LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 7 October 194f YISSCHERIJ-BERICHTEN Ut Binnenland Verkoop weigering kan strafbaar zijn Veel geld is noodig 8-7-6-0-0 Slachtoffers van bomaanval te Rotterdam begraven Italiaansch Weermachtsbericht Buitenland Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht BEURSOVERZICHT Uit de Omstreken Uit de Rijnstreek VRAGENRUBRIEK Distributie onder vaste afnemers toegestaan. MAATREGELEN INZAKE KOPPELVERKOOP In verband met de opsporing, vervolging en berechting van overtredingen van het prys- vormingsbesluit 1941 heeft de gemachtigde voor de prijzen den inspecties voor de prijsbeheer - sching een circulaire gezonden, waarin een na dere toelichting wordt gegeven van een aantal bepalingen, welke in genoemd besluit zijn op genomen. Ten aanzien van de verkoopweigering, waar tegen artikel 3 van het prijsvormingsbesluit zich richt, wijst de gemachtigde voor de prij zen er op. dat het den laatsten tijd steeds va ker is voorgekomen, dat fabrikanten of han delaren. die vernemen hadden, dat een prijs- verhooging op komst was, hun goederen vast hielden. teneinde deze na de goedkeuring van de hoogere prijzen van de hand te doen. Ge noemd artikel richt zich ook tegen diegenen, die aflevering aan normale afnemers weige ren, hoewel zij wel voorraad hebben, doch deze voorraad liever in den zwarten handel willen afzetten. Als goederen, welke voor den verkoop be stemd zijn, zullen moeten worden beschouwd alle goederen, welke niet bestemd zijn voor eigen gebruik of verbruik van den verdachte. Tegen een door een onderneming zelf op gezette distributie onder de regelmatige af nemers als gevolg van geringere voor den verkoop beschikbare hoeveelheden, behoeft, wanneer de distributie op een redelijke ba sis berust en geen oogmerk tot het behalen van extra winst voorzit, geen bezwaar ge maakt te worden. Ten aanzien van artikel 4 van het besluit, dat den zgn. koppelverkoop verbiedt, merkt de gemachtigde voor de prijzen op, dat deze be paling zich richt tegen de steeds sterker ge worden nieiging van fabrikanten en hande laren om de afgifte van goederen, waarnaar veel vraag bestaat, te koppelen aan de gelijk tijdige afneming van goederen, die moeilijk verkoopbaar gebleken waren, vaak al afge schreven waren en die langs dezen weg ten gevolge van den kooplust van het publiek toch nog vaak tegen goede prijzen van de hand ge daan konden worden. Van eigenlijken koppelverkoop is geen spra ke. wanneer de goederen, behalve gekoppeld, ook afzonderlijk verkrijgbaar zijn. ook al is de prijs van de gekoppelde artikelen te zamen lager dan de som der afzonderlijke prijzen. Uiteraard zal dit niet tot ontduiking aanlei ding mogen geven en dient er op te worden toegezien, dat het feit, dat ook afzonderlijk kan worden gekocht, duidelijk aan het publiek tot uitdrukking wordt gebracht. De in dit artikel voorkomende passage „voor zoover dit op 9 Mei 1940 in den handel niet gebruikelijk was" moet aldus worden gehan teerd. dat in de eerste plaats bij den betrokke ne zelf moet worden nagegaan of hij op 9 Mei 1940 réfeds koppelde. De omstandigheid dat het publiek op dien datum gekoppeld placht te koopen, is hier niet voldoende. Vastgesteld moet worden, dat de betrokkene de koppeling als eisch stelde. Reclamecampagnes als: „by aankoop van f. 1.waren een versierde trommel ad f 0.20 te koop" zijn formeel wel als koppelver koop te beschouwen. ZUIVERING VAN HET BEMIDDELAARS WEZEN. Bescherming van artisten. Om de misstanden op het gebied der arbeids bemiddeling voor amusementsmusici en artisten uit den weg te ruimen en ter bescherming dezer kunstenaars zijn vele concessies der tot nog toe talrijke bemiddelaars ingetrokken. Het gaat om 27 bemiddelaars, waarvan er 19 Jood waren. In de toekomst zijn nog slechts de volgende bemiddelars voor amusementsmusici en artisten toegelaten: 1. B. H. Ibelings, Den Haag. Muzenstraat 2a. 2. Frans Mikkenie, Amsterdam. H. Gorter straat 27. 