Binnenland LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 September 1941 Derde Blad No. 25002 82s?e Jaargang VTR-DOTéTÉme De Pers zegt: De N.S.B. cn N.S.N.A.P. maar zoo SUW RADIO DEFECT? Flinke bedrijvigheid in den veehandel Roftingsverschijnsefen bij ie vroeg gerooide aardappelen Verhooging van bieraccijns FEUILLETON De vervloekte Viool 3 iiillitliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllliliiiiiiiliiliiiiiiiiilliiiiiiiiiiliiinii IR. A. MUSSERT OVER DE TEGENSTELLINGEN. In „Volk en Vaderland" van 26 September 1941 behandelt lr. A. Mussert nogmaals de kwestie van de verhouding tusschen N.S.B. en N.S.N.A.P. De leider der N.SB. schrijft o.a.: Het oogenblik is nu gekomen om den sluier geheel op te lichten, om duidelijk het drijven van de N.SJ4.AP.. de partij van Van Rappard, in het licht te stellen. Na mijn ontvangst door den Pührer in Ber lijn, nu een jaar geleden, wist ik. dat ons on voorwaardelijk vertrouwen, dat wij al deze moei lijke Jaren in ons hart hadden gedragen, niet zou worden beschaamd. De Führer, de man, die met Mussolini het lot van Europa draagt, wil het Nederlandsche volk niet inlijven of knech ten, wil dat het Nederlandsche volk zich vrij en gelukkig zal voelen in het nieuwe Europa, dat wordt gebouwd. Wij keeren ons tegen de annexionisten, die voor het bereiken van hun doel de N.S.N.A.P. gebruiken, die vóór Mei 1940 practisch alleen bestond in Duitschland. De opdracht, die de N.S N.A.P. heeft, is: het Nederlandsche volk te gen het Duitsche volk in het harnas te jagen; het gezag van de N.SB. te ondermijnen; de verzoenings- en samenwerkingspolitiek van den Führer dwars te zitten. Zij gebruiken daarvoor alle uit de beweging venrijderde elementen, die zich daarvoor willen leenen: dit zijn er vele honderden. Met hen staan in de N.S.N_A.P. gewezen communisten, zg. onafhankeiyke sociaal-democraten enz. on der leiding van Paul Kiès, die indertyd getuigde met walging geluisterd te hebben naar de rede voeringen van een gouwleider als Wagner en naar die van den Führer. zy achtten hun tyd gekomen, toen de stryd in Rusland op zyn he vigst was en nu zy weten, dat tienduizend van de strydbaarste mannen der beweging ver van huis hun plicht doen. Toen begonnen zy hun actie, hun woelarbeld, hun ondermyningswerk, hun sabotage. Reeds in 1936 heeft de Duitsche regeering aan onze regeering verzocht de z.g. Hitlerbeweging van dr. Van Rappard in Neder land te verbieden, resp. hem het recht te ont zeggen zich N.S.N.A.P. (Hitlerbeweging) te noe men. Hierop heeft de Nederlandsche regeering geantwoord, dat onze wet een dergeiyk verbod niet toelaat. Hiermede is bewezen, dat Duitschland wel een goede nabuurschap nastreefde, doch de Ne derlandsche regeering niet. Inmiddels bewezen de aanhangers der N.S.N. A.P. hun opzet tot het bederven van een goede verstandhouding tusschen het Nederlandsche en Duitsche volk, tot het onsympatiek maken van het nationaal-socialisme en tot kleineering van de N.S.B. zy bewezen dit door opschriften als: Duitsoh bewustzyn tegen Hollandsche be krompenheid. De bedoeling om het Nederland sche volk te krenken en op te zetten tegen Duitschland, ligt er duimendik boven op. zy bewezen de N.S.B. te willen kleineeren, door te pogen met kalk het hoofdkwartier te bekladden en in Roosendaal de biljetten der N.SB met teer te besmeuren. De dader daarvan bleek te zyn de groepsleider van de N.S.N.A.P. ter plaat se. Ondergraving van de politiek van den Führer bewezen zy, door opschriften als: 1648 Neder-Duitsch, 1940 weder-Dultsch. In de eerste plaats ligt hierin opgesloten de beleediging van het voorgeslacht van het Duit sche volk. dat van 1568 tot 1648 de Nederlanden in hun stryd tegen de Spaansche overheersching alleen had