minister in zijn verklaring in het Lagerhuis nog een nieuw systeem der ar beiderskeuze voor belangrijke industrieën aan gekondigd. In plaats van de arbeiders groepsge wijze te rangschikken, zal men voortaan meer letten óp de bekwaamheden en de opleiding van den individueelen werkman. Ten aanzien van de kwestie of het leger of de industrie het eerste recht kan doen gelden op het menschenmateriaal, verklaarde Bevin. dat het eigenlijke probleem der oorlogsproductie niet het gebrek aan arbeiders is, doch het ge brek aan grondstoffen en aan invoercapaciteit Het Engelsche volk, zoo zeide Bevin verder, moet ten aanzien van de Duitsche superioriteit aan arbeidskrachten niet versagen. Tevens echter mag men de daarmede voor Engeland verbonden moeilijkheden niet onderschatten. (D N.B.) STAKING VAN PETROLEUMLEVERANTIES AAN JAPAN. Reuter meldt uit Washington, dat de Ver- eenigde Staten, Groot-Brittannië en de Neder landsche emigrantenregeering te Londen beslo ten hebben alle leveranties van petroleum aan Japan te staken. Gezaghebbende kringen in Japan verklaarden dat zij niet in het minst verrast Zijn over dit be richt. In Japan werden positieve stappen van deze drie regeeringen te dien aanzien verwacht. Japan is volkomen voorbereid om het hoofd te bieden aan eiken toestand, welke voortspruit uit het verbod op de verscheping van petroleum. De oorlogsstructuur van het Japansche bedrijfsle ven. zoo zegt men in gezaghebbende Japansche kringen hieraan toe. heeft niet in het minst ge-, leden onder het blokkeeren van de Japansche saldi en zal evenmin lijden onder dit embargo op de verscheping van petroleum. Deze maatre gelen kunnen er slechts toe leiden, dat Japan versterkt wordt in zijn voornemen om het Oost- Aziatische gebied van welvaart te vestigen. In „Pro Arte" tegenover het Stadhuis is gis teren een tentoonstelling geopend van teekenin- gen en schilderijen van Louis Schrikkel. Deze schilder ls Amsterdammer van geboorte, doch heeft zich vooral in het Zuiden gevormd, te Antwerpen, Gent, Brugge, kortom in die zuide lijke steden, waar oud en intiem stedenschoon valt te waardeeren. Leiden is tot dusverre van de meer Noordelijke steden aan zijn diepere aandacht ontsnapt, doch het komt in orde. In Amersfoort heeft hij veel en met succes ge werkt. Zijn teekenwerk is uiterst nauwgezet en met zorg bewerkt. Toch is het niet gepeuterd Er gaat een zekere verstilling van uit, wat wel toe te schrijven is aan de fijne sfeer waarin zijn werk gehouden is. Ik denk aan zijn teekening „Brugge", waarin het rijzige van Gothiek en vroeg-renaissance zoo goed tot uiting komt, en waarin de verdroomde sfeer van het herfst bij den Middeleeuwen tot op den huidigen dag ls blijven hangen, ontdaan van de toevalligheden van den tijd. Zeer mooi geteekend is een oud hoekje bij de muurhuizen te Amersfoort. Verder een teekening ..Steyl aan de Maas een oud huis op den voorgrond terwijl op den achtergrond de torens van het klooster als fijne priemen in de lucht staan. Zeer mooi, met wat zachte kleuren aangezet is ook de teekening van een Limburgsch dorpsgezicht, dat beneden in de vitrine staat. Er is nog meer teekenwerk, dat evenzoo de volle belangstelling waard is. Louis Schrikkel heeft een eigen schildertech niek, die zich kenbaar maakt aan de wijze, waarop hy met het penseel de verf aanbrengt, namelijk meer door aandippen dan door uit strijken van de verf. En in de tweede plaats is hij geen vriend van fel tegen elkaar gezette kleuren. Zijn kleurengamma is over het algemeen zacht. Zeer mooi is voor ons gevoel zijn gezicht van af den Amerfoortschen berg door een laan tje op den L.V. toren. Het is als in een droom gezien, meer een inspiratie op het geziene dan