Duitsche successen in het Oosten VRIJDAG 3 OCTOBER 1941 No. 25007 Duitsche vrouwen bijeen te Amsterdam Verduisteren: 82ste Jaargang Toespraken door de Rijksvrouwenleidster en den Rijkscommissaris Megerle over de Atlantische verklaring EERSTE BLAD Hitier spreekt heden bij opening Winterhulpwerk van 19.14 uur 7.45 uur Luchtmacht in felle actie Diplo over de conferentie te Moskou Engeland koestert ïnvalsplannen Doodvonnissen LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.W.Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.vcrv.: K. Been. Lelden Honderden Duitsche vrouwen vulden gister- middag het Concertgebouw te Amsterdam. Honderden Duitsche vrouwen uit alle deelen van het land naar de hoofdstad gekomen, luisterden met intense aandacht naar de klare scherpe uiteenzetingen van de Reichsfrauen- führerin Gertrud Scholtz—Klink, die gedu rende anderhalf uur een stampvolle zaal wist gevangen te houden in den ban van haar boeiend spreektalent en die een hartelijke ovatie van een dankbaar publiek in ontvangst moest nemen na de diep-menschelyke woor den. welke evei^oovele uitingen waren van oprechten realiteitszin. Een vergadering, zooals men slechts zelden meemaakt en en rede, die den Duitschen vrou wen ongetwijfeld moed en sterkte zal hebben gegeven. Want als ooit duidelijk kwam vast te staan, dat de vrouw in het gezin en in het maatschappelijk leven een rol van enorme be- teekenis en daardoor voor haar volk en vader land een heldhaftigen strijd voert en een be- langwekkenden arbeid verricht, dan was het wel nu. Terwijl de mannen aan het front staan en vechten voor den opbouw van een nieuw en gelukkig Europa, werken de Duitsche vrouwen met alle kracht, welke haar gegeven is. En het ls waar, wat de rijksvrouwenleidster in haar rede zeide: De mannen kunnen hun strijd voe ren, omdat zij weten dat de vrouwen in het vaderland haar taak op zoo prachtige wijze vervullen. Er was een sfeer van warmte en weder- zijdsch begrijpen, van geestdrift en bereid heid. Hier voelde men de eenheid en de zuivere gebondenheid der Duitsche vrouwen. In grooten getale waren zij gekomen naar het Concertgebouw, zelfs in zoo grooten getale dat vele de toegang geweigerd moest worden. De zaal was tot in alle hoeken bezet en op de balcons was geen plaatsje meer open. Bui ten wachtten nog lange rijen vrouwen, maar er was geen ruimte meer en men was ge noodzaakt haar, die de reis van verre soms hadden ondernomen, teleur te stellen. Dat een zoo groote belangsteling de stem ming wel moest verhoogen, is te begrijpen. Maar ook de fraaie versiering van het podium droeg tot die stemming bij. Op het podium hadden de jeugdgroep der NB. Frauenschaft en het orkest van de jeugd groep Berlijn in stemmig zwart en helder wit uniform plaats genomen. Op de eerste rijen in de zaal waren de eere- gasten. die men met hartelijk applaus ont haald had, gezeten. Tot hen behoorden ojn.: de Reichsfrauenfüherin, Gertrud Scholtz Klink, de Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss Inquart, de leider van het Arbeitsbereich der N.SJD.A.P. in Nederland. Oberdienstleiter Schmidt, de General-Kommissar für das Sl- cherheitswesen SS Obergruppenfilhrer Rauter, de generaal der Schutzpolizei. Schumann, de General-Stabsartz, dr. Wagner, de gemachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland en voor de stad Amsterdam, Oberdienstleiter Seidel en senator dr. Böhm- cker, de plaatsvervangend leider der N.S.B., C. van Geelkerken, de voorman der Nederlandsche S.S., Feldmeyer. de landelijk-leidster der Na- tionaal-Socialistische Vrouwen Organisatie, me vrouw O. de Ruijter en de voorzitter van den Cultuurkring, prof. dr. G. Snijder. Ter inleiding speelde het Gaujugendgruppen- orchester Berlin het Concerto grosso, g. dur van Frledr. Handel. Een der meisjes van de jeugdgroep droeg vervolgens een vers voor over gemeenschap, waarna de jeugdgroep der N.S. Frauenschaft het lied „Nichts kann uns rau- ben" van Karl Broeger