LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 3 October 1941 Reorganisatie van het verkeer langs den weg VISSCHER IJ-BERICHTEN De helft van het aantal vrachtauto's en autobussen is omgebouwd Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Italiaansch W eermachtsbericht MN/T[NUTTHE^ Nieuwe salarisregeling voor de Orkestleden VRAGENRUBRIEK RECHTZAKEN Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BEURSOVERZICHT Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In het Oosten worden de operaties met succes voortgezet. Gevechtsvliegtuigen bombar deerden in den nacht van 2 op 3 October mi litaire installaties in Moskou, alsmede een be langrijk bewapeningsbedrijf ten Zuidoosten van Charkof, waarvan de goede uitwerking werd waargenomen. Een vrij sterke formatie gevechtsvliegers viel in den afgeloopen nacht opnieuw het Britsche scheepsbouwcentrum Newcastle met vernieti gende uitwerking aan. 'Andere luchtaanvallen waren gericht op voor den oorlog belangrijke inrichtingen aan de Britsche Oost- en Zuidoost-kust, alsmede op verscheidene vliegvelden. In het Kanaalgebied schoten jagers gisteren negen, eenheden van de marine drie Britsche vliegtuigen neer. In Noord-Afrika bombardeerden Duitsche duikbommenwerpers op 1 October de haven werken van Mersa-Matroeh en Tobroek. Een heden van de Duitsche marine schoten aan de Lybische kust drie Britsche vliegtuigen neer. De vijand heeft overdag, noch des nachts militaire acties boven het Duitsche gebied on dernomen. In zijn weermachtbericht nr. 488 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Gisteren hebben formaties van de Italiaan sche luchtmacht opnieuw vliegvelden op het eiland Cyprus aangevallen, waarbij groote bran den ontstonden. Noord-Afrika: Formaties van onze lucht macht en Duitsche vliegtuigen bombardeerden herhaalde malen belangrijke doelen te land in de zones van Tobroek en Mersa Matroeh en troffen vooruitgeschoven luchtbases van den vijand. De stad Benghasi onderging een nieu wen luchtaanval van den vijand. Een Hurri cane-machine werd tot een noodlanding ge dwongen in onze linies. De officier bestuurder werd gevangen genomèn. Oost-Afrika: Niets bijzonder te vermelden. HET RIJK VERHOOGT DE SUBSIDIES. Met ingang van 1 October j.l. is een nieuwe salarisregeling ingevoerd voor de leden van de acht' groote Nederlandschc orkesten, die een belangrijke verbetering voor hen in houdt. De heer E. Elsenaar,-hoofd van het Centraal Bureau voor het Orkestwezen, heeft ons, aldus de „Tel." het een en ander medegedeeld over deze en enkele andere maatregelen, waarmede hij zijn taak, het Nederlandsche orkestwezen in een nieuwen koers te leiden, is begonnen. De sociale positie van de musici, aldus de heer Elsenaar, is tot nu toe zeer slecht geweest en het bleef altijd tot de vrome wenschen behoo- ren, daarin verbetering te brengen. Door de zaak van een geheel anderen kant aan te pak ken is het den heer Elsenaar, die op dit gebied zelfstandig kan beslissen, mogelijk geworden, een verandering aan te brengen. Voor de ver hooging der salarissen is natuurlijk meer geld noodig, en nogal veel, want de loonen komen thans op een behoorlijk peil. Zoo krijgt een lid der Arnhemsche Orkestvereeniging, dat tot dusver f65 per maand verdiende, sedert 1 October een maandsalaris van f150. Het Concertgebouworkest te Amsterdam blijft voorloopig buiten de vastgestelde groepeering. In de le groep is ingedeeld