GLADWEG/* STADSNIEUWS LEID5CH DA63UD - Eerife Blad Vrijdag 3 October 1941 Kerkelijke herdenking van Leiden's Ontzet Officieele Kennisgevingen II KERK- EN SCHOOLNIEUWS Plechtige gedachtenis-ure in de Pieterskerk Verspreide berichten Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen In de week van 5 tot en met 11 October 1941 Laatste Berichten Binnenland Buitenland Voor vriend en vijand 8-7-6-0-0 In de IMeterskerk is hedenochtend in een plechtigen dienst het ontzet van Leiden op 3 October 1574 herdacht. Voor dezen dienst, die door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede was uitgeschreven, bestond buitengewoon groote belangstelling, zoodat vele honderden zich met een staanplaats in de tusschenpaden tevreden moesten stellen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den burgemeester, mr. R, N. de Ruyter van Ste- veninck, de wethouders Jac. Wilbrink en J. J. van Stralen, den waarn. rector-magnificus, prof. dr. W. van der Woude en zeer vele hoogleeraren, het bestuur der 3 October-vereeniging en vele anderen. De plechtige bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 9 1, 2 en 3 en het lezen van 2 Cor. 1 1—10. Ds. H. C. Touw. Ned Herv predikant te dezer stede, die in dezen dienst voorging, koos als uitgangspunt voor zijn prediking 2 Cor. 1 10 „God, die ons verlost heeft uit zoo grooten dood, die ons nog verlost, op Wien wij hopen, dat Hij ons ook nog verlossen zal." De herdenking van »wat op 3 October is ge schied. aldus spr. heeft meer dan ooit nu bij zondere beteekenis voor ons volk en onze kerk. In den bijzonderen nood. waarin wij nu leven, gaat er een bijzondere troost uit van de her denking van onze bevrijding. Dan zullen wij echter goed doen deze bevrijding te zien in het licht van het evangelie. De tekst zegt ons, dat God is een verlossend God. Hij heeft ons in Christus de groote verlos sing van onze gebondenheden geschonken. Door Christus' opstanding mogen wij God kennen, als een God, die ons verlossen wil. Ook in het volksleven wil Hij ons teekenen geven van £ijn verlossende macht. Ook de bevrijding van Leiden, aldus spr. mo gen wij zien als zulk een teeken van Zijn HET BETERE SCHEERMESJE macht en trouw. De nood was zoo hoog geste gen: door de onverwachte belegering, door het voedselgebrek, door de pestziekte, door de ver leidingen van de glippers en de lauwheid der hoogere standen. Maar Leiden weerstond deze verzoekingen en volhardde. Men wist immers, dat de strijd ging om tyrannip of een vrij volks leven. om een rechtvaardige overheid, om de volle vrijheid der kerk. Het scherpst is die strijd gezien door hen, die leefden bij een geopenden Bijbel. Uit den Bijbel wisten zij, dat God geen tyrannie wil. Voor dien strijd had men alle offers over. In dien strijd, dien Leiden voerde, was de Vader des Vaderlands de stille leidsman, de ziel van het verzet. Van een afstand leefde hij innig mee met deze noodlijdende stad. Zoo groeide de diepe verbondenheid van hem met zijn volk. Toch is de verlossing van Leiden alleen aan God te danken. Hem alleen komt er de eer van toe. Dit herdenken moet ons brengen tot ootmoed. Waren wij het waard, dat wij een vrij volks leven ontvingen? Wij hebben de vrijheid vaak misbruikt. Ei- was veel zelfzucht, veel conserva tisme in ons volksleven. Des te meer reden om God te danken, dat Hij ons eenmaal in onzen vrijheidsstrijd een vry volksleven gaf. Hij wilde niet, dat in deze lage landen er tyrannie zou zijn. Hij schonk ons een overheid, die luisterde naar het evangelie. Hij gaf ons een Kerk. waarin Zijn Woord in vrijheid werd verkondigd. Hij gaf ons den Vader des Vaderlands, die het hoogste samenvat, wat ons volksleven kent. Aan de stad