TABOE LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 7 Oclober 1941 Tweede Blad No. 25010 Joodsch geldelijk vermogen 82ste Jaargang Gemengd Nieuws Gerezen vragen toegelicht RECHTZAKEN SPORT LAND- EN TUINBOUW StcjGltne&te/o AGENDA BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN FAILLISSEMENTEN FEUILLETON De vervloekte Viool VAN EEN ZELDZAAM POSTZEGEL. Vergeefsche belangstelling op een veiling. No. 343, ongetande proef van het 2Vs. cent groen zomerzegel. Eenig bestaande exemplaar. Uniek. Aldus was in den catalogus der Zaterdag j.l. door de firma P. de Vries te Haarlem gehouden postzegelveiling een zegel aangekondigd, dat blijkens de groote opkomst aantrekkingskracht op vele philatelisten bleek te hebben uitgeoefend. Immers het behoort tot de groote zeldzaam heden, ja, men meende zelfs tot de onmogelijk heden, dat bij de buitengewoon scherpe controle op het vervaardigen van postzegels een proef in onbevoegde handen kan geraken en er waren den heer de Vries dan ook reeds nooge bedragen geboden teneinde in het bezit te geraken van dit merkwaardige, ongeperforeerde exemplaar van het 21i cent zomerzegel 1910 met de beeltenis van Potgieter. De vele belangstellenden werden echter teleur gesteld door de mededeeling van den heer de Vries, dat hij na rijp beraad had besloten, het zegel niet te veilen. Op verzoek van het hoofd bestuur der P.T.T. dat hem uiteraard heeft schadeloos gesteld had hij dit besluit ge nomen. Hoe het exemplaar In zijn bezit is gekomen, zal wel nooit geheel en al worden opgehelderd, aldus de N.R.Crt. Waarschijnlijk is het vorig jaar bij het maken van de proef een afdruk in een mand voor papie-afval geraakt. Dit stukje papier moet ten slotte tereent. zijn gekomen in een verzameling van oud papier, die een op- kooper naar zijn pakhuis had meegenomen. „LEEN ME EVEN 5000 GULDEN". Een Rozendaler, die dezer dagen in een café te Heemstede in gesprek geraakte met een hem onbekend persoon, was zoo welwillend hem even f5000 te leenen. Thans heeft hij echter nog geen cent gezien van het bedrag en de politie zoekt nu ijverig naar den man. die een handeltje op het oog had, waaraan wat te verdienen viel, maar waarvoor hem de noodige contanten ont braken. De man, die geld leende wist in het café veel interessante verhalen te vertellen over mooie handeltjes en toen hij eenmaal het bedrag los had gekregen vertrok hij met de belofte: „Ik ben met een half uurtje terug!" De „handelsman" had vier bankbiljetten van f. 1000 en tien briefjes van f100 bij zich ge stoken. OPLICTITER AANGEHOUDEN TE nAARLEM. De politie te Haarlem is er in geslaagd een oplichter te arresteeren, die in verscheidene plaatsen van Nederland, o.a. te Amsterdam, Utrecht en Haarlem, allerlei menschen heeft weten op te lichten door aandoenlijke verhalen te vertellen over het leed dat hem te Rotter dam zou zyn overkomen. Op slinksche wijze kwam de oplichter aan tal van adressen van menschen, die hij voor zijn oplichterspraktijken uitkoos. Zijn slachtoffers zocht hij voorname lijk onder chemici, onder wie hij verschillende oud-collega's telde, want de oplichter had be tere dagen gekend, toen hy nog als laborant te Delft werkzaam was. KANOVAARDER VERDRONKEN. Eergistermiddag Is de 25-jarige K. uit Te- gelen op de Maas bij Lomm het slachtoffer van zijn eigen onvoorzichtigheid geworden. In een kano gezeten trachtte hij zich aan een passeeerende sleep vast te grijpen om zich stroomopwaarts te laten trekken, Enkele malen mislukte dit. Toen hij de vierde maal een po ging waagde, sloeg het vaartuigje om. De sleep stopte onmiddellijk en de schippers trachtten den drenkeling te redden, wat helaas niet ge lukte. Men heeft naderhand het lijk opgevischt. VAN EEN AUTO GEVALLEN. De 19-jarige M. K. te Vaassen is, terwijl hij achterop een vrachtauto meereed, achterover van het voertuig gevallen. Hij was vrijwel op slag dood. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De firma Lippmann. Rosenthal en Co., te Am sterdam deelt ons naar aanleiding van diverse, bij de uitvoering der verordening 148 41 betref fende de behandeling van het Joodsche gelde lijke vermogen) gerezen vragen, het volgende mede, zulks op grond van haar, door de be voegde instantie Van het rijkscommissariaat, verstrekte gegevens: I. Het is Jcden niet veroorloofd voor de hun ter vrije beschikking toegestane bedragen naast hun rekening bij de firma Lippmann. Rosenthal en Co., Sarphatistraat te Amsterdam bij een andere bank of bij een girokantoor een rekening te onderhouden, ingevolge artikel 1. lid <1> sub. 3. dienen tegoeden bij andere banken en op giroiekeningen onverwijld overgeschreven te worden. II Onder de uitdrukking „laatstverloopen ka lenderjaar" in artikel 4 der verordening is te verstaan het tydperk van 1.5.1940—31.4.1941. Dit stemt overeen met den Duitschen tekst, welke spreekt van „vor angegangenen Steuerjahr". III. Wat onder „persoonlijke verplichtingen" in artikel 4 der verordening wordt verstaan, blijkt uit artikel 16 van het besluit op de in komstenbelasting 1941. De daar onder ten tweede vermelde aftrekposten dienen ingevolge bedoeld artikel 4 der verordening 148/41 zij het belast bare inkomen gevoegd te worden. IV. Met betrekking tot echtgenooten geldt voor de toepasselijkheid der verordening het vol gende: 1. Bestaat tusschen hen geenerlei gemeenschap van goederen, dan moet ten aanzien van ieder hunner afzonderlijk worden beoordeeld, of zij al dan niet mleveringsplichtig zijn. Daaruit volgt, dat. wanneer zulks het geval is, ook aan ieder der echtgenooten een vrij maximum is toegekend. 2. Zijn de echtgenooten in gemeenschap van goederen gehuwd, dan zijn de volgende gevallen te onderscheiden* a Zijn belden als Jood te beschouwen en over schrijdt het gezamenlijk vermogen het bedrag van f. 10.000 of het jaarlijksche gezamenlijk in komen het bedrag van f. 3000. dan valt de ge- heele gemeenschap onder den inleveringsplicht. In dit geval is aan de echtgenooten gezamenlijk slechts één vrij maximum toegekend. b. Is de man Jood en de vrouw niet-Jodïn, dan is de beslissing gelijk aan die onder a). De niet-Joodsche echtgenoote is derhalve aan den inleveringsplicht onderworpen. c. Indien daarentegen de man niet-Jood en de vrouw Jodin is. is de verordening op de gemeen schap niet van toepassing. Het vorenstaande geldt zoowel voor algeheele als voor bepeikte gemeenschappen. V Met betrekking tot onverdeelde nalaten schappon dient men de volgende gevallen te on derscheiden. 1. Zijn tot een nalatenschap uitsluitend Joden gerechtigd, dan dient inlevering daarvan plaats te vinden. Dit geldt ook dan, wanneer de be palingen der verordening 148 41 (zie artikel 4) niet op de erfgenamen of eenigen hunner toe passelijk zjjn. In dit geval is het aan de erfge namen overgelaten, scheiding en deeling te vor deren. 