het Residentie- Orkest met 76 musici, in de 2e groep het Rot- terdamsch Philharmonisch Orkest en het Utrechtsch Stedelijk Orkest met 66 musici en in de derde groep de Haarlemsche Orkestver eeniging, de Arnhemsche Orkestvereeniging en het Maastrichtsche Stedelijk Orkest, ieder met 56 musici. Voor alle drie groepen is een sala risschaal opgemaakt. VERPLICHTE MEDEWERKING VOOR RADIO-UITZENDINGEN. De hoogere uitgaven, die deze regeling voor de orkesten meebrengt, worden bestreden door tevens de Rijkssubsidies te verhoogen en wel met een zoo groot bedrag, als het verschil be draagt tusschen de totaalposten der oude en der nieuwe salarissen. De orkesten zelf zullen echter evenzger het hunne bijdragen, doordat zij in het vervolg niet meer rechtstreeks be taald zullen worden voor het geven van radio concerten. Die opbrengsten zullen n.l. verre kend worden met de te verleenen Rijkssub sidies. Het optreden voor de radio is dienten gevolge ook geregeld. Alle orkesten zullen op gezette tijden voor de microfoon moeten spelen. De acht genoemde orkesten zullen te zamen 300 radioconcerten per jaar ge ven. De orkesten zullen derhalve voor het verkrügen der Rijkssubsidies hard moeten werken. Voorts wordt er op toegezien, dat de orkes ten dezelfde inkomsten uit gewone concerten blijven behouden als vroeger. Een betere ex ploitatie van de orkesten wordt mogelijk, die ook den muzikalen prestaties ten goede zal komen. PRIJS VOOR FRIESCHE LITERATUUR. Toegekend aan Reinder Brolsma. Naar wij vernemen, aldus het „Hbld." is de Harmen Sytstra-prijs. voor Friesche literatuur, welke is ingesteld door het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dit jaar toege kend aan den Frieschen schrijver Reinder Brolsma. H P D. te L. Voor het transport der door U genoemde gewassen heeft U geen speciaal ver- vcerbewiis noodig. MeJ van B. te L. TJw zaak moet gesloten ■11 n van 1 October1 April 's avonds om 6 uur (Zaterdag 7 uur) en van 1 April tot 1 October om 7 uyr ('sZaterdags 8 uur). In de heden gehouden persconferentie heeft Regierun'gsrat dr. Pini een overzicht gegeven van de reorganisatie van het verkeer langs den weg in ons land. Terwijl vóór den lOden Mei 1940 in ons land slechts een dozijn generatorwagens als proef in het verkeer gebruikt werd, werd in den zomer van 1940 de vervaardiging van generatorwagens op initiatief van de verkeersautoritelten ener giek ter hand genomen, zoodat Holland, met uitzondering wellicht van Scandinavië, wat het gebruik van generatorwagens betreft, thans aan de spits van alle Europeesche landen staat. Op het oogenblik is de helft van alle in het verkeer zijnde vrachtauto's en autobussen tot generatorwagens omgebouwd. 8253 generatorwa gens worden in het verkeer gebruikt, en wel: 7247 vrachtauto's 843 autobussen, 163 personen auto's. Van deze generatoren loopen: op hout: 2512 vraohtauto's, 290 autobussen, 34 personenauto's: op turf: 2507 vrachtauto's, 294 autobüssen, 56 personenauto's; op anthraciet: 3107 vrachtauto's, 234 autobus sen, 64 personenauto's; op turfcokes: 121 vrachtauto's, 25 autobussen, 9 personenauto's. Hierdoor werd bereikt, dat per maand onge veer 4 millioen liter motorbrandstof be spaard kon worden. Daar de instandhouding van het goederenvervoer van overwegend belang is, worden in het vervolg voor perso nenauto's principieel geen generatoren meer verstrekt. Voorts zal er streng de hand aan gehouden worden, dat