LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAGBÜD - Eersle Blad Dinsdag 30 September 1941 Binnenland Nieuwe zeepbon aangewezen Brandstoffen voor kookdoeleinden en generatoren En wat met de kinderen 8-7-6-0-0 Gelijkslellling van Duitsche en Nederlandsche diploma's Benzinebeperking Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Buitenland Itaüaansch W eer machtsber icht Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BEURSO VERZICHT trr&b MARKT JpTfc DtWCUTIN<^J 1111 Gedurende het tijdvak van 1 October tot en met 31 October a.s. geeft de met „120" genum merde bon van de „bonkaart algemeen", als mede de met „C zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q. welke respectievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940), hetzij 90 gram huishoudzeep, hetzij 200 gram zachte zeep (samenstelling van vóór 1 Januari 1941), hetzij 150 gram zachte zeep (samenstelling van na 1 Januari 1941), hetzij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Augustus 1941), hetzij 300 gram zachte zeeppasta, hetzij 250 gram zeeppoeder, hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „C toiletzeep" gemerkte bon van de zeep- kaart P, welke aan kinderen beneden den leef tijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. x Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke „twintig" kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is. dienen de was scherijen eerst een bon van haar klanten in ont vangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bo venstaand voorschrift ook geldt voor de zooge naamde „wasch'verzenders", die slechts als tus- schenpersoon tusschen het publiek en de was scherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's, enz. voor zoover het handdoeken, poets- cn stofdoe ken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. Aan hen. die voor kookdoeleinden op het uit sluitend gebruik van vaste brandstoffen, al dan niet in combinatie met petroleum zijn aange wezen, werden bonkaarten M en N uitgereikt, waarvan tot dusverre vier, onderscheidenlijk vijf bonnen zijn geldig verklaard, welke ieder recht gaven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Voor den aanstaanden win ter zullen voor kookdoeleinden van deze kaar ten nog drie bonnen worden geldig verklaard, ieder voor een tijdvak van twee maanden. In verband hiermede is thans bepaald, dat de met „K. F. 06'" 'gemerkte bonnen gedurende 't tijd vak van Woensdag 1 October 1941 tot en met Zondag 30 November 1941 recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Anthraciet is thans niet meer op deze bonnen verkrijg baar. Tevens wordt bekend gemaakt, dat geduren de het tijdvak van Woensdag l October 1941 tot en met Vrijdag 31 October 1941 de met de woorden „generator-anthraciet tiende periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 Hectoliter (max. 75 K.G.) anthraciet- nootjes V of 50 K.G. turfcokes. De met de woorden „generator-turf tiende periode" ge merkte bonnen geven gedurende bovenstaand tijdvak recht op het koopen van 50 stuks bag- gerturf. OMZETBELASTING TABAKSFABRIKATEN. De wnd. secretaris-generaal van het departe ment van financiën heeft bepaald, dat betaling van door winkeliers in tabaksfabrikaten over het derde kwartaal 1941 verschuldigde omzet belasting achterwege kan blijven. Belangheb benden dienen ermede rekening to houden, dat van morgen af de heffing op de gewone wijze zal plaats vinden, WINKELJUFFROUW ACHTERVOLGT BONTMANTELDIEF. Gistermorgen om een uur of elf vervoegde zich een man in een bontzaak aan de Anna Paulownastraat te Den Haag. De winkeljuf frouw kwam naar beneden