laten staan, dus had verraden. In werkelykheid was door de oprichting van de Bourgondische Kreits in 1548. de verplichting tot bystand reeds vervallen. In de tweede plaats beteekent dit opschrift de Inlyvingspolitiek te gen de samenwerkingspolitiek. Zoo ziet dus de georganiseerde sabotage er uit. Wy zouden den naam van nationaal-socia- listen niet waard zyn, als wy dit zoo maar goedsmoeds zouden biyven aanzien, wy zyn de eer en het geweten der natie, zeker in dezen tijd. Daarom ging de kwast er over. daarom het strenge verbod om met deze saboteurs eenige aanraking te hebben. De honden blaffen, de karavaan trekt verder. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst I E M C O n.v. NIEUWE RIJN 32. Het is ongetwyfeld niet aan de opmerkzaam heid van vele landgenooten ontsnapt, dat eenige malen schepen en wagons op de plaats van be stemming aankwamen, waarvan de inhoud be stond uit aardappelen, die oogenblikkelyk voor de menschelijke consumptie moesten worden af gekeurd, daar zij bedorven waren. Ook deden de rottingsverschijnselen zich wel voor bij voorraden aardappelen, die in pakhui zen e.d. waren opgeslagen. Deze feiten hebben helaas aanleiding gegeven tot het ontstaan van ongemotiveerde geruchten. Er zijn omstandigheden, die men niet in de hand heeft en daaronder moet ook gerekend worden de ziekte, phytophthora genaamd, waar aan groote partijen middelvroege aardappelen hebben geleden. De ziekte kan door bepaalde weersomstan digheden worden bevorderd en treedt vooral op. wanneer de aardappelen worden gerooid, terwyl het loof nog niet is afgestorven. De ziekte be gint nl. in het loof en bij te vroeg rooien gaat zy over op de knollen. Het is algemeen bekend, dat er in Augustus, zooals altijd bij den overgang van de vroege naar de middelvroeger aardappelen al spoedig een tekort was. Om dit tekort te ondervangen, moest het rooien geforceerd worden en daarom werd den telers een rooipremie in het vooruit zicht gesteld. Deze premie nu heeft vooral in de laatste week van Augustus, toen de weers omstandigheden te slecht waren om het graan te oogsten en te dorschen, tot gevolg gehad, dat een groot aantal boeren (vooral in de zand- en veenstreken) op groote schaal is gaan rooien. Door de V.B.N.A. is er naar gestreefd, de aard appelen by de verlading zooveel mogelijk zicht baar vrij van ziekte te houden, doch dikwijls bevinden zich in de massa nog enkele zieke knollen, waarvan de ziekte niet op het oog is vast te stellen. Eén dag vervoer per schip of wagon bij warm weer is reeds voldoende om den geheelen voorraad totaal verziekt op de plaats van bestemming te doen aankomen. Het verschijnsel deed zich dus alleen voor bij de te vroeg gerooide aardappelen. By de nor maal gerooide behoeft men niet te vreezen voor een uitschot, dat grooter is dan het normale. INGAANDE 1 OCTOBER A.S. Krachtens een in de staatscourant verschenen besluit van den secretaris-generaal van het de partement van financiën tot wijziging van de bierwet 1917 wordt de bieraccijns, zooals die is bepaald in het derde lid van artikel 1 dier wet. van f 2.60 gebracht op drie gulden. Ten aanzien van de hoeveelheden bier daaronder begrepen de nog niet geheel afgewerkte brouwsels welke de bierbrouwers op 1 October as. voor handen hebben, wordt de verhooging van den accijns nagevorderd. Deze navordering beloopt veertig cent per hectolitergraad. De bierbrou wers zyn verplicht van de by hen op 1 October a.s aanwezige hoeveelheden bier voor 5 October a s. aangifte te doen by den ontvanger der ac cijnzen, onder wiens kantoor de brouwery is gevestigd. Het besluit treedt in werking met ingang van 1 October a.s. BENOEMINGEN BIJ DE NED. HEIDE MAATSCHAPPIJ. Ir. C. Staf president-directeur. Het bestuur der