slechts zoovele wa gens van generatoren voorzien worden, als er brandstof aanwezig is, zoodat iedere be zitter van een generatorwagen erop rekenen Ir ~dstof voor zijn wagen ontvangt. De mogelijkheid bestaat, dat gedurende dezen winter nog 500 hout- gasgeneratoren meer in het verkeer ge bracht worden. Het aantal turfgasgenera- toren kan tot het einde van het Jaar nog met 1000 en het aantal anthracietgcnerato- rei* met 1300 vermeerderd worden. Er kun nen nog 200 turfgeneratoren gebouwd wor den. Hieruit volgt, dat het aantal generato ren gedurende de zes wintermaanden in Holland nog met 3000 vermeerderd worden kan. Er bestaan 600 bunkerstations in Nederland, welke de generatorwagens van hout, turf, anthraciet en turfcokes voorzien. Deze bunkerstations zullen van een goeden voorraad brandstoffen voorzien worden. Droge turf is voor den geheelen winter ge noeg voorradig. Om anthraciet in goeden drogen toestand te kunnen leveren, worden thans onge veer 50 drogerijen gebouwd, zoodat vanaf mid den October over vochtigheid van anthraciet niet meer kan worden geklaagd. Terwijl turf en -••distribiieerd worden en slechts op bons verkrijgbaar zijn, kan men hout voorloopig nog vrij van distributie koopen. Het is echter verboden, hout voor turfgasgeneratoren te ge bruiken zelukt. bruinkool uit Duitschland te verkrijgen, zal de industrie ook tot het bouwen van bruinkoolgasgeneratoren overgaan. DRAGER VAN Z.G. PADVTNDERSMES VRIJGESPROKEN. Onlangs heeft de kantonrechter te Haarlem een jongeman vrijgesproken, die bekeurd was wegens het dragen van een z.g. padvindersmes. Het O.M. ging in beroep, omdat de ambtenaar van meening was, dat een dergelijk mes tot de verboden wapenen gerekend moest worden. De officier van justitie was het met den ambtenaar van het O.M. eens en eischte 14 dagen geleden f. 3 boete tegen den jongeman. De rechtbank heeft gisteren echter het vrijsprekend vonnis van den kantonrechter bevestigd. POGING TOT MOORD. Terzake poging tot moord heeft zich gisteren voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden gehad de 55-jarige metselaar M. L. uit Leiden. Op 6 Juni had verdachte bij zijn woning in de Heerensteeg te Leiden den 58-jarigen metselaar W. K. met een schoenmakersmes in den hals gestoken, waardoor K. zwaar werd gewond. De aanleiding tot dit drama was, dat K. ge- ruimen tijd een verhouding had met de echt- genoote van L. die na zijn terugkeer uit Duitsch land wraak wilde nemen over het gedrag van K. De president van de rechtbank wees er dan ook op. dat K. in ernstige mate aanleiding tot de daad van L. heeft gegeven. Als gevolg van die verhouding had L. reeds in 1939 getracht zijn vrouw om het leven te bren gen, waarvan hij ter zitting thans zei: „Toen heb ik het niet goed gedaan De Officier wilde met de bijzondere omstandig heden rekening houden en vorderde een jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte clementie. DE STELENDE KERKBEZOEKER. Een jaar en drie maanden gevangenisstraf had de Officier geëischt tegen G. W. A. v. d. M. thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, die als bezoeker van talrijke trouwplechtighe den in de Geref. Kerken diefstallen uit den collectezak pleegde.. In Sassenheim werd de man, die plm. drie jaar in tal van plaatsen zijn werk uit oefende, ontdekt, doordat de bankbiljetten te voren in het zakje waren vastgemaakt. Voorts was hem diefstal in de Geref. kerk te Delft ten laste gelegd. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en conform den eisch van den officier veroordeeld, met aftrek van preventief. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN. 3 Oitober. Prijzen: Tarbot 6.00; tong 5.10—3.50 (per kg.) Kleine schol le soort f.9486.50; idem 2e soort f.8061; Puf schol, le soort f.5541; Pufschol, 2e soort f.3921; Groote bot f.6964; Kleine bot f.4512: Groote schar f.4639; Kleine schar f. 1716; Pufschar f. 147.50; Kleine roode poon f 78; Wijting f. 30—22 (Alles per 50 K.G.) 4 Besommingen: Trawlers: IJM 107, Johanna. 130 m. f.3034. Kotters: IJM. 223 f.156; KW. 148 f.123. Loggers: KW. 173 f.1214; KW. 2 f.1976. Daar er rekening mede gehouden moet wor den, dat de voorradige brandstof allereerst ter beschikking van de Duitsche weermacht moet blijven, is het noodzakelijk, dat het bedrijfsleven zich ook verder aan de veranderde omstandig heden aanpast. De bezitters van autobussen en vrachtauto's worden daarom uitgenoodigd, hun wagens zoo spoedig mogelijk van generatoren te voorzien en de noodige aanvragen aan de betreffende rijksverkeersinspecteurs in te zen den. Niemand kan er op rekenen, dat hij brand stof in dezelfde hoeveelheid als tot dusver ont vangt en het is in het belang van de vervoer ders zelf, om den ombouw van hun wagens zoo veel mogelijk te bespoedigen om de capaciteit van hun bedrijf op peil te houden. Behalve door den ombouw van generatorwa gens wordt de mogelijkheid tot besparing van vloeibare brandstof en het vermijden van ver keersstremmingen bereikt doon het uitbreiden van den autobevrachtingsdienst (ABD), dier. Holland reeds 9 maanden geleden als eerste in Europa opgericht heeft en die intusschen an deren landen tot voorbeeld dient. Terwijl tot nu toe slechts de vervoerders voor derden Beroepsgoederenvervoerders) onder den ABD vielen en ook hiervan nog verschillende uitgezonderd waren, wordt dezer dagen een nieuwe verordening uitgevaardigd, welke be paalt. dat elk vervoer langs den weg door be middeling of onder controle van den ABD plaats vinden moet. De tot dusver geldende re geling waarbij het den beroepsgoederenvervoer ders verboden is. een transport zonder bemidde ling van den ABD uit te voeren, bijna van kracht Bovendien wordt nu voor het eigen vervoer bepaald, dat bedrijven, die een vergunning voor het eigen vervoer bezitten, hun transporten slechts met toestemming uitvoeren mogen. Nieuw en ingrijpend is verder nog de be paling, dat de bevrachters verplicht zijn de ladingen, die zij met wagens van beroeps goederenvervoerders transporteeren willen, vooraf aan te geven. De agent van den a b d bepaalt, of het transport door middel van een auto uitgevoerd kan worden en welke vervoerder dit transport uitvoeren moet. Verder beslist de agent van den a b d, in hoeverre goederentransporten in eigen vervoer uitgevoerd kunnen worden. Daarbij kan hü ook bepalen, dat wagens van het eigen vervoer transporten als transporten voor derden uitvoeren. De agent van den a b d beslist dus over het gebruik van alle wagens. Tot dit doel moeten alle bedrijven, welke onder deze verordening vallen (beroepsvervoer en eigen vervoer) hun laadruimte ter beschikking van den a b d stellen. De rijksverkeersinspecteur kan in bijzondere gevallen den vervoerder ipachtiging verleenen. tot uitvoering van bepaalde regelmatige trans porten gedurende een vastgestelde periode zon der bemiddeling