uitvoerde. In ^en korte toespraak begroette Oberdienst leiter Schmidt de eere-gasten en de talrijke Duitsche en Nederlandsche vrouwen. Frau de la Fontaine, leidster van de N.S. Frauenschaft in Nederland, gaf een overzicht van het werk, dat de Duitsche vrouwen in één jaar in ons land hebben verricht en dat van bijzondere beteekenis genoemd mag worden. REDE VAN MEVROUW G. SCHOLTZ- KLINK. En daarna sprak de Reichsfrauenführerin Gertrud ScholtzKlink. Zij schetste ln pak kende bewoordingen de plichten van de Duit sche vrouw in dezen tijd, plichten, welke zij heeft als moeder, als echtgenoote. als werken de vrouw en als kameraad; plichten, welke zij gaarne wil doen kennen aan alle vrouwen, die bereid zijn mee te werken aan de nieuwe orde ning van Europa. Een boeiend, vaak geestig, vaak ook aangrij pend betoog. Hier sprak niet alleen de geniale leidster van een groote, sterke organisatie, maar ook de echte vrouw, die diepere snaren weet te raken en tegelijk overtuigt door de pakkende logica. Hier sprak de moeder, die de natuurlijke bestemming der vrouw: het leven brengen, kent evenals de consequentie van den oorlog: vernietiging en dood. En juist door deze eerlijke en hartelijke taal werd heel de zaal volkomen overtuigd van de noodzakelijkheid van dit prachtige werk der Duitsche vrouwen. REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. De Rijkscommissaris begon vervolgens in zijn rede met de rijksvrouwenleidster, Frau Gertrud ScholtzKlink, te danken, naar Nederland te zijn gekomen. Spreker verklaarde te begrijpen, welke verantwoording thans op haar schouders rust en iedereen is zich bewust, welke beteekenis de taak van de Duitsche vrouw in dezen oorlog heeft. Het zyn de Duitsche mannen en vrouwen, die in dezen beslissenden strijd om dit con tinent en geheel de wereld een vorm te geven, de leiding hebben. Daarom dankte de Rijkscommissaris spreekster ook voor haar woorden en wenschen en sprak de hoop uit dat zy spoedig wederom hierheen zal komen. De Rijkscommissaris gaf vervolgens uit drukking aan zijn voldoening, dat Neder landsche en Duitsche vrouwen bijeen waren gekomen, in een vergadering, als een bewijs, dat in dit land menschen zijn, die zich vol komen bewust zijn, waarom het gaat. Dit is zeker de plaats en het tijdstip om er aan te herinneren, welke taak de Duitsche vrouw in deze generatie heeft en welke opgave zij helpt voltooien, niet gezien van een grootsch en heroïsch standpunt, doch gezien van mensche- lijke innerlijkheid, welke een ieder met zich draagt, in het bijzonder, wanneer hij zich eens geheel alleen voelt. Deze Duitsche vrouwen, welke thans wederom aan de zijde van de Duitsche mannen haar lot dragen, zijn toch de zelfde, die reeds eens haar vaders of broers en toekomstige echtgenooten uit hebben zien trek ken in een worsteling van vier jaren en die den tijd hebben doorleefd waarin de veldslagen in het Westen en het Oosten werden gestreden. Vrouwen, die het ineenstorten van het Rijk heb ben meegemaakt en toen niet hebben gewan hoopt, doch toen, te zamen met de mannen, die eveneens uit deze moeilijkheden omhoog zijn gekomen, begonnen zijn het leven van het Rijk nieuw op te bouwen. «Eigenlijk kan men niet zeggen opnieuw, doch integendeel moet men spreken over een opbouwen in meer positieven zin. Door de moeilijke tijden na den oorlog is de Duitsche vrouw gegaan als de levensgezellin van den Duitschen man. Zij heeft de jaren, waarin de Führer riep, en de verrijzenis van h£t Rijk medegemaakt en is niet juichend, doch met ernstige vastberadenheid in den oorlog getreden, welke tljans haar broeders, echtgenooten en zo nen strijden tot het beslissend einde. De Duitsche vrouw van deze generatie is de levensgezellin van mannen, die steeds en onder alle omstan digheden strijders zyn geweest en in den strijd hebben gestaan. Niet iedere generatie treft dit lot, doch men kan zeggen, dat de Duitsche vrouw van deze generatie de vuurproef heeft doorstaan. Zij