realiteit, en daardoor iets van meer dan tijdelijke beteekenis. Eveneens symbolisch is zijn schilderij „de Wandelaar". Een groote figuur, een-handwerks man met doornstok schrijdt opgewekt door het landschap. Op den achtergrond de drie kruisen en een brandende stad, rondom hem symbolen van strijd. Doch hij schrijdt onverstoorbaar voort: de man, die ondanks alles in het moor dende leven zijn plicht doet. Men lette bij hem vooral op de compositie, b.v. op de kruisende lijnen van zijn „Hengelaar van Tegelen" en. van verschillende stillevens. Ook zijn compositie van de twee molens aan het Maredijkje trekt mede door de harmonische kleurgeving de aandacht. Het is alles knap werk. Op deze tentoonstelling zijn ook nog plastieken van Tegelen en enkele niet minder fraaie plastieken van Giselle Kuster. N. J. Swierstra. RESIDENTIE-ORKEST. Het eerste abonnementsconcert. A.s. Zondag zal het eerste Abonnementscon cert van het Residentie-Orkest plaats vinden in de Stadsgehoorzaal. Dirigent is Frits Schuurman, terwijl als soliste zal optreden Theodora Versteegh, alt. Het pragramma bevat De Serenade in E gr. t. op. 22 voor strijkorkest van Ant. Dvorak. Poèmes de la lumlère van M. Palau en de solo Cantate Ariadne auf Naxos van J. Haydn. PREDIKBEURT. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk (Polder) Vrijdagnam. 7# uur ds. de Boer van A'dam. NED. HERV. KERK. Beroepen te 's Grevelduin-Capelle ds. J. T. Doornenbal te Resteren; te Houten (U.), ds. W. L. Mulder te Veenendaal. GEREF. KERKEN. Tweetal te Zuldhorn ds. I. M. de Graaf te Emmer-Erfschelderveen en ds. W. J. van Otterlo te Oosterend (Fr.). REIS VAN BUITENLANDSCHE SCHRIJVERS DOOR DUITSCHLAND. De volgende landen zullen deelnemen aan een reis van buitenlandsche schrijvers door Duitschland Frankrijk. Vlaanderen, Nederland, Noorwegen, Finland, Bulgarije, Zweden. Dene- (Domei) marken, Spanje, Italië en Kroatië. (D.NJ3.) NIEUWE UITGAVEN. Intreerede. By de firma Wolters te Groningen verscheen ln druk de rede. uitgesproken by de aanvaarding van het hoogleeraarsambt aan de ryksunlversl- telt te Groningen door jhr. dr. G. A. Rreuzwen- dedlch von dem Borne, over vitaminen, hypovlta- mlnosen en avitaminosen. Verschenen bij: Thleme en Cle. Zutphen: Handelsrecht II. door A. Schans (Serie: Het Mid denstandsdiploma) Van Loghum Slaterus, Arnhem- Bedreigde Levens, over reclasseering. strafrecht en kinder recht, door Mr. G. T. J. de Jongh, Oud-Kinder rechter te Amsterdam. Waar mens en koren rypen. roman door Jant. Nienhuls. Een verdienstelijk debuut, dit boek, waarin het boerenleven in de Groninger Omme landen wordt beschreven. Kosmos, Amsterdam: Auto-zulggasgeneratoren, hun werkwijze en hun behandeling door Ir. H. Zoetelief Norman. met Ae. E. Kluwer, Deventer: Knutsel nu waardeloos materiaal, door J. Houtman. Neerbosch Ultgevery. Neerbosch: Rond de Kerstboom door H. de Weerd. Aphorismen, door Ds. H. JÉluIn. Vertellingen op het trambalcon, door P. Mons. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Tusschen de bruine boonen treft men soms boonen aan, die zwart zijn. Wat is dat en zijn die te gebruiken? J N. B. v. d. B. te L. Antwoord: Dit verschijnsel komt meer voor en we noemen het terugslag. D.w.z, boonen, die weer haar oorspronkelijke kleur of tusschenkleur aannemen. Zulke boonen zijn zeer goed voor de consumptie geschikt, niet voor zaalzaad. Vraag: Heb ln mijn tuin Brusselsch lof ge zaaid. Hoe daar nu verder mee te handelen?' G. M. te L. Antwoord: Als de bladeren bruin en zwart worden, haalt u de planten uit den grond, snijd de bladeren op 3 C.M, na weg en kort de wortels in op plm. 15 c.M. Daarna de wortels rechtop in een kuil plaatsen en er 20 c.M. lichte aarde of turfmolm