3. H. Orvan. Amsterdam, tijdelijk Brouwers gracht 69. 4. A. Dirckx, Den Haag, tijdelijk Lange Vij verberg 20. De bemiddelingskosten bedragen 6%, waar van zoowel kunstenaar en ondernemer elk 3% betalen. Tegen kunstenaars en ondernemers, die zich van andere personen dan bovengenoemden voor bemiddeling van hun engagementen bedienen (vooral, als het om de vroegere toegelaten en thans uitgeschakelde bemiddelaars gaat) wordt krachtig opgetreden. Evenzeer tegen alle deel hebbenden, wanneer engagementen door tus- schenpersonen tot stand komen in een vorm, die een ontduiking van den hier gemaakten maat regel beteekent. De departementen van sociale zaken en volks voorlichting en kunsten hebben den heer J. G. Bloem, voorzitter van de N.T.B., aangewezen als gemachtigde, belast met het toezicht op de ar beidsbemiddeling. BRANDEN TE AMSTERDAM EN ENKHUIZEN, Omstreeks half elf gistermorgen is brand uit gebroken in de gordynenfabriek Agneessens, gevestigd aan de Prinsengracht, tusschen Be renstraat en Runstraat te Amsterdam. De brand, welke ontstaan was door het over koken van een potje mastiek, dat op een gas- comfoor stond op de 2de verdieping, breidde zich snel uit en spoedig sloegen de vlammen door de vensters naar buiten. De voorzijde van de 2de en 3de verdieping en van den zolder branden volkomen uit. Door het Voor de uitzending van de Nederlandsche ambulance is een massa geld noodig. Dat laat zich gemakkelijk begrijpen, als men weet, dat de ambulance geheel zelfstandig moet kunnen optreden en daarom met een zeer uitgebreid in strumentarium uitgerust moet worden. Zij moet in staat zijn een volledig veldhospitaal in te richten met inbegrip tan een chirurgische af- deeling. Daar is veel geld voor noodig! Bovendien moet deze ambulance de beste worden, die ooit door Nederland werd uitge zonden. Wacht daarom niet langer met het stor ten van uw bijdrage. Maak haar vandaag nog over op girorekening Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. NED. BERV KERK. Beroepen te Uitwerda cand F. van der Heyden te Amsterdam GEREF. KERKEN. Tweetal te Barendrecht (2de predikantsplaats) ds P. H dc Kleer te Overschild en ds. O. van Niort te Krommenie. Beroepen te Soest (vacature ds. H. van Andel) ds H. W. Wlerda te Vijfhuizen, te Hoek van Holland cancl A. Sybrandy, thans hulpprediker tc *Cubaard. te Munnekeburen cand F. Strlk- werda, thans hulpprediker aldaar CHR. GEREF KERK. Bedankt voor Nieuwpoort ds. A. Zwiep te IJmuiden. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Beroepen te Amsterdam (vac. ds. F. Dijksma) ds. G. J. w. Den Herder te Drachten. doortastende optreden van de brandweer was men na ruim een half uur den brand volkomen meester. Zaterdagavond omstreeks middernacht heeft een felle uitslaande brand gewoed in de loodsen van de Enkhuizer betonindustrie te Enkhuizen. Te ongeveer half twaalf sloegen de vlammen plotseling uit een der daken omhoog. Onmid dellijk was het geheele bedrijf één vuurzee, aan gewakkerd door den feilen Oostenwind, die recht uit het IJsselmeer op het bedrijf stond. Met doffe knallen vlogen vaten bitumen en vaten vormolie uit elkaar. De brandweer was binnen enkele minuten ter plaatse met groot materiaal en beperkte zich tot het nat houden van een loods, waarin de betonmolen en de voorraad cement waren opgeslagen. Het mocht haar ge lukken deze kern van het bedrijf door moedig optreden te midden van een vreeselijke hitte te behouden. Een enorme vonkenregen en dikke rookwolken trokken over de stad, maar het ver wegwaaiende vuur richtte geen verdere schade aan. De belendende gasfabriek liep door de gun stige windrichting geen gevaar Te half twee kon de brandweer inrukken. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade kon nog niet worden opgegeven, maar wordt door verzekering gedekt. Het bedrijf, waaraan 60 A 65 arbeiders werken, kan in de open lucht worden voort gezet. Op de algemeene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam waren vanmorgen en vanmiddag zeer velen getuige van de plechtige ter aarde bestelling van zestien slachtoffers van den Britschen bomaanval op Vrijdagavond j.l. De plechtigheid droeg een uiterst sober karakter, Eenige inspecteurs van het R-otterdamsche po litiecorps vertegenwoordigden den gevolmach tigde voor de stad Rotterdam, dr. Völckers, terwijl voorts op den doodenakker aanwezig waren de heeren v. d. Heul en Tempelaars na mens het gemeentebestuur en de heeren Lo- bach en H. Ceelen van het departement van sociale zaken als vertegenwoordigers van het college van secretarissen-generaal. Zij hebben aan de nabestaanden van de over ledenen deelneming betuigd met het gebeurde, terwijl aan de groeve verder slechts de fami lieleden spraken Een schat van bloemen kwam met de stoe ten, die in de straten naar de begraafplaats door de Rotterdamsche bevolking stil werden gadegeslagen, mede. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 67-jarige wielrijder G. K. uit de Markus senstraat te Den Haag, die Vrijdag j.l. op den hoek van den Scheveningscheweg en de Laan Copes van Cattenburch door een tramwagen van lijn 8 werd aangereden en daarbij ern stige hoofdwonden bekwam, is gisteren in het Roode Kruis Ziekenhuis aan de gevolgen over leden. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE VENLO. Het noodlottige vergiftigingsgeval by de fa milie K. P. te Venlo heeft zijn tweede slacht offer geëischt. Gistermiddag is de 71-jarige echtgenoote van P., die zelf reeds Vrijdag was overleden, eveneens gestorven. De toestand van het 6-jarige kleinzoontje is naar omstandigheden redelijk. SNELLER HULP AAN GETROFFENEN TE ROTTERDAM. Ingevolge een nieuwe regeling inzake den steun aan gedupeerden heeft de schade-enquête- commissie te Rotterdam reeds gistermorgen voorschotten verleend aan door het bombarde ment van Vrijdagavond getroffenen. Deze. nieuwe regeling verleent de schade-enquête commissie het recht voorschotten te verstrekken van maximaal f. 1000. Op deze wijze is reeds een bedrag uitgekeerd van f. 50.000. Het ligt voor de hand, dat deze voorschotten later met de definitieve uitkeering zullen wor den verrekend. Naast deze hulp wordt thans ook directe steun verleend in den vorm van kleine bedragen aan kleine neringdoenden, doch ook aan anderen om huishuur, ziekenhuis-onkosten e d. te betalen. Deze gelden komen uit het her stelfonds en behoeven niet te worden terugbe taald. Een organisatie is nu nog in voorbereiding, om ook ambtenaren van de distributie, in te schakelen, ten einde de gedupeerden zoo spoedig mogelijk aan distributiebescheiden te helpen, opdat zij bijv. beddegoed. lakens en andere huishoudelijk gerei kunnen aanschaffen. - Bedankt voor het beroep der Geref. Ge meente te Lisse ds. J. van den Berg te Krab- bendijke. Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt: Engelsche vliegtuigen hebben brand- en bri santbommen geworpen in de streek van Catania en Licat-a, zonder schade aan te richten. In N. Afrika hebben eenheden van ons luchtwapen met succes een vliegveld bestookt in de streek van Mersa Matroe, benevens doelen op den grond in het gebied van Tobrcek. Aan de fronten van Marmarica-woestijn vuur- en verkenningsactie van onze troepen. Het vijandelijke luchtwapen heeft nachtelijke aanvallen gedaan op Tiïpolis en heeft bomn^" geworpen, die voor het grootste ln zee vielen. In Oost-Afrika hebben onze eenheden in den sector van Gondar met aanzienlijke strijdkrach ten verkenningen uitgevoerd en aanvalspogingen van den tegenstander afgeslagen. Tijdens een aanval stortte een Britsch vliegtuig, dat dooi den afweer op den grond was getroffen, bran dend neer in de nabijheid van onze stellingen. VAN