staat recht met een houding, welke den man het gelukkige gevoel geeft een lotgenoote en kameraad te hebben, welke men noodig heeft om het lot vorm te geven. Dit wil niet zeggen, dat men kan beweren, dat de Duitsche vrouw hard is. zeker niet, wanneer men onder hardheid verstaat de uiting van het gevoel en de uiterlijke levensvorm. Harde dingen geschie den en zijn noodzakelijk, dat is geen karakter eigenschap. Doch dat ls slechts het voltrekken van het lot. Hoe moeilijker de weg is, des te minder mag men laten afhangen van het toe val en des te meer is het noodzakelijk recht op het doel af te gaan. Wanneer ik hier spreek van hardheid, aldus ging de Rijkscommissaris verder, welke wij ook hier- dikwijls moeten toepassen, dan moet men hieronder niet verstaan de uiterlijke handelin gen. Wij moeten hard zijn tegen ons zelf, aan gezien wij de verantwoording dragen, opdat wij de groote taak kunnen vervullen, welke ons is opgedragen. Gy vrouwen evenwel, kent deze hardheid niet en bij u is het de uiterlijke houding, en I de waardigheid, waarmede gij steeds weer uw j lot draagt. De tijd van 19141918 waarin wij in de loopgraven stonden, storm hebben geloo- pen en overwonnen hebben, is niet een tijd, waaraan wij niet meer willen denken. Integen deel, ik geloof, dat de meesten van mijn kame raden uit dien tijd. eerst toen weer het hoog tepunt voor zich zagen, toen de Führer ons op riep en wij opnieuw aantraden ten strijde en konden zegevieren over onze vijanden. Dat is het heroïsche front. Het inwendige front der vrouw is niet gemakkelijker, het front van het altaar, waar alle kommer wordt opgedragen en Antoon Molkenboer heeft een Maria-Vrede mozaïek vervaardigd, dat door een Haagsch kunstbewonderaar aan de kathedraal te Haar lem is geschonken. (Polygoon-v. Bilsen) -150 Spoorwegty tuigen benevens de spoorbaan vernield", zoo luidde het bericht over den aanval van een kleine groep Duitsche gevechtsvliegtuigen op een station nabij Charkof. (Orbis-Holland) het is zaak, dat de vroüw deze dingen men- schelyk aanvoelt, zich er niet door laat over weldigen, doch draagt in de overtuiging, dat het gaat om de grootheid van het volk en de toe komst. Ik spreek thans heel openhartig, want het zou volkomen onoprecht zyn, wanneer ik zou beloven, dat de komende winter bij zonder aangenaam of beter zou zijn, dan wat wc tot nu toe hebben gehad. Daarvoor zorgt de vyand, omdat hij ons militair niet kan overwinnen. Nog steeds tracht hij ons door economische vernietiging ook moreel te treffen en daardoor militair te overwin nen. Wij weten echter beter en deze poging kan thans reeds mislukt genoemd worden. Wel kunnen we zeggen, dat in den komen den winter niemand van honger of koude om zal komen. In het algemeen kunnen we, dat kan nu reeds worden gezegd, het le venspeil van thans handhaven en we zullen kunnen putten uit dc groote reserves. Alles, wat onze mijnwerkers in Limburg se dert September van dit jaar aan steenkool heb ben gewonnen, kan ter beschikking worden ge steld van de Nederlandsche verzorging en we kunnen dus zeggen, dat wij, in dit gebied, er doorheen zullen kunnen komen, doch even dui delijk is. en dat zag ik openhartig, dat we de zen zwaren tijd door zullen moeten maken, een tijd, waarin niet alles vanzelfsprekend zal zijn en waarin de vrouw hier als belangrijke strijd- genoote moet mede helpen, opdat alle krach ten bijeen blijven en zich op de beste wijze ont wikkelen en zich vinden in een gemeenschap pelijk front om den strijd voor ons en de ko mende geslachten tot een goed einde te voeren. Dit wordt van de vrouwen verwacht en zoo zien we de vrouw als lotgenoote en zoo is zij ons door de voorzienigheid geschonken. Dat is haar innerlijke houding, haar standvastigheid, waarin zij zich niet terneer laat drukken, dooi de uiterlijke gebeurtenissen in de zekere ge wisheid, dat thans alles zoo doordacht is, dat het nog slechts van onze organisatiekracht en flinkheid en hier meen ik met flinkheid