STADSNIEUWS V LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 1 October 1941 Officieele Kennisgevingen 40-Jarig jubileum C.Paats De N.Z.H.T.M. en de verduistering AGENDA Laatste Berichten Binnenland Steeds meer ellende 8-7-6-0-0 FEUILLETON De vervloekte Viool De heer C. Paat-s. HARTELIJKE HULDIGING ONDANKS UITSTEDIGHEID. Maandag j.l. herdacht onze stadgenoot, de heer C. Paats. meesterknecht bij de apotheek ..Tot Hulp der Mensch'neid". den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij bo vengenoemde apo theek. Wegens gezond heidsredenen kon dit feit niet in onze stad herdacht wor den en moest de huldiging te Apel doorn in intiemen kring plaats heb ben. Namens de apo theek „Tot Hulp der Menschheid" waren de apothe ker en de hoofd assistente speciaal voor dit feit naar Apeldoorn gereisd, hetgeen door den jubilaris op zeer hoogen prijs werd gesteld. De apotheker hield een korte, kernachtige toespraak, waarin hij den heer Paats schetste als een ijverig en eerlijk persoon. Het was spreker een groot genoegen den ju bilaris namens de Ned. Maatschappij voor Han del en Nijverheid den gouden draagpenning van genoemde Maatschappij toe te kennen, hetgeen slechts bij hooge uitzondering geschiedt. Verder bood spreker hem namens het geheele personeel der apotheek een rookstoel aan met den wensch, dat hij dezen weldra weer in ge zondheid zou mogen gebruiken. De heer Paats dankte den apotheker voor zijn toespraak en de toekenning van den draagpen ning. Verder mocht de jubilaris op dezen dag een schat van bloemen, fruit, cadeaux en on telbare brieven en telegrammen ontvangen. LAATSTE TRAMS WEDEROM EEN UUR VERVROEGD. In verband met de verduisteringsvoor schriften zal de N.Z.H.T.M. met ingang van Maandag 6 October haar dienstregeling in de avonduren een uur vroeger beëindigen, terwijl de trams des morgens eerst om zes uur (thans om halfzes) beginnen te rijden. Dientengevolge vertrekken de eerste trams in de richting Den Haag, Katwijk en Noordwyk een half uur later, terwijl de vertrektijden van de laatste trams in de onderscheidene rich tingen aldus worden: Lelden—Den Haag 21.07 Den HaagLeiden 21.05 Leiden—Katwijk 20,57 Katwijk—Leiden 21.35 Leiden—Noordwijk 20.48 NoordwykLeiden 21.30 LeidenHaarlem 20.32 HaarlemLeiden 20.32 H. Rijndijk—Leidsche Buurt 21.20 L. Buurt—H. Rijndijk 21.15 De laatste trams van den Hooge Rijndijk naar het station vertrekken om 21.27, 21.35 en 21.40; de laatste van Oegstgeest tot het station om 21.25, 21.35 en 21.45 uur. Bezuiniging komt steeds van pas Dus ook bij electriciteit en gas. 's Morgens en vooral 's avonds de kwaliteits-tandpasta GECOMBINEERDE OUDERAVOND ZUIDSINGELSCHOLEN. Gisteravond hielden de openbare lagere scho len aan den Zuidsingel wederom een gecombi- neerden ouderavond, die evenals de vorige uiter mate geslaagd mag heeten, In zijn openingswoord verwelkomde het hoofd van de benedenschool, de heer A. van der Neut, allereerst de vertegenwoordigers van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, de heeren van Poelgeest, Nieuwenhuyzen en Visser, waarna hij de benoeming van vier nieuwe leden der Ouder commissie voorstelde. Met. algemeene stemmen werden gekozen de heeren Selier, van der Klugt, van Duyvenbode en van Steenbergen. Vervolgens gaf hij het woord aan den heer G. Nieuwenhuyzen, die den talrijken aanwezigen verhaalde welk een ontzaglijk leed den dieren veroorzaakt wordt door onkunde en onnaden kendheid. Zijn geheele betoog was een felle aan klacht tegen de misstanden, die nog altijd, on danks het grootsche werk door de vereeniging verricht, op dit terrein bestaan. Hij schetste o.a. het veevervoer, de mishandeling van de dieren op de marktterreinen ondanks scherp politie toezicht en het dierenleed dat voortspruit uit winstbejag. Aan de hand van de film „S.O.S." toonde hij vervolgens aan