en op haar vraag wat meneer wenschte, antwoordde deze den eigenaar even te willen spreken. De juffrouw verdween, maar na een oogenblikje kwam toe vallig een tweede naar beneden, die den man met iets onder zijn Jas de zaak zag verlaten, j De man verwijderde zich op een drafje linksaf de Laan van Meerdervoort in, en de winkeljuf frouw achter hem aan.... De jongedame hield voet bij stuk, ook toen de dief een gestolen bontmantel verloor en tot j haar geluk stond een rechercheur bij een stop- j licht te wachten. Deze nam per rijwiel de ach tervolging over en wist den man in de Tromp straat te grijpen. De gestolen bontmantel bleek een exemplaar te zijn ter waarde van 195 gulden. JONGETJE IN SLOOT GEVALLEN EN VERDRONKEN. Gistermiddag is het tweejarige zoontje van den heer Haarman, hoofd der christelijke school te Zwartsluis, in een achter de woning gelegen sloot gevallen en verdronken. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den afgeloopen nacht was de Engelsche luchtactie boven ons gebied gering. Er werd in een stad in Noord-Holland een 25-tal woon huizen door bomsplinters licht beschadigd. I Voorts werden bij een Engelschen aanval op een schip voor onze kust een man, een vrouw en een kind door machinegeweervuur gewond. MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL TE DORDRECHT. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal de nieuwe middelb. landb school te Dordrecht in de tweede helft van October met het onderwijs aanvangen. Wat moet er met al die Russische kinderen gebeuren, wier ouders vermoord zijn door de bloeddorstige sovjet-commissarissen? Wat moet er met de kinderen gebeuren, wier ouders tijdens de vlucht het leven lieten, of die hun ouders zijn kwijt geraakt? Hulp moeten deze kinderen hebben en liefst zoo spoedig mogelijk. Die hulp zal ook door de Nederlandsche am bulance verleend worden, die straks naar het Oostfront gaat vertrekken. Die hulp zal verleend worden aan deze ouder - looze kinderen zoowel als aan de gewonde sol daten Maar die hulp kan niet lang op zich wachten. Daarom moet de Nederlandsche ambulance zoo spoedig mogelijk uitrijden. Daarom moet. u niet langer wachten met het storten van uw bijdrage voor deze Nederlandsche hulpexpeditie. Daarom moet u yandaag nog iets meer dan u missen kunt overmaken op giro rekening NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22 - 's-Gravenhage. Nadat door een verordening der bevoegde secretarissen-generaal van 19 April 1941 (79/41) r(jksduitsche diploma's gelijk gesteld z(jn met de dienovereenkomstige diploma's in Nederland heeft thans de rijksminister voor wetenschap in overleg met den rijks minister van binnenlandsche zaken voor het Duitsche rijk de omgekeerde regeling ge troffen. Krachtens deze regeling worden Nederlandsche diploma's met de dienover eenkomstige diploma's van het Groot-Duit- sche rijk principieel gelijk gesteld. Hiermede is niet alleen een daad van weder - keerige loyaliteit voltrokken, doch is tevens een practische vrijheid van beweging voor alle Duit sche en Nederlandsche arbeidskrachten van allerlei aard gewaarborgd. Zoo kan thans b.v. een jong Nederlander, die aan een Nederland sche universiteit met succes zijn studie in de medicijnen voltooid heeft, zijn beroep in het Duitsche rijk uitoefenen, voor zoover hij naast het met goed gevolg afgelegde examen voldoet aan in Duitschland gestelde eischen als onbe sproken gedrag, arierschap enz. De destijds ter gelegenheid van het verschijnen van de Neder landsche verordening hier en daar geuite vrees, dat de Nederlandsche arbeidsmarkt thans met Duitsche arbeidskrachten