2. Zijn tot een nalatenschap Joden en niet- Joden gerechtigd, dan bestaat er in beginsel geen verplichting tot inleveren. De nalaten schap dient in dat geval bij de firma Lippmann. Rosenthal en Co. Sarphatistraat te Amster dam. onder vermelding van baten en schulden, aangegeven te worden, waarna bedoelde firma eventueel nadere instructies kan geven. VI. De verordening 148/41 is ook toepasselijk op waarden, welke zich in het buitenland be vinden. Voor zooverre het daarbij gaat om te goeden en depots, welke door een binnen het bezette Nederlandsche gebied gevestigde bank instelling bij een buitenlandsche bank (corres pondent! voor rekening en risico van een inle- veringsplichtige onderhouden worden, dienen deze tegoeden en depots in de boeken dier Ne derlandsche bankinstelling op de firma Lipp mann. Rosenthal en Co. Sarphatistraat te Am sterdam overgeschreven te worden. VII. De verordening is in beginsel toepasselijk op Joden van elke nationaliteit, zoomede op staatlooze Joden, voorzoovev zij althans inge zetene in den zin van het deviezenbesluit 1941 en niet vijand in den zin der verordening 26/40 zijn. T.a.v. buitenlandsche Joden echter, die een andere nationaliteit bezitten dan de Duitsche, Poolsche, Italiaansche, Pransche, Roemeensche, Slowaaksche, Belgische, Deensche of Noorsche en die geen ingezetenen zijn van het protec toraat Bohemen en Moravië of van het gouver nement-generaal. kan voorloopig worden vol staan met een nauwkeurige vermogensaangifte bij de firma Lippmann. Rosenthal en Co.. Sar phatistraat te Amsterdam, welke vervolgens na- de instructies zal geven. VIII Indien 'een inleveringsplichtige onroe rend goed na den 8sten Augustus 1941, doch vóór de inwerkingtreding der verordening 154/41 be treffende het Joodsche grondbezit heeft ge kocht. kan hij den koopprijs uit zijn tegoed bij Lippmann. Rosenthal en Co. Sarphatistraat te Amsterdam betalen. Zulks echter met inacht neming van de ingevolge de verordening 154/41 bestaande beperkingen. SKI-SPORT. HET PROGRAMMA t OOR DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN. Het programma voor de wereldkampioenschap pen sklloopen welke in Februari 1942 te Garmlsch Partenkirchen worden gehouden, ziet er als volgt uit: Vrijdag 6 Februari opening: Zaterdag 7 Febr. afdalingswcdstrljd (gecombineerde en speciale waardebepaling); Zondag 8 Februari estafette- wedstrijd; Maandag 9 Februari slalom (combina tie); Dinsdag 10 Februari slalom (speciale waar debepaling); Woensdag 11 Februari 18 k.m. af standswedstrijd (gecombineerde en speciale waar debepaling); Donderdag 12 Februari springen (combinatie); Vrijdag 13 Februari: wedstrijd voor militaire patrouilles; Zaterdag 14 Februari: 50 k.m. afstandswedstrijd; Zondag 15 Februari sprin gen (speciale waardebepaling) en slultingsfeest. In opdracht van den "Rijkscommissaris, Dr. Seyss Inquart, werd door de Duitsche Dienstpost In het Olympisch Stadion in Amsterdam een sportfeest georganiseerd. Zeer spannend was de 100 meter, door de deelname van de twee snelste blanke sprinters van de wereld Scheuring en Osendarp. Scheuring wist de 100 meter te winnen ln 10.5 sec met borstlengte. gevolgd door Osendarp (zelfde tijd), 3 werd Zielinskl, 4. Mellorowicz. 5. Sonntag en 6. Bönecke, Polygoon-Zeylemaker) INKRIMPING DER BLOEMENTEELT MET 50%. Het teeltrecht van snijbloemen voor 1942 moet een inkrimping van 50% ondergaan en wel op basis van 31 December 1940. Dit houdt ln, dat met de r/erpllcht Ingekrompen oppervlakte van 1941, alsmede de eventueel vrijwillig Ingekrom pen oppervlakte rekening zal worden gehouden. Deze inkrimping van 50% wordt toegepast bij alle bedrijven, zoowel die voor open grond als op glasvergunning. Per 1 Jan. a.s. wordt deze maatregel van kracht. Teeltoverschrijvingen zijn niet meer mo gelijk en toegestaan, zoodat niemand zich aan de voorgenomen Inkrimping kan onttrekken. Vragen en antwoorden. Vraag - Hierbij een rozebottel van een wilde roos. Kan ik hier lets van jnaken? W. v. d. H. te L. Antw. - Voor het bereiden van jam of anders zins zijn deze vruchtjes minder geschikt. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". Het is de eerste hoed, die door Nederlandsche vaklieden, geheel met de hand, vervaardigd wordt. De kwaliteit van een STAALMEESTER is zóó prima, de afwerking zóó verzorgd,. het model zóó vlot, dat de STAALMEES TER het kenmerk is van dengoedgekleeden man. Een STAALMEESTER .v Een meester staal van Neêrland's kunnen Ook onze ZEPHYR HOED het succes der laalsle seizoenen NEDERL. HOEDENFABRIEK Bussum Agent mishandeld. In een dronken bul had O. D. uit Leiden een agent van politie geslagen. Die had D. op het Rapenburg aangetroffen en vond het gewenscht hem mee te nemen Het werd echter een vecht partij; waarbij mishandeling werd gepleegd. Daar voor stond hy nu terecht, doch hij ontkende het feit. De Officier vond dat ln dezen tyd de politie het toch al moeilijk genoeg heeft, en daarom vorderde hij 14 dagen gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde tot acht dagen gevangenisstraf. ARM VAN VOETGANGER AFGERUKT. In den middag van 21 December had op den Rijksstraatweg bij Numansdorp een ernstig on- l geval plaats. De kantoorbediende A. v. d. Waal uit die gemeente liep over den berm langs dien j weg. toen hij werd aangereden door een vracht- jauto bestuurd door den chauffeur J. J. P. uit Barendrecht. De gevolgen waren verschrikkelijk De linkerarm van het slachtoffer werd totaal afgerukt, en pl.m. 30 meter weg geslingerd. Wegens veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, had de rechtbank te Dordrecht P. veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf. van welk vonnis hij in hooger beroep kwam bij het Hof. Hier zorgden twee getuigen voor een onthul ling. Aanvankelijk had P. n.l. volgehouden niets van de aanrijding te hebben bemerkt, doch Ier zitting van het Hof kwamen twee getui gen, die bij P. in de cabine hadden gezeten in zoverre op hun verklaringen terug, dat na het ongeval zij tegen P. hadden gezegd dat iemand was aangereden, terwijl P. even voordat de po litie hem bij terugkeer over genoemden weg, aanhield, tegen de getuigen had gezegd, dat men moest doen alsof men nergens van wist De Procureur-generaal had verzwaring dei- straf geëischt tot vier maanden gevangenis straf en intrekken van het rijbewijs voor den tijd van een jaar Het Hof heeft arrest gewe zen en verdachte veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf. K \NTONGERECHT \LPIIEN. Yerstekvon nissen. Overtr. Motor en rijwielreglement A. v. d. B. te 'sGravenhage f. 2.50; subs. 1 wk. tuchtschool. A. v d. S. te Amsterdam f. 2.50 subs. 2 dg G. de B. Alkemade Idem; L. K. Idem; A. J. M. S. Rijs wijk Z H. f. 2 subs. 1 dg.; Overtr. art. 459 wetb. van strafrecht: H.V. f.5 subs. 3 dg. en toew. clv. vordering ad f. 3.25 aan G. S.; Art. 455 wetb. v. strafrecht W. C. v. d. B. f. 20 subs. 10 dg.; Art 453 wetb v. strafr. J. B. Leiderdorp f.8 subs. 4 dg.; Verduisteringsverordening: J. G. W. Nieuwveen 2 x f. 2 subs. 1 dg.; J. v. d. P. te Bo degraven id.; J. H. ld.; C S. Zwammerdam f. 2.50 subs. 2 dg H. J. L Idem; M- van H. f. 2 subs. 1 dg.; C. C. V. Ter Aar Idem; Overtr. ar beidswet: C. van K. f. 3.50 subs. 2 dg.; Uitgaans verbod na 12 uur bulten: W. H. R. f.4 subs. 2 dg.; J. P. O. Den Haag Idem; M. O. Reeuwijk ld C. S. f.3 subs. 2 dg.; J. C. K. Hazerswoude ld.; C. H. van W.Koudekerk ld,; P. B. Boskoop ld.; A G. Enschede ld.; J. de W. ld.; A. C. O. te Pijnacker f. 5 subs. 3 dg.; W. S. Hazerswoude f. 6 subs. 4 dg.; J. de J. ld.. D. V. ld.; T. B. Bode graven id.; Melkbeslult A. S. S. Boskoop f.350 subs. 2 dg; Vlsscherijwet: C. W. J. S. Den Haag f.2 subs. 1 dg. en f.3 subs. 2 dg. met verbeurd- verkl. van lnbeslaggenomen