met welke eenvoudige goedkoope middelen iedereen kan medewerken tot bereiking van het doel. dat deze mooie ver eeniging zich heeft gesteld; terwijl voorts nog gewezen werd op het opvoedkundig element, dat in „Dierenbescherming" schuilt. Een langdurig applaus bewees, dat de heer Nieuwenhuyzener in geslaagd was de juiste snaar te treffen. Na de pauze, waarin de traditioneele tractatie niet ontbrak, dankte de heer van der Neut de scheidende leden der Oudercommissie en deed ten slotte in samenwerking met den heer Kriek, namens de Leidsche Spaarbank eenige mede- deelingen over een nieuw spaarsysteem in de school. NED. REISVEREENIGING. Ledenvergadering van dc afdeeling Leiden. In café-rest. „In den Vergulden Turk" hield de afd. Leiden der Ned, Reisvereeniging gister avond een algemeene ledenvergadering, welke vrij druk bezocht was. De voorzitter de heer J. A. v. d. Horst, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den oud-voorzitter, den heer Hardeweg en zijn echt- genoote. De notulen werden goedgekeurd, waarna de secretaris, de heer Joh. Geijtenbeek, de inge komen stukken voorlas. Daaronder bevond zich een mededeeling be treffende den ski-gymnastiekcursus, welke ook in het a.s. seizoen weer zal worden gehouden. De leden werden opgewekt tot deelneming. Het aantal leden bedroeg op 1 Aug. j.l. 775. Wat het a.s. winterprogramma betreft her innert de voorzitter allereerst aan den Indië- avond hier ter stede op 28 October a.s., waar een deskundig spreker tal van interessante za ken over Indië zal mededeelen. Voorts zal waar schijnlijk het ensemble Ruys een voorstelling voor de afdeeling geven. De voorzitter bracht vervolgens verslag uit van de te Utrecht gehouden algemeene verga dering. waarvan de voornaamste bespreking werd gevormd door de plannen tot fusioneering der diverse reisvereenigingen in den lande. Het resultaat hiervan Is nog niet bekend, doch ver wacht mag worden, dat een gunstige oplossing zal worden verkregen. Na een korte pauze werden de aanwezigen vergast op een vertooning van eenige flitsen van den op Hemelvaartsdag naar Amsterdam gehouden boottocht, opgenomen door dén afdee- lingssecretaris, den heer Joh. Geijtenbeek. De voorstelling gaf een duidelijk beeld van de uit stekende stemming, welke aan boot heerschte. De voorz. bracht den heer Geijtenbeek harte lijk dank voor de uitstekende opnamen. DE NIEUWE WINTERDIENSTREGELING Drie-uurdienst naar Utrecht blijft gehandhaafd. Met de a.s. winterdienstregeling der Ned'. Spoorwegen, aanvangende 6 October a.s., komt er weinig verandering in den treinenloop Rot- terdam-Leiden-Amsterdam wat Leiden betreft. Op de lijn Leiden-Woerden-Utrecht zal de 3-uur-dienst gehandhaafd blijven en zal de laatste trein om 21.05 uur naar Utrecht ver trekken; van Utrecht C.S. vertrekt om 21.55 de laatste trein naar Leiden. In den treinenloop Leiden-Alphen a, cl. Rijn- Gouda komt geen verandering. Ook de bestaande aansluitingen zullen ge handhaafd worden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en j natuurkunde, hoofdvak scheikunde, de heer I Th. H. de Vette (Rotterdam); voor het docto raal examen rechten: de heer J. H. de Vos tot i Nederveen Cappel (Leiden)voor het proepae- deutisch examen theologie: de heer J. Bouter- se (Rotterdam)voor het doctoraal examen Rechten: de heer B, W. Snijder (Leeuwarden); I voor het candïdaatsexamen Indisch recht: de I heer G. A. Hamel (Oegstgeest) Zeven jaar Nationale Jeugdstorm. T.g.v. het zevenjarig bestaan van den Nationalen Jeugd storm zijn Zaterdag in het geheele land eeredraagteekens uitgereikt. Deze dag droeg in Arnhem, de plaats van de oudste Jeugdstormgroep een bijzonder karakter door de aanwezig heid van den hoofdstormer C. van Geelkerken. Tijdens een marseh door de stad. (Polygoon-Jotodienst N.S.B.) JE ZULT WAT BELEVEN.... Voor Vreugde en