BINNENLAND 82 ste Jaargang DINSDAG 30 SEPTEMBER 1941 No. 25004 De Italiaansche aanval Britsche vlootformatie Mishandeling van Duitschers in Iran i. Verduisteren: op Drie Britsche kruisers gezonken De strijd in het Oosten Verboden wapenbezit Verspreide berichten Oproep aan het Nederlandsche volk EERSTE BLAD Door Sovjet troepen Regeling van pluimvee-voorraad 19.21 uur 7.40 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Benny Telel Directie en Administratie 25041 (2 lUnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv K Been raider Het hoofdkwartier van de Italiaansche weer macht publiceert het volgende extra bericht: De in het weermachtsbericht van Zondag ge melde vijandelijke vlootformatie die uit Gibral tar was uitgeloopen, bestond uit een convooi, dat vergezeld was van een vliegtuig-moeder- schip, een slagschip, een niet nauwkeurig vast gesteld aantal kruisers en ongeveer 10 torpedo jagers. Onmiddellijk nadat de formatie door onze verkenningsvliegtuigen ontdekt was, startten Italiaansche torpedovliegtuigen van hun steun punten op Sardinië. Een door twee torpedo's getroffen lichte kruiser ging onmiddellijk on der. De succesvolle Italiaansche vliegtuigen stonden onder bevel van kapitein Mellej en eerste luitenant Setti. Een lichte kruiser kreeg een torpedotreffer, de bemanning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eersten luitenant Giacopinelli. Een groote eenheid kreeg een torpedotreffer. De bemanning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van eersten luitenant Ven- turini. Een lichte kruiser kreeg éen torpedo treffer. De bemanning van het succesvolle vlieg tuig stond onder bevel van den eersten luite nant Bucerri. Een kruiser van ongeveer 10.000 ton kreeg een torpedotreffer en voer met slagzij uit de forma tie weg. De bemanning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den kapitein Marini. Kort daarop plaatste een ander ïta- liaansch vliegtuig onder bevel van den eersten luitenant Christian! een treffer op denzelfden kruiser, die onderging. De vliegtuigcommandanten der begeleidende Jachtvliegtuigen zagen, dat reddingbooten te water werden gelaten. Een tweede golf van twee groepen, die onder bevel stonden van ko lonel Seidl en majoor Bun zette den aanval voort met het volgende resultaat: Een slagschip kreeg een torpedotreffer aan de boegzijde, een kruiser kreeg een torpedo treffer midscheeps, een tweede kruiser kreeg een treffer. Een derde gclf behaalde het vol gende resultaat: een lichte kruiser kreeg een torpedotreffer. De bemanning van het succes volle vliegtuig stond onder bevel van de eerste luitenants Barioglio en Cipriani. Tegen den avond deed een volgende formatie een aanval óp de resteerende eenheden en plaatste met zekerheid een torpedotreffer op een zwaren kruiser en een torpedojager. De bemanningen der succesvolle vliegtuigen stonden onder bevel van den kapitein Magag- noli en den eersten luitenant Silva. Samenvattend wordt geconstateerd, dat twee zware kruisers en een lichte kruiser met stelligheid zün ondergegaan en dat een slagschip, een andere niet nauwkeurig waargenomen eenheid, 6 eenheden van minder groote tonnage en een torpedojager min of meer zware torpedotreffers hebben gekregen. TUdens den stryd werden felle gevechten geleverd tusschen Italiaansche en vijande lijke vliegtuigen. Zes Engelsche vliegtuigen werden brandend neergeschoten. Acht van onze eigen toestellen zijn niet op hun steunpunten teruggekeerd. Als aan het hoofd van hun formaties gesneu veld moeten