opbrengen. Hierin vormen de wortels kropjes. Alles liefst vorstvrij houden. Vraag: Hoe kan ik het best koolrapen be waren? Gelegenheid tot inkuilen heb ik niet. A. de L. te L. Antwoord: Dan dient u de rapen in een kelder of schuur op te stapen en daar vorstvrij over te houden, bijv. door alles bij vriezend weer te dekken met stroo, blad enz. Ook kunt u de rapen in het zand leggen, d.w.z. laagsgewijs tus schen zand of turfmolm. Vraag: Wil dit jaar appels drogen. Wat ls een goede manier en wat zijn, goede soorten? Mevr. Joh. D. te L. Antwoord:U kunt alle appelsoorten drogen. Gewoon schillen, het klokhuis uitboren en daar na de vruchten in schijfjes snijden en deze aan een touwtje rijgen en op een droge plaats op hangen en drogen. Ook kunt u dit doen ln den oven van een uitgaand keukenfornuis. Als alles droog is in trommels bewaren. Vraag: Kan ik appelmoes bewaren in zoo genaamde posteleinilesschen? Mevr. Job. D. te L. Antwoord Neen. dat gaat niet. Appelmoes dient voor dit doel te worden gesteriliseerd in de bekende flesschen. Vraag: Hoe kan ik Jam maken van de witte druil Vroege v. d. Laan? A. F. B te L Antwoord: U wascht de druiven goed schoon, doe ze daarna van de trossen en kook alles met het aanhangwater tot moes. Voeg hieraan toe hetzelfde gewicht aan suiker en het sap van een citroen Alles langzaam laten door- -cltn en ir.r'ikken tot een ar.„pe niet meer uitvloeit. Daarna koud laten worden en in Jam potjes opberp^r. Vraag - Wanneer zijn zonnebloemzaden rijp en hoe kan men dat zien? A. W. v. H. te O. Antw. - Wanneer de bloemen zijn uitgebloeid laat u de bloemresten nog eenigen tijd staan om het zaad goed te doen afrijpen. Denk om de vogels. De zaden zijn eenigszins donker wan neer zij rijp zijn. Hoe hieruit olie wordt bereid is ons niet be kend. Kan en wil een lezer hier inlichten? Vraag - Heb heerenboonen ingemaakt en nu blijkt dat de pot en boonen vol zitten met ma den. Wat kan hier oorzaak zijn? v. d. B. te L. Antw. - Vermoedelijk heeft u te weinig zout gebruikt. U kunt het best pekel maken; een ge- wasschen, ongeschild aardappeltje moet hierop drUven, zoo sterk dient de pekel gemaakt. Hier dienen de boonen flink onder gehouden te worden. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motte „Tuinbouw daarbij in hoofdzaak tusschen 153#% 154 3/4%. De Philipsaandeelen bewogen zich voornamelijk tusschen 252#% en 256%, van Berkei's tusschen 93% en 94 3/4%, Calvé Dellt tusschen 110% en 112%, Aku's waren goed prijs houdend, de minder courante industrieelen wa ren bijna algemeen lager. De affaire was gering, maar er was eenig aan bod, dat niet tot de vorige prijzen plaatsing kon vinden. De affaire ln Scheepvaartpapieren was van rustigen aard; het meest ging om in Scheepvaart-Unies en Oude Vaarten. Scheep vaart Unies werden ingezet op 200%, maar kwa men nadien een viertal punten lager te^iiggen, waarna echter een kleine verbetering intrad. Vaarten waren eenige procenten in reactie, ook de meeste overige soorten zagen zich iets van hun koers ontgaan. Voor Indische Cultuur waarden bestend wederom aanbod; H.VA.'s zak ten ln tot 462, op welk peil eenige kooplust ont- ftond. tengevoige waarvan de koers opliep tot 466 Vorstenlanden verkeerden lichtelijk ln reactie, eenige minder courante sóórten werden lager genoteerd. Van de Rubberfondsen bewogen Amsterdam Rubbers zich aanhoudend rondom ae TOO -grens, nu eens enkele punten erboven en dan weer enkele punten daar beneden. De overige soorten waren aan den gedrukten kant. De Tabaksmarkt was stil, ongeanimeerd, voor al Senembah's leden een vrij gevoelig verlies. Oude Deli's golden voornamelijk 296 267 Deli Batavia's 257258 Indische spoorweg waarden waren stil, maar eveneens iets