Arbeid. Het seizoen van Vj'eugde Arbeid is gister avond hier ter stede geopend met een opvoe ring in de Stadszaal van het blijspel „Je zult wat beleven", van Schmitt, door het gezel schap van Willem van der Veer. Het thema van dit blijspel berust op het systeem van persoonswisseling. Wanneer de in schriftelijke verbinding met den dichter staan de „Carola" er toe overgaat, haar „geestelijken" held te bezoeken, wordt zij om den tuin geleid door diens vriend, een bekend criticus, die zich voor den dichter uitgeeft. Zij ontdekt echter de persoonswisseling en dan zijn het de heeren die de dupe worden van de „grap". Toch komt ten slotte alles terecht en Carola wordt voor den dichter ook de waarachtige „vrouw" Het geheel is een warnet van „vergissingen", uiterst handig in elkaar gezet en onderhoudend door een luchtig spottenden dialoog. Waar ech ter slechts drie personen in hoofdzaak optre den, is er wel eens ietwat te weinig actie tegen veel gepraat. Voor geroutineerde spelers is het echter een dankbaar speel-object en Jacques Reule en Willem v. d. Veer als dichter en criticus weten daarvan partij te trekken, vooral v. d. Veer, die echter een meer menschelijke rol heeft dan Reule, die bovendien in zijn speel trant iets is vastgeroest. De Carola van Cilly Bach leed eenigszins aan routine-gebrea, vooral tegenover haar beide tegenspelers, die oude rotten zijn in het vak, maar het geheel was alleszins be hoorlijk en deed het uitnemend. Jammer, dat de belangstelling niet grooter was. Het succes was evenwel groot. B. W. MENKHORST. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand September 1941 ingelegd f. 208.538.36 en terugbetaald f. 197.318.95; 51 nieuwe inleggers zijn ingeschreven, terwijl 121 boekjes geheel werden uitbetaald. Het te goed der 16434 inleggers, hieronder be grepen 995 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde September 1941 f. 5.753.042.92, Door den Afhaaldiedst is in deze maand f. 10.704.500 ontvangen in 3449 posten. 42 spaar- busjes werden ter lediging aangeboden met een gezamenlijken inhoud van f556.70. Op de scho len werd gespaard f. 73.37 ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER G. WARNAR. De heer G. Warnar, commies der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, werk zaam in het kantoor van dezen dienst alhier, vierde heden zijn zilveren ambtsjubileum. Het volledige personeel van het kantoor had zich hedenmorgen ter huldiging in de versierde per- soneelskamer verzameld. De heer L. H. Bodde Bouman, hoofd der in spectie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen "sprak den jubilaris als eerste toe en memoreerde daarbij in het bijzonder diens snelle promotie. De surnumerair der dir. bel,, invoerrechten en accijnzen, de heer G. W. Otterspoor, bracht na mens het geheele personeel de gelukwenschen over. Ten slotte prees de heer L. J. A. van Dijk de vakbekwaamheid van den jubilaris, van wlen een ieder steeds een prettige samenwerking on dervindt. De heer H. Blyleven. chef de bureau ter in spectie, bood den jubilaris een stoffelijk blijk van waardeering aan, waarna men nog eenigen tijd genoeglijk bijeen bleef. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 60-jarige straatmaker W. F„ die gister morgen bij het oversteken van de trambaan op den Lammenschansweg werd aangereden door een tram en daarbij ernstig gewond, is eenige uren later in het Diaconessenhuis aan de be komen kwetsuren overleden. WIjilGING MARKTUREN. De Burgemeester van Leiden brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat: a. de veemarkt en de poelierswarenmarkt in het tijdvak van 3 Oct. 1941 t/m 3 April 1942, met zonsopkomst zullen aanvangen en zullen ein digen te 15 uur en dat het tijdstip, na het welk geen vee meer ter markt kan worden toegelaten, wordt gesteld op 2 uren na zons opkomst op die dagen waarop de markten nè, 8 uur aanvangen; b. de kaasmarkt zal aanvangen in het tijdvak van 17 October 1941 t/m 30 November 1941 te 9.30 uur, in de maanden December, Januari en Februari te 10 uur, in Maart te 9.30 uur en in April te 9 uur; c de botermarkt en de algemeene (Zaterdag- sche) dagmarkt zullen aanvangen in Novem ber te 9.30 uur. in December en Januari te 10 uur en in Februari te 9.30 uur; d. de overige markten niet vóór zonsopkomst en niet na zonsondergang worden gehouden. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeente-Secretaris, VAN STRYEN. Leiden, 1 October 1941. 3336 BRANDSTOFFEN VOOR KAMERVERHUUR DERS EN PENSIONHOUDERS. In aansluiting op de publicatie d.d. 25 Sep tember j.l. wordt aan belanghebbenden mede gedeeld, dat de gelegenheid tot het verkrijgen van bonnen voor verhuurde kamers en pension is verlengd tot en met Vrijdag 10 October a.s. Het Distributiekantoor Breestraat 119 is ge opend van 9 tot 12 u. 30 en van 14 tot 17 uur (Zaterdagmiddag gesloten) Met nadruk wordt erop gewezen, dat na 10 October geen gelegenheid meer zal bestaan, bonnen van de periode October/November aan te vragen. Deze oproep geldt uitsluitend voor hen, die hun kamers verwarmen met haarden of kachels. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Lelden, 1 October 1941, 3335 LEIDSCHE BELASTING-OPPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 10.297.65 aan den Rijksontvanger af gedragen, benevens f. 1712.97 aan den Gemeen te-ontvanger. De heer Tom Westen heeft zijn dameskap salon Eugène in de Maarsmanssteeg 25 ander maal aan een grondige inwendige verbouwing en reorganisatie onderworpen, waardoor het bedrijf niet langer over twee verdiepingen is verdeeld, doch geheel gelijkvloers is onderge bracht. Het aantal cabines werd uitgebreid van vijf tot acht, die alle over een eigen telefoon aansluiting beschikken, terwijl het geheele in térieur in fijne, teere kleuren wérd geschilderd. Achter den salon is een afzonderlijke pédicure- en massagekamer ingericht, en voorts werd een nieuwe afdeeling voor byouterieën gesticht. Gedurende vijf weken is de normale gang van zaken in het bedrijf door de verbouwing ver stoord geweest, doch het resultaat loont het offer. HEDEN. Sassenheim (Immanuël)wydingsdienst 7.30 uur nam. Donderdag. Rapenburg 23: Openbare les Huishoudschool, 2316 uur nam Katwijk aan Zee (Casa Cara): Geref. Bond. Spr. ds. Zandt van Delft, 7& uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 27 September 20 uur tot Donderdag 2 October 8 uur waargenomen door: de Apotneek Herdingh en Blanken. Hoogewcerd 171, tel. 2C502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Ap theek .voormalig Wilhelminapark 8, tel, LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 14 gr. C. (57 gr. F.). Uw huis is eerst dan goed ver duisterd, wanneer buiten niet zichtbaar is, dat er binnen licht brandt. Hoe verder het overwinnende Duitsche leger het sovjet-land binnentrekt, hoe meer ellende ontmoet het op zijn weg. Jarenlang is de bevolking van den Russischen „heilstaat" ge bukt gegaan onder het juk van een regiem, dat door zijn ver derf elij ken arbeid een heel volk ten gronde richtte. Ziet naar de woningen van de sovjet-boeren, ziet naar de kleeding, die de burgers dragen, het is alles armoede en ellende. En dat deze ellende door den geesel van den oorlog in niet geringe mate is toegenomen, laat zich begrijpen. Daarom moet dan ook spoedig hulp verleend worden aan deze menschen, die thans meer dan ooit een helpende hand behoeven. Aan deze taak zal ook Nederland zijn deel hebben. Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront. Nederland zal toonen wat menschen-liefde Is. Nederland zal zich van zijn beste zijde doen kennen. Reeds stortten duizenden hun bijdrage voor het totstandkomen van de Nederlandsche am bulance. De uwe wordt nog verwacht. Stort haar vandaag nog op girorekening J Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. INTERNATIONALE SPORTBETREKKINGEN HERSTELD. Met ingang van 1 October zijn de international© sportbetrekklngen hersteld voor zoover de mo gendheden vriendschappelijke betrekkingen on derhouden. JONGEN DOOR AUTO DOODGEREDEN. Gistermiddag is te Echt de tienjarige knaap G., toen hij op weg was naar school, bij het oversteken van den rijksweg door een auto, be stuurd door B., aangereden en onmiddellijk gedood. VERPLICHTE PRIJSAANDUIDING VAN VASTE BRANDSTOFFEN IN DEN KLEINHANDEL. De gemachtigde voor de prijzen heeft een beschikking uitgevaardigd, waarbij een ieder, die in den kleinhandel vaste brandstoffen te koop aanbiedt, verplicht wordt deze waren te prijzen. De prijsaanduiding van vaste brand stoffen. welke voor onmiddellijken verkoop wor den gereedgehouden, dient te geschieden door middel van een prijslijst, welke op duidelijk zichtbare wijze wordt opgehangen, of ter in zage neergelegd. De brandstoffenhandelaren kunnen voor de naleving van het voorschrift gebruik maken yan de prijslijst, welke door of namens den di recteur van het rijkskolenbureau wordt uitge reikt, ten minste wat betreft die vaste brand stoffen, welke op deze lijst zijn vermeld. Voor de vaste brandstoffen, welke niet op de lijst voorkomen, moet de prijsaanduiding op andere wijze geschieden. De beschikking treedt op 13 October in werking. door PETER FAZEKAS (15 Dit interesseert me niet. Hoe is de wijn? Dat weet ik niet. De most is zoet, glim lachte Pettie. Wat je zegt. Heb je hem reeds geproefd? Neen. nog niet. Ik laat jou den voorrang. Franzi smakte met zijn lippen en zijn oogjes glinsterden. Ik verwacht van je. Pettie, dat je voor Je mannen goed zult zorgen, dat ze geen honger en dorst hoeven te lijden. Dat hangt van ons spel af. We hebben nog twee man noodig. Nog een tweeden violist, zeker. En wat nog meer? Een cellist. He? Ja, ouwe. wij spelen 's avonds voor voor name menschen. die veel begrip hebben van kunst en in hun kringen is een strijkje zonder cellist niet volledig. Dus mijn grootmoeder" krijgt een klein- kindje. grijnsde Franzi. Zorg. dat Pali en Jani morgenochtend vroeg hier zijn, dan kunnen we repeteeren. Het orkest, aangevuld met een tweeden violist en met een cellist, repeteerde den volgenden dag van elf tot twaalf uur. Het ging alles als ge smeerd en Pettie was zeer voldaan. Zijn oogen en oor en. die dadelijk op de muzikaliteit van zijn makkers reageerden, bedrogen hem ook ditmaal niet hij was met zijn vijf ondergeschik ten tevreden en zij ook met hem. Het was niet meer dan natuurlijk, dat de Zigeunermuzikan ten, of zij jong waren of oud, zich bij de be slissing van Pettie neerlegden, want in de twee jaar. cïat Pettie als kapelmeester van Domborad optrad, verwierf hij groot aanzien, niet alleen onder de Zigeuners, die hem aanbaden doch ook bij de grafelijke familie, alsmede In de ambtenaarskringen van de provincie, die hém vaak uitnoodigden om met zijn strijkje te spe len. Het geld stroomde hem toe, hij deelde het eerlijk op basis van een tot een. hetgeen betee- kende, dat hij de eene helft en zijn strijkje de andere helft kreeg. Hij verdiende dus veel meer dan elk zijner mannen, doch kon het geld even min onder zich houden, aangezien zijn „onder danen" hem tot hun grooten crediteur kozen, zij namen bij hem credieten „op eerewoord" op, welke zij echter nooit terugbetalen konden. Hij kreeg daarom veel standjes van zijn moeder en vooral van Juliska, die er op aandrong wat geld te sparen, om straks, als ze zouden gaan trou wen, een eigen huisje te laten bouwen. Pettie beloofde dan beterschap, doch het bleef daarbij. Hoe kun je nu een eigen huis hebben, vroeg Juliska aan hem, als Je al je geld ver kwist? God geeft me wel meer, als