overbelast zou kunnen worden, wordt thans definitief weggenomen door het Duitsche decreet en de groote vraag naar arbeidskrachten van allerlei aard in het Duit sche rijk. Daardoor verdient de verordening de bijzondere belangstelling van het Nederlandsche publiek. i In verband met de oorlogsnoodzakeljjk- heden zal in October het particulier ben- zinegebruik nog belangrijk worden inge krompen. Ook zal het verkeer nog worden beperkt. De toewijzing in het beschikbare contingent benzine ten gunste van vitale en noodzakelijke bedrijven laat voor eerst daar na komende doeleinden slechts weinig be schikbaar. Mede zal, zooals in de vakpers reeds werd medegedeeld, bij de binnenvaart in voortgezette mate wegens de geringe hoeveelheid beschikbare donkere olie, de door deze olie gedreven motor door den gasgenerator worden vervangen. Voor zoover de desbetreffende vaartuigen daartoe geschikt zijn. zal deze vervanging gratis kun nen geschieden en wel in dier voege, dat van rijkswege generatoren in huurkoop worden ge geven met vrijstelling van het betalen van ter mijnen van diegenen, die deze generatoren goed verzorgen. PAARD EN WAGEN DOOR TREIN GEGREPEN. Hedenochtend omstreeks 8 uur wilde de 67- jarige landbouwer G. Pasjes, met paard en wa gen den onbewaakten overweg bij het veer in de gemeente Almelo passeeren. Hij zag daarbij den trein uit de richting Almelo niet aanko men. Het gespan werd door den trein gegrepen. De landbouwer overleed vrijwel onmiddellijk, en ook het paard was direct dood. De trein had vijftien minuten vertraging. Het opperbevel van de, Duitsche weermacht maakt bekend: „Bij het uitvoeren van operaties ten Oosten van den Dnjepr hebben Ifkliaansche troepen vrij sterke strijdkracht en-van den vijand in de pan gehakt en hierbij verscheidene duizenden gevangenen gemaakt. In den Noordelijken sec tor van het Oostelijk front heeft een infanterie divisie op 28 en 29 SeOptember een succesvol len aanval ondernomen op een taai verdedigde stelling. Zij veroverde hierbij stormenderhand 210 vijandelijke kazematten. Formaties van de luchtmacht bestreden doeltreffend transporten per trein in het gebied rondom Charkof en zet ten de vernieling van' het spoorwegnet ten oosten van Leningrad, alsmede van installaties der Moersmanskspoorlijm voort, In den strijd tegen Gjoot-Brittannië vernie tigde de luchtmacht in 'den afgeloopen nacht ten Oosten van Great Yarmouth een vracht schip van 8000 brt. en bracht in hetzelfde zee gebied uit een vrij groote' formatie torpedojagers een der oorlogsschepen door bomvoltreffers tot zinken. Andere aanvallen waren gericht op de havengebieden aan de Schotsche Oostkust en in het Zuidoosten van het eiland. In Noord-Afrika bombardeerden duikbom- menwerpjers opslagplaatsen en munitie-opslag- plaatsen in Tobroek. Gevechtsvliegtuigen be schadigden in de Middellandsche Zee een koop vaardijschip en schoten.een Britsche bommen werper neer. De vijand vloog in den afgeloopen nacht naar het Noord-Duitsche kustgebied en drong met enkele vliegtuigen tot in de wijde omgeving van de rijkshoofdstad door. Door het neerwerpen van bommen op woonwijken, voornamelijk in Hamburg, leed de burgerbevolking verliezen aan dooden en gewonden. De Britsche lucht macht verloor gisteren en in den loop van de zen nacht in totaal elf bommenwerpers. DE GEZINNEN VAN IN HEf BUITENLAND VERKEEREND MARINEPERSONEEL. De vereenlging „Onze Vloot" vestigt de aan dacht van de gezinnen waarvan de echtgenoo- ten of kostwinners zich in dienst der Neder landsche marine buiten Nederland bevinden en wier spaargelden als „vijandelijk vermogen" zijn geblokkeerd, op de