Ned. Heide Maatschappy heeft tot president-directeur benoemd ir. C. Staf, thans plaatsvervangend president-directeur. Verder is de heer A. H. Kruitbosch, inspecteur der NJH.M., bevorderd tot hoofdinspecteur en is ir. J. A. Eshuis, landbouwingenieur der N.H.M. benoemd tot inspecteur, tevens toegevoegd aan de directie als secretaris. METALEN VOORWERPEPN GERANG SCHIKT ONDER DE DISTRIBUTIE GOEDEREN. In het verordeningenblad is een beschikking afgedrukt van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart, waarby alle geheel of gedeeltelyk uit ijzer, staal of non-ferro metalen vervaardigde voorwerpen, voor zoover zy dit nog niet zijn, worden aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 der distributiewet 1939. De beschikking is gisteren in werking getreden. 't Ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" Zorgt, dat U ten allen tijd, „Adv." Als U soms eens ziek mocht worden. Daardoor nimmer schade lijdt. 893 Ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", Zoeterwoudsche Singel 2 - Telef. 25018. DE IDENTIFICATIEPLICHT. Ieder moet voorzien zijn van een officieel identiteitsbcwUs. In het verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken en van justitie, inhoudende wyzigingen van het besluit no. 132/40 betreffende den identificatie plicht. Deze wyziging houdt ten eerste in, dat ieder Nederlander of Nederlandsch onder daan in het bezette Nederlandsche gebied, tot den datum waarop door den secretaris generaal van binnenlandsche zaken wordt bepaald dat zy in het bezit moeten zyn van een persoonsbewys, verplicht is steeds een van overheidswege uitgereikt identifiteits- bewys, voorzien van een foto, by zich te dragen, door middel waarvan hij zich te al len tyde behoorlyk kan identificeeren. Vol gens het besluit betreffende de identificatie plicht bestond deze verplichting reeds tot aan het tijdstip van invoering in het be zette Nederlandsche gebied van eenvormige identiteitskaarten. Een tweede wyziging houdt in, dat het identiteitsbewys met foto niet langer dan 16 maanden geleden mag zyn uitgereikt. Aanvankeiyk was deze termijn gesteld op een jaar. Het besluit is gisteren in werking getreden. CONGRES VAN DE STICHTING VOOR VERLICHTINGSKUNDE. De Nederlandsche stichting voor verlichtings- kunde heeft gisteren te Eindhoveneen congres gehouden, waaraan vele vooraanstaande per sonen op verlichtingsgebied deelnamen. In de aula van de Philips' bedrijf sschool hielden 's morgens dr. P. J. Bouma en dr. W. de Groot referaten over het kwantitatief vastleggen van kleuren, waarna dr. P. M. van Alphen sprak over kleurweergave. Na de lunch voerde dr. A. A. Kruithof nog het woord over chromatische aanpassing aan het oog en dr. W. Elenbaas over toepassing. Hierna woonden de deelnemers een demonstratie by van een nieuw ontwikkelde hoogedruk-kwiklamp voor het weergeven van gekleurde films Tot besluit van den congres dag werd een bezoek gebracht aan de gloeilam penfabrieken der N.V. Philips, waar de fabri cage en de fotometrie van gloeilampen in oogen schouw werden genomen, DE PRIJS VAN „BELEGEN" KAAS. Bij besluit van den directeur generaal van de voedselvoorziening is bepaald, dat kaas. afkom stig uit de voor rekening van de Nederlandsche zuivelcentrale opgeslagen hoeveelheden, dit is dus belegen kaas, mag worden verhandeld. Deze kaas is voorzien van het merk „belegen n.z." en de maximumprijs is voor den detaillist en den consument vastgesteld op 25 cent per kilogram hooger dan de nog geldende maximumpryzen voor kaas, niet voorzien van het merk „belegen n.z." Voor de vastgestelde pry zen en andere by zon derheden wordt verwezen naar de elders in dit blad opgenomen officieele publicatie. BEGRAFENIS C. VAN DEN BUSSCHE. Op de begraafplaats „Moscowa" te Arnhem, is gistermiddag het stoffelyk overschot ter aaide besteld van den heer C. van den Bussche, oud-vlce-president van den Raad van Nederl.