worden beschouwd de kolonel, die bevel voerde over den aanval en drie escader- commandanten. Tijdens dezen grooten slag, die op 27 September geduurd heeft van 13 tot 22 uur, hebben de Italiaansche vliegers op schit terende wijze in stoutmoedigheid wedijverend en een trotsche verachting voor het gevaar toonende, zich gestort op een zeer machtige Engelsche vloot, niet alleen met de kracht van hun bommen maar ook met hun moed en hun ontembare vastberadenheid om den tegen stander te treffen. Van de koopvaarders, die in het convooi voeren is er een getorpedeerd door lichte een heden der Italiaansche marine in de Straat van Sicilië, een tweede schip werd voor de Alge- rij nsche kust door eenheden van de Italiaan sche marine getroffen en tot zinken gebracht. Twee andere schepen van te zamen 23.000 ton werden tusschen Sardinië en Tunis door torpe dovliegtuigen in den grond geboord. Deze vlieg tuigen stonden onder bevel van de luitenants Focacci Belloni en Di Bella. 41 SOVJETSKAZEMATTEN VERNIELD. Met steun van formaties van het Duitsche luchtwapen hebben op 28 Sept. de troepen eener Duitsche divisie infanterie in den Noordelijken sector van het Oostelijke front met succes bolsjewistische stellingen aangevallen. Op cien- zelf den dag braken de Duitsche oenen door verscheidene bolsjewistische velastellingen en stelden 41 sovjet-kazematten buiten gevecht. Om den Duitschen aanval af tc weren, hadden de bolsjewisten het terrein met mijnen bezaaid. Duitsche pioniers ruimden de mijnen zeer snol op een maakten ze onschadelijk. De pioniersruimden in 8 uur tijds 2050 mij nen op. Zware Duitsche artillerie beschoot op 26 September weer met zeer goede uitwer king de havens van Oranier.oaum en Kroon stad. Een in het Noorden van het Oostelijke front opgestelie Duitsche divisie infanterie bracht den bolsjewisten zeer zware verliezen toe. Alleen in den sector van dezs eene divisie ver loren de sovjets in den tijd van 25 tot 27 Sept. 41 pantserwagens. De Duitsche luchtmacht biyft aan het ge- heele front met groot succes voortdurend in •ctic en brengt den vijand zware verliezen toe. (DNB.). DE CONFERENTIE TE MOSKOU. De conferentie te Moskou is in vollen gang. Stalin heeft lord Beaverbrook en Harriman voor de tweede maal ontvangen. Molotof en Lit- winof waren daarbij aanwezig. Reuter meldt uit Moskou, dat de driemogend- hcdenconferentie zes commissies gevormd heeft, nl. voor leger, marine, luchtmacht, transporten, grondstoffen en leveringen. De commissies zijn Voor het Duitsche Landesgericht heeft zich de 59-jarige arbeider T., uit G., we gens verboden wapenbezit te verantwoorden gehad. De beklaagde had een vuurwapen met eenige patronen uit gierigheid niet in geleverd. Hij betoogde, dat hij nooit van het wapen gebruik gemaakt zou hebben. De officier van justitie wees er in zijn requisi toir op, dat wie in strijd handelt met het verbod van het wapenbezit ondanks de zeer hooge straffen, de gevolgen moet dragen. Steeds opnieuw is gewezen op het verbod inzake het wapenbezit. Wie ondanks, om welke redenen ook, alle waarschuwingen negeert, kan zich over de gevolgen niet be klagen. De officier eischte een tuchthuisstraf van twee jaar. Het gerechtshof veroordeelde den beklaagde conform den eisch van den officier van justitie. RAAD VAN JUSTITIE VOOR GEVANGENEN VAN RIOM. Het Fransche Staatsblad publiceert een wet, welke de bevoegdheden vastlegt van den zg. raad van justitie en de namen der leden be kend maakt. Deze raad van justitie, tot welks instelling op 12 Augustus