mogelijkheid naar behoefte over deze spaargelden de beschikking te verkrij gen. „Onze Vloot" verstrekt op schriftelijke aanvraag hierover de noodige inlichtingen en verleent geheel belangeloos de noodige assis tentie en bemiddeling. De betrokkenen doen goed bij hun aanvraag om inlichtingen de op hun geval betrekking heb bende gegevens in te sluiten. Het adres van .Onze Vloot" is Surinamestraat 15 te 's-Graven hage. DE AMERIK. NEUTRALITEITSWET. De voorzitter der buitenlandsche politieke commissie van den Amerikaanschen Senaat, de democraat Conally, heeft in een radiorede de opheffing verlangd van de neutraliteitswet. De wet moet aldus gewijzigd worden, zoo zeide Co nally. dat het den Amerikaanschen schepen vrij staat te varen waarheen zij willen. Hij be pleitte voorts ook de Intrekking van de clau sule der neutraliteitswet, welke Amerikaanschen schepen verbiedt in oorlogszones te varen. De Amerikaansche schepen, aldus de senator, heb ben het recht te varen, waarheen zij willen. Hij motiveerde dezen eisch door Duitschland van agressieve neigingen tegen het Amerikaan sche continent te beschuldigen. Voorts zeide hij, dat het Amerikaansche oorlogsmateriaal voor Engeland daar moet worden afgeleverd, waar het met succes kan worden gebruikt, wil de Amerikaansche hulp Engeland van nut zijn. President Roosevelt heeft den minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, uitgenoo- digd voor een heden te houden conferentie in het Witte Huis, zoo meldt United Press van het landgoed van den president te Hydepark. Bij deze gelegenheid zou definitief beslist wor den. of Roosevelt de volledige opheffing van de neutraliteitswet of slechts een wijziging zal verlangen. De conferentie van heden is een voorlooper van de besprekingen met de partij leiders van het congres. Deze besprekingen zul len morgen gehouden worden en dezelfde kwes- I tie betreffen. (D.N.B.) In zijn weermachtsbericht no. 484 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika werd aan het front van* To broek een .door artillerievuur voorbereide vijan delijke aanvalspoging snel afgeslagen.. Duitsche vliegtuigen bombardeerden op 27 September tentenkampen en opslagplaatsen van materiaal van Tobroek. waardoor aanzienlijke ontploffin gen en branden ontstonden. Onze vliegtuigen bombardeerden in den nacht van 28 op 29 Sep tember militaire doelen in het gebied van Tobroek en Mersa Matroeh met zichtbare resul taten. In Oost-Afrika intensieve activiteit van onzè vooruitgeschoven stellingen in de verschillende steunpunten van den sector van Gondar. Vijandelijke vliegtuigen bestookten gisteren de vliegvelden van Dagliari en Catania met machi negeweervuur en brisantbommen. Er ontstond eenlge schade, doch er vielen geen slachtoffers. Bij Cagliari werd een vliegtuig door den lucht afweer en een door jagers neergeschoten. In de Middellandsche Zee heeft een van onze zeeverkenningsvliegtuigen een hevig gevecht geleverd tegen zes Britsche jagers. Ons vlieg tuig schoot drie Britsche jagers neer. Ten slotte werd het zelf slachtoffer van de overmacht. Een deel der bemanning werd gered. Een ander vliegtuig van de zeeverkenning werd door twee Blenheims aangevallen. Het schoot één Blen heim neer en keerde onbeschadigd terug. TWEE TSJECHISCHE GENERAALS TER DOOD VEROORDEELD. De bladen van het protectoraat melden, dat de vroegere legergeneraal Josef Bili en de vroe gere divislegeneraal Hugo Vojta standrechtelijk ter dood veroordeeld zijn. Beiden behoorden tot de leiders van een Tsjechische groep van verzet, die zich ten doel gesteld had het herstel van een zelfstandigen Tsjecho-Slow'aakschen