V Na den slag bij Kief BINNENLAND MAANDAG 29 SEPTEMBER 1941 No. 25003 Duitsche Weermachtsberichten Verduisteren: 82ste Jaargang Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten De vier grootste slagen Italiaansche weermachtsberichten Rijksprotector von Neurath met ziekteverlof De verjaardag van het pact van drie Verspreide berichten EERSTE BLAD Burgemeesters benoemingen in Limburg Boeren moeten meer wintergraan zaaien „En niet omgekeerd" Dat nooit 19.24 uur 7.38 uur N.S.N.A.P. legt haar werk neer LEIDSCH DAGBLAD Directeur J W Senny Telet Directie en Administratie 26041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur; B WMenKhorst. Lelden Pl.verv K Been '.elder Na herhaling van het in een extra- weermachtsbericht gepubliceerde, omtrent het einde van den slag bij Kief, waarbij 665.000 gevangenen werden gemaakt be nevens een groote buit, maakte het opper bevel van de Duitsche weermacht Zater dag verder in zijn dagelijksch bericht bekend Het. luchtwapen bombardeerde wapen fabrieken in het gebied om Tula alsmede militaire inrichtingen te Moskou. In den strijd tegen de Britsche ravitail- leerings-scheepvaart hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht ten Oosten van Huil twee tot een konvooi behoorende vrachtschepen met te zamen 15.000 brt. tot zinken gebracht. Andere luchtaanvallen waren gericht op haven werken aan de Zuid- en Oostkust van het Britsche eiland. Zwakke strijdkrachten van het Britsche luchtwapen vlogen in den afgeloopen nacht naar de Duitsche Bocht en naar West-Duitschland. Bommen richtten on aanzienlijke schade aan. Daarop volgde Zondag volgend extra- bericht: Uit een van Gibraltar naar Engeland varend konvooi hebben Duitsche duik- booten in aanvallen, welke verscheidene dagen hebben geduurd, twaalf schepen, in totaal metende 67.000 brt. en een be wakingsvaartuig tot zinken gebracht. Verder heeft een Duitsche duikboot in het Zuidelijke deel van den Atlantischcn Oceaan een tankboot van 12.000 ton tot zinken gebracht. De Britsche ravitaillee- ringsscheepvaart heeft zoodoende in de afgeloopen dagen opnieuw 79.000 brt. door het optreden van duikbooten verloren. Het weermachtsbericht luidde: Aan het omsingelingsfront voor Lenin grad hebben zware batterijen van het leger op 26 September sovjetoorlogsschepen in de haven van Kroonstad en in het kust gebied ten Zuiden daarvan doeltreffend onder vuur genomen. Een kruiser werd in brand geschoten. De luchtmacht bestreed transporten per spoor en spoorwegwerken in het gebied rondom Charkof en Moskou, alsmede in het brongebied van de Wolga. Gevechtsvliegtuigen plaatsten voltreffers van zwaar kaliber op een sovjetslagschip bij Kroonstad. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op militaire installaties in Moskou. In het zeegebied der Faröer-eilanden heeft de luchtmacht overdag twee vracht schepen met te zamen 3300 brt. tot zinken gebracht. Bü pogingen van de Britsche lucht macht om gisteren overdag de Kanaalkust aan te vallen, verloor de vijand 23 vlieg tuigen. Hiervan werden er 17 in lucht gevechten, vier door luchtdoelartillerie en twee door eenheden van de Marine neer geschoten. De vijand heeft overdag noch des nachts militaire acties boven het Duitsche gebied ondernomen. Het D.NB. voegt aan bovenstaande nog een reeks plaatselijke successen toe over het gan- sche front verspreid. Bij het Ladogameer en bü Oesel werden sovjet-pogingen tot landen ver ijdeld, elders werden sovjet-strijdmachten terug gedreven onder zware verliezen aan manschap pen en materiaal. Op 27 Sept. werden 128 sov jet-vliegtuigen vernietigd. Marky is tot vesting gemaakt, aldus een sov- jet-mededeeling. Wie op dit oogenblik na de beëindiging van den grootsten veldslag bij Kief de geschie denis van dezen oorlog overziet, kan constatee- ren, dat Hitier en de zijnen de vier grootste slagen