besloten werd, heeft de taak. het staatshoofd in te lichten over den graad der verantwoordelijkheid van de Fran sche persoonlijkheden, die in Riom gevangen zitten. Voor 15 October a.s. zal deze raad een rapport opstellen op grond waarvan maar schalk Pétain de maatregelen zal bekend ma ken. die hij noodig acht tegen hen, die ver antwoordelijk zyn voor de Fransche nederlaag. (D.N.B.) DE REIS VAN DUFF COOPER. Over de verdere plannen van Duff Cooper meldt Reuter uit Singapore dat hy binnenkort per vliegtuig naar Britsch Indië zal vertrekken, om daar met den onderkoning te confereeren. Op den terugweg naar Singapore zal Duff Coo per eenigen tijd te Birma verblijven en later een bezoek brengen aan Australië. (D.NJ3.) HOOGE IRAKSCHE OFFICIEREN AAN ENGELSCHEN UITGELEVERD. De autoriteiten van Iran hebben, zoo wordt uit Adana gemeld, vele tot het gevolg van Ras- jid All Kailani in Teheran behoorende leden van den generalen staf van Irak aan de Brit sche militaire autoriteiten uitgeleverd. De Irak- sche officieren bevinden zich reeds op weg naar Bagdad, om aldaar voor het miiitaire gerechts hof te verschijnen. (D.NJ3.) HULL VOOR WIJZIGING VAN DE NEUTRALITEITWET. De Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken, Cordell Huil, heeft zich in de pers conferentie ten gunste eener wijziging van de neutraliteitswet in plaats van een opheffing uitgesproken. De aangelegenheid moet echter nog met de senatoren en afgevaardigden be handeld worden, zoo zeide Huil. Op een desbe treffende vraag antwoordde hij, dat de Ameri kaansche ambassadeur te Rome, Phillips, op verlof gaat. Dit verlof zal hij doorbrengen in de Ver. Staten. Bij deze gelegenheid zal hij in- WINTERHULP NEDERLAND VRAAGT ALLER MEDEWERKING. De winter staat voor de deur en velen zien in gerechtvaardigd vertrouwen uit naar de hel pende hand van de gemeenschap. Wij allen zijn ons de ernstige zorgen bewust, waaronder een deel van het Nederlandsche volk de komende maanden gebukt gaat. Moeders en vaders zullen met bezorgdheid naar hun kin deren zien; kinderen, die den strijd om het be staan hebben leeren kennen, weten hoe hun oudjes juist in de wintermaanden een extra- verzorging noodig hebben. Winterhulp heeft het vorig jaar haar taak aangevangen, om in gezamenlijken arbeid van het geheele volk, al deze zorgen en nooden weg te nemen. Het is ons den afgeloopen winter niet gemak kelijk gemaakt om dit ideaal te verwezenlijken. En toch, ondanks dwaze geruchten en helaas zelfs verdachtmakingen, waarvan deze tijd zoo rijk is, konden wij in de eerste werkperiode, met behulp van honderdduizenden in den lande, een bedrag van circa zes millioen voor hulpverlee ning ter beschikking stellen. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Deze inzet van tallooze gevers, de duizenden collectanten, in alle gemeenten onder de per soonlijke leiding van de burgemeesters en de stille werkers, zy hebben te zamen velen, die nood kenden, naast vreugde, een gevoel gebracht van veilig geborgen te zijn in deze groote familie het volk van Nederland Na den eersten October zult u weer onze bus sen hooren rammelen. LUstcollecten zullen onze kasmiddelen versterken. Daarnaast vertrouwen wij op ruime giften van hen, wier levensom standigheden en bedrijven zulks mogelijk maken. Duizenden vrijwillige medewerkers- (sters) zijn noodig, om als collectanten-(trices) door per soonlijken inzet, dit voor ons volksbestaan nood zakelijk werk te doen slagen. Deze winter zal hoogere eischen aan ons allen stellen dan de vorige. Welnu