Leiden gaf Hij als toegift ook nog de Universiteit, als symbool van de hoogste goederen van ons volksleven. Van dit gedenken, aldus eindigde spr., gaat daarom bijzondere troost uit, omdat de God, die ons verlost heeft, nog leeft. Om Christus' wil hebben wij hoop, dat Hij ons nog verlossen zal. Ook in de toekomst mogen wij er op vertrouwen, dat Hij zal zijn een verlossende God. Gegronde hoop voor Kerk en volk geeft ons alleen die God, die nederigen verlost. Na het uitspreken van deze rede werd ge zongen „Gelukkig is het land", waarna ds. Touw in dankgebed voorging. De indrukwekkende dienst werd besloten met het zingen van het zesde en veertiende couplet van het Wil ?lmus „Mijn schild ende betrou wen" en „Oorlof mijn arme schapen". De eerste senaat van het Duitsche volksge rechtshof heeft, naar de pers te Praag meldt, in de gisteren in Praag gehouden zitting onder voorzitterschap van dr. Thierack den vroegeren voorzitter der regeering van het protectoraat Alois Elias wegens begunstiging van den vijand en voorbereiding tot hoogverraad ter dood ver oordeeld. Tevens werden hem de burgerlijke eererech ten voor den tijd van zijn leven ontnomen en werd zijn vermogen geconfisqueerd. Naar uit Tsjechische persberichten verder blijkt, heeft Elias een volledige bekentenis afgelegd. Wegens voorbereiding tot hoogverraad, econo mische sabotage en ongeoorloofd bezit van wapenen is voorts te Praag en Bruenn een aantal personen, onder wie weer verscheiden Joden, standrechterlijk ter dood veroordeeld. In drie gevallen werd te Praag een' vrijsprekend vonnis geveld. De veroordeelden zijn terechtgesteld. (D.N.B.). CHEF VAN ITALIAANSCHEN GENERALEN STAF TE BERLIJN. De chef van den generalen staf van de Ita- liaansche luchtmacht, kolonel-generaal Pric- colo, is te Berlijn aangekomen, van waar hij zich naar het Oostelijk front zal begeven om besprekingen te voeren met Rijksmaarschalk Göring en de aan het Oostelijk front in den strijd geworpen formaties van de Italiaansche luchtmacht te bezoeken. (DNB). INSTELLING VAN NIEUWE DUITSCHE MILITAIRE ONDERSCHEIDING. Om erkentelijkheid te betuigen voor veelvul dige daden van dapperheid of leiding, heeft de Fuehrer de oorlogsorde van het Duitsche Kruis ingesteld. Het is een weermachtsorde. die in zil ver en goud verleend wordt Voorwaarde voor de verleening van het Duitsche Kruis is het be zit van het IJzeren Kruis eerste klasse van 1939 of de gesp bü het IJzeren Kruis eerste klasse van den wereldoorlog, of het oorlogskruis van verdienste eerste klasse met zwaarden (DNB). REDEVOERING VAN ADMIRAAL DARLAN. De Fransche plaatsvervangende minister-pre sident admiraal Darlan heeft gisteren de steden Lemans en Laval bezocht. In een toespraak wees admiraal Darlan op de richtsnoeren, welke maarschalk Pétain in zjn rede van 12 Augustus gegeven heeft en onderstreepte hij in het bij zonder de noodzakelijkheid der handhaving van de moreele eenheid van Frankrijk als onverbid delijke voorwaarde voor zijn herstel. Hij spoorde de plattelandsbevolking aan tot de hoogste werkkracht, opdat de steden zeker kunnen zijn van de aanvoeren. Frankrijk, zoo vervolgde hij bevindt zich in de ergste crisis zijner geschiedenis. Het heeft een nederlaag geleden en elke nederlaag moet betaald worden. Thans moet men de fouten cor- rigeeren die tot deze nederlaag geleid hebben. Men mag zich echter niet met nuttelooze ver wijten ophouden. Men moet er voor zorgen, dat het land weer kan leven, opdat het na den oor log zijn plaats in Europa en in de wereld weer kü-' innemen. (DNB). KROATIË BESTRIJDT COMMUNISME. De poglafnik van Kroatië heeft een wet onder teekend. die scherper vergeldingsmaatregelen behelst tegen communistische