lager. Indische Tramwegwaarden ongeanimeerd. Op de beleggingsafdeling was minder te doen dan gisteren en de Nederlandsche staatspapie ren legden een grooter weerstandsvermogen aan den dag. De nieuwe vieren liepen onder beurstyd lang zaamaan naar boven van 100 3/16 tot 100 3/8 de gestaffelde leening kon zich ver beteren van 93^/4 tot 93 7/8%. Overigens kwamen geen groote veranderingen voor. Ge meentelijke en provinciale obligatiën hadden een kalm verloop en waren over het geheel genomen iets luier, behoudens enkele uitzonderingen Pand brieven waren ongeanimeerd. Duitsche obliga tiën waren weinig veranderd, stil maar prijs houdend. In de kerkelijke leeningen ging iets om waarby zich een goede tendens openbaarde. Prolongatie 2 1/4%. (A.N.P.). (2 lijnen) BOSKOOP, 8 Oct. Coöp. Ver. De Boekoop- sche Veiling. Rozen per boa van 20 stuks: Hadley 80150 et.; Butterfly f. 1—1.20; Brlarcllf f ,0.601.10; Orange Triumph f. 0.761.06; Dorus Rijkers f. 0.70—1.14; Duisburg 80—90 ct.; Rosa- landla f. 0.80—1.20; Pechtold f.1—1.60; August Noach 6080 ct.; Else Poulsen 3862 ct.; Poly- antharozen f. 1.101.30: Juweeltjes f. 0.901.20: Edith Helen f 11.40; Better Times 70 ct.; Ellen Poulsen 2436 ctVlerlanden f. 1 101.50; Florex f 0.901.20; Golden Ophelia 80 ct.; Queen Mary f.0 70—1.10; Wendland 6080 ct.: Rosa Mundl f. 0.74—1.14; Gloria Mundl 50—80 ct.. Sweet Heart f.1302; Ingar Olsson f. 0.761.14; gemengde rozen 2943 ct.; Diversen per bos Van 10 stuks: Clematis Mevr. Ie Coultre f. 1.701.90; Idem Prins Hendrik f 0.801.10; idem Durandl 10 ct.; Dahlia's 1015 ct.; Chrysanthen gr. bloeralg f.0 901.20; idem kl. bloemig 6080 ct.; Idem tros 1520 ct. DELFT. 9 October Veemarkt; 185 Runderen; 9 Graskalveren: 23 Nuohterc Kalveren: 171 Ma gere Varkens; 394 Biggen; 16 Schapen of lam meren; 17 Gel ten of Bokken. Kalkoeien f. 275—525; Varekoelen f 175—335; Magere Varkens f. 1640; Biggen f. 615. GOUDA. 9 October Veemarkt. Aangevoerd 385 stuks vee. 44 Magere Varkens f. 1024 per stuk; 120 Big gen f. 810; 141 Runderen overgenomen N.V C 9 Nuchtere Kalveren overgenomen N V C.; 45 Bok ken en Gelten f. 1030. Handel stug. Algemeene markt: 71 partyen kaas. Ie kw. met ryksmerk f. 62.50; 2e kw. f. 61—62. Handel vlug. KATWIJK AAN DEN RIJN. 8 Oct 1941. Groen- tenvelllng Bloemkool I f. 11.6014.50. idem II f. 7.809.60; Bospeen f. 4.806 per 100 stuks. Knolselderle A f 4 808. Idem B f.3 601 50; Was peon f.4 806; kroten f. 2.403; Roode kool f.3 403.50; Gele kool f.3.303.50; Groene kool f. 3.10—3.50, Uien f 3.60; Prei f. 4.808; Andijvie f.4—5 per 100 KG. RIJNSBURG 8 Oct. Groenten veiling: Bloem kool A f. 14.50: I f 11.50; II f. 8.50 per 100; Kas bonen f.35; Waschpeen f.6; Grove Peen f.3 40; Kroten f 4; Gele Kool f. 3.50; Groene Kool f.3.50; Prei f. 8; gekookte kroten f 10 per 100 kg.; Bospeen f. 6; Selderie f. 1 602.80; Peterselie f. 1 f. 1.60; Kervel f. 0.501.50 per 100 b09. RIJNSBURG. 8 Oct. BloemenveUlngTros chry santhen: wit 26 ct.; geel 2025 ct.; bruin 2022 ct.; Asters 6080 ct.; Herfstasters: Climax 1013; Elta 710; Groote Chrysanthen: blanche parttout f.1012; Speat f.20; Flcales 4050 ctDwerg- zlnnla's 15 ct ROELOFAREND^VEEN. 8 Oct. 1941. Aardbeien 17 ct. Idem kleinen 14 ct. per doosje, Idem per xh pond 25 ct.. druiven 2325 ct. p p.. meloenen 1822 ct per st., tomaten 12 8016 00, spinazie 5 008.00. andilvle 5.00 per 100 kg., bloemkool 6 8015.00. sla 2.503.00 per 100 st. peulen 4.00, kas-snyboonen 3.50. idem stek' 1.20. oronkboo -n 1 10. snllboónen 1 70. prlnceboonen 2.50 stamboo- nen 1.70 per 10 kg. Redactie-staf: B W Mepkhorst. Buitenland en Tooneel; K. Been Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en yuzlek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3