hengel; C. B. te Bodegraven 2 x f. 2.50 subs. 2 dg. met verbeurd- verkl. van 2 schakels; H. H. B. te Bodegraven Idem; A. C. V. Zwammerdam 2xf. 3.50 subs. 2 dg. met v.v. fuik; Verkeersverordenlng der gemeente Alphen J. van L. f.2 subs. 1 dg.; Th. J. K. f.1 subs. 1 dg. Keurverordenlng van Waren van Zwammerdam K.S. Zwammerdam f 40 subs. 20 dg. Waar niet vermeld, wonen veroordeelden te Alphen ad. Rijn. HEDEN. Jeruël: Samenkomst te 7'i uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7.30 uur nam. Stadszaal (foyer): Tentoonstelling „Onze Huishouding", 10-12 uur v.m. en 2\fc-7 uur n.m. Woensdag. Stadszaal (foyer): Tentoonstelling „Onze Huishouding". 10-12 uur v.m. en 2tt-7 uur n.m. Oegstgeest (Geverstr.) Gem. Gods te 3Vi uur nam De avond- nacht en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 4 October 20 uur tot Zaterdag 11 October 8 uur waargenomen door. de Apotheek van Drlesum, Mare 110. Tel. 20406 en de Zulder Apotheek. Lammenschans- weg 4. Tel. 23553. i Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, voormalige Wllhclmlnapark 8. Tel. 26274. e LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 13 gr. C. (56 gr. F.). GEBOREN: Wllhelmlna Maria d. van G. Rijsdam en J. M. Nahon Jacobus Wilhelmus Johannes Clemens z. van J. C. Duindam en S. Spierlngs Johannes Albertus Vincentlus z. van J. P. Riebeek en E. de Bolster Augusta dr van L. J. v. d. Kroft en J. E. Bronsgeest Geertruida Emma dr. van W. H de Hollander en G. Bruljnes Allda Wll helmlna Maria d. van A J. Brusche en W. M. Goddljn Cornelia Theodora dr. van A. G. Bos- man en J. A. M. Straver Hermann Pieter z van P. Fasel en H. C. Elfert Willem Relnier z. van W. van Kampen en G. J. Oudshoorn Jacobus Johannes z. van J. van Krallngen en J. Klunder Wllhelmlna dr. van G. W. Llgtvoet en C. M. Pauw. ONDERTROUWD: L. J. Dubbeldeman Jm. 27 jr. en M. C. Arnoldus Jd. 26 Jr. L. M. Arlaans Jm. 24 Jr. en M. M. Meurs Jd. 21 Jr. Th. J. Voskuil Jm. 24 Jr. en J. Dubbeldeman Jd. 30 Jr. J. A. Wakka Jm. 26 Jr. en A. Berg Jd. 23 Jr. GETROUWD: J. TaffJJn Jm. en M. A. Bourgonje Jd. C. Hoogeboom Jm. en W. Gordijn jd. OVERLEDEN: M. W. E. Oudemans Farlnaux hsvr. van J. Neu teboom 67 Jr. J. v. d. Boon m.. 64 jr. F. W. Bakema m.. 71 Jr. E. Bonte vr., 65 Jr. J. Ouwerkerk wedn. 89 Jr. 3605 Uitgesproken: J. J. Zoet. los werkman te Oude Wetering, gemeente Alkemade A 34. R.C. mr. A. J. Paulus. Cur. mr. E. A. J. Hillen, Den Haag. VOOR WOENSDAG 8 OCTOBER. Hilversum I, 415.5 M. 6.45: Gramofoonmuz. 6.60: Ochtendgymnastiek 7.00: Gramofoon- muzlek 7.45: Ochtendgymnastiek 8.00: B. N O Nieuwsberichten 8.15: Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30: Gramofoonmuzlek 9.15: Voor de huisvrouw 9.25: Gramofoonmuzlek 11.00: Voor de jeugd 11.20: Puzsta Ernö en zijn or kest 12 00. Orgelconcert 12.25: Voor den boer 12.40: Almanak 12.45: B.N.O.: Nleuws- en economische berichten 1.00: Gramofoonmuz. 1.45: Zang met pianobegeleiding 2.15: Syl- vestre trio 3.00: Voor de vrouw 3.20: Kin derkoor „Zanglust", met pianobegeleiding en gra mofoonmuzlek Circa 3.62: Gramofoonmuzlek 4.00: Bijbellezing 4.20: Voor de Jeugd 5.45: Zang met pianobegeleiding 6.16: Volks gezondheid, causerie 6.30: Ensemble Bandl Ba- logh 7.00. Actueel halfuurtje 7.30: Geva rieerd programma 8..15: Volkszang met piano begeleiding 8.45: G'ramofoonmuzlek 9.00: Ramblers 9.30: Gramofoonmuzlek 10.