dan, gave en arbeid te zamen zijn by machte, deze harde maanden te overwinnen. Wat ook moge scheiden, wy zullen daaronder nimmer de minstbedeelden laten ïyden. wy willen ook nu sterk zyn en daarom zorgen: Voor het volk, door het volk. onverwijld met haar S begouncn en zuUen Uohtmgen tajgen over de jongste ontwikkeling Vrijdag a.s. rapport uitbrengen (D.N.B.). Im de Ver- Staten. (D.N.B.) By zonderheden over den terugkeer van de ryks-Duitsche vrouwen en kinderen en de leden van het Duitsche gezantschap uit Iran zijn naar het A~N.P. uit Berhjn meldt, een drama van weergalooze wreedheid en schaamteloos heid. Vier honderd zeventig vrouwen en kinderen en de leden van het Duitsche gezantschap te Teheran zijn intusschen aan de Turksche grens aangekomen. Na de overweldiging van Iran door Engelsche en Sovjet-troepen was de Iraan- sche regeering door afdreiging gedwongen de weerbare Duitschers aan de Bolsjewisten en Engelschen uit te leveren. De Duitsche gezant heeft een verbitterden stryd gestreden om ten minste de vrouwen en kinderen voor een vree- selijk lot te bewaren en hen naar Duitschland terug te kunnen leiden. De Britsche en de Sov jet-regeeringen alsmede de Iraansche hadden den Duitschen gezant voor het transport van deze rijks-Duitschers plechtig een vrijgeleide naar Turkye toegezegd. Op 17 September ver trok het transport van Teheran. In weerwil van de beloften der Sovjets en Engelschen en ondanks het feit. dat het transport werd ver gezeld door neutrale diplomaten werd de weg, dien deze menschen bij wie zich zwaar zieke, zwangere en hoog bejaarde vrouwen bevonden, hadden te gaan, tot een waren lijdensweg. Van 17 tot 23 September speelden zich op dezen weg onbeschryfelyke tooneelen af. Aller eerst werd het transport door Sovjet-soldaten onder commando van Sovjet-officieren en com missarissen stelselmatig uitgeplunderd. In de eerste plaats werden de kostbare voorwerpen, zonder opgaaf van redenen geroofd, o.a. de ba gage der leden van het Duitsche gezantschap en den gezant persoonlyk. Koffers, pelterijen, sieraden en al het andere, wat de aandacht der Sovjet-Russen trok, werden gestolen en voor de oogen der Duitschers weggevoerd. De vergezellende neutrale diplomaten en vertegen woordigers van de Iraansche regeering stonden machteloos tegenover dit optreden en werden met dreigementen en wapens verhinderd in te grijpen. Het schandeiykste speelde zich enkele kilo meters voor de Turksche grens af. Hier gaf de Sovjet-ambtenaar, die het transport vergezelde, bevel tot het houden van een korte rustpoos, waarin de Duitschers in het open veld de vrachtauto's moesten verlaten en zich in gelid opstellen. Terwyi de mannen door de bolsjewis- o_o_ tische soldaten met de wapens in toom werden in beslag genomen. De vrouwen en kinderen schoenen, kousen, ondergoed, trouwringen, ja zelfs de kleinste en waardelooze souvenirs, zoo als halskettinkjes van kinderen en kinderrin getjes werden gestolen. Met behulp van messen en bajonetten werden de klemmende trouwrin gen van de vingers der vrouwen getrokken. Het transport is in een hevig geschokten toe stand in Turkye aangekomen. Van Duitsche zyde moesten groote bedragen worden losge maakt om de vrouwen en kinderen in staat te stellen zich op straat te vertoonen, daar een deel slechts in oude mantels en lompen was gehuld. Ten gevolge der mishandelingen en verwondingen verkeert een deel hunner in een toestand die 'n vreeselyke aanklacht vormt te gen de georganiseerde bolsjewistische misdadi gers en hun