staat door middel van een gewelddadige losscheuring van het protectoraat Bohemen en Moravië van het Duitsche rijk (D.N.B.). DE BEWONERS VAN EUPEN-MALMEDY- MORESNET. Het Duitsche staatsblad publiceert een ver ordening omtrent de nationaliteit der bewoners van Eupen. Malmedy en Moresnet, Volgens deze verordening, die gebaseerd is op het decreet van den Fuehrer inzake de hereeniging van deze gebieden met het Duitsche rijk van 23 Mei 1940 verkrijgen alle personen, die krachtens art. 36 van het verdrag van Versailles Belgische bur gers geworden zijn, thans definitief de Duitsche nationaliteit. Hetzelfde geldt voor c\e personen, die als bewoners van neutraal-Moresnet de Bel gische nationaliteit op 10 Januari 1920 verkre gen hebben (D.N.B.). 1 (2 lijnen) GEBOREN: Geboren: Johannes Jacobus Evert z. van J. Filemon en W van Mourik Catharina Cornelia dr. van C. van Hameren en C J. Hlllcnaar Cornells z. van J. Anker en J. Meel Anneke dr. van J. Vrtyenhoek en E. Koekoek Johannes Hendrik z. van J. la Crois en A. v. d. Nat Jo hannes z. van W. F. Kwestro en G. F. W. Mugge Johannes Hendrik z. van H. A. Robbers en J. Brlër Johannes z. van A. Molenaar en J. Llgt- voet Ludovicus Antonlus z. van L. M. Knegtel en W. Koekebakker Antoon z. van A. Gles- bergen en M. C. Bogaards Willem Florls z. van W. Brugman en L. Brocaar Catharina dr. van J. P. van Leeuwen en C. BeiJ Leonardus Gerar- dus Martlnus z. van H. v. d. Weljden en A. M. Klinkhamer. OVERLEDEN. J. v. d. Linden m.. 77 Jr. C. W. v. d. Upwich wed. van J. H. Holswilder 80 Jr. J. E. S. de la BIJe. hsvr van H. J. Holswilder 62 Jr. J. Hart kamp m., 06 jr. W. Witsenburg hsvr. van Th. J. Belt, 75 Jr. Teekenlngen F. Wagner. Amsterdam, 30 September. Ten opzichte van de effectenbeurs wordt op het oogenblik, naar het schijnt eenige voorzich tigheid aan den dag gelegd. Ten minste dit kan worden opgemaakt uit het verminderen van de orders en de beperkte affaire. Vandaag waren de omzetten van geringe afmetingen en zelfs de hoofdfondsen gaven slechts kleine omzetten te aanschouwen. Olies werden weliswaar ln een open hoek verhandeld, maar de affaire was toch niet belangrijk- De stemming was echter opnieuw vast en in hoofdzaak bewoog de koers zich tusschen 324% en 328%, waarbij zoowel bij de opening als tegen het slot op ongeveer de beste prijzen van den dag werd gehandeld. Voor Industrieelen was de belangstelling lich telijk bekoeld. Van Berkel's gaven wel geregeld affaire te zien op een lichtelijk verhoogd peil, maar het waren in hoofdzaak de beroepshande laren. welke hier de beweging veroorzaakten. De Philips-aandeelen waren goed prijshoudend. Aku's lagen vast in de markt en stegen tot 144% In Scheepvaartpapieren werd op kalme wijze zaken gedaan. Ook voor deze fondsen kon een goede stemming worden waargenomen. Scheepvaart-unies liepen op tot 217 Vfe%. zak ten daarna iets in, maar konden zich nadien weer verbeteren. Oude Booten waren beter, even als Oude Vaarten en Japan Lijnen. De affaire in Indische Cultuurfondsen was van bescheiden proporties. De Rubberaandeelen warn goed prijshoudend. Amsterdam Rubbers liepen heen en weer tusschen 319 en 315 *4 De minder courante soorten waren in verschei dene gevallen iets hooger. De Tabaksmarkt was stil. goed prijshoudend en voor Senembah's zelfs vast. De Suikermarkt trok weinig attentie. In H.V-A.'s werden slechts weinig stukken omgezet, waarbij voornamelijk werd gehandeld op het peil van den vorigen slotkoers. De schommelingen waren zeer klein. Vorstenlanden waren iets hooger. Voor Indische Tramwaarden bestond nog eenige belangstelling. De obligatién waren goed van