17.000.000 325.000.000 De Leidsche Bioscoop-Programma's Zaterdag 27 September 1941 KERK- EN SCHGOLNIEUWS u-m mm\> - Eerie STADSNIKUWS] „Klik" kont weer op het Leidsche carillon VRAGENRUBRIEK LAND- EN TUINBOUW Onderlinge Verzekering ||j Maatschappij MOLESTVERZEKERINGEN VOOR: HALFJAARL1JKSCHE SCHADE-REGELING ASSURANTIE-BEZORGER BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEVEILDE PERCEELEN (IJN/T EN UITTEKEN AGENDA Winterhulp Nederland EEN AARDIG INITIATIEF VAN „OUD-LEIDEN." Naar wij vernemen heeft het bestuur van de - t - Vereeniging „Oud-Leiden" zich eenigen tijd ge-.'6°e^e muziek te genieten. Daarbij komt natuur ■>„.1it iliilr rtnt! van rlpr Poe cfovlr fnvrtvlnt." 1c leden tot het Gemeentebestuur gewend met een adres, waaraan .wij het volgende ontleenen: „Nu de nieuwe Stadhuistoren, dank zij de daadwerkelijke belangstelling van de Leidsche bui-gerij, een zingende toren is geworden en het carillon op gezette tijden, gelijk vroeger, vroo- lijke deuntjes boven de daken doet weerklin ken. valt het velen op, dat de „klik" zich niet doet hooren. Velen herinneren zich deze 7ft minuut-voorslag voor het heele en halve uur nog gqed en zij zouden „klik" gaarne opnieuw hooren. Ook ons bestuur meent, dat er alle reden is om de mechanische bespeling van het carillon gelijk te doen zijn aan die van het eeuwen oude klokkenspel, dat met den Stadhuisbrand teloor ging. Op grond hiervan neemt het bestuur de vrij heid uw College beleefd te verzoeken te willen bevorderen, dat de voorslag „klik" op de me chanische bespeling van het stadhuis-carillon wordt aangebracht". Op dit verzoek heeft de burgemeester gunstig beschikt en het bestuur van Oud- Leiden medegedeeld opdracht te hebben gegeven „klik" te doen aanbrengen. HANDELSREGISTER K. v. K. Aanvulling: Handels vereeniging, lm- en Êx- port. Lisman en Waller in liquidatie. Oegst- geest, Terweeweg 5. Ter voorkoming van misverstand wordt nog medegedeeld, dat de opgave dd. 25 Sept. 1941 betreffende de liquidatie, betrekking heeft op de Naamlooze Vennootschap: Handelsver. Im- en Export, Lisman en Waller, en niet op de firma Lisman en Waller (wolhandel). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen ge neeskunde: de heeren I. Poustochkins (Den Haag), P, J. P. Dupuis (Rotterdam) en L. C. Tol (Breskens) voor het economisch candidaatsexamen In dologie de heer V. L. Vree (Den Haag) voor het candidaatsexamen rechten: mej. M. A. Smit iDen Haag) en de heeren: F. J. D. Theyse (Bloémendaal) L. Quarles van Ufford (Den Haag), K. F. Westerouen van Meeteren (Den Haag) en D. J. Fontein (Scheveningen) en voor het doctoraal examen rechten de heer J. M. Drees (Den Haag). In verband met den gisteren vermelden diefstal van distributiebescheiden door den 15- jarigen recidivist H. G. zijn door de politie we gens heling nog aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld de 25-jarige broer van het jeugdige diefje, A. G. en de 17-jarige J. L. Te gen den 33-jarigen P. v. d. W. en den 51-jari- gen J. T. H. is proces-ver baal opgemaakt we gens het koopen der gestolen distributiekaarten. Wij ontvingen het gedrukte verslag over 1940 van den Keuringsdienst van Waren voor CHOPIN-AVOND THEO VAN DER PAS. De enorme belangstelling voor den Chopin- avond van onzen landgenoot Theo van der Pas, die voor een zoo goed als totaal gevulde Stads- zaal optrad, bewees In hooge mate, welk een verheugende drang er bij muziekminnend Lei den bestaat, om in dezen tijd van waarlijk lijk, dat van der Pas sterk „favoriet" is. En in velerlei opzicht met reden: want zijn beminnelijke bescheidenheid gaat gepaard met een werkelijk zeer perfect technisch kunnen al