DE GRENS TUSSCHEN TURKIJE EN DE SOVJETUNIE. Van de Kaukasische grens tusschen Turkije en de sovjetunie wordt gemeld, dat het aantal overloopers uit de sovjetunie naar Turkije voortdurend grooter wordt. Niet alleen leden van het sovjetleger begeven zich op Turksch gebied, ook civiele vluchtelingen, in hoofdzaak leder van de verschillende volksgroepen van Turkschen stam, verlaten de sovjetunie. Uit de verklaring van deze vluchtelingen blijkt, dat deze volken den laatsten tijd zijn blootgesteld aan een bloedige terreur van de plaatselijke sovjet machthebbers. Eenige van deze vluchtelingen zijn reeds in Ankara binnengekomen. (D.N.B.). ROOSEVELT EN DE VRIJHEID VAN GODSDIENST. In New York World Telegram schrijft John son. dat president Roosevelt met zijn verkla ring over de zg. vrijheid van godsdienst in de sovjet-unie een fout heeft begaan. Klaar blijkelijk heeft Roosevelt aan den vooravond van de debatten in het Congres over de hulp verleening aan de sovjet-unie den kwaden reuk, waarin de communisten als vijanden van den godsdienst staan, willen verzwakken. Dit is een fout geweest, want te veel menschen we ten. dat communisme den godsdienst be schouwt als opium voor het volk. De dictatuur van Stalin staat vijandig tegenover de Ver- eenigde Staten. Stalin streeft naar een wereld heerschappij door de communistische revolutie. Desondanks beweert Johnson, dat het in het belang van de Vereenigdë Staten is, den weer stand van de bolsjewisten te ondersteunen en wel uit materialistische overwegingen. (D.N.B.) TERRORISTISCHE ORGANISATIE IN BESSARABIË. Naar het blad Universul meldt, heeft de in specteur-generaal voor de veiligheid in Bessa- rabië nieuwe sporen eener wijdvertakte terroris tische organisatie ontdekt. Men is erin geslaagd, verscheidene leden van dergelijke terroristische groepen te arresteeren en met behulp van hun mededeelingen den zetel van de vroegere dienst- instanties der Gepoe in Klsjinef en andere plaatsen van Bessarabië te vinden. Het blad beschrijft het bezoek aan een villa in Kisjinef, welke hetr-eigendom was van den Jood Liebermann en waar in een groote zaal door de leden van de Gepoe schietoefeningen gehouden werden. In deze „school voor terro risten" werden opleidingscursussen van 3 tot 6 maanden gehouden. In den tuin van de villa waren verscheidene greppels gegraven, welke gediend hadden als oefenterrein voor het werpen met handgranaten. In een andere villa was kennelijk de hoofdzetel van de terroristische or ganisatie gevestigd. Hier bevonden zich een zendstation, telegrafische inrichtingen, telefoon versterkers, sterkstroominstallaties, folterkamers en talrijke vertrekken, waarin een kaartenstelsel geplaatst was van de Bessarabische burgers, die in aanmerking kwamen om vermoord te worden. De angst voor dezen centrale zetel van de Gepoe was tot ver over den Dn jester verspreid. Vaak was de dood alleen geen voldoende straf en ging er een reeks ontzettende folteringen aan vooraf, welke weken en maanden konden duren. De leden van de Gepoe kregen voor hun moord dadige handelingen bijzondere onderscheidingen. (D.NJ,). VERKLARING VAN LORD HALIFAX. De Britsche ambassadeur te Washington, lord Halifax, heeft gisteravond in een rede verklaard, dat de oorlog der sovjet-unie, evenals de slag op den Atlantischen Oceaan, zoowel Engeland's alsook Amerika's oorlog is. Engeland dient zich alle inspanningen te getroosten om zoo snel mogelijk van het defensief naar het offensief te kunnen overgaan. Dit is noodzakelijk, wanneer de Engelschen den oorlog willen winnen. Zij kunnen echter den strijd niet zóó voeren, als zij zouden willen wanneer zij, niet het hiervoor noo- dige oorlogsmateriaal ontvangen. Het is derhalve noodzakelijk, dat de Vereonigde Staten hun pro ductie verhoogen. Het Amerlkaansche volk. zoo verklaarde de Britsche ambassadeur volgens As sociated Press, dient