al onze Germaansche deugden afhangt, wanneer en in welken omvang wij onze volle dige vrijheid terug krijgen. De vrouwenschap werkt thans reeds jaren en de vrouwenschap is een wezenlijk bestanddeel bij het vervullen van de taak, welke de Führer ons gegeven heeft. Wat dit jaar moest ge schieden is reeds in wezen vervuld: Het was eenvoudig niet anders, dan als nationaal socia listische vrouwen in dit gebied te staan en tc handelen als nationaal socialistische vrouwen, dat wil zeggen, dat we bereid moeten zijn alles te doen, wat noodig is om ons ideaal te ver wezenlijken. Dat was een taak en wat tot nu toe op dit gebied tot stand is gebracht, is veel voor een jaar en het is mij een voldoening, U hier voor te kunnen danken en ik wil hier tegelijk den wensch en het verzoek te kennen geven, dat hier op gelijke wijze als tot nu toe ons werk zal worden gesteund. Het is. zooals de rijksvrouwen leidster heeft gezegd: Wij staan hier niet om te bevelen of om te zeggen, dat dit of dat het beste is, wat kan geschieden. Het is slechts de som van ervaringen, welke wij, nationaal-socialisten, ons tot levensvorm hebben gemaakt en deze ervarin gen willen wy ter beschikking stellen. Het Duit sche volk stond in een wereld, waar het van alle zijden kon worden aangevallen en heeft zijn weg moeten zoeken. Hierbij heeft het vele ervaringen opgedaan en deze rijke schat aan ervaringen willen wij thans aan die menschen geven, die volgens ons gevoel ons bloed zoo na staan en die wij thans zoo gaarne tot onze kameraden en medeweker* aan een gemeenschappelijk doel zouden hebben. Wij wenschen niet anders, dan dat wij hier spoedig medewerkers zullen hebben en dat deze kameraden spoedig met ons zullen aantreden, dat zij met ons mee zullen werken voor zich zelf en hun toekomst, dat zij mee zul len vormen aan de toekomst van hun kinderen, zooals wij thans doen volgens den wil van onzen Führer. Een ding zien we duidclyk, in dit gebied zyn wU allen vereenigd als nationaal-socialisten, dat wil zeggen, wij zien een wereldorde, aan welker spits de lotsgemeenschap staat van Duitschland en Nederland, bepaald door het bloed der germaansche afstamming. Dat is nationaal-socialisme en dit is op Nederland sche wyze precies hetzelfde als op Duitsche. Er is slechts sprake van één ding, nj. of wy beiden willen bouwen aan on2;c toekomst volgens de grondbeginselen van het natio- naal-socialismc dat wil zeggen, dat we ons volk, ons Nederlandsche cn Duitsche volk, ons Germaansche wezen op den voor grond stellen en alle andere eischen hier achter stellen. Daartoe hebt Gij besloten. Aan het ^inde van de prachtig geslaagde bijeenkomst dankte Oberdienstleiter Schmidt de rijksvrouwenleidster en den Rijkscommissa ris in een kernachtig slotwoord. Met een eerbetuiging aan den Führer en het zingen van de Duitsche volksliederen, werd de 'vergadering beëindigd. DE POSITIE VAN BRITSCH-INDIE. Onder het opschrift „Geldt niet voor India" schrijft dr. Karl Megerle in de Berliner Börsen Zeitung: toen Churchill en Roosevelt in punt 3 van hun Atlantische verklaring brutaal en huichelachtig verkondigden, het recht van alle volkeren te ontzien om zich den regeeringsvorm te kiezen, waaronder ze willen leven, kwam in de heele behoorlijk denkende wereld de vraag op: geldt dit punt ook voor Britsch-Indië? Churchill gaf in het Lagerhuis het volgende antwoord: „De gemeenschappelijke verklaring maakt in geen enkel opzicht een nadere bepa ling van de reeds gedane uiteenzettingen over de politiek uit in verband met de ontwikkeling der constitutioneele regeeringen van Indië, Bir ma en andere deelen. van het Britsche Rijk. Wij hebben ons wel door de verklaring van Augustus 1941 verplicht Indië te helpen een vrij deelge noot met gelijke rechten van het Britsche we reldrijk te worden, doch natuurlijk slechts bin nen de perken van de verplichtingen, die uit ons contact van vele jaren met Indië voortvloeien." De vermeende magna charta der vrijheid