toon, maar ook de aandeelen waren niet slecht gedisponeerd. Indische sporen en Deli Spoor ware belde Iets hooger. Op de belegglngsafdeeling van de markt heerschte wederom een vaste stemming. De nieuwe vieren waren ln doorsnee niet veel ver anderd. De gestaffelde leening kwam thans echter boven 95%. Ook de Spoorweg-drieën waren een kleinigheid beter. De Oude Schuld was vast. Voor gemeentelijke en provinciale obligatiën bestond wederom wat vraag, maar er was weinig materiaal aan de markt. Pandbrieven waren goed prijshoudend. Prolongatie 21/4 (A.NP.). BODEGRAVEN. 30 Sept. Aangevoerd 227 partijen Goudsche kaas. totaal 9216 stuks, we gende 82936 k.g. Prijs met R.M. Ie srt. f0282.60; 2e ert. f. 60 f.01. Handel flauw. BOSKOOP. 29 8ept. Coöp. Ver. De Boskoop- sche Velling: Rozen per bos: Ellen Poulsen 20 35 ct.; Rosa Mundi 5488 ct.; Mevr. van Straaten van Nes 26 ct.; Brlarcllf 7090 ct.; Hadley 90— 120 ct.; Ingar Olsson 4474 ct.; Paul Grampel 60100 ct.; Polyantharozen 5788 ct.; Gloria Mundl 3664 ct.; August Noach 34 ct.; Van Ros- sum 22 ct.; Sweet Heart 130200 ct.: Pechtold 6070 ct.; Duisburg 37 ct.; Dorus Rijkers 64100 ct.; Orange Triumph 70103 ct.; Better Times 4270 ct.. Else Poulsen 4674 ct.; Juweeltjes 102140 ct.; Florex 6270 ct.; Butterfly 5080 ct.; Rosalandla 7090 ct.; Vierlanden 80100 ct.; Queen Mary 100140 ct.; Wendland 4380 ct.; gemengde rozen 1624 ct.; Buitenrozen 2447 ot. Diversen per bos: Clematis Mevr. Ie Coultre 180 ct.; Idem Prlps Hendrik 6085 ct.; Idem Durandl 1020 ct.; Chrysanthen gr. bloemig 80 —130 ct.; Idem tros 1620 ct.; Phyaalls Fran- cettl 18—27 ct. KATWIJK A. D. RIJN, 29 Sept. Bloemkool I f. 11.9015; Idem n f. 8.50—9; Boepeon f.45; Sla f.2—3; Waspeen f. 1.16—1.20; Kroten 7080 ct.; Roode Kool f. 3.50; Gele Kool f. 3.40—3.60; Groène Kool f. 8.803.50; Uien f. 3.50; Andijvie f. 5.10—6.50. LEIDSCHENDAM, 29 Sept. Engelsche Kom kommers AA f. 13.50; idem le srt. f. 11; idem 2e srt. f8 50; idem 3e srt. f. 5.50; Idem wankleurige f. 2.404.10; idem stek f. 24.60; Gele Komkom mers le srt. f. 8.50; Idem 2e srt. f. 6.60; Idem 3e srt. per 100 kg. f.44.90; Idem stek f. 1.602.50; Kropsla le srt. f. 3; Idem 2e srt. f. 2.50; Stoofsla f 7; Peen f. 5; Bloemkool le srt. f. 15; Idem 2e srt. f.9; Idem uitschot f.47.20; Tomaten, mldd. f.8; Idem groote ronde f.8; Idem 2e srt. f.8; Idem 3e srt f8; Idem bonken f. 6; Idem uitschot f 3 50; Idem r(jp f,0.40; Andijvie per 10 kg. 06 ct.; Spinazie per 4 kg. 48 ct.; Postelein 12 ct.; Rabar ber per 100 kg. f. 6; Snilboonen f. 16; Speroleboo- nen f.16; Radijs f.2; Brusselsch Lof f.1; Prei f. 68; Selderij f. 2.50—3.00; Appelen f. 22—30; Peren f.3045; Pruimen f.27—36; Meloenen f.14—51: Druiven f 26—32.80. NOORDWIJKERKOUT, 29 Sept. Veiling „De Eendracht": Breekpeen A f. 4.806; idem B f. 3.40; Idem C f. 3.20 per 100 kg.; Snljboónen f. 1.60; idem afw. f. 1.28; Pronkboonen f. 1.10; Dubele heerenboonen z. dr. f. 1.60; Idem afw. f 1.28; Stokheerenboonen z. dr. f. 2.30; ldom afw. f. 1.85. alles per zak van 10 kg. PURMEREND. 30 September. Gem. Kaas- beurs. Verhandeld 15 partijen, wegonde 34.000 kg. Handel vlug. Hoogste prijs 40 plus f. 6166. 20 pi. f 39—43.50 Kaasmarkt. Gewicht 1811. Handel vlug. 4 Kleine Boeren f.6556 per 50 kg.; 1 Goudsche f. 62.60 per 50 k.g.; 1 Volvette f. 62.60 per 50 kg. Runderen, totaal 556 stuks. Vette Koelen 280 stuks, voor de levering; 151 Gelde Koelen f. 350 f. 440 per st.; 95 Melkkoeien f. 380650 per stuk; 30 8tleren voor levering; 10 Veulens; 74 Vette en Graskalveren voor de levering f. 100225 per st. matig; 119 Nuchtere Kalveren voor de slacht en voor de fokkerij f. 4070 per stuk. matig; 38 Vette Varkens voor de elaoht, voor de levering. 