zijft civiele belangen en wenschen op te schorten en zijn geheele energie i'ien aan de productie van oorlogsmateriaal. (D.N.B.). PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN. 7 October. Tarbot f5.805.10; Tong f. 5.704 10 per kg.; Kleine Schol tweede soort f. 10071; Puf- schol le srt. f. 5645. Pufschol 2e srt. 1.36 f. 27; Groote Bot f. 8584; Kleine Bot f. 5344; Groote Schar f.4236; Kleine Schar f. 22.5021; Pufschar f. 19.5014; Kleine Makreel f. 142114; Wijting f.3622.50 (alles per 50 k.g.) Besommingen: Trawlers: IJm. 70, Zeehond, 85 manden f. 2304; IJm. 22 Ipa 100 manden f 2607; IJm, 96 Vlos IV 85 manden f. 1653; IJm. 129 Shamrock 175 manden f.5151; IJm. 64 Pene lope 150 manden f.3788; KW 122 Nico Hoos 120 manden f. 3246. Harlnglogger. gebroken reis: IJm. 225 f.66. Kotters; IJm. 203 f.979; IJm. 223 f.98; KW 148 f. 183; KW 92 f. 173. HAARLEMMERMEER. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL BIJ HOOFDDORP. Dertienjarig meisje door autobus gegrepen. Tusschen Haarlem en Hoofddorp ls Zondag avond. aldus „De Tijd" een ernstig verkeersonge luk gebeurd, waarbli het. dertienjarig meisje G. v. S. uit Nleuw-Vennep het leven verloor. Bij de autobushalte op den hoek van den Cruqulusweg en den IJweg stonden te ongeveer zes uur eenige voetballers te wachten. Toen de autobus ln het zicht kwam hieven zil hun handen op. Juist op dit moment kwam over den IJweg een meisje fietsen, dat dacht dat de wagen zou stoppen. Daar de bus echter tot het laatste plaatsje bezet was wees de chauffeur naar den hem volgenden wagen en reed door. Het was te laat om nog te remmen en de wielrijdster die nog een achtjarig zusje achterop had. werd door de r/oorwlelen ge grepen en meegesleurd. Zij werd door de groote vaart tegen een beonnen paaltje langs den weg gesmeten. Het bleek, dat een van haar beenen was afgerukt en dat zi| een arm had gebroken, terwlll zij inwendige kneuzingen had bekomen. Dr. Bult uit Hoofddorp, die direct ontboden was. kon na een kwartier slechts den dood constatee- ren. Het achtjarig meisje kreeg een lichte hersen schudding. maar kwam verder met den schnk vrU. De Vlasplukcursus. De VlascommlssJe ln Haarlemmermeer heeft de resultaten van den vlasplukcursus overzien, ln totaal namen deel 77 landbouwers met ruim 300 h.a. Het bleek, dat er reeds bij den aanr/ang Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede; Binnen het bestek van de aangekondigde nieuwe operaties is in het gebied ten Noorden van de Zee van Azof een groote slag geleverd. Zij aan zij met de verbonden troepen achter volgden de Duitsche strijdkrachten den versla gen vijand. Gemotoriseerde en pantserforma ties drongen diep binnen in de vijandelijke te rugtochtsbewegingen. Daarbij werd de staf van het negende sovjetleger gevangen genomen. De opperbevelhebber had zich tevoren per vliegtuig in veiligheid gebracht. Ook in de overige sectoren van het Oostelijke front hebben de aanvalsoperaties hun van te voren bepaalde verloop Een herhaalde nachtelijke landingspoging van Sovjetstrijdkrachten aan de kust ten Westen van Leningrad werd afgeslagen. Het meeren- deel van de voor het aanvoeren gebruikte sche pen werd tot zinken gebracht. De aan land ge- gane vijand werd volkomen vernietigd. Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht een wapenfabriek in Rostof en militaire instal laties in Moskou en Leningrad aangevallen. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen in den nacht, van 6 op 7 October voor den oorlog belangrijke installaties hi Zuid-West Engeland aangevallen. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen ook gisteren de haveninstallaties van Tobroek met goed gevolg aangevallen. Bij de luchtaanvallen op de reede van Suez in den nacht van 5 op 6 October zijn twee koopvaarders met te zamen 10 000 brt. met voltreffers ver nield. Nog twee groote schepen werden zwaar getroffen. De vijand is overdag noch des nachts het Rijksgebied binnengevlogen. OEGSTGEEST. Bijeenkomst Ver. Gemeentebelang. Gisteravond is ln „Het Witte Huls" de eerste wlnterbijeenkomst gehouden van de serie, die door de Ver. „Gemeentebelang" georganiseerd wordt. De voorzitter de heer C. Ruhl opende en gaf het woord aan den heer H C. Verkruyson te Haarlem die zijn talrijk opgekomen gehoor be paalde tot een Interessante beschouwing over „Kunst". Met een schat van lantaarnplaten van zeer uiteenloopenden en kunstzinnigen aard stelde spr. de verschillende tegenstellingen en nuancee ringen ln het licht. Met groot enthousiasme wist spr. zijn gehoor van het begin tot het einde te boeien en hy ver wierf daarvoor een hartelijk applaus. Namens allen sprak de voorzitter zijn groote waardeering uit voor dezen zoo bijzonder ge slaagden avond van kunstgenot. Geslaagd voor het examen apothekersassis tent mej. N. de Groot alhier. VOORSCHOTEN. Rilkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd gedurende September 1941 bij de Rijkspostspaarbank Inge legd f. 9645.19 en terugbetaald f. 10.579.72. Diefstal van Uzer. Zaterdagmiddag was een paar personen bezig aan den Leldscheweg ilzer op een bakfiets te laden, hetgeen zou geschieden ln opdracht van den aannemer I. 't V. Bil onderzoek bleek, dat deze verklaring niet Juist was. daar het ijzer eigendom van de gemeente Voorschoten was. Te gen de daders S. en V. uit Lelden is proces-ver baal opgemaakt. Aangifte werd gedaan van diefstal van fruit uit een tuin van den heer v. H. aan de N. Voor dorpstraat Gevonden voorwerpen: een portemonnaie, lnh. spaarzegels, grauw-grljs konijn, rozenkrans, spatlap van een rijwiel, grijze heerenhandschocn (linkerhand) klauwhamer. Llps sleutel Inlich tingen bij de politie. ZEVENHOVEN. Op den gehouden Kaasdag te Mijdrecht, r/lel een le prijs ten deel aan den landbouwer J. Spelt aan den Amstel. onder onze gemeente, onder ru briek 2 82 pond. ALPHEN. Verkeerszuil afgereden. Tengevolge van den mist ls gistermorgen vroeg opnieuw één der verkeerszullen afgereden ln de Wllhelmlnastraat. thans door een melkauto uit Zoetermeer. Wederom ls bil de politie aangifte gedaan van diefstal van een tweetal schapen, die uit het welland werden ontvreemd. LEIDERDORP. DE INBRAAK AAN DE DR. V. RHIJNSTRAAT. Oproep van den Burgemeester. Naar aanleiding van de Inbraak ln een huis aan de dr. v. Rijnstraat, ontvingen wy den volgenden oproep van den burgemeester In den avond van 4 October 1941 tusschen 20.45 en 23 uur n.m. Is by afwezigheid der bewoners Ingebroken ln een woning ln deze gemeente. Het geheele huls ls doorzocht; alle kasten zyn geopend. Vermist worden geldbedragen tot een totaal van ongeveer f. 75. verder een enveloppe Inhou dende 4 distributiestamkaarten, afgegeven te Lei derdorp en genummerd: 1795, 2818. 2833 en 2834, en alle distributiebescheiden en bonnen, uitge zonderd de textielkaarten, die op een andere plaats werden bewaard. De Burgemeester verzoekt opsporing en aanhou ding van de(n) onbekende(n> dader(s). ln be slagneming van het ontvreemde en zoomede bij aanhouding bericht. H. E. te A. De antwoorden moesten voor 1 October onder motto zyn Ingezonden aan het Centraal Instituut voor Industrialisatie. Bezul denlioutscheweg 81 te Den Haag. S. v. L. te L. Neen, dat ls niet het geval geweest, althans in algemeenen zin. R. J. te L. Per K.G. gewicht neemt u -- -- - - - --- pl.m. 50 gram witte poedergelatlne. 