der wereldgeschiedenis tot dusver aan de annalen der krijgsgeschiedenis hebben doen toe voegen, namelijk: 1. den slag in den Weichselbocht en bij Kutne 2. den slag in Vlaanderen en bü Artois; 3. den slag bü Byalistok en Minsk en 4. den slag bü Kief. Ieder van deze vier slagen is op zichzelf ont- zagwekkender van beteekenis en uitwerking dan büvoorbeeld de in den wereldoorlog zoo sterk beslissende slag bü Tannenberg. Ieder deze vier veldslagen immers beteekende in principe de vernietiging van den vüand. Bü Kutno ging Po len ten onder. In Vlaanderen werd Frankrijk verslagen. Op de wy'de velden tusschen Byali stok en Minsk verloor Stalin zün tot opmaisch tegen Duitschland in gereedheid gebrachte hoofd leger, en thans volgde Kief. De beteekenis der nederlaag van Byalistok en Minsk was, dat Stalin daar zün aanvalspunt zag ineenstorten. Niet minder dan 3332 van zün pantserwagens zag hü daar verloren gaan. Dit legde tevens den grondslag voor de definitieve nederlaag. Thans bü Kief ziet sovjet-Rusland zün verdedigingspunt bezwüken. Reeds werden daar bijna 700.000 man gevangen genomen, on gerekend de zoo bloedige verliezen van de sov jets. Een 3700 stukken geschut, een 900-tal pantserwagens werden er vernietigd of buit ge maakt. Het is, gezien de aantallen der strijders en de massa van het gebruikte materiaal, de grootste slag der wereldgeschiedenis geworden. Twee slagen van een grootte, als de legeraan voerders van Stalin nu verloren hebben, kon zelfs de reusachtige sovjet-unie niet overleven. De beslissing is definitief gevallen en dit zal blijken, afgezien van de vraag, hoe lang nog weerstand geboden zal worden. Voorts dit komt er nog bü wat sovjet-Rusland aan kracht verloor, heeft Duitschland inmiddels aan kracht gewoimen. Zeer zeker zün de getallen vernietigde of buit gemaakte tanks en kanonnen bü Kief geringer dan bü Byalistok en Minsk. De opmerkzame le zer zal hieruit de noodige conclusies gemakkelijk kunnen trekken. Eens te meer büjkt, dat de sovjet-unie ten aanval gereed stond en haar aanvalspunt, schitterend uitgerust met een over weldigend materiaal, in Oost-Polen slechts op het aanvalssein wachtte. Duitschland greep nog juist te rechter tüd in. Bü Kief heeft het thans vernietigde verdedigingsleger een naar verhou ding geringere bewapening gehad, hoe geweldig ze op zichzelve nog was. Er was meer op aanval dan op verdediging gerekend. Wat Stalin aan Kief aan manschappen ver- lood, beloopt een 50-tal divisies. Met dit getal werden vroeger geheele oorlogen gevoerd. Bü het wüde sovjet-gebied is men aan massale cy- fers gewend, doch ook voor sovjet-Rusland is dit cüfer toch te machtig, temeer wanneer men berekent, hoeveel divisies alreeds eerder ver nietigd werden. Vüftlg divisies! Men stelle zich eens voor, welk een gejuich er in Londen opgaan zou, indien het ergens gelukken kon een enkele Duitsche divisie te omsingelen en te vernietigen! Al ware het slechts een enkel regiment! Wie de krügsgeschiedenis inziet en de cüfers van veldslagen, welke een Alexander de Groote, een Caesar, een Napoleon wonnen, naast de cij fers zet, welke thans van deze slagen te geven zün, zal moeten toestemmen, dat een geniale leiding thans resultaten van wereldhistorische beteekenis bevochten heeft en de voleinding van den slag bü Kief voor Europa en voor den oor log niet licht te overschatten gevolgen zal heb ben. OORDEEL VAN KARL VON WIEGAND. Het militaire lot van de Sovjetunie is zoo goed als bezegeld, schrüft de Hearst-correspondent Karl von Wiegand. Slechts een wonder zou Sta lin's armee nog kunnen redden en er bestaat weinig hoop, dat de hulp van Engeland en Ame rika dit wonder zou kunnen volbrengen. Ten eerste zouden beide landen büna vüftig procent van de verloren gegane Sovjet-industrieën moe ten vervangen, ten tweede zou de hulp binnen enkele weken, in het