bondgenooten. In toonaangevende Duitsche kringen wordt dit optreden als weergaloos in de geschiedenis der diplomatieke betrekkingen tusschen de vol ken gebrandmerkt en de begrijpelyke verbitte ring van het Duitsche volk over deze schan- delyke daden tot uiting gebracht, waarvoor niet alleen de machthebbers te Moskou, doch ook de Engelsche regeering en het Engelsche volk verantwoordelijk moeten worden gesteld. OOK SCHANDELIJKE BEHANDELING VAN HONGAARSCHE DIPLOMATEN. Naar de Budapester Nachrichten meldt, zyn de leden van het Hongaarsche gezantschap te Teheran, na een reis van omstreeks een week, aan de Turksche grens gearriveerd. Aan de Turksch-Russische grens werd hun geheele ba gage door de Sovjetsoldaten van hun escorte gehouden, stormde een groep gewapende vrou- welyke Sovjet-soldaten op de vrouwen en kin deren af en kleedde de weerloozen in den let- terlyken zin van het woord tot op het hemd uit. Onder voorwendsel van een fouilleering en met de permanente bedreiging van doodgescho ten te worden werd alles, wat aan de Sovjets was ontgaan, gestolen, zooals kleedingstukken. Ben jaar Driemogendhedenpact. Ontvangst te Berlyn, Voa Ribbentrop, Oshima, Alfieri. Stojay. (Telefoto-Orbis-Holland) werden bovendien totaal ontkleed, zoodat zy in Turkije van de noodzakelijkste kleedingstukken moesten worden voorzien. Ook de diplomatieke bagage werd in beslag genomen. Het barbaar- sche optreden tegen vrouwen en kinderen heeft te Boedapest groote verontwaardiging gewekt. Het wordt karakteristiek voor Engelands trouw aan het gegeven woord genoemd. De Engel schen hadden namelyk het behoorlyke vertrek der Hongaarsche diplomaten gewaarborgd. Omtrent het lot van de groote Hongaarsche kolonie in Iran is geen bericht ontvangen. De Duitsche pers laakt dit optreden in scherpe woorden. Wat Brittannië als vriend der bolsjewieken tegen de Duitschers in Iran misdreven heeft, zoo schrijft de „Voelkischer Beobachter" o.a., is even schandelik als het geval „Baralong" en de hongeroorlog tegen vrouwen en kinderen. Men kan er in Londen van verzekerd zijn, dat deze gemeenheden niet vergeten zullen worden. Deze schande spoort ons des te meer aan, de Brit sche willekeur voor altyd te breken en den handlangers van Moskou het verdiende lot te bereiden. Uit volkenrechtelyk oogpunt moet gezegd worden, dat het optreden van de Britten en sovjets ook een slag in het gezicht is voor de souvereinitelt van twee andere landen, n.l. Iran en Zweden, daar een Zweedsch diplomaat transportleider van den trein was. doch mach teloos stond tegenover de losgebroken misdadig heid. Tevens is het geheel een uniek voorbeeld, wat den Oost-Europeeschen landen te wachten zou staan, wanneer zij volgens den wil van Engeland aan het bolsjewisme werden leverd (D.N.B.). ZIJ GAAT VOOR KIPPEN EN EENDEN ONMIDDELLIJK IN. De directeur-generaal van de Voedselvoorzie ning heeft bepaald, dat voor wat betreft kip pen en eenden met ingang van gisteren en voor wat betreft kalkoenen en ganzen met ingang van 1 Januari a.s. 1. het voorhanden of in voor raad hebben van pluimvee slechts is toegestaan aan gezinshoofden waaronder ook instellin gen worden begrepen echter met dien ver stande, dat: a. op één adres slechts één gezinshoofd pluim vee voorhanden of in voorraad mag houden; b. het aantal stuks pluimvee, hetwelk een ge zinshoofd voorhanden of in voorraad mag hou den, ten hoogste 10 bedraagt, tenzij het gezins hoofd een landbouwbedryf met een oppen-lakte van ten minste 10 h.a, cultuurgrond exploiteert, in welk