50 gr. vlok- moellijkheden opdaagden, die slechts ten deele kenzeep en 50 gram aluin. Los deze grondstof- werden overwonnen of opgelost Dezen winter zal met repelcursussen het werk der commissie wor den voortgezet. Onze plaatsgenoot, de heer F. P. Salverda slaagde te utrecht voor het propaedeutisch ex amen ln de theologie. fen afzonderlijk op ln kokend water. Roeren tot alles opgelost ls en zorgen dat zich geen schuim vormt. Nu giet u de gelatine bij dc vlokkenzeep- oplosslng en roert even. daarna onder voortdu rend roeren langzaam de alulnoplosslng toevoe gen. Nu zooveel water toevoegen tot het. reeds eerder, gewasschen linnen, onderstaat en 2030 minuten kneden. Dan laten drogen. AMSTERDAM, 7 October. Dc situatie op de effectenbeurs was. verge leken met gisteren, zoo goed als ongewijzigd. Hoewel er uiterlijk te beoordeelen althans iets meer omging, was de affaire toch van besohei- den omvang. De stemming was ook thans weer ongeanimeerd; in hoofdzaak wegens gebrek aan handel legden de koersen een neiging tot rea- geeren aan den dag. Over het geheel genomen kwamen de noteeringen meerendeels dan ook wat lager te liggen, waarbij onder beurstyd slechts geringe variaties vielen op te merken. De spanningen tusschen de hoogste en de laag ste noteeringen bleven over het algemeen slechts tot enkele punten beperkt. Bijzondere factoren, welke de markt konden beïnvloeden, waren er niet, behoudens wellicht de berichten uit Indië, volgens welke de winst- uitkeeringen minder groot zyn dan men wel licht had verwacht. De affaire in Olies was van kalmen aard. Wel werd in een open hoek ge handeld. maar de transacties hadden steeds be trekking op weinig stukken. Bij het debuut werd tegen 317k gehandeld, of een paar punten beneden het laagste peil van gisteren en daarna ging nog een viertal punten ver loren. De Scheepvaartmarkt was stil. Scheepvaart Unies openden even lager en bleven ln het verdere verloop bijna onbewogen. Hetzelfde kon dienen voor Oude Vaarten; Booten waren geheel verwaarloosd. De Industrleafdeeling was kalm de Philipsaandeelen bewogen zich op een llchteiyk verlaagd niveau, maar maak ten eveneens slechts kleine schommelingen mee. Unilevers kwamen beneden 160%, Aku's zakten geleidelijk aan een klelngheid in. Van Berkel's daalden tot in de naaste omgeving van den pèji- koers, de minder courante industrieelen hadden een zeer stille markt. Waar noteeringen tot stand kwamen, waren die in verscheidene geval len wat lager. Indische Cultuurfondsen trokken weinig belangstelling. Amsterdam Rubbers be wogen zich tusschen 307% en 309% en verkeer den dus lichtelijk in reactie. De meeste incou rante soorten waren lager. De Tabaksmarkt gaf nauwelijks affaire te zien; Dell Batavia en Se- nembah zagen eenige punten teniet gaan De Suikermarkt was stil. H.V.A.'s waren in doorsnee vrijwel onveranderd. By een openlngs- prijs van 484 3/4 werd naderhand een vijftaj punten lager genoteerd. Vorstenlanden zakten eenigszins in; voor Indische spoorwegwaarden was de animo geheel verdwenen. Indische Tram wegwaarden trokken eveneens maar zeer geringe atentie. De stemming was aan den lusteloozen kant. De beleggingsmarkt was kalm. Van de Neder landsche staatsobligatiën uit de Jongere emis sies zakte de gestaffelde leening onder beurs- tyd in van 951/8% tot 94 7/8%. Overigens kwa men geen mutaties van beteekenis voor. De Oude Schuld was echter weer goed gestemd. Oe- meentelyke en provinciale leeningen bleven bh geringe affaire goed gedisponeerd. Pandbrieven waren iets luier. Duitsche obli- gatien waren meerendeels niet noemenswaardig veranderd. Duitsche aandeelen lagen wat «wak ker ln de markt. (A.NP.) Prolongatie 2 1/4 xt ?,?SK9?P' 6 °ct' Coöp. Ver. De Boskoopscb» Veiling. Rozen per boe: Ellen Pouleen 34—52 ct Hadley f.1 401 60; Butterfly f0.801.20: Brl- arcllf f. 0.701.10; Queen Mary f 0.90-^1.20' Pechtold f. 0.701.20; Wendland 7090 ct.; Flo- rex f. 0.801.20; Vlerlanden f. 0.701.20; Ross- landla f. 0.901.30; Juweeltjes f. 0.901.10- Else Poulsen 5478 ct.; Rosa Mundl 66—82 ct Orange Triumph 60—94 ctDuisburg 40 ctDo- rus Rykers f. 0,801.20; Ingar Olsson f. 0.701 12* Gloria Mundl 38—58 ct.; Edlth Helen 60—90 ct Van Rossum 36 ct.; Better Times 6682 ctJules Bouché f. 0.751.30; gemengde rozen 2736 ct.' Diversen per bos: Clematis