- Indië en president-directeur der Nederlandsche Heidemaatschappij. Tot de velen, die den overledene de laatste eer bewezen, behoorden o.m. de commissaris der provincie Gelderland, mr. S. baron van Heem stra en de burgemeester van Arnhem, de heer H. A. J. Bloemers. Aan de groeve sprak allereerst mr. Van de Mortel namens het college van commissarissen, directie en personeel der N.H.M. Spr. schetste de eervolle loopbaan van den overledene, zyn kortstondige werkzaamheid aan de Heidemaat- schappy heeft reeds doen beseffen, welk een zwaar verlies de NJ3.M. thans heeft geleden .Jhr. J. W. Meyer Ranneft schetste de groote beteekenis. welke de heer Van den Bussche voor Indië heeft gehad. Ir. M. J. IJzerman, burgemeester van Wage- ningen en curator der Landbouwhoogeschool, herdacht namens het curatorium wat de heer Van den Bussche met zijn rijke Indische erva- rüig voor de L.H.S. is geweest. De heer G. J. Boot herdacht den overledene als directeur van financiën. Prof. Beekman sprak namens vrien den uit Indië. Een familielid dankte voor de belangstelling. VERSPREIDE BERICHTEN. In de staatscourant is opgenomen een besluit van den rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, van 11 September J.l. waar by aan mr. W. Hoekstra ontslag wordt verleend als burgemeester der gemeente Baarderadeel. DE VEESTAPEL EN DE GROOTTE VAN HET BEDRIJF. (Van onzen deskundigen medewerker). Wat de aanvoeren betreft was er in de afgeloopen week op de gebruiksveeafdeelin- gen weer flinke bedrijvigheid, terwyl ook over het bezoek niet viel te klagen. Gezien het fraaie herfstweer en nog een mooie voorraad gras in de weiden, zou men eigenlijk zulke aanvoeren nog niet kunnen verwachten, maar er moet voor de maand December nog zeer veel vee worden opge ruimd, en zulks mag dan ook als een voor name factor worden beschouwd. Dezer dagen is van de Veehouderijcentrale het besluit afgekomen dat de verplichte vee levering slechts provinciaal kan geschieden, het geen wil zeggen, dat zulks een sterke beperking inhoudt tot het overdragen van den leverings plicht aan derden, zooals dat tot nu toe ge schiedde. Het kunstmatig „verplaatsen" van de ver plichte veelevering van de eene provincie naar de andere, is dan vniet meer mogeiyk. Het is nJ. gebleken, dat er na de opheffing van den NOTARISSEN BENOEMD. Benoemd is tot notaris binnen het arrondis sement Zutphen, ter standplaats Apeldoorn- P B. ter Laag. candidaat-notaris te Heemstede en binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam (vacature C. F. J. Ha- nedoes)E. C. M. Keiser, candidaat-notaris te Amsterdam. W. A. VAN LEER OVERLEDEN. Te Den Haag is tydens een vergadering op 56-jarigen leeftyd plotseling overleden de heer W. A. van Leer, directeur van de N.V. L. van Leer en Co's Steendrukkeryen en Clichéfabrie ken. bestuurder van de Grafische School te Amsterdam en secretaris van Dante Alleghleri. z.g. bonnenhandel maar weinig of niets is ver anderd. Want nu kocht men geen bonnen meer, doch droeg zyn leveringsplicht voor een vooraf bepaald bedrag over aan derden. Zoodoende zijn er zeer veel leveringsbewyzen verhuisd naar de Noordelyke provincies, vooral naar Friesland en Groningen, waar veel fokvee zit. Deze veehouders zullen zich echter ook moeten aanpassen en nog zeer veel moeten leveren. Ook in Zuid-Holland biykt nog lang niet aan de inkrimping te zyn voldaan. Toch geeft men nog steeds een zeer hoog bedrag om het leveren van een of meer beesten door derden te doen geschieden. WÜ hebben er echter al meer dan eens op gewezen, dat men voorzichtig zy met deze politiek, want