gunstigste geval binnen enkele maanden doeltreffend moeten worden, zoo verklaart Wiegand. Dit is echter onwaar- schünlük, daar Engeland en Amerika in dezen tüd niet meer kunnen geven dan een symboli sche hulp. De vertegenwoordigers van deze beide landen zitten te Moskou, zoo verklaart de correspon dent verder, als doktoren aan het ziekbed van een zwaarzieken patiënt. De injectie met en kele leveranties zal den patiënt echter niet weer op de been brengen, daar hü reeds te uit geput is. De Duitschers behalen hun overwin ningen systematisch, als ervaren schakers te genover stumperds. Overtocht over de Lowat. Nadat de lichte Duit- ache wapens al in stelling zyn gegaan, wordt de bereden artillerie overgebracht. (Orbis-Holland) Zaterdag maakte het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Noord-Afrika: tijdens gevechten te land aan het front van Solloem hebben Duitsche deta chementen Engelsche krügsgevangenen binnen gebracht en Engelsche automobielen buitge maakt. Tripolis, Benghasi en Palermo waren het voorwerp van vüandelükc luchtaanvallen. Er vielen geen slachtoffers. Te Benghasi werden twee vüandelüke bommenwerpers neergehaald. Een ander vliegtuig is door onze jagers neer geschoten. Een vierde toestel werd genoodzaakt binnen de linies te landen. De bemanning werd gevangen genomen. En Zondag: In Noord-Afrika bedrüvigheid der artillerie aan de fronten. Tüdens aanvallen op Benghasi en Bardia werden drie vüandelüke vliegtuigen brandend neergeschoten. Een vierde vliegtuig werd door een van onze vliegtuigen tüdens een verkenningsvlucht in het gebied van Koefra neergeschoten. In Oost-Afrika heeft het dappere garnizoen van Quolchefit, dat sinds 15 April wordt bele gerd en welks voorraden levensmiddelen sinds eenige dagen alle zijn uitgeput, bevel gekregen met ingang van 26 September den strüd te sta ken. Het garnizoen heeft zün schitterende aan- vals- en verdedigingsacties bekroond met een laatste vermetele uitvalspoging, in het verloop waarvan het numeriek in de meerderheid zün- de strüdkrachten heeft aangevallen en op de vlucht gedreven, waarbü de vijand aanzienlüke verliezen leed. In de andere sectoren van het gebied van Gondar werden vüandelüke aan- valspogingen met succes afgeslagen. Vüandelüke vliegtuigen hebben aanvallen on dernomen op Agrigento, Marsala, Trapani, Ca- gliari en Porto Empedocle, waarbü drie burgers werden gedood en acht gewond. De luchtdoel- artillerie van Cagliari schoot een vliegtuig neer. Een ander vliegtuig werd door den luchtafweer van Marsala neergehaald. In het centrale gedeelte van de Middel - landsche Zee zijn op het oogenblik hevige aanvallen van de Italiaansche luchtmacht aan den gang op een groote Britsche vloot- formatie, afkomstig uit de richting van Gibraltar. Zoo wordt Leningrad langzaam doch zeker geworgd. Tenslotte wüst von Wiegand er op, dat de Duitschers geheel in tegenstelling met de Sovjets zuinig omgaan met hun menschen. (DNB). ENGELSCHE EN AMERIKAAN SCHE DELEGATIE IN MOSKOU AANGEKOMEN. Reuter meldt uit Moskou, dat lord Beaver- brood en Harriman, alsmede de andere leden der Britsche en der Amerikaansche delegatie voor de Moskousche conferentie gisteravond in Moskou zün aangekomen, waar zü ontvangen werden door Stalin. Aan het onderhoud in het Kremlin werd deelgenomen door den commis saris voor buitenlandsche zaken, Molotof en door Litwinof. Vervolgens werden de delegaties ontvangen in de Britsche en Amerikaansche ambassades. Harriman verklaarde, dat men ter stond aan het werk zal gaan en dat de confe rentie slechts ongeveer een week zal duren. De V.S. zün bereid de sovjet-unie in haar strüd een krachtige büdrage te leveren. Men moet snel werken, aldus Harriman, want de tüd is kostbaar. (D.NB.) S.S.