26 Magere Varkens f.2842 p. st. matig; 251 Biggen f. 1624 p. st. matig; 424 Schapen f56 f.80 per stuk. matig; 200 Bokken f.2070 per stuk, matig; 816 Lammeren f. 3056 p. st. matig. RIJN8BURG, 29 Sept. Groentenvelllng: Bloem kool A f. 16; I f. 12; II f. 9; III f.7 per 100; Roode Kool f. 3.50; Gele Kool f. 3.60; Groene Kool f. 3.60; Waschpeen A f. 6; Kroten f. 4; Grove Peen f. 3.40; Knolselderle f.9; Prei f. 6—8; Andijvie f6.60; Ge kookte kroten f.10 per 100 kg.; Selderie f. 1.80 f, 2.30; Peterselie f. 11.60; Kervel f. 0.601.50: Radijs f. 11.80 per 100 bos. RIJNSBURG, 29 Sept. Bloemenveiling: Gladi olen: Poolijs f.2—2.50; rood f. 1.502; Flcales 3035; Chrysanthen: diverse kleuren 1824; Asters gemengd 4070; Straalasters f. 0.801.10; Herfstasters Elta 810; Hellanthen 5075 ct.; Trltoma f. 22.20; Dwergzinnia's 4060 ct.; Pom pondahlia's gemengd f. 0.801.10; groote Dahlia's f. 1.50—2. ROELOFARENDSVEEN. 29 Sept. Aardbeien 17 ct. per doosje; Druiven 25 ct. per pond; To maten f. 16 per 100 kg.; Bloemkool f. 1.7012; Sla f. 0.803.00 per 100 st.; Spinazie 912 ct. per kg.; Radijs 2540 ct. per 10 bos. Kas-sniJboonen f. 3.30; Pronkboonen f. 1.10; Prlnceboonen f.2.30; Dubbele stamboonen f. 1.60 per 10 kg.; Sagette 12 ct. per stuk. ROTTERDAM. 30 Sept. Heden werden ter veemarkt aangevoerd 2347 dieren, waaronder 78 paarden, 43 veulens. 43 schapen. 1250 runde ren. 264 nuchtere kalveren, 562 graskalveren en 407 bokken. Prijzen per stuk: Melkkoeien f.645409380; Kalfkoeten f. 050500385; Varekoelen f 445 f.335—275; Vaarzen f. 390—310—220; Pinken f.305220—186; Graskalveren f. 210—16085. ZOETERWOUDE. 29 Sept. Velling P.V.V. ..Ik leer nog": Eieren waren niet aangevoerd, alleen eenige konijnen. Prijzen: Jonge Konijnen 55 ct.; Vette Ko nijnen f.9 per stuk. Redactie-staf: B. W. Menkhorst, Buitenland en TooneelK. Been Binnenland en Sport; J.. Brouwer, Stadsnieuwe; Th. J. Hannema» Omgeving en Muziek. Dg Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier 13 Barrabas neemt de vlucht il 13. Zo overduidelijk bad die dikke toverrat voor bem gezeten en bad daar zitten lacben, en nu was zijn lans weg en die ogen van dat monster ble ven bem maar aanstaren. Barrabas voelde een verlamming door zijn lichaam trekken. En langzaam, drei gend langzaam, kwam de hagedis naar hem toe kruipen. Zo onheilspellend was dat naderbij-kruipen. dat de sprieten op de kop van Barrabas recht overeind gingen staan. En dan Ineens, toch nog onverwachts, schoot het beest vooruit, recht op hem af. sissend en blazend. terwijl de gespleten tong uit de wijd geopende muil schoot. Met een gil greep Barrabas naar zijn kop, zijn degen viel hem uit de hand en met een wanhopige sprong vloog hij over de kop van het monster heen en rende gek van angst naar de grote deur. Al die geheimzinnigheden en al die toverij, waar zijn dapperheid niets tegen kon beginnen, 't was hem te veel geworden. En nu was van den dapperen Barrabas alleen een kleine Rode Mier over, die gek van angst de grote deur openrukte en naar bulten rende, zon der op of om te kijken. HIJ zag geen Hein en geen Mozol; als een pijl uit de boog vloog hij de hoge voorhal door, het ronde platform af, de poort uit naar bulten. Eén gedachte hamerde alleen door zijn kop: zich te verbergen, weg te kruipen voor al dat vreselijks, dat hem ellendig van angst op de vlucht had doen slaan. Zijn helm was hij kwijt, zijn wapen verdwenen en zijn dapper soldaten-hart dat nog nooit van angst gebeefd had, klopte nu als razend van Inspanning en el lende.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3