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 10.1512.00. Gramo foonmuzlek. Hilversum II, 301.5 M. 6.458.00: Zie Hil versum I 8.00: B.N.O Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10.15: Eigen opnamen 10.40: Voordracht 11.00: Zang met pianobegeleiding en gramofoon muzlek 11.30: Gramofoonmuzlek 12.00: En semble Jack der Kinderen en solist 12.45: B. N O.: Nieuws- en economische berichten 1.00: Otto Hendriks en zijn orkest, en gramofoonmuzlek 2.15; Voordracht 2.30: Eerste acte van „Die Walküre" (e. o 4.00: Gramofoonmuzlek 5.00: Causerie „De Jeugd ln Hongarije" 6.15: B N O Nieuws- economische- en beursberichten 5 30: Klaas van Beeck en zijn orkest 6.00: Gramofoonmuzlek 6.15: John Kristel en zijn orkest 7.00 Actueel halfuurtje 7.30: Plano- spel -- 7.5*4 In en om de N.S.B. (Voorbereid door de N.S.B.) 8.00: Gramofoonmuzlek 8.15: Stedelijk orkest van Maastricht en solist 9 00: Causerie: Nederlandsche kunstenaars aan den Be neden-Rijn en ln Keulen 9.15: Stedelijk orkest van Maastricht 9.45: Gramofoonmuzlek 10.00: B.N.O.Nieuwsberichten 10.15—10.20: Avondwijding. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. VOOR WOENSDAG 8 OCTOBER. le programma: 6.4522.15 Hilversum I 22.15 24.00 Dultsch programma. 2e programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aange slotenen bij Radio Centrales 23.0024.00 Dultsch Programma. 3e en Ie programma: 6.452400: Dultsch Pro gramma, door PETER FAZEKAS. (20 Tijdens hun verblijf in de hoofdstad woonde de familie Kopandy steeds bij een verwante, een zijtak der grafelijke familie, die in een der stille straten van Boeda een lieftallig klein paleisje bezat. Hoewel de Kopandy's in dezen tijd van het jaar op hun landgoed plachten te ver blijven en nu alleen ter wille van de conferentie waarop Talmay een zoo voorname rol speelde, hierheen waren gekomen, hadden zij Alma toe stemming voor een langer verblijf in de hoofd stad gegeven. En al toonde zich Talmav hier over eenigszins verrast, toch verzekerde hij haai*, dat hij zijn best zou doen haar te amu seeren, voorzoover zijn bezigheden dit toe lieten. Ik zal je niet te veel lastig vallen, stelde zij hem gerust. in de bergen van Boeda en hier op het eiland zijn prachtige wandelpaden, en wanneer je geen tijd hebt. dan mag je gerust blijven doorwerken. Hii was haar zeer dankbaar voor de onthef fing en kuste haar verliefd de hand. Den volgenden avond keerde zij terug, Alleen. En ook de daarop volgende middagen en avon den. zy werd langzamerhand een vaste bezoek ster van het restaurant, waar Pettie speelde. Zij luisterde urenlang naar zijn spel. gedroeg zich kalm en discreet, en ook het personeel deed alsof het geen bijzondere notitie van haar nam. Het lokaal was steeds druk bezocht, iedereen was met zichzelf of met een ander bezig, alleen staande bezoekers waren er zoovelen. dat ook Alma ongehinderd en onopvallend kon komen en gaan; zij keek niet vaker naar den Zigeu nerprimas dan de andere gasten, terwijl Pettie zelf evenmin zijn blikken óp haar richtte, om dat hij de comtesse niet wilde compromitteeren. Zijn spel echter gold alleen haar en dat wist zij heel goed. In den regel bleef zij in 't lokaal tot een uur voor sluiting, waarna zij dan met haar verloofde, of indien deze niet mee was ge weest.. alleen naar huis reed. Op een avond, na sluiting, vroeg Pettie aan Franzi; Zeg, hoe oud ben jij? Van binnen twintig, van buiten drie-en- zestig, antwoordde Franzi. Zou je niet voor vanavond van buiten óók twintig willen zijn? Wat heb jij je nu weer in het hoofd ge haald? keek Franzi hem verdacht aan. Ik wil een serenade brengen en heb jou als compagnon noodig met je „grootmoeder". Zou je haar mee kunnen nemen op je rug? Het hangt er van af voor wie.... Ouwe vos. zou je dat niet weten? Ik ga met je mee. Pettie, al zou ik er voor moeten zwoegen Dat verwachtte ik van Je. Franzi. En h(J omarmde hem dankbaar Pettie liet een taxi