het noodig is, overtuigde Pettie Juliska, Heb Ie dan niet bij de hooge heerschappen geleerd, dat men alleen dan rijk kan worden, als men het geld opspaart? Je zult ervan opkijken: Neen. Ik heb het tegendeel geleerd. Ik weet alleen, dat de graaf eenvoudig met zijn geld smijt, en toch heeft hij altijd nog veel. Hfi geeft partijen, waar ik spelen moet met mijn mannen, hij noodigt veel gasten uit. hij laat de beste dranken en spijzen opdisschen. hij reist met zijn familie naar verre landen, hij schenkt mij en veel anderen men schen kleeren en toch heeft hij nog genoeg van alles. Dat kan alleen een graaf doen, doch niet een Zigeuner. Een graaf laat net zooveel drukken, als hij maar wil; dat kan jij niet! oordeelde Juliska. Ik heb het niét noodig. Ik ben ook nog veel te jong, pas zestien jaar en ik zal nog veel geld verdienen, dan koop ik je de mooiste klee ren. zulke als kontes Alma heeft. Fijn, klapte zij in haar handen.*— En dan trouwen we gauw. Van den winter, als het in het dorp stiller wordt en de grafelijke familie weg is. Juliska was tevreden, zij vlocht haar bloote armen om zijn hals en zoende hem. dat het klapte. Pettie liet zich evenmin onbetuigd, hij drukte haar tegen zich aan, keek haar in de oogen en bedekte haar met kussen, zoodat z(J niet ademen kon. Mijn klein Zigeunermeisje, wat ben ik toch gek op je. En zal je niet met een ander meisje Pettie legde zijn hand op haar mond om haar verdere woorden meteen te smoren. Schei toch uit, meid, met je jaloezie, ik heb geen ander en ik wil ook geen ander. Ja, maar ik ken de Zigeuners. zei ze hardnekkig, half grappig, half ernstig, jullie bennen me een goed soort, hoor 1 Pettie voelde zich beleedigd en gaf haar een oorvijg. Daarmee was het misverstand uit den wég geruimd en beiden waren zeer tevreden. Op den wijnberg te Badacsony verzamelde zich intusschen jong en oud uit heel de omge ving. De wijnpersen in het lange, lage wijn huis. haalden de laatste druppels vocht uit de druiven, alleen de wijngaardenier was nog aan het werk bezig, de andere arbeiders en boeren meisjes. die bjj het druivenplukken geholpen haddn, waren reeds in hun schilderachtige kleeding gestoken en het wachten was op den landheer, graaf Kopandy, die het sein voor het begin der feestelijkheden zou geven Een op windend geroezemoes maakte zich van de feest- groep meester, toen de koets van den graaf langs den veldweg op den berg naar boven rolde. Leve! Leve de graaf! riepen zij, toen hij met zijn vrouw en dochter uit de koets stapte; Pettie met zijn strijkje zette het volkslied in. dat allen met ontbloot hoofd aanhoorden. Een boerenjongetje drong naar voren, hij reikte de gravin een mandje met goudgele drui ven en zei het gedicht-op. dat hij ingestudeerd had: Neem. o vrouwe al die druiven. Die U hart'lijk welkom wulven. Druiven maken goeden wijn, O wat heerlijk, o wat fijn. Gravin Gabriella kneep het jongetje even in den wang en proefde de heerlijke druiven, v/a ar van zij er ook aan haar gemaal en haar dochter gaf. De wijngaardenier trad naar voren met een flesch verschen most, dien hij zijn meester overhandigde met de woorden: Gods zege op den wijnberg rust, D!e dróeg thans rijke" vruchten, Hij brengt nu rijkdom, vreugd en lust In huizen en gehuchten. Kopandy schonk daarop de most ln een glas, dien hij en zijn gezin als eersten proefden. Daarna gaf hij aan ieder een slokjp en volgens voorschrift prezen allen den nieuwen wijn. Ook de terzijde opgestelde Zigeimermuzikan- ten mochten, als laatsten, van den most drin ken, waarna zij meteen den openlngscsérdós speelden. Graaf Kopandy zocht een knap boe renmeisje uit. en leidde met haar den dans in. Een boerenzoon boog zich diep voor de gravin en noodigde haar ten dans. terwijl de wijn gaardenier comtesse Alma voor zijn rekening nam. Spoedig deden allen mee. vroolijkheid