geval bovengenoemd maximum 15 be draagt; c. dit pluimvee slechts mag worden gehouden op eigen erf of daarmede gelyk te stellen grond van het gezinshoofd; d. indien een gezinshoofd, tevens georgani seerde by een Landbouw-Crisis-Organisatie, ten genoege van de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee, hierna te noemen: „de Centrale" kan aantoonen, dat hy beschikt over voldoende afvalvoeder en geen runderen of var kens houdt, de Centrale hem kan toestaan een hooger aantal dan het onder by bedoelde maxi mum aantal stuks pluimvee voorhanden of in voorraad te hebben, welk aantal in ieder geval afzonderlyk door haar zal worden vastgesteld. 2. In afwyking van het onder 1 bepaalde kan de Centrale aan wetenschappelyke instellingen, die te haren genoege aantoonen, dat zy pluim vee houden ten behoeve van onderzoekingen, toe staan een door haar tc bepalen aantal stuks pluimvee voorhanden of in voorraad te houden. 3. In afwijking van het onder 1 bepaalde wordt het aantal kippen en eenden, dat door fokkers en houders van vermeerderingsbedryven, als bedoeld in artikel 1 van het Crisis-Plulmvee- houdery besluit 1938, ten hoogste voorhanden of in voorraad mag worden gehouden, vastgesteld door de Centrale, met inachtneming van de hoedanigheid van het betrokken bedrijf en zoo danig, dat de fokkers en houders van vermeer deringsbedryven in totaal ten hoogste een door de Centrale te bepalen aantal volwassen kippen en eenden kunnen houden. 4. In afwyking van het onder 3 bepaalde wordt het aantal stuks kippen en eenden, dat door fokkers van Oud-Hollandsche rassen, dwerg- hoenderrassen. of sierrassen ten hoogste voor handen of in voorraad mag worden gehouden, vastgesteld door de Sectie Byzondere Diergroe- pen van het Ryksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstyd. NIEUWE DIRECTEUR VAN HET HAVEN EN MARKTWEZEN IN DEN HAAG. De heer H. E. Nottrot benoemd. De waarnemende burgemeeester van Den Haag heeft benoemd tot directeur van den Gemeen- teUjken Dienst van Haven- en Marktwezen den heer H. E. Nottrot. De nieuwe directeur werd op 29 Juli 1891 te Kampen geboren. Tydens zyn militairen dienst heeft hy de officiersopleiding gevolgd. In 1918 werd de heer Nottrot benoemd tot ad junct-marktmeester hier ter stede en in 1922 tot marktmeester-hoofdambtenaar. Tydens zijn loopbaan heeft hy als lid eener gemeentelijke commissie, markten in verschil lende buitenlandsche steden bezocht, o.a. te Berlijn, Hamburg. Kopenhagen, Brussel en Dusseldorp. VREDERECHTERS. By besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie zyn benoemd: Tot rechter, tevens vrederechter, in de ar- rondissements-rechtbank te Arnhem: mr. W. U. Hazelhoff Roelfzema, thans rechter en te vens vrederechter, in de arrondissements-recht- bank te Leeuwarden; tot rechter, tevens vrede rechter in de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden: mr. Ch. A. E. Maitland, thans kantonrechter te Emmen. HONDEN- EN KATTENBROOD. Voor het tydvak van 1 tot en met 31 October wordt op bon no. 13 van de voederkaart voor honden: verkrijgbaar gesteld voor honden van Groep 1 10 kg. hondenbrood; groep 2 10 kg. hondenbrood: groep 3 8 kg. hondenbrood; groep 4 5 kg. hondenbrood; groep 5 4 kg. honden brood; groep 6 3 kg. hondenbrood. Op bon no. 13 van de voederkaart voor kat ten wordt voor dezelfde periode 1% kg. kat tenbrood verkrijgbaar gesteld. Na vandaag zyn de bonnen no. 13 van voren- GEP. GENERAAL-MAJOOR W. H. DOORMAN, t Te Voorburg is eergisteren, naar de N-R.Crt meldt, 73 jaar