voor allen geldt dus niet voor Indië. Indië heeft dit ..neen" ter kennis genomen, het wijst de Atlan tische verklaring als Angelsaksische huichelarij van de hand. Zelfs Gandhi, de apostel van de goede verstandhouding, verklaarde ten aanzien van den uitleg van Churchill: „Hierover kan men slechts zwijgen". Een ander Indisch leider verklaarde: „Deze z.g. Atlantische charta is slechts een vodje papier. Indië moet in Britsche boeien blijven geklonken." In vele deelen van Indië zyn protestvergaderingen gehouden. Steeds meer komt het tot het besef, dat de methoden van Gandhi falen en nieuwe middelen moeten worden gevonden om het doel te bereiken. In de hoop de aandacht van president Roosevelt op de positie van Britsch-Indië te vestigen had de voorzitter van de Hindoesche Gemeenschap een telegram aan Roosevelt gezonden, waarin hij hem vroeg, of hy bereid is een vrij Indië binnen een jaar na afloop van den oorlog te waarbor gen. Hierop werd niets vernomen. Aan dat oor ls Roosevelt doof, want reeds tref^ hij toebereidse len om ook in Indië van de Engelsche nalaten schap gebruik te maken. (D.N.B.) Dit Nummei bevat TWEE Bladen De Führer zal heden in het bestek eener bijeenkomst ter opening van het Winter hulpwerk tot het Duitsche volk spreken. Zyn rede wordt ingeleid door het verslag over het winterhulpwerk van het jaar 1940/41, dat wordt uitgebracht door rijksminister dr. Goebbels. De betooging wordt vanmiddag om 5 uur door alle Duitsche zenders uitgezonden. De eerste collectedag voor de „Wintcrhilfe" 1941/42 op Zondag 14 Sept. heeft 28.902.793 rijks mark opgebracht, tegen 23.171.365 rijksmark op den eersten collectedag van het vorige jaar. van hedenavond tot jnorgenochtend Dc maan komt heden op te 18,37 uur en gaat morgenochtend te 6,34 uur onder. Het DNB geeft ter aanvulling van het Duit sche Weermachtsbericht o.m. nog de volgende bijzonderheden: Leningrad is uit de .lucht be stookt. Een bijzonder doel vormden de Kiroffabrieken. Deze behooren tot de belangrijkste bewape- ningsbedryven der Sovjetunie. Reeds vóór den oorlog waren deze fabrieken van groote betee kenis en werden zij de Russische Kruppfabrie ken genoemd. Thans worden er stukken geschut, deelen van pantserwagens en munitie van aller lei soort vervaardigd. In normale tijden werk ten er 23.000 man, thans is dit aantal tot veertig vijftig duizend gestegen. Door waarnemingen kon worden vastgesteld, dat de Duitsche grana ten in de gebouwen reeds groote schade hadden veroorzaakt. Naar van militaire zyde wordt medegedeeld, hebben de sovjets in het gevechtsgebied van een voor Leningrad in den strijd geworpen Duit sche divisie in den loop van den eersten Octo ber verschillende malen de Duitsche stellingen aangevallen. De bolsjewistische aanvallen, die door een pantsertrein werden ondersteund, werden door de Duitsche troepen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De pantsertrein werd door het welgerichte Duitsche artillerievuur gedwongen het vuren te staken en te vertrek ken. Op het slagveld in de bocht van Djepr en Desna werden, volgens de tot nu toe gehouden tellingen meer dan 15.000 Sovjetauto's door de Duitsche troepen buitgemaakt of vernield. In dit getal zijn niet begrepen de vele kapotgescho ten voertuigen der bolsjewisten, die in het on overzichtelijke bosch- en moerasgebied zijn blij ven liggen. Bovendien werden 8000 Sovjetpaar- den opgevangen en naar de verzamelplaatsen overgebracht. Naar het Hongaarsche nieuwsagentschap meldt, hebben de tusschen Dnjepr en Donets oprukkende strijdkrachten der verbonden mo gendheden een belangrijk spoorwegknooppunt van de Donetslijn bereikt. Voorts heeft het Duitsche luchtwapen op 1 October in den zuidelijken sector weer met sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers ingegrepen in den strijd op den grond in het kustgebied van de Zwarte Zee. In onvermoeide aanvallen vernielden zij bunkers, veldversterkingen, spoorweginstalalties, pantser- treinen, transportmiddelen