men zal tóch zyn veestapel in overeenstemming moeten brengen met de grootte van zyn bedryf. Op den handel is een en ander reeds van invloed. De kooplust is sedert een paar weken aanmerkeiyk verzwakt en de pryzen ondergingen al eenlgen teruggang, al is het direct nog niet zoo'n groot bedrag. De pryzen zyn eenmaal hoog en een goed gebruJksbt-est was nog duur. Den teruggang treft men het meeste in de lagere klassen aan. Het jonge fokvee liep echter wel met f.25 tot f.30 per stuk terug. Vooral de graskalveren ondergingen zulk een verlaging in korten tyd. Maar deze waren ook abnormaal duur! De aanvoeren van slachtvee waren even eens weer flink en van behooriyke kwaliteit. Er is thans een flink overschot, waarvan een groot gedeelte voor de komende wintermaan den in de vrieshuizen wordt opgeslagen. Vooral de beste kwaliteit wordt hiervoor bestemd. De schapenhandel welke de laatste week nogal wat gedrukt was, verliep in de afgeloopen week by kortere aanvoeren weer even beter, met vastere pryzen. Op de magere varkens en biggenmarkten was het aanbod eveneens minder, tengevolge waar van de handel ook een wat williger verloop had, met iets vastere doch géén hoogere pryzen. door PETER FAZEKAS. (12 Stephan Kopandy .het zyn handen met den brief in zijn schoot zakken en staarde voor zich uit. Hy zocht in de lucht een punt. waaraan hy houvast zou kunnen vinden. Met langzame stem sprak hy, meer tegen zichzelf dan tegen de twee jónge kinderen, die hem in spanning afwachtend aankeken. Daarom zag men hem dus voor spook aan omdat hij een „wonderviool" bezat en daarop mooi speeldeDan sprong hy plotseling op, wendde zich tot Pettie. dien hij bij zyn arm greep. Zeg, Pettie, hoorde jij dat? Een won derviool moet er hier ergens zijn. Pettie wist Inderhaast niet of hy door de op windende gebeurtenissen huilen, of by het woord „wonderviool" in gejuich uitbarsten zou. Ziin oogen schitterden en hij keek den graaf aan. Een wonderviool. herhaalde hy zacht fluis terend en diep ontroerd. Komt. jongens, riep Kopandy. laat ons die wonderviool zoeken. Spoedig waren de kasten, die in de zaal ston den. de een na de ander geopend. De een met gemak, de andere met moeite. In een der laatste lag een lange, breede kist. die in 't geheel niet den vorm had als de vioolkisten, die wij thans kennen, doch ook zij werd eeopend. En zie eens, daar lag de koningin aller instrumenten: de viool.Stof bedekte haar. doch haar glans werd hierdoor niet gebroken. Rondom de plaats, waar de kam moert staan, waren witte stof- plekken te zien. als de resten van hars. De snaren waren gesprongen, alleen korte stukken lagen nog in de ki«t verstrooid. De stok was In tweeën gebroken. Kopandy veegde de viool met zyn zakdoek L.f e.i hle.d Laar voorzichtig vaot, als een zwakke, revere zuigeling, van ..c.ke men vreest haar lij het aam-aken te kwetsen. Het was een sierlijL instrument, de vorm was zoo harmonieus, dat het wel leek. alsof de on- derdeelen vloeiend in elkaar overgingen.; op de kast de lange hals als van een trotsche zwaan, waarop de kleine kop grijnzend rustte. Was het instrument uit pijnboom of ahornhout gesne den? Was het honderd of tweehonderd jaar oud of nog ouder? Was zijn vervaardiger een der groote vioolbouwers van Italië of van Tirol? Stradivari.. Guarneri.Amati.. Stainer.deze namen schoten Kopandy door het hoofd.. Wie hunner zou het geweest zyn? Hy keek door de F-gaten, die zich aan weerskanten op het boven blad grillig uitstrekten en blies het stof. dat ook in de binnenste hoeken van de viool rijke- ïyk voorhanden was, uit elkaar. Het stoof naar alle kanten tot in de oogen der aanwezige drie vorschers. Him opwinding steeg met ieder oogen blik, maar eindelijk kon Kopandy het briefje, dat binnen