aanslagen, waarbij menschenlevens vallen te betreuren. In alle ge vallen, waarin de daders niet binnen tien dagen worden gegrepen, worden voor ieder slachtoffer wijkerhoekbrug met de beide opritten over de van den aanslag tien leidende communistische Dinsdagsche watering aan de gemeente Voor- partijgangers neergeschoten, aan te wijzen door hout. de directie der politie. De afdeeling openbare Voorts werd het dageliikseh bestuur gemach- veiligheid van het ministerie van binnenlandsche tigd eventueel tot plaatsing van twee anthra- zaken kan in bijzondere gevallen dezen termijn ciet-gasgeneratoren in het Dieselgemaal mr. P. A. Pijnacker Hordijk te Gouda over te gaan en werd besloten tot verplaatsing van drie olie tanks van dat gemaal naar het van de pro- ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het Candidaatsexamen Rechten: de heeren: C. J. de Lange, S J. Hal- bertsma, L. H. Schimmelpenninck, J. W. Lely (allen te Den Haag) en R. S. N. v d. Feltz (Zeist); voor het doctoraal examen Geneeskunde: de heeren A. W. Bots (Voorhout), F, J. Noord- hoek (Bodegraven), E. C van Essen (Den Haag) en W. J. R. Zieck (Den Haag); voor het Artsexamen le gedeelte: mej. J. M. Voogd (Hillegersbergen de heeren Th. R. de Wit (Sneek), H. O. W. Schreuder (Den Haag) en K. J. Hardeman (Den Haag); bevorderd tot arts zijn de heeren D. R. Mar tini (Rijswijk), J. Zuring (Oegstgeest), P. M. Bakker (Den Haag) en J. S. Knip (Overschie). HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen. N V. Melkinrichting en Zuivelfabriek „De Hoop", L. van Paridon, Kerkstraat 16, Katwijk. Het filiaal te Katwijk a. Zee. Voorstraat 54, is met ingang van 12 Sept. 1941 overgegaan aan P. A. van Paridon. Naamlooze Vennootschap Verkoopcentrale van Dakpannen, N. Boulevard 27, Noordwijk a. Zee. Het kantoor is verplaatst naar Bilderdijk- straat 18a, Leiden. Houtbouw- en Houthandelmaatsch. „Padox". Weerpolder, Warmond. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam in: N.V. Padox. LEIDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. Gisteravond hield de L.A.F.V. haar tweede maandelijksche vergadering van dit seizoen in ,,'t Schuttershof". Voor de pauze gaf de heer J. M. C. Schrama uit den Haag een interessante demonstratie van cascade-druk waarbij hij de moeilijkheden van het dubbelbelichtings- en dubbelontwikkelingsprocédé uitvoerig toelichtte en met voorbeelden verduidelijkte. Na de pauze gaf de heer G. van der Mark een critische beschouwing over een mooie foto collectie van den heer J. Wolfslag. Op deskundige wijze werden de kwaliteiten van het werk naar voren gebracht. Een zeer succesvolle en leer zame avond. INLEVERING METALEN. Uitbetaling vergoeding. De Burgemeester van Lelden maakt bekend dat zij, die ten Stadhuize metalen voorwerpen hebben ingeleverd en zij, bij wie metalen voor werpen thuis of aan hun bedrijf zijn afge haald, op vertoon van de verstrekte B-kaart, de daarvoor vastgestelde metaalwaarde-vergoe- ding in ontvangst kunnen nemen ten kantore van den Gemeente-Ontvanger (Stadhuis, ingang Stadhuisplein) en wel zij die wonen of hun bedrijf hebben in een der straten, waarvan de naam begint met de letter: A tot en met G op Maandag 6 October van v.m. 912 en nxn. 23 uur. H tot en met L op Dinsdag 7 October van v.m. 912 en nun. 23 uur. M tot en met Z op Woensdag 8 October van vun. 912 en n.m. 23 uur. Zij, die van de vergoeding reeds afstand heb ben gedaan, behoeven zich niet aan te melden. Het bedrag der vergoeding wordt uitbetaald uitsluitend tegen afgifte van de door den rechthebbende onderteekende B-kaart, waar van onderteekening door den rechthebbende of diens vertegenwoordiger thuis kan geschieden. Een dubbel van deze kaart wordt niet verstrekt. Door verlies van de kaart vervalt de aanspraak op vergoeding. Voor hen, die tot nu toe verzuimd mochten hebben hun metaalwaardevergoeding in ont vangst te nemen, zullen de dagen, waarop dit alsnog kan plaats hebben, nader bekend wor den gemaakt. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 3 October 1941. 3446 GEMEENTEREKENING 1940. De Burgemeester van Leiden, op grond van artikel 3. van de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Neóerlar.dsche gebied No 152/1941 waarnemende de taak van Burgemeester en Wethouders, brengt ter alge- meene kennis, dat voor een ieder gedurende veertien dagen ter Secretarie ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen betaling dei- kosten algemeen vërkrijgbaar worden gesteld, de rekening van de inkomsten en uitgaven de zer gemeente over het jaar 1940 en de verschil lende bedrijfsrekeningen over dat jaar. De Burgemeester STEVENINCK. De Gemeentesecretaris. VAN S TRI JEN. 3445 Leiden, 3 October 1941. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR CENTRALE VERWARMING TEN BEHOEVE VAN RUIMTEN VOOR BIJZONDERE DOELEINDEN. Degenen, die hun woning verwarmen met Centrale Verwarming en tevens ruimten bezit ten voor bijzondere doeleinden, zooals: apothe ken, behandelingskamers van artsen, winkels, café's, particuliere kantoren, ateliers, vergader lokalen, sportinstituten, dansinstituten, bene vens verhuurde kamers en pensions, kunnen voor betreffende vertrekken extra brandstoffen aanvragen, indien in bedoelde vertrekken ver warmingsradiatoren aanwezig zijn of indien in die vertrekken geen radiatoren aanwezig zijn, maar met haarden en kachels wordt gestookt met dien verstande, dat men óf alleen voor Centrale Verwarming aanvraagt óf alleen voor haarden en kachels. Combinatie van beide is niet mogelijk. Aanvraagformulieren (Model MD 120) kunnen van Zaterdag 4 October af t/m Woensdag 8 October a.s. worden afgehaald en ingeleverd op het Distributiekantoor Breestraat 119, van 912 en van 1416 uur. Deze regeling geldt tevens voor: 1. Leskamers van predikanten ten behoeve van catechisatie aan huis. 2. Ontvangkamers van predikanten; echter al leen indien geen brandstof is aangevraagd voor een leskamer en wanneer er voor de ont vangst van bezoekers in het kerkgebouw geen vertrek beschikbaar is. 3. Leskamers van beroepsmusici. 4. Etagewoningen in gebouwen, waar centraal gestookt wordt. Geen extra brandstof zal beschikbaar worden gesteld ten behoeve van: 1. Leskamers van leeraren en onderwijzers, die hun beroep hoofdzakelijk in een onderwijs instelling uitoefenen. 2. Spreek- en studeerkamers. 3. Werkkamers (dit zijn vertrekken, waar meestal in de avonduren kantoorwerkzaam heden worden verricht). Indien voor verhum-de kamers of pensions wordt aangevraagd, dient de toestand als op 1 October 1941 te worden vermeld. Voor kamers verhuurd of afgestaan aan ouders, kinderen, klein-, pleeg- of stiefkinderen of andere familieleden benevens aan kostgan gers, die in huiselijk verkeer zijn opgenomen, zullen geen extra brandstoffen worden ver strekt. Met nadruk wordt erop gewezen, dat na 8 October a.s. geen gelegenheid meer zal bestaan, brandstoffen voor bovenomschreven doeleinden aan te vragen. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 3 October 1941. 3447 Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van: 5 t/m. 11 Oct. 1941 38-4 Brood 38 Brood 38 Vleeseh 38 Vl.waren 38 Melk I 38 A 4 Rants. Rantsoen Vi Rantsoen 1 1 Rantsoen 1 1 3/4 Liter 1 3/4 K.G. Brood of Gebak Vleeseh of Vleeschw. Melk Aardappelen 5 Oct. t/m. 1 Nov. 121 Algemeen 1 K.G. Suiker 1 1 1 1 KG 122 Algemeen 250 Gram Koffie-Surrogaat 250 250 250 250 Gram 123 Algemeen 500 Gram Jam 500 500 500 500 Gram D en E Rijst 250 Gram Rijst 500 Gram 128 Algemeen 250 Gram Havermout 250 250 250 250 Gram 129 Algemeen 250 Gram Gort 250 250 250 250 Gram 130 Algemeen 100 Gram Vermicelli of Maizena 100 100 100 100 Gram 124-125 I 1 Rantsoen Bloem, Brood of 126-127 JBIoem Gebak ,4 4 4 4 Rants. 