beheerscht hij nog niet volkomen èlle moei lijkheden een gezonde, geestdriftige muzika liteit en een glansvollen aanslag: waardevolle factoren voor een doorslaand succes. Nog niet lang geleden gaf v. d. Pas eveneens een Cho- pin-avond en wij zetten toen enkele bedenkin gen uiteen. Met vreugde constateerden wij dit maal ©en verblijdende vooruitgang, zeker het gevolg van ernstige, voorbereiding, hetgeen het resolute karakter van zijn spel ten goede is gekomen. Niet allereerst Chopin als droomerige dichter heeft hjj ons verklankt, meer de dramatisch be- wogene en dat in werken, waarbij het hoofdza kelijk accent gelegd werd op het pianistisch- brillante, het technisch-virtuose. Eén kant dus van den veelzijdigen Chopin, waarbij wij voor al het parelend passagespel en de duidelijke contrastwerkingen bewonderden, hoewel het beeldend vermogen nog aan kracht kan winnen. Hoogtepunt achtten wij de prachtige Sonate op. 58 In b kl. t. met een in glanzend legato gehouden Largo, waarin hij zichzelf overtrof. Voor ons persoonlijk wa-s de Polonaise in As gr. t. echter nog een tegenvaller, gezien de te forsche, ietwat onevenwichtigen en in een te haastig-onrustig tempo gehouden vertolking, waarbij wij hem enkele technische vergissingen gaarne willen vergeven. Gehoord het enorme applaus, dacht het auditorium er blijkbaar an ders over. V. d. Pas maakte, vooral ook in de toegiften: een der schoonste Mazurka's, die in a moll en de wals in e kl. t., den indruk, ook aan gees telijken diepgang te winnen. Wat wel de be langrijkste factor is, om zich op den duur onder de grootsten op dit gebied te kunnen scharen. Th. J. Hannema, VRAGEN OVER INMAKEN VAN TOMATEN. Een onzer lezers schrijft ons Inzake bovenstaand onderwerp Wie weckt volgens het boekje van Carlsen Waltls de Vries, Rauw inmaken zal méér dan tevreden zijn. Daarin wordt o.a. het volgende gezegd: 4 kg, tomaten. 50 gr. zout. 4 gr benzoëzure natron. Rijpe tomaten wasschen, daarna laten uitlek ken op een vergiet. De tomaten male'n in een rauwkostmolen. De purée zeven door een draal- zeef of door een haren zeef opdat de pitten verwijderd worden. Het moes 5 minuten roeren met do 50 gram zout en 4 gram benzoë zure natron. Deze moes bewaren in goed gereinigde flesschen, welke ge kurkt worden met goede uitgekookte kurken. De meeningen der geleerden over het gebruik van benzoëzure natron zijn verschillend. Maar de ervaring, en dat is ook die in mijn huishouden, heeft me geleerd dat de hoeveelheden van deze scheikundige stof nog nimmer een van ons schadelijk hebben beïnvloed. Dit was ook de meening van Dr Potjewljd. eertijds apotheker ln het Acad. Ziekenhuis. Een lezeres is zoo vriendelijk ons nog het het gebied Haarlem, dat ook Leiden en een onderstaande recept te zenden, dat haar zeer groot deel der omgeving omvat. Onze stadgenoot, de heer A. Hakkert is ge- voor het machinisten-examen diploma-A. De heer D. Oudshoorn alhier is geslaagd voor het examen wiskunde akte L.O. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Zijn de Ingesloten rozenbottels eet baar? D. C. v. D. te L. Antwoord Die bottels zijn eetbaar en worden gebruikt om er Jam van te maken. U ontdoet deze vruchten van steeltjes en blaadjes en wascht ze goed schoon; met het aannangwater tot moes ko ken en dan b)J 1 liter moes 1 kilo suiker voegen. Ook kan het sap van een citroen worden bijge daan. Alles laten doorkoken tot een droppel niet meer uitvloeit en ln jampotjes bewaren. Vraag Ik wil zaad winnen van komkommers. Hoe daarvoor te handelen? J. de W. te L. Antwoord De komkommers lang laten uit groeien, zoodat ze flink dik worden. Daarna open snijden en het zaad ln schoon water