opgeplakt was. lezen. Hy liet het ook de kinderen zien. Er stond op: AN TONI US STRADIUARIUS CREMONENSIS FACIEBAT ANNO 1728 t A S Een Stradivari dusOntroerd stonden zij naast elkaar, want Kopandy herinnerde zich de vele verhalen, die zijn vader hem over zyn grootvader Anton vertelde, over diens groote talenten om de viool te bespelen en over zyn merkwaardig en zonderling leven, waarin hy nooit iemand betrokken had, tenvijl hij toch een beminde persoonlijkheid was binnen en buiten het kasteel. Ook dacht hy met weemoed aan het praatje over het spook van het kasteel, dat immers niemand anders was dan zijn groot vader, die waarschynlyk zoo mooi kon spelen, dat men het spel niet meer als menschelijk be stempelde. Grootvader Anton stierf nog heel jong, hfi was nauweiyks dertig jaar oud. een jonge vrouw en een zoontje, den vader van Stephan. achterlatende. Zoü de viool werkeiyk vervloekt geweest zyn en zou zij den dood van grootvader veroorzaakt hebben? De volksmond wist te vertellen, dat het spook Anton Ko pandy gevaarlijke toeren oo de spitsen van het kasteel maakte.grootvader was. lunaticus. dit stond vast, want vaak gebeurde het. dat hy bij volle maan het kasteel verliet.maar de viool was heel gebleven, behalve de strijkstok hy kon onmogeiyk te pletter gevallen zyn met in zijn handen de vioolof zou de viool toch door geheimzinnige machten gespaard geweest zyn om ook aan nageslachten nog ongeluk te brengenEn Alma, de kleindochter van graaf Anton stond daar vol piëteit, want ook zij hoorde vaak van haar overgrootvader, wiens geest de schrik van de heele omgeving was. maar dit kan niet waar zyn. Immers, wie zóó mooi spelen kan, is geen spook en ook geen slecht mensch Pettie dacht, dat hy droomde. Hy zag een echte Stradivari, hy mocht haar zelf in handen nemen en haar van alle kanten bekyken.' Een Stradivari, daarvan droomt iedere Zigeuner, daarvan spreken zy onder elkaar, maar nog nooit hoorde hy, dat een Zigeuner een echte Stradivari had geëerfd, dit is voor hem iets on bereikbaars. waarmee zy elkaar in hun huisjes en hutten plagen: „Je viool is geen Stradivari, schep maar niet op, jy, jy bent ook nog lang geen PaganiniDeze woorden hoorden de Zigeunerkinderen reeds als zy in de wieg liggen, twee vreemde woorden, die tot begrijpen aan groeien. naarmate ook de Zigeunerjochies groo ter worden. Pettie. haal gauw je viool, sloeg Ko pandy voor, wy zullen de snaren overzetten en dan kun Je spelen. Pettie kwam binnen enkele minuten terug en spande de snaren op het oeroude instrument. Terwyl hij daarmee bezig was. waarschuwde Kopandy zijn vrouw, die wel door het voorge vallene getroffen was, doch niet bereid bleek in de donkere, stoffige kamer te gaan, zoodat zy drieën naar den erker moesten komen, waar zy vanwege de groote hitte, die in de binnen kamers heerschte, op een ruststoel lag. Hier was het inderdaad veel frisscher en prettiger dan in de oude zaal. waar sinds tientallen jaren geen groote schoonmaak meer had plaats gehad. Toen alle snaren keurig gespannen en ge stemd waren en Pettie zijn strykstok nam om de viool te probeeren. liet hij plotseling zijn rechterhand, waarin zich de stok bevond, zak ken: Ik doe het niet. zei hy vastberaden. Waarom? vroegen zy allen tegelyk ver baasd. Het is een spookviooleen vervloekte viool Zy keken hem verwonderd aan, doch glim lachten niet. Er kan Je toch niets overkomen, je bent nier m ons midden en wy zorgen ervoor, dat je ?eleste!feneUrt' probeerde K°Pandy hem gerust f Pettie zei Alma. ik heb Je toch ver teld over het kerkhof. En over het bosch En over spoken. Er zyn heusch geen spoken. Het duurde langen tyd. voordat hy zich liet overtuigen en voordat hy dén strykstok over de snaren liet giyden. De avond daalde, zy