oud, overleden gep. generaal- majoor der artillerie W. H. Doorman. Hy was op 7 Juni 1866 te Middelburg gebo ren. Hy bezocht de HB.S. te 's-Gravenhage en ging daarna naar de militaire academie te Breda. In Juli 1887 werd hy aangesteld tot tweede luitenant by het 1ste reg. vestingartille rie te Utrecht. In 1890 werd hy eerste luitenant en een jaar later volgde zyn overplaatsing naar Den Haag. Van 1895 tot 1898 bezocht hy de hoogere krijgsschool en in 1902 werd hy inge deeld by den chef van den generalen staf. Het volgend jaar werd hy kapitein en in 1905 werd hij overgeplaatst naar Bergen op Zoom. In 1911 ging hij naar Breda waar hy werd belast met het commando over de 6e baterij van het 3e regiment veldartillerie. In 1915 werd hy be noemd tot majoor en in 1917 tot luitenant- kolonel. In 1920 werd hy commandant van het 3de regiment veldartillerie. In 1922 werd hy benoemd tot commandant van de derde artil lerie-brigade. Twee jaar later werd hy in den rang van generaal-majoor gepensionneerd. Generaal-majoor Doorman was officier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Hy heeft zitting gehad in tal van eere comité's en was voorzitter van de Nutsspaarbank te Voor burg. Op phllatelistlsch gebied heeft hij zich groote bekendheid verworven. De begrafenis is Woensdag om 12 uur op de algemeene begraafplaats te 's-Gravenhage. EISCHEN VAN VAKBEKWAAMHEID VOOR BINNENSCHIPPERS. In de staatscourant is verschenen een besluit van de secretarissen-generaal van de departe menten van waterstaat en van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming, betreffende aan schippers in de binnenvaart te stellen eischen van vakbekwaamheid, waarin o.m. wordt bepaald, dat ten aanzien van nader aan te wyzen categorieën van schepen, uitsluitend in de binnenvaart gebezigd, kan worden voor geschreven, dat slechts een gediplomeerd© schipper de verantwoordeiyke leiding aan boord mag hebben. Ingeval, bulten noodzaak, dit voorschrift niet wordt nagekomen, vinden de artikelea 18 en 19 van de wet op de zeevaart-diploma's 1935 overeenkomstig toepassing. De krachtens dit be sluit strafbaar gestelde feiten worden be schouwd als overtredingen. Het besluit is gisteren in werking getreden. HOOGLEERAAR GEMEENTE-UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. De burgemeester van Amsterdam heeft be noemd tot gewoon hoogleeraar in de analyti sche scheikunde, de electrothermie en de elec- trochemie aan de gemeente-universiteit, prof. dr. A. H. W. Aten, aldaar, tot dusver buitenge woon hoogleeraar. OVERDRACHT VAN LANDBOUWGRONDEN. In de Staatscourant is opgenomen een be sluit van den secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visschery, waar- by wordt bepaald, dat voor overdracht van landbouwgronden door een liquideerende ven nootschap aan haar aandeelhouders, geen toe stemming meer noodig is. HET „BOSSCHPLAN" WORDT: „HET BOSCH". De burgemeester van Amsterdam, heeft uit overweging, dat de aanleg van een bosch op de terreinen, gelegen tusschen het Nieuwe Meer, de Ringvaart van den Haarlemmermeer, den Schinkelweg, den Poel en de Ringvaart van den Buitendykschen Buitenvelderschen polder, thans zoover is gevorderd, dat het wenschelyk is, aan deze boschterreinen een naam te geven, besloten, daaraan den naam te geven van: ,Het Bosch". uitge- bedoelde kaarten ongeldig zy mogen niet meer I worden aangenomen. van hedenavond tot morgenavond 17.16 uur en gaat onder te 2.03 uur. De maan komt heden op te

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1