-OBERGRUPPENFÜHRER HEYDRICH VERVANGT HEM. Naar het DNB uit Praag meldt heeft ryks- minister freiherr von Neurath, de rüksprotec- tor in Bohemen en Moravië, zich gedwongen gezien den Führer een langdurig verlof te vra gen tot herstel van zyn gezondheid. Met het oog op het feit, dat de huidige oorlogstüden de volle kracht van den Rüksprotector eischen heeft von Neurath den Führer tegelükertüd verzocht hem tot aan het herstel van zyn gezondheid vrü te maken van zün zaken als Rüksprotector en gedurende dien tü'd een vertegenwoordiger voor hem aan te stellen. De Führer heeft onder deze omstandigheden het verzoek van den Rüksprotector ingewilligd en den SS-Ober-gruppenführer Heydrich voor den tüd der ziekte van Rijksminister Von Neu rath belast met de leiding der zaken van het vrüe protectoraat in Bohemen en Moravië. TELEGRAMMENWISSELING TUSSCHEN HITLER, MUSSOLINI EN KONOJE. Ter gelegenheid van den eersten verjaardag van het drie-mogendheden-verdrag zün tus schen den Führer, den Duce en prins Konoje, telegrammen gewisseld, waarin uitdrukking is gegeven aan de verbondenheid van de in het verdrag: vereenigde naties. De Führer zegt in zü'n telegram aan den Duce, dat het verdrag gebleken is de grondslag te zün van de toekom stige nieuwe orde, waartoe inmiddels talrüke andere jonge en opbouwende volkeren zün toe getreden. Voor de taak. die nog voor ons ligt, aldus dit telegram, zal het pact ook verder een belangrüke, waarborg van succes zün. Osjima, de Japansche ambassadeur te Berlün, heeft aan de Essener National-zeitung een ver klaring gegeven, waarin hü o.m. zeide: Ons vertrouwen in de eind-overwinning van onze goede zaak wordt belangrük versterkt, wanneer wü bedenken, wat de Duitsche weermacht te zamen met de dappere Italiaansche en andere bondgenooten reeds in den betrekkelük korten tüd van twee jaar heeft bereikt. Deze grandioze prestaties zün uniek in de oorlogsgeschiedenis der menschheid. Ik wensch met vurig hart den dapperen mannen, die aan alle fronten voor den opbouw van de nieuwe orde strüden, uit naam van het geheele Japansche volk verdere schoone wapensuccessen. Het Japansche volk zal ook de reacties, die de Duitsche successen in Europa voor Ja>pan beteekenen, in de diep ste dankbaarheid waardeeren. (D.SJ3.) BROODRANTSOENEERING IN GEHEEL ITALIË. De Italiaansche ministerraad heeft onder voorzitterschap van Mussolini besloten van 1 October af de in de laatste maanden reeds in verscheidene provincies uitgevoerde rantsoenee ring van brood uit te breiden tot geheel Italië. Verder »ls nog een aantal belangrüke oorlogs- oeconomische maatregelen goedgekeurd betref fende het tegengaan van speculatieve excessen, verdediging van de lire en geüjkmatige verdee ling van de oorlogslasten over alle belastingbe talers. Voorts werd besloten, dat bij benoemin gen, die een openbaar belang of een politieke beteekenis hebben eerst de fascistische partü zal worden geraadpleegd en om haar toestem ming zal worden verzocht. (DNB.) 20 COMMUNISTEN IN NOORD- FRANKRIJK DOODGESCHOTEN. Na diefstal van ontplofbare stoffen en aanslagen op treinen. Het DNB. meldt uit Brussel: De militaire bevelhebber in België en Noord- Frankrük maakt bekend, dat in den nacht van 22 op 23 September communisten in Noord- Frankrük ontplofbare stoffen uit een opslag plaats ontvreemd hebben. In den nacht van 24 op 25 en in den loop van 25 September werden daarop in de buurt van de plek waar de diefstal was uitgevoerd, aanslagen gepleegd op Fransche treinen en op transporttreinen van de weer macht. Dientengevolge zün twintig bekende communisten doodgeschoten. Dit Nummei bevat TWEE Bladen VERKLARING VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft een boodschap uit gegeven, waarin hü zün verachting uitspreekt voor die Amerikanen, die het evangelie van de vrees prediken. Hü zeide: „Het is onze bedoeling de schepen op de zeeën te laten varen, waar zü tenslotte voor bestemd zün. Wü zullen