uitwasschen. De zaden die op water drijven zijn meestal waar deloos en kunnen worden verwijderd. Daarna de goede zaden drogen, liefst in de zon en op een niet warme, droge, en vorstvrije plaats bewaren ln papieren zakken of doozen. Vraag Heb bij mijn gerooide aardappelen veel „glazen" knollen. Wat is daarvan de oor zaak? Heb het land twee jaar met kunstmest ge mest. Kan lk dat een volgend jaar weer doen of ls het beter stalmest aan te wenden? H. K te L. Antwoord Hiervoor ls niet met zekerheid een bepaalde oorzaak aan te wijzen. Aardappels hou den veel van natuurmest (stalmest, kompost, bag- geraarde) waarmee U goed doet een volgend Jaar te mesten. Kunt u eens van grond wisselen en neem gekeurde poters, welke ln het vroege voor- Jaar in den handel worden aangeboden. goed voldoet Tomaten wasschen. in stukken snijden. Op zetten zonder water, laten koken tot ze goed zacht zijn. Dan door een zeef wrijven. De puree met'het vocht in flesschen doen die den vorigen dag uitgevwaveld zijn. Flesschen sluiten met kurken en dicht lakken. Deze puree kan uit stekend dienen, vcor soep en saus 750 gram tomalen op een wijnflJcch Als er wat vocht komt tr slaan boven de tomaten puree, kan dat meestal geen kwaad. Ze wel ge regeld contioleeren, desnoods even opkoken, als de kleur te veel verandert. Om dit goed tc Kun nen zien. gebruike men bij voorkeur witte flesschen. v. d. Scli. te O. Voor de bereiding van een konijnenvel kunt u de volgende methode volgen: Zoodra het konijn gestroopt ls, snijdt men de huid ln de lengte "open, kop en staart gooit men weg De vleeschhuldvliezen verwijdert men met den duim van de eene hand, terwijl men de huid met de andere vasthoudt. Nu lost men een pond zout en een half pond aluin op ln een emmer, door er twee liter water (kokend) op te gieten en te roeren tot alles is opgelost, waarna men er zooveel koud water bi) voegt, tot het goed lauw is. In die oplossing legt men de huid en laat die er tweemaal vier en twintig uur ln staat, zorgen de, dat de huid steeds goed onder de vloeistof blijft. Daarna neemt men de huid er uit en spoelt haar goed uit in schoon water. Wanneer er nog vleesclie en vetdeelen aan zitten, dan verwijdert men die. Daarna maakt men weer een nieuwe op lossing en doet. de huid daar weder in, doch nu gedurende 24 uur. Daarna uitspoelen en uJt zichzelf laten drogen, dus niet kunstmatig, waar bij de huid op een plankje strak wordt gespan nen en vastgespijkerd. Het beste is in den wind en niet in de zon. Als de huid goed droog is ver wijdert men nog achtergebleven vliesjes met een mesje. Men zorge steeds de vllesjés te verwijderen van de buitenzijde naar den rug, nooit van den rug af. want dan trekt men gaten, daar anders de huid hard wordt. De huid wordt nu glad uit gelegd. Men neemt een stukje fijn hout en be strijkt er de huid mede. totdat deze er egaal uitziet. oorlogsschade: L C. F, E. VAN HELDEN TUCKER, N. i. GROBBEN S-GRAVENHAGE A. A B. BOCKER. F. E. EVERS Mr. j, J. MONTIJN beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaartuigen, enz. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen, persoonlijke ongevallen, geld, geldswaarden en preciosa. In de laatste VIER WEKEN werden nieuwe verzekeringen gesloten tot een bedrag van De voorwaarden onzer maatschappij maken het thans mogelijk PER HALF JAAR zoo noodig reeds ruim bijeen te brengen voor schade-uitkeeringen BOVEN hetgeen het Rijk in de schaden bijdraagt. Vraagt inlichtingen bij Uw 3179 A. V. te K. U zult zich tot den plaatse- Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie j lijken commandant moeten wenden. Het Bureau onder motto: „Tuinbouw". Oorlogsschade kan