hadden allang aan tafel moeten zitten en ook Pettie had reeds thuis moeten zijn, doch zy vergaten de gedekte tafel, den honger, de dagorde, alles was nu bijzaak in het middelpunt stond Antonio Stradivari De eerste tonen uitten zich in zoeken en probeeren. Pettie speelde voordien heel zelden op een vierkwart viool, zij was hem wat groot en de klanken waren nog vreemd.... heel an ders klonken nu de speelsche accoorden, die hy er uithaalde, dan die hy ooit te voren speelde of hoorde spelen. Zacht vloeiden de melodieën onder het haar van den strykstok. hij durfde nog niet goed op gang komen, doch kreeg meer en meer moed. Hy stond voor de familie Ko pandy. maar keek niet naar haar, hy gluurde naar zijn vier vingers, die over de snaren gleden, hy streelde met zyn oogen de viool, die nu de vervulling van de stoutste droomen beteekende en speelde en speelde den heelen tijd door. hij kreeg steeds meer publiek, het personeel van het kasteel en van het landgoed verzamelde zich onder den erker. Pettie draaide zich naar hen toe en speelde nu voor allen, die daar stonden en die in adembenemende stilte, met aandacht, als naar een gebed, luisterden; zij kregen er niet genoeg van en Pettie wist van geen ophouden, de klanken van de Stradivari verspreidden zich door den ganschen tuin. drongen door de hoo rnen en nestelden zich overal, waar ooren in de wijde omgeving geopend waren, de liederen echoden van de bergrotsen terug en versterkten het effect, dat het duo Pettie Lakatos-Antonio Stradivari wist voor te tooveren De machte avondbries. die van de bergen In de richting van het dal woel droe? de klanken van de viool naar het dorp Domborad waar d° menschen vreedzaam in of voor hun buizen zaten. Een oud vrouwtje rende plotseling de straat op en met kryschende stem riep zy haar buren toe: Het spookdaarhet speelt weer. Waar? Wie? vroegen zy verbaasd en zy waren eerst geneigd te denken, dat de oude Roza want die was het haar verstand nu heelemaal kwyt geraakt was. Hoor het speelt! herhaalde zy bevend. Iedereen luisterde, het oor in de richting van het kasteel en ook zy hoorden de voordien on bekende klanken, die uit de viool vloeiden, maar zy wisten het niet precies wie de speler was, alleen Roza hield vast: Ik zie het spook, daar loopt het, kyk naai den torennaar het dakdaar loopt het met zyn viool in de hand.een lange, magere kerelhy komt hierheen, ik zie hem nade- derenhij verdelgt onso hemel. help.. help.... het spook is opgestaan en komt me halenhelp.... Zy zakte in elkaar om nooit weer een woord te spreken. De boeren en boerinnen sloegen een kruis, waarna zy onder leiding van den boerin- pachter Janos Gaal beraadslaagden over het al dan niet aanwezig zyn van een spook in hun gemeente. Er is maar één mogelijkheid, het spook voor goed te verbannen en dat is het door wierook en door Bybelsehe ?preukDn uit bet kasteel to verjagen. ve klaard* J*nos Gaal, die groot aanzien onder de dorpelingen g°noot, omdat hij geabonneerd was op een krant uit Boedapest. Hij gaf den goeden raad om volgenden ochtend» naar den graaf te aan en zijn 'oe- stemming te vragen tot het „ultrooken" van het spook. Nauwelijks kraaiden de hanen hun ochte-d- zane. of het se^lsrhan trok in de richtte "an het kasteel. Men meldde den hoogceborpn be-r, dat een deputatie dorp°linge,n hem wen^c^t® te -nrck®n zil wnr°n met hun twlnM«r-n -n oon-rovoerd door T*no~ Gaal <~en vUfti- 1~ar oude boer die na^hte-r van stuk «n-o"'1 "an v,n landheer ws Kono^dv d«rM °e—t J t de eeo of andprp trrmmoll"? aa°nd- wa' vo«i> «en johonl 'HV, on 'ipt dP W»£ woprnV|n>i hlU!«? VTOetr Mi .idnns Oani trad naar voren hij kuebf sy 'chraapte zyn keel en begon zyn „speech": (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9