resp. toestemming. Het ergst wordt het personenvervoer door de brandstofbeperking getroffen. Dit is onvermij delijk, daar het vitale goederentransport het allereerst gediend moet worden door middel van auto's en niet het personenvervoer, hetwelk met de huidige uitstekende spoor- en tramver bindingen als regel hiermede plaats vinden kan. BODEGRAVEN. Het Distributiebureau. Met ingang van 1 October is het Distributie bureau alhier Kringbureau geworden. Dit om vat nu de voormalige diensten van de gemeen ten Bodegraven, Nieuwkoop, Zevenhoven en Zwammerdam. Het personeel is met 4 man uit- getbreid, die echter overgenomen zijn van de geliquideerde diénsten. Leider blijft de heer P. B. Bakker alhier. Samenkomst Ger. Evangelisatiecommissie. Alhier werd een geslaagde samenkomst ge houden van den kring van Ger. Evangelisatie commissies. Na een inleidend woord van den heer Pijlman, hulpprediker te Woerden, voerde de straatprediker de heer N. Baas uit Amster dam het woord, die sprak over „Een zaaier ging uit om te zaaien", waarbij hij wees op de noodzakelijkheid om overal het zaad van het Woord Gods uit te zaaien. Ten slotte volgde een levendige discussie. De heer A. H. G. Jakobs, alhier slaagde aan de Universiteit te Utrecht voor het can- didaatsexamen Theologie. BOSKOOP. Zondagsdienst voor doktoren. Zondag a.s. zal de Zondagsdienst worden waargenomen door dr. P. du Buy, tel. 40. Schromelijke overtreding der verduisterings voorschriften. Naar w(J vernemen, worden de verduisterings voorschriften ln deze gemeente schromelijk over- Streden. zoodat de controle aanmerkelijk zal wor den verscherpt. In verband hiermede werden reeds verschil lende processen-verbaal opgemaakt. Men zij dringend gewaarschuwd KOUDEKERK AAN DEN RIJN ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Dr. Vlaanderen zwaar gewond. Dr. Vlaanderen ls 's avonds met zijn mo torrijwiel, radende ln de richting Alphen op den- Oudhoornsche weg tegeh' een vermoedelijk onverlicht voertuig gereden met het gevolg, dat hij een schedelbaslsfractuur bekwam benevens andere ernstige verwondingen. Dr. Van Wermeskerken uit Alphen verleende de eerste hulp. waarna het slachtoffer ln hoogst zorgwekkenden toestand werd overgebracht -naar het Dlaconessenhuls tc Lelden. NIEUWKOOP. Nieuwe Wijkverpleegster. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis benoem de tot wijkverpleegster voor de gemeente Nieuwkoop en Noorden zuster A. Houweling uit Amstelveen, zulks in de plaats van zuster H. S. M. Hemmer, die gelijk gemeld, wegens vertrek eervol ontslag vroeg en verkreeg. De leider van den distributiedienst alhier, de heer C. J. van den Bosch is met ingang van 6 dezer benoemd tot leider van den dienst te Emrner-Compascuum, gemeente Emmen. NIEUWVEEN. Gouden Echtvereenlglng. Onder zeer groote belangstelling vierde het echt paar H. Vollebregt en P. van Dien, zijn gouden huwelijksfeest, 's Avonds gaf „Crescendo" een se renade voor het huls van het bruidspaar, hetgeen veel belangstelling trok. Woensdag 8 Oct. a.s. zal des voormlddags tusschen 89 uur gelegenheid zijn tot kostelooze Inenting, ten huize van dr. B. Nout. NIEUW-VENNEP. Als hulp-prediker der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd eandidaat Flink van Hilversum. NOORDEN. JONGETJE JAMMERLIJK VERDRONKEN. Des avonds is in een onbewaakt oogenblik het 5-J. zoontje van den veehc-'ader C. J. van der Arend te water geraakt en jammerlijk ver dronken