komen, die hen aan den hoek van de straat, waar Alma woondde, af zette. Het was reeds ver over middernacht, de lantaarns belichtten de fraaie, oude hulzen, die op behoorlijken afstand van elkaar lagen, geen mensch was op straat te bespeuren, alleen de primas en de bassist liepen zacht zonder te spreken, naast elkaar, de eene hield zijn viool onder den arm. de ander droeg zijn basinstru- ment op zijn rug, voorwaar een zonderling stelletje, dat met één viool en één basinstrument een gravin nachtmuziek ging brengen. St. fluisterde Pettie, wi) zijn er. Wat spelen we? fluisterde Franzi terug. Haar lievelingslied, natuurlijk. Intoneer jij, of zal ik het doen? Doe jij het. zei Pettie. Franzi streek zacht, op zijn snaren. Het klonk als geluiden uit de diepte, die steeds meer op borrelden. er tusschendoor schakelde Pettie zich in, om het lied voor de zooveelste maal te spelen De mooie, grillige klanken werden dooi de dikke tonen van Franzi in het geheel niet gestoord integendeel, zij completeerden hen merkwaardigerwijze zoo volkomen, dat men :ustig had kunnen denken, dat hier een heel orkest en niet de twee uitersten daarvan aan den gang waren Zij hadden er zelf veel pleizier in en herhaalden het lied steeds weer. In middels gluurden zij belden naar het raam, waarachter zij de gravin vermoedden en wacht ten geduldig op het lichtsein, ten teeken, dat de serenade dankbaar aanvaard werd. Zal ze het aanvaarden? vroeg Franzi bezorgd. Beslist, antwoordde Pettie. Het duurt een beetje te lang, meende de oude. Zij geniet er van, sloot Pettie het twee gesprek af. En zij wierpen zich weer op haar lievelingslied. Toen hoorden zij een raam opengaan. Het hart van Pettie klopte sneller, opgewonden fluister de hij: zy wil ln woorden bedanken en misschien kryg ik nog een bloem van haar. Da's mogeUjk. o. toen ik nog Jong was Op dat oogenblik gebeurde er iets. waarop geen van beiden gerekend hadden. Een stroom water gutste uit het raam op hen neer en zy werden kletsnat, alsof zy urenlang in den regen hadden geloopen. Uit het raam boog zich een oude dame ln nachtjapon, met verwarde haren, in haar hand de leeggegoten kom en kryschte hen toe: Maakt dat jullie wegkomt, leelijke kerels, ik zal Jullie leeren met een oude dame spot te drijven. Weg. weg. anders waarschuw ik de po litie. Ongehoord! En het raam ging weer dicht. Daar stonden zij nu met hun muziek, met hun liefdesverklaring, zy keken elkaar droevig- gllmlachend aan en namen de beenen. Ont nuchterd zei Pettie Wij hebben ons in het hulsnummer ver gist Zij gingen naar den hoek. waar de taxi op hen wachtte. In den wagen zei Franzi; Je welverdiende straf Een schoenmaker blijve bli zijn leest en een Zigeuner by zijn Zigeunerin. Toen Pettie na de mislukte serenade thuis aankwam, sliep Juliska reeds lang. Hii kleedde zich in de voorkamer uit en liep op zyn tecnen naar dc slaapkamer Hij gaf zijn vrouw pen kus op haar voorhoofd, wat sinds langen tiid niet meer voorgekomen was. Juliska mompeldp in haar slaap: Wat is er.... Pettie. wat is er ge beurd Niets zei hy en trok de deken over zyn hoofd. Hy niesde nog een keer en viel in diepen slaap. HOOFDSTUK VII Het nachtelyke avontuur van twee kletsnatte musschen bleef het geheim van de hoofdver tolkers. Pettie noch Franzi vertelden het iemand, en ook samen spraken zij er niet meer over. Alleen als Pettie zoo nu en aan naar Alma keek om haar blikken op te vangen, tuurde de bassist omhoog, daarmee te kennen willende geven, dat hy bang was van de verrassingen, die uit een raam zouden kunnen komen. By dergelijke tafereelen draaide Pettie zich dan met één ruk naar zyn orkest, om het tot