deze schepen zoo goed wü kunnen beschermen tegen torpedo's, granaten en bommen". Roosevelt ver klaarde, dat het scheepsbouwprogram der Ver eenigde Staten „een onzer antwoorden vormt aan de aanvallers, die een slag tegen onze vrü- heid willen toebrengen. Er zal geen dood van Amerika, van de democratie en van den vrede bestaan. Voor de geheele wereld moet er eeuwige vrüheid zün. Daarvoor bidden wü en daartoe verplichten wü ons tegenover de geheele menschheid. V.S. RAVITAILLEEREN OOK BRITSCHE STRIJDKRACHTEN. Volgens een bericht uit Londen meldt de ..Evening Standard", dat de Vereenigde Staten voortaan niet alleen hun eigen strüdkrachten van levensmiddelen en andere voorraden zullen voorzien. Het overnemen van de ravitailleering der Engelsche strüdkrachten op IJsland heeft ten doel, de Britsche scheepvaart te ontlasten. De Amerikaansche ravitailleeringsschepen zullen in konvooi varen en beschermd worden door Amerikaansche oorlogschepen. (D.NB.). Het Rükscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft op grond van art. 3 der verorde ning nr. 108/40 <4e verordening over bestuurs- rechtelüke maatregelen) te zamen met artikel 4 lid 1 der verordening nr. 3/40 over de uitoefe ning der regeeringsbevoegdheid in Nederland den burgemeester in Heer en Cadier en Keer, mr. A. M. P. Thomassen, onder gelüktüdig eer vol ontslag uit deze functie tot burgemeester in Kerkrade benoemd. Voorts heeft de secreta ris-generaal voor Bestuur en Justitie tot bur gemeesters benoemd: den heer M. F. L. A. Wel ters in Tegelen tot burgemeester van Sittard, mr. J. H. Zanders, advocaat en wethouder te Venlo tot burgemeester van Venlo, den heer A. den Rooyen, gemeente-ambtenaar en leider van het distributiebureau in Roermond tot burge meester van Echt, den heer J. Roesener-Manz in Valkenburg tot burgemeester van Heer en Cadier en Keer en den heer A. M. J. A. Regout in Utrecht tot burgemeester van Maasbree. Tevens heeft de commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie den burgemeester mr. A. M. P. Thomassen belast met de voorloopige waar neming der zaken van den burgemeester in Schaesberg en in Ubach over Worms, den bur gemeester M. F. L. A. Welters met de voorloo pige waarneming der zaken van den burge meester in Broek-Sittard en in Nieuwstad en den burgemeester A. den Rooyen met de voor loopige waarneming der zaken van den burge meester in Stevensweert en in Ohé en Laak. DAARTOE MOET MEER GRASLAND WORDEN GESCHEURD. Wil Nederland zichzelf kunnen voeden, dan dient voor 1942 rond 400.000 ha. broodgraan uit gezaaid te worden. Voor 1941 zoo gaat het pro- ductietoeslagmanifest van deze week, uitgaande van de Commissie dr. Posthuma voort, bedroeg de uitzaai 311.000 ha. wintergraan en 67.000 ha. zomergraan, totaal 378.000 ha. broodgraan. Dit beteekent dus, dat voor 1942 nog meer winter graan uitgezaaid moet worden dan voor 1941. Het gaat echter niet alleen om de oppervlakte. De kwaliteit van het zaaizaad en zeker ook de wijze van bewerking van het land spelen een groote rol. Het manifest geeft den landbouwers dan ver der gedetailleerde practische aanwüzingen om trent de punten, die bü tarweteelt van bijzon dere beteekenis zün en besluit daarna als volgt: „Boeren bedenkt, dat de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk slechts dan verze kerd is, indien meer broodgraan dan vroeger wordt verbouwd. Dit is echter alleen mogeUjk bü meer bouw land dan vroeger. Het spreekt vanzelf dat de oppervlakte bouwland slechts door scheuren is uit te breiden. Door scheuren verzekert gü de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk. Door scheuren voorkomt gü, dat het volk tekort komt en gebrek en honger hier him intrede doen Scheurt dus alle grasland, dat er voor geschikt is". Max Blokzül spreek hedenavond voor de radio over„en niet omgekeerd". Wü blüven toch