131-132 I 133-134 1 100 gram Kaas 400 400 400 400 Gram 25 Sept. t/m. 13 Oct. 1941 36-37 Boter 36-37 Vet 250 Gram I 250 Gram Boter Boter met redactie Beschikbaar per persoon S 2 In tijdvak van één weet 18 20 18 Rants. 3 3 3 Rants. 3 y2 Liter 31/2 3& K.G. In tijdvak van vier weken In tijdvak van 19 dagen 250 250 500 500 500 500 500 500 Gram Gram ATTENTIE.' De volgende bonnen zijn na Zaterdag 4 October niet meer geldig! 37 Brood 37 Vleeseh 37 Vl.waren Brood of Gebak Vleeseh of VI. waren 37 Melk I Melk 38 Reserve Aardappelen 34 t/m. 37 Bloem en Kaas C Havermout en Rijst 114 t/m. 119 Algemeen De bonnen, welke van den Zondag af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor Vleeseh of Vleeschwaren. mogen reeds een daaraan voorafgaan- den Zaterdag worden gebruikt. Het koopen van Vleeseh of Vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag er Dinsdag is niet geoorloofd. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Vereenigde vergadering. In de alhier gehouden vereenigde vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland werd mededeeling gedaan van respectievelijk de her benoemingen en de benoeming en van de be- eediging van de heeren mr. P. A. Pijnacker Hordijk tot dijkgraaf en W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye en O. de Kok tot hoogheemraden. Na het overleggen van een proces-verbaal van kasopneming en na behandeling van eeni- ge reclames tegen aanslagen in het bundergeld 1941 werd besloten tot onderhandsche verpach ting van de teelgronden langs het Oegstgeester- kanaal; tot- verhooging van de jaarwedden van den plaatsvervangend-rentmeester; tot verleening van uitstel van aflossing over 1941 van het renteloos voorschot aan den Polder Broekvel- den en Vettenbroek. verstrekt wegens kosten van dijkherstel en droogmaling; tot overdracht in eigendom van een gedeelte water, behoorend tot den Korten- of Waddingervliet aan de provincie Zuid-Holland en tot overdracht in eigendom, onderhoud en beheer van de Noord NED. HERV. KERK. nog bekorten. (D.N.B.) DE ENGELSCHE STRIJDKRACHTEN IN HET MIDDEN-OOSTEN. De L-ondensche berichtendienst meldt, dat de Engelsche bevelhebber in het Midden-Oosten, generaal Auchinleck, het Engelsche leger aldaar vincie Zuid-Holland bij dat gemaal gekocht terrein en tot het voeren van een rechtsgeding wegens schadevaring aan de Groote Sluis te Spaarndam. Tot lid van de finapcieele commissie werd reorganiseert. Syrië. Palestina, Egypte en het benoemd de heer A. L. van Wijk, [Westen der woestijn krijgen afzonderlijke legers. I De openbare behandeling der begrooting voor (D.NJ3.). 1942 zal op 26 November as. geschieden. Beroepen te 's-Gravenhage (vacature ds. H Schokking) ds. R. BIJlsma te Hellendoorn. te Beetgum ds. J. G. Steenbeek te Denekamp, te Zullen (U ds. J. J. H. van der Ree te Vlanen. Ds, A. GROENE WEGEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 84 Jaar overleed te Zeist ds. A. Groenewegen, emeritus predikant der Geref Kerk te Woudsenci Ds. Groenewegen aanvaardde op 5 April 1901 te Woudsend het predikambt, welke gemeente hij tot 1 Sept. 1910 diende, toen hem eervol emeritaat verleend werd. PRIJZEN VOOR GARNALEN. Zooals de gemachtigde voor de prijzen mede deelt. zijn opnieuw de prijzen voor garnalen vastgesteld. Hierbij kon een verhooging uiter aard niet uitblijven, al is alles in het werk gesteld om deze prijsstijging binnen