roekelooze accoorden op te jagen. Van tyd tot tyd vonden zij toch gelegenheid om opopvallend met elkaar te spreken. In het korte samenzijn wisselden zy een paar woorden, meestal herinneringen, en de rest van den beschikbaren tijd zwegen hun monden, doch hun oogen en harten spraken des te meer. Op een avond liet zy hem Weten, dat zij tot het sluitingsuur ln haar wagen op hem zou wach ten, zij wilde met hem spreken. Dien avond deed hy. waartoe hy zich voordien nog nooit had laten verleiden: hij eindigde vóór den sluitings tijd, legde vlug zyn viool in de kist en verliet de zaal vyf minuten voordat de speeltyd afge- loopen was. Hij liep regelrecht ln de richting van den auto van Alma, opende het portier en nam plaats vooraan naast Alma. die hem reeds wachtte. Zij gaf gas en de auto reed in een scherpe bocht het parkeerterrein uit. Een langen tyd zaten zij zwijgzaam naast elkaar, alle andere auto's, die voor hen reden, achter zich latende. De wagen verslond de kilometers, zy waren het eiland reeds lang voorbij, zy suisden over de brug in de richting van de bergen, opwaarts en afwaarts renden zij als waren zij op Jacht of als had hèn iemand opgejaagd; groote rijks gebouwen, palelzen huizen doken op en vlogen voorby. de Zwabenberg verhief zich voor hun oogen en ten slotte bleven zy staan op een plek waaronder zich de Donau. die machtige troom, air. een smal. donker lint uitstrekte. Zij hijgde van opwinding toen zy stopte. Ook hy sprak geen woord. Zy hield haar hand nog op het stuurrad, hij legde de zyne erop. Toen hun handen elkaar raakten, voelde hy haar trillende vingers. Ze keken elkaar aan. uit hun oogen spraken de losgelaten hartstochten. Hun hoofden naderden elkaar en in het volgende oogenblik hielden zij elkaar vast in de armen. Hy drukte haar met zooveel kracht tegen zich aan, dat zij haast niet ademen kon, maar zy liet het toe, zy maakte zich niet los en deed ook geen pogingen daartoe, zy boog haar hoofd op zijn borst en wenschte stilletjes, dat zy altyd zoo naast hem mocht blyven. Haar lichaam beefde van het snikken en haar wangen waren in tranen gedrenkt. Hy streelde haar gezicht cn haar hoofd, hy kuste haar mond, haar oogen en heur haar, ook voor hem bestond op dit oogenblik niemand op deze aarde, alleen zy. Heel, heel lang zaten zij zonder één woord te zeggen. Toen sprak Alma: Wat heb ik lang hierop moeten wachten. Ook ik had het nooit gedacht,... nooit gehoopt, corrigeerde hij zich. Weet jij nog te Domborad, toen we een keer krijgertje speelden en jy me kussen mocht, omdat je mij had kunnen vangen? En hóé goed herinner ik het my nog, antwoordde Pettie. ik heb het nooit vergeten. En weet Jij het nog. toen we met elkaar vóch- ten.? Vele herinneringen haalden zy op in dit late uur op den berg. ver van de menscnen. ver van de huizen en ver,van iedereen, die hen in den weg stond. Zij kusten plkaar weer. lang en hartstochtelyk. Alma was niet spaarzaam met de tranen, waaronder zij zich gelukkig en tege- ïyk ongelukkig voelde. Wat nu? verbrak zy de stilte en zag voor zich een heele reeks van problemen, die onoplosbaar schenen te zijn Wat nu? vroeg ook hij. die aan niets dacht, alleen aan haar. cn dflft door hen bei den opgeworpen vraag aldus begreep: -Nog even hier blyven. of naar huis gaan?" Zy keek door het raam voorzichtig naar bui ten alsof zy hier op deze verlaten plek had be hoeven te vreezen. dat iemand haar woorden zou kunnen hooren. zii booe zich naar Pettie toe en fluisterde heel zacht nauweiyks ver staanbaar ln ziin ooren: Pettie. ik kan niet zonder jou leven, bly'f nltyd bij me. Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5