niet passief als onze minder met aardsche goederen bedeelde landgenooten zich in den komenden winter extra beperkingen zullen moeten opleggen. Welaan dan: tast flink in liw beurs als begin October de lüst voor de eerste Winterhulpcollecte wordt aangeboden. van hedenavond tot morgenavond De maan kwam heden op te 16.39 uur en gaat vannacht onder te 1.30 uur. Van den leider der NB.N.AB., dr. E. H. van Rappard, ontvingen wü het volgende bericht: Naar aanleiding van publicaties van den lei- A' Mussert to de pers, in hoofdzaak inhoudende: 1. Dat de N.SN.A.P. de N.SB. zou onder- mynen; 2. Dat d&érdoor de verwüdering grooter zou worden tusschen het Rijks-Duitsche volk en het Nationaal-Socialisme eenerzüds en het Ne derlandsche volk anderzüds; bepaal ik (alle kringleiders en ander hooger kader der N.S.NA.P. gehoord en met volle in stemming van deze kameraden) 1. De N.SN.A.P. wil het volstrekte tegendeel «er }>°™™mschreven beweringen bewüzen, door de N.SB. de volle kans te geven, ongehinderd de toenadering en verzoening tot stand te brengen tusschen het Rüks-Duitsche en het Nederland sche volk; 2. De N.SN.A.P. legt daarom haar werk totaal neer tot nader order; 3. Alle kader en alle leden wordt bevolen, deze besluiten volledig uit te voeren en zich van iedere actie te onthouden, die daarmede in stryd Is. HET BESLUIT BETREFFENDE DEN IDENTIFICATIEPLICHT. De secretarissen-generaal der ministeries van binnenlandsche zaken en van justitie hebben een besluit uitgevaardigd, waardoor de verorde ning nr. 132/1940 over de identificatieplicht ge- wüzigd wordt. Dienovereenkomstig worden aldus een desbetreffend officieel commentaar de tot dusver geldende voorloopige identi teitskaarten verlengd tot het in werking tre den van de algemeene verplichtinge inzake het bezit van een identiteitsbewüs, d.w.z. tot 1 Ja nuari 1942 aangezien tegen dien datum de uit reiking van de nieuwe identiteitsbewijzen zal zün geschied. De voorloopige identiteitsbewüzen waren volgens de oude verordening hoogstens een jaar geldig. Deze geldigheid wordt nu ver lengd tot 16 maanden. Oude voorloopige iden titeitsbewüzen zün dus nog geldig tot 1 Ja nuari 1942 wanneer zü niet ouder dan 16 maan den zün. Na dien datum moeten zü echter door de nieuwe persoonsbewüzen vervangen zün. BUREAU VOOR WAPENREGISTRATIE OPGERICHT. De laatste jaren valt een steeds grootere wil lekeur in het voeren van familiewapens op to merken. Steeds meer families, die vroeger geen wapen voerden, gaan, inplaats van een nieuw familiewapen te laten ontwerpen, er toe over, het wapen te voeren van geslachten waarmee zü slechts den naam gemeen hebben. Dat dit op den duur tot zeer ongewenschte toestanden moet leiden, ligt voor de hand. Het Nederlandsche verbond voor Sibbekunde heeft daarom thans ook deze uiting van fami- llehaamhoorigheid onder zün bescherming ge nomen. Het meende dit het beste te kunnen doen door instelling van een Nederlandsch bu reau voor wapenregistratie. Bü dit bureau zal het mogeüjk zün de juistheid van een oud fa miliewapen te laten onderzoeken en na geble ken juistheid te laten vastleggen. Van deze in- schrü'vig zal een certificaat worden afgegeven, dat tevens een afbeelding van het wapen be vat. Bovendien zullen de aldus geregistreerde wapens gepubliceerd worden in een op bepaalde tijden verschünend „Nederlandsch wapenboek". Ook nieuw ontworpen wapens zullen bü het bureau in het Nederlandsch wapenboek kunnen worden ingeschreven. Teneinde over alle beschikbare gegevens om trent Nederlandsche familiewapens te kunnen beschikken, heeft het bureau zich de medewer king verzekerd van de groote wapencollecties in den lande, o.a. de verzamelingen Muschart en Steenkamp, die van het Ned. Genootschap voor geslacht- en wapenkunde en enkele kleinere verzamelingen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1