zoo redelijk mogelijke grenzen te houden. Waar echter voor het.pellen van garnalen tot nu toe f. 0.25 per k.g. betaald werd, wat neerkwam op een uurloon van ca. f. 0.15 ligt het voor de hand, dat verhooging van dit loon een eerste eisch was. vooral als men daarbij nog bedenkt, dat de aangevoerde garnalen in doorsnee kleiner zijn, zoodat het pellen meer ophoudt dan vroeger. Verdubbeling van het pel- loon, hoogere vrachtkosten, moeilijkheden bij het vlsschen ondervonden, al deze factoren te zamen maken het noodzakelijk den prijs voor gepelde garnalen te verhoogen. Het zou toch onbillijk zyn geweest de lasten uitsluitend te laten drukken op de visschers, pellers en han delaren. Onzuiver bloed veroorzaakt Rheumatische pijnen, zooals deze ook verwekt worden in vochtige huizen en bij menschen die een natuurlijk tekort krijgen aan lichaamsbeweging. - Krusohen's aansporende werking op de "bloedzuiverende organen stimuleert dat tekort. Kruschen Salts spoort die organen aan en naarmate het bloed dan weer snel ler giaat stroomen worden onzuiverheden, die zich anders gaan vastzetten en ophoo- pen, tot haarden van pijn, afgevoerd langs natuurlijken weg. De werking van Kruschen is zoo volmaakt natuurlijk en 200 heilzaam voor het heele gestel. Eigenlijk moest iedereen Kruschen nemerf, bij de eerste aanwijzing! Daarmee voorkomt ge noode- loos lijden, daarbij blijft ge U jeugdig voe len. vrij van pijnen en ongemak, onge- zonde dikte, onvoldoende spijsvertering, alles oorzaak en gevolg van onzuiver bloed.' Wacht niet tot morgen, begin liever van daag nog met Kruschen Salts het oude 'beproefde recept sinds 1889 bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. „Adv." 3418 DE LEVENDE POPPENKAST. Het theater „De levende poppenkast" dat zich reeds in Februari van dit jaar presenteerde aan Leidens jeugd, zal morgenmiddag wederom een voorstelling geven in de Stadsgehoorzaal. Opgevoerd zullen worden twee tooneelstukken n 1. „Jan Klaassen in Geluksland" en „Jan Klaassen en de booze Kater Felix". Medespe lenden zijn Jan te Slaa, Coby Fabel. Joh. Frevel Klusje Geyl en Andrles Palmboom. WIJZIGING DIENSTREGELING H.T.M. Met ingang van Maandag a.s. vertrekt de laat ste doorgaande gele tram van Den Haag (Turf markt) naar Leiden (einde Haarlemmerstraat) om 21 uur; daarna rijden nog trams om 21.20 en 21.40 tot aan den Rynsburgerweg en om 22 uur tot de remise. Van Leiden vertrekt de laatste ANTI-ENGELSCHE HOUDING IN IRAK. De bevolking van Irak zet zich voortdurend te weer tegen de bezetting door de Engelschen. De politie van Irak zoekt in samenwerking met de Britsche autoriteiten reeds lang naar een ge heime drukkerij, waar pamfletten tegen het Engelsche bezettingsleger en de huidige Iraksche regeering worden gedrukt. Deze pamfletten wer den de laatste dagen niet alleen te Bagdad, maar in alle deelen des lands verspreid. Eenige ver spreiders konden gearresteerd worden, doch hun verhoor gaf geenerlei opheldering over de ge heime drukkerij of de organisatie der versprei ding. Sedert de Britsche invasie in Irak zijn in totaal 370 Engelsche beambten aangesteld. Zij genieten gemiddeld een salaris, dat het vier voudige van het overeenkomende voor inwoners van Irak bedraagt. Deze kosten moeten gedragen worden door de schatkist. (A.N.P.). JAPANSCHE DUIKBOOT NA AANVARING GEZONKEN. Het Japansche ministerie van marine maakt bekend, dat de onderzeeboot „I 61" in aanvaring is gekomen met een gewoon vaartuig en gezon ken is. Het ongeluk vond plaats tijdens nachte lijke manoeuvres op 2 October ter hoogte van het eiland Kioesjoe. Een deel van de bemanning der duikboot kon gered worden. Er worden po gingen in het werk gesteld om de onderzeeboot te