en uitbundigheid heerschten op den wijnberg en Pettie en de zijnen speelden onvermoeid door. Na den eersten dans liep Alma enthousiast naar Pettie toe, nam hem de viool uit de hand, legde haar op een whnvat neer en wilde hem onder de dansenden sleepen. Doch Pettie weigerde: Ik kan niet dansen. Kom toch, iedereen doet het en het ls heusch niet moeilijk, twee naar rechts en twee naar links, zoo, je moet mij maar stevig vast houden, zoodat lk niet omval. zei Alma. Neen. hield hij vastberaden voet bij stuk. ik ben een Zigeuner en mijn plaats is hier onder mijn mannen. Hij nam zijn viool weer* op en speelde door. Alma was teleurgesteld vanwege het blauwtje, dat zij bij Pettie liep D&t had zij van hem niet verwacht. Immers, zij waren in den tijd toen Pettie op het landgoed opgroeide speelkame raden en vaak dansten en sprongen zij in het park en in het bosch rond, de groote maat schappelijke afstand, die tusschen hen bestond, verdween bij hun spelletjes en Pettie toonde zich nooit gegeneerd voor haar. hoewel de on derdanigheid en bescheidenheid van zijn ras hem in het bloed lagen. Hoe ouder hij werd. des te meer zag hij het groote verschil, dat tusschen zijn klasse en de hare bestond, dit ham hij ah iets vanzelfsprekends on ieder gevoel van op standigheid over dit feit was hem vreemd. Alma was nu een volwassen jongedame van zestien jaar. zij was bijna even groot als hij. had licht blond haar en felle. grijze oogen; haar gp- zichtshuid was blank. Neèir neen. zij was geen kind meer, waarmee hij wild^ spelletjes kon uit voeren zooals eens. In de kinderjaren: hij voelde grooten eerbied voor haar. evenals alle andere menschen en Zigeuners in het dorp. Zijn plaats was thans bij zijn strijkje en bij Juliska, dat zwarte 'Zigeunermeisje, dat weldra zijn vrouw zou worden en dat voor hem net zooveel be- teekende ais Alma voor een jongen graaf, die zeker eens zóu komen om haar te trouwen. Alma wildé niet meer dansen en ging in de koets zittenfwovendien was de eerste ronde reeds afgelooppn en ook Kopandy en zijn vrouw namen afscheid van de vroolijke menschen, die hen hartelijk toewuifden. Leve de graaf, leve de graaf, zongen zij en aangezien dvze huidekreet geen muziek had en Pettie toch doorspelen moest liet hjj de melodie hooren van het bekende lied: „De graaf verdronk, de graal Iverdronk in het wa-a-ter.. Dit veroorzaakt? een nog vioolijker stemming onder het volk. »velks uitgelatenheid, toen het onder elkaar ble?f> geen grenzen meer kende. Toen het feest o? den berg eindigde, trokken de mannen en vouwen, de meisjes en jongens zingend en juichend den berg af, dorpwaarts, waai' zij uiteen gPgen. Het strijkje ech1er had thans de nog grootere taak te vervullen: de voorname gasten, die zich aan den oever van het meer, reeds op de terras sen. verzamelden, den geheelen avond voor te spelen. Hoe anders was dit toch dan daar boven op den berg en w?t voor een ander slag men schen zat hier feestelijk bijeen. Tafels met witte lakens, keurig gedekt- stonden naast elkaar, het publiek was elegant deftige heeren en dames dronken uit de listallen glazen, waarin ge- ruischloos loopende kellners den wijn schonken. Vrienden van de tfomandy's van de naburige landgoederen, de bekendste grondbezitters van het land, alsmede toston ui,t de groote steden ren hier bijeenge£orh<?n"óm den nieuwen wijn i den landheer ui- Domborad te proeven. Na het diner begon ook hier de dans. doch hoe an ders dan daarginds. Afgemeten maar elegant begon het, maar vfldra verkreeg de csérdós den vorm. die herrr#uekomt en dien hij overal moet dragen wil ..echt" blijven. En Pettie speelde maar door*1 i>j wist van geen ophouden en maakte alleersjtou pauze, wanneer het pu bliek hem er om*fuieekte. (Nadruk verboeten) (Wordt vervolgd) 2—1 j

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2