U hlerbil niet van dienst zijn. GEBOREN. Toosje Catharina Maria. dr. van Ph v.'d. Meer en C. M. Dubbelaar Johan, z. van J. Th. Ange- vare en A. Warmenhoven Geertrui Johanna, z. van N. Kuster en J. Kranenburg Dirk Cor nells, z. van M. v. Duijn én G. van Beelen Hugo, z, van A Overmeer en A. v. Egmond Jan. z. van C. J, v ,d Velde en L. Veilbrlef Wilhelmlna Maria. d. van J- v. Fulpen en M. Rijn Gerrit Bastiaan. z. van S. Boelee en C. v. Kempen Aaldert, z. van A. v Kalkeren en J. Visser Sophia, dr. van K. F. v, d. Broek en E. M. v Tongeren. Anthonia Johanna Elizabeth, dochter van B. L. M. Verhaar en P. J. Klein. Elma Lena d. van J. Kieer en L. v. d. Berg Johanna Geertrulda d. van J. Vermeer en N. Ooms; Jan z. van J. Molekamp en E. P. v. Werk hoven: Catharina Helena d. van B. v. Helden en C. H. Eradus Catharinus z. van Th. M. v. d. -Jagt en M. B. Beenker Johan z. van J. D. G. Schüller en C. H. Mooten Hubertus Johannes Petrus z. van P. L. Koelewyn en Th. P. v. Ton geren Hans z. van H. Bakker en Th. J. Hak- voort Antonius Gijsbertus Maria z. van J. M. Wleringen en W. M. Rijnbeek Olga Mag- dalena d. van E A. Th. Vogelenzang en P. J Wa'anders. ONDERTROUWD. P. L. de Bock, jm23 j. en W. Kefjser, Jcl.. 21 J. F. S. Eringa, jm.. 23 j. en J. Lleneman, jd., 25 J W. de Jong. Jm.. 28 J. en S. J E. H. rr. Polanen, jd. 21 j. A. Spruljt. jm., 28 j. en M. A. W. v. Berkel, jd., 27 j. J. H. Meijers, jm., 29 Jaar en F. C. Looij, jd., 23 J. GEHUWD. G. Bakker, "jm. en A. J. v. Egmond. jd. A. Faas, Jm. en G. C. Verwoerd, Jd. W. J. Piket, Jm. en K, Huner, jd. C. v. d. Poel, gesch. en J. W. Schrler, Jd. M. J. C. Verwelj, jm. en G. de Kroon, Jd. L. L, Blok, jm. en M. C. v. d. Henst, jd. OVERLEDEN: J. Kriek, m„ 66 J. G. Mulder, hsvr. van J. de Gelder, 65 jaar. C. J. v. d. Meer, hsvr. van P. A. VerweiJ, 39 J. J v. Schravendijk m. 77 jaar A. H. Harkes d. 8 jaar. „IK HOU VAN VIER VROUWEN'' TE LEIDEN OP 3 OCTOBER. Op Vrijdagavond 3 October aanvang halfacht geeft Het Nederlandsch Tooneel, Directeur en artistiek leider Cor van der Lugt Melsert, ln den Leidschen Schouwburg het blijspel ln drie bedrij ven „Ik hou van vier vrouwen" van den Hon- gaarschen schrijver Johann von Bokay, ln de Nederlandsche bewerking van Jan van Ees. De hooi drol wordt vertolkt doro Annie van der Lugt Melsertvan Ees. die in ,,Ik hou van vier vrou wen" vier verschillende vrouwen uitbeeldt. Ver dere medewerkenden zijn de heeren Cor Hermus Jan van Ees, Guus Hermus, Chris van der Haak en de dames Jenny van Maerlant en Ellen de Thouars. De regie ls gevoerd door Cor Hermus. Het décor ls van Karei Brückman. NIEUWE UITGAVEN. Krüger klaagt aan. Door de propaganda-afdeeling der N.S.B. wor den ln geheel Nederland 500.000 exemplaren ver spreid van een brochure, samengesteld door D Wouters, over de gebeurtenissen ln Zuid-Afrlka gedurende den boerenoorlog. In deze opsomming van aanhalingen uit desbetreffende publicaties en rapporten, genaamd „Krüger klaagt aan", wordt het optreden van de Engelschen tegen de Zuid- Afrlkaansche boeren scherp gehekeld. Vriendschap met dieren. Met het oog op den aanstaanden „werelddieren dag", welke op 4 October gehouden zal worden, heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren een uit gave het licht doen zien over „Vriendschap met dieren", geschreven door George Nieuwenhuysen. Vele dieren worden hierin onder de loupe ge nomen, zoowel in geschrift als ln beeld Teri overstaan van Notaris A. A. Van Haaf- ten te Leiden. Het perceel tuin- of bloembollengrond te Oegstgeest nabij de Kwaaklaan groot 1.3020 HA. kooper de heer G. L. de Goederen te Leiden voor: f. 6.510. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Voor Zondag 28 September. Leimulden Geref. Kerk: Voorm. 10.30 nam. 3.30 uur: ds. Gilhuis. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10.30 uur, ds. S. van Veenen/ HEDEN. Leidsche Volkshuls: Cursus natuurkunde. 4 uur nam. Zondag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6ft uur nam. Jeruël: Samenkomsten 10 uur voorm. en 6 u. nam. Schouwburg: Kunstkring Het Schouwspel „Het Avontuur". 2.30 uur nam. Stadszaal: „Zeemansvrouwen". 2 uur nam. Oegstgeest (Geverstraat 15): Gem. Gods te 10 uur voorm. en 4 ft uur nam. 's Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22: Gele genheid tot Inenting tegen typhus en diphterle. 113 uur. 's Dinsdags: Oude Rijn 44 c Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 7t—8 uur nam. 's Dinsdags: Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9 ft11 uur voorm. Gew. Arbeidsbureau (Douzastraat)Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau voor on- volwaardigen. 35 uur nam. 's Donderdags: Wykgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 Jaar; alle leeftijden. Luxor-theatcr: „Verleiding" t Dagelijks nam. 2V2 en 8 uur. Zondag 27 uur, doorl. voorstelling. LIdo-theater: „Sensatieproces Casilla" t Dagelijks 8 15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 8 1/4 uur. Woensdag en Zaterdag ma- tinée, 2.30 uur. Trlanon-theater: „Carnaval" t Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 u. doorloopende voorstelling. Casino-theater: „De sensatie-journalist" nacht" t. Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2ft uur. 's Zondags te 2. 4 ft en 8 uur nam. Rex-theater: „Haar prlvé-secretarls" Dagelijks 2 en 8 uur nam. Zondag 20ft uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee)Nam. 7ft uur, „De misdaad van Fabreani". 's Zondags ge sloten. De avond-, nacht- en, Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 27 September 20 uur tot Donderdag 2 October 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apo theek .voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. De Geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruins, Slot, de Bruyne, Lahr, Nlemer, Starck en Stoffers. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door dr. Hugenholtz, Tel. 20390. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 14 gr. C. (58 gr. F.). Gironummer van de W. H. N. 5 5 53. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 ol 877. Ge brengt geluk in veler leven. G o ud is het waard brood van de STANDAARD RJJnzatenvoude Ned. Herv. Kerk; v.m. 10.30 uur, ds. J. H. de Vree. Chr. Geref. Kerk: V.m. 10.30 en nam, 6.30 uur, leesdienst. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: V.m. half elf en nam. 3 uur: ds. Huls. Geref. Kerk: v.m. half elf en nam. 7 uur, ds. Warner. NED. HERV. KERK. Aangenomen. Naar Goes, ds. W. F. Dankbaar te Sint Anna Parochie Naar Franeker (vaca ture dr. J. M. van Veen ds. L. M. Ruitenberg te Beers (Fr.) Trianontheater Carnavalstij cl in München! Bruischend feestgewoel en verliefde stemming, zoowel in- als buitenshuis, fantastische optoch ten, vroolljke balavonden en.... daartusschen- tioor het levendige verhaal van twee charmante jonge menschen (Karin Hardt en Carl Wery), die elkaar in den trein op origineele wijze ont moeten. een afspraakje maken voor een samen komst op den Mariënplatz, maar drie dagen achtereen tevergeefs achter elkaar aan hollen telkens door de geweldige drukte gescheiden worden, totdat zij na afloop van den f eestelijken tijd eindelijk gelegenheid krijgen tot de lang ver beide omarming, die her voor goed gelukkig maken kan. Wat al verwikkelingen doen er zich echte)* vóór dat moment in deze