lichten. (Domei). ANTI-JAPANSCHE MAATREGEL VAN IRAANSCHE REGEERING. Associated Press meldt uit Teheran, dat de regeering van Iran onder druk van de Britsche en de bolsjewistische regeering, de onschend baarheid van de diplomatieke post en de code vrijheid voor de Japansche diplomatieke ver tegenwoordiging in Iran heeft opgeheven. In Teheran verwacht men, dat de diplomatieke ver tegenwoordigers van Japan en Vichy spoedig genoodzaakt zullen zijn het land te verlaten, daar hun verblijf niet naar den zin van de Engelschen en de sovjets is. De Japansche regeering heeft een krachtig protest ingediend. (D.NJ3.). Zoo juist heeft de stormtroep een Sovjetbun ker genomen. Met vlammenwerpers en hand granaten hebben pioniers het betonnen gevaarte stormrijp gemaakt en nu, na de bestorming, staan de mannen met geveld geweer ter weers zijden van den opengebeukten ingang te wach ten tot de bezetting van een bunker naar bui ten zal treden. De Sovjetsoldaten daarbinnen hebben een zweren strijd gevoerd en ongetwij feld zullen velèn van hen gewond zijn. Maar met de stormtroep is ook een Roode Kruis-soldaat meegegaan. Want de gewonden, die nu nog in den bunker liggen, moeten onmid dellijk verzorgd worden. Een gewonde soldaat is uitgeschakeld, is geen partij meer, is alleen maar een mensch, die hulp noodig heeft. Zoo werkt het Roode Krus aan het Oostfront. Er wordt geen onderscheid gemaakt tusschen vriend en vijand. Zoo zal ook de Nederlandsche ambulance wer ken, die straks naar het Oostfront gaat ver trekken. En wanneer men dat weet dan zal geen enkele Nederlander zich afzijdig willen houden. Dan zal ieder Nederlander meewerken aan de tot standkoming van de ambulance. Honderden zonden reeds hun bijdrage. Ook de uwe wordt verwacht! Stort nog vandaag op giro-rekening Nederlandsche Ambulance, gracht 22, Den Haag. Koninginne- VERSAILLES VAN HET OOSTEN". Duitsche troepen hebben in het bestek der gevechtshandelingen om Leningrad de ten Zuid westen van de stad gelegen historische kasteelen doorgaande tram om 20.50: daarna rijden er nog der Tsaren bezet, die om hun kostbare kunst trams om 21.20 uur tot aan de J. Israëlslaan om schatten als ..Versailles van het Oosten" bekend 21.30 en 21.50 uur tot aan het Viaduct en om zUn- Tevergeefs hadden sovjet-batterijen van 22.10 uur tot aan de remise Kroonstad uit geprobeerd de omsingeling der bolsjewistische strijdkrachten te verhinderen. Dinsdag a.s. hoopt de heer H. Nieuwenhui- waarbij zij in uitgestrekte parken groote vernie zen den dag te herdenken, dat hij 25 jaar ge- lingen aanrichtten. Tegen den aanval der Duit leden in dienst trad bij de firma J. J. Krantz sche infanterie en artillerie waren zij echter niet en Zn. N.V. alhier. 'opgewassen. Ook de laatste bolsjewistische nesten van verzet werden door de Duitschers met bloe dige verliezen voor den vijand uitgemest. De kostbare kasteelen zelf zijn in de gevechten groo- tendeels onbeschadigd gebleven. Een brand, dien de bolsjewisten voor hun aftocht in een prachtig gebouw probeerden te stichten, kon door het snelle ingrijpen van Duitsche soldaten gebluscht worden. (D.N.B.). ARRESTATIE VAN COMMUNISTEN IN FRANKRIJK. De bladen melden, dat in de omgeving van Amiens 35 communisten gearresteerd zijn. Tot de arrestatie van tien andere communisten is bevel gegeven en dertig andere gevallen zijn nog in onderzoek. (D.N.B.). AUSTRALISCHE REGEERING LIJDT NEDERLAAG IN PARLEMENT. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat de Australische regeering bij de stemming over de motie van wantrouwen der arbeiderspartij, met 36 tegen 35 stemmen in de minderheid ia gebleven. (D.N.B.) 2—1 3*

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2