Pogingen tot het opwekken van de levensgeesten mochten niet meer baten. ZWAMMERDAM. De heer J. Streefland alhier is benoemd tot watermolenaar van den polder Rietveld en de Bree. in de gemeente Rietveld. Tot penningmeester van den polder Broekveld en Vcttenbroek alhier is benoemd de heer M. Hagen, te Reeuwijk. KATWIJK AAN DEN RIJN. HET BLOEMKOOLSEIZOEN INGEZET. Gewas en kwaliteit zijn goed. Het bloemkoolseizoen is deze week ingezet. Het mooie weer van de laatste dagen in September bevorderde den groei zoodanig, dat de aanvoeren geweldig toenamen. Gelukkig, want het product was buitengewoon laat en het gevaar werd groot, dat een groot kwantum zou bevriezen! Het gewas is in het algemeen goed alsmede de kwaliteit. .De prijs varieerde in de eerste soort van f12 tot f. 15, van de 2e soort f. 7 tot f. 9 per 100. Voor peen was goede vraag; de aanvoer is zeer matig, het vroege product raakt op en de late peen komt nog niet. Ook dit artikel is dit jaar erg laat. De prijs is niet hoog. tot hoogstens f. 6 per 100 K.G., afwijkend tot f.9 per 100 K.G. Ook van gele en roode kool komt maar een matige aanvoer; de prijs ls. vooral van roode kool, te laag, tot hoogstens f. 3.50 per 100 K.G. Uien noteerden van f. 3.40 tot f. 3.50 per 100 K.G., een te lage prijs om een flinken aanvoer te mogen verwachten. Van de andere producten is maar een matige aanvoer, doch spoedig kun nen hiervan grootere kwantums verwacht worden. LISSE. DE HARDDRAVERIJEN. "Eén eigenaar legt beslag op 3 eerste prijzen. Gistermiddag had alhier op de kortebaan de groote harddraverij plaats, welke draverij werd begunstigd door prachtig zomerweder. Er was dan ook een di-uk bezoek. Er verschenen zestien paarden aan den start. Na een spannende kamp was de einduitslag als volgt.; le pr. f. 100 „Allover" eig. J. de Vlie ger, ber. J. de Vlieger; 2e pr. f. 100 „Anzolor", eig. J. de Vlieger. Nieuw Vennep, ber. L. Com- bee; 3e pr. f.50 „Beminde" eig. J. de Vlieger. Nieuw Vennep, ber. J.d e Vlieger; 4e pr. f.25 „Y Kernei" eig. J. Haan, Wijdewormer, ber. J. Vergay. Opmerkelijk was het, dat de le, 2e en 3e prijs gewonnen werden door een eigenaar, die met 3 paarden had deelgenomen. Het mooie weer heeft duizenden doen genieten van dit mooie sportgebeuren. De Harddraverij- vereeniging „Lisse en Omstreken" mag op een schitterend geslaagden dag terugzien. SASSENHEIM. Zondagsdienst doktoren. Deze wordt Zondag waargenomen door de dok toren Hueber en Bots. RIJNSBURG. Vergadering „Draagt Elkanders Lasten." Deze vereeniging vergaderde onder groote be langstelling. De voorzitter, dr. G. C. van Nif- trik, opende waarna hij de strekking van de Ziekenfondsen en de nieuwe verordening uit eenzette. Daarover ontstond een zeer uitvoerige discussie. Het resultaat was. dat met alg. st. besloten werd. de plaatselijke vereeniging te doen toetreden als af deeling van het Alg. Ned. Onderling Ziekenhuisverplegingsfonds. Daarna sluiting. De heer A. J. Kromhout cand. t. d. H. D. is benoemd tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente te Delft. Aan het Postkantoor alhier hadden over September voor de Rijkspostspaarbank 11 inla gen plaats tot een bedrag van f.289 en 27 te rugbetalingen tot een bedrag van f. 1632.90. SASSENHEIM. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende September 1941 ingelegd f. 10476.12 en terugbetaald f. 10090.48. WASSENAAR. FietsendiefsttUen. Van B. alhier deed aangifte van diefstal van een fiets op het sportterrein Kieviet. Mej. V. deed aangifte van diefstal van een damesfiets uit den tuin van een perceel aan den Storm van 's-Gravesandeweg. Onder het vee van v. Z. aan de Hooge Kley is mond- en klauwzeer uitgebroken. ZEVENHOVEN. B. v. L. die zijn nieuwe fiets tegen een hek bij F*, aan het Limeer geplaatst had. kwam na terugkomst tot de onaangename ontdekking, dat zij gestolen was. Uw huis is eerst dan goed ver duisterd, wanneer buiten niet zichtbaar is, dat er binnen licht brandt. GEBOREN: Jacoba, d. r/an K. L. Lust hart en M. Blanken Robert Johannes Hermanus. z. van B. J. Tabak en C M. Arts Leonardus Gerardus. z. van J. G. Turk en P. E. v. Egmond Wilhelmlna Cornelia, d. van G Akkerman en A J. v. Wissen Johan nes. z. van M. de Kleljn en G. v. Hecke Beren- dlna Johanna, d van J. Redelaar en H. van Om men Neeltje Maria, d. van J. Leget en S. v. d. Linden Cornelia Melanla, d. van J. J. v. Mas- trlgt en G. J. Havens. Johanna Hendrlca d. van J. H. J. v. d. Stok en J. Th. M. Croon Geertruida dr. van J. Vlasveld en M E. Hartevelt Hélène Irène dr. van W. F. v. Leeuwen en M. H. v. d. Veer Jo hanna, d. v. A. Swagers en J. P. v. Rossum. ONDERTROUWD W. Buter wedn 63 Jr. en Z. A. C. van Putten gesch 61 lr. C. Grootenboer Jm. 36 Jr. en D. Veen, Je! 31 Jr. GETROUWD: J. Bontje, Jm. en C. Mloch, Jd. B. A. Brons- geest. Jm. cn J. v. Tongeren. Jd. D. Tegelaar, Jm. en C. P. M. Malgo, Jd. V/. C. v. Tongeren, Jm. en S. Noest, Jd. W. F. Crania. Jm. en J. Zlrkzce. Jd. OVERLEDEN. H. F. Ansem. dr.. 28 J. W. Freeke. wedn.. 60 J. L. R. Geertsma, m.. 66 J. AMSTERDAM, 3 Oct. Tegen het ten einde loopen van de week neemt de ondernemingslust ten opzichte van de effec tenbeurs meestentijds niet toe. Ook vandaag was het te bemerken, dat in verband met het na derende weekeinde de noodige voorzichtigheid aan den dag werd gelegd. Aanvankelijk bestond wederom eenige vraag, in verband waarmede op de meeste afdeelingen van de locale markt iets boven de vorige prijzen werd afgedaan. Middenbeurs echter kwam eenig aanbod aan de markt ln verband waarmede de koersen ach teruit gingen loopen en tegen het slot werd ln verscheidene gevallen gehandeld op ongeveer de laagste prijzen van den dag, waarbij ten op zichte van gisteren niet veel variaties meer vie len op te merken. Over het algemeen genomen was de handel van kalmen aard. In de toonaangevende Industrieaandeelen werd op rustige wijze zaken gedaan. Aku's be wogen zich daarbij tusschen 141 en 142 Unilevers golden ln den beginne 165 *4 en liepen zelfs op tot 1661/4, maar zakten daarna weer een paar punten ln, Calvé Delft prijshoudend. Voor Van Berkels was de belangstelling maar matig. De minder courante Industrieelen had den een zeer stil verloop. De Petroleumafdeeling gaf voor Olies onder beurstijd geregeld affaire te zien, waarbij de koers, na tot 328 te zijn opgeloopen, achteruit ging tot 325. Voor Scheepvaartaandeelen was de belang stelling sterk ingeschrompeld. De opening was vast, maar de beste prijzen van den dag bleven niet gehandhaafd. Scheepvaartunies golden 218—216. De handel in Indische Cultuurfondsen was van kleine afmetingen. Evenals de laatste dagen werd van H.V-A.'s maar een klein aantal stukken verhandeld. In hoofdzaak werd afgedaan tegen prijzen loopende van 484 tot 487. Vorstenlanden waren gemiddeld iets hooger. De Tabaksmarkt was zeer stil, maar goed prijshoudend, speciaal voor