Durandl 1828 et' Idem Mevr. le Coultre f. 190—2.10; idem Prins £.0'70110: Chrysanthen gr. bloemig f. 0.901.20; Idem bl. bloemig 6080 ct.; idem tros 1520 ct.; Physalls Francetti 2236 ct. HONSELERSDIJK, 6 Oct. Centr. Westl. Bloe menveiling: Anjers f .3.90—11.10; Gerbera f. 7.20— f. 8.50; Nerine f. 9.30; Amerllly 16; Velotta 29- Pu'hng 19—:30; Page 21—29; geel 21—30; Alston 1726; Delhoume 2125; Ville de charge 1824: Pink Wales 1116; Rayonanthe f. 8.209.80; Brlnguler 16; Blanche du poltou f. 6.1015; Uto pia f. 5.105.60; Sunbeam f. 5.107.20; Choco f. 5.907.20; Woolman 23 per 100; Plumoss 22 49; Bouvardla 68; Freesia 18—25; troe Chry santhen 1231; Dahlia 818 per bos; Cyclamen 2860; Primula 1117 per pot. KATWIJK A. D. RIJN, 6 Oct. Bloemkool Z f. 1215; Idem II f. 7.60-9; Bospeen f. 4.105; Waspeen f. 1.161.20; Kroten 7580 ct.; Roode Kool f. 3.50; Gele Kool f.3 40—3.50; Groene Kool f* 3.303.50; Uien f. 3.40—3.50; Andyvle f. 5.10— f6.50. LEIDSCHENDAM, 6 Oct. Engelsobe Kom kommers le art f. 13.50; idem 2e srt. f.11; idem 3e srt. f. 8.60; Idem wankleurige f.3; Idem stek f.11.60; Gele Komkommers le srt. f.11; idem 2e srt. f. 8.50; Idem 3e srt f. 5.50; Idem stek f. 11.50; Kropsla le srt. f. 3.60; Idem 2e srt. f. 2.50; Stoofela f.4—7; Peen f.6; Bloemkool le srt. f.12; Idem 2e srt. f.9; Idem uitschot f. 1.50 f. 7.20; Tomaten mldd. f,8; Idem groote ronde f.8; idem 2e srt. f.8; idem 3e srt. f.8; Idem bon ken f.6; idem uitschot f. 3.50; idem ryp f.6; An dyvle per 10 kg. 55—65 ctSpinazie per 4 kg. 48 ct.; Postelein 12; Rabarber per ït>0 kg. f.5; Snijboonen f. 16; Spercleboonen f 16; Radys f. l— f 1.50; Prei f. 68; Seldery f. 1—2.10. NAALDWIJK, 6 Oct. Mlddenprijs, Westlandsche Veilingen: Alicante 3145; Frankenthalor 3350; Champion 4860; Macaat 4560; Aardbeien 75: Tomaten 12—16; Spruiten 12—10; Snyboonen 9— 16; Dubbele Boonen 1216; Stoofsla 25; Prei 6 ct. per kg.; Roode Kool f. 2.50; Sav. f. 3.60; Groene f. 3.50 per 100 kg.; Bloemkool 9—25; He 47; Netmeloenen 520; Suiker 820 per atuk; Peren 1045; Appelen 1030 per kilo. NOORDWIJKERHOUT, 6 Oct. Velling „De Een dracht: Groote aanvoer n&-boonen: Pronkboonen f. 1.101.25; Stokheerenboonen f. 2,302.50; Sny boonen f.1 201.50 per zak van 10 k.g.; Roode Kool f 3.60 per 100 kg.; Bloemkool f. 9li 100 stuks. -15 per ROTTERDAM, 7 Oct Heden werden ter veemarkt aangevoerd: 2562 dieren waaronder 18 paarden. 24 veulens, 117 schapen. 1436 runderen, 246 nuchtere kalveren, 578 graskalveren en 139 bokken en 4 biggen. Pryzen per stuk: Melkkoeien f.645490380; Kalf koelen f. 6.50500385; Varekoelen f.446 f.335275; Vaarzen f. 290—310220; Pinken f 305—220—185; Graskalveren f. 210—16085. RIJNSBURG. 6 Oct. Bloemenveiling: Groote Chrysanthen: blanche partout f.8; Raymont f.8 f. 12; Speat f. 18; Chrysanthen wit 1824; bruin 16—22; geel 2022; Tritoma f. 1.802; Herfst- asters 7—9; Flcales 5060 ct.; Goudsbloemen 0— 8 ct.; Gladiolen: Pooiys f.2; Plcardié f. 1.50; War f. 1.50; Dwerg Zinnia's 4060 ct.; Asters 6080 ct. RIJNSBURG. 6 Oct. Groentenvelllng Bloem kool Af. 15; I f.12; II f.9 per 100; Peterselie f. 1—1.60; Selderie f. 1.80—2.30; Rammenas f8 per 100 bos; Tomaten f.1416; Kasboonen f.33- Waschpeen f. G; Grove Peen f. 3.50; Uien f.3 50; Kroten f.4; Witte Kool f.2; Roode Kool f. 3.60; Groene Kool f. 3 50; Knolselderie A f. 8. H f. 6; Gekookte Kroten f. 10 per 100 kg. ROELOFARENDSVEEN. 6 Oct. Aardbeien 17 ct.; Idem kleineren 14 ct. per doosje; idem 25 ct. per Vb pond: Druiven 23—25 ct. pp; Tomaten f.16 per 100 kg Sla f. 2.50—3; Bloemkool f. 7.20— f.12 per 100 st.; Andijvie f.7 per 100 kg; Kas- snijboonen f 3.30; idem stek f. 1.20; Kas-prlnce- boonen f. 3.30; Snyboonen f. 1.10; Pronkboon a f. 1.10; Stamboonen f. 1.60; Peulen f. 2.60 pei 10 k.g. Redactie-staf: B. W. Menkhorst. Buitenland en Tooneel; K. Been. Binnenland en Sport; Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3