gemoedelijk- door Hans Scheweikart uitstekend geregisseerde film, niet voor! Er is nog een oudere kavalier, die zich ont fermt over het teleurgestelde meisje, dat den jongeman, op wien zij hals over kop èn weder - kecrig verliefd werd. niet vinden kan en van wien zij denkt, dat hij baar vele malen ontrouw is. Bijna trouwt zij uit ontgoocheling met hém, maar de loop der omstandigheden verijdelt dit gelukkig. Er is voorts nog een dame van twijfel achtige allure, door wier toedoen het paartje tóch nog tot elkaar gevoerd wordt en er zijn enkele humoristische figuren, die in hooge mate bijdragen tot de gezelligheid van deze onder houdende film, waarin de échte Faschingssfeer hoogtij viert, terwijl toch ook de ernstige mo menten geenszins ontbreken. Voor de pauze een prachtig cultuurfilmpje betreffende „Oud Regensburg" en veelzijdige journals, waarin de voortgang der Duitsche troe pen aan het Oostfront (o.a. bij Smolensk) tot uitdrukking komt. Luxor-Theater Aan boord van het machtige passagiersschip „Bremen" dwarrelen de vrouwen om den beroemden ingenieur Reynold als mug gen om een kaars. In het bijzonder de rijke en knappe avonturierster, mevr. Bell, is hardnekkig in haar pogingen om de belangstelling te wekken van den jongeman, die zich in Amerika zulk een faam verworven heeft en thans op reis is naar Duitschland, om daar bij een oom een tijdje vacantie te nemen. Als deze haar echter afwijst, zegt zij te hopen dat hij er in slagen zal „de blauwe diamant" id.w.z.: de vrouw zonder fou ten) te vinden, maar als zij later ontdekt dat hij inderdaad in het huwelijk getreden is, en wel met een meisje uit den volkskring, stelt zij héél haar streven er op in het geluk van het jonge paar te verwoesten als wraak voor eigen teleurstelling! Heel in het kort is dit de inhoud van de film „Verleiding", welke ditmaal op het Luxor-programma prijkt. Goede, hoewel soms misschien wel heel erg sentimenteele, hoofdrol vertolkers zijn: Adolf Wohlbruck, Luise Ullrich (als de „blauwe, maar ongeslepen diamant") en Olga Tsjechowa als de listige, op revanche be luste avonturierster. In het voorprogramma gaat een belangwekkende film over de katoen industrie in België, voornamelijk in Gent, met haar stedenschoon, en o.m. aardige opnamen over het verblijf in een Hollandsche jeugdher berg, terwijl het wereldnieuws weer buitengewoon uitgebreid is. Lido-Theater Dat het ook in het leven van film-wonderkinderen niet alles goud is, wat er blinkt, leert ons de film „Sensatieproces Casilla". In dit uitermate boeiende scenario wordt weer gegeven de volledige behandeling voor het ge rechtshof van een moordzaak. Voor liefhebbers van flitsende en somtijds bijtend sarcastische woord-spiegelgevechten tusschen openbare aan klager en de verdediging is deze film een kolfje naar hun hand! Heinrich George, als de voornaamste verdedi ger. overtreft in deze rol zichzelf en ook zijn tegenspelers leveren goed werk. Binnie Casilla. een filmsterretje van groote vermaardheid-, wordt op jeugdigen leeftijd ontvoerd en verdwijnt spoorloos, al zijn er gegronde vermoedens, dat het kind vermoord is. Er wordt iemand gear resteerd liefst negen jaar later! en dan ontwikkelt de zaak zich tot een groot, sensatio neel proces, waarin we vel spanning meeleven met de tallooze „ups en downs", die zoowel de openbare aanklager als de verdediging beleven. Een vriend des huizes wordt wegens moord aangeklaagd, maar hoe verder het proces vordert, des te duidelijker blijkt, dat de oplossing in een volkomen tegengestelde richting zal worden ge vonden. Wordt het vonnis: „de stoel" öf zal te elfder ure de verdediging den ontbrekenden schakel vinden, die