Oude Deli's. De Rubbermarkt was kalm. Amsterdam Rubbers bewogen zich ongeveer tusschen dezelfde grenzen welke gisteren vielen waar tc nemen. Verscheidene incourante soorten waren we derom iets hooger. Van de Indische Spoorweg waarden trokken aandeelen Deli Spoor maar weinig attentie. In Indische Sporen was een kleinigheid te doen op een nauwelijks veran derd koerspeil. Indische Tramwaarden veroor zaakten eenige beweging en waren meeren- deels iets vaster. De beleggingsafdeeling was stil. Nederland sche Staatspapieren waren weinig of niet ver anderd. Gemeentelijke- en Provinciale leeningen lagen wederom vast in de markt, evenals pand brieven. Er bestond opnieuw eenige vraag, maar de schaarschte aan materiaal deed zich bij voortduring gevoelen. Prolongatie 2 1/4 (A.NP.). LEIDEN, 3 October Veemarkt: 9 Stieren; 78 Kali- en Melkkoeien f. 600—700. handel vl.; 99 Varekoelen e.a f. 300475, vl.; 316 Vette Koelen: 21 Pinken f.200330. tam.; 158 Graskalveren f.90210. tam.; 1 vet Kalf; 30 Nuchtere Kalveren: 617 Weldeschapen f. 6080. mat.; 36 Zeugen f. 6080. mat.; 170 Mestvarkens f. 2G30, mat.; 406 Biggen f. 612. mat.; 2 Veulens; 58 Bokken en gelten f. 2050, tam. LEIDEN. 3 Oct. Kaasmarkt: Goudsche kaas 1« srt. f.61—62.50, 50 partijen; 2e srt. f. 59—60. Leldsche kaas le srt. f. 5860, 7 partijen. Handel matig. BOSKOOP, 2 Oct. Coöp. Ver. De Boskoop- sche Velling: Rozen per bos: Kasrozen: Brlarcllf 55—110 ct.; Duisburg 6080 ct.; Hadley 90—130 et.; Butterfly 80110 ct.; Van Rossum 37 ct.; Do rus Rijkers 70124 ctIngar Olsson 6478 ct Pechtold 90—100 ct.; Rosalandla 90—120 ct.; Else Poulsen 2668 ct.; Florex 60100 ct.; Queen Mary 60110 ct.; August Noach 4659 ct.; Poly- antharozen 7085 ct.; gemengde rozen 2834 ct.; Buitenrozen 2640 ct. Diversen per bos: Clematis Prins Hendrik 60 110 ct.; idem Durandl 1015 ct.; tros Chrysan ten 1521 ct. HOOFDDORP. 2 Oct. Probst A-klasse: A. Witte tarwe f. 13.85; Roode tarwe f. 13.85; Rogge f. 13.25; Chevalier Gerst f. 12.50; Wlntergcrst f. 12.10; Haver f. 10.05; Dulveboonen f. 15.80; Paardeboonen f. 15.80; Bruine Boonen f23.80; Groene erwten f. 16.05; Halve erwten f. 20.30; Koolzaad f. 21. per 100 kg. zonder baaL KATWIJK A. D. RIJN. 2 Oct. Bloemkool I f. 11.9015; Idem II f. 7.109; Bospeen f.45; Waspeen f. 1.101.20; Kroten 6580 ct.; Roode Kool f. 3.50; Gele Kool f. 3.40—7.50; Uien f. 3.40— f. 3.50; Andijvie f. 5.10—6.60. RIJNSBURG 2 Oct. Groentenvelling Sel derie f. 1.802.20; Peterselie f 1.201.80 per 100 bos; Bloemkool A f. 15; I f 12; H f. 9; Hl f. 7.20 per 100 stuks. Andijvie f. 6.50; Gekookte Kroten f. 10; Prei f. 8; Knolselderle f. 68; Groene Kool 1.3.50; Roode Kool f. 3.50; Gele Kool f. 3.50; Kro ten f.4; Grove Peen f. 3.40; Waschpeen A f.6; Kassnljboonen f.33; Tomaten f.1416 per 100 kg. RIJNSBURG. 2 October. Bloemenveiling. Gla diolen Poolijs f.2. War f 1.50; Plcardlë f 1.50. Chrysanthen: bruin 1824; geel 2026; wit 16 20; groote chrysanthen; Speat f.18; Blanche Par- tout f.8; Rayonant f.811; Flcales f. 0.50; Trl- toma f.1802: Herfstasters 78; Asters diverse soorten 6080; Goudsbloemen 68; Dwergzin nia's 4060. VOORHOUT. 2 Oct. Slachtkonljnen van f2.254.25; Jonge Konijnen van f. 0.601 20; Voedsters tot f. 5.50; Kippen van f. 1.401.80. Alles per stuk. Redactie-staf: B. W. Menkhorst. Buitenland en Tooneel; K. Been. Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannem* Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3