en depots. Concen traties vechtwagens en troepen der sovjets wer den uiteengedreven en vele stukken geschut van allerlei kaliber werden buiten gevecht gesteld. De opeenvolgende aanvallen van het Duitsche luchtwapen hebben de laatste dagen, overeen komstig de sterkte van de in den strijd gewor pen strijdkrachten, een buitengewoon effect ge had. De verliezen der bolsjewisten aan men schen en materiaal waren zeer zwaar, aangezien de opeengedrongen Sovjetformaties op de kust strook van dc Zwarte Zee slechts weinig ruimte hadden om uit te wijken. Dc Diplo schrijft: de conferentie tc Moskoi werd gesloten met redevoeringen waarin Molo- tof, Beaverbrook en Harriman elkander compli menten maakten en uitdrukking gaven aan dc hoop, dat hun landen niet elk afzonderlijk zou den worden overwonnen. Het is opvallend, aldus de Diplo verder, dat Molotof slechts van leve ringen der Angelsakse:-s aan de Sovjets sprak, terwijl Harriman als voorwaarde voor deze transacties den nadruk legde op de exploitatie der Sovjet-Russische grondstofbronnen door Amerikanen en Engelschen. De Diplo conclu deert daaruit, dat de hulp aan de Sovjets niet voor niets wordt gegeven en neemt aan. dat Engeland en de Vereenigde Staten zich voor de inlossing van hun beloften aan Moskou tijd zullen gunnen» De opvallende nadruk, die op transportmoeilijkheden voor oorlogsmateriaal naar de Sovjetunie wordt gelegd, wijst erop. Omtrent de rede van den Amerikaanschen mi nister van marine, Knox .constateert de Diplo, dat deze het begrip vrijheid ter zee op de vol gende wijze definieert: de zeëen zijn vrij, als zij door de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië worden gecontroleerd. Haar vrijheid wordt ln gevaar gebracht, wanneer iemand twijfelt aan de rechtmatigheid dezer controle. Evenzeer maakte Knox, volgens de Diplo, on derscheid tusschen onzelfzuchtige uitbreiding, in het bijzonder naar Middel- en Zuid-Amerika cn zelfzuchtige uitbreiding, als b.v. de bezetting van Frankrijk door Duitschland ln oorlogstijd. Verder is het naar de Diplo schrijft opmerke lijk, dat de Japanners tot diegenen behooren, die Knox tot eiken prijs voor de kanonnen der vloot van de Vereenigde Staten wil brengen, terwijl de diplomatie van het Witte Huis op het oogen- blik de Japanners tegemoet treedt met elegan ter voorstellen. Blijkbaar weet Roosevelts lin kerhand niet wat de rechter doet, aldus da Diplo (DNB). Sinclair, de Britsche minister van luchtvaart, heeft in een te Middlesborough gehouden rede gewaarschuwd, dat Engeland in den winter met bomaanvallen rekening dient te houden, welke even hard of nog harder kunnen zijn dan in het afgeloopen jaar evenals tegen de verwachting dat de oorlog voor Engeland in het Oosten wordt gewonnen. Engeland dient op zich zelf te ver trouwen. Wanneer „het uur is gekomen zal het den oorlog naar het vijandelijke gebied over brengen". Dit is echter eerst mogelijk, wanneer dc Britsche bommenwerpers de Duitsche ver keerswegen en de belangrijke Duitsche oorlogs industrieën vernield en den strijdlust van het Duitsche volk gebroken hebben. De strijd is echter hard, want de Duitschers hebben hun beste vliegtuigen en hun beste piloten voor den strijd tegen Engeland bewaard. (D.N.B.). Paul Colette, de dader van den aanslag op Laval en Déat, is door het speciale Fransche gerechtshof te Parijs ter dood veroordeeld. Naar verluidt, heeft Colette bij maarschalk Pétain een verzoek om gratie ingediend. (D.N.B.). In de groote zaal van den Haagschen Dieren tuin heeft gisteravond de bekende wereldrei ziger Dr. Colin Ross een lezing gehouden over „Het Europeesche-Aziatische steppencontinent van Dzjingis Khan tot Stalin". Onder de tal rijke aanwezigen bevond zich de Rijkscommis saris. Na de lezing deelt Dr. Colin Ross hand- teekeningen uit. Dr. Cclin Ross zal deze zeer belangrijke voordracht in 16 steden van Neder land houden. Poly goon-Mey er)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1