het bewijs levert van ver- dachte's onschuld? Tot in de kleinste onder deden boeit dit filmwerk! Journals en een filmpje over „Doorzichtig hout" completeeren het programma. Casino-Theater Hans Albers zien wij dit maal nog eens in een van zijn oude rollen, n.l. als journalist van een Berlijnsch blad. Als zoo danig woont hij een moord bij op een diplomaat, welke de Genève plaats vindt, en die in alle kringen enorme sensatie verwekt. Ooor een toe val komt hij op het spoor van den moordenaar en tijdens de jacht naar het vliegtuig, waarin deze er vandoor is gegaan neemt hij een jonge vrouw in zijn auto mee, die zich om een of andere duistere reden aan de aandacht der politie tracht te onttrekken. Na verschillende mislukte pogingen om over de grens te komen, lukt het deze jongedame, die niet over een pas beschikt, zich met een vliegtuig uit de voeten te maken, waarmede zij Hans echter in ernstige moeilijkheden brengt. Ten slotte slaagt hij er in, Berlijn te bereiken en daar zijn reisgenoote weer op te sporen. Hier vindt dan ook de ontknooping van de af en toe zeer gecompliceerde moord geschiedenis plaats, waarbij Hans Albers nog eens de gelegenheid krijgt, eenige bravourstukjes ten beste te geven. Uit deze film blijft duidelijk dat Hans Albers ook in zijn vroegere perioden reeds het soort rollen vertolkte van den grooten charmeur en den voortvarenden en roekeloozen waaghals. Het tempo van de film is trager dan wij over het algemeen gewend zijn Het zeer uit gebreide voorprogramma brengt behalve het wereldnieuws nog een film over kinderspelen, een wonderlijk gekleurde figurenfilm „Symphonie in Blauw" en een aardige kleurenfilm over Indische tempels. Rex-Theater Het punt. waaromheen eigen lijk de komische film „Haar privé-secretarls" draait, is een snoer kostbare parels. Twee op lichters Theo en Paul resp. Theo Lingen en Paul Henckels gaan, wanneer zij lezen, dat deze bij opbod verkocht worden, naar de verkooping, waar Theo bijna het slachtoffer van zijn over moed wordt. Maar door een handigen zet weet hij zich uit zijn netelige positie te redden en de parels in handen te spelen van mevrouw Kie- pergass. Op weg naar de verkooping wisten zij zich echter meester te maken van een prachtigen auto, waarvan later blijkt dat deze toebehoort aan een neef uit Mexico van mevrouw Kieper- gass. Theo heeft zich inmiddels voor zenuwarts uitgegeven en als zoodanig het vertrouwen van mevrouw Kiepergass weten te winnen. Zij noo- digt hem dan ook uit een visite aan haar kasteel te brengen. Ook Paul, dien men voor „neef Bert" uit Mexico houdt, arriveert op het slot en men kan zich voorstellen welke komische situaties er ontstaan, wanneer de eigenlijke neef (Gustav Frölich) arriveert, dien men voor den nieuwen secretaris houdt. Deze laat het maar zoo en al beweegt de gezelschapsdame, die denkt dat hij een dief is. ook hemel en aarde om hem weg te krijgen, hij blijft op het slot. Eigenlijk moet zij I toch wel bekennen, dat zij hem (al is hij dan ook een dief) wel aardig vindt. Na vele wederwaar- digheden. waarbij dc parels een groote rol spelen, 1 volgt de ontknooping die voor de beide oplichters eindigt met gevangenneming, terwijl ook de z.g. secretaris gevangen wordt, zij het dan op een minder onaangename wijze n.l. door de lieflijke I gezelschapsdame. Een buitengewoon 'huir.cris- tisehc film, waarvoor trouwens de namen van Theo, Lingen en Paul Henckels borg staan! In het voorprogramma, naast